Zweden schonk Rode Kruis-auto Kwestie Formosa desnoods voor V.N., zegt Dulles FRANSE KABINET BIJEEN Baardig en waardig.... ORKAAN RICHT ENORME SCHADE AAN IN JAPAN Verdedigers eisen vervanging van de president Aanval van Gromiko op Ver. Staten Weer een dreigbrief op Sovjet-ambassade Gevaar voor „onheilspellende verwikkelingen55 Maatregelen tegen de Chinezen Vermindering van militaire uitgaven Lonen moeten zo blijven zegt Suurhoff Meer vrijheid voor artsen in O.-Duitsland Sensatie in de zaak-Schneider DAGBLAD VOOR Maatregelen tegen het terrorisme Weinig wind GEEN „STAAKT HET VUREN" In Djakarta Atlas" ontplofte in de lucht Voorstel Gromiko Tientallen vissersboten gezonken Rebellen op Cuba roeren zich weer „ATOOMBOM OP RUSLAND" Twee jeugdige bromfietsdieven aangehouden 98e JAARGANG No. 22864 VRIJDAG 19 SEPT. 1958 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs ƒ7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no.J35h^ Het kabinet van de Gaulle is gisteren in bijzondere zit ting bijeen geweest voor het bespreken van anti-terroristi sche maatregelen in 'verband met het komende referendum. Zoals reeds gemeld zijn ette lijke zeer ingrijpende maatre gelen voorgesteld, waaronder het mobiliseren van 15.000 re serve-gendarmes. De politie wordt dan ten dele vrijge maakt voor speciale bewa kingstaken. Jacques Soustelle, minister van Voorlichting in de Gaulles kabinet, gaat vandaag naar Algiers, on danks het feit, dat terroristen be gin deze week een moordaanslag op hem hebben gepleegd. Ook gis teren waren de Algerijnen weer actief. In Marseille bijvoorbeeld hoorden enkele postbeambten een verdacht geluid in een pakje, dat aan een der loketten van het hoofd postkantoor werd aangeboden. Ze waarschuwden onmiddellijk de po litie. Het pakje bleek een tijdbom te bevatten. De bekendmaking omtrent de vorming van een „vrije Algerijnse regering" is een dag uitgesteld. Het in Cairo verschijnende dag blad „Al Shaab" berichtte dat van middag, na het gebed, in alle Ara bische hoofdsteden de vorming van deze regering zal worden gepro clameerd. Volgens het blad wordt Ferhat Abbas premier, Ahmed ben Bella eerste vice-premier. De laat ste zit in Frankrijk gevangen. VELDMAARSCHALK Montgomery heeft gisteren in Roquencourt, buiten Parijs, officieel afscheid genomen als plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten. IN VIJF UUR en 47 minuten is een Comet-4 (passagiersvliegtuig met straalaandrijving) van Hatfield (En geland) naar Gander op New-Found- land gevlogen. DE SCHRIFTELIJKE voorbereiding van de begrotingsbehandeling in het parlement zal voortaan tot het uiterste worden beperkt. De openbare behan deling wordt daardoor ook veel in teressanter voor niet-ingewijden. IN NICOSIA, op Cyprus, is weer voor onbepaalde tijd een uitgaansverbod af gekondigd. Dit naar aanleiding van een aanslag, waarbij de Amerikaanse vice-consul werd gewond. JAKOB KAISER, 70 jaar, is om ge zondheidsredenen afgetreden als vice- voorzitter van dr. Adenauers C.D.U. OP LOT nummer 9963 van de 540ste staatsloterij is de laatste hoge prijs van 1500, met de premie van 30.000, gevallen. TRUMAN heeft gisteren in een rede voering president Eisenhower ervan beschuldigd, dat hij opzettelijk de eco nomische recessie veroorzaakt heeft, teneinde de grote zakenlui meer macht te geven over de arbeiders. De toe spraak had iets met verkiezingen te maken KARDINAAL Constantini, hoofd van de apostolisch kanselarij van de H. Stoel, is ernstig ziek. De 82-jarige kardinaal is in een ziekenhuis opge nomen. J Verwachting van het K.N.M.I. tot J I vanavond, opgemaakt donderdag- avond te 23.15 uur: I In de ochtend plaatselijk mist, J t overigens op de meeste plaatsen 4 4 droog weer met opklaringen. Wei- t wind en gematigde tempera- turen. i Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind Uit oost tot