Circus" en hogeschool van die een sport veld wint VERTRAGING VOOR GENT-TERNEUZEN? waar u dubbel van geniet! HANS GLOBKE de man achter ADENAUER Met Faas weer een Wdkes verdween voethal-legende par! Film als levensredder Australië groeit hard Kramer Gonzales Sedgman etc. üou Gevat? DAM PO Amerikanen trekken terug uit Libanon 12 5 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 Brandstichter in jongenshuis veroordeeld Tegenvaller voor de ontwikkeling van het Sehelde-bekken Drie paarden op overweg gedood TU&Ls z&goeda£s ..Slecht behandeld Chauffeur verduisterde mille zeven j1 •rting, d as- - 101! - 10% 10% - lt>% - 10% - 10% - 10% ketter voor (elijke het water. Op /an het schip :er silhouet te- ke hemel, die waai zijn punt- ls een laatste aan zijn aarts- 11 Jack Kramer, die in 1947 met zijn tennis-„circus" begon, is nu 37 jaar. En omdat in de sport nu eenmaal andere maat staven gelden dan in het ge wone beroepsleven, geeft hij onomwonden toe, dat zijn tijd zo'n beetje voorbij is en dat hij het zware werk maar liever aan jongere sterren overlaat. „Ik héb al ettelijke jonge spe lers en over een jaar of twee zullen Cooper, Davidson en Anderson ook wel met mij meereizen Met drie van zijn mensen heeft Kramer weer eens een bezoek aan Nederland gebracht. Op de METS- banen in Scheveningen kon men ge nieten van een tennis, zoals dat in Nederland zelden vertoond wordt en dat weinig gemeen heeft met het competitiespel op onze vaderlandse tennisbanen. Tennis is in Nederland nog altijd geen sport, waar iedereen warm voor loopt, zoals bijvoorbeeld in Engeland en Australië. Op de eerste plaats is het daarvoor iets te duur en verder heerst in sommige kringen nog altijd de misvatting, dat een tennisspeler alleen talent kan hebben als hij tot een zekere categorie van de bevolking be hoort. Met andere woorden: het klassebewustzijn speelt nog een fu neste rol. In Australië is dat niet het geval- Daar hebben ballenjongens, die de kunst grondig hadden afgekeken, het tot vooraanstaande plaatsen op de erelijst gebracht. Ze werden op een gegeven moment ontdekt, en kregen alle gelegenheid zich verder te bekwamen. Veel tennisberoemd- heden van de laatste twintig jaar zijn op deze manier hun carrière begonnen. En zo is het dan te verklaren, dat onze nationale kampioenen op Wim bledon gewoonlijk in de eerste of tweede ronde van het toneel ver dwijnen, zonder bij het publiek meer achter te laten dan een vage herinnering. Indruk hebben ze nooit gemaakt. Vrijwel altijd is het de laatste jaren een kwestie tussen Amerika en Australië. Trabert, Hoad, Cooperknapen, die met het racket zijn opgegroied en wier spel met dat van onze spelers al leen de regels gemeen heeft. Meer animo Toch mogen we niet al te somber zijn. De wind gaat langzaam om. De zeer deftigen in ons land, die de popularisering van de tennis sport met bezorgdheid aanzien, om dat daarmeé een der voorrechten van de „happy few" teloor gaat, beginnen gelukkig in de minderheid te geraken. Het is ons opgevallen, dat bijvoorbeeld de Bredase kam pioenschappen nog nooit zoveel pu bliek hebben getrokken als dit jaar. De tribunes waren afgeladen vol. Bovendien was het de eerste keer dat de jeugd zich tenvolle deed gelden en daarmee op een verheu gende manier bewees, dat het ten nis in onze eigen contreien een jammerlijke bloedarmoede te bo ven komt. Tot voor kort waren het altijd dezelfde namen, die aan het eind van het seizoen boven aan de lijst stonden. Nee, we zijn niet van ons oor spronkelijke chapiter afgedwaald. Jack Kramer namelijk, de Ameri kaanse crack, wiens kauwgum accent er waarachtig niet om liegt, constateerde met enige verwonde ring, dat zijn jongens op de Neder landse banen meer toeschouwers trekken dan voorheen en dat het