Meer belangstelling voor landbouwonderwijs nodig Het zegenrijke werk van deken A. Tomas van 's-Heerenhoek Drieënvijftig ploegen wedijveren om beker Ir. WELLEN TOT RAYON ZEELAND N.C.B. Nieuwe pastoor te Putte Voorlopigen gelijk tegen Saarland Belgische vlaspolitiek in ministerraad goedgekeurd P e jitem Commissaris der koningin woonde ledenvergadering bij Vlissingse Prins Hendrikweg wordt (eindelijk) verbeterd Scherp conflict met Broere Onderzoek Vierkante cirkel Uit de Kerkgeschiedenis van Zeeland SMOKKELAUTO BUITGEMAAKT Betere verbinding Antwerpen-Z.-Vl. R. Ph. O. concerteert 7 oktober te Goes Forse prijzen in KNVB-toto Brandweerwedstrijdcn Roosendaal NAJAARSSHOW TE HULST DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 In het Luxor-Theater te Terneuzen heeft het rayon Zeeland van de N.C.B. woensdagmiddag: een algemene vergadering gehouden, die o.m. werd bijge woond door de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de gedeputeerden C. Philipse, en ir. G. P. M. Dikötter, enkele leden van de provinciale staten en diverse burgemeesters van agrarische gemeenten. Tijdens deze vergadering, die geopend werd door de rayon-voorzitter, de heer P. V. M. Vercauteren, werden twee referaten gehouden. Ir. J. Wellen directeur-secretaris van de N.C.B., sprak over de bedrijfsuitkomsten van de laatste tijd en over de landbouwpolitiek in het algemeen en drs. M. C. Verburg, directeur-econoom van het E.T.I. voor Zee land over de sociaal-economische be tekenis van 't Deltaplan voor geheel Zeeland. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op. dat dit de eerste al gemene vergadering van het rayon was. De vrij geringe belangstelling schreef hij toe aan het goede weer, dat vele boeren voor hun bedrijf wensten te benutten. Er wordt nu in het rayon onder de drie kringen een jaar samengewerkt en het loopt goed, óók in de verhoudingen met de an dere organisaties. Bijzondere woor den van welkom richtte de spreker tot jhr. de Casembroot, die reeds deze allereerste gelegenheid aangreep om met de Zeeuwse katholieke boeren in contact te komen, leden van G. S., 't Tweede-Kamerlid de heer J. M. A. C. van Dongen en vele anderen. De voorzitter bracht vervolgens enkele Zeeuwse problemen naar voren: le. de onrendabele gebie den in water- en elektriciteitsvoor ziening. Hij meende dat alle krach ten moeten worden ingespannen om de agrarische bedrijven van wa ter en elektriciteit te voorzien. Er wordt gestreefd naar een uniform tarief voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de kringvergaderingen zal hier over nader worden gesproken. In de tweede plaats bracht spreker de toewijzingen in de Quarlespolder en de Braakman onder de aandacht. Het is thans zo, dat in de Quarles polder gegadigden uit de herkave- lingsgebieden geholpen zijn. De ver deling naar levensbeschouwing was voor de N.C.B. wel bevredigend. In de Braakmanpolder en de her- verkavelde Dijkmeesterpolder zullen slechts tien katholieken aan bod ko men. Thans zijn er nog drie te ver wachten. Het Deltaplan stipte de heer Ver cauteren met een enkel woord aan. Spreker zei ongerust te zijn over de financiëring en het toezicht. De staat moet financiëren en de waterschap pen beheren. De onzekerheid ligt in de vraag hoe hoog de bijdragen zul len worden. De 60 pet. regeling is onaanvaardbaar. De samenwerking met de andere iandbouworganisaties noemde spre ker bijzonder goed. Tenslotte spoorde hij de aanwezi gen er toe aan hun zonen toch vooral zoveel mogelijk landbouwonderwijs te doen genieten in het belang van de eigen toekomst. Ir. Wellen Vervolgens was het woord aan ir. Wellen, die in kort bestek de renta biliteit van de bedrijven behandelde. Die van de akkerbouwbedrijven was de laatste jaren niet best. Dit is niet alleen een kwestie van landbouwpo litiek. Spreker