Simons' Metaalhandel wil sloperij in Ylissingen De bramenpluk thans in volle gang Wachten is op beslissing Invoerrechten en Accijnzen Dom Alfonsus van Kalken treedt af als abt Csso Fruitfee werd ontvangen op Goese veiling Hoe staan de clubs er voor? De keerzijde OLIE-OPSLAGCAPACITEIT HAVEN VAN VLISSINGEN WORDT HELFT GROTER Magere staatsstukken Aarzelend beleid Het grote tekort Overgang 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 RBT biedt de bisschop nieuwe troon aan Export goudreinetten naar België stop Diploma uitreiking te Vlissingen Appels in gascellen te Kapelle Zundert kent hem al sinds 1909 NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Begiftigd met reuzenpeer en bloemen Britse treilers voeren door Noorse netten panlat) peiJïem Sherlock Holmes op z'n Russisch T eraardebestelling J. van Eechoud Hart klopte buiten het lichaam i (Van onze redacteur) Naar wij vernemen is de kans groot, dat binnen niet al te lan-' ge tijd in de Vlissingse haven complexen een scheepssloperij zal worden gevestigd. N.V. Si mons' Metaalhandel te Rotter dam, die ook reeds een bedrijf in Vlissingen aan de Edisonweg heeft, zou thans met de dienst voor de Invoerrechten en Ac cijnzen in onderhandeling zijn om een transitoterrein te ver krijgen op de havendam tussen de eerste en de tweede binnen haven. Wat echter de uitkom sten van deze onderhandelingen zullen zijn valt nog geenszins te In de veilinghallen te Breda is gisteren het gouden bestaans- feest gevierd van de r.-k. Baro- niese Tuinbouwvereniging. Een der hoogtepunten van deze dag was de aanbieding van een nieu we troon voor de kathedrale kerk aan de bisschop van Breda mgr. Jos Baeten. Het geschenk werd de bisschop in de morgenuren aangeboden door da voorzitter van de R.B.T., de heer H. Biemans, tijdens een historische re devoering,'gewijd aan vijftig jaar vei- lingarbeid. In dit gebaar lag de dank van bestuur en leden besloten aan de herder van het Bredase bisdom en zijn priesters voor alles wat is ge daan voor de geestelijke en stoffe lijke belangen van de tuinders in de Baronie. Hartelijk en soms geestig was het antwoord van mgr. Baeten, die zich in zijn toespraak gedrongen voelde op te merken, dat de wel vaart, zoals de R.B.T. die onbetwist heeft voortgebracht, ook haar scha duwzijden heeft. Bij welvaart vaart niet iedereen wel. Mgr. wilde daar zeker niet de leden van de R.B.T. bij rekenen, maar wel gaf hij te ver staan, dat bij velen de binding met de kerk lang niet zo innig meer is. Hij roemde tenslotte de eendracht binnen de R.B.T. en eerde de pio niers en de bestuurderen van de ver eniging. Slechts twee appelrassen mogen op het ogenblik nog naar België vanuit ons land worden uitgevoerd en spoe dig zal dat zelfs worden beperkt tot één en wel enkel Cox's Orange Pip pin. Met ingang van a.s. donderdag wordt door België namelijk de in voer van goudreinetten uit ons land stopgezet. Dat wil zeggen dat de in voer wordt verboden op het moment, dat de aanvoer op de veilingen gaat beginnen. Tot op heden zijn er name lijk nog geen goudreinetten geveild, zodat de exportmogelijkheid naar Bel gië maar denkbeeldig was. Voor Cox's Orange Pippin uit ons land be staat in België grote belangstelling. Op zaterdag 27 september zal in het Scheldekwartier aan de Van Dis- hoeckstraat te Vlissingen de uitrei king der diploma's plaatsvinden aan de geslaagde leerlingen, die hun op