beroepstennis dus ook in Nederland populair wordt. Dit laatste zou wel eens op een misvatting kunnen berusten. Zoals wjj het zien, wordt het beroepsten nis niet populair, maar begint het klasse-tennis de aandacht te trek ken. Steeds talrijker wordt het aan tal jongelui, dat van de grootheden iets leren wil en daarom graag tijd en zakgeld over heeft voor een be zoek ran een goede demonstratie- wedstrijd. Het is dan ook werkelijk de moei te waard. De spanning van Wim bledon ontbreekt weliswaar, maar daar staat tegenover, dat de spe lers niet door nervositeit worden gekweld en het racket met een zo feilloze techniek hanteren, dat de wedstrijd de plaatjes zou kunnen le veren bij de tekst uit een handlei ding voor de beginnende tennisser. Weergaloos £)ezr: keer waren het Sedgman, Gon- zales en Remy, die met Kramer jaar Scheveningen waren gekomen. In wedstrijden, waaraan ook hun ,,baas" deelnam, lieten ze zien, wat nien onder een service dient te ver staan en hoe men zo kan smashen, dat de toeschouwers geneigd zijn net racket op de aanwezigheid van De rechtbank te 'Adam heeft giste renochtend de 23-jarige A. G. M. van die in maart j.l. tot vier maal toe opzettelijk brand stichtte in het r.-k. Jongenshuis St. Aloysius te Amster dam, veroordeeld tot 12 maanden ge vangenisstraf met aftrek van de bij- da zes maanden voorarrest en met de bepaling dat vier van de resteren de zes maanden voorwaardelijk zul len zijn met een prieftijd van 3 jaar onder toezicht van het hoofdbestuur der r.-k. reclassering in Den Bosch. Deze verdachte is invalide. Naar wij al eerder berichtten loopt hij met een prothese en lijdt aan een levens gevaarlijke bloedziekte. Thans wordt hu verpleegd in het Centraal Zieken huis te Vught, In het Jongenshuis St. Aloysius, waar men hem uit mede lijden ook na zijn meerderjarigheid nog had gehouden, zal hij thans niet meer kunnen terugkeren. Het zal de taak van de r.-k. reclassering zijn in november a.s. of daarna een nieuw onderdak voor Van W te zoeken De verschillende brandjes veroor- wv. Vj het Jongenshuis aanzien lijke schade. een dynamiet-lading te onderzoe ken. Gonzales is nog altijd de grote kampioen. Zelfs Hoad, de ongenaak bare, die nu ook in Kramers cir cus" speelt, moet in hem zijn meer dere erkennen. De ongenaakbare Amerikaan, van Mexicaanse af komst, speelt met een vuur; dat de ballenjongens doet rillen. Zijn back hand en forehand zijn van eenzelfde snelheid en accuratesse en als zijn tegenstander zich, in een driest mo ment, tot een lob laat verleiden, heeft hij negentig kansen op de hon derd, dat hij de bal,^ op diens terug reis, alleen maar hóórt. De partij die Gonzales tegen Kra mer speelde, was nogal tam. Het publiek verwonderde zich daarover. Ten onrechte. Want Kramer gaat van het standpunt uit, dat het pu bliek waar voor zijn geld moet heb ben. Als Gonzales zich voor de volle honderd procent had gegeven, was de partij in de helft van de tijd uit geweest. Donkere Pancho is niet alleen een weergaloos tennisspeler. Hij is ook de clown van het circus. Toen Re my, zyn partner in een dubbelspel, nogal opzienbarend snoepte" en de rackets tegen elkaar rammelden, trok hij met effen gezicht een lood rechte streep op de baseline. Ieder zijn eigen vakje... En toen Frank Sedgman bij het serveren de bal als een kogel over het net deed gaan en haarzuiver in een hoek van het ser vice-vak joeg, bleef hjj in afwach tende houding staan, om daarna verwonderd naar de overkant te kijken. ,,Is er al geserveerd...?" Weinig tijd Liet hoort er nu eenmaal bij. Het publiek moet ook eens kunnen la chen. Jack Kramer weet dat wel. Hij is tennisspeler en zakenman. En hij verheelt niet, dat de laatste wel eens voorrang moet hebben. „Vorig jaar november heb ik voor het