4 AANN Troonrede over moeilijk jaar Zwart o Betaald voetbal komt langzaam op temperatuur STEM-FEUILLETON J Ha, die woensdag A Kunnen we de melkfles weer omspoelen! JCJC 0.98 kens 2.95 innen 4.95 rel Chefarine „4" Volk toonde veerkracht en weerstandsvermogen Op Let F n t. D-dag van Bond Zonder Naam Geen Slavische krant meer in Rusland beroemde geneesmiddelen zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet Duiven schieten... V.S. in Rusland en Rusland in V.S. RADIO - T.V. Kruideniers en bevroren kip Agrarisch Expo- paviljoen naar Bunde De Zuidafrikaanse apartheidspolitiek A# I ópoor van door Douglas Grey Zó of anders DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 H er- ngen: ior babyla- vele andere :se bedrukte «ons lakens OP ZOOM uit het relieime I. L. in Vromen bescha- ÏÏNEN. ;enten. Op 28 september te Goes Zondag 28 september houdt de Bond Zonder Naam in acht plaatsen in ons lrnd zijn D-dag voor promotoren, pro- motrices, belangstellenden en genodig den. Voor Zeelano en west-Brabant is de bijeenkomst, nee als voorgaande jaren, te Goes en wel in „De Prins van Oran je". Het doel is de wereldvriendschap te doen bloeien door het bidden van bet Onze Vader vóór en dóór alle mensen. Natuurlijk kan pater Loop slechts op één plaats aanwezig zijn, maar terstond na D-dag verschijnt het „Voorste Legioen" met uittreksels van rijn speech. Volgens het Joegoslavische rege- ringsblad „Borba" heeft de Rus sische regering de verspreiding van Joegoslavische kranten en tijdschrif ten in de Sovjet-Unie verboden. Het blad voegt eraan toe, dat hiermee de verklaring die drie jaar geleden tussen Kroestjev en Tito ondertekend werd en de Russisch-Joegoslavische culturele overeenkomst van dit jaar geschonden worden. De verspreiding van Russische bladen in Joego-Slavië wordt niets in de weg gelegd. (Advertentie) H.M. de Koningin heeft zich gisteren met de vol gende reden tot de Staten-G ener aal gewend Leden der staten-generaal, Het jaar, dat achter ons ligt, heeft in de wereld geen ontspanning gebracht. Meer dan ooit heeft ieder volk de plicht bij te dragen aan het behoud van vrede en vrijheid op de grondslag van het recht. Onze t:»ak is het ervoor te zorgen, dat Neder land een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het koninkrijk als in het wijdere kader van de internationale samenwerking. De sociaal-economische ontwikkeling in ons land vertoont zowel gunstige als, minder gunstige aspec ten. Het verstoorde evenwicht in onze nationale economie is mede ten gevolge van de getroffen maatregelen in belangrijke mate hersteld. De goud en deviezenreserves hebben een welkome verstevi ging ondergaan, al blijft een verdere aanvulling ge wenst. In het afgelopen jaar zijn de kosten van levensonderhoud niet gestegen. De ontwikkeling van de werkgelegenheid wordt thans echter met name door de aarzelende inter nationale conjunctuur voelbaar beïnvloed. In het algemeen is niettemin, nu ook de in februari 1958 aangekondigde maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid niet alarmerend. De stijging is tot staan gekomen. Speciale zorg blijft vereist voor een aantal gebieden, waarop zich dan ook in het bij zonder het industrialisatiebeleid en de politiek der aanvullende werkgelegenheid richten. Reeds getroffen en Bij pijnen, griep o* landerig gevoel doet en enkel tablet werkelijk wonderen I Zeven Italiaanse parlementsleden, I leden van diverse fracties, hebben 1 een wetsontwerp ingediend, strek kende tot verbod van het duiven- schieten, als zijnde een immorele sport, en tot verbod van het strik ken van vogels. In een begeleidend rapport zeggen de parlementsleden, dat alleen al in de in 1950 in San Remo gehouden wereldkampioenschappen duiven- schieten door 180 deelnemers in 11 dagen in totaal 11.317 duiven zijn doodgeschoten. Volgens de indieners van het wetsontwerp is het duiven- schieten beperkt tot een kleine groep personen met zeer ruime financiële middelen, die zich amuseren door vo gels te doden en te verwonden. In het begin van de volgende zomer zal een Amerikaanse tentoonstelling in Moskou en een Russische in New York worden gehouden. Zij zullen gewijd zijn aan de ontwikkeling van wetenschap, techniek en cultuur in elk der beide landen. Dit is de eerste dergelijke uitwis seling sedert de tweede wereldoorlog. In januari van dit jaar is tussen beide landen een overeenkomst ge sloten, welke voorziet in nauwere culturele betrekkingen. DONDERDAG, 18 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 Gym.v.d. vrouw 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Mor genwijd. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Kookpraatje 11,15 Kamerork. 12,00 Gevar.muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfs leven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Amus.muz. 13,55 Beursber. 14,00 Viool .en klavecimbel 14,30 De jacht op de dader, hoorsp. 15,10 Cabaret 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V.d. jeugd 17,45 töa? muz* 18,00 Nws. Amus.muz. I 18.43 Sportpraatje 18,55 Gespr. brief uit l i;°,vden 19,00 Gram. 20,00 Nws. 20,05 Radio oi 21,00 Vraaggespr. 21,15 Pianorec. *1.45 Act. 22,00 Dansmuz. en gram. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Koersen v. New York 23,16-24,00 Gram. fflLVER8UM n. 298 m. KRO: 7,00 I l ï!i "|15 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. wel?, Nws' 8'15 Gram. 8,50 V.d. vrouw vori 10,00 Gram. 10,30 Morgend. KKO: 11,00 v.d, zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,25 v.n platteland 12.35 Land- en tuinb- ïïno6?,' 12,38 Gram. 12,55 Zonnewijzer en kath- nws- 13,20 Amus.muz. GRyi4oo Metropole ork. en sol. 14.40 V.d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,40 vocaal ens. en sol. 16,00 Bijbellez. 16,30 4ang klavecimbel en cello 17,00 V.d. leugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,05 Lichte muz. 18,30 Gram. 19,00 I nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Soc. perspectief, caus. 19,30 Lichte muz. 19,50 cuu, pol. caus. 20,00 Radiokrant 20,20 «om. ork., koor en sol. 21,15 Gram. 21,25 nmdren overal vandaan, komen bij el- T J staan' <=aus 21,40 strijkkw. 22,00 tijdschnftenkron. 22,10 Orgelcone. 22,40 «™m^.22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15- «,00 Gram. A^GSSEL, 324 m. 12,00 Amus.muz. ,7° Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws u'w Gram- 14,00 Eng. les 14.15 Gram. ,?se les 14,45 Viool en piano 15,00 lam 15,45 Duttse les 16,00 Koersen ieugd en muz- 18.30 Solistenconc. ti vl vws' a7,1° Gram- DJ5 V.d. kind. om en klavecimbel 18,30 V.d, sold, 19 00 Nws .19.30 W ereldtentoonst. 20,00 22 i' u'tz- 20,10 Verz.progr. 21,30 Gram 4.00 Nws. 22,15 Gram. 22,55-23,00 Nws. 484 m- 12,00 Gram. 12,30 krfrT Nws' 14,15 Gram. 14,30 Jeugd- S' 15,10 en 16,05 Gram. 17,00 Nws. I ï-ht am- 19,30 Nws' 21,00 Gram. 21.30 C™ muz. 22,00 Nws. 22,10 Klavecim- °elrec. 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG, 18 SEPTEMBER smTr 20,00 Jou™ - VARA: 20,20 Men- st™ ,,&en,.nu -0,30 Spiegel der kun- 21,00 Film 21,45 Argentijns danspaar DELG.: 16,00 Wereldtentoonst, TvK?' 0 V d- kind- 20,00 Joum. 20,30 Peiuii atch 21,30 Wereldtentoonst. 22,10 'b 22,40. Wereldnws. BELG.: 17,30 Wereldtentoonst. •ïiïï ,v ■)eu8d 18.30 Nws. 20,00 Ballet- scnool 20,25 Film 21,45 TV-rally 22,15 ,ws. en journ. inmiddels aangekon digde fiscale maatrege len met betrekking tot de investeringen zullen aan de werkgelegen heid ten goede komen. Bevordering van de ex portontwikkeling is van vitaal belang. v Al is de overbeste- ding voor het moment tot staan gebracht, zo ziet ons volk zich niettemin geplaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke finan ciële, economische en sociale problemen. De ontwik keling in Indonesië legt bijzondere lasten op na tionale economie en rijksbegroting. Belangrijke subsidieposten, met name de huur subsidies en de zuivelsubsidies, drukken zwaar op de begroting en beperken daardoor .zeer, welhaast te zeer, de financiële bewegingsvrijheid. De rege ring heeft besloten advies te vragen aan de Sociaal- Economische Raad over de vraag