GROEIT EEN DIJK) in het I HELLEGAT Willemstad: Uniek recreatiegebied van de toekomst Binnen tien jaar al Leger gaat schermen op KMA te Breda Oud-Leurenaar vond zijn toekomst als Canadees militair Nederlandse 1 Sterke „gorilla" werd kwaad... *g d fonds op lidse ;ang J KNVB Zeeland Zwemdriekamp voor Luctor GOES KRIJGT MASSAKAMP DAMMEN TE ZIEN KAMPIOENSCHAP PLOEGEN OOST-Z.-VLAANDEREN Ooltgensplaat en Willemstad kregen een grens te land lenaans elegd DA iag en DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 Nieuw beeld Kampioenschappen 1958 Nieuwe leider in Ronde v. Polen Uitslagen 14 september Zilveren zuster te Fijnaart Scliieting in Biervliet Temmerman won bromfiets-titel mbinatie met Ganzenstad ■wagens door ren naar de en zich van i van vele deze week. had het ge lewerking ge en hij zegde lekomst gaar- hen, die door rs of medail- an de fokdag en van har- isatoren suc- de drievoudi- jke taak, die ee en vee de keuringen haar gevolg jury en pu- stamboekvee wel gewaar- •d Dirkje van e en reserve dezelfde eige- werd Juliana ouburg; kam- ;r van J. v.d. ampioen ooien Ij per, Ouwer- e Minkes Paul andse K.I. de vaarzen waren ellie van gebr. er Abtskerke; lar; Annie van 1 van C. v.d. van M. Rjjk, Mina van O. te en Wieteke bij de vaars» Kole. C. v.d. Velde, >r. Rouw, Goes; lof, Wolfaarts- y, Kruiningent ie; Hartje van ie 4 van gebr. W. Minnaard, e 30 van wed. van C. v. d. linnaard; Coba tje 6 van gebr. v. d. Velde; lake; Wietske van C. v. d. jfdprljs aange- arden- en vee- ar kampioenen i van het pro- tal 58.390.800 ippervlakte-cij- 1955 en het in- ber 1957 is het amde bedrag Noordbrabant at tweede schip kis, het Liberi- 188 brt. dat in e Zandkreek te •slistt tl het desbetref- aputeerde staten het desbetref- it dagelijks be- .Valcheren heeft ster en wethou- i niet-ontvanke- aanvraag voor et lozen van af- ir de gemeente iten rioolwater- ip de Arnemuid- sle tomaWwk. vogeltentoonstel- tro: Een theehuis labra: Eegeerte en. Als je alles wist, 8 uur: Duivel in 8 uur: In pyjama uur: Canaris, de 14 j. lympia 8 uur: De Joan, 14 j. Slot ig r.-k. vrouwen- loemen- en vogel- ;ctro: Therèse, de ïbra: De grote C*- je alles wist, 18 j. rtgebouw 8 uur: BESTAAND GEPROJ CCTEEKD WE6EN 5POOSWE® BRU6 OA M MET SLUIS AP het ogenblik rijden er auto's en bulldozers VJ midden in het Hollandsch Diep af en aan, waar een paar maanden geleden nog bij vloed al leen water te zien was en bij eb de Hellegatpla ten droogvielen. Thans wordt hier sinds de aan besteding op 13 mei j.l. gewerkt aan de dijk, die Overflakkee met een kunstmatig eiland gaat verbinden, dat bestemd is tot verkeersplein op de samenkomst van de Zoomweg met de weg van Schouwen-Duiveland en Overflakkee naar Hol land en Brabant na voltooiing van de Grevelin- gendam en de Volkerakdam met brug over" het Haringvliet. De dijk, die thans in wording is, loopt van de Hellegatdam, die de stroom geleidt tussen Hol landsch Diep en Volkerak, vrijwel in een rechte lijn van oost naar west door de Hellegatplaten naar de Haringvlietdijk van Overflakkee noord westelijk van Ooltgensplaat. TAE nieuwe dijk van 4.5 kilometer tekent zich reeds voor de helft af. Wij hebben midden in het Hollandsch Diep over land van de gemeente Willemstad naar de gemeente Ooltgensplaat kunnen wandelen, waar het dijkgedeelte, dat al klaar is, de grens dezer gemeenten doorsnijdt. Het is thans voor het eerst, dat