<KER ED1NG /ALLE V.S. retourneren zonder meer jongste Sovjet-nota Fruitcorso te Goes HULST DE REINAERTSTEDE Arbeidsproduktiviteit drie percent gedaald IN LITTLE ROCK LES PER T.V. Terreur in Frankrijk naar bloedig hoogtepunt ouw Beledigend en heftig zegt Eisenhower 28 sept. LUWE EN - ANK N.V. Blommaert 10 e smaken cian de ;rieün iddelen e bandages rij hulst DAGBLAD VOOR ZEELAND Selwyn Lloyd te Newport De methylalcohol Antwerpenaar in arrest Weinig verandering in temperatuur Nu 100 gulden in STEM-toto Eerste KLM-vlucht via Noordpool Amerikaanse journalist uit Rusland gewezen Beraad C.N.V. loonpolitiek Nederlands echtpaar slachtoffer van botsing in Spanje Aanslagen aan lopende band Libanons premier voor onbepaalde tijd vertrokken Straalbommenwerper bij demonstratie verongelukt Diefstal „Madonna" opgelost Kerkenbouw stop in Bisdom Rotterdam N HULST DRAAI- en FRAISE- WERK JHINEFABRIEK HULST :rk - TELEFOON 719 dam 0.000 )0.000 PA kwaliteit 20 jaar garantie. iet langer'.'. HULST 98e JAARGANG No. 22866 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 MAANDAG 22 SEPT. 1958 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs f 7.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuv.straat De Amerikaanse regering heeft het ant woord van Moskou op de laatste Ameri kaanse nota over de spanningen in het Verre Oosten zonder meer afgewezen. De reden hiervoor - het was. zover men zich kon herinneren, de eerste keer dat de Amerikaanse regering een Russische nota afwees - is gelegen in het feit, dat de Rus sische antwoordnota onaanvaardbaar is. Ze bevat ontoelaatbare dreigementen en is gesteld op agressieve toon. zo werd gezegd in een verklaring van het Witte Huis. Beledigend en heftig", zei Eisenhower. De Amerikaanse zaakgelastigde kreeg op dracht de vrijdag ontvangen nota gisteren terug te brengen op het ministerie van bui tenlandse zaken in Moskou, wat hij dan ook heeft gedaan. 55 President Eisenhower, die over dit geval twee elkaar aanvul lende verklaringen heeft uitgegeven, merkte op, dat het Russische standpunt, zoals dat uiteengezet wordt in antwoord op Eisen howers verzoek de spanningen in de Straat van Formosa te ver minderen, „grotesk en gevaarlijk" is. In de Russische nota was gesteld, dat de Chinese communis ten de Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa zullen verjagen wanneer zij niet spoedig zelf weggaan. DE REGELING voor de winterdienst van de Nederlandse Spoorwegen, die zondag a.s, wordt ingevoerd, zal geen bijzonder grote veranderingen in de treinenloop brengen. BIJ EEN BOTSING boven Finland tussen twee Finse oefenvliegtuigen zijn de twee piloten om het leven ge komen. MINISTER LUNS zal op 30 septem ber in Washington een onderhoud hebben met zijn Amerikaanse ambt genoot Dulles. OP 14 OKTOBER a.s. wordt de derde televisiesteunzender, nl- die van Roer mond, in gebruik genomen. Circa 300 Limburgers werken dan mee aan een t.v.-programma, dat rechtstreeks vanuit Sittard wordt uitgezonden. HEVIGE regenbuien hebben in Mexi co 23 mensenlevens geëist. Tiental len huizen zijn weggespoeld. IN WEST-BENGALEN zijn duizenden arrestaties verricht wegens betogin gen tegen hoge prijzen van en schaarste aan levensmiddelen. IN HONGARIJE is een aantal naaste medewerkers van de oud-premier Imre Nagy, die inmiddels terechtge steld is, na een geheim proces ver oordeeld tot zeer zware gevangenis straffen. DE BRIT Boyd-Orr, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft het denkbeeld geopperd, dat alle landen hun defensie-uitgaven met tien per cent besnoeien. De aldus bespaarde 40 miljard gulden per jaar kunnen ten goede komen aan de minder ontwik kelde landen, aldus Boyd-Orr. DE LABOURPARTIJ in Engeland heeft, naar aanleiding van de ge beurtenissen in Nottingham en Not- ting Hill, een programma