laatst gespeeld. Dat was in Manilla. Ik heb ook zo weinig tijd. Er moet zo veel geregeld worden. We gaan nu naar Parijs voor een groot toer nooi en daarna naar Londen. Aan vankelijk zouden we nog in Moskou hebben gespeeld, maar dat ging niet door. De spanning in het Verre Oosten, weet U Voor hij in oktober naar Australië vertrekt, wil Kramer nog even naar huis. Hij woont in Los Angeles en zijn zoons willen hem af en toe ook wel eens zien. Hij heeft er vijf en hij spreekt over hen met een sym pathieke, vaderlijke trots. „En ver der wil ik bekennen, dat die partij vanmiddag me goed heeft gedaan. Tennissen is je beroep en je hebt geen tijd meer voor een spelletje tennis. Funny, isn't it In het zicht van de Jaarbeurs der Vlaanderen is te Gent een actie aan de dag getreden om de wensen, wel ke de stad ten aanzien van zijn ha ven koestert, nog eens duidelijk on der de aandacht te brengen. De oud voorzitter van de Jaarbeurs, de heer C. Morraye, kan hiervan de ziel wor den genoemd en het doel van de actie was te bereiken, dat de werken ter verbreding van het kanaal Gent— Terneuzen zouden worden versneld en vooral, dat aan de bouw van de nieuwe zeesluis te Terneuzen prio riteit zou worden verleend. Bij de opening van de nieuwe jaar beurs zaterdag j.l. heeft de Belgi sche minister van financiën, de heer J. van Houtte, nu ook de kwestie GentTerneuzen aangesneden, waar bij hij het akkoord van 23 april j.l. in herinnering bracht, dat tussen Ne derland en België tot stand kwam. Zoals bekend werd in dit akkoord een nieuwe verdeling van de kosten uitgestippeld. Nederland zou nu 20 pet. in plaats van 15 pet. voor zijn rekening nemen van de uitgaven, welke op Nederlands gebied moesten worden gedaan. Minister Van Houtten noemde deze overeenkomst een stap vooruit, maar achtte hiermee alle moeilijkhe den nog niet van de baan. Hij merkte op, dat het akkoord nog maar voor lopig is en dat er eerst een defini tieve overeenkomst met Nederland moet komen. Dan moet de uitvoering der werken zowel in Nederland als in België op gang worden gebracht en moeten er ook de nodige finan ciële middelen voor worden gevonden. De Belgische regering zal zich intus sen beijveren om Gent voldoening te geven. Aan Gent is dus voldoening beloofd zoals van de nieuwe regering niet an ders te verwachten viel- Maar de mi nister is bij zijn belofte toch wel in het vage gebleven. De toezegging, dat alles in het werk zou worden gesteld om de nieu we zeesluis prioriteit te verlenen, is bepaaldelijk niet gedaan. De maatregelen, welke de Belgi sche regering op het oog heeft om Gent voldoening te geven, kunnen nog veel verschillen van de verlangde prioriteit voor de nieuwe zeesluis, en ongetwijfeld is vrees voor vertraging van een definitieve oplossing van het vraagstuk de aanleiding van de ongerustheid, welke de laatste tijd in Gent is ontstaan. Financiële bezwaren Opmerkelijk is in ieder geval, dat minister Van Houtten onder de moei lijkheden, welke hij nog zag, het vin den van de nodige financiële midde len naar voren meende te moeten brengen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hier de schoen vooral wringt en dat de nieuwe Belgische regering enigszins verlegen zit met het ak koord, dat het vorig, socialistisch-li- berale, kabinet in april met Neder land heeft getroffen. De financiële verlichting, welke de ze overeenkomst voor België mee brengt, heeft uiteraard in Gent de hoop verlevendigd van een spoedige volledige afwerking van kanaal en sluis, maar de Belgische regering is aan de financiering nog niet toe. Mis schien zal zij eerst nog wel trachten op voordeliger voorwaarden met Ne derland tot een definitief akkoord te komen, dan de oude regering bereik te. De beloofde genoegdoening aan Gent, welke