ALGERIJNSE REBELLEN VORMEN „VRIJ" BEWIND Leiders CHEF-PSYCHOLOOG voor „Pionierskorps' aanval op N.-Guinea Voor de variatie MOORDENAAR VAN UTRECHTS JONGETJE GEARRESTEERD Tunis en Marokko in verlegenheid Toegejuicht door Arabische wereld: Geslaagde proefvlucht over de noordpool Scheepsramp bij Azoren N.V.V. DOET NIET MEE Dagblad De Stem DAGBLAD VOOR ZEELAND T T andverzorgsters EN AMERIKA In Antwerpen Zes doden door methylalcohol Koraalzeeop weg naar Schiphol Zuidelijke wind Raadsel rond Wim de la Parra opgelost Regeringsplannen bezuiniging Peking blijft buiten Y.N. 98e JAARGANG No. 22865 Uitgave N.V Uitg, Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mee mr H M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 20 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertent.cprij- voor de gehele op lage f 0 35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bp contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bui eau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOST-BURG, Nieuwstiaat 41, til, no. 3a i De leider van de eerste regering van ,fVrij AlgeriëFerhat Abbas, is een 59-jarige apotheker. Hij was nog zeer jong toen hij aan journalistiek en politiek begon te doen. Hij werd gemeenteraads lid, lid van de departementsraad en afgevaardigde in de Algerijnse vergadering. Kort na de landing van de geal lieerden in Noord-Afrika, 10 februari 1943, gaf hij een manifest uit, waarin hij de oprichting van een Algerijnse staat met een bij algemeen stem recht gekozen vergadering eiste. Hij stichtte een partij: ,,De vrienden van het manifest en van de vrijheid". In 1946 werd hij lid van de tweede constituerende vergadering en in 1947, lid van de Raad der Franse Unie. Toen in Algerië de opstand uit brak, toonde hij zich de zaak van het Algerijns bevrijdingsfront zeer genegen: in 1956 sloot hij zich erbij aan en werd de internationale pro pagandist van het bevrijdingsfront. De eerste plaatsvervangende mi- nister-president en minister van landsverdediging is de 36-jarige KRfM BELKACEM, een gewezen korporaal var het Franse leger. Se dert meer dan 10 jaar is hij actief lid van een illegale beweging. Hij werd vijfmaal bij verstek ter dood veroordeeld en tweemaal tot levens lange dwangarbeid. Hij verblijft evenals Abba., te Caïro. De tweede plaatsvervangende minister-president, MOHAMMED BEN BELLA werd in 1916 te Marnia in Oranië geboren. Hij was reserve adjudant in het Franse leger, houder van de militaire medaille en van vier vermeldingen. Hij was achter eenvolgens lid van de Beweging voor de Democratische Vrijheden en van de Algerijnse Volkspartij. Ben Bella, die zich samen met vier andere leiders van het Algerijns Be vrijdingsfront in het vliegtuig be vond dat in 1956 door de Franse luchtmacht boven de Middellandse Zee onderschept werd, zit nu in de gevangenis La Santé te Parijs ge vangen. Mr. Suurhoff denkt aan de oplei ding van vrouwelijke jeugdtandver zorgsters, die onder verantwoorde lijkheid van een tandarts verschillen de onderdelen van diens werk kun nen overnemen. Dit in het bijzonder voor de schooltandverzorging. TEN ZUIDEN van Parijs is gisteren een Franse straaljager in botsing gekomen met een Amerikaans transportvliegtuig. Vier personen zijn hierbij om het leven gekomen. NEDERLAND stelt 500.000 gulden beschikbaar aan de commissaris- generaal der V.N. voor de vluchte lingen, teneinde het vluchtelingen vraagstuk naar zijn oplossing te hel pen brengen- ADENAUER is herkozen als voorzit ter van de Westduitse Christendemo cratische Unie. Hij had geen tegen kandidaat tegenover zich. PETER TOWNSEND zal verzocht worden, uit Brussel weg te blijven wanneer prinses Margaret de Expo bezoekt. De prinses komt op 29 sep tember naar de Belgische hoofdstad. ONS LAND zal, volgens betrouwbare inlichtingen, in aanmerking komen voor een gouden Expo-medaille. Dit vanwege de kwaliteit van zijn pavil joen. TRUMAN heeft glimlachend een voorstel afgewimpeld van de gou verneur van New York, Harriman, om hem kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen in 1960. OP DE MARKT van Limassol, Cy prus, is