Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Trefpunt te Middelburg grondig gerestaureerd O Will. Un Dubbele te Goes fokveedag geslaagd Het Venus- kruid Binnt Dagblad De Stem Reinaert de Vos weer uit Hulst ontvoerd Cultura zette seizoen in Muziekfestival in Heikant Karavaan trok door Oostburg Goed voorzien winterprogram Internationale samenwerking Provinciefonds Niet lozen op Arnemuidse watergang DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 startte met nieuwe voorzitter Sa* van Gent Kleinvee in de meerderheid Te Zaamslag teruggevonden Winkeliersactie groots ingezet Hoogwaterstanden Tweede Liberiaan» schip opgelegd AGENDA Vandaag Morgen Nieuw 1 2 MIDDELBURG Groot industrieterrein B. en w. stellen de raad voor, om met de n.v. Nederlandse Spoorwegen een geheel nieuwe overeenkomst aan te gaan over de aansluiting van het groot-industrieterrein op het spoor wegnet. In hun toelichting op dit voorstel delen zij o.m. mee, dat in de bestaan de overeenkomst, die dateert van sep tember 1948 en die gewijzigd werd in februari 1955, was vastgelegd, dat de gemeente als huur voor de bij de aan leg van de spoorverbinding verwerkte spoor- en beveiligingsmaterialen een vast bedrag van f 3.465 per jaar zou betalen. Herziening van dit bedrag op grond van loon- en prijsstijgingen was niet mogelijk volgens de bepalingen. De N.S. vinden het thans echter no dig de jaarlijkse vergoeding voor het hbben van een spoorverbinding zoveel mogelijk in overeenstemming te doen zijn met de bestaande economische en financiël; situatie. Daartoe moet in de overeenkomst een clausule worden opgenomen, dat de vergoeding procentueel in dezelfde mate zal worden verhoogd of ver laagd als dit het geval is met het Al gemene Wagenladingstarief der N.S. „Hiermede hebben wij ons noodge dwongen akkoord verklaard", aldus het college, „hoewel de gemeente op haar beurt de verhoging niet kan ver halen op de verbruikers van de aan sluiting, omdat in de desbetreffende akten van verkoop tevens de vergoe ding voor de aansluiting op het spoor wegnet is geregeld en een clausule met betrekking tot een herziening van het bedrag der te betalen vergoeding niet werd opgenomen, omdat deze evenmin voorkwam in de overeen komst mt de N.S.". Het verschil tussen de nieuwe huur ad f 3.914 en de oude, dus f 449 blijft voor rekening van de gemeente. Technicus of econoom Technicus of econoom? Dat is de grote vraag, waarover tussen het be stuur van de godshuizen en het ge meentebestuur een klein verschil van opvatting bestaat. Het bestuur van de godshuizen moet worden aangevuld ter voorziening in de vacature-Onder- dijk. Het heeft daartoe aan het ge meentebestuur een aanbeveling ge stuurd met als nummer 1 ir. B. C. Roeters van Lennep en als nummer 2 ir. H. de Lussanet de la Sablonière. Het bestuur acht namelijk het aan trekken van een technicus in zijn col lege gewenst. B. en w. voelen echter meer voor iemand met een economi sche scholing, maar daarmee kan het bestuur van de godshuizen zich niet verenigen. De aanbeveling van b. en w. luidt thans: 1 ir. B. C. Roeters Van Lennep en 2 mr. J. F. Hornstra. Waar mee het probleem dan verplaatst is van de wethouderskamer naar de raadszaal. VLISSINGEN Géén fusie tussen EYYC en Marathon De Eerste Vlissingse Volleybalclub (EWC) zal geen fusie aangaan met de volleybalafdeling van de VSV Ma rathon. Daartoe werd met algemene stemmen besloten tijdens de verga dering. Voorzitter F. Swiers, secretaris J. de Roos en penningmeester