of, en zo ja op welke wijze tot een verantwoorde beperking van de subsidielast kan worden gekomen. De regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsleven naar middelen om het moeilijke vraag stuk van de aanpassing der melkproduktie aan de vraag naar zuivelprodukten, zo mogelijk in samen werking met andere landen, tot een meer bevre digende oplossing te brengen. Een andere factor, die het huidige uitgavenpeil in sterke mate beïnvloedt, is de omstandigheid, dat het rijk in 1959 voor het eerst weer de volledige last der financiering van de woningwetbouw te dragen krijgt. De hoge woningproduktie in het achter ons lig gende jaar was een bemoedigende factor in de voortdurende strijd tegen de woningnood. De terug gang van de economische ontwikkeling heeft echter tijdelijk een ongunstige invloed uitgeoefend op het aantal in aanbouw genomen woningen. Mede ten gevolge van de maatregelen tot het herstel van het economische en financiële evenwicht is de woningproduktie thans weer stijgende, zodat ver wacht mag worden, dat zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 woningen een aanvang zal worden gemaakt. Tenslotte ondervindt het uitgavenpeil de gevolgen van onze snelle bevolkingsgroei en de daarmede gepaard gaande economische, sociale en culturele activiteiten, met name ook ten behoeve van in vesteringen voor woningbouw, onderwijs, wegen, kanalen, waterwerken enz. Een hoog niveau van be sparingen voor het welzijn van ons volk nu en in de toekomst is dringend geboden. Het beleid zal daarop dan ook gericht blijven. Ook bij de uitwer king van het bezitsvormingsbeleid op onderschei dene terreinen zal met deze omstandigheid reke ning worden gehouden. De begroting 1959 vertoont een tekort. Dit is in de huidige situatie van de conjunctuur binnen zekere grenzen aanvaardbaar, a1 is grote voorzich tigheid geboden. Ondanks het tenslotte toch hoge totaalbedrag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de begroting sterke beperking betracht. Een beroep op de kapitaalmarkt ter financiering van het mede door de genoemde factoren veroorzaakte be grotingstekort is noodzakelijk. Dit beroep en daarmede de omvang van het begrotingstekort zal zijn grenzen dienen te vinden in de eisen, die aan de kapitaalmarkt uit anderen hoofde zullen worden gesteld. Daarbij valt, naast de behoeften van het bedrijfsleven, meer in het bijzonder te denken aan die van de gemeenten, die hun kapi taaluitgaven ook in de toekomst slechts met lang lopende leningen zullen mogen financieren en bo vendien nog staan voor de noodzaak van een ge leidelijke consolidatie van hun vlottende schuld. Deze noodzakelijke begrenzing van het beroep van het rijk op de kapitaalmarkt en dus ook van het begrotingstekort heeft het gevolg, dat niet te ont komen valt aan een verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen. Handhaving van onze concurrentiepositie op de internationale markten blijft een van de funda mentele voorwaarden voor een evenwichtige econo mische ontwikkeling, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Derhalve is ook in het komende jaar een zo stabiel mogelijk loonniveau nood zakelijk. De steeds groter wordende onderlinge onafhanke lijkheid van landen en werelddelen gebiedt een actief beleid op het terrein van de internationale samenwerking. Naast het werk van de Verenigde Naties steunt de regering derhalve krachtig alle pogingen tot nauwere samenwerking van de vrije wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds treden de vrije landen onvoldoende eensgezind op. Verdieping en uitbreiding der sa menwerking is noodzakelijk. De regering streeft met alle kracht naar het tot stand komen van een vrijhandelszone, die in aansluiting aan het geen op het gebied der economische samen werking in Europa reeds tot stand werd gebracht een zo vrij mogelijk handelsver keer over een zo ruim mogelijk gebied zou kunnen bevorderen. De republiek Indonesië heeft met schending van alle rechtsregelen een reeks'van maatregelen tegen Nederland en Nederlanders