QMlai) FRANKRIJKS PUPILLEN WILLEN VRIJ ZIJN OMDAT HIJ ZWART IS GEEN AANVAL OP HET VASTELAND CHIMPANSEES EXPOSEREN HUN SCHILDERWERK Maatregelen tegen de Algerijnse terreur De Gaulle was te goed van vertrouwen Soebandrio doet felle aanval op min. Luns Ramp trof Mexicaans dorpje Proces Schneider begonnen NIEUW MARIA-DOGMA TE VERWACHTEN Tèrug naar het begin Nieuwe truc van Faubus DAGBLAD VOOR ZEELAND „VRIJE ALGERIJNSE REGERING" Gedetineerde uit gerechtsgebouw ontsnapt Melksituatie onhoudbaar V.S. laten Tsjang weten zegt minister Officieren gearresteerd in Beiroet Goed weer Bommenwerper viel op boerderij TRACTORS.... 98o JAARGANG No. 22863 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAO 18 SEPT. 195g, Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35L lil Parijs maakt men zich ernstig ongerust over de hou ding van de Franse overzeese gebiedsdelen. De premiers van Guinea en Nigeria (Frans West-Afrika) en van Soma- liland, aan de Afrikaanse oostkust, hebben te kennen ge geven, dat zij bij de aanstaande Stemming over de nieuwe grondwet van de Gaulle „nee" zullen zeggen. Ze willen onafhankelijkheid, ook als dit gepaard gaat met stopzetting van de economische hulpverlening door Frankrijk. Premier de Gaulle heeft onlangs gezegd, dat ieder overzees gebiedsdeel onafhankelijkheid kan krijgen, als het dit wenst. Hij deed dit in goed vertrouwen op de aanhankelijkheid van de betrokken volken en met een speculatie op hun economische af hankelijkheid van het" moederland. Als de volken van Guinea, Nigeria en Somaliland aan de oproep van hun regeringsleiders gehoor geven, betekent dit dat de Franse gemeenschap 5.3 miljoen inwoners minder zal tellen en meer dan 608.000 vierkante mijl kleiner zal zijn dan de Gaulle hoopte. En wat erger is: men vreest dat het voorbeeld van de drie gebieden door andere gevolgd zal worden. j- Oprichting van interneringskam- pen voor Algerijnse terroristen. 2 Het terugroepen in tijdelijke ac- tieve dienst voor ongeveer 15.000 reserve-gendarmes. Overplaatsing naar belangrijke streken in Frankrijk van zekere militaire politie-eenheden welke thans in Duitsland gelegerd zijn. A Oprichting van speciale anti- terreurbrigades van de politie, onder leiding van Franse of Mo hammedaanse vetékanen van de vroegere Franse politie in Marokko en Tunis. Verder zou men overwegen de in- Ook het Algerijnse probleem geeft Parijs elke dag meer zorgen. Een woordvoerder van het Algerijnse Be- vrijdingsfrout heeft bekendgemaakt, dat vandaag te Cairo een „vrije Algerijnse regering" zal worden ge vormd. Hoewel deze maatregel voor lopig alleen een psychologisch effect zal hebben, is ze, in het licht van de huidige situatie, de Franse rege ring allesbehalve welkom. De Gaulle overweegt momenteel stappen om aan het Algerijns ter rorisme in Frankrijk doeltreffender dan totnutoe het hoofd te kunnen bieden. De volgende maatregelen zouden in overweging zijn: WOENSDAGAVOND heeft de Austra lische ambassadeur in Den Haag aan boord van de „Johan van Ol- denbarneveldt" afscheid genomen van de honderdduizendste emigrant naar Australië: mevrouw A. Zevenbergen- Wageveld uit Abbenbroek. MINISTER LUNS heeft woensdag op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York een gesprek gehad met zijn Amerikaanse ambt genoot Foster Dulles. IN LIMASSOL (op Cyprus) zijn gis teren een fotograaf en een winkelier door terroristen vermoord. De Eoka stak ook een opslagplaats van het Britse leger in brand. VIERHONDERD manschappen van het Indonesische regeringsleger, die met een Panamees schip op Celebes arriveerden, zouden naar de opstan delingen zijn overgelopen. VOLGENS de New York Times zou het ontslag op handen zijn van Sher- hj.an Adams, de rechterhand van Eisenhower, die geschenken zou heb ben aangenomen van een Ameri kaans groot-industrieel. JAN. 1 oktober a.s. af moeten de doorlichtingsapparaten in schoenwin kels aan nieuwe voorschriften vol doen aangaande