vroeg zich af wat de ondernemer zelf kan doen. De uit komsten schommelen nogal. De pro- duktie factoren moeten zo goed mo gelijk worden gecombineerd. Dat, al dus de heer Wellen, is hier nog niet helemaal in orde. De basis voor het goede vakman schap moet in de school gelegd worden. De leerlingenaantallen in de landbouwscholen zijn hier aller bedroevendst, zei spreker. Er mo gen en moeten meer leerlingen ko men; de samenstelling van de be drijven eist dit ook. Er wordt in regeringskringen zelfs gesproken over opheffing! Men moet er voor zorgen, dat aanleiding daar toe niet aanwezig zijn. Daarbij zal men ook onder elkaar meer over de bedrijfsresultaten moeten spreken eventueel in sociëteitsverband, an ders blijft men teveel in het duister tasten; een bedrijfseconomische boekhouding is noodzakelijk. Men is wat dat betreft in verschillende an dere landen een stuk verder. Ten aanzien van de landbouwpoli tiek zei spreker o.m.. dat men tot betere garantieprijzen voor de akker- bouwprodukten zal moeten komen. Men behoeft zich daarvoor niet te schamen, want elders gebeurt dit ook. Er kan thans niet meer geprodu ceerd worden tegen de op de wereld markt geldende prijzen. Nadat een korte koffiepauze was gehouden, verleende de voorzitter ge legenheid tot discussie, waarbij spe ciaal de aandacht gevestigd werd op de oorzaak der ontvolking van de middelbare landbouwscholen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarbij kwam o.m. tot uiting, dat de boeren hun soms graag een technische opleiding doen volgen omdat de opvolgingsmo gelijkheden in het bedrijf te gering zouden zijn. Drs. Verbnrg Vervolgens was het woord aan de heer Verburg, die in landbouwsfeer nog niet zo dikwijls over het Delta plan heeft gesproken. Na een korte algemene beschouwing over het on derwerp in zijn geheel, ging spreker nader in op enkele facetten en wel uiteraard als eerste de landbouw. De bevolkingsafname speelt voorna melijk in de agrarische gemeenten. Daarom gaat de landbouw steeds meer meewerken aan de industrie ontwikkeling. Over de strijd tussen landaanwinning en zoetwaterbekken zei spreker o.m., dat Zeeland argu menten moet vinden om het eerste te verdedigen. Daartoe zijn de nodige onderzoekingen onontbeerlijk, omdat anders belangrijke bedragen verloren kunnen gaan. De heer Verburg noem de de landbouw in het licht van het Deltaplan zeker vol perspectief. Op het gebied van de landbouw- havens wordt ook wel het een en (Advertentie) ander gedaan, niet met méér, maar wel met betere havens. Voor de afzet van de landbouwprodukten noemde de heer Verburg natuurlijk de weg- verbingen in noord-zuidrichting van groot belang. Met betrekking tot de verbindin gen over de Westerschelde zou zijn naar voren gekomen, dat de over brugging in onderzoek genomen wordt. Hierdoor zou vermoedelijk nog goedkoper gewerkt kunnen worden. De industriële injectie langs de Schelde-oevers zou, aldus spreker, ook de landbouw zeer ten goede komen. De heer Verbrug wees er op, dat de industrialisatiepolitiek wordt omgebogen naar de ontwikkelings gebieden, waar Zeeland in eer ste instantie niet bij was. Minister Zijlstra heeft thans echter Zeeland er uitdrukkelijk bij genoemd. Het is ken nelijk de bedoeling, dat het overleg hierover met het provinciaal bestuur op korte termijn wordt geopend. Als kernen noemde spreker West- Zeeuwsch - Vlaanderen, Oost - Zeeuwsch - Vlaanderen, de Beve- landen, Tholen en Schouwen-Dui- land, waar concentraties beslist no dig zijn, en voorts klaarblijkelijk de zeehavengebieden. De heer Verbrug besloot zijn be schouwing met het bespreken van toerisme en visserij. Over de scha devergoedingen ingevolge art. 8 van de Deltawet zei spreker, dat de ver schillende Zeeuwse instellingen zul len trachten tot een gemeenschappe lijk standpunt te komen. Jhr. De