getroffen, waardoor het verblijf van onze landgenoten in Indonesië vrijwel onmogelijk is gemaakt. Bedrijven en bezittingen zijn zonder enige vergoeding in beslag genomen. Ver plichtingen worden niet nagekomen, zelfs indien zij voortvloeien uit de na de soevereiniteitsover dracht verleende kredieten en gesloten overeen komsten. In het afgelopen jaar repatrieerden 37.000 land genoten. Velen spannen zich op lofwaardige wijze in om hen zich bij ons thuis te doen voelen en nieuwe werkgelegenheid hier en elders voor hen te vinden. Voor de toekoïüist van Nederlands-Nieuw-Guinea becht de regering grote waarde aan de samen werking met Australië, welke tot uitdrukking is gekomen in de Nederlands-Australische verklaring van november 1957. In gemeenschappelijk overleg gaan beide regeringen thans na welke praktische maatregelen geboden zijn om de doelstellingen van deze verklaring waaronder het streven naar zelf- beschikking te verwezenlijken. Het afgelopen jaar is in menig opzicht moeilijk geweest. Toch is er reden voor erkentelijkheid. De grote spanningen, waaraan onze volkshuishouding was onderworpen, zijn voor een belangrijk deel ver dwenen. Daarmede is voor ons land tenzij inter nationale ontwikkelingen dit onverhoopt door kruisen de grondslag gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van produktie en welvaart. De ontwikkeling der kernenergie voor vreedzame doeleinden, ten aanzien waarvan ook de eigen acti viteit van Nederland groeiende is, kan voor de toe komst van groot belang zijn. Zij zal hoge eisen stellen met betrekking tot investeringen, vorming van wetenschappelijke krachten en waarborgen voor de volksgezondheid. Dat althans op dit ge bied ook in wereldwijd verband vruchtbaar overleg mogelijk blijkt, is een verheugend element in de internationale verhoudingen. De wijze, waarop aan de tegenslagen, die ons land hebben getroffen, het hoofd is geboden, was weder getuigenis van de veerkracht en het ween standsvermogen van ons volk. Bij een goede samenwerking tussen regering en volksvertegenwoordiging zullen ook de nog be staande moeilijkheden kunnen worden overwon nen. Terwijl de financiële toestand tot voorzichtig heid noopt ten aanzien van nieuwe overheidsuit gaven en van kostenverhogende maatregelen in het bedrijfsleven, zal het ongetwijfeld mogelijk blijven een beleid te voeren, dat de geestelijke, eco nomische en sociale ontplooiing van onze volks kracht stimuleert. Met de bede, dat God u wijsheid moge schenken bij de vervulling van uw verantwoordelijke taak, verklaar ik de gewone zitting der staten-generaal geopend. Het is reeds lang een strijdpunt of een kruidenier bevroren kip mag ver kopen. Hij heeft immers in de regel geen vergunning ingevolge het vesti- gingsbesluit voor poeliers. Een firma in Amsterdam (n.v. Van den Broek's Supermarkt) is in twee instanties veroordeeld in dit ver band. De procureur-generaal heeft nu ge concludeerd tot vernietiging van het betreffende arrest van het gerechts hof. Hij was van mening, dat het hier diepvries betreft, hetgeen onder de conserven gerekend kan worden. De Hoge raad zal 14 oktober arrest wijzen. Dank zij de activiteiten van bur gemeester mr. R. A. J. van de Ven, burgemeester van de Limburgse ge meente Bunde, komt het paviljoen van de Nederlandse landbouw op de Expo te Brussel naar deze Lim burgse gemeente. In principe is het paviljoen met het daarbij behorende restaurant reeds gekocht. Gedepu teerde Staten van Limburg moeten echter aan de aankoop nog goedkeu ring hechten. Te Bunde zal het paviljoen vol gens plannen van architect Van Am- stel uit Maastricht herbouwd worden tot een modern gemeenschapshuis en streektentoonstellingsgebouw. De koopprijs van dit landbouw- paviljoen bedraagt f 40.000,-. De Zuidafrikaanse premier, Ver woerd, heeft in het parlement voor speld, dat de apartheidspolitiek niet alleen betrekking zal hebben op blan ken en negers, maar uitgebreid zal worden tot kleurlingen en Afrikanen en ook tot Afrikanen en Indiërs. Ver woerd is behalve premier ook mi nister voor