leiding ontvingen bij de n.v. konink lijke maatschappij De Schelde. De op leiding ging uit van de stichting be drijfsgroepen metaal- en elektrotech nische industrie te 's-Gravenhage. voorspellen, zo deelde men ons van de zijde van dit bedrijf mee. Met de N.V. Haven van Vlissingen is reeds overeenstemming bereikt, zodat het terrein voor de onderne ming beschikbaar is. Het zou in de bedoeling van de N. V. Simons' lig gen om aan de kade de schepen te slopen en dan het schroot aan de wal op te slaan over eventuele verkoop naar het buitenland. Daar echter het merendeel van de schepen uit het buitenland afkomstig zal zijn en ook een groot deel van het schroot niet binnen Nederland zalworden ver kocht, wil men graag' de beschik king hebben over een terrein, waar de metalen in transito kunnen wor den opgeslagen. Het is aangaande enkele moeilijke punten in deze aan gelegenheid, dat nog overleg plaats vindt met de douane. Hoewel de personeelsuitbreiding door deze bedrijfsvergroting ver moedelijk geen buitensporige pïo- porties zal aannemen, is een en ander voor Vlissingen uiteraard zeer welkom, daar toch zeker enkele tientallen arbeiders méér er werk gelegenheid zullen kunnen vinden, voornamelijk branders. Overigens zal de bedrijvigheid in de haven er belangrijk door toenemen, sonweg betreft, staat uitbreiding op Ook wat het terrein aan de Edi- het programma. De Vlissingse ge meenteraad heeft in zijn laatste ver gadering van b. en w. gemachtigd 't betrokken terrein, dat thans bij het bedrijf in huur is, te verkopen mits de kopers er voor zorg dragen, dat het door een beplanting omgeven wordt, zodat men niet van de weg af het onmiddellijke zicht zal hebben op de opgeslagen materialen. Het staat nog niet vast of de koop in middels ook inderdaad is gesloten. De onderneming wil dan op het terrein aan de zijde van het kanaal een torenkraan met een hefvermogen van ongeveer twee ton plaatsen, die over het jaagpad heen zwaait en met be hulp waarvan dus schepen gelost en geladen zullen kunnen worden, Twee cellen in het koelhuis van de veiling in Kapelle-Biezelinge zullen in het komende seizoen worden gevuld met Bramley Seedling. In totaal 141 ton van dit ras is door de kwekers aangeboden ter bewaring door mid del van gas. Met directe ingang zal worden begonnen met het inbrengen van appels in deze cellen en zo spoe dig mogelijk zullen ze dan worden gesloten. Hiertoe is besloten op de maandag avond gehouden vergadering van te lers van dit ras in de afmijnzaal van de veiling in Kapelle onder voorzit terschap van de heer P. J. J. Dek ker te Wemeldinge- De Bramley Seedling zullen worden bewaard door middel van zg. gasbewaring. Dit ras leent zich hiervoor zeer goed en kan tot april op deze manier worden be waard. Op vele plaatsen in ons land groeien bramen in het wild. leder een kent wel die wilde bramen, soms heerlijk zoet en dan meestal klein, en andere keer bijtend zuur en groot. Wilde bramen zoeken is vooral bij de jeugd een geliefde bezigheid en ook in Zeeland gebeurt dat wel. Ook daar vindt men op verschillende plaatsen, vooral langs de slootkant, dit produkt. Minder algemeen is de cultuur van bramen voor verse consumptie en fabriek in ons land. Deze vindt men maar in enkele centra en wel in de Betuwe rond Zaltbommel en Kesteren en in Zeeland in de omgeving van laatst genoemde plaats heeft de bra- Kapelle-Biezelinge. Vooral in en