J. Jilleba zagen zich herkozen. Verder werd het bestuur uitgebreid met de dames R. Knoop en S. Mets. In de technische commissie werden benoemd H. Luit- wieler. C. van Loenen en B. ten Brug. gencate en in de kascommissie T. Sturm en I. Willemse. GOES ..Arti De katholieke gemengde zangver eniging „Arti et amicitiae" heeft het nieuwe seizoen goed ingezet. Op de laatst gehouden bijeenkomst in Schut tershof meldden zich voor het nieuw op te richten meisjeskoor vijf en der tig leden tussen de tien en vijftien jaar. Onder leiding van de dirigent, de heer J. Tamminga, zullen er weer leuke stukjes ingestudeerd worden, die tot een succesvolle uitvoering moeten leiden. Tevens kwam het grote koor bij een voor de eerste repetitie in het nieuwe seizoen. Een korte vergade ring ging hieraan vooraf- Ook hier zagen we vele nieuwe gezichten. In de vakantietijd was er een com missie gevormd, die zich tot taak had gesteld, nieuwe leden aan te brengen en een meisjeskoor op te richten. De heer M. Everaard bracht hiervan verslag uit en deelde mede, dat het aanwerven van nieuwe le den zeer prettig was verlopen. De commissieleden waren overal vrien delijk ontvangen en daaruit blqkt wel, dat Arti een goede plaats inneemt in onze parochie. De heer W. Vroome, die jarenlang voorzitter is geweest, deelde tot zijn spijt mede, dat hij door omstandig heden gedwongen was af te treden. Bijzonder leuk was het, dat de heer E. Heijblok, de zo graag geziene di recteur van het kerkkoor, zorgde voor de pianobegeleiding. Na de heer Vroo me dank gebracht te hebben voor zijn kundig beleid in al die jaren, werd bij acclamatie de heer W. de Valk, die reeds als secretaris zitting had in het bestuur, tot zijn plaats vervanger gekozen. Arti is het nieuwe seizoen, waar voor grootse plannen bestaan, goed begonnen. Er waait een frisse geest door deze vereniging, die de kunst en de reeds bestaande vriendschap zeker ten goede zal komen. Het de vies van Arti blijft: „Kun je nog zin gen, zing dan mee". Installatie van een ondernemingsraad Gisterenavond had in de kantine van de wasserij de Zon de installa tie plaats van de ondernemingsraad in dit bedrijf, de eerste op Zuid-Be veland. Na een inleidend woord van de sociale werkster, mevr. Bos, ver welkomde de directeur, de heer P. Geysen, b. en w., de vakbondbestuur ders en de overige genodigden. Spre ker zei, dat het bedrijf in de vorm van kadervergaderingen reeds een soort samenspel kende, maar dat men wilde komen tot uitbreiding van de samenwerking als bedoeld in de wet op de ondernemingsraad. Hij had grote verwachtingen van de raad, omdat de geest van saam horigheid sterk aanwezig is en men eensgezind het gemeenschappelijk belang wilde dienen. In deze samen bundeling van krachten zag hij een prima middel tot verhoging van ieders welvaart. Daarna verklaarde hij de raad voor geïnstalleerd. De heer R. Kunst, die namens de raad sprak, zei, dat de leden bewust waren van moeilijkheden, verbonden aan de taak, die aanpassing vergt. Naar vermogen zal ieder echter streven naar een zo goed mogelijk functioneren van de nieuwe instel ling. Namens de drie vakbonden felici teerde de heer Schepers, directie en personeel met .deze dag en hoopte, dat het voorbeeld, dat de heer Gey sen gaf, door anderen zal worden ge volgd. Wethouder van Melle compli menteerde namens het gemeente bestuur en de heer Geysen sprak nog een slotwoord. De raad bestaat uit de dames C. Capello, C. de Koning, E. Perret en R. Toussaint en de heren Kunst, Tramper