inboorlingen-zaken. SOEPJE i De Spaanse Senora Donna Pilar Delgado dit Ribio is on- langs in het goede Londen een eettentje begonnen. Zij spe- l culeert op het verlangen van de Britten om af en toe eens iets buitenissigs te eten. Het meeste succes heeft ze met een soepje, dat welluidend „Los S Ingleses son totos" heet. Geen enkele klant is op de gedachte gekomen om te vragen, wat het betekent, want dan zou hij misschien voor dom worden S versleten. Alle eters zitten te kijken, of ze het precies we- ten. Wel, het betekent: De En- gelsen zijn gek". •i sine te zijn. De brandkraan staat op het domein van een olie-maatschap- pij. „Werk van een idioot", was de J verbitterde conclusie van de brand- weer. Cultuur Het streven om de vakanties van Oostduitsers culturele kantjes te geven schijnt niet overal succes te hebben. Drie badplaatsen aan de Oostzee hebben „misdadige naaktloperijen" schoonheids- wedstrijden georganiseerd. In Goerlitz heeft een band ,,een on- menselijke Engelse militaire mars" t gespeeld, de themamuziek uit Bridon the river Kwai". En v - n 200 toeschouwers voor J een „po' ke agitatiebijeenkomst" liepen er 100 de zaal uit zodra het doek was opgegaan. Kraak Niet lang geleden werd in het huis van de heer Lensiey te Croydon volgens de regels van de kunst een brandkast gekraakt. De dief ging er tussen uit met een bedrag van dik duizend gulden. Er was al politie werk van gemaakt, toen de acht jarige zoon des huizes vertelde, dat hij de dader was, Hjj had geld voor de kapper nodig en aangezien zijn ouders niet thuis waren had hij zelf de safe maar open gemaakt. „Als het een beetje verkeerd loopt, kun nen we onze lol met hem wel op als hij wat ouder is", heeft een hoge politie-autoriteit bezorgd verklaard. Blussen Toen de brandweer ven Elizabeth om een kleine bosbrand te blussen, een slang op de dichtstbijzijnde brandkraan had aangesloten en de kraan geopend werd. schoten de vlammen nog hoger op. Hoe verder de kraan werd opengedraaid, des te feller werd de brand. De slang werd afgekoppeld en overgeheveld naar nen andere brandkraan in de buurt. Men was de brand daarna snel mees. ter. De vloeistof, die uit de eerste brandkraan drupte, werd onderzocht en het bleek een bijzonder brand baar mengsel van benzine en kern- Melk Door kortsluiting in een machine ontstond brand in de boerderij van Peter Petersen te Dejbjerg nabij de Deense plaats Skjero. Baas en drie knechten hebben het vuur, tot de brandweer arriveerde, in bedwang gehouden door de gehele melkvoor- raad als blusmiddel te gebruiken. De gehele produktie van een week einde ging er aan, maar de boerde rij bleef behouden. Wij konden het samen niet eens worden over het nieuwe behang en daarom hebben we het hele sta- lenbnek maar opgebruikt. (Advertentie) NOAD is sinds zondag een symbool van wat er allemaal kan gebeuren als het betaalde voetbal „op temperatuur" komt. Het trad kansloos in het veld tegen DOS om onverhoeds als een favoriet te spelen en een zege te behalen, die waarschijn lijk op geen enkel weldenkend ingevuld toto-formulier was voorspeld. NOAD speelt zondag thuis tegen PSV en ditmaal zal er wèl zenuw achtig op de einden van ball-points worden geknauwd, vooraleer er een eentje, tweetje of drietje wordt ge noteerd. Het laatste lijkt ons het waar- schijnlijkst. NOAD zal weliswaar ge- i noeg moed uit zijn succes hebben ge puurd, maar PSV is niet de eerste de beste tegenstander. Het is een der best bezette formaties van ons land en daarom zal zelfs een puntenverde ling voor de Tilburgers eervol zijn. DOS, de verliezer van het zonder linge duel van verleden zondag, staat (Advertentie) LJ Maar gekheid nu terzijeen schone melkfles hóórt erbij! 