w NABETRACHTING OP VENLOSE STUDIEDAG PRIESTERROEPINGEN JCJC a Zwart o Wit Donau dienstbaar aan winning van energie Hockey-clubs vol optimisme start in competitie van STEM-FEUILLETON Russen over Troonrede Lord Liverpool - verft kinderstoel - met gemak en CETALAC ffSjftlS, N.-Limburgs-Brabants streven parrallel met Antwerpse wensen HEIL BRON SFECIAALZODT Boterprijs niet omlaag I DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 STUDIE VOLOP In oktober internationaal onderzoek naar: Bisschop Makarios: Britten terroriseren thans hele bevolking Op het or uan door Douglas Grey TV-RA DIO-TV. RADIO-TV- I wm Er zal te Antwerpen wel haast ;emaakt moeten worden met de /oorgenomen studie. De techni- :che commissie van de drie re uringen van Nederland, België en Duitsland moet het Maas- Rijn-vraagstuk, krachtens op dracht van de Permanente Eu ropese Commissie van Verkeers ministers, onder het oog zien nkele leden daarvan waren ook e Venlo aanwezig en zij kan innen afzienbare tijd haar ad- ■ies formuleren over de aan te levelen oplossing voor een nieu- e verbinding tussen Maas en ijn. Het is duidelijk, dat de beslissing deze van invloed zal zijn op de ogelijkheden voor Antwerpen om ver verbindingen tussen de Schelde de Rijn te beschikken. Zou de per- mente conferentie van Europese nisters van' Verkeerswezen aan de and van het advies besluiten tot een raai Arcen-Ruhrort, dan heeft de Igische Scheldehaven slechts een erbinding van Antwerpen tot Ven- i te bepleiten. Zou de permanente conferentie ter- alle van Aken een kanaal Bern-Neuss oorstellen, dan zal Antwerpen wel indringen daarop aangesloten te irden door middel van een Caberg- aal. Intussen is te Venlo duidelijk ge- Deg uitgesproken, welk standpunt rdt ingenomen door de adviseurs n de provinciale besturen van Lim- rg en Noord-Brabant en door het bied tussen Venlo en Ruhrort. Dit is ariem. Van drie zijden wenst men i Maas-Rijn-verbinding Arcen-Ruh- rt, aangevuld met een steekkanaal i: n-Geilckirchen om Aken te ge- iven. Het is niet onwaarschijnlijk, dat der. ijke adviezen van invloed zullen in bij de Nederlandse regering, die, zover gevraagd mede te betalen Bi de nieuwe Maas-Rijn-verbinding, ee zaken in het oog zal houden, te den de omvang van de Nederlandse lar zen, welke hiermee worden ge- nd en het bedrag van de kosten. Tot dusver is als vrij algemene opi- tot uitdrukking gekomen, dat er ér Nederlandse belangen bij een binding Arcen-Ruhrort plus ka- lal Born-Gei'lenkirchen betrokken dan bij een verbinding Born-Neuss if oor Duitsland liggen de zaken niet heel verschillend. Arcen-Ruhrort ook voor Duitsland enorm goed'ko- t dan Aken-Geilenkirchen-Neuss en <e van die twee oplossingen het lest Duitse belangen zou dienen, Drdt door Duitsers onderling betwist. Officieel zwijgt Bonn zelf over deze stie en wel in zó sterke mate. dat uister Seebohm, toen hij onlangs n plannen voor de Duitse water- tgen ontvouwde, met geen woord er een nieuwe Maas-Rijn-verbin- 08 repte. Het is dus niet overdre- n te zeggen, dat de Westduitse rege- wil wachten op het advies van de lernationnlc deskundigencommissie, nengesteld uit twee Duitsers, twee nu voorgedragen door de heer Goos- sens, dat zou 'n Rotterdams verzet - bij wijze van spreken op leven en dood begrijpelijk zijn geweest, want in zulk plan zou onwillekeurig een po ging zijn gezien om, zoals dat ook ten aanzien van het Moerdijkkanaal heet te, de Rijn af te leiden van zijn na tuurlijke monding naar de Schelde bij Antwerpen, iets wat metterdaad tot op zekere hoogte gebeurd is door de aan leg van het Albertkanaal ten opzichte van de Maas. Maar wen leven nu in een nieu we tijd. Niet alleen is het verkeer op de traditionele voorwegen veel groter van omvang geworden, maar ook is Rotterdam, thans reeds de eerste wereldhaven na New York en met de kans New York te over vliegen hetgeen men te Rotterdam heel goed beseft zo zeer uitge groeid en zo beklemd in zijn gren zen, dat het een ontlading van de Rijnvaart door middel van een ver binding Ruhrort-Arcen nog eens zal toejuichen. Van de zijde der Nederlandse rege ring kan men welwillendheid eerder dan vijandschap tegenover deze ver binding verwachten, aangezien