rond menteelt een grote vlucht genomen en op het ogenblik is de pluk van dit prachtige, grote en sappige pro dukt in volle gang. Op de veiling in Kapelle zijn de laatste weken elke dag aanvoeren van 10 tot 15 ton bramen en er komt heel wat bij kijken voor die allemaal zijn geplukt. Vele handen vinden hierbij werk. De bramenteelt is een specifieke teelt voor het kleine bedrijf. Daar moet men produkten hebben welke ar- arbeidsintensief zijn. Hierdoor kan op een kleine oppervlakte een bestaan worden gevonden. In dit bedrijfstype van de kleinfruitteler past de braam nu zeer goed. De pluk begint immers eerst begin augustus. Dat wil zeggen op een tijdstip dat aardbeien, fram bozen en bessen vergeten zijn. Dan kan men bramen gaan plukken en dat duurt tot oktober, ja soms zelfs nog langer. Goede resultaten De laatste jaren is de bramenteelt éen goede teelt. Het vorig jaar wer den ze duur betaald en ook dit jaar is de prijs weer best. Regelmatig be talen de fabrieken 1 tot 1.15 per kg. Niet alleen de binnenlandse fa brieken hebben belangstelling voor dit produkt maar ook is er regelmatig export naar België en zelfs wel naar Zwitserland. De kilo-opbrengst is dit jaar weer zeer hoog. Bijna overal in Zeeland staan de struiken er gezond voor en geven vele vruchten. De doornen zijn er de oorzaak van dat het plukken nu niet direct een aangenaam werk is, maar met een beetje goede wil en voorzichtigheid, valt het toch wel mee. De bramenteelt is een vrij gemak kelijke teelt. Alleen in de winter moet men bij de les zijn want de jonge scheuten kunnen niet tegen strenge vorst Dat hebben veel kwekers on dervonden in 1956. Toen vroor het hard en er waren weinig percelen afgedekt. De bramenoogst werd hier door een volkomen mislukking. Er kwamen toen in Kapelle nog geen 80 ton bramen. Het vorig jaar werden er op de veiling in Kapelle echter weer meer dan 250.000 kilo bramen aangevoerd en dit jaar verwacht men dat het totale kwantum wel eens dicht bij de 300.000 kilo zou kunnen liggen. Wel een bewijs dus van de belang rijkheid van deze teelt. Vit Amerika De bramenteelt zoals die thans rond Kapelle en in de Betuwe plaats vindt, is gekomen uit Amerika. Ze werd voor de oorlog in Zeeland ge ïntroduceerd door de toenmalige rijkstuinbouwconsulent ir. A. W. v. d. Plassche, thans de directeur- generaal van de landbouw. Deze had op een studiereis naar Amerika aldaar de bramenteelt gezien en hij zag er wel wat in voor de Zeeuwse kleinfruitbedrijven. Er waren in Kapelle enkele mensen die het wilden gaan proberen en ziet, door al de jaren heen is de teelt een succes geweest. Het ene jaar waren weliswaar de bedrijfsuitkomsten bo ter dan het andere, maar door elkaar genomen is het toch nooit slecht ge weest. Het centrum in de Betuwe van deze teelt is ongeveer gelijk in grootte ais in Kapelle-Biezelinge. Enkele jaren terug was het heel wat groter maar ten gevolge van stengelziekten zijn daar veel percelen gerooid. Op het ogenblik blijft in onze pro vincie het areaal vrijwel stabiel; de laatste jaren misschien met een lichte uitbreiding. Dat de teelt nimmer gro ter vormen heeft aangenomen als op dit ogenblik, hoewel ze toch reeds een twintig jaar oud is, komt wel hoofd zakelijk door het feit dat men niet alleen geschikte grond moet hebben voor de bramen, maar ook in hart en ziel kleinfruitkweker moet eijn. Voor het grootbedrijf is de bramen teelt