noordoost. Mooi weer tuur veranderin* in tempera- J Vandaag: zon onder 18.47 uur- maan onder 22.37 uur. n„Mi°,r?nn: zon op 6 21 uur! maan f op 14.39 uur. J „De gewapende agressie van de Chinese communisten vorint een ernstige bedreiging, die onheilspellende ver wikkelingen met zich kan brengen". Dit zei gisteren de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Hij voegde hieraan toe, dat de V.S. zich het recht voorbe houden het vraagstuk Formosa voor de Verenigde Naties te brengen, indien het overleg te Warschau geen succes op levert. Dulles zei zich ervan bewust te zijn, dat er in de situatie rond Formosa en de kusteilanden veel factoren zijn, die het geheel in gewikkeld maken. Maar deze twee feiten, zo verklaarde hij, staan onomstotelijk vast: 1) De regering in Peking heeft nimmer gezag uitgeoefend over Formosa of de eilanden nabij het Chinese vasteland. 2) De communistisch-Chinese regering poogt thans gezag over deze gebieden te vestigen door het aanwenden van geweld. Dit laatste is indertijd door de V.N. uitdrukkelijk veroordeeld. Gromiko. de Russische minister van Buitenlandse Zaken, die bij de „algemene beschouwingen" in de Assemblée eveneens aan het woord kwam, eiste de terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten op Formosa en hij herhaalde de Rus sische verklaring, dat de Sovjet-Unie te allen tijde bereid is, communis- tisch-China te helpen bij het afslaan van agressie. „De Amerikaanse re gering neemt een risico wanneer zij dreigementen uit en de weg van avonturen inslaat bij haar politiek tegenover de Chinese volksrepu bliek", aldus Gromiko. Hij zei dat „sommige westelijke staten, in de eerste plaats de V.S., op internationale schaal de methode van militaire demonstraties gebrui ken om druk uit te oefenen of recht streeks geweld gebruiken om hun wil op te leggen". Gromiko was van oordeel dat de Algemene Vergadering moet beslui ten tot een verbod voor alle staten om „dergelijke bewegingen met hun vloot, en luchtstrijdkrachten uit te voeren voor chantage, intimidatie en aanvalsvoorbereidingen, en dat de assemblée moet verzekeren dat deze strijdkrachten binnen de nationale grenzen der betrokken landen wor den gehouden". Volgens de Sovjet-minister heeft tot dusver alleen „de vijandige en agressieve houding van de V.S." Pe king-China buiten de V.N. gehouden. Ten aanzien van het Amerikaanse voorstel tot een staakt-het-vuren voor het gebied van Quemoy, schreef het Chinese „Volksdagblad": „Het is hetzelfde oude plan in een nieuw omhulsel. De Amerikaanse regeer ders weten dat onze troepen Quemoy met zwaar artillerievuur hebben ge blokkeerd en dat de strijdkrachten van Tsjang Kai-Sjek worden be dreigd door tekorten aan voedsel en munitie". „De Amerikanen trachten tot een zgn. staakt-het-vuren te komen om een aanval af te wenden, om de be vrijding van de eilanden voor de kust te verhinderen. Zij willen de strijd krachten van Tsjang Kai-Sjek een adempauze verschaffen". Beschieting voortgezet Donderdagochtend werden Groot- ■n Klein-Quemoy, Tatan en Erhtan ;edurende drie uur met een betrek- kelijk gering aantal granaten bescho ten. De afgelopen twee dagen zouden vier dorpen op Groot-Quemoy zijn beschoten, tengevolge waarvan elf burgers om het leven kwamen en 22 werden gewond. Het nationalis- tisch-Chinese ministerie van Defen sie deelde voorts mede dat in deze dorpen een katholieke kerk en twee boeddhistische tempels zijn vernield. Amerikaanse piloten hebben op dracht communistisch-Chinese jagers die nationalistische transportvliegtui gen aanvallen neer te schieten. Dit heeft een Amerikaanse legerwoord- voerder in Taipeh bekendgemaakt. Hoewel de piloten bepaalde in structies hebben, zal het van de loop van een luchtgevecht afhangen of communistisch-Chinese toestellen eventueel tot boven het vasteland van China worden achtervolgd, zo