zij de ontwikkeling van het Scheldebekken tot een punt van haar economisch beleid heeft verklaard en de ontwik keling daarvan niet denkbaar is zon der de ontwikkeling van de Antwerp se haven. Nu is dit wel een perspectief op be trekkelijke lange termijn, maar in onze dynamische tijd kunnen econo mische elementen zeer snel in bete kenis toenemen. Er is hier een onder werp, waarvoor nog heel wat zal moe ten worden gedacht, gesproken en ge schreven, maar verheugend is, dat dit niet behoeft te geschieden in een geest en gesteltenis van politieke naijver aan de verschillende zijden van de lands grenzen en zo gezien is de studiedag te Venlo met zijn verrassende open baring uit Antwerpen een belangrijke en boeiende gebeurtenis geworden belangrijker en beter dan men aan vankelijk redelijkerwijs had kunnen verwachten. Het loont de moeite nog eens terug te komen op de stu diedag over de nieuwe Maas- Rijn-verbinding, welke de vo rige week te Venlo werd ge houden. Het congres te Venlo werd immers niet besloten met zgn. conclusies. Inplaats daarvan heeft de voorzitter van de studiedag, prof. dr. Thurlings, aan het slot alleen zijn instem ming betuigd met de gedachte, door enkele inleiders en aan wezigen naar voren gebracht, om de vraagstukken betref fende de nieuwe Maas-Rijn- verbinding in een internatio nale commissie nader te doen bestuderen. Er werd niet direct besloten tot instelling van een dergelij ke commissie, maar dit kon ook achterwege blijven, omdat het zaak is eerst af te wach ten, wat een te Antwerpen reeds nieuw ingestelde com missie gaat rapporteren over de oplossing, waaraan Antwer pen voor de Schelde-Rijn-ver- bindingen de voorkeur geeft. (Advertentie) Moeders, gebruikt NU voor tafel en keuken met mineralen en sporenelementen Aartsbisschop Makarios heeft giste ren in enkele Griekse bladen de Britse troepen op Cyprus verweten tijdens een opsporingsactie in het dorp Holetria burgers mishandeld te hebben. Makarios schreef, dat onder de vroegere gouverneur Sir John Har ding de Britten slechts Cyprioten die van Eoka-activiteit verdacht werden, mishandelden en arresteerden, maar thans de hele bevolking zonder on derscheid. Van 10 tot 12 oktober a.s. zal door tal van deskundige pries ters uit vele Europese landen de priesterroeping aan een diep gaand wetenschappelijk onder zoek worden onderworpen. Dit geschiedt in Wenen onder voorzitterschap van de Aarts bisschop coadjutor, monseigneur dr. Franc Jachym. De weten schappelijke voorbereiding en het secretariaat berusten bij dr. J. J. Dellepoort te Breda. Op de eerste zittingsdag zal het woord worden gevoerd door dr. J. Dellepoort, professor Fernand Bou- lard (Parijs), prof. dr. Michael Pfliegler (Wenen), de Abt van het Premonstratenser klooster Geras, mgr. Isfried en door pater Weren- fried van Straaten. Daags daarop gaan de deelnemers in vier secties uiteen om een der volgende proble men te bestuderen: 1. de roeping in de Europese Diaspora: 2. de roeping in zuid-west Europa; 3. de stand van zaken in de relatief priester-rijke Europese gebieden; 4. de late roepin gen. Tenslotte wordt zondag de priester opleiding aan de orde gesteld, waar na dr. Dellepoort een samenvatting van de gesprekken zal geven. Aan het einde van deze dag zal de Aartsbis schop van Wenen, mgr. König, een pontificale Avondmis opdragen. Drie taken In een bij het programma gevoegde „verantwoording" wordt gesteld, dat Europa nog altijd de meeste pries ters oplevert. Negentig percent van alle priestermissionarissen ter we reld zijn van Europese herkomst en tachtig percent daarvan komen uit: Nederland, Frankrijk, België, Ier land en Duitsland. In Zijn Encycliek „Fidei Donum" riep de H. Vader Europa op tot een buitengewone pres tatie ten aanzien van Afrika. Maar Europa vecht zelf tegen een groot gebrek aan priesters. In enkele lan den en gebieden treedt dit gebrek zelfs reeds benauwend aan het licht. En toch zal het weer Europa moe ten zijn dat vele honderden priesters moet uitzenden naar de landen ach ter het IJzeren Gordijn, zodra de lan den van het Sovjetblok weer tot de vrije wereld gaan behoren- Met deze drie gigantische Europese taken voor ogen lijkt een