Willemstad en Ooltgensplaat een landgrens hebben, zij het dan maar op een dijkeiland. Vanuit de werkhaven te Willem stad wordt het werk aan de nieuwe dijk in vlot tempo voortgezet. Zand Van de platen voor Dintélsas en voor de Brabantse oever wordt op de Hel legatplaten gespoten. Het werk, dat bijna zes miljoen gulden kost, moet in zeventien maanden voltooid zijn. Het moeilijkste gedeelte vormt het Ventjagersgaatje in het westen bij overflakkee, waar stroomsnelheden I w meter,Per seconde voorkomen. anneer de dijk voltooid is, zal er tevens een weg leiden van Overflak- ?e ,Helle?atstrekdam, dus u i „toekomstige verkeersplein rn het Hollandsch Diep. Voorlopig is h-L!ïïaar een weS van vijf meter Si j-if' de kruinbreedte van de dijk zal 40 meter bedragen, zodat mj berekend js op een autosnelweg met gescheiden rijbanen, een fiets- noJ? een we8 voor langzaam 1 j 1 ?u het eerst terwille - de huidige werkzaamheden I wordt aangelegd r Reeds eind volgend jaar zal dit I ®eratre gedeelte van de werken aan t v°ikerakdam worden opgeleverd in 1963 verwacht men de voltooiing van de Grevelingendam, welke t Schouwen-Duiveland en Overflakkee m v verbinden. 15 April jl. werd het Lïïu Van een bouwput voor een F'to™ u.ls.' een werkhaven en een l.gemeentehaven aanbesteed, die aan f'.ae zuidelijke oever van de Grevelin- f gen worden uitgevoerd onder Brui- 'insse. Het baggerwerk daarvoor is reeds I gereed gekomen. Wanneer de grevelingendam in 1963 is voltooid, moet spoedig daarna, ongeveer drie zijn °°k de Volkerakdam klaar zal voor de verbindingen tus- sen Zuid-Holland, Noord-Bra- inn en Zeeland reeds binnen tien m een geheel nieuw verkeers- f. ziJn ontstaan, waarbij aller- wegen uitstralen van het ver- hf.er,®P'eira in het Hollandsch Diep y Willemstad. Dit oud-vestv.g- Lat*'e krijgt daarmee een unieke f nil i liS9ing in het Delta- en "trieiuxgebied tussen de grote ha vens Rotterdam en Antwerpen en russen Brussel en Amsterdamin 'lefenstelllng met vroeger, nu van uue kanten bereikbaar, zowel Langstraat en Gelderland ten oos ten van Dordrecht. Zoals men op bijgaande kaart kan zien liggen Rotterdapn-zuid, Dordrecht, Breda, Roosendaal, Ber gen op Zoom, Overflakkee en zelfs de oostpunt van Ddiveland allemaal bin nen een straal van 25 km van Wil lemstad. Zierikzee, Goeree, Hoek van Holland, Delft en Den Haag zijn van Willemstad ten hoogste 45 km ver wijderd, terwijl Antwerpen slechts een paar km verder daarvan af ligt. XXX (~\VER tien jaar zal men vanuit al deze plaatsen en streken Wil lemstad snel kunnen bereiken door de wegaansluitingen op het verkeers plein in het Hollandsch Diep, van Zierikzee over de Grevelingendam en Overflakkee, van Hoek van Hol land, Den Haag, Delft en Rotterdam over het noordelijk deel van de Zoomweg, van Dordrecht over een nieuwe weg over de Dordtse Kil door de Hoekschewaard, van de Lang straat en Breda over de verlengde Langstraatweg, van Roosendaal en Bergen op Zoom over bestaande bin nenwegen of evenals van Antwerpen over de Zoomweg. De wijzigingen, welke het Delta plan binnen tien jaar in de verkeers situatie van het zuidwesten des lands brengt, scheppen daarvoor voor Wil lemstad de unieke kans een recrea tie-oord bij uitstek te worden voor de stedelingen van de overbevolkte Randstad evenals voor watersport liefhebbers in Brabant en Antwerpen. Even terzijde aan de oostkant van de Zoomweg gelegen tussen