allerlei vormen kan aan nemen, lijkt met dat al niet uit te sluiten, dat de verwezenlijking van de Gentse havenwensen nog aanmer kelijke vertraging kan ondergaan. Wij betreuren dit. mede om Zeeuwsch Vlaanderen, Zeeland in zijn geheel, en zelfs om Noordbrabant, want ver traging aan het kanaal Gent-Terneu- zen betekent onvermijdelijk tevens vertraging in de ontwikkeling van het Westerschelde-bekken. Twee landbouwpaarden en een veulen, die ontsnapt waren uit een wei in de gemeente Schelluinen in de Alblasserwaard, zijn gedood op een onbewaakte overweg onder de ge meente Hardinxveld-Giessendam. Ze hadden vooraf enige consternatie veroorzaakt op Rijksweg 15, de weg van Ridderkerk naar Meteren, waar automobilisten, die hinder ondervon den van deze weggebruikers, ver geefs getracht hadden de dieren op te drijven. Het drietal ontsnapte en zette koers naar de gemeente Gies- senburg, waartoe een onbewaakte overweg in Hardinxveld-Giessendam gepasseerd moest worden. Juist op het moment dat de paarden zich op deze weg op de spoorbaan Dordrecht-Geldermalsen bevonden, naderde een losse locomotief. De drie paarden werden hierdoor gegrepen en gedood. Een van de dieren werd 150 meter meegesleurd. De locomo tief werd licht beschadigd en kon spoedig de reis voortzetten. Eigenaar van de gedode dieren was de land bouwer De Krey uit Schellingen, die met dit verlies een schadepost kreeg van ongeveer 2500 gulden, waarvoor hij niet verzekerd was. (Advertentie) De Amerikaanse ambassadeur in Libanon, Robert McClintock, heeft een onderhoud gehad met de aan staande president Fuad Chehab. Naar verluidt heeft hij gesproken over het schema voor het terugtrek ken der Amerikaanse troepen. Het laatste mariniersbataljon zal, zo wordt uitbetrouwoare bron vernomen op 1 oktober vertrekken, waarop de eerste parachutisteneenheden snel zullen volgen. Over het terugtrekken der troepen wordt geregeld overleg gepleegd, want Amerika wil vermij den, dat Chehab daarop gaat aandrin gen. (Advertentie) Zes en twintig meisjes van tus sen de 16 en 20 jaar zijn dinsdag uitgebroken uit een verbeterings gesticht in Glasgow. Zij vertrok ken in de uniform van het ge sticht: blauwe japon en wit schort. Vier van hen stapten la ter binnen bij een krant ter plaat se om over „slechte behande ling" in het gesticht te klagen en nog drie hebben zich weer ge meld. V.V.VAV.V.VA iVXSVWWAV WW.V.V.V.V.V. XWAW.V.V.VAV. W»W»%V»V»%V«V«Vi Twee middelen, om wen: ons voor gevaarlijke stralingen de geigerteller en de film. waarschu- Wanneer pa Jansen foto's maakt voor het familiealbum, zal hij zich niet zo gauw realiseren, dat de film er niet alleen is om aar dige kiekjes te maken. Bij da snelle ontwikkeling van de tech niek en wetenschap krijgt de film steeds meer belangrijke taken. Een bekend geleerde op het gebied van de kernfysica noemde de film eens „de politie-agent van de tech niek". De kleine „film-politie-agent" is een ware vriend en helper, die zijn naam met recht draagt. In vooraanstaande medische kringen is de film ingevoerd als één van de belangrijkste hulpmiddelen op het ge bied van de volksgezondheid. In vele gevallen stelt de röntgenfilm de arts in staat een juiste diagnose te stel len. De röntgenfoto heeft reeds vele patiënten een zwaar lijden bespaard en dikwijls ook het leven gered. Het is niet overdreven de film te vergelij ken met een „redder zonder me dailles". Hij heeft nog vele uiteenlopende zware taken te verrichten. De dosi- meterfilm registreert feilloos gevaar lijke straling; hierdoor is hij voor da geleerden, die met straling en radio activiteit experimenteren even onmis baar geworden als een geigerteller. De film heeft op de geigerteller nog voor, dat 'hij veel gevoeliger is en de kleinste dosis radio-activiteit