constructie en be veiliging. VIJF ARBEIDERS zijn gedood en zeven gewond bij een explosie in een turkse munitiefabriek. TEGEN HET EINDE van deze maand zal voor de binnenlandse markt weer koelhuisboter beschik baar komen. Waarschijnlijk zal de Prijs iets lager zijn dan die van verse boter. BIJ MEDAN is een pakhuis van de Handelsvereniging Amsterdam, dat diende voor opslag van sisalvezels, in vlammen opgegaan. De schade wordt op meer dan honderd miljoen rupiah geraamd stelling van sterkere politie-patrouil- les overdag en 's nachts in Parijs en andere steden Aanzienlijk sterkere bewaking voor hoge regeringsfunc tionarissen en een voortdurend gade slaan van de ongeveer 100.000 Alge rijnen in Parijs die werkloos zijn of geen volle dagtaak hebben. De ove rigen van de 300.000 Algerijnen in Parijs hebben een volle dagtaak en worden over het algemeen als vrede lievend beschouwd. Massa-urrestaties De politie heeft meegedeeld, dat sinds 25 augustus meer dan 12.000 Noordafrikanen ,,als voorzorgsmaat regel" zijn gearresteerd. Iedere nacht worden er in de noordoostelijke en zuidelijke voorsteden van Parijs en in de drukke straten rond de haven van Marseille razzia's gehou den. De vijf kardinalen van Frankrijk hebben woensdag een verklaring uit gegeven, waarin zij zeggen dat de Franse katholieken bij het vormen van hun oordeel over de nieuwe grondwet rekening moeten houden met de huidige toestand in het land en het algemeen welzijn. Nog meer dan bij gewone verkiezingen rust bij de komende volksstemming op een ieder de plicht om zijn stem uit te brengerf, omdat de uitkomst van het referendum grote gevolgen zal heb ben. De kardinalen keurden de propa ganda af die de katholieken aan spoort zich van stemming te onthou den of tegen de nieuwe grondwet te stemmen alleen maar wegens ge- loofsoverwegingen. De kardinalen roepen alle gelovi gen op zich door gebed en overpein zing op hun besluit voor te bereiden. De Indonesische ministert van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteren een felle, persoonlijke aanval gedaan op zijn Nederlandse collega minister Luns, door te ver klaren, dat ,,de heer Luns zelf aan sprakelijk zal worden gesteld voor het aan het Nederlandse volk toege brachte leed". Minister Soebandrio zeide dit in een commentaar op een door de Neder landse minister in New York gehou den persgesprek, waarin hij zou heb ben gezegd, dat de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland het laag ste punt hebben bereikt sinds de in zet van de anti-Nederlandse cam pagne in december jongstleden. Mi nister Luns zou hebben verklaard, dat er geen vooruitzicht op verbe tering bestaat, zolang Indonesië al zijn internationale overeenkomsten met Nederland blijft schenden en zo lang het niets doet om tot enigerlei regeling te komen over de gèstolen Nederlandse eigendommen. Soebandrio zei, dat Indonesië ,,geen haast heeft om besprekingen met Nederland waarover dan ook, te her openen, zolang Nederland zijn poli tiek met betrekking tot westelijk Nieuw-Guinea niet verandert". De edelmoedigheid van de Indone siërs jegens Nederland was volgens hem ponder weerga" geweest. Een gedetineerde, een van de drie jeugdige leden van de Haagse „Boekhorststraatbènde", die dinsdag door de Haagse rechtbank wegens in braken en diefstallen zijn veroor deeld, is direct na die uitspraak uit het gebouw van de rechtbank ont snapt. De jongeman, G. van R'., kreeg van een parketwachter toe stemming van het toilet gebruik te maken. Toen de pan.etwachter zich een ogenblik op enige afstand van de toiletdeur bevond, ging hij onge merkt de gang op en verliet via de 'achteruitgang (de toegang tot de publiek tribune) het gebouw. En dit zijn dan twee van de 'f kunstschilders, wier werk in Londen te pronk hangt. Het is natuurlijk nog expressiever dan t t (Van onze parlementaire verslaggever) Aan de beperking van de melk- produktie zal niet kunnen worden ontkomen gezien de zeer grote