gesprek tussen deskun dige vertegenwoordigers uit de secto ren van sociologie en zielzorg vrucht baar. De bijeenkomst zal het karak ter dragen van een openhartig ge sprek en zal zoveel mogelijk worden afgestemd op het bereiken van prak tische resultaten. De bedoeling van het aan de orde gestelde onderzoek is te komen tot een algemeen beeld van wat de ge dachten op dit gebied internationaal zijn en tot het uitwisselen van plan nen. Gehoopt wordt dat zelfs een nog meer praktisch resultaat kan worden bereikt in de vorm van een plan tot wederzijdse hulp. Deze zou dan wellicht kunnen bestaan in het uitwisselen van ervaring en van per sonen, vooral voor de gebieden waar hulp het hardst nodig is. Van bijzonder belang !k< n en twee Nederlanders, eer opmerkelijk en van bijzonder aog is tijdens de studiedag het op- !èen gebleken van de vertegenwoor- fers uit Antwerpen. Tot voor kort niet meer aan de dag getreden dat de stad Antwerpen zich had ""sloten bij het comité voor een as-Rijn-verbinding van Aken en lik, dat feitelijk voor een kanaal n-Geilenkirchen-Neuss opkomt en maast, dat het Antwerpse stadsbe- |ur het door de Belgische regering de ijskast geplaatste Moerdijkka- !l bleef aanhangen. ,To is te Venlo door de inleider, de r de Bock uit Antwerpen die [loops enkele malen ook ons blad aerde betoogd, dat de positie van stad bij deze kwesties anders ligt. heeft^ het stadsbestuur nog geen Mdering in haar houding gebracht, !n is het streven van het Antwerp- bedrijfsleven op nieuwe oplossin- gericht: Aan de ene kant in het 'ten de benutting van het Deltaplan r de vaart van Antwerpen naar Hollandsch Diep en van de andere t in het oosten en korte verbin- naar de Rijn dan over het Al tkanaal, Ternaaien en het Juliana- al. dor deze kortere verbinding 'i' Eindhoven en Venlo trad met élan naar voren niemand min- dan de heer Marcel Goossens. al- een directeur van het Plouvier- cern, de grootste Rijnvaartrederij Antwerpen, met ook kantoren te [sbuen Rotterdam. Niet nieuw fet is geen nieuwe gedachte een ihtstreekse verbinding te maken |Sen Schelde, Maas en Rijn naar t oosten toe. In de loop van de ge- Jïecienis is herhaaldelijk door Ant- TPon daarvoor gepleit. Het is wél Fjw, dat ditmaal deze oostelijke F nding parallel loopt, wat het f oetreft, met desiderate en stre u in Noord-Brabant en noord IPburg. pet enige verschil tussen Noord kant en noord-Limburg enerzijds Antwerpen anderzijds hierbij is, de Nederlandse gewesten tussen -laas bij Venlo en het Belgische l|] en stelsel geen groter capaciteit 'landen voor hun waterwegen dan J ton. terwijl Antwerpen een veel jy' voorvermogen wenst. De heer "•"ons sprak zelfs van een verbin e voor 4000 a 5000 ton. 'P /H'hzelf 7,ou dit aanzienlijk ver wel eens een onoverkomelijk 'blok kunnen betekenen. Het [reeds gebleken, dat er in Rotter stemmen van verzet zullen op lesten de grotere capaciteit ten eve van Antwerpen, bedenken is echter, dat een even verbinding van Antwerpen naar oosten door Noord-Brabant en i-Limburg tot Venlo niet in een - G periode van zó grote capaciteit lfzijn; mogelijk kan de verwezen- van een breed kanaal geleide- V de loop der jaren tot stand !T v* gebracht naargelang de geble- oehoeften van een toenemend £<mvaartverkeer. Vare Antwerpen De langste rivier van Europa, de Donau, zal dienstbaar ge maakt worden aan de energie winning. In Duitsland en Oos tenrijk zullen in totaal 32 wa terkrachtcentrales worden ge bouwd in Duitsland van Ulm tot aan de grens twintig in Oostenrijk van de grens tot aan Wenen twaalf. In Oostenrijk wordt reeds enige tijd gewerkt aan de bouw van de eerste centrales, in Duitsland is men kort geleden begonnen. Het project vraagt grote voorzienin. gen. Tussen Ulm en Lauingen, waar vijf centrales zullen worden gebouwd, is het verval gering. Daarom zal men een aantal dammen in de rivier leg gen. De scheepvaart zal gebruik kun nen maken van speciale sluizen. Tus sen Bertholdsheim en Ingolstadt, waar vier centrales komen, is voor een tra ce van 32 km het verval eveneens zo gering dat dammen moeten worden gelegd. Hoewel de sluizen het verkeer zullien vertragen, zal de scheepvaart naar de plannenmakers hebben ver klaard, zijn