het brede water van het Hollandsch Diep en de wijde polders van Brabants West hoek met zijn goed geconserveerde wallen en grachten, zijn fraaie oude stadhuis, zijn koepelkerk en zijn wit te molen geeft het een uitzonderlijke gelegenheid voor rustige verpozing. Wat de stedebouwkunde te Rot terdam aan de Lijnbaan trachtte te verwezenlijken, eer. oase van rust te brengen in het jachtige stadsverkeer, kan Willemstad bieden in zijn natuur lijke sfeer voor de stedelingen uit de wijde kring van Rotterdam over Dordrecht en Breda naar Antwerpen. Watersportcentrum bij uitnemend heid, zoals nu reeds blijkt uit het vertier in zijn jachthaven, uitgangs punt voor boottochten op het Hol landsch Diep en het Haringvliet, nu ook ter bezichtiging van de Delta werken, balkon van Brabant op het water waar men dagelijks honderd tallen boten ziet voorbijvaren, straks wellicht een centrum van sleepboot diensten, met dit alles geeft Willem stad de waterliefhebbers een genoeg lijke verpozing. Het stadje kan tevens als uitgangs punt dienen voor Hollandse en Zeeuwse toeristen om tochten te ma ken naar de Brabantse steden en bos. sen, en in het westen naar de duiden van Goeree en naar Zierikzee. Kortom, zoals het kunstmatig eiland in het Hollandsch Diep een draaischijf wordt voor het verkeer, kan Willemstad een geliefde pleister plaats en als het ware een distribu tie-centrum voor het toerisme worden en zich op de duur ook tot een forensengemeente ontwikkelen voor zakenlieden uit Rotterdam en Dordrecht. De uitbreiding Helwijk kan hieraan dienstbaar worden ge maakt. Zo zal Willemstad zijn eigen spe cifieke bijdrage leveren op recreatie gebied ter verlichting van de zorgen van de Randstad, zoals Zevenbergen dat zal kunnen doen door gelegenheid te bieden tot vestiging van in die Randstad minder gewenste of niet noodzakelijke industrieën. Nu deze schone kansen voor Wil lemstad al binnen afzienbare tijd en lang vóór de gehele voltooiing van het Deltaplan voor het grijpen lig gen, is het zaak er zich ernstig op te bezinnen en deze uitzonderlijke mogelijkheden niet door veronacht zaming ongebruikt te laten. De ge meentelijke en provinciale autoritei ten moeten en zullen ook - daarvan mogen wij overtuigd zijn - alles in het werk stellen om de gelegenheden die zich nu voordoen tot verdere ont plooiing van het recreatieve karak ter van deze fraai gelegen histo risch interessante vestingplaats te- benutten en alles te bevorderen, wat haar accommodatie voor toeristen en vreemdelingenverkeer of foren- senverblijf ten goede kan komen. Dan zal Willemstad straks een nieuwe welkomspoort zijn in het Bra bantse land voor Hollander en Zeeuw een goede herberg voor de Vlaming, die naar Holland trekt, een rust. en lustoord ook voor de Brabander zelf en voor ieder, die van het water houdt en van de wijde einder In een polderlar 1 onder het licht- en scha duwspel van wolken en zon. Van maandag 22 tot en met vrijdag 26 september zullen in de grote sport zaal van de K.M.A. voor het eerst te Breda de legerkampioenschappen schermen 1958 worden gehouden. De inschrijving staa| voor iedereen van de Kon. Landmacht open en men ver wacht, zoals kapitein Lagaune ons meedeelde, ongeveer 150 deelnemers, die allen op de KMA zullen worden ondergebracht. Er zal de eerste drie dagen ge schermd worden om het individuele kampioenschap op floret, degén en sabel. De