en de Witte. De feest- en fruitkweek Bij gelegenheid van ue feest- en fruit- week gaf gisteravond het accordeon jeugdorkest op de Grote Markt een. concert, dat pittig werd uitgevoerd en goede belangstelling trok. Daarna volg de een gezellig samenzijn met dans op de Beestenmarkt, met medewerking van het orkest „The Orpheans" en tussen dit alles door maakte „Excel sior" een mars door binnenstad en Goes-oost. De heropende bloemen- en vogelten toonstelling, die nu van een fantasti sche schoonheid is, mocht zich in grote belangstelling verheugen. Ook de fruitfee met gevolg kwam de daaruit1 gezette pracht opnieuw bewonderen. Vandaag is het een kalme dag en worden alleen de rusthuizen bezocht door de fee. Morgenavond is er weer muziek door de stad en op de Markt en spelen diverse clubs, eveneens op de Markt, een zevenhandbaltoernooi. Modeshow Slager Walvis Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7 Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. RayonredacteurN Karhof Redacteur voor Walcheren-. J.Maas Rayonbeheerder-. J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor .Ingezonden Mededelin gen" f 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 0.90, elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1.50 en 0.40. Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. De eerste van de vier modeshows, die de Bredase firma Slager Walvis dit seizoen in Zeeland geeft, werd gisteren te Goes gehouden in de „Prins van Oranje". Zowel 's mid dags als 's avonds was de grote zaal geheel bezet met dames, die een en al aandacht waren voor de uitge breide collectie mantels, mantelkos tuums, rokken en Italiaanse vesten, die door goed getrainde mannequins op zijn voordeligst werden getoond. Tussen de vele mooie stoffen in al lerlei kleuren domineerde het ve lours en het zgn. dolomieten en bij de dessins zag men veel Italiaanse ruiten. De collectie werd, naar ons bleek, door de dames als uitstekend beoordeeld en de prijzen vond men zeer geschikt. Driewegen OPENING KLEUTERSCHOOL Vrijdagmiddag om half drie zal burgemeester Lodder in het gemeen tehuis de nieuwe gemeentelijke kleu terschool officieel openen. Nisse WINKELWEKEN GEëINDIGD De twee winkelweken, die heel wat gezelligheid hebber, gebracht, zijn af gesloten. Diverse buurtverenigingen hebben door het aanleggen van de feestverlichting daar het hunne toe bijgedragen, evenals de muziekvere niging „Ons Genoegen", dat vier concerten heeft verzorgd. De gehele burgerij heeft zich ingespannen voor de etalagewedstrijden, de neringdoen den hebben in de afgelopen weken geen klagen gehad: er werden maar liefst 33000 winkelweekbonnen van 1 gulden uitgegeven. Cling e Naardjes kermis De jaarlijkse Naardjes kermis, die gehouden wordt in de Gravenstraat, waar de Nederlands-Belgische grens over een lengte van ongeveer hon derd m tussen de huizenrijen loopt behoort weer tot het verleden. Steeds staat deze tweedaagse kermis in het middelpunt van de belangstelling zo wel v,an Nederlandse als van Belgi sche zijde. Er heerste dan ook een enorme drukte deze twee dagen. De traditie is weer gehandhaafd. Op zondag is er mast geklommen door de kinderen. Zondagavond zijn er met gasgevulde ballonnen opgela ten, dit keer dus geen zelfgemaak te. Vier grote rode ballons verdwe nen in de hoogte. Degene, die de ballons terugbrengt, ontvangt een be loning. Maandagavond werd de kermis be sloten met een groots vuurwerk. Bui tengewoon groot was de belangstel ling. Koewacht