tijdverlies kunen inhalen op de rustiger gedeelten van de stuw meren. De beide groepen centrales Ulm- Lauingen en Betholdsheim-Ingolstadt zullen een capaciteit hebben van 700 miljoen kilowatt per uur. Tussen In golstadt en Regensburg komen nog twee groepen van vijf centrales en de bestaande centrale van Kachlet wordt uitgebreid en als de 20ste van de Duitse centrales langs de Donau ge rekend. Tussen Linz en Wenen wordt reeds gewerkt aan de bouw van een nieu we centrale. De Jochstein-centrale, stroomafwaarts van Passau, wordt uit gebreid. Waar de tien andere Oosten rijkse centrales komen staat nog niet vast, omdat men de plannen nog niet definitief heeft goedgekeurd. Achter IJzeren Gordijn Ook aan de andere kant van het IJzeren Gordijn maakt men plannen om energie te winnen uit de Donau. Tussen Joego-Slavië en Roemenië is overeenstemming bereikt over de bouw van een liefst 120 km lange stuwdam, in het meer waarvoor 13 dorpen en vier kleine stadjes zullen verzinken. In totaal 30.000 mensen zul len voor dit project moeten verhui zen. Te Belgrado is dezer dagen me degedeeld, dat het voorbereidende werk aan dit project reeds begonnen is. De elektrische centrales in de dam zullen een capaciteit hebben van 12 tot 14 miljard kilowatt. Het gehele project zal vijftien jaren werk vergen. (Advertentie) In een kort bericht over de Troon rede heeft het Russische persbureau Tass als zijn mening te kennen gege ven, dat het zwaartepunt van de Troonrede ligt in de economische moeilijkheden, die tot werkloosheid, woningnood en een algemene daling van het levensnieveau van het Ne derlandse volk hebben geleid." „Maar tezelfder tijd zo vervolgt Tass zegt het regeringsprogram ma niets over de voortdurende stij gende uitgaven voor de bewapening de fabelachtige winsten verkregen uit speculaties op oorlogsleveranties en de eenzijdige oriëntering van de Ne derlandse volkshuishouding op de ka pitalistische landen. Het programma maakt duidelijk, dat de regering haar buitenlandse politiek met het agres sieve Westelijke olok blijft verbinden en dat zij hoopt haar koloniale over heersing over westelijk Nieuw-Gui- nea, op onwettige wijze van de Indo nesische republiek verkregen, te handhaven. De begroting toont voorts dat het tekort van jaar tot jaar toe neemt.'' j ZAKGELD De 3-jarige Barry Barnett uit Londen kreeg enkele kwar- tjes zakgeld. Drie uur nadien zaf hij helemaal aan de andere kant van de stad, terwijl zijn ouders radeloos zochten en het l hele politie-apparaat reeds was ingeschakeld. Een agent trof het ventje aan bij een bushalte, waar hij juist per i bus was gearriveerd en waar hij zich op een grote ijsco had getracteerd. Hij had geen pen- ny meer overmaar voorlopig J zag hij de zaken nog niet S zwart in. „Ik krijg nog wel eens zakgeld en dan rijd ik weer met de bus mee", ver- trouwde hij oom-agent toe. Het Produktschap voor Zuivel deelt mede, dat berichten, volgens welke volgende week de consumentenprijs voor de boter drastisch zou worden verlaagd, elke grond missen. Ge noemd zijn zelfs prijsverlagingen van 28 cent per half pond. Het binnen lands verbruik van boter is sinds april dermate gestegen, dat zo deelt het Produktschap voor Zuivel mede aan dergelijke drastische maatregelen om de boter consumptie te stimuleren geen behoefte bestaat. Vakantie De familie Chudley heeft via New York Amerika verlaten, op weg naar Engeland, waar zij woont. Het gezin nam ook de autobus mee, waarin het een uitgebreide vakantietocht maakte door de Verenigde Staten. Pa had het voertuig gehuurd van een busmaatschappij om voordeli ger uit te zijn. Samen met zijn vrouw en zes kinderen woonde en sliep hij in de bus. Als iedereen op een be paalde plaats was uitgekeken, kroop vader achter het stuur en reed een stukje verderop. Onkruid De tuiniersvereniging van Shef field zat met een probleem: De jaar lijkse bloemententoonstelling kon niet doorgaan, omdat het bizarre zo merweer in de meeste tuinen een ra vage had aangericht. De secretaris kwam tenslotte met een oplossing: Waarom geen tentoonstelling van onkruid gehouden? Het bestuur ging ermee akkoord en inplaats van hun mooiste kweek- produkten mochten alle leden een fraai