Casembroot Ook was nog het woord aan de commissaris der koningin, die zich bijzonder dankbaar toonde voor de allerhartelijkste welkomstwoorden van de voorzitter. Hij zei het altijd zeer betreurd te hebben, dat vroe ger de katholieke boeren in Zeeland over twee bisdommen verdeeld wa ren, zodat men ze nooit allen bij elkaar ontmoette. Hij vond daarom de diocesane herindeling zeer geluk kig. Voorts ging jhr. De Casembroot na der in op enkele oorzaken van de ontvolking van het platteland en hij benadrukte de aansporing van de heer Wellen om meer te studeren. Het aantal Zeeuwse studenten in Wage- ningen noemde hy onbegrijpelijk laag. De algemene voorzitter van de bond de heer J. Zegers sprak tenslotte ook- zijn vreugde uit over de herindeling van de bisdommen. Anderzijds was hij teleurgesteld over de vrij geringe belangstelling voor deze vergadering. Wij zijn het er over eens, dat de is, wat een eerste klas sigaret moet zijn zacht, voldoening schenkend, subliem aroma, steeds gelijkblijvende kwaliteit. Ik houd van het „Silk Filter" - hij heeft ze liever zonder mondstuk. Gl-adstonc met of zonder Silk Filter houdt de smaak shjflC King Size sigaret alles Kapelaan R. P. E. v.d. Heyden, zo vernemen wij, is door de bisschop van Breda benoemd tot pastoor te Putte, als opvolger van de vorige week overleden pastoor J. Wolters. De nieuwbenoemde pastoor is sinds emge weken in Putte werkzaam. Op 28 augustus is hij nl. benoemd tot ka pelaan in die parochie, nadat hij sinds 1946 in Roosendaal werkzaam is ee- weesi. De sterkte van een ketting wordt bepaald door de zwakste schakel. Een van die zwakke schakels in de ver binding tussen Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen was tot dusver de wel zeer slechte en veel te smal le Prins Hendrikweg te Vlissingen tussen de Keersluisbrug en de veer haven. Het heeft lang geduurd eer de rijkswaterstaat de middelen ter beschikking kreeg om hierin verbe tering aan te brengen, maar enkele weken geleden kon het werk dan eindelijk worden aanbesteed ^n thans is het in uitvoering by de firma Geldof uit Serooskerke. De tekeningen geven een prachti ge weg met dubbele rijbaan te zien, die gescheiden wordt door een groen strook. De banen hebben elk een breedte van zeven meter, zodat de breedste auto's elkaar er kunnen in halen. Aan weerszijden van de weg komt een rijwielpad en er is ook een breed trottoir geprojecteerd aan de zijde van de binnenhavens, dat ter hoogte van het hotel Zeeland de weg kruist naar het station. Tevens loopt langs een groot deel van de weg een parallelweg, waarop de verschillen de uitritten van de binnenhavenzijde aansluiten, zodat het verkeer slechts op twee plaatsen de hoofdweg op kan komen. Er is ook voorzien in een verbetering van de verkeerssituatie bij de splitsing naar de Edisonweg, waar enkele druppelvormige vlucht heuvels voor een soepele verkeersge leiding zorg dragen. Bij het station der Nederlandse Spoorwegen komt even van de weg af een busperron, waar touringcars, die met de veer boot meegekomen zijn hun passa giers weer kunnen opnemen zonder De wedstrijd tussen het voor lopige Nederlandse elftal en Saarland is geëindigd in een ge lijk spel: 3-3. De ruststand van de strijd, die in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld voor ongeveer 25.000 toeschouwers, was 3-2 in het voordeel van Saarland. Linksbinnen Dorrenbacher scoorde reeds in de 4e minuut voor Saarland. In de 10e minuut verraste rechtsbin nen Zaegel.met een ver schot Eddie Pieters Graafland (0-2) en vijf minu ten later bracht Dorrenbacher de stand op 0-3. Rechtsbuiten Piet van der Kuil verkleinde, door doelpunten in de 24e en 38e minuut, de achterstand van de voorlopigen tot 2-3. In de 43e minuut van de tweede helft scooi'de Abe Lenstra, na een om haal van Kraay vanaf de Nederlandse