opgesteld ter bestrijding van rassendiscrimina tie in Engeland. „Amerikaans verzet zal een nieuwe wereldoorlog betekenen", stelde de Russische regering. Geëist werd, dat de eilanden voor de kust van het vas teland zouden worden overgedragen aan de communisten. Na ontvangst van deze nota had de president telefonisch vanuit zijn va kantieplaats Newport overleg gepleegd met minister Foster Dulles. Daarna gaf het Witte Huis de twee verklaringen uit. In de eerste wordt de verwerping van de Russische nota bekendgemaakt, in het tweede wordt commentaar geleverd op de inhoud er van „Deze missive zit vol valse beschul digingen, en is opgesteld in onbeheer ste en agressieve taal. De nota heeft een persoonlijk karakter en bevat on toelaatbare dreigementen. Een en ander maakt deze nota onaanvaardbaar on der het bestaand internationaal ge bruik", aldus de verklaring over de afwijzing. De tweede verklaring trekt verge lijkingen tussen hetgeen in de Russi sche antwoordnota is gesteld over de Amerikaans-Chinese besprekingen te Genève, en hetgeen in feite besproken is. Ook andere Russische argumenten worden zo aan de feiten getoetst. Het officiële Russische persbureau Tass zweeg lange tijd, maar zei gister avond laat, dat Eisenhowers besluit Kroestjefs brief terug te sturen, be wijst, dat Amerika niet bereid is naar rede te luisteren. ,,Wat de Sovjet-re gering betreft", aldus het persbureau, „zij zal blijven trachten de vrede te handhaven". Overleg V.S.-Engeland Deze ongewone vorm van diploma tie overschaduwt de andere gebeur tenissen rond het Verre Oosten, be langrijke gebeurtenissen ook. Want Eisenhower heeft in Newport een half uur met de Britse minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, over Formosa gesproken. En communistisch-China heeft twee ernstige waarschuwingen" aan het adres van de Verenigde Staten gericht het waren welgeteld de achtste en de negende „over schendingen van de territoriale Chinese wateren". Quemoy De beschieting van Quemoy duurde onverminderd voort. Bij Matsoe hebben nationalistische schepen een communistische kanon neerboot tot zinken gebracht, de twee de in twee dagen tijds. Kustbatterijen op Amoy hebben negen kanonnen van de communisten buiten werking ge steld. Een handelaar in sterke drank te Antwerpen is gearresteerd en zijn winkel tijdelijk gesloten naar aanlei ding van de dood van twee Noorse zeelieden na het drinken van me thylalcohol. Er is nog een winkel in sterke drank gesloten. Over deze methyl alcohol-vergiftiging schreven wij reeds zaterdag. In totaal worden thans nog tien bemanningsleden van het Noorse tankschip ,,Sorensen", die eveneens van het dodelijk vergif hebben ge dronken, verpleegd in het Struyven- berg-ziekenhuis. Hun toestand is be vredigend. (Advertentie) BINNENVERINGBED het beste bed 'i|, ooit gemaakt Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige en soms vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Zwaar bewolkt, afgewisseld met mooie opklaringen. Hier en daar neerslagvlagen, zelfs met onweer. Vandaag: zon onder 18.40 uur. Maan op 16.01 uur. Morgen: zon op 6.26 uur. Maan 'mder 1.42 uur. De taal van communistisch-China is intussen dreigender dan ooit. Ge schermd wordt vooral met de enorme bewapening van „zeshonderd miljoen Chinezen, die klaar staan Quemoy en Matsoe te heroveren" Spijts al deze incidenten wordt van daag de conferentie te Warschau tus sen de V.S. en communistisch-China op ambassadeursniveau voortgezet. Om „administratieve redenen" waar schijnlijk voor nader overleg met hun respectievelijke regeringen kwamen de ambassadeurs gisteren niet bijeen. Er valt nog geen winnaar van de Stern-toto te melden. De uitslagen van de opgenomen wedstrijden schenen dermate verrassend, dat geen van de duizenden formulieren zelfs maar bij