werd gezegd. De nationalistische luchtmacht heeft donderdag bekendgemaakt dat bij een luchtgevecht nabij het Chi nese vasteland vijf tot zeven vlieg tuigen van de communisten zijn neer geschoten. Meer dan 50 Chinese organi saties, die geacht worden in ver binding te staan met de Natio- nalistisch-Chinese Kwomintang- organisatie, zijn donderdag door de stadscommandant van Dja karta verboden. Het verbod betreft handels-, sport en jeugdorganisaties, zowel als de bankinstelling „Tai Tong-Great Eas tern Bank", ca. 12 scholen en het ge hele ontspanningscentrum „Prinsen park", waarbij vijf bioscopen en de dansgelegenheid „Happy World". Drie bladen, de „Free Press" de Tiong Hia Siang Poa" en de „Thien Sung Jit Po", werden eveneens ver boden. Majoor Soebroto maakte verder be kend, dat alle personen, die eens se dert 1950 lid waren geweest van de Kwomintang, zich bij de veiligheids autoriteiten moesten melden. In Leiden wordt van 18 tot en met 20 september de grote jaar lijkse Vebo-fokveetentoonstel- ling gehouden. Deze foto toont een kampioen-bok op de show, die met zijn lange baard een van de meest waardige deel nemers was. Een drietraps „Atlas"-raket van de Amerikaanse luchtmacht is donderdag anderhalve minuut nadat zij van de proefbasis te Cape Canaveral was ge lanceerd, in de lucht ontploft. Het was de bedoeling, dat de grote raket een afstand van 9.000 kilometer zou afleggen. Minister Gromiko van de Sovjet- Unie heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de V.N. bekendge maakt, dat zijn regering een vermin dering van tien tot vijftig procent voorstelt van de militaire uitgaven van de „Grote Vier". Een zeker deel van de zo bespaarde gelden zou men moeten bestemmer voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden. De Sovjet-delegatie zou een dienovereen komstige ontwerp-resolutie indienen. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Suurhoff meent, dat het Nederlandse volk in het verleden er niet in is geslaagd maat te houden in de vervulling van zijn wensen en behoeften. We moeten voortaan voorzichtiger zijn, zegt de bewinds man in de toelichting op zijn be groting. Hij noemde een stabiel loon peil beslist noodzakelijk, nu in het afgelopen jaar de achterstand bij het bouwbedrijf, de landbouw en de Spoorwegen is ingehaald. De minis ter is van plan het euvel van de zwarte lonen met alle middelen tegen te gaan. De werkloosheid zal in 1959 in verschillende delen van het land een aanvaardbaar peil nog te boven gaan. Ook in dit jaar zullen daarom bijzondere maatregelen nodig zijn. Japan is gisieren geteisterd door een wervelstorm, die over stromingen en grote schade heeft veroorzaakt. Achttien men sen zijn omgekomen en 77 ern stig gewond. Er zijn 39 vermis ten. Meer dan 200 bruggen zijn vernield. Patrouilleboten van de Japanse kust wacht zoeken het zeegebied voor To kio en Jokohama af, naar overleven den van 75 vissersschepen die gezon ken zijn. Aangenomen wordt, dat nóg 19 schepen met man en muis zijn vergaan. Meer dan 13.000 vissers zijn dakloos doordat hun huizen zijn onder gelopen of verwoest Volgens politierapporten zijn 22 van de 46 Japanse prefecturen getroffen door deze orkaan, welke over een front van 500 kilometer bereedte zuidwest- Japan bezocht en gisterenochtend om acht uur, met toen al wat vermin- een treffen tussen regerings troepen en volgelingen van Fidel Castro zijn 26 opstandelingen gedood of gewond. Dit heeft het hoofdkwar tier van het Cubaanse leger mede gedeeld. Een groep van 500 opstandelingen is langs de zuidkust op weg van de provincie 'Oriente naar de provincie Camaguay. Zij zou zich thans in de omgeving van de stad Ciego de Avila bevinden. derde kracht, de grote steden Tokio en Jokohama bereikte. In Tokio, waar de grootste aanval van de orkaan samenviel met hoog water, liepen 9.3000 woningen in laag gelegen