soort onkruid uit hun tuin se lecteren, het potten en naar de ten toonstelling brengen. De show werd een groot succes. De eerste prijs ging naar een prach tig volgroeid, bloemrijk stuk on kruid waar geen der deskundigen een naam voor wist. De tweede was voor een in het wild gegroeide pla taan de derde voor een bloeiende brandnetel. Het bestuur heeft beslo ten om, geen weer of weer. bij de volgende jaartentoonstelling een af deling onkruid in te lassen. Uit Het zoeklicht, dat 's nachts vanaf het befaamde Empire State Building boven New York pleegt rond te zwaaien, is voor enige dagen ge doofd. Het is speciaal voor de vo- gels gedaan, die aan hun trek naar het zuiden begonnen en zich bij dui zenden te pletter zouden vliegen als het licht wél brandde. En nu dames: vijf mi nuten flink roeren (Van onze hockey-medewerker) Zondag wordt een aanvang gemaakt met de hockey competitie 1958 1959. Vele clubs hebben zich door middel van tournooien reeds enigszins „ingeschoten" Daarentegen zijn er enkele clubs die hockey het hockey tot het eerste beginsignaal gelaten hebben. Bij het begin van het nieuwe sei zoen vonden wij het daarom actueel ons op de hoogte te stellen hoe de Bredase en andere clubs „overzo- merd" zijn. In de gelederen van de oudste club van Nederland, namelijk „Good old Breda" viel veel optimisme te be speuren. Ofschoon aanvoerder R. Verpalen van het eerste-herenelftal dat zijn plaats aan het eind van het vorige seizoen in de le klasse her- overdere reeds aan het puzzelen was, welke club dit seizoen zal degrade- henvolgens hem zijn er veel clubs van vrijwel gelijke sterkte. Om studieredenen zal dit jaar F. Soeters niet beschkibaar zijn, maar men schijnt al een goede oplossing gevonden te hebben en voorts start dan het elftal in dezelfde opstelling, waarmede het zijn rentrée in de eer ste klasse haalde. Ook in de lagere elftallen komen slechts enkele ver schuivingen voor. Jeugd voorop Bij het eerste elftal van de dames zullen ook weinig veranderingen plaats vinden, hoewel A. Verheijen, wegens studieredenen, niet kan spe len. Gelukkig beschikte men ook in de dames-sector over voldoende re serves, die een belofte voor de toe komst vormen. In de lagere elftallen gaat de jeugd, dj_e meer en meer op de voorgrond spreekt, een duchtig woordje meespreken. m een vroeger 18 „Niet zo haastig, Roy!" waar schuwde Judson, terwijl hij trachtte zijn onstuimige collega tegen te hou den. „Ik zou graag horen, wat ze te vertellen hadden." „Dus je weet waar die schaal is, Kitura?" hoorden ze Van Duyle zeg gen. „En jij kunt die schaal dus weer te voorschijn brengen?" Een eigenaardig gemompel, dat niet veel van een menselijke stem scheen weg te hebben, was het ant woord en het maakte op Judson en Norton de indruk als het praten van een slaapwandelaar of dromer. "Ik kandie schaal.... te voorschijn brengen." „Hoor je dat, Frank fluisterde Norton opgewonden. Judson kneep nem m zijn arm om hem te beduiden zijn mond te houden. M je zeker, dat het de echte ls 'ti vr°/g Yan Duyle zachtjes. V» °^ersc^aal van de Sjangperio- de antwoordde Kitura op vermoei de toon. om dan met hese stem te vervolgen: „Waarom vraagt u dat Wat hebben de doden met vermiste schalen te maken Is het niet ge noeg, dat ik beloof u dat ding te be zorgen, als u me bewijst er recht op te hebben Waarom maakt u toch zo'n drukte over dat koperen prul Is het niet van veel meer belang ie mand te wreken, die een geweldda dige dood stier' op het ogenblik dat hij zijn leven waagde om zich aan zijn woord te houden „Bedoel je daarmee de belofte om voor die schaal te zorgen vroeg Basil schor en nors. „Wat kan ik anders bedoelen „Nou, goed dan Basil van Duyle leunde achterover in zijn stoel en bestudeerde blijkbaar met aandacht het vreemde gelaat van de man die tegenover hem zat. Het rode licht scheen nog steeds in de glinsterende ogen van de man, die Kitura genoemd werd en die, naar de mening van Judson en Norton, geen recht meer had om op een stoel te zitten en op effen toon te praten over een misdaad die zijn leven had ver nietigd. Want, hoewel de glinstering der ogen en het bewegen van de per kamenten lippen wel bewezen, dat de nog vuriger „Laat hij mij in de ogen antwoord. „Kijk maar!" Langzaam zal hem herk'eS"1, de Jaea™«' rechterarS „Ongetwijfeld!antwoordde Basil Ztdl%lnvoud^t\ejas'mefdfe een eigenaardige vaalheid en zat de hem he" fë^efnilt; d" onder- dfsmXzwartë'das pTe'ci, ^Tk"" - huid vreemd strak over de jukbeen- vindt, als je hem zo aankijkt! Hu!" op die door Kitura ocdïiit vervolgde hij huiverend. „Ik heb nog ^en hij vermoordwerfW6rd nooit een spook gezien, maar als jij deren, waardoor het gezicht veel van een doodshoofd weghad. „Wanneer kan ik die schaal krij gen?" vroeg Van Duyle eindelijk met nadruk. „Als er wraak genomen is." Het leek een zucht en de droge lip pen openden zich nauwelijks. „Je behoorde tevreden te zijn met de executie van één man", merkte Basil op en strekte geeuwend de ar men zo wijd uit, dat zijn witte man chetten in het rode licht bloedig van kleur schenen te zijn. „Mullins komt op de elektrische stoel, daar is geen twijfel aan mogelijk". er niet op lijkt, dan heb ik geen idee van een geestverschijning „Ik ben, wat ik ben", klonk het plechtige antwoord. „Ik zal dezelfde blijven tot die schandelijke moord ge wroken is. Dat is het bevel van mijn voorvaderen. Ze waren Samurai, Ba sil van Duyle!" Het lijkbleke gelaat en de hese stem van dat geheimzinnige wezen hadden iets majestueus, iets boven natuurlijks over zich en Judson kon een huivering niet onderdrukken. „Het is een spook, is het zo niet?" ópo „Mullins is niet schuldig!" Er zat meer kracht achter het ei genaardig gefluister van de Japanner dan tevoren, al was het ook niet lui der geworden. „Ik weet zeker, dat het niet zo is!" De ogen glinsterden nu dreigend en de lippen openden zich zover, dat een rij gele tanden bloot kwam, die er als wolfstanden uitzagen. Basil haal de de schouders op en kwam uit zijn stoel overeind. „Nou, ook goed", antwoordde hij, alsof het de moeite niet waard was. „Ik beloof je, de moordenaar te vin den, als je er zo zeker van bent dat het Mullins nie' geweest is. Maar ik moet die Sjang-offerschaal hebben!" „Weet u wie dat mes gistermiddag door de winkel wierp?" vroeg K" wiens ogen plotseling op vurip len geleken. „Weet u dat „Misschien en misschien ni woordde Van Duyle. „Maar. die schaal moet hebben, za dader voor je moeten vinden „Als u hem gevonden hebi mij hem dan bekijken", klonk het Ctinrn m f v A '-''-to*-'- w Cl dcwc4.cu, wai nnj 11 eni uan iviwur». iic-c met een plan gekomen als Japanner leefde, had het gelaat toch bevelend en de gloed in de ogen werd fluisterde Norton. „Wat doet hij uit zijn graf te komen?" „Ssst!" waarschuwde Judson. „Jawel, maar ik zie hem vannacht vast in mijn dromen. Hij werkt op m'n zenuwen. Als het geen geest is, wie is net dan Als ik hier nog lan ger blijf, kom ik in het gekkenhuis terecht „We moeten er nu toch mee door gaan", kreeg hij ten antwoord. Basil van Duyle en de geheimzinni ge Japanner hadden elkaar wel een halve minuut zwijgend aangestaard. Judson en Norton vroegen zich af, hoe dit vreemde toneel zou eindigen. Plotseling stelde Van Duyle een vraag die op een bedreiging leek: „Bedoelde je daareven te zeggen, dat ie weet wie die dolk gisterenavond ehanteerd heeft „U bedoelt wie de moordenaar is?" rode gloed in de ogen scheen te "ii als een stuk ijzer, dat uit het i genomen is. „U vraagt me, of ik 1 ken „Ja Zei je dan niet, dat je hem herkende?" hield Van Duyle aan. „Ik zal hem herkennen", was het Kun je soms onder zijn arm de wond zien, waar die dolk binnenge drongen is vroeg Norton fluiste rend. „Dat moet toch zou ik zo zeg gen." Judson greep hem bij zijn arm en schudde hem nijdig door elkaar. „Hou je mond toch!" snauwde hij zachtjes. „Het is nu geen tijd voor dergelijke onzin". Toen Kitura daar zo met opgehe ven arm stond, viel het hun op, hoe stoer hij gebouwd was en toen hij zijn rechtermouw opstroopte, zijn man chet losmaakte en zijn arm tot boven de elleboog ontblootte, zagen ze zijn sterk ontwikkelde spieren duidelijk. „Wat moet dat, Kitura?" vroeg Van Duyle. „Ik weet wel, dat je in je vaderland worstelaar bent ge weest, maar je wilt toch niet met mij gaan vechten ,,U vroeg me. of ik hem zou her kennen", zei de Japanner, zonder op die vraag acht te slaan. ,,U