wedstrijden beginnen maan dag te 10.45 uur (14.30 uur demi fi nal e floret), dinsdag te 9.00 uur (de mi finale degen 13.30 uur) en woens dag te 8.30 uur (demi finale sabel 11 uur) De finales zijn telkens om half acht, ;n woensdag om half drie 'S middags, waarna een reünie zal plaats vinden van oud-legerscher- mers. Vanuit Breda zal o.m. worden deel genomen door de hoofdschermonder- wijzer adjudant Siebrand, majoor Reep en kolonel V. J. E. M. van Arcken. Donderdag en vrijdag wedijveren de équipes om 't kampioenschap, waar bij de diverse wapens van de Land macht met een team zullen uitkomen. Deze wedstrijden vangen donderdag aan te 10.30 uur en vrijdag te 9 uur. Vrijdag om vijf uur vindt de prijs uitreiking plaats. Z.K.H. Prins Bern- hard heeft een legpenning beschik baar gesteld en het ministerie van Oorlog een beker. Van de stad Bre da is er een fraaie plaquette. De mogelijkheid bestaat, dat leden van het*Koninklijk Huis en andere hoge autoriteiten de schermkampi9enschappen zullen bijwonen. Interessant is nog te vermelden, dat bij de wedstrijden op degen dins dag gebruik zal worden gemaakt van een spectaculaire elektrische instal latie, die op onfeilbaar nauwkeurige wijze aangeeft wie de eerste raken de stoot geeft. Bij het VW zijn een aantal toe gangskaarten gedeponeerd, die voor belangstellenden gratis vanaf heden verkrijgbaar zijn. De oud-Leurenaar Piet Knobel (20 jaar), die zes jaar geleden met zijn ouders, twee zusjes en een broer naar Canada emigreer de, heeft in enkele jaren tijds in Ottawa, de hoofdstad van Ca nada, een positie verworven die hem reeds in de publieke be langstelling heeft gebracht. Het te Ottawa verschijnende dagblad „Ottawa Cittizen" heeft in zijn editie van enkele dagen geleden in een uitvoerig artikel, verlucht met een grote foto, aan dacht gevraagd voor de opmer kelijk snelle carrière van de oud- Leurenaar, die .thank to the army, has passed his complete senior prominent military car rière Toen Piet zes jaar geleden met zijn ouders en verdere familie via Mon treal voet aan land zette in Canada hij was toen 16 jaar kende hij geen zin Engels. Na enige tijd trad hij toe tot het St. Patrick's College. Hier was het dat over het levenslot van de jonge emigrant zou worden beslist. In verband met zijn vlotte stu dies op dit college werd hij „be praat" om dienst te nemen in het Canadese leger. Het was een gok, maar Piet waagde het erop. Op kos ten van het Royal Canadian Army Corps ging hij studeren aan de Car- leton University. In vierenveertig we ken tijds maakte hij de vordering van junior naar senior. Als men weet dat men normaal drie jaar over de ze studie doet, kan men rustig aan nemen dat deze student wel over een uitzonderlijk geestelijk vermogen be schikt. In recordtijd behaalde hij de rang van Second Lieutnant (tweede luitenant), waardoor hij, volgens het artikel in de Ottawa Cittizen, de eer ste „New Canadian" is die dit heeft gepresteerd. Hij kreegdeswege ook twee jaar eerdej>-dan gebruikelijk de Canadese nationaliteit. Thans bekleedt luitenant Knobel de functie van wervingsofficier voor het Royal Canadian Army Service Corps. Zijn taak is het om door middel van spreekbeurten en ten toonstellingen, rekruten aan te wer ven voor het Canadese leger dat, evenals in meer landen, uit vrijwil ligers bestaat. Luitenant Knobel is verloofd met een lerares van de h.b.s. dochter van