wijken onder. In roeiboten en rubberboten kwamen de politie en de dienst bescherming bevolking in actie om door het water verraste men sen in veiligheid te brengen. Tokio en Jokohama zijn voor een grote ramp gespaard gebleven door dat de orkaan bij zijn komst daar al wat van zijn kracht verloren had. Om vijf uur gisterochtend begon de wind op te steken in Tokio. Een paar uur later had de storm zijnfhoogtepunt be reikt. Het regende hevig. Tegen het middaguur was de wind gaan liggen en hield het op met regenen. De spoor banen vielen weer droog en het trein verkeer, dat vertragingen van soms wel vijf uur had gehad, werd hersteld. Vliegtuigen konden weer opstijgen en ook het scheepvaatrverkeer kon wor den hervat. Met het oog op de wervelstorm is het KLM-vliegtuig Meson, dat Tokio aan deed, uitgeweken naar het ten noorden van Nagasaki gelegen Fukooka. De ma- chini zal, zodra de weersomstandighe den dit toelaten, naar Tokio terugkeren teneinde vandaaruit met passagiers naar Amsterdam te vliegen. Donderdagochtend is op patois J Soestdijk de overdracht geschied S van de Zweedse vrachtauto, die aan H.M. de Koningin werd t geschonken door de directie van de grote autofabrieken te Södertdlje tijdens haar staatsie- j bezoek aan Zweden, in mei S 1957. De Zweedse ambassadeur, de heer Dahlman, droeg de wa- gen over aan de koningindie de auto daarna overdroeg aan het Rode Kruis. 1 ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••ft Het politburo" van de Oost- duitse communistische partij is be reid de artsen in Oost-Duitsland een grotere mate van persoonlijke vrij heid toe te staan, wanneer daarmee voorkomen wordt dat nog méér art sen naar het Westen uitwijken. Het grote aantal medici dat de laatste maanden naar West-Duitsland is ge vlucht heeft een doelmatig functio neren van de medische verzorging in gevaar gebracht. Oostduitse dokters mogen nu vrij naar het Westen reizen, hun kinderen naar de scholen of universiteiten sturen waaraan zij zelf de voorkeur geven, en ze hoeven niet te worden ingeschakeld bij politieke activitei ten. De Sovjet-ambassade in Londen heeft een anonieme brief ontvangen waarin een „Amerikaanse piloot" dreigt dat hij vandaag boven Sovjet gebied een atoombom zal neerwer pen. Voorts zal er een waterstofbom op Polen worden geworpen, aldus de Het proces te Bonn tegen de voormalige chef-psycholoog voor de Westduitse strijdkrachten, Robert Schneider, heeft gisteren een sensationele wending gekre gen. De verdedigers namelijk hebbeji om vervanging verzocht van de president van de straf kamer, daar rechter Schroeder, die totnutoe presideerde, bevoor oordeeld zou zijn ten aanzien van de verdachte. De president verliet uit protest de zaal, tezamen met de andere leden van het rechtscollege. Vandaag zal de klacht worden onderzocht. De verde digers hebben in dit verband de bij zittende rechters en de openbare aan klager als getuigen aangewezen. Ver der staan enkele journalisten en toe schouwers op de getuigenlijst van de verdedigers. De beklaagde heeft gisteren zijn le vensloop geschilderd. Hij zei als zoon van een expedi teur in Wenen geboren te zijn. Hij had in zijn jeugd geen grondig onder wijs genoten. Tot 1938 wist hij zich in het leven te houden als employée van een reisbureau. In 1938 meldde hij zich als vrijwilliger voor het Duit se leger. Intussen had hij ijverig avondlessen gevolgd en zodoende zijn gemis aan voldoende elementair en middelbaar onderwijs in zekere zin ingehaald. De rechters schudden hun wijze hoofd over hetgeen de man hierna vertelde: Schneider wilde in de tijd, die hij op de academie voor militaire artsen en aan de universiteit te Wuerzburg doorbracht, zoveel ken nis vergaard hebben, dat hij in 1944 tegelijk zijn doctoraal medicijnen en het doctoraal examen filosofie kon afleggen. Is hij hierin geslaagd? De verkla ring