vroeg dat immers 7" „Ja. Hoezo?" „Ik zal hem herkennen en ik zal u laten zien, waarom", vervolgde het vreemde wezen, en zijn stem klonk ijler. „Hij draagt het merkteken, dat hij ook mij heeft ingeprent, dat hij op al zijn slachtoffers zet. Hij heeft het op zijn eigen arm en hij wreekt zich op al degenen die hij doodt, of denkt gedobd te hebben, door hun dat dui- velsmerk in te branden." De Japanner trok zijn mouw nog wat hoger, zodat zijn bruine arm tot de schouder zichtbaar was. En daar stond in loodkleurige omtrekken het grijnzend gelaat van een sater en daaronder in vurig rode letters, „K.K.". „K.K.", riep Kitura uit en zijn stem werd opeens helder en wraakzuchtig, toen hij Van Duyle recht aankeek en zei: „K.K. is de moordenaar. Hij is de man, die eens in San Francisco gezworen heeft dat hij me de dood in zou jagen. Hij dacht dat ik dat niet wist. Maar al is K-K. ook een duivel, hij weet toch nog niet alles. (Wordt vervolgd) Van het Push-front drongen ook al optimistische geluiden tot ons door. Het eerste heren-elftal heeft geen „studie-veer" behoeven te laten en dit btekent. dat het team zich in zijn oude glorie weer startklaar gaat ma ken, want de training heeft men ze ker niet verwaarloosd! Of in het eerste dames-elftal mej. L. Lomans (inmiddels getrouwd1) dit seizoen de midvoorplaats zal bezetten staat nog niet vast, maar gelukkig staat er een goed stel reserves achter haar. Overigens zal men zich er wel voor hoeden dat dit ten koste van het tweede elftal zal gaan, omdat dit elftal dit seizoen in de promotie klasse start. Bij Zwart-Wit, ondanks het feit, dat het eerste elftal degradeerde, viel geen greintje pessimisme te bespuren. De drastische verjonging van het elftal, waarmede vorig seizoen begonnen werd, wordt voortgezet. Rond het trio D. Pulles, F. de Ligt en N. de Ligt bouwt men een elftal op, dat kans van slagen maakt. Voor alsnog is niet de herovering van de plaats in de le klasse het voornaam ste doel, maar men wil een elftal opbouwen, dat daartoe binnen niet te lange tijd daartoe wel in staat zal zijn. Het aantal leden is. ondanks de noodgedwongen degradatie, nog toe genomen en dat geeft de Zwart-Wit- burger moed. Hete vuren In Dongen heeft Liberty de taken voor de aanvang van het seizoen grondig aangepakt. Er is door de heren onder leiding van de Forward- speler Th. Dekkers intensief getraind, waarbij vooral aan de techniek de nodige aandacht is besteed. Het eer ste elftal is dan ook van plan zijn huid zo duur mogelijk te verkopen. Het eerste dameselftal verschijnt in vrijwel dezelfde opstelling waar mede de promotie naar de 2e klasse bereikt werd. Dit elftal er is terdege van doordrongen, dat het voor hete vuren zal komen te staan. Het Roosendaalse „Pelikaan'' heeft met elftalzorgen te kampen. Liefst zes spelers hebben door voortzetting (Advertentie) JrC^^qeneesmiddel Mijnhardt's Zenuwtabletten van hun studie het eerste elftal ver laten. Een geduchte aderlating der halve. Bij de dames is de animo zeer groot, men ontplooit er een grote activiteit en ook de training heeft men zeker niet verwaarloosd. Er wordt dan ook van het eerste elftal verwacht, dat het tot grote daden zal komen. Verjonging De hockeyclub „Warande" is gaan verjongen. Enkele oudere spelers gaan met anderen 'n veteranen-elf tal vormen om de Oosterhoutse band nog strakker aan te halen. Het jonge eerste elftal heeft terdege getraind en wil proberen de verloren plaats in de 2e klasse te heroveren. Dank zij de gevestigde M.M.S. en H.B.S. in Oosterhout heeft de club niet over aanwas te klagen en vooral bij de dames valt een vooruitgang te bespeuren Het elftal moet echter nog „groeien" voordat het „hoogte" bereikt heeft. Bij D.E.S. uit Kaatsheuvel gaat ook de jeugd plaatsen voor zich opeisen. Het bestuur heeft een open oog voor deze dadendrang gehad en heeft n.u het eerste herenelftal gevormd uit enige jonge veelblovende spelers, die geleid zullen worden door een oudere kern. Eenzelfde reorganisatie heeft men in het eerste dameselftal toegepast en, indien de voortekenen niet bedrie gen, wordt het een sterke formatie. De herenploeg voelt iets voor pro motie! Ook de hockeyclub „Waalwijk" heeft wat