Schotse ouders maar geboortig uit Canada. Met vakantie De heer en mevrouw Knobel-Hen- drikx, voor enkele weken met vakan tie in Nederland, hebben, hoewel zij reeds veel van hun zoon wisten, met genoegen kennis genomen van het De zevende etappe van de Ronde van Polen, van Walbrzych naar Opo- le over een afstand van 188 km, is gewonnen door de Pool Krolak. Tweede en derde werden in dezelfde tijd zijn landgenoten Chtieja en Gaz- da. De Belg Goossens, die de leiding had in. het algemene klassement, ar riveerde met meer dan 12 minuten achterstand. De Pool Fornalczyk ver trekt woensdag in de gele leiders trui. le klas A: Vogelwaarde I-Dom burg 1 2-1, Schoondijke I-Kruiningen 1 12-1, Robur 1-Walcheren 1 2-1, Noormannen 1-Koewacht 1 6-2, IJzen- dijke 1-Groede 1 0-5. le klas B: Renesse 2-Zierikzee 2 2-2, Burgh 1-SVOWK 1 11-2, Brou wershaven 1-Burgh 2 2-1. 2e klas A: Philippine 1-Zuidzande 1 7-2, RCS 3-Hoofdplaat 1 6-5, Zeeland Sport 4-Noormannen 2 5-1, Biervliet 2-Retranchement 1 afg. 2e klas B: Kruiningen 2-Cortgene 1 1-4, Volharding 32 1-Hansw. Boys 2 5-5, Hulst 3-Yerseke 2 3-3, Patrijzen 1-Robur 2 6-2. 2e klas C: SVOWK 2-Zierikzee 3 4-4, Zonnemaire 2-Zonnemaire 1 2-9, Dreischor 1-Brouwershaven 2 4-3. 3e klas A: Patrijzen 2-Jong Am- bon 1 9-0, IJzendijke 2-Groede 2 4-12, SKiis 1-Vlissingen 5 3-3. 3e klas B: Robur 3-Walcheren 2 4-2, 's-Heer Arendskerke 2-Patrijzen 3 6-3, Lewed. Boys 2-Zeelandia 3 1-2. KNVB-reserveklassen Betaald voetbal. Baronie 2-Elinkwijk 2 2-0, DOS 2- NAC 2 1-2, MVV 2-NOAD 2 2-1, RBC 2-DOSKO 2 0-1, Sittardia 2-Eindhoven 2 2-2, Roda Sport 2-LONGA 2 0-3, Limburgia 2-Helmond 2 4-1, Willem II 2-Wilhelmina 2 2-7. Amateurs. Taxandria 2-Zeeland Sport 2 2-1, Brabantia 2-NOAD 3 3-1, PSV 3-Mid- delburg 2 8-2, WSC 2-BVV 3 1-4, Vlis- singen 2-Helmondia 3 2-1, NAC 3-Wil- lem II 3 3-1, VELOC 2-Woensel 2 2-0, ODC 2-RKDVC 2 4-2, Internos 2- Schijndel 2 2-3, De Valk 3-Eindhoven 3 0-5, TOP 2-RKTVV 2 2-4, MULO 2- Valkenswaard 2 2-1, Tivoli 2-Helmon dia 4 7-1, Eindhoven 4-Spechten 2 4-1, Willem II 4-Schijndel 3 2-3, SARTO 2- Baronie 3 5-2, DESK 2-Zwaluw 2 3-0, GW 2-Oss 2 2-0, Hero 2-NAC 4 3-2, SET 2-BSC 2 4-1, VOAB 2-LONGA 3 6-2, RAC 2-MOC 2 3-2. j «(vei van van 'de w!s als de Volkeraksluizen voltooid zijn U estbrabantse steden, de ook een schutplaats voor schepen en (Van onze Parijse correspondent) Leo.i Molimer, een reus van twee meter lang, honderd en tien kilo zwaar en ondanks zijn ene arm beschikkende over een enorme lichaamskracht zal geen vlieg kwaad doen. Hij kweekt witte mui zen en verzorgt zijn bloemen met liefde en ijver. Hij kan echter niet verdragen, dat men zijn kennis van de verkeersregels in twijfel trekt. Alleen daarom sloeg hij zijn 29- jarige schoondochter dwars door een overigens gesloten deur en le digde hij zijn zware revolver op zijn zoon. Hij had enkele uren tevoren een telefoongesprek gehad met Geor gette, die hem verweet onvoor zichtig te rijden en de verkeersre gels niet te kennen. Molinier, die al jaren zucht onder de bijnaam „De Gorilla", kon zulks niet ver werken. Hij stak zijn revolver in zijn broekzak en ging naar haar woning. Om half negen trad hij binnen toen het echtpaar juist zat te eten. „Je verhalen beginnen me te vervelen" schreeuwde hij. Vervol gens sloeg hij haar met één hand op de grond en daarna nam hij haar op en smeet haar dwars door een gesloten deur. De echtgenoot had inmiddels zijn jachtgeweer ge grepen, maar hij kreeg geen tijd zich er van te bedienen: de gorilla trok zijn revolver en schoot het hele magazijn leeg. Dodelijk ge kwetst, getroffen op vijf plat.'