KIND AANGEREDEN Op de Provinciale weg Het Zand- Nieuw molen alhier kwam onze dorps genoot de heer C. M. met zijn per sonenauto in botsing met het zoontje van de heer H. alhier, die met zijn autoped onverwachts de weg overstak. Doordat de bestuurder van de perso nenauto krachtig remde kwam hij met zijn wagen tegen een boompje terecht met het gevolg dat de wagen mate riële schade opliep. Het kind kwam wonder boven wonder er met enkele schrammen af. Philippine Massale hulde voor gouden echtpaar Op zijn gouden huwelijksdag heeft het echtpaar de Coene-Rooms niet over belangstelling te klagen gehad. Gemeentebestuur en -personeel ga ven blijk van sympathie in de vorm van felicitaties en cadeaus. De ech telieden viel verder een massale hul de van de plaatselijke bevolking ten deel, zodat hotel „De Zwaan", waar het feest werd gehouden, weldra in een bloemenzee was omgetoverd. „Cultura", een onderafdeling van de personeelsvereniging van de Stijf sel- en Glucosefabriek, is in de kan tine gestart met de eerste van vijf abonnementsvoorstellingen, welke het komende seizoen op het programma staan: een revueparade door arties ten van de Koninklijke Opera te Gent. De aanwezigen hebben genoten van fragmenten uit de opera's „Paljas" en „De barbier van Sevilla", even als van het duet uit de operette „Gra vin Maritsa", uitgevoerd door de so praan Simonne van Parijs en de ba- Jtjfes de-Mulder- The UHa Sisters, twee ster-danse ressen, verzorgden enkele uitsteken de baPetnumfners, waarvan vooral het nummer „Intimité", op muziek van Chopin grote bijval oogstte. Het trio Jan Massink, conferencier en komiek, Mia Clein en John Vis sers zorgden er voor dat de meer serieuze nummers telkens afgewis seld werden met vrolijke, vlot gespeel de schetsen. Een zeer verzorgd orkestensemble onder leiding van de violiste mevr. S. Lorfevre begeleidde de verschil lende nummers en vulde de entre-ac- tes met vrolijke, dikwijls meeslepen de muziek. Dat de zaal niet tot de uiterste hoeken gevuld was, menen we te moeten toeschrijven aan het warme weer en aan het feit, dat Sas van Gent zijn laatste kermisavond beleef de. Kermis Nieuwe leidster Mater Amabilisschool In de vacature, ontstaan wegens het aan mej. F. Verhelst op haar verzoek verleende eervol ontslag, is met ingang van 1 november a.s. be noemd tot leidster van de Mater Amabilisschool in de Kanaalzone te Sas van Gent, mej. A. Fermont, hand- werkonderwijzeres en leidster van het vrouwelijk jeugdwerk te Axel. Zaterdag en zondag wordt in Hei kant het,elfde jaarlijkse muziekfesti val gehouden. Het begint zaterdag avond met een avondconcert van de r.-k. muziekvereniging Heikant. Aan het festival verlenen verder de vol gende muziekverenigingen medewer king: „St. Franciscus van Assisië' van Sluiskil; „Eikels worden bo men" van Westdorpe; „Nooit Ge dacht" van Graauw; „Scheldezonen" van Nieuw Namen; „Excelsior" van Terhole; „Albrechtsvrienden" van De Klinge (B); „Weldoen door ver maak" van Clinge; „E.M.M." van Koewacht en „St. Jan" van St. Jan steen. Het zondagavondconcert wordt verzorgd door de muziekschool Sem per Gaudete van Clinge. De jaarlijkse kermis behoort weer tot het verleden. Dank zij het uitzon derlijk fraaie zomerweer mochten de verschillende vermakelijkheden zich in een grote toeloop verheugen. Een nog grotere drukte heerste er in de cafés en dansgelegenheden. Zoals het in Sas van Gent de gewoonte is, had alles een rustig en prettig verloop. Sehoondijke Rederijkskamer heeft blijspel in studie