benadering juist was ingevuld. Wij zetten er weer f 25,- bij en zo staat er thans reeds f 100,- in de ,,pot". De uitslagen waren: Blauw Wit-NAC 1, Feijenoord- DWS A 3, MW-Sparta 1, VW- Elinkwijk 1, Ajax-Willem II 1, BW- Leeuwarden 2, RBC-Volewijckers 1, UVS-Dosko 1, EBOH-Longa 2, Baro- nie-Wilhelmina 1. Controle-totaal cijfer 14. Zaterdagmiddag om 12.54 uur is het KLM-vliegtuig de PH.DSM „Ko raal Zee" na een vlucht over de geo grafische Noordpool op Schiphol ge land. Het KLM-vliegtuig had de af stand van Anchorage over de Noord pool naar Stavanger in Noorwegen afgelegd in 15 uur 1 minuut. In Sta vanger werd een landing gemaakt, opdat de bemanning zich vertrouwd kon maken met het vliegveld, dat als mogelijke uitwijkhaven voor de route over de Noordpool dient. Het laatste gedeelte van deze proefvlucht van de KLM, welke tevens als afle- veringsvlucht gold van het nieuwe Douglas-toestel, leidde van Stavan ger naar Schiphol, een afstand, die in 1 uur 52 minuten werd gevlogen. Op 3 oktober wordt een tweede proefvlucht, eveneens met de „Ko raal Zee" uitgevoerd, welke van Amsterdam via Anchorage naar Tokio en terug leidt. Op 1 november vindt, zoals gemeld, de officiële ope- ningsvlucht van de geregelde dienst plaats. Deze vreemde verzameling pluim vee vormt een kleurrijk onderdeel tje van de Reinaertstoetdie zon dag voor de tweede maal en thans heel wat beter al van uit voering dan de eerste door Hulst trok, het Z.-Vlaamse stadje, dat zich zo graag de Reinaertstede noemt. De kippen en hanen, die men hier ziet, zijn het sluitstuk van een groep, die de uitvaart vertoon de van de kip Coppe, zo smadelijk door Reinaert de Vos vermoord. Met een héél kleine toevoeging kan men de sfeer van de stoet nauwkeu rig tekenen: op de rouwkoets van Coppe hing een dure krans van het Rijkspluimveeconsulentschap te Wa geningen Een correspondent van het Ameri kaanse persbureau Associated Press, is uit de Sovjet-Unie gewezen, omdat hij „de regels, waaraan te Moskou geaccrediteerde Westelijke correspon denten zich moeten onderwerpen, heeft geschonden." De praalwagens, die dit jaar te Goes deelnamen aan het Fruitcorso 1958, waren grootser van opzet en fraaier afgewerkt dan in voorgaande jaren. De praalwagen „Het sprookje van Assepoester" (van de heer van 't Westeinde te 'sHeer Arendskerke) inderdaad een sprookjesachtige wa gen, zoals de foto laat zien, verwierf het hoogste aantal punten. Zoals al op vele plaatsen in den lande boekten ook bij deze stoet de Trommelaere van Roesenduele bij zonder veel succes. (Van onze parlementaire medewerker) De stilstand in de Nederlandse economie, die zo rond 1957-1958 zich duidelijk heeft afgetekend in een lichte daling van het netto nationale inkomen en de con sumptie en een sterke daling van de investeringen, heeft tot gevolg gehad, dat de arbeids produktiviteit de laatste tijd is gedaald. Minister Zijlstra spreekt in de toelichting op zijn begroting van een daling van de produktiviteit met 3 pet. tegen over een stijging in 1956 van eveneens 3 pet. Uit verdere cijfers van de bewinds man blijkt echter, dat over het alge meen de inzinking in Nederland tot stilstand is gekomen, terwijl ook de werkloosheid niet meer toeneemt. In tegenstelling tot dit algemene beeld staat de exportontwikkeling, die in het laatste jaar zeker gunstig is ge weest, ondanks het feit, dat in de ge hele wereld een zekere teruggang merkbaar was. Een uitzondering vormt, zoals bekend, de agrarische export, met name die van melk- en zuivelprodukten. In de huidige situa tie waarschuwt Minister Zijlstra te gen al te doortastende maatregelen, die het evenwicht opnieuw zouden kunnen verstoren. Het C.N.V.