17) op zoek naar de offerschaal. Dat ver- ,Moet je mij vragen. Hij is de klaart immers meer dan genoeg'" derde en vierde verdieping voorbij- „Och, dat weet ik zo net niet gelopen. Dus moet hij naar de koepel antwoordde Norton. „Toen ik het zo gegaan zijn. Zou hij soms veronder- even zei, klonk het wel heel overtui- stellen, dat die bronzen theepot of gend, maar nu ik het van jou hoor wat het zijn mag, daar verstopt is?" lijkt het me niet meer zo afdoende.''' „Als dat zo was, hoe zou Van „Doe die deur nu maar open1" Duyle d".t kunnen weten?" vroeg zei Judson ongeduldig, „en laat het Judson. „Nee, zoiets mals kan ik licht uit, tot we het nodig hebben eraen7''?nderStellen- Waar iS Sh°rty -Nou- v00ruit da" maar," ant- Bii Matsu on z'n kamer Tk besin woordde Norton weifelend. „Die Ba te "geloven dat Shnrtv al net zo min sil van Duyle schiJnt hier in huis maal doe als ik weet wam: die bronzen schaal anderS-beter op zijn gemak te 2Ün °en deur. dan wij. En. wat zal de baas zeggen „Hoe bedoel je dat? Ik zie daar- als we zo op ons eigen houtje aan doorheen toch, net zo goed als door de gang gaan? Zouden we zijn plan- de andere vensters, het maanlicht nen niet in de war kunnen sturen?" en de sterren „Ook al leeg," fluisterde Norton. „Wat zeg jij daarvan, Frank?" Judson bekeek het vertrek, dat vrij goed door het maanlicht verlicht werd door de vele vensters en een bovenlicht, dat een groot deel van de zoldering innam. „Wat is er „Zie je al die vensters in het rond? Er zijn twee brede ramen aan de ene zijde en ook twee aan de andere kant. En tegenover de deur waardoor we binnengekomen zijn, zie ik er drie." ,Nou, wat zou dat vroeg Roy, niemand anders dan de Japanner, die ze allebei dood hadden zien liggen in de antiekwinkel... Lin Kitura HOOFDSTUK XV Dood en toch levend Een ogenblik stonden beide speur ders ais verstijfd van ontzetting. Bei den hadden ze de dode Kitura nauw keurig bekeken en zich iedere trek van zijn gelaat goed in het geheugen geprent Hij was dood verklaard, niet terwijl hij de aangewezen richting uit- alleen door de lijkschouwer, maar keek. „Wel, die drie ramen zijn niet alle maal doorzichtig. Het middelste is ergens is. Maar ik zou zo graag we^ ten, wat die Van Duyle is gaan uit voeren." „Best, laten we maar eens gaan kijken. Als ze ons maar niet van inbreken of iets dergelijks gaan ver denken, wanneer we daarboven rond scharrelen." „Welnee!" antwoordde Norton. „En we kunnen toch altijd zeggen, dat we met ons onderzoek bezig zijn?" Alleen moest je iets over dat witte rok-overhemd van je heen kun nen doen. Dat is goed voor een deftig diner, maar als we op onderzoek moeten gaan, dan valt het wel wat té erg in het oog." Judson haalde een zwart wollen das te voorschijn, die hij gebruikte als hij in avondkleding uit een ver warmd huis in de buitenlucht kwam en bedekte daarmee het witte over hemd. Er was niemand in de gang. Nor ton keek nog eens goed rond en wenkte Judson hem te volgen. Ge ruisloos liepen ze de trap op. De dikke lopers dempten hun schreden volkomen. „Helemaal naar boven, Frank", fluisterde Norton. Van de vierde verdieping voerde een ijzeren wenteltrap omhoog naar een gesloten deur. Het was daar boven stikdonker en Judson haalde „Ik neem de verantwoording op me," zei Judson. „De chef wil we- „Dat denk je", zei Judson beslist, „maar het is zo niet. In dat middel- ook door Flint, die zich niet gemak kelijk misleiden liet. Bovendien was er na het gerechtelijk onderzoek een bewijs van overlijden afgegeven. En daarbij kwam nog, dat Lewis Mullins wegens moord op Kitura in de gevangenis zat. Niettegenstaande dit alles zat daar Kitura, bleek en met vreemde ogen weliswaar, maar toch ongetwijfeld springlevend. Het was angstwekkend en Judson voelde, hoe zijn metgezel zich aan hem vastklemde, als kon hij van schrik niet op zijn benen blijven staan. „Zeg eens, Frank.... wat denk jij daarvan „Sssst!" fluisterde Judson. „Hij heeft ons nog niet gezien. Achteruit!" Ze gingen zover achteruit, dat ze "*v, 4.V1 U UUOU1I, ll-L-t V.41LX Wil VVV UCl lb £i\J illCl. S.11 LI Cl L IIUUUCl* CC LlllVI «H, Uat L L ten, waar die schaal is en de moor- ste raamvlak zit een spiegel en je door de dichtgetrokken deur gedekt denaar van Kitura in handen krijgen. Doe die deur open!" Heel voorzichtig en door jarenlange oefening getraind draaide Norton de knop om. Tot zijn vrij grote ver bazing gaf de