De rederijkskamer „Nut en Genoe gen" heeft in studie genomen het blij spel „Pa wikt, ma beschikt", een genoeglijke familiegeschiedenis in 3 bedrijven naar een gegeven van So phie Kerr. Het stuk, dat gespeeld wordt door zes dames en zeven he ren vertoont veel overeenkomst met het familieleven zoals dat herhaalde malen door de „Familie Doorsnee" voor de radio ten gehore werd ge bracht. Het is de bedoeling dat het stuk midden november wordt opge voerd. Sluiskil POES IN DE HOOGTE. Maandagavond was er een jonge poes in de lantaarnpaal aan de afrit Kerk straat gesprongen uit vrees voor een hond. Terwijl de avond inviel en alle buurtbewoners dachten dat ze wel te rug naar beneden zou komen, bleef het zwarte katje boven op de paal zitten. De volgende morgen trachtte men met lokmiddelen het beestje er af te krij gen wat niet lukte, waarna de hulp van de PZEM werd ingeroepen. De montagewagen haalde het beestje er af en de eigenares was toen zelf in de wolken. R.K. FANFARE EN DRUMBAND. Onze plaatselijke fanfare zal samen met de drumband op zondag 21 sep tember deelnemen aan het muziekfes tival in Heikant. SCHIETING. De handboogmaatschappij Herleving organiseerde een schieting, waaraan 38 schutters deelnamen met de volgende uitslag: Hoogvogel: Aug. Meert, Sluiskil.Ie zijvogel: Ph. Obrie, Sluiskil; 2e zijvo gel: Em. Neijt, Zandstraat; le kal Aug. Meert, Sluiskil; 2e kal A. de Hoeyer, Zelzate. (Advertentie) St.'Jansteen Raadsvergadering De raad zal donderdag om half drie bijeenkomen. Behandeld zal o. m. worden een voorstel van b. en w. tot het aankopen van de gemeen te Oostburg van een houten noodwo ning, welke zal worden ingericht tot kleedgelegenheid, die geplaatst zal worden bij de gemeentelijke tennis banen. De totale kosten hiervan wor den geraamd op 1652, Westdorpe MUZIEKVERENIGING NAAR HEIKANT Zondag 21 september zal de fanfare Eikels worden Bomen deelnemen aan het jaarlijks muziekfestival dat te Heikant wordt gehouden. E.H.B.O.-CURSUS Voor de plaatselijke afdeling EHBO blijkt de belangstelling steeds groter te worden. Het bestuur heeft beslo ten om in de maand oktober een nieu. we cursus EHBO te geven. Men kan zich hiervoor aanmelden bij de be stuursleden: mej. L. van Himsehoot en de heren Ph. de Guchteneire en W. Gillissen. NIEUW W.G.-KRUISGEBOUW Er bestaan plannen om te komen tot de bouw van een nieuw Wit-Gele Kruisgebouw. Het is de bedoeling dat dit nieuwe gebouw zal komen tussen de woning van de heer Emans en de gemeentewoningen in de Singel. De Zuidbevelandse rundveefokkerij, die gisteren te Goes in combinatie met de provinciale geiten- en schapenfokdag werd gehouden, gaf de Ganzenstad een ander aanzien. Van de vroege morgen af dreunden de veewagens door de straten of zag men troepen groot en klein vee opmarcheren naar de Grote Markt waar runderen, geiten en schapen samendromden en zich van hun beste kanten door de jury lieten bekjjken. noegen het samenvallen van vele evenementen te (Joes in deze week. Naar best vermogen had het ge meentebestuur zijn medewerking ge geven aan deze fokdag en hij zegde die steun ook voor de toekomst gaar ne toe. Hulde bracht hij aan hen, die door het schenken van bekers of medail les tot het welslagen van de fokdag hadden illen bijdragen en van har te wens hij de organisatoren suc ces toe Daarna begon de drievoudi ge jury aan haar moeilijke taak, die uren in beslag nam. Stieren en koeien hadden domicilie gekozen aan de noordzijde van het plein; de geiten legerden zich harmo