vrijdagochtend een Griekse Cyprioot door onbekenden neerge schoten en een andere gewond. afgekondigd an een In Cairo is gisteren de vorminj „vrije Algerijnse regering", onder de rebellenleider Fer hat Abbas. De Verenigde Arabische Republiek en enkele andere Arabische stalen hebben bet bewind al erkend. Het Algerijnse „kabinet" in ballingschap zal, volgens sommige berichten, zijn zetel hebben in Cairo. Een Tunesisch blad echter wist te melden, dat premier Ferhat Abbas en twee van zijn ministers in Tunis residentie zullen kiezen. De re gering daar zou enkele paleizen lot hun bschikking hebben gesteld. De regering in Parijs heeft onmiddellijk 11a de afkondiging van het regime bekendgemaakt, dat de erkenning van Abbas en de zijnen als een onvriendelijke daad zal worden beschouwd, die mogelijk het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tot gevolg zal hebben. Dit stelt al onmiddellijk politieke verwikkelingen in bet vooruitzicht. Tunis en Marokko namelijk, die momenteel redelijk goede betrekkingen met Frankrijk onderhouden, zullen wel verplicht zijn de Algerijnse rege ring in ballingschap te erkennen, willen zij niet hun gezicht verliezen tegenover de andere Arabische staten. Bovendien zou de bevolking in deze landen gaan mopperen als men de rebellenrcgering negeerde. grepen. De Pakistaanse zaakgelas tigde in Cairo heeft een bezoek ge bracht aan Ferhat Abbas om hem geluk te wensen met zijn besluit. De Iraakse regering heeft een mil joen gulden ter beschikking van Ab bas gesteld „voor Algerijnse slacht offers van het Franse geweld". Men dient nog af te wachten, hoe Een der vice-premiers van het nieuwe bewind, Krim Belkacem, ver klaarde gisteren in de Egyptische hoofdstad, dat de regering daar op 26 september voor het eerst bijeen zal komen en na afloop van de ver gadering een verklaring aan de pers zal verstrekken. Belkacem is ook minister van Defensie. Ben Bella, die momenteel in een Franse gevangenis zit, is tot vice-premier zonder porte feuille benoemd De politieke moeilijkheden, die uit de vorming van de regering voort vloeien, bepalen zich niet tot de be trekkingen tussen Frankrijk en de Noordafrikaanse landen. Ook Ameri ka komt in een moeilijk parket. Het heeft zich in de Arabische wereld altijd opgeworpen als de grote voor vechter van de Arabische onafhan kelijkheid. Tegenover de landen in het Midden-Oosten bijvoorbeeld zal het een negatieve houding jegens het bewind van Abbas moeilijk kunnen rechtvaardigen. Een woordvoerder van de F.N.L. in Tunis wist te vertellen, dat reeds 36 landen bereid zijn de nieuwe rege- ring te erkennen. Onder deze landen I yolgells Antara zou de generaal zouden zich ook Noorwegen, IJsland hebben gezegd, dat het korps zo no en India bevinden. IJsland echter U^ig zou kunnen dienen als een soort heeft zich gehaast te verklaren, dat I menselijke bom daar zijn leden deze mededeling uit de lucht is ge-bereid zijn zichzelf op te offeren en de bevolking van Algerië, die over enkele dagen naar de stembus moet, op de proclamatie zal reageren. Dat deze reactie in het voordeel van de Gaulle zal zijn, mag men echter wel uitgesloten achten. In een militair vliegtuig, dat op steeg van een zwaar bewaakt mili tair vliegveld even buiten Parijs, is de Franse minister van voorlichting, Jacques Soustelle, vrijdag naar Al giers vertrokken. Hij heeft een lijf wacht meegekregen en geldt momen teel, temidden van zijn collega's, die ook bewaakt worden, als de zwaarst bewaakte man van Frankrijk. Een kikvorsman, naar aangenomen wordt een Noordafrikaans terrorist, heeft donderdagavond te Toulon een poging tot sabotage aan het Franse slagschip Jean Bart" gedaan. Er werden granaten in het water gewor pen, maar men heeft niemand kun nen vinden. Een tweede sabotage- poging was gericht tegen een droog dok. In Antwerpen zijn door het drinken van methylalcohol in de laatste dagen zes mensen om het leven gekomen. Vijf slacht offers liggen nog met een ver giftiging in het ziekenhuis. Enige dagen geleden overleed in het ziekenhuis te Merksem een Skandina- visch zeeman. Recenter is de vergif tiging van drie