-bestuur deelde ons des gevraagd naar aanleiding van mede delingen in de rijksbegroting ten aan zien van de huidige prijs- en loonpo litiek mede, dat het nog niet mogelijk is, een definitief oordeel over de si tuatie te geven. De verbondsraad van het C.NV. is vandaag in vergadering bijeenge roepen om zich te beraden op de me dedelingen, die van regeringszijde zijn gedaan. De middelbare school van Little Rock, die berucht werd door de rassenkwestie, welke er zijn mid delpunt vond, „Central High", zal de lessen vandaag per tele visie hervatten. De school, die evenals de andere drie middelbare scholen van Little Rock gesloten is om gedwongen inte gratie te omzeilen, gaat een trigono- metrieles uitzenden. De leerlingen moeten de les volgen en huiswerk maken. Ook andere lessen zullen per t.v. worden verzorgd- Zaterdag had men de televisieles- sen al geprobeerd, door een aantal onderwijsfilmpjes uit te zenden. Toen bleek dat het goed ging. besloot men op werkdagen zes lesuren per televi sie te verzorgen. De negen negerleerlingen, om wie dit allemaal begonnen is, zijn niet erg onder de indruk van de les-tv. Zonde van tijd en geld", zei een van hen, en „allemaal oude koek", zei een ander zaterdag. Inmiddels heeft echter toch in Little Rock een exodus plaats van middel bare scholieren naar andere plaatsen in Arkansas en zelfs naar andere sta ten. Ook in Virginia heeft men onder de ouders van scholieren ontevredenheid opgemerkt met de sluiting van scho- Een ernstige autobotsing in de Spaanse plaats Casteldefells nabij Barcelona heeft het leven gekost aan mevrouw M. Brackel-de Bont uit Am sterdam. Zij was in Spanje op vakan tie met haar echtgenoot dr. G. Brac ket, een 65-jarige accountant, die bij het ongeval zeer ernstig werd ge wond- Een zware vrachtauto botste met grote kracht tegen een andere wagen, juist op het moment dat de Neder landse auto met het echtpaar Brac- kel naderde. De vrachtauto schoof door de kracht van de botsing over de weg en duwde de Nederlandse wa gen van de rijbaan op een lager gele gen kade. De vrachtwagen stortte eveneens van de weg, juist boven op de personenauto, die totaal werd ver nield. Uit Barcelona ontboden brand weerlieden hebben het echtpaar met snijbranders uit de verwrongen de len van de auto moeten halen. be ien, die met integratie worden dreigd. Een federale rechter, Walter E. Hoffman, heeft aan de stad Norfolk in Virginia een uitstel van integratie geweigerd. Hangende een beroep op deze beslissing heeft de schoolraad de opening van zes middelbare scho len uitgesteld. Beroep wordt door de stad aangetekend bij het hof van appèl in Baltimore. Terwijl generaal De Gaulle een wervelwind-toernee door Frankrijk houdt en het afgelopen weekend te Rennes, de hoofd stad van Bretagne, Bordeaux, Straatsburg en Rijssel pleitte voor de aanvaarding van zijn nieuwe grondwet, heeft het Algerijns verzet in Frankrijk een nieuw hoogtepunt bereikt. Te Lyon hebben leden van de F.L.N. vanuit een rijdende auto ge schoten op een politiebureau. Zes politiemannen en twee voorbijgan gers werden gewond. Van een der po litiemannen is de toestand zeer ern stig. In de Parijse voorstad L'Hay- Les-Roses beschoten Algerijnen met machinepistolen een autobus van de politie, zonder dat zij echter iemand raakten. De politiemannen, die direct terugschoten, doodden twee aanval lers. Enige uren tevoren was de bus eveneens door twee Mohammedanen onder vuur genomen. Toen kon een der aanvallers worden aangehouden. In een andere Parijse voorstad, Aulnay-Sous-Bois werd gevuurd op een inspecteur van politie. De man werd ernstig gewond. Ook in Le Havre kwam het tot een vuurgevecht, toen een politieauto met mitrailleervuur werd bestookt. Een agent werd licht gewond, twee Noordafrikanen konden worden aan gehouden. Ongeveer 200 Algerijnen, die in middels in Frankrijk zijn gear resteerd, verdacht van terroris me, zijn gisteren met twee vlieg tuigen naar