be dragen, die thans in de vorm van subsidies worden bijgedragen in de veehouderij. Ook bij de georganiseer de landbouwers is het besef aan wezig, dat een blijvende inkomens overdracht aan de landbouw ten laste van andere bevolkingsgroepen voor een onbeperkte overproduktie op den duur niet aanvaardbaar is. Daarom vertrouwt de regering erop, dat sa men met het bedrijfsleven voor deze problemen een oplossing kan worden gevonden, aldus minister Vondeling in de toelichting op de nieuwe land bouwbegroting. Minister Vondeling wijst er op, dat de huidige afzetmoeilijkheden in het buitenland voor een deel niet van tijdelijke aard zijn. Sommige landen immers, die tot nog toe grote afne mers waren van Nederlandse land- bouwprodukten, beginnen zich toe te leggen op verhoging van de eigen produktie. Dit geldt met name voor melk. en zuivelprodukten. maar ook voor andere artikelen dreigt deze ontwikkeling. De minister deelt tenslotte mee, dat hij er naar streeft verschillende garantieprijzen voor de oogst 1959 op een zo vroeg mogelijk tijdstip vast te stellen. v llllllllllllllllil De Amerikanen hebben Tsjang Kai-Sjek meegedeeld dat de aan- voerweg naar Quemoy kan wor den opengehouden zonder luchtaanvallen op het Chinese vasteland. Tsjang verklaarde dinsdag, dat de enige oplossing was de op Quemoy gerichte ka nonnen tot zwijgen te brengen. In marinekringen te Washington wordt gezegd, dat er op Formosa in versneld tempo Chinezen worden op geleid om onder kanonvuur landingen uit te voeren. Veel hing ook af van de bereidheid van de nationalisten grotere risico's te nemen. Wel is men het in Washington met Tsjan'g eens, dat het trotseren van de moeilijke blokkade geen definitieve op lossing is, maar het zwaarst laat men daar wegen, dat de besprekingen in Warschau een kans van slagen moe ten hebben. De Amerikanen willen China afbrengen van het gebruik van geweld. Twee nationalistische schepen, door Amerikaanse vlooteenheden geëscor teerd, hebben gisteren bij het aanbre ken van de dageraad de communis tische blokkade van Quemoy gefor ceerd en zijn erin geslaagd hun ladin gen te lossen. Het was de tweede keer binnen twee dagen, dat de blokkade met succes Enkele hoge officieren van het Libanese leger zijn gisteren, in gevolge een order van generaal- majoor Sjehab, onder huisarrest geplaatst. De autoriteiten bewa ren het stilzwijgen over deze ar restaties. Sjehab is, zoals men weet, de nieuw gekozen presi dent van Libanon. dat van de chimpansees... Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt woens- J dagavond 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer t i met wisselende bewolking. In de vroege ochtend hier en daar mist. £wakke tot matige wind tussen boord en oost. Dezelfde tempera- t turen als gisteren of iets hogere. „,Ve™achting van het Belgisch Weerkundig Instituut: zwakke Wind uit noord tot noordoost. Be- t t wolkt met brede opklaringen. Hier en daar een weinig regen. J Vandaag: zon onder 18.49 uur: i maan onder 21.45 uur. 0 Morgen: zon op 6.20 uur; maan op 13.45 uur. t Het dorpje Huaritempa aan de Mexi caanse westkust is door een overstro mingsramp getroffen, die aan zeventig tot honderd mensen het leven heeft gekost. Als gevolg van een zware wolkbreuk is dinsdag de rivier de Santiago bui ten haar oevers getreden. Alle huizen van het dorp zijn verwoest. Volgens het blad „Diario de la Tarde" waren woensdagochtend reeds 70 lijken ge borgen. Het blad vreesde dat het aan tal doden meer dan honderd zal blijken te bedragen. Ook elders in dit gebied heeft de wolkbreuk overstromingen tot gevolg gehad. Verscheidene dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. In de Royal Festival-Hall in vergelijking. D' Londen is een schilderijenten- image't^Eerf toonstelling geopend, hetgeen niets ongewoons is. Minder ge bruikelijk is echter, dat tot de exposerende meesters twee chimpansees, een orang-oetang, een zuigeling van 15 maanden en een