doellijn, d« gelijkmaker. het overige verkeer te storen. Het wegdek zal bestaan uit een onder laag van schraal beton en een rijlaag van asfalt. De weg wordt over de ge hele lengte van een buizenverlichting voorzien, zodat men er bij avond zon der bezwaar van de stadsverlichting voor motorrijtuigen gebruik kan ma ken. Het is de bedoeling, dat de nieuwe weg voor' de intrede van het volgende zomerseizoen in gebruik ge nomen zal worden. Ten einde snel en efficient te kun nen werken wordt momenteel een noodweg aangelegd, die begin okto ber gereed zal zijn. Het verkeer van en naar de veerboten en het station zal dan over die weg worden omge legd. zódat men ongestoord aan de Prins Hendrikweg kan verder wer ken. Als er één geestelijke is geweest in de 19e eeuw, die zijn stempel heeft ge zet op een parochie, dan is dit wel geweest deken A. Tomas, die van 1841 tot 1871 pastoor was van 's-Heerenhoek. Arnoldus Tomas was in Rotterdam op 23 juli 1793 geboren en werd priester gewijd op 14 februari 1818. Hij had gestudeerd te Megen en te Warmond en ontving te Megen lessen in de wijsbegeerte van pater Stoppel en te War mond van de in Leuven geschoolde Chedeville, die president was van het Warmondse seminarie. Aartspriester van Banning noemde hem een werklustig, devoot man en goed theoloog, terwijl pater Vrijmoed later van hem schreef, dat men hem beschouwde als een strijdvaardig, enigszins naar het fanatieke overhel lende. man, die zich niet gemakkelijk liet ontwapenen. Hij was kapelaan te Rijn-Soeterwoude; te Amsterdam in het Maagdenhuis en te Dordrecht. Reeds in december 1822 werd hij pastooi te Middelburg en vijf jaar la ter pastoor van Beverwijk e deken van Kennemerland. In 1830 kwam een grote keer in zijn leven want toen volgde de benoeming tot regent van het klcin-seminarie Hageveld. Slechts vijf jaar heeft hij die func tie bekleed: een scherp conflict met de befaamde Cornelis Broere en an dere leraren, maakte hem het leven De Belgische ministeries van eco nomische zaken en van buitenland se handel hebben medegedeeld, dat de Belgische ministerraad de vlaspo litiek heeft goedgekeurd, die de mi nisters van economische zaken en van buitenlandse handel in de komen de maanden voornemens zijn te vol gen. Herinnerd wordt in deze medede ling aan de moeilijkheden, waarmede de Belgische nijverheid voor de vlas bereiding thans te kampen heeft, als de exportvermindering door de kunstmatige bevordering van de vlas nijverheid in bepaalde omliggende landen en het verlies van een groot deel van de buitenlandse afzetmarkt door de massale verkopen van Rus sisch vlas. Daarbij kwamen nog de conjunctuurmoeilijkheden in de lin nensector en de gehele textielsector. Verder wordt herinnerd aan de hulp, welke Nederland enkele maanden geleden besloot aan zijn vlasnijver heid te verlenen. Door ambtenaren van de centrale velddienst te Oostburg werd een smokkelauto aangehouden te Heile onder de gemeente Sluis. In de grote personenwagen werd 800 kg boter aangetroffen, terwijl de bestuurder in het nachtelijk duister wist te ont snappen. De wagen is overgebracht naar het kantoor te Oostburg. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De Belgische minister van openba re werken, de heer Meyers, heeft ter verkrijging van een betere wegver binding tussen Antwerpen en Zeeuwsch-Vlaanderen besloten een weg te laten aanleggen tussen Ant- werpen-linker oever en Kallo. Men zal binnenkort met het werk begin nen. De Belgische regering besloot, om een bijna volledige verdwijning van de vlasnijverheid te voorkomen, een aantal maatregelen te treffen, die de vlasnijverheid in staat moeten stel en gebruik te maken van de kansen, die de gemeenschappelijke markt biedt en deze te vergroten. Het is dringend noodzakelijk, dat de vlaspolitiek van de verschillende landen der Europese Economische Gemeenschap onderwerp wordt van gecoördineerde maatregelen, in toe passing van het verdrag van Rome en met betrekking tot de landbouw politiek. zwaar en leidde tot zijn heengaan. Niet zonder veel gewrijf werd de re gent in september 1835 pastoor van ,,de Brasem-parochie" te Gouda en deken van Schieland en zes jaar la ter keerde deken Tomas naar Zeeland terug om herder te worden in de zak van Zuid-Beveland. Grote dingen bracht deken Tomas te s Heerenhoek tot stand. Man van invloed en zeer gefortuneerd wist hij wegen te bewandelden, die an deren niet kenden. Zo was hij, dank zij ook zijn relaties in Den Haag hij was een van de weinige pries ters in die dagen, die ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw waren wist hij het verzet te bre ken van Gedeputeerde Staten van Zeeland, tegen zijn schoolplannen. En zo kreeg 's Heerenhoek reeds in 1854 vermoedelijk als eerste in Nederland zijn katholieke bij zondere school. Goed financier en zuinig tot soms in het krenterige toe, had hij toch voor grote zaken alles over. Hij leg de met zijn vermogen de basis voor de nieuwe kerk, die zijn opvol ger, pastoor Wenner, in 1873 zou bouwen en hij vormde uit eigen ver mogen het rijke ,,Tomasfonds". dat alleen gebruikt mag worden ten ba te van de vorming der jeugd (bekos tiging der studie van priesterstuden ten enz-). Over het geschil tussen regent Tomas van Hageveld en de leraar Cornelis Broere, is de laatste tijd weer een en ander geschreven o. m. door Rogier in het standaard werk ,,In vrijheid herboren" en door Gerard Bron in zijn biogra fie van Cornelis Broere. Tomas komt er daar niet al te best van af, maar wie onbevooroordeeld de feiten nagaat, zal wel milder in zijn conclusies moeten worden. In de geschiedenis van Hageveld gedurende de eerste 50 jaar van het bestaan, die door pastoor v.d. Loos werd geschreven wordt een objectief beeld gegeven van het conflict. Regent Tomas, aldus v.d. Loos, werd door de leraren van Kints en Hesseveld in het afwerken van het studie-program op bevredigende wij ze terzijde gestaan. Doch de toestand veranderde spoedig toen in oktober 1830 de jonge Broere als# leraar in de wijsbegeerte het seminarie bin nenkwam. Als leerling van mgr. van Bommel de Leidenaar die bis schop van Luik werd was Broere de beginselen van de Franse wijs geer Lamennais toegedaan, die door hem aan zijn collega's en semina risten werden ingeprent. Met de theo rieën van Lamennais, door Broere ,.de goddelijke" genoemd, konden naar zijn mening de dwalingen van de tijd met goed gevolg worden be streden. Regent Tomas, die voornamelijk ge vormd was door de Thomist Chede- nille, kwam mét kracht tegen de naar zijn inzicht verderfelijke begin selen van de Fransman op. Met een soort minachting werden de waar schuwende woorden door Broere aan gehoord, evenals het vaderlijk ver maan van Chedenille en van Kints en Hesseveld kozen de zijde van de briljante en beminnelijke Broere, die ook steun kreeg van mgr. v. Bom mel. Een kleine paleisrevolutie was het gevolg; een revolutie, die nog vervelender werd, doordat de wat eenzelvige en stugge Tomas alles was behalve een goed diplomaat. Ook het feit, dat Broere van een goede tafel hield en de zuinige To mas schrielhans tot keukenmeester maakte, werkte de verwijdering in de hand, doordat Broere vaak buitens huis ging eten tegen Tomas' wil in. De toestand werd tenlaatste zo ondragelijk, dat de geest in het se minarie er van kapot ging en de kerkelijke overheid moest ingrijpen. Broere won het pleit en Tomas ging weer in de zielzorg. Pas later won Tomas, toen bleek, dat Lamennais tot ketterij vervallen, de kerk verliet en Broere dus onge lijk moest bekennen in het branden de theologische geschil. Doch toen was de pap gestort en bleef deken Tomas alleen de morele