Algiers overgebracht, waar zij terecht zullen staan. Op een enkele plaats, onder meer te Bordeaux en Agen, is het tot een vechtpartij tussen voor- en tegenstan ders van De Gaulle gekomen. In Agen werd het communistisch hoofdbureau bestormd door een me nigte, waaronder zich ook een aan tal passagierende parachutisten be vond. De schade loopt in de duizen den. Drie communistische wachten moesten in het ziekenhuis worden be handeld. Het technisch personeel van de Franse radio begon gisteren een •wilde 24-uursstaking. Slechts de re portages over de reis van De Gaulle konden doorgang vinden; alle overige programmapunten moesten door grammofoonmuziek vervangen wor den. Bij vergissing Portugal heeft de Franse regering volledige opheldering verzocht over de dood van drie Portugezen. De drie mannen, die sinds kort in Parijs vertoefden en het Frans nauwelijks machtig waren, werden door de po litie doodgeschoten, toen zij geen on middellijk gevolg gaven aan een be vel te stoppen. Men zag hen kenne lijk voor Algerijnen aan. Premier Sami Sohl van Liba non is zaterdagochtend voor on bepaalde tijd uit zijn land ver trokken. In een boodschap aan zijn volk had de premier onlangs van zijn besluit kennis gegeven om het land te ver laten zonder aan te duiden of hij van plan was ooit naar Libanon terug te keren. Zaterdag in alle vroegte daalde een Amerikaanse marine helikopter bij Sami Solhs villa om hem naar het vliegveld van Chalde te brengen. Vandaar vertrok hij naar Turkije. Het vertrek was met de grootste geheimhouding omgeven. De laatste weken is de premier als door een wondej aan twee aanslagen ontsnapt. Het is bekend, dat Sami Solh ge kant was tegen de verkiezing van generaal Sjehab als president in de plaats van Camille Sjamoen, die dezer dagen zijn ambt zal neerleg gen. Morgen wordt Sjehab als presi dent geïnstalleerd. In Algerije De terreur in Algerije van de F.L.N. is uiteraard niet minder dan die in Frankrijk wordt uitgeoefend. Algerijnse opstandelingen hebben de gehele bevolking van een dorp op ongeveer vijftig km ten westen van Orleansville gedwongen naar de ber gen te trekken, opdat zij volgende week zondag niet aan de volksstem ming over de nieuwe Franse grond wet zou kunnen deelnemen. Een Franse militaire patrouille heeft de lijken van vijftien bewoners van het bewuste dorp gevonden, die de dag na hun wegvoering naar huis waren teruggekeerd. Een AVRO-Vulcan straalbom menwerper is op de basis Syer- ston van de Britse luchtmacht in de nabijheid van Newark ver ongelukt, toen duizenden een vliegdemonstratie bijwoonden. Vier bemanningsleden en drie man van het grondpersoneel ver loren het leven. Niemand van het publiek werd gedeerd. Uit de A.N.V.V.-etalage te Keulen is, zoals destijds gemeld, half augus tus een antiek beeld gestolen Deze diefstal is thans opgelost. Het gesto len voorwerp, dat later bleek een ,,H. Barbara" te zijn en geen „Ma donna", zoals werd gemeld, is in middels terecht. Van het verdwenen beeld was een foto gemaakt. Een Münchener antiquair kreeg in zijn vakblad de afbeelding onder ogen en kwam tot de ontdekking, dat hij in het bezit was van het gestolen voor werp, dat hij enige weken tevoren van een verzamelaar „in geldnood" had gekocht. Hij stelde de plaatselij ke politie hiervan in kennis. „Wij zien geen mogelijkheid de fi nanciering te verzorgen van de bouw van uw kerk in het komende jaar" aldus schrijft de afdeling kerkenbouw van het bisdom Rotterdam aan de kerkbesturen van 11' parochies die ofwel een definitief kerkgebouw of wel een vooxTopige kerk zouden krij gen. Het tekort op de begroting van het bisdom bedraagt 5 miljoen gulden De 'nkomsten voor de kerkenbouw van '959 zijn reeds in 1958 besteed bij de xoodzakelijke bouw van de kerken in dit lopende jaar.

de Stem | 1958 | | pagina 1