nisch om de muziektent en daartus sen in „parkeerden" de goedmoedige schapen. De opening s Morgens half tien heeft de waarnemend burgemeester, weth. v. Melle, het festijn der viervoeters ge opend met een vriendelijk speechje. Hij constateerde, dat de aanvoer van het grote vee iets geringer was dan vorig jaar, maar het kleinvee vulde dit verschil gunstig op. Honderd geiten waren er komen opdagen, tegen dertig in 1957 en het getal van 237 schapen was ook een veelvoud van het aantal, dat vorig jaar verscheen. Fee en vee Tegen het einde van de keuringen kwam de fruitfee en haar gevolg even de aandacht, die jury en pu bliek voor het nobele stamboekvee hadden, afleiden, wat wel gewaar deerd leek te worden. Kampioen koeien werd Dirkje van C. v.d. Velde tc Yerseke en reserve kampioen Dirkje I van dezelfde eige- Kampioen geiten werd Juliana naar. van A. v. Eenenaam, Souburg; kam- Spreker deelde mee, dat men in I Pioenen rammen een dier van J. v.d. 2959 ook de varkens in de ring wil brengen en memoreerde met ge- In de nachtelijke uren van maan dag op dinsdag jl. is de trotse wa ker voor de Hulsterse Gentesestraat, de Vos Reinaerde, voor de zoveelste maal door onverlaten van zijn voet stuk gehaald en ontvoerd. Vooral op dit tijdstip is deze snode daad eens te meer afkeurenswaardig want zoals genoegzaam bekend is houdt ons aller Reinaert zondag a.s. we derom zijn glorieuze intocht in de stad. Waar het bronzen standbeeld vori ge keer werd teruggevonden voor het gemeentehuis in Axel, zo vond de burgervader van Zaamslag het gisterenochtend aan het hek van de tuin van zijn woonhuis. „Ik was erg blij," zo vertelde ons Zaamslag's burgemeester, de heer Trimpe, „dat ik een logé had, ofschoon ik de daad op zichzelf zeer afkeurenswaardig vind". De heer Trimpe had Reinaert graag nog enkele dagen behouden maar hij heeft toch onmiddellijk zijn Hulsterse collega, burgemeester Loc- kefeer, van zijn vondst op de hoogte gebracht. Het ergste vond de heer Trimpe nog wel, dat de daders bij de ontvoering wel heel grof te werk waren gegaan, want Reintje was danig toegetakeld uit de strijd geko men. Zijn arm was o.m. afgebroken, terwijl zijn staf het ook heeft moeten ontgelden. In de loop van dinsdagnamiddag heeft het personeel van de dienst ge meentewerken uit Hulst hun kostbaar bezit terug binnen de wallen ge bracht. Door de vernielingen was het niet mogelijk hem direct terug op zijn plagts aan te brengen, maar zo als burgemeester Lockefeer ons ver zekerde zondag staat hij zeker en vast weer op zijn voetstuk aan de Gentsepoort. Toen wij de voorzitter van het Rei- naert-comité van dit gebeuren op de hoogte brachten, had de heer Stolte maar één woord over voor deze gemene streek, namelijk „onge hoord". Burgemeester Lockefeer be titelde het als „vandalisme", terwijl het raadslid D. v. d. Walle van har te hoopte, dat het dit keer de politie wel zou gelukken de daders te pak ken te krijgen. Voorgaande malen visten de dienaren van Hermandad steeds achter het net. Velde, Kamperland en kampioen ooien een schaap van C. Kuijper, Ouwer- kerk. Bij de stieren behaalde Minkes Paul Sikkema van de Bevelandse K.I. de eerste prijs. Bij de kalfvaarzen waren de eerste prijzen voor Nellie van gebr. v. 