voldoening scherper gezien te hebben dan de overigens veel genialere Broere- Thans is definitief bekend, dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest op 7 oktober a.s. een concert te Goes zal verzorgen. Aanvankelijk zou dit deze week plaatsgevonden hebben. Maar wegens gebrek aan belangstelling kon het geen doorgang vinden. Inplaats van Brückners zware sym fonie zal nu de zesde van Tsjaikovski worden uitgevoerd, evenals een piano concert van Beethoven en de „Unvoll- endete" van Schubert. In de KNVB toto van zondag 14 september zijn vier deelnemers met 14 punten uit de bus gekomen, die elk het bedrag van 18.000,80 zullen ontvangen. De winnaars zijn afkomstig uit de afdelingen Limburg, Leiden, Utrecht en Rotterdam van de KNVB. Voor de tweede prijs (13 punten) hebben zich 80 winnaars gemeld, die ieder 387.- zullen ontvangen. Roosendaal zal zaterdag 20 sep tember ©en invasie van brandweer mannen en brandweerauto's gaan be leven. Niet minder dan drieënvijftig verenigingen (elk bestaande uit ne- geift man plus auto) zullen deelnemen aan de nationale wedstrijden, die op ©en (nu nog) geheim terrein wor den gehouden. Omstreeks zeven uur volgt ©en groots défilé op de Grote Markt, waarna burgemeester A. Freijters in de schouwburg de pry- zen zal uitreiken. Brandmeester A. Bouman vertelde, dat de nationale wedstrijden tot nu toe steeds werden gehouden in een centraal gelegen stad boven de gro te rivieren. Voor de eerste maal voel de men er voor, de wedstrijden ook eens in Brabant te houden en het Roosendaalse korps kreeg de eer volle opdracht om voor de organi satie te zorgen. De deelnemenden zijn zowel beroeps als vrijwilligers. Ook de bedrijfsbrandweer doet mee. De F)RS. P. Asselbergs uit Bergen op Zoom heeft op een persconfe rentie te Den Haag van de katho lieke werkgevers in de metaalin dustrie een pleidooi gehouden voor de vestiging van een aantal basis industrieën in het zuiden des lands. Hij deed dit met het oog op de sterke groei van de bevolking al daar en vanwege de wenselijkheid, dat de mensen in hun eigen streek werk kunnen vinden. Nu heeft burgemeester Craey- beckx van Antwerpen bij zijn be zoek aan Ossendrecht deze zomer van een Antwerps, plan gesproken om in de polders bij Zandvliet een hoogovenbedrijf te stichten en daar om kan de gedachte rijzen, of niet aan de Westerschelde in de buurt van Bergen op Zoom een grote staalfabriek kan worden gevestigd. Voor een hoogovenbedrijf schijnt in het zuiden des lands wel geen kans meer aanwezig, nu, zoals „De Telegraaf" meldt, de Atlantische Staalfabrieken op Rozenburg een bedrijf willen gaan stichten, dat in de totale behoeften van Nederland zou kunnen voorzien. Ook voor Ter_ neuzen, waar vroeger reeds van Belgische zijde gepoogd werd een staalfabriek te vestigen, is nu de gelegenheid voorbijgegaan. Dit neemt niet weg, dat het Wes- terscheldebekken toch zeker ge schikt is voor vestiging van zware industrieën, zo dan geen grote staalbedrijven, dan toch chemische bedrijven en dergelijke. Het wachten is echter nog op se rieuze initiatieven. Zou men in Ber gen op Zoom intussen geen onder zoekinstituut in het leven kunnen roepen om nader te bepalen, welke zware industrieën of basisbedrij- ven hier het meest in aanmerking komen? Men kan er wel van op aan, dat ook de provinciale en de landelijke overheid niet alleen met belangstel ling het onderzoek zullen volgen, maar het ook zullen willen steunen. jyjEN kan niet zeggen, dat de bei de staatsstukken van de derde dinsdag wat men noemt „een goe de pers" hebben gehad. Vrij alge meen stelt men vast, dat de Troon rede een matte indruk maakte en inspirerende kracht miste. De Mil joenennota achten verscheidene bla den daarom onbevredigend, omdat de uitgaven nog altijd oplopen, om dat de regering op het punt van de prijssubsidies nog altijd een beslis sing uitstelt en omdat het beroep van het Rijk op de kapitaalmarkt (800 miljoen) de gemeenten en het bedrijfsleven wel eens lelijk zou kunnen dwarsbomen bij hun zoeken naar kapitaal. Wat de subsidies betreft, van so cialistische zijde is duidelijk ge maakt. dat de werknemers niet veel bereidheid zullen tonen nog eens extra-lasten op zich te nemen ter versterking van de rijksfinanciën. Niet vergeten mag worden aldus Het Vrije Volk dat de bestedings beperking voor de grote massa der werknemers nog altijd groter is dan de vakbeweging indertijd aanvaard baar achtte. „Tenzij dus elders zeer duidelijke prijsdalingen optreden, kan men moeilijk verwachten, dat men de vakbeweging bereid zal vin den lastenverzwaring, zoals een nieuwe forse verhoging van de melkprijs, zonder compensatie te aanvaarden". Zoals bekend had de vakbewe ging indertijd het indexcijfer 112 als maximum gesteld. Het kwam er echter ver bovenuit, doch thans is weer een daling te bespeuren. Door de goedkope aardappelen, groenten en fruit zakte het van 15 juli tot 15 augustus van 117 tot 115. Het zou echter niet behoeven te ver wonderen, als het tegen de winter weer wat oploopt. Hoe de SER daar nu uit moet komen, kan niemand zeggen. In hun advies-aanvrage aan de SER stellen de ministers Zi.ilstra, Suurhoff en Witte zelf ook. dat met het oog op onze exportpositie een zo groot mogelijke stabiliteit van ons loon- en prijsniveau in de naas te toekomst nodig is. Afschaffing van de subsidie op melk betekent echter een opwaartse beweging in het prijsniveau. Het gaat lijken op het zoeken naar de vierkante cirkel. korpsen zijn uit alle provincies van het land afkomstig. Er verschijnen brandweerlieden uit Bierum, maar ook uit Middelburg; er komen er uit Zoutkamp, maar eveneens uit Maas tricht. De wedstrijden zullen doorgang vinden op twee verschillende terrei nen, waar een gefingeerde brand zal uitbreken. De korpscommandanten worden, op die terreinen aangeko men, enveloppes overhandigd, waar in de opdrachten. Na drie minuten bedenktijd moeten deze worden uit gevoerd. Een jury van vierentwintig kijken de en zes administratieve leden zal de prestaties van de korpsen beoor delen. In de schouwburg zal burge meester A. Freijters het beste korps de wisselbeker (nu in het bezit van Den Bosch) overhandigen. Een ver tegenwoordiger van de commissaris van de koningin zal daarbij aanwezig zijn. Voor een zowel 's middags als 's avonds tot de uiterste hoeken gevulde zaal van het bioscoop- en concertgebouw verzorgde Slager Walvis N.V. uit Breda haar bijna traditioneel gewor den najaarsshow. In een zeer vlotte show, waaraan zes mannequins hun medewerking verleenden, werd het publiek geconfronteerd met de grote modestoffen, die het komende najaar opgeld zullen doen. Het succes was wel de nieuwe stof, de Dolomieten tweed, die waterdicht is. Hiervan wer den schitterende collecties getoond, waarbij opviel, dat er voor het ko mende seizoen veel bont verwerkt is, voornamelijk persianer. Ook het bou clé en leervelours schijnen zeer in trek te zijn terwijl over het model te zeggen viel, dat de taille strak wordt gehouden, waardoor het bloeze- model verkregen wordt. Een zeer uitzonderlijke jas was wel de jas in de nieuwe groene kleur met een lamskraag. Voor de bontgarne ring werd een veelvudig gebruik ge maakt van de Australische en Russi sche persianer en van de diverse lams- soorten. De Italiaanse ruiten waren talrijk vertegenwoordigd en tot bij zonder leuke modellen verwerkt. Op merkelijk was eveneens de grote sor tering in maten 48 en 50, zonder prijs- vertioging. De verrassing van d'e avond was wel de sortering bonneterie, alles Italiaanse import in zo'n 20 verschil lende kleuren met populaire prijzen. Een zeer geslaagde avond.

de Stem | 1958 | | pagina 5