deur mee. Hij had niet anders verwacht dan haar op ziet alleen de weerkaatsing van het licht." „Ik geloof werkelijk, dat je gelijk hebt", mompelde Roy verbaasd. „Wat zou er aan mijn ogen manke ren?" „Niets. Iedereen kan zich daarmee slot te vinden. Ze duwden de deur op het eerste gezicht vergissen", was open, maar vonden niets anders dan het sussend antwoord van Judson. een stikdonker vertrek, dat leek op „Laten we eens achter die deur gaan een zolder of kofferbergplaats, kijken. Ik zie wel geen deurknop, stond en slechts door een kier in het kamertje de geheimzinnige Ja panner in het oog konden houden. ,,Ik kon er een eed op doen, dat het de man is. die we dood hebben zien liggen, Frank!" fluisterde Norton zijn makker in het oor. „Ja, ik zou het ook zeggen. Luister eens Basil van Duyle was langzaam en met gedempte stem aan het spreken Slechts door een klein raampje viel maar er zal wel ergens een knopje en wat hij zei was moeilijk verstaan een zwakke straal maanlicht binnen. dat kope- naar zitten. Wachthier ren knooje zal. „Ga maar verder!" fluisterde Jud- Hij zei niets meer, want de veer son. „O nee, laat mij maar voor- werkte reeds onder een lichte druk gaan." „Het is mijn werk!" zei Nor- van zijn hand en de deur ging geruis zijn zaklantaarntje te voorschijn om ton en liep op zijn tenen naar bin- loos open de deurknop te kunnen vinden zonder nen, tot hij aan een tweede deur In het halfduistere vertrek, even leven te maken. kwam. Ook die ging zonder moeite goed gemeubeld als het vorige, be- „Hier moet het zijn," fluisterde open en de beiue speurders bevon- vonden zich twee mannen. Die met Norton. „Wat zullen we zeggen, als den zich nu in een ruim vertrek met zijn rug naar hen toestand, herken- we hem hier aantreffen? Wat hebben vensters aan alle zijden, met leun- den ze dadelijk als Basil van Duyle. we voor excuus?" stoelen, een tafel, buffet en rook- Maar de andere, wiens donkere ogen „Hetzelfde, wat je zoeven genoemd standaards met sigaren en sigaret- in het rode licht der lamp aan de zol- hebt," antwoordde Judson: „We zijn ten. dering onheilspellend gloeiden, was er nu wéér niet best voor, want Rapid heeft de smaak van winnen eveneens te pakken en het wil heel wat zeggen als een zo volmaakte machine als de formatie der Lim burgers op toeren komt. Blauw Wit weet zich op dit mo ment vermoedelijk geen raad meer vanwege de verscheidenheid van ge ruchten, die het over zijn aanstaande gast, het Bredase NAC, hoort. NAC heeft weliswaar nog geen enkele zege kunnen boeken, maar het heeft toch wel ongedachte prestaties geleverd. Veel hoop is er in ieder geval niet voor de Amsterdammers, zelfs niet al spelen ze op eigen veld. ADO is ook al een club, die zondag in het hoekje staat, waar de hardste klap pen vallen. Bij SC Enschede op be zoek heeft het niet veel kans, voor opgesteld dat de wet van het (ge duldige) papier opgaat. de laatste plaats bezet en genoeg voetbal-eer voelt om daar zo gauw mogelijk van af te willen. Het zal niet gemakkelijk zijn. Zondag krijgt het meteen al de leider (Vole- wijekers) op het dak. Nu zegt zo'n eerste plaats in het begin van de competitie lang niet alles. Op de zelfde manier door geredeneerd be tekent dus ook de laatste plaats (nog) niets. Met de nodige toejuichin gen van de eigen aanhang moet er dus minstens eens halve winst in zitten. Waarvoor Roosendaal gaarne duimt. Hoofdbrekens baar. Maar één woord was zo duide lijk, dat het niet misverstaan kon worden en dat was de naam.... Kitu ra! „Dat geeft de doorslag" mompelde Norton. „Zeg, Frank, nu moeten we die Japanner in handen zien te krij gen, om te bewijzen, dat hij n i e t, dood is! Dan zou het hele raadsel van die schaal misschien meteen op gelost zijn (Wordt vervolgd) Feyenoord heeft het leger van sup porters en toto-ïsten de meeste hoofdbrekens gekost. De ploeg heeft zo'n grandioze bezetting, dat ze eigenlijk niet moet kunnen verliezen, maar de wedstrijd-resultaten zijn zodanig, dat zelfs tegen nieuweling DWS/A de uitslag een groot vraag teken is. De geestdrift