aangeef^ beter dan het beste meetinstrument Precies zoals het menselijk lichaam neemt hij ook de kleinste hoeveelheid op en heft dan waarschuwend zijn wijsvinger op, door middel van het zwart, dat na de onwikkeling op zijn oppervlakte zichtbaar wordt. Hij geeft deze waarschuwing, voordat er nog van enige schadelijke invloed spraka is. Deze dosimeterfilm zal ln de toekomst in kleine stukken wor den vervaardigd en als veiligheids middel tegen radio-activiteit on der het leger en de burgerbevol king worden verspreid. Reeds 60.000 mensen, die door hun be roep met straling te maken hebben, maken gebruik van de kleine film-po litie-agent" en schenken hem het vol ste vertrouwen. Zolang de filmindustrie zonder moeilijkheden kan werken en er geen problemen ontstaan in verband met de preparatie van de films, zal da volksgezondheid geen direct gevaar lopen. VaVaVaSVaVaVa'aVo°a\ •VeVeV«VeVeVoVeVeV.V.%V.V.V.V.V.V.V.V.\\* I 9 a a a - a a a a a aaaaaoaaaaaaa a a a a a a a a a a a a a a aaaav-aaa a a a aaaaaaaa o - iViViViVAVèViVétVtViVêVéViVêVêViVrtVfiVrivAVAv.V.'.'.V.V.'.'.'.V..' In de benedenverdieping van het monumentale gebouw, dat voorzichtig gemoderniseerd tot residentie van bondskanselier Adenauer werd herschapen, zijn een reeks vertrekken, die ook door zeer vooraanstaande bezoe kers met groot respect worden betreden. Daar zetelt een man rondom wiens politieke invloed reeds talrijke le genden worden gesponnen: staats secretaris dr. Hans Globke, die op 10 september 60 jaar is geworden. De discretie, die een uitmuntende eigenschap van deze hoge ambtenaar is, zal het de toekomstige geschied schrijvers moeilijk maken te ontdek ken of de tijdgenoten het gewicht van de zachte stem van Globke in de kring der intieme medewerkers en adviseurs van Adenauer onder- of overschat hebben. In elk geval staat hij reeds bijna tien jaren in het brandpunt van de Duitse politiek en misschien wel niet eens, omdat hij dit zelf zo graag wilde, maar vooral, om dat hij voor de kanselier reeds van de eerste ontmoeting af onontbeerlijk werd. „Ik weet niemand, die hem zou kunnen vervangen," zei Adenauer on langs, toen hij zijn chronisch over werkte staatssecretaris, zijn „grijze eminentie" met zachte dwang met vakantie stuurde. Hier is inderdaad de beeldspraak, dat een medewerker de „rechterhand" is, volkomen op zijn plaats. De vriend schappelijke en vertrouwelijke be trekkingen tussen de beide mannen, steunen niet alleen op persoonlijke sympathie en wederzijdse achting. Een politicus van het formaat van Adenauer, wiens sterkte vooral ook berust op zijn methode vraagstukken in de volgorde van hun belangrijk heid te behandelen, heeft als natuur lijke aanvulling behoefte aan een man, die als chef van het kabinet, de van dit mensenslag heeft. In zijn op treden is Globke bescheiden en gere serveerd. Wanneer men hem ontmoet in dienstaangelegenheden wekt hij on. middellijk de indruk van de klassiek® staatsbeambte die zijn persoon cor rect achter het ambt plaatst. In Bonn, dat een ware broeikas is van allerlei geruchten, is nog nimmer de naam van Globke gevallen in ver band met de een of andere intrige. Ook zijn tegenstanders erkennen de noblesse van Globke en zo vaak hj| in pers en parlement persoonlijk werd aangevallen, zo vaak heeft hfj op waardige en faire wijze gereageerd. Als jurist trad Globke reeds op jon ge leeftijd in staatsdienst. In de oude staatszaken in orde en regelmaat houdt. Globke is d e verbindingsman van Adenauer met de buitenwereld, met de ministeries, met de partijleiders, met de kerkelijke leiders, met de vak bonden en alle organisaties, die ge raadpleegd moeten worden. Hij beheert ook de portemonnee van de bondskanselier en komt als het moet nog in het holst van de nacht