personen in café ,,'t Melkboerke" aan de Melkstraat. waar bepaaldelijk geen melk verkocht is.. Alle tekenen van de omgekomen slachtoffers wijzen op het gebruik van methylalcohol, terwijl men aanvanke lijk heeft gedacht aan oestervergifti ging. Daarna ontstond er weer opschud ding doordat een lid van het Noorse schip „O. B. Sorrensen" naar het zie kenhuis moest worden overgebracht en daar spoedig kwam te overlijden. Be halve het slachtoffer moesten nog zes andere bemanningsleden naar het zie kenhuis worden gebracht, van wie er inmiddels ook een gestorven is. Vijf slachtoffers worden thans nog in ziekenhuizen verpleegd. De politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld. Het eerste KLM-vliegtuig dat een vlucht over de noordpool heeft ge maakt, is op weg naar Schiphol. Het is de ,,Koraalzee", een DC-7, die dezer dagen werd afgeleverd door de fabrieken in Californië en nu met een als proefkonijn gefungeerd heeft op de poolroute, die de KLM voor de dienst op Tokio gaat volgen. Vier gezagvoerders hebben het toe- De secretaris-generaal van het nationale front voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea, brigade generaal Moestopo, heeft volgens een bericht van het persbureau Antara vrijdag de leden van een „pioniers korps" geïnstalleerd en hun gezegd bereid te zijn „West-Irian aan te vallen met hulp van de strijdkrach ten". Verwachting van het K.N.M.I. tot J t zaterdagavond, opgemaakt vrijdag- i J avond 23.15 uur: 4 t Nevelig weer met overdrijvende t wolkenvelden en tot de avond op J de meest, plaatsen droog weer, J Overwegend matige wind uit zui- 4 t delijke richtingen en dezelfde J temperaturen als gisteren of iets hogere. 5 Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke t wind uit zuit tot zuidwest. Toene- mende bewolking uit het westen f en enige regen. Daarna opklarin- 4 t gen. 4 t Vandaag: zon onder 18.45 uur; maan onder 23.35 uur. Morgen: zon op 6.23 uur; zon 4 t onder 18.42 uur; maan op 15,25 4 uur. J Maandag: zon op 6.24 uur; maan i onder 0.37 uur. t 4 de dood onder ogen te zien. Nederland heeft dezer dagen een nota aan de Indonesische regering doen overhandigen. De Indonesische woordvoerder was niet bereid op de inhoud van de nota in te gaan, ter wijl ook de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging daarover geen inlichtingen wenste te verstrekken. Het nationalistische dagblad ,,Soe- loeh Indonesia" meldde echter, dat het hier een „protestnota" betreft, die kan worden beschouwd als een vervolg op eerdere Nederlandse pro testen tegen de Indonesische compag- ne voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea en de behandeling van de Nederlandse bedrijven in Indone sië. Minister Luns zegt in de toelichting op zijn begroting, dat de verhouding met Indonesië een dieptepunt bereikt heeft. De bewindsman ziet geen uit zicht op een verbetering in de nabije toekomst. Mr. Luns geeft ook een goed voor beeld welk onrecht Indonesië heeft gepleegd met de inbeslagneming van Nederlandse bedrijven. Hij zegt, dat zelfs de communistische landen in Oost-Europa voor genationaliseerde instellingen in principe nog een recht op schadeloosstelling hebben erkend. Maar Indonesië wil van geen schade vergoeding weten. Gisterenavond meldde het persbureau Antara nog, da* de Indonesische rege ring de ver gunning van dertien Ne derlandse maatschappijen voor uitvoer of handel binnen de Archipel heeft in getrokken. stel van Santa Monica, in Californië, naar Anchorage (op het barre Alas ka), gevlogen. Vandaar vertrok het vliegtuig naar Tokio. Op de terug weg deed men opnieuw Anchorage aan en gisterenavond is de DC-7 dan gestart voor de oversteek naar Schiphol. Het eerste gedeelte van deze proef vlucht was, volgens gezagvoerder Bosman, die als leider van de be manning fungeert en die tevens chef vlieger van de Noord-Atlantische routes is, uitnemend geslaagd. Toen de nieuwe machine in Santa Monica van de fabriek werd overgenomen, was het toestel ongeveer tien uur in de lucht geweest. Op de route van Los Angeles naar Tokio met een tussenlanding voor het aanvullen van de brandstofvoorraad