-.en stortte de man neer. De gorilla heeft de vlucht ge nomen. Alle bewoners van Yvetot bij Le Havre waar het drama zich afspeelde zijn er van overtuigd, dat hij in een vlaag van drift heeft gehandeld. Honderd agenten kam men de omgeving uit om de dader op te sporen, maar tot nog toe zon der succes. artikel in het Canadese dagblad, dat hun tijdens hun verblijf in Nederland werd nagezonden- Behalve een be zoek aan Leur, waar de nog krasse tachtigjarige moeder van de heer Knobel woont, werd ook nog een min of meer officieel bezoek aan Belgie gebracht, 'n feit waar de Ottawa Cit tizen eveneens terloops melding van maakte want.. „Second Lieutnant „Knobel is the son of Mr. and Mrs. „Godefridus Knobel, now in Belgium „visiting their eldest son who is ta- „king is final vows for the Priesthood „at Tongerloo Abbey near Antwerp. Vrij vertaald gezegd dus, dat tweede luitenant Knobel de zoon is van de heer en mevr. Knobel die momenteel in Belgie vertoeven om de professie mee te maken van hun oudste zoon (Kees( 25 j.) in de Abdij van Tonger loo (waar hij als broeder deel uit maakt van de kloostergemeenschap). De eerwaarde zoon heeft men in Leur herhaalde malen kunnen ont moeten in zijn wit habijt want zolang zijn ouders hier zouden vertoeven mocht hij in hun gezelschap zijn. Een koude douche Toen de familie Knobel zes jaar geleden in Ottawa aankwam onder ging zij min of meer een koude douche; van een tevoren gemaak te afspraak bleek bij aankomst, door een misverstand, niet alles te kloppen daar o.a. intussen de toe gezegde plaats in 'n bakkersbedrijf (de heer Knobel had in Leur zelf een bakkersbedrijf) reeds door een ander was ingenomen. Hun eerste onderdak was zo georganiseerd dat vrijwel het gehele gezin werd ver deeld, zonder dat men van elkaar wist waar de een en waar de an der logeerde. Een der dochters is men zelfs veertien dagen lang kwijt geweest omdat men haar „ergens" in Ottawa had ondergebracht. Maar van lieverlede kwam alles toch weer in de plooi. Hierbij had men veel steun aan de Nederlandse pater van Wezel en een restaurant houder van Nederlandse afkomst. Na enige tijd spoediger dan men ver wacht had kreeg de heer Knobel toch zijn plaats ln de bakkerij en weinige tijd later zelfs ook een huis. Van die tijd af is het nieuwe leven zo'n beetje op gang gekomen. Al hadden we het vooral in het aller eerste begin moeilijk vertelde mevr. Knobel we hebben nergens een traan om gelaten. Vanuit de Ca nadese bakkerij introduceerde de voormalige Leurse bakker in Ottawa de Nederlandse peperkoek, die er goed in ging. Door een zakelijk ver schil van inzicht in deze materie trapte de Nederlandse bakker het af in dit bedrijf, waar hij toen een jaar gewerkt had- Na enkele andere werk gevers in de bakkersbranche te heb ben gehad is de heer Knobel (veer bij zijn allereerste baas terug, in welk bedrijf hij nachtarbeid ver richt. Of er nog, of weer, koek gebak ken wordt weten we niet, maar wel weten we dat Knobel een nieuwe pijl op zijn bakkersboog zal gaan zetten als hij weer in Ottawa aankomt. Hij zal dan een ander, daar onbekend ar tikel gaan introduceren, namelijk het holle suikerwerk. Ondernemingsgeest Of deze introductie