jongetje van drie jaar behoren. De gehele zaak is op touw gezet door de Engelse schilder Mervyn Levy, die een appel te schillen heeft met de moderne schilderkunst, voor zover deze vertegenwoordigd wordt door de school de? „Tachisten". De Tachisten zijn mensen, die hun schilderijen' maken door met verf, of zelfs mei water, te werpen, te morsen, te druppelen... kortom zij, in wier werk het „toeval" een niet geringe rol spelt. Vorm als uitdrukking van het symbool komt bij hen niet voor, tenzij dan per ongeluk. Mervyn Levy meent dat met deze stroming de moderne beeldende kunst gedaald is tot beneden ieder denkbaar peil. En zijn tentoonstelling dient ter naam waaronder de loopt, is „The Lost kunst, die niet meer „weergeeft" en niets symboliseert is volgens Levy grondig de weg kwijt en die weg kan men slechts terugvinden indien men bij het begin begint. Dat begin is dan de argeloze krabbelarij van kinderen en apen. Een aantal leerlingen van een aca demie vooi' beeldende kunsten heeft het vergelijkingsmateriaal geleverd door „Tachistische" schilderijen te maken. Een belangrijke exposant van de tentoonstelling is de vierjarige chim pansee „Congo". Congo heeft geruime tijd mogen schilderen onder toezicht van de zoöloog Desmond Morris, in de Londcnse dierentuin. En Congo werd daarbij geenszins tot schilderen aan gezet. Hij toonde volgens Morris een uitgesproken artistiek temperament en schilderde alleen als hij er zin in had. De proef met Congo heeft twee jaar geduurd en in die tijd heeft Congo zich duidelijk ontwikkeld, van het aller- primitiefste gekras tot klaarblijkelijk ingewikkelder patronen. Hij heeft ten slotte het stadium bereikt, vanwaar een kind zou verder gaan naar een voudige tekeningen en een schilder- kundige voorstelling, maar Congo be reikt die volgende trede op de artis tieke ladder niet en begint de belang stelling te verliezen. Hij gaat zich nu meer voor zijn lichaamskracht interes seren. Tot de geëxposeerde schilderijen be horen ook „werken" van Betsy, een chimpansee in de dierentuin in Balti more. Betsy schildert met haar vin gers. Verder is er werk van Alexander, eer orang-oetang in de Londense-die rentuin. Levy wees bij de opening van de tentoonstelling op de opmerkelijke overeenkomsten in het werk van de drie groepen zijner exposanten: kin deren, apen en tachisten. „Het ver schil is, dat de kinderen en de apen, zij het onbewust, proberen iets te scheppen, de tachisten proberen het beeld te vernietigen". werd doorbroken. De landingsschepen werden, na aankomst op een der stran den van Quemoy, in 20 minuten gelost en keerden vervolgens in allerijl terug naar de Straat van Formosa. Het Amerikaanse opperbevel op For mosa heeft laten weten, dat het grote vliegdekschip „Essex" zich bij de Ze vende Vloot heeft gevoegd, waardoor de vlootstrijdkrachten in dit gebied de grootste „atoomkracht" zijn gewor den, (iie nog ooit bijeen is gebracht. Een onafgebroken stroom straalja gers, transportvliegtuigen en Ameri kaans personeel landt intussen op Amerikaanse luchtbases, om de ver dediging van Formosa tegen een mo gelijke communistische aanval te ver sterken. Het gerechtshof van Little Rock heeft zijn goedkeuring gehecht aan een „Vereniging voor Particuliere Scholen in Little Rock" die de op heffing van de rassenscheiding op de openbare scholen wil omzeilen door van die scholen particuliere insti tuten te maken. Volgens gouverneur Faubus is de door het opperste gerechtshof in Washington bevolen opheffing van de rassenscheiding niet van toepassing op particuliere scholen. Op zijn aan dringen is dan ook deze vereniging opgericht, die met steun van de staat scholen kan exploiteren, welke alleen door blanke kinderen bezocht zullen worden. Johnny Gray, een 15-jarige neger, springt op een blanke medestudent af tijdens een vechtpartij in een straat te Little Rock. De vechtpartij be gon, toen twee blanke jongens Johnny en zijn zuster Mary, die