niets. Dat bewijst ook wel het feit dat men de teelt nergens in het groöt vindt. Ondertussen vinden thans heel wat mensen werk met het plukken van de heerlijke bramen van de doornige struiken, en als het werk is gedaan dan moeten er dikwijls heel wat doorntjes uit de handen en armen worden verwijderd. Misschien gaat dat echter ook wel een keer voorbij want er worden thans op de klein- fruitteelt-proefvelden, reeds proeven genomen mét bramen zonder doornen en wie weet, misschien zit daar wel wat in, zeker althans voor de pluk ker. lAdvertentiei kend oog van Esso duldt in Uw motor Gebruik daarom uitsluitend met alle eigenschappen van bovensmering Bij het laatste algemeen kapit tel van de Orde der Trappisten te Citeaux heeft Dom Alfonsus van Kalken wegens vergevor derde leeftijd zijn ontslag aan geboden als abt van „Maria Toe vlucht", de Trappistenabdij te Zundert. De keuze van een op volger wordt binnen enige we ken verwacht. Dom van Kalken is de tweede abt van „Maria Toevlucht''. In 1943 volg de hij namelijk Dom Nivardus Muis, de stichter van het klooster, op. Hij is 26 december 1882 te Amersfoort ge boren. deed zijn humaniora aan het bisschoppelijk college te Roermond en trad in 1900 te Tilburg in de bekende abdij „Koningshoeven". Op 29 april 1902 werd hij geprofest en op 25 mei 1907 tot priester gewijd. In 1909 werd hij naar Zundert gezonden, waar hij de functie van novicenmeester. celle- rier en prior vervulde. Na het overlijden van Dom Muis Werd hij tot abt gekozen. In verband met de tijdsomstandigheden vond de wijding door mgr. P. Hopmans in alle stilte en eenvoud plaats in de kapel van het Liefdegesticht aan de Nieuw- straat te Breda. Later op de dag werd 6e nieuwe abt in het klooster te Zun- 4ert geïnstalleerd. Vorig jaar vierde Dom van Kalken onder grote belangstelling zijn gouden Dom van Kalken priesterfeest. Bij die gelegenheid werd de abdijkerk met een nieuwe vloer verrijkt. Ter gelegenheid van zijn gouden kloosterfeest in 1950 werd Dom van Kalken benoemd tot Offi cier in de Orde van Oracje-Nassau. De tot en met heden bijgewerkte standenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB zien er als volgt uit: le klasse A: Vogelwaarde 2-4, Groe- de 2-4, Noormannen 2-4, Schoondijke 2-4, Koewacht 2-2, Robur 2-2, Aarden burg 1-0, Domburg 1-0, Walcheren 2-0, Kruiningen 2-0, IJzendijke 2-0. lste klasse B: Burgh 2-4, Burg 2 2-3, Brouwershaven 2-2. Renesse 2 2-2 Zierikzee 2 2-1, SVOWK 2-0. 2e klasse A: Zeeland Sport 4 2-4, Philippine 2-4, RCS 3 2-4, Retranche- ment 1-2, Biervliet 2 1-0, Zuidzande 1-0, Aardenburg 2 1-0, Hoofdplaat 2-0, Noormannen 2 2-0. 2e klasse B: Patrijzen 2-4, Cortgene 2-4, Hansweertse Boys 2 2-3, Hulst 3 1-2, Volharding '32 2-1, Yerseke 2 1-0, Kwadendamme 1-0, Kruiningen 2 1-0, Robur 2 2-0. 2e klasse C: Zonnemaire 2-4, Drei schor 2-4, Zierikzee 3 2-3, SVOWK 2 2-1, Brouwershaven 2 2-0, Zonnemaire 2 2-0. 3e klasse A: Groede 2 2-3, Patrijzen 2 1-2, Zeeland Sport 5 1-2, Vlissingen 5 1-2, Schoondijke 2 1-2, IJzendijke 2 2-0, Sluis 2-0. 3e klasse B: Zeelandia 3 2-4, 's Heer Arendskerke 2 2-4, Lewedorpse Boys 2 2-2, Robur 3 2-2, Walcheren 2 1-0, Goes 4 1-0, Patrijzen 3 2-0. 