succes zal heb ben (men snoept er graag!) is nog de vraag; hij heeft in elk geval het nodige aantal stuks suikervormen bij zijn bagage gepakt om ze mee naar Canada te nemen. Ook hieruit spreekt weer de ondernemingsgeest van de ware Nederlander, die nuch ter denkt. Heeft zoon Piet goede vorderingen gemaakt in het leger en heeft zoon Kees reeds een mijlpaaltje bereikt in het kloosterleven, ook de derde zoon Jan 16 jaar oud die architect wil worden, maakt het uitstekend op het St. Patrick's College, waar hij scholier is in de negende (van de dertien) klasse en zelfs de beste van die klas. Deswege kreeg hij ook een zilveren medaille toegekend. In de schoolkrant „St. Patrick" hebben we dat met eigen ogen kunnen constate ren, want de familie Knobel is van zelfsprekend niet ongedocumenteerd naar Nederland gekomen. Ook de twee dochters van de fami lie, waarvan een getrouwd met een Belg, maken het uitstekend, zo verna men wij. Behalve broeder Kees, die nog de status van Nederlander heeft, ver kreeg de verdere familie enkele we ken voor zij naar Nederland vertrok, de Canadese nationaliteit, waarmee zij ook het recht verkreeg, om het grondgebied van de States te betre den. Een bezoek aan de U.S.A., waar van de grens niet zo ver van Ottawa ligt, zal in de nabije toekomst ook wel eens op het programma komen, want ais new-Canadian beschikt de familie natuurlijk over een prima auto Op zondag 5 oktober zal te Fijnaart hulde worden gebracht aan zuster Louise van de congregatie van de zus ters van Oudenbosch. Zij is dan 25 jaar zuster, waarvan zij 12,5 jaar in Fijnaart doorbracht als verpleegster van het Wit-Gele Kruis. Er is een bij zondere reden zuster Louise te hul digen, want in de afgelopen jaren heeft zij het Wit-Gele Kruis onder zeer moeilijke omstandigheden ge diend. Die omstandigheden zaten voor. namelijk in de wel zeer gebrekkige ruimte, waarin zij haar werk moest verrichten. Breekt op dit laatste punt het zonnetje door (het nieuwe WGK- gebouw is immers in aanbouw!), nog enige maanden zal zustej Louise in het oude gebouwtje(l) moeten blijven. De zwemdriekamp tussen de drie Walcherse zwemclubs Luctor uit Middelburg, SZV uit Souburg en Zee hond uit Vlissingen, is in een ruime overwinning voor de Middelburgers geëindigd. Zij behaalden 115 punten, terwijl SZV aan 84 punten kwam en Zeehond er met slechts 63 genoegen moest nemen. Van de dertien nummers wonnen de hoofdstedeTingen er zes, SZV vier en Zeehond drie. De grote puntenze- ge is een gevolg van het feit, dat Luc tor niet minder dan negen maal tweede werd en vijf maal derde. SZV tikte slechts een keer als tweede en zes maal als derde aan. De Vlissin- gers legden beslag op vier tweede plaatsen en een derde. Na afloop werd nog een waterpolo- toernooi gehouden en ook daarin ze gevierde Luctor zowel met de dames als de herenploeg. Te Goes hield de Zeeuwse dambond zijn najaarsvergadering. De waarn. voorzitter, de heer L. Anderson deelde mee dat de secreta ris, de heer C. v.d. Vreugde, tot lan delijk voorzitter was gekozen, welke functie nog nooit door een Zeeuw is bekleed. Ook werd gememoreerd dat te Goes de 17e ronde om het wereldkampioen schap op 25 oktober zal plaats vin den. De heer Anderson constateerde dat de jeugd zich te spaarzaam aan meldt voor het beoefenen van de damsport. Nog steeds houden de ou deren teveel de eer in het damleven van Zeeland hoog, al