van de Am sterdammers zou chauvinistisch Rotterdam best weer eens een teleur stelling kunnen aandoen. De doelpuntrijke uitslagen van de laatste weken in aanmerking ge nomen, moeten er bij MW-Sparta een dozijn of wat goals vallen, want beide elftallen hebben ongetwijfeld geweldige schutters. Of het tegen elkaar wat zal uithalen is echter de vraag, want de verdedi gingen zullen wel navenant zijn. MW speelt op de eigen vertrouwde grond en dat is dan het enige hou vast, dat een voorziene Maastrichtse zege biedt. Scheveningen-Holland Sport zal er tegen het bezoekende Fortuna niet al te veel van terecht brengen. De Scheveningers zijn moedige voetbal lers, maar tegen de stijlvolste ploeg uit Limburg zullen ze toch niets van betekenis kunnen uitrichten. Elink- wijk bungelt, als naar traditie bijna, onderaan.- Het zal daar wel blijven, want bij ÏYV vindt het een ploeg, die de zondag tevoren slecht genoeg heeft geboerd om zijn supporters met een zege weer te kalmeren. Rest in de eredivisie het duel tus sen Ajax en Willem II. De Tilbur gers gingen fris van de lever van start, maar er lopen zoveel tegen standers van portuur in de hoogste voetbalafdeling rond, dat ook de eerste teleurstellingen er al zijn. Ook bij Ajax ziet het er niet al te best uit, al kunnen de Willem II-ers zich natuurlijk inspireren op de prestatie van stadgenoot NOAD, dat sportlievend Nederland verbaasde. Als Willem II bij de Amsterdam mers verder kwam dan een gelijk spel zou dat een huzarenstuk van gelijk kaliber zijn. Simpel lot Eén ploeg is er in de eerste divisie A, die het meer dan welke andere op een zege heeft staan. Dat is BVV, smadelijk uit de eredivisie gewipt, maar vastbesloten om zo snel moge lijk het verloren terrein te herwin nen. De Bosschenaren boekten ech ter reeds een ongelukkige nederlaag en wel tegen de naar de eerste di visie gepromoveerde club, ZFC. BW krijgt nu Leeuwarden op De Vliert. Het lot van de gasten lijkt simpel: Verliezen zonder genade.... In de eerste divisie B worstelt een andere zuidelijke ploeg hartstochte lijk om winst. Het is RBC, dat thans Jij of ik.... Het kan zijn, dat de „zuidelijken" in de tweede divisie A hun krachten opsparen om later eens lekker on verwacht te kunnen uithalen. Hoe dan ook, ze staan niet op schitteren de plaatsen in de standenlijst.Om met Baronie te beginnen: Dat staat zelfs op de allereerste plaats. Het krijgt aan Wilhelmina een provincie-genoot. Het wordt dus een Brabants „Jjj of ik", zodat alle elementen voor een fiks partijtje aanwezig zijn. Welke ploeg de sterkste zal blijken ls zeer de vraag, want de Bosschenaren be schikken over een aantal scherp schutters, terwijl Baronie op eigen terrein ook al geen „doetje" is. Een puntenverdeling is het meest logisch te verwachten. DOSKO prijkt even min in de hogere regionen, maar het heeft zondag een royale kans om een stuk naar boven te schieten. UVS is,geen al te sterke broeder, al heeft dé club het terreinvoordeel. De Ber- genaren hebben genoeg zin in volle winst om zich hiervan niet al te veel aan' te trekken. Longa gaat naar EBOH. De Tilburgse formatie heeft onmiskenbaar talent, maar het is steeds de vraag of ze tijdig op tem peratuur komt. Lukt dit bij EBOH dan is het „gebakken." EREDIVISIE NOAD-PSV (3) DOS-Rapid JC (2) Blauw Wit-NAC (2) SC Enschede-ADO (1) Feijenoord-DWS/A (3) MVV-Sparta (1) Schev.H.S.-Fortuna (2) f VW-Elinkwijk (1) Ajax-Willem II (3) EERSTE DIVISIE A ZFC-Fortuna VI. (1) BVV-Leeuwarden (1) Eindhoven-Volendam (2) AGOVV-Helmond (2) VSV-DFC (3) Alkmaar-Wageningen (1) SVV-Graafschap (1) Limburgia-Haarlem (1) EERSTE DIVISIE B RCH-Rigtersbleek (3) Sittardia-HVC (2) Vitesse-Hermes DWS (1) GVAV-Heracles (1) Helmondia-Excelsior (2) RBC-Volewijckers (3) Roda Sport-KFC (1) TWEEDE DIVISIE A EDO-ONA (1) UV3-DOSKO (2) EBOH-Longa (3) Xerxes-Hilversum (2) 't Gooi-DHC (1) Baronie-Wilhelmina (3) Zeist-Veloc (2) TWEEDE DIVISIE B NEC-Oosterparkers (1) Zwartemeer-PEC (2) Heerenveen-Rheden (2) Go Ahead-Veendam (1) Zwolse Boys-Velocitas (1)

de Stem | 1958 | | pagina 7