3e klasse C: Hontenisse 3 1-2, Ter- neuzen 3 1-2, Sluiskil 2 1-2, Ria 2 1-0, Axel 3 1-0, Vogelwaard® 2 1-0. Zoals de traditie dit wil, werd de fruitfee, die nu passender gekleed was dan jl. zaterdag, gistermiddag in de Goese veilinghal ontvangen en met haar de diverse comité's en b. en w. van Goes. De voorzitter der stichting „Zeeuws fiuitcorso", de heer v. Willigen, dank te voor de ontvangst en liet nog eens goed het belan-g uitkomen van de fruitweek voor telers en handel De groots opgezette reclame zal ook meer bekendheid geven aan Zee land als fruitland en tenslotte wees hij nog eens op de vele mogelijkhe den om fruitweek en fruitcorso meer xelief te geven. Bijzonder dankte hij de leden van de veiling Zuid Be veland" voor hun vaste bijdrage en riep ook voor de toekomst hun steun :n. De voorzitter der veiling, de heer J. Lenshoek, stak een vrolijk speechje af ter ere van het sprookje, dat wer kelijkheid geworden was. Spreker vond, dal de fee haar werk goed had -gedaan, daar de fruitoogst zo niet overvloedig, dan toch goed was. Als beloning schonk hij de fee uit eigen boomgaard en reuzenpeer van 710 grum en vroeg haar om 450 bak jes met fruit, geschenk van de Be- voiandsc fruitkwekers, komende dagen in Goes aan zieken en bejaarden te overhandigen. Nadat de oude heer Nijssen, vice- Acht Noorse vissersschepen heb ben kostbaar vistuig verloren, door dat zij gehinderd zijn door Britse treilers. Sommige schippers zijn van plan schadevergoeding te eisen, zo meldt de Noorse krant ,,Arbeider- bladet". De schepen hebben gevist buiten de IJslandse visserijgrens en de klacht is geuit door schipper Daniel Vestnes van de Karl Aas, die te Aalesund, aan de Noorse westkust gearriveerd is. Vestnes zei dat zijn schip op 80 kilometer van IJsland viste, toen twee Britse treilers recht door de netten stoomden. Toen de Noorse schipper schadevergoeding eiste, ma noeuvreerde een treiler zodanig, dat het leek of hij het Noorse schip wilde rammen. Van de in totaal 48 lijnen waren slechts 9 te redden. Er moeten rampen aan te pas ko men om ons eraan te herinneren dat het met de techniek net is als met de medaille. Er zitten twee kan ten aan. De ene kant geeft ons een tinte ling van bewondering wanneer we zelfs maar énigszins de moge lijkheden voor de geest roepen, die in de ruimtevaart zijn weggelegd. Wanneer we lezen over de snelhe den, die door de stuwkracht van straalmotoren bereikt kunnen wor den. Wanneer we ons de vorstelijke triomftocht herinneren van de com mandant van de atoomonderzeeër Nautilus in New York, nadat hij en zijn bemanning voor het eerst onder het ijs van de Noordpool wa ren doorgevaren. De keerzijde van de techniek, de huiveringwekkende gevolgen van overschatting van het apparaat, de constructie, toont zich vrijwel da gelijks. Zondag ontspoorde op de Dra- chenfels bij Bonn een tandradtrein, waarin 150 passagiers zaten. Zestien doden, tientallen gewonden. De tandradbaan werd 75 jaar geleden aangelegd. Er was nog geen ongeluk gebeurd op deze baan. Nu weiger den de remmen. Maandag stortte een forensen trein in een tien meter diepe baai bij een voorstad van New York. Tientallen doden en gewonden. De trein reed het water in doordat de spoorbrug was open gedraaid. De techniek had ervoor gezorgd, dat er niets kon gebeuren als de brug open was. Men had een apparaat op de rails aangebracht, dat de trein auto matisch tot stilstand zou brengen. O, machtige techniek. Maandag weigerde het apparaat. Het apparaat had nog niet eerder geweigerd. FIDELé voorzitter der veiling, zijn bloemen had geoffreerd en daarvoor de ge bruikelijke beloning, onder davernde instemming der fruithandelaren, had ontvangen, hield de fee een com- plimenicus toespraakje. Met een erewacht werd zij ten slotte dour de gebouwen naar de kan tine gebracht en op thee onthaald. Hier werd ook de heer Nijssen tot erelid van het corso benoemd. Daarna teec de fee naar beide zie kenhuizen en huize ..Westdorp" om, met bi hui? der hofdames, het fruit uit te delen. \Y/E hebben dan weer een Troon rede gehoord, die zich niet uit put in allerlei details, maar meer de grote lijn trekt. Ze moet gewa gen van blijvende spanning in de internationale politiek en van een sociaal-economische ontwikkeling in ons land welke gunstige en min der gunstige aspecten dooreen- mengt. Ze bepleit de noodzaak van een hoog niveau van besparingen en gewaagt zowaar ook van een bezits- vormingbeleid wat een woord! op onderscheidene terreinen. We benadrukken dit even, omdat in het complementaire stuk, de Miljoe nennota, het woord „bezitsvorming" geheel ontbreekt. Noch in de Troon rede noch in de Miljoenennota wordt overigens ook gerept over de actuele vraag, wat er nu gaat ge beuren met de grote, op stapel staande sociale projecten. Daarvoor moeten we blijkbaar wachten op de begroting van Sociale Zaken. De Troonrede heeft alles bij alles een nogal mager aspect, wat trou wens ook van minister Hofstra's werkstuk moet gezegd worden. Hij begint met tlit te pakken over alle verbeteringen, welke zich in het afgelopen jaar hebben voorge daan met betrekking tot de alge mene financiële en economische si tuatie: de betalingsbalans heeft zich hersteld, de goud. en deviezenre serves kwamen weer zo wat op peil, op de kapitaalmarkt kon weer lang lopend geld tegen lagere rente wor den opgenomen, het disconto kon worden verlaagd van 5 tot 3,5 pro cent. Maar onder in de zak zit de rekening: een tekort, dat met addi- Tegen het einde van dit jaar zal de opslagcapaciteit voor oliën op het ter rein van de N.V. Haven van Vlissin gen aan de buitenhaven met ruim vijftig procent zijn vermeerderd. Men is momenteel druk bezig om het tank park, dat thans uit twaalf .stuks met een capaciteit van 26.300 kubieke me ter bestaat, uit te breiden met zeven tanks, die een gezamenlijke inhoud van 15.000 kubieke meter hebben, zo dat het totaal op 41.300 kubieke meter komt. Omstreeks maart jongstleden begon de Haven van Vlissingen zelf met het voorbereidende grondwerk en begin augustus kon de firma Bijker een aan vang maken met de bouw van de tanks, zes grote en een kleine. Op de eerste hiervan zal binnen enkele da gen de vlag wapperen ten teken, dat de bovenste spanten werden geplaatst. De pijpleidingen worden door perso neel van de haven zelf aangelegd. Vermoedelijk zal reeds een viertal tanks tegen eind november aanstaande kunnen worden opgeleverd; de rest vo4gt voor de jaarwisseling. De uitbreiding is nodig geworden door de steeds toenemende vraag naar opslaggelegenheid voor eetbare en mi nerale oliën. De laatste vergroting van het park dateert van 1955, toen er drie nieuwe tanks werden bijgeplaatst. De zoon van de Britse schrijver sir Arthus Conan Doyle bereidt een rechtsgeding voor tegen Russische uitgeverijen, die naar de zoon, Adri an, meent, hem twee miljoen roebel moeten betalen. Adrian Conan Doyle die thans te Genève woont, is van oordeel, dat de Russen hem dit bedrag schuldig zijn voor de verkoop van verscheidene miljoenen boeken, die door zijn sir Arthur, de