op Alaska, hebben de motoren 23 uur gedraaid. Het is een vlucht geweest zonder dat er iets opmerkelijks is gebeurd, het geen uiteraard juist de opzet is ge weest. Volgens informaties, afkomstig van de heer H. Burghard, de hoofdver tegenwoordiger van de KLM voor Japan, biedt de op 1 november te openen nieuwe dienst over de pool naar Tokio en verder door naar Biak, goede perspectieven, zowel wat het passagiers- als het vrachtvervoer be treft. De dienst over de pool zal tweemaal in de week worden uit gevoerd. Bij de redding van passagiers van een gestrand Portugees schip bij de Azoren is een reddingsboot door de hoge zeegang gekapseisd. Elf mensen zijn om het leven gekomen en twaalf worden er vermist. Het Portugese schip is vrijdagochtend op slechts enkele honderden meters van het eiland Santa Maria op de rotsen ge lopen. Het had 133 passagiers en 25 bemanningsleden aan boord. Een honderdtal opvarenden zouden gered zijn. Dit is „chef-psycholoog" Robert Schneider tijdens de zitting van het gerechtshof, waar hij zich moet verantwoorden voor het vervalsen van documenten en het onwettig gebruik van aca demische titels. Schneider is er in geslaagd zich „op te werken" tot hoofd van de psychologische dienst van het Westduitse leger, die zich o.a. bemoeit met de keuring van de soldaten. Een verzoek van de verdediging, de president van de rechtbank te vervangen, omdat hij bevoor oordeeld zou zijn, is gisteren afgewezen. Schneider moet de persoonlijke hebbelijkheden van de president maar voor lief ne men, zo werd gezegd... Overigens is de uitspraak van een Duitse krant het vermelden waard; „Als iemand die geen psycholoog is, zó vee} autoritei ten om de tuin kan leiden, moet hij een goed psycholoog zijn!" (Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger In Athene is een internationale herenmodeshow gehouden, waar van wij hier een der inzendin gen, uit Zwitserland afkomstig, tonen. Het is een „havelock", een mantel met aangezette cape, van lichtbruine tweed. De cape loopt niet rondom, doch is in de zijnaden van de jas vastgezet. De kraag kan hoog worden opgeknooptzodat een goede bescherming tegen ,.weer en windgegarandeerd wordt. De achtjarige Wim de la Parra uit Utrecht, die vorig jaar 22 juni spoor loos verdween, blijkt te zijn ver moord. De dader is gearresteerd. Dit is gisteren meegedeeld door de officier van Juntitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, die voorts bevestig de, dat het kinderlijkje, dat dit jaar augustus in de bossen bij Austerlitz onder Driebergen is gevonden, is ge ïdentificeerd als dat van de ver dwenen jongen. De man, die het mis drijf heeft begaan is de 28-jarige Utrechtse arbeider R. G. Het omgekomen jongetje was de zoon van mr. T. M. de la Parra, oud-officier van Justitie in het voor malige Nederlands-Indië. De jongen verdween toen hij op weg was van de ouderlijke woning aan de Dickens- laan naar de Utrechtse cineac. Alle sindsdien gedane opsporingspogingen bleven vruchteloos. Toen deze zomer in een afgelegen dennenaanplant het lijkje van een kind werd gevonden door een wandelaar uit Driebergen, werd al vrij spoedig verband gelegd tussen deze vondst en de verdwijning van Wim de la Parra. Intussen ontkende de vader, dat het gevonden lichaam dat van zijn zoon was. Zijn zoon zou namelijk tengerder zijn geweest dan het kind, waarvan de stoffelijke resten gevon den waren. Wel deelde de heer de la Parra mede, dat over zijn gezin een wraakoefening van de zijde van misdadigers in Indonesië, die een tegenstander in deze voormalige of ficier van Justitie hadden gevonden. Veroordeelden zouden hem toege voegd hebben, dat zij hun wraak zou den vinden, al was het over twintig jaar. Uit het onderzoek is tot dus verre niet gebleken, dat wraak de aanleiding tot deze moord is geweest. Mr. Overbeek deelde mee, dat ijve rig en systematisch speurwerk van de rijksrecherche, de gemeentepolitie te Utrecht, de rijkspolitie te Drie bergen en de gemeentepolitie te Zeist tenslotte tot de opheldering van dit misdrijf hebben geleid. Bekentenis Uit deze korpsen werd een speciale opsporingsgroep