voor overleg naar het kleine landhuis, waar Adenauer in zijn weinige vrije uren zijn liefhebberij: het kweken van rozen beoefent. Vandaar, dat de bondskanselier enige dozijnen malen per dag de ste reotype formule bezigt: „Bespreekt u 'tmaar met Globke." Hij weet, dat hij allen dan naar een goed toehoorder verwijst. Hoewel Rijnlander van geboorte, past op Globke ternauwernood de voorstelling, die men in het algemeen hoofdstad Berlijn maakte hij deel uit van een groep hoge ambtenaren, dia naar mogelijkheden vorsten het natio- naal-socialisme langs ambtelijke weg te stuiten en tegen te werken. Toen schreef hij ook zijn later som» verkeerd uitgelegde commentaar op da anti-Semitische wetten van Hitier, Hij verschafte met dit commentaar aan de betrokkenen mogelijkheden zich le gaal te redden, doordat hij op de ma zen in deze wetgeving wees. Hiervoor werd hij na de oorlog nleit door de geallieerden bekriti seerd, maar wel door de Duitse oppositie». Het is tekenend voor zijn karakter, dat hij zich nooit gedrongen voelde zich te verweren. Hij behoefde zich ook niet te verde digen, want er kwamen anderen, die om redenen van rassenpolitiek waren vervolgd en zich vierkant vóór Glob ke plaatsten, want hij had hen het leven gered. a De Belgen zijn van één schrikbeeld verlost voor de interland-ontmoeting tegen Nederland, die 28 september in Antwerpen wordt gehou den. Dit dank zij de afwe zigheid van Faas Wilkes, die na een aantal angstige avon turen bij de Spaanse tweede divisieclub Levante is te recht gekomen en dus niet beschikbaar zal zijn voor de Derby der Lage Landen. Het is merkwaardig, dat een man die over enige weken 35 jaar wordt, nog zo gevreesd wordt. Toch gebeurt het met reden, want al is Wilkes met die leeftijd zon der meer een veteraan, zijn ver fijnde souplesse, zijn onuitputte lijke techniek plus de genadeloze training, die hij zich oplegt, heb ben zijn faam bewaard. Het leek er even op, dat zijn kwaliteiten niettemin „slijtage" vertoonden. De eredivisie-club VVV zette de man-van-de-gou- den-passes op de transferlijst en Wilkes reisde geprikkeld naar Spanje om bij zijn oude kennissen van Valencia een nieuw contract los te maken. Maar die haalden de schouders op. Zelfs een lagere club als Le vante nam geruime tijd voor be raad en dat Wilkes uiteindelijk toch een plaatsje in dat elftal kreeg, was alleen te danken aan een hoge voetbal-autoriteit, die tevens minister is en die met het hele gewicht van zijn invloedrijke persoonlijkheid het éne grote be zwaar wist weg te krijgen, het bezwaar, dat Wilkes te oud was.... Het moet voor de man, die triomfen vierde in Italië, Spanje dezelfde hoedanigheden bezet zal worden, heeft men in Nederland opeens ontdekt, dat zijn vertrek méér dan jammer is. Het is niet zozeer zijn spel, dat men zal missen, want dat zou toch nog slechts hooguit enkele seizoe nen hebben geschitterd. Het is de gemiste kans van een Wilkes na zijn actieve loopbaan, die het land aan het denken heeft gezet. Faas heeft bij zijn aankomst in Levante verklaard, dat hij in Spanje wil blijven, eerst als speler, later als oefenmeester. En in dat laatste zit het 'm. Oefenmeesters zijn zeldzaam. En oefenmeesters, die zoals Wilkes de meest verfijnde voetbaltrekjes weten uit te leggen en die zo'n geweldige ervaring bezitten, zijn met een lantaarntje te zoeken. Als de donkere Rotterdammer inder daad ..Spanjaard" blijft zal de Ne derlandse sportjeugd verstoken blyven van de kostelijke advie zen van een „maestro". Dat heeft men, met weinig vol doening, ontdekt Lege paatsen ■n eigen land, in belangrijke com- letitie-duels, interlands en wed strijden van het continentale elf tal, bijzonder hard geweest zijn om dit alles te aanhoren. Mis schien heeft hij duidelijk gevoeld