is in heel Ne derland deze tendens waar te nemen. Het gevolg hiervan is, met alle res pect voor de ouderen, dat veel Ne derlanders in internationale wedstrij den de eer aan de buitenlanders moe ten laten. De voorzitter sprak ook nog over de massakamp tussen de spelers van Walcheren en Zuid-Beveland. De da tum voor deze wedstrijd moet nog definitief worden vastgesteld. Ver moedelijk zal de massakamp plaats vinden op i oktober in Middelburg. Over de club- en persoonlijke wed strijden 1958-1959 konden nog geen uiteindelijke mededelingen worden gedaan, daar de inschrijving nog tot 20 sept. a.s. is opengesteld. Wel werd gememoreerd, dat DOS op Vre derust wegens een te gering aantal leden genoodzaakt was zich uit het competitieverband terug te trekken. De heer Engelvaart uit Grijpskerke zal trachten contact op te nemen met de jeugdspelers van Westkapel- le om te komen tot een ontmoeting van jeugdige spelers tussen Grijpsker ke en Westkapelle. Het was een gezellige drukte op het terrein van de heer J. de Kra ker te Zaamslag waar 15 ploegers uit 0.-Z.-Vl. gereed stonden om het be tere ploegwerk te demonstreren. De voorzitter van de streekploeg- commissie de heer M. Murre open de de wedstrijd en wees op de geluk kige samenwerking van tien organi saties voor een gemeenschappelijk doel nl. een betere grondverzorging. Na deze opening verscheen de heer A, Loeve, secretaris, achter de mi crofoon voor het geven van techni sche instructies. Hierna begon de wed strijd. Ondanks de moeilijke situatie op het terrein bleek de opgave goed uitvoer baar te zijn en er werd dan ook zeer goed ploegwerk geleverd. Moeilijke taak Gemakkelijk was de taak van de jury, bestaande uit de heren A. de Regt, C. Maris. R. Borm, Jac- de Feijter en C. Verhulst, ook nu weer niet. De door hen opgemaakte uit slag echter, die door de rijksland- bouwconsulent ir. J. A. H. Hoenen werd bekend gemaakt, schonk alge mene voldoening. De uitslag was als volgt: 1. Piet de Kraker, Driewegen, Ter- neuzen 79 punten; 2. J. Haak, Zaam slag, 78,5 p.; 3. J. Kant, St. Jan steen, 74,5 p.; 4. A. de Koeijer, Zaamslag, 74 p.; 5. A. Overdulve, Axel, 71,5 p.; 6. J. Dieleman, Axel, 71 p.; 7. A. de Kraker, Zaamslag, 70,5 p.8. M. de Nijs, Walsoorden, 70 p.; 9. P Jansen, Hoek, 69.5 p.; 10. A. Pijpelink, Axel, 68 p.; 11. A. Audenaert, Sas van Gent, 68 p.; 12. E. Magnus, Graauw, 67 p.; 13. P. de Putter, Zaamslag, 65 p.; 14. P. v. Hoeve, Terneuzen, 62 p.; 15. D. Jansen, Hoek, 52 p. De schutterssociëteit Prins Hen drik te Biervliet organiseerde een schieting op de liggende wip. De uitslag was: Hoogvogel: Cl. de Pré, Biervliet; Extra-hoogvogel: G.Thomaes, Hoofd plaat. De le zijvogel werd een prooi voor A. Provoost, Biervliet. Cl. de Pré toonde zich bijzonder schotvaardig, want behalve de hoogvogel haalde hij ook de 2e zijvogel neer. In Goes startten 20 bromfietsberij ders voor een betrouwbaarheidsrit om het kampioenschap van Zeeland. De voorgeschreven gemiddelde snel heid bedroeg 18 km per uur. Evenals het vorig jaar ging de ti tel naar de Goesenaar P. Temmer man, die 28 strafpunten opliep. De verdere uitslag was: 2. J. Schipper, Goes 28; 3. B. Hollestelle, Goes 32; 4. L. Duvekot, Goes 32; 5. N. Evers- dijk. Kloetinge 56; 6. L. Schrier, Goes 62; 7. M. Ouwerkerk, Goes 70: 8. J. v. d. Klooster, Goes 74; 9. M. Meyer, Goes 78; 10. J. Maas. Goes 102.

de Stem | 1958 | | pagina 3