geestelijke vader van Sherlock Holmes, zijn geschreven en waarvoor geen auteursrechten zijn betaald. Een Amerikaanse advocaat, prof. Berman, vertrekt op 20 september naar Moskou om de eis van Adrian Conan Doyle bij de rechtbank van de hoofdstad van de Sovjet-Unie in te dienen. Hard wordt er gewerkt om de zeven tanks met een capaciteit van 15.000 m3 voor het eind van dit jaar gereed te hebben. Eind november worden er 4 stuks opgeleverd. Voor de bouw van deze tanks, die een gewicht hebben van ruim 60 ton, wordt gebruik gemaakt van de nieuwe zware torenkraan der N.V. Haven van Vlissingen. Onder overweldigende belangstel ling van tal van autoriteiten en ver tegenwoordigers van alle geledingen der plaatselijke bevolking te Hollan- dia, is het stoffelijk overschot van Jan van Eechoud naar zijn laatste rustplaats gedragen. De uitvaart geschiedde van de ka thedrale kerk in Noordwijk uit, waar de apostolische vicaris van Hollan- dia, mgr. dr. M. Staverman o.f.m., die juist gisteren zijn zilveren pries terfeest herdacht, een gezongen re quiem-mis celebreerde. Voor het altaar lag het stoffelijk overschot van de heer Van Eechoud, bedolven onder een schat van bloemen, op gebaard. Bij de plechtigheden were} gesproken door mgr. Stavermani gouverneur Plateel en dr. J. de Bruyn, een der vele vrienden van de oud-resident. Russische geleerden zijn er in ge slaagd een hart uit een lijk te ver wijderen en het in een speciale voe- dingsoplossing weer te doen kloppen, aldus 's meegedeeld op een bijeen komst van de Sovjet-academie voor de medische wetenschap te Moskou. Op de bijeenkomst werd een film gedraaid over de proeven van de artsenijkundige prof. Sergei Andrejev met een menselijk hart. Door het hart buiten het lichaam weer te doen kloppen is het mogelijk de in vloed van bepaalde stoffen op de werking van het hart te bestuderen, aldus meldt Tass. tionele verzwaringen het anderhalf miljard overschrijdt en dat daarna met verduurzaming van wat tijde lijke belastingverhogingen en an- derè manipulaties wordt terugge bracht tot 800 miljoen, waarvoor het rijk een of meer grote lenin gen gaat uitschrijven. Dit alles in de hoop, dat de recessie nu wel geheel overwonnen is en een matige ex pansie van de volkshuishouding kan worden bereikt. WEN punt vol twijfel is het ech ter wat de regering met de con sumentensubsidie op melk zal doen, waarvoor voorshands op de begro ting een bedrag van 110 miljoen is opgevoerd. Ze zou er het liefst he- lemael van af willen. Terecht bere deneert ze, „dat algemeen gebruik te goederen en diensten normaliter uit het inkomen moeten worden be kostigd en dat de prijzen daarvan niet uit belastinggelden moeten worden gesubsidieerd". Maar de re percussie van een radicale afschaf fing dier subsidies op de lonen heeft haar ervan weerhouden dit beginsel over de hele linie door te voeren. De huiseigenaren weten waarover ook mee te praten! Het hele complex van vraagstuk ken is nu in studie een studie, die nog wel even kan duren maar terzake van de melkprijs is de SER nu ingeschakeld, opdat vóór 1 januari een beslissing kan worden genomen. En de Nota laat zo'f p1 doorschemeren, dat een ra- c'ïr- -fschaffilig van de prijssub- -1 moeilijk zal zijn. Want er zon "er> tweetal andere vooropstel lingen in de Miljoenennota, waar mee een melkprijsverhoging in bot sing zou komen: stabilisatie van het algemeen prijspeil, geen loonrondes. In zijn'slotwoord maakt minister Hofstra de aanvaardbaarheid van het begrotingsbeeld echter o.m. af hankelijk van een vermindering van het begrotingstekort door een 'be slissing inzake de consumentensub sidie op melk. Het beleid op dit stuk toont zo wel een aarzelend en talmend karakter. Van doortastendheid is nog steeds geen sprake. JNDIEN de consumentensubsidie voor de melk blijft, dan zit er nog een gat in de begroting, dat op an dere wijze gestopt moet worden. Hoe? Zal het met fiscale midde len zijn? Het blijft nog in het duis ter. Niet in het duister blijft, dat de in 1959 vervallende tijdelijke belastingverhogingen naar het oor deel der regering moeten worden verlengd, nu maar weer eens „tij delijk" tot 1 januari 1961. Zo gaat dat met het stellen van termijnen. De indiening van een wetsontwerp om zulk een termijn te verlengen, is heel simpel. Toch zal er wel niet aan te ontkomen zijn, gezien het tekort, dat nog nooit zo hoog is ge weest en waarvan men ook elleen maar kan zeggen, dat het in een overgangsperiode van recessie naar stabiliteit aanvaardbaar is. Eigenlijk komt hierin tot uiting, dat het opstellen van een begro ting voor langere termijn wenselijk zou zijn en dat is iets, wat de rege ring nu juist ook overweegt. Er is een rapport op komst, dat haar daarover zal voorlichten. Niemand zal de regering er hard over vallen, dat in bepaalde secto ren de overheidsuitgaven zich op een hoog peil blijven bewegen. Wo ningbouw en onderwijs liggen eigenlijk nog zo achter bij het wen selijke, dat onverminderd hoge en zelfs hogere uitgaven daarvoor al leszins verantwoord lijken. De instorting van de zuivelprij- zen op de wereldmarkt, welke het begrotingsbeeld mede drukt, is iets wat buiten ons om is gegaan en waarvoor de remedies niet gemak kelijk te vinden zijn. De onbarmhar tige politiek van de regering te Dja karta in de Troonrede scherp ge karakteriseerd kunnen wij ook niet veranderen, doch de gevolgen dienen mede budgetair opgevan gen te worden. Nieuw-Guinea blijft ook geld kosten, als we onze taak daar niet willen opgaven en de Troonrede stelt duidelijk, dat we de gevolgde lijn aanhouden. Terzake van Defensie ook een levensbelang voor ons volk blijft echter de vraag klemmen, of het weer zeer hoge bedrag niet voor correctie vatbaar is zonder aan de paraatheid tekort te doen. De noodzaak van meer efficiency blijft trouwens Voor het hele ter rein van het overheidsbeleid gel den. ^LLES bij elkaar is dit echt een overgangsbegroting, waaruit blijkt, hoe de financiën, die later het dal van de recessie bereikten dan betalingsbalans en goud- en deviezenreserves, nu ook achteraan komen bij het weer opstijgen naar evenwichtiger verhoudingen. Er schuilen echter zowel in de binnenlandse als in de buitenland se situatie tal van onzekerheden, welke een prognose wel heel moei lijk maken. Minister Hofstra stelt het over gangskarakter Van deze begroting aan het slot van zijn Nota dan ook in het licth, als hij zegt, dat het financieel overheidsbeleid op wat langere termijn gezien nadere be slissingen vergt. Het ware te wensen, dat hij een nadere specificatie gaf van de on derwerpen, waarop deze nadere be slissingen betrekking zullen heb ben. Wat men nu gaat goedkeuren, zal toch moeten passen bii hetgeen straks nader aan de orde moet ko men. Het is nog altijd zo: regeren is vooruitzien.

de Stem | 1958 | | pagina 5