op weg waren naar school, van het trottoir wilden verwijderen. In Bonn is woensdagmorgen het proces begonnen tegen de voorma lige chef van de psychologische dienst van de Westduitse strijd krachten, Robert Schneider, een af faire die herinneringen wekt aan de zaak-Köpenick. Schneider, die zich sinds einde 1956 in voorarrest bevindt, wordt o.m. beschuldigd van bedrog, vals heid in geschrifte en het onbevoegd voeren van een academische titel. Er zullen meer dan 150 getuigen worden gehoord, onder wie ver schillende hoge officieren en hoog leraren. Schneider werd, mede op grond van valse diploma's en getuigschrif ten, in 1955 benoemd tot militair arts. Later bleek dat hij nooit exa mens had gedaan in de medische faculteit van een erkende hoge school. Hij bracht het in korte tijd tot hoofd van de psychologische dienst van de Westduitse strijd krachten. Onder zijn leiding werden circa 500 stafofficieren geschoold tot psychologische onderzoekers. Volgens door hem opgestelde richt lijnen werden ongeveer 80.000 sol daten en adspirant-officieren psy chologisch gekeurd. Het is eveneens gebleken dat Schneider, vóór zijn carrière bij het Westduitse leger, al met de justitie in aanraking is geweest. Hij heeft n.l. in zijn geboorteland Oostenrijk in de gevangenis gezeten wegens bedrog. Gisteren heeft de pauselijk legaat bij het Mariale congres te Lourdes, kardinaal Tisserant, de voornaam ste conclusies bekendgemaakt van het Mariologische congres, dat aan het Mariale congres is voorafgegaan en waaraan honderden theologen uit de gehele wereld hebben deelgeno men. De theologen op dit congres heb ben, aldus kardinaal Tisserant, vpor- gesteld bij de paus het verzoek in te dienen het dubbele feest van O. L. Vrouw van Zeven Smarten (vrijdag na Passiezondag en op 15 september) tot één terug te brengen en op vrij dag na Passiezondag een nieuw li turgisch feest in te stellen, namelijk dat van Maria als Medewerkster van Christus de Verlosser. Kardinaal Tis serant deelde mede, dat de theolo gen lang en heftig over dit punt ge discussieerd hebben, maar dat de uitslag van deze discussies een on dersteuning betekent van het reeds door de overleden kardinaal Mercier uitgesproken verlangen een nieuw dogma toe te voegen aan de reeks van Maria-dogma's, een dogma na melijk van Maria als Algemeen Mid delares, of van Maria's geestelijke moederschap, of Maria als Mede werkster van Christus Verlosser (So cia Christi Redemptoris). Mgr. P. M. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes, heeft mgr. Tis serant verzocht, aan de paus twee gunsten te vragen. Ten eerste de spoedige zaligverklaring van pau^ Pius IX, de paus van de H. Berna- dette, en ten tweede uitbreiding van het feest van de H. Bernadette tot een feest voor geheel de Kerk. Het desbetreffende verzoekschrift is on dertekend door 1047 kardinalen, aarts bisschoppen en bisschoppen. De paus heeft woensdag in een radiorede de gelovigen- opgeroepen vooral te bidden voor de vrede. Een B-52-straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is dins dagavond bij Hastings, in de Ameri kaanse staat Minnesota, neergestort. Zeven leden van de bemanning kwa men om het leven, de achtste kon zich met behulp van zijn parachute in veiligheid stellen. Het toestel kwam op een boer derij terecht, die in brand vloog. De bewoners moesten allen met brand wonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Het „parlement" van het En gelse Kanaaleiland Sark maakt zich ernstig ongerust over het feit dat de 24 landbouwtractors die het eiland bezit, veelvuldig door vakantiegangers worden gebruikt om er rondritten op te maken langs de cafés op het eiland, waar personenauto's ver boden zijn. Zulke rondritten ontaarden dikwijls in ware Jan Pleziertochten en het parlement van Sark is nu van plan om tussen tien uur 's avonds en zes uur 's ochtends een rijverbod in te stellen voor de landbouw tractors.

de Stem | 1958 | | pagina 1