gevormd, die voort durend met de officier van Justitie in contact stond. Na de verdwijning op 22 juni van het vorig jaar had men geen enkel aanknopingspunt. Ge gevens, die de politie ontving van mensen, die meenden Wim de la Parra na die datum nog gezien te hebben bleken onjuist. Woensdag avond is R. G., op wie de verden king viel, gearresteerd. Hij wilde niet voldoen aan het verzoek zich naar het politiebureau te begeven, zodat hij uit zijn woning moest worden gehaald. Donderdagavond heeft hij steeds de schaduw had gehangen van een volledige bekentenis afgelegd. G., die zijn werk had in de buurt van de Dickenslaan, vertelde, dat bij het jongetje op de bewuste dag op zijn bromfiets had meegenomen naar Driebergen. Daar had hij zijn slacht offer gewurgd. Hij ontkleedde het lijkje en keerde de volgende dag te rug om het te begraven. Op zijn aanwijzingen heeft de po litie op enige afstand van de plaats van het misdrijf de kleertjes van het jongetje opgegraven. Een van de draden, die de politie bij de opsporing in handen had, was een ceintuur van een regenjas die vlak bij de bewuste plek in het bos te Driebergen werd gevonden. G. bleek in het bezit te zijn van een regenjas, die van dezelfde stof was gemaakt en die aanvankelijk aan een ander had toebehoord. De oorspronkelijke eigenaar, die niets met het misdrijf te maken heeft, kon aan de politie een be schrijving geven van een reparatie aan deze ceintuur, waarna met ze kerheid kon worden vastgesteld, dat jas en ceintuur bij elkaar behoor den. Bij een huiszoeking bij G. vonden de rechercheurs bovendien twee vol ledig bijgehouden zakagenda's van 1957. De blaadjes waarop de datum van 22 juni stond, waren er uitge scheurd. Verdachte is reeds verschillende malen veroordeeld, o.a. wegens ze dendelicten. Voor de Vara-microfoon heeft gis teren de heer van Wingerden, voor zitter van het NVV, verklaard, dat de bezuinigingsmaatregelen, waar over de regering aan de SER advies gaat vragen, allemaal hetzelfde ka rakter dragen, en alle iets te maken hebben met de levensomstandigheden van de werkende bevolking. Men zal zelfs met een vergrootglas tevergeefs zoeken naar een aanduiding, dat er door de regering tegelijk advies wordt gevraagd over vraagstukken, waar andere bevolkingsgroepen di rect mee te maken hebben, aldus de heer van Wingerden. Namens het NW, zei hij, kan ik verklaren, dat de regering voor de door haar noodzakelijk geachte maatregelen op onze medewerking niet behoeft te rekenen. Wij hebben in de afgelopen jaren onder moei lijke omstandigheden als leiders van de vakbeweging beslissingen moeten nemen, waarmede onze leden soms grote moeite hadden om deze te be grijpen en te verstaan. Op een be paald moment echter kan het nodig zijn offers te brengen. ,,Men zal ons misschien verwijten dat wij, terwijl de adviesaanvrage der regering zelfs nog niet in be handeling is genomen in de SER, nu reeds een standpunt kenbaar ma ken. Maar de omstandigheden dwin gen ons tot spreken, omdat wij aan onze leden voorlichting moeten ge ven omtrent het standpunt dat wij als vakbeweging in deze situatie moeten innemen en omdat wij de regering op een moment, waarop wellicht nog een andere koers moge lijk is, willen waarschuwen voor de gevolgen", zo besloot de voorzitter van het NW. De agendacommissie van de Al gemene Vergadering der Ver. Naties heeft vrijdagmiddag een voorstel van India verworpen om de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging bij de Ver. Naties op de agenda te plaat sen. De commissie nam met elf tegen zeven stemmen bij drie onthoudingen een Amerikaanse resolutie -aan om op de huidige zitting de kwestie niet te behandelen. Dagelijks in meer dan 60.000 gezinnen. Het familieblad, dat U alles biedt wat U zoekt. Nieuwe abonnees ontvangen de krant tot 1 oktober a.s. gratis. U zult van een abonnement geen spijt hebben, integendeel! Abonneert U nog heden, door onderstaand biljet in te vullen en af te geven aan de kan toren of de agenten van het Dagblad De Stem. Naam: Adres Woonplaats Abonnementsprijs per week 54 ct. per kwartaal f 7,

de Stem | 1958 | | pagina 1