van Schneider dat de hoofd leraren, die hem geëxamineerd had den, inmiddels allen gestorven zijn, kon de rechtbank natuurlijk niet zon der meer aannemen. Schneider vertelde dan dat hij in 1946 weer in Wenen was, waar hij tegelijkertijd praktijk uitoefende als arts, psychiater en leider van een instituut. Omdat hij werkte onder de gefin geerde naam van dr. ing. Brand- staetter en mensen had opgelicht, met het doel voor het geld onderzoek op psychologisch gebied te doen, werd Schneider in hechtenis geno men en tot 15 maanden gevangenis straf veroordeeld. Na zijn vrijlating trachtte hij zich in 1953 met valse papieren in Kiel te laten inschrijven als student in de theologie. In september 1955 solli citeerde hjj naar een functie bij de Westduitse strijdkrachten. Hij gaf hierbij op dat hij ook rechten had gestudeerd, doch viel, naar zjjn zeg gen, op dit punt door de mand toen hij aan de tand werd gevoeld. Schneider verklaarde steeds weer, dat hij slechts valsheid in geschrifte had gepleegd om te voorkomen dat men ontdekken zou dat hij in de ge vangenis had gezeten. Hij had zich slechts een nieuwe bestaansmogelijk heid willen verschaffen. Hij zei zich niet meer precies te kunnen herinneren welke methode hij had toegepast bij zijn vervalsingen. De president van de rechtbank, stelde op grond van zijn ervaringen vast, dat het werk van Schneider op dit terrein „eerste klas" was ge weest. Schneider had van verschillende documenten, die hij vervalst had, meteen maar verscheidene kopieën gemaakt. De nagemaakte documen ten, die hij zelf behield, liet hij in duplo waarmerken. De „originele" kopie placht hij te vernietigen. De verdedigers van Schneider heb ben donderdag verzocht om een an dere president van de tweede straf kamer van de rechtbank, omdat de huidige, Herbert Schroeder, voorin genomen zou zijn. De strafkamer kwam daarna onder een andere pre sident bijeen (Schroeder was trou wens boos weggelopen), maar heeft over het verzoek van de verdediging nog geen besluit genomen. Eventuele vervanging van de voor zitter zou tot gevolg hebben, dat de zaak maandenlang verdaagd moet worden. brief, die de ambassade donderdag heeft gepubliceerd. Het is de vierde maal sedert juli dat de ambassade een dergelijke dreigbrief ontvangt. De brief, in blokschrift geschreven, is dinsdag in Ipswich, Suffolk, gepost. De ambassade heeft een fotokopie van de brief aan het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken gezon den. De brief luidt: „Ik ben een Amerikaans piloot die een vriend heeft verloren die boven Oost-Duitsland vloog. Ik ben van plan wraak te nemen door een atoombom op Sovjetgebied te werpen. Een of twee van mijn bemanningsleden zullen Britse pilo ten zijn. Wij zullen van Mildenhall, Suffolk, starten. Kijk uit, vrijdag a.s. T. W. J, P.S. Mijn vriend zal met zijn be manning een waterstofbom op Polen werpen". Een woordvoerder van het „Fo reign Office" verklaarde, dat de brief „op het eerste gezicht" een „grove grap" schijnt te zijn. Scotland Yard is met een onderzoek belast. De Amerikaanse luchtmacht in Engeland heeft bekendgemaakt, dat er op Mildenhall geen Amerikaanse vliegtuigen zijn. Voorts heeft nie mand toegang tot de atoombommen, zodat een bedreiging als in de brief geuit nooit zal kunnen worden uit gevoerd, aldus deze verklaring. De politie te Rotterdam heeft een 17-jarige leerling-schilder aan gehouden, die ervan wordt verdacht met een 16-jarige leerling-timmer man 20 brommers te hebben weg genomen. Beide knapen, die al meer voor dergelijke zaken met de politie in aanraking zijn geweest, hebben drie maanden lang links en rechts bromfietsen gestolen. Ze moesten een keer naar Den Haag en stalen een brommer in Rotterdam. Toen zij in Den Haag een mooiere zagen staan, keerden zij daarop terug. Alle brom fietsen zijn terecht.

de Stem | 1958 | | pagina 1