dat het einde van zijn carrière nü toch wel aanstaande was. Hoe dan ook: Wilkes is weg. En nu de bedaarde technicus dan een plaats heeft achtergelaten, die niet zo snel door een man met Met Faas Wilkes is een der al- lerlaatsten van een grote voetbal generatie uit Nederland verdwe nen. Nog slechts enkele dragen de roem van de eerste nationale suc cessen na de oorlog actief uit. De Enschede-speler Abe Lenstra is er een van. Hij is aan zijn 36ste levensjaar toe, maar in de pas begonnen competitie was hij toch al minstens tweemaal verantwoor delijk voor een zege. En ook PSV uit Eindhoven heeft een „oud paard" van stal gehaald: De 38- jarige Franssen, die in de lijst van topscorers voorkomt tussen de na men van jonge, gevreesde schut ters. Spoedig zullen, ook die plaatsen leeg zijn. (Van onze Australische correspondent) Enkele Nederlandse scheep vaartmaatschappijen hebben onlangs een uitbreiding in het scheepvaartverkeer tussen Ne derland en Australië aange kondigd. Immigratiecijfers wij- zijn uit, dat op dit ogenblik minstens een op de honderd Nederlanders een toekomst op bouwt in Australië, baby's in begrepen. Het schaap en het goud. die Austra lië groot hebben gemaakt zijn de basis voor de allereerste groei ge weest en aan de dag van vandaag constateert men herhaaldelijk, dat de immigranten daar een hoofdrol in spelen. Onder hun invloed is Austra lië sterker gaan industrialiseren, omdat hun initiatief en werklust de Australiërs, die het vroeger erg ge makkelijk namen, voortstuwt. Zo zet ook thans de honderduizend- ste Nederlandse emigrant koers naar New Castle, in welks omgeving de staalfabrieken en kolenmijnen zich tot de grootste van de wereld heb ben uitgebreid. Nog niet zo lang geleden mopper- (Advertentie) den de Australiërs op de „hongerige immigrant". De wereld draaide zon der die „overdreven" activiteit toch wel door en de vakbonden verzetten zich tot het uiterste tegen overuren. Die protesten, meer dan eens stakin gen tot gevolg hebbend, hoort men nu niet meer. Tien miljoen inwoners, ongeveer de totale bevolking van Australië, wil zeggen: geld, nationaal inkomen. Dertig procent daarvan werpt regel matig vruchten af door investering. De immigrant wordt gezien als een goede klant van du staat. De auto-industrie, die jaarlijks zo'n driehonderdduizend auto's op de markt brengt heeft voornamelijk im migranten als arbeidskrachten. Na de jongste wereldoorlog werden in Australië meer dan twintigdui zend fabrieken gebouwd. In die pe riode nam het aantal zielen met twee miljoen toe, een miljoen daar van zijn immigranten. Het valt niet te ontkennen dat Australië nog volop bezig is zich economisch te ontplooien Wie dit van nabij volgt staat versteld over het tempo waarin die ontwik keling zich voltrekt. Het heeft ruim honderddertig jaar geduurd vooral eer Australië vijf miljoen inwoners had. De andere vijf miljoen kwamen er in veertig jaar. Een op de honderd Nederlanders maakt deze groei mee. De politie heeft de 39-jarige chaufr. feur H. A. S. uit Rotterdam aange houden, die ten nadele van zijn vroe gere patroon, een textiel- en meubel bedrijf 7.000 gulden zou hebben verduisterd. Hij is bij dit bedrijf in dienst geweest en bracht bestellin gen buiten de stad rond. Tevens waa hij met incasso belast. Toen hij gelden bleek te hebben achtergehouden, werd hij op staande voet ontslagen, maar hij beloofde de tekorten weer te zullen aanzuiveren. Hij betaalde in totaal 700 gulden te rug. Men dacht, dat het om geringe bedragen was gegaan, maar later kwam aan het licht, dat de man 29 maal geld tot een totaalbedrag van 7.000 gulden had achtergehouden. Men begreep, dat de chauffeur dit nooit zou kunnen aanzuiveren en anngifte bij de politie volgde.

de Stem | 1958 | | pagina 9