het eerste dames-elftal_be- treft, een veer moeten laten, ,goal- getster" R. Slaats en mej. Dumoulin zijn niet meer beschikbaar. De twee vervangsters zijn waarschijnlijk uit het goede hockeyhout gesneden en zodoende blijft men optimistisch. Het heren-team heeft enkele goede krachten in de gelederen bij gekre gen. Wat inhoudt dat men hoge ogen kan gooien. Doorvechten Het Bergen op Zoomse „Tempo" blijft, ondanks spelersmoeilijkheden, alles uit de „vol-vertrouwen"-hoek bekijken. De Tempogeest zal onver saagd blijven voortleven. Men kent het devies van „doorvechten'1 en al gaat zowel het dames- als heren-elftal een moeilijk seizoen tegemoet, van pessimsme heeft men in „Bergen'* nog nooit gehoord. De beide Zeeuwse „bolwerken", „Middelburg" en „Rapide", bouwen rustig aan de toekomst door. Eerst genoemde club zal weer naar de le klasse Ionken, terwijl Rapide uit Hulst, ondanks zijn isolement, met goede moed de competitie ingaat en het herenelftal zeker zijn plaats in de tweede klasse zal weten te be houden. VRIJDAG, 19 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,lo Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,05 Gym. v.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9.40 Schoolradio VPRO: 10,00 Thuis, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Lichte muz. 12,20 Regenngs- uitz.: Landb.rubr.; De boer van Nooit- gedacht 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Sport en progn. 12,50 Pianospel 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Amus.muz. 13,55 Beursber. 14,00 Anita, muzieksprook- je 14,30 Voordr. 14,50 Gevar.progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16,40 V.d. jeugd 17,10 Gram. 17.35 Orgelspel 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,25 Prom. ork. 18,50 De punt jes op de i, caus. 19,00 V.d. kind. 19,10 Kinderkoor VPRO: 19,30 Leven in Nederland, caus. 19,45 VPRO-nws. 20,00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20,15 Bas en piano 20,35 Benelux, caus. 20,45 De mensen in het heelal, caus. VARA: 21,00 Vakan tieverhalen en muz. 21,55 Buitenl. week- overz. 22,10 Jazzclub VPRO: 22,40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,30-24,00 Ballroomork. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7,15 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,40 Schoolradio 10,05 Gram. 10,30 Idem 11,00 V.d. zieken 11,40 Gram. 12,00 Mid dagklok-noodklok 12.03 Gram. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Amus.muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Zang en piano 14,30 Lichte muz. 14,50 Gram. 15,00 Schoolradio 15,30 Gram. 16,00 V.d. zieken 17,00 V.d. jeugd 17,15 Kinderkoor en gram. 17,40 Beursber. 17,45 Chansons 18,05 Lichte muz. 18,25 Bariton en piano 18,50 Cursus openbaar kunstbezit 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nws. 19,15 Re gie ringsuita.Emigrafcierubr.: Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk 19,25 VVD, pol. caus. 19,35 Gram. 20,05 Idem 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Amus.muz. 21,20 Phileman en Baucis, hoorsp. 22,20 Tenor en piano 22,50 Een. nieuwe ruimte, caus. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Jazzmuz. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Ork.conc. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00 Schoolradio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17.45 Duitse les 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonst. 20,00 Ork.conc. 22,00 Omr.koren en instx. ens. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 Ork.conc. 14,45, 15,00, 15,15, 16,05 Gram. 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18,30 Gram. 19,25 Idem 19,30 Nws. 20,00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22,10 Gram. 22,25 Chansons 22,55 Nws. T elevisie VRIJDAG, 19 SEPTEMBER FRANS BELG.: 16,00-17.30 Wereldten- toonst. 19.00 Kath. uitz. 19,30 Het werk v.d. mens en luchtvaartkron. 20,00 Journ. 20,30 TV-spel 22,00 Enquête 22,30 Film- kron. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 17,30 Wereldtentoonst. 19,00 V.d. jeugd 19.30 Nws. 20,00 Schip per naast Mathilde 20,40 Filmfragm. 21,10 Interv. 21,55 Nws. en ^ourn.

de Stem | 1958 | | pagina 13