't Westende te 's Heer Abtskerke; Fina van dezelfde eigenaar; Annie van C. Kole te Vlake; Hely 1 van C. v.d. Velde, Yerseke en Erna van M. Rijk, Heinkenszand. Overige eerste prijzen: Vaarzen: Flora en Mina van O» Heijnsdijk, Goes; Maaike en Wietak# van C. Kole, Vlake en bij de vaars kalveren: Grada van C. Kole. Koeien: Dirkje 1 van C. v.d. Velde, Yerseke; Bontje van gebr. Rouw,Goes; Efie van wed. op 't Hof, Wolfaarts- dijk; Paula van H. Poley, Kruiningent Janke van C. v.d. Velde; Hartje van W. Blanker, Goes; Matje 4 van gebr. Rouw, Goes; Bontje van W. Minnaard, 's Heer Abtskerke; Efie 30 van wed. op 't Hof; Dirkje 115 van C. v. d. Velde; Nellie van W. Minnaard; Coba 3 van H. Poley; Zeeuwtje 6 van gebr. Rouw', Roeli 12 van C. v. d. Velde; Annie van C. Kole, Vlake; Wietske van dezelfde en Janke van C. v. d. Velde, Yerseke. Hely 1 werd als hoofdprijs aange kocht voor de Goese paarden- en vee loterij. Na "de uitroeping der kampioenen volgde het défilé. Het 25-jarig jubileum van de win keliersvereniging Oostburg wordt wel op waardige wijze herdacht. Trok zaterdag reeds het optreden van de Gentse Volendammers veel belang stelling, de reclamekaravaan werd grandioos. Op ruim 50 wagens had den de winkeliers hun ideeën op prachtige wijze uitgewerkt. Voorop het in Zeeland reeds bekende circus Bogaert. De directeur hiervan had ook de leiding over de gehele kara vaan. Radio's, was- en naaimachines, haarden, uur. en zilverwerken, om lijst door talrijke bloemen werden de duizenden belangstellenden voor geschoteld. De jeugd leverde slag om de folders (veel folders gaven recht op fraaie prijzen) en de versnape ringen, die kwistig werden rondge strooid. De winkeliersactie is op grootse wijze ingezet. We zouden niet volledig zijn indien we niet even melding maakten van de muzikale omlijsting. Wanneer de poes werkelijk zoveel jongen heeft gekregen als ons door de luidspreker werd bekendgemaakt, is er voor nie mand nog een plaatsje vrij in Zee land en v anneer „my bonnie" wer kelijk zo dikwijls over de oceaan is gegaan, dan moet de Spoetnik nog een heel poosje wentelen om haar te evenaren. Tijdens een piasbui hoorden we „bittere tranen", het geen een bittere werkelijkheid was. Morgen, donderdag 18 september, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.17 en 18.31 uur; te Ter- neuzen om 5.33 en 17.54 uur en te Vlissingen om 5.02 en 17.22 uur. Het winterprogramma van de stichting „Sociaal cultureel opbouwwerk Mid delburg", die haar bijeenkomsten houdt in ,,'t Trefpunt" aan de Lange Gist- straat in de Zeeuwse hoofdstad, is samengesteld. Hierbij valt onmiddellijk in het oog, dat het open jeugdwerk in Middelburg na één jaar werken reeds geweldig moest worden uitgebreid, gezien de grote belangstelling, die de jongeren voor de samenkomsten in het clubhuis van de stichting aan de dag leggen. Gedurende het eerste seizoen (35 weken), dat in mei j.l. werd afgesloten, verschafte de bijzonder enthousiaste jeugdleider M. Faassen in ,,'t Trefpunt" onderdak aan meer dan 7000 kinderen. De toeloop was even wel groter, zodat velen teleurgesteld moesten worden. Het programma voor het nieuwe seizoen heeft nu een belangrijke uitbreiding ondergaan en is afgestemd op 13.000 kinderen! Dit laatste werd mogelijk, dankzij een groep internationale studenten, leden van de „Mennonite Voluntary Service" die in juli en augustus in Middelburg hun zomerkamp hielden en de middenverdieping van ,,'t Tref punt" aan een grondige restauratie onderwierpen. Gebrek aan ruimte was tot voor kort één van de groot ste problemen, waarmee het stieh- tingsbureau te kampen had. Alleen de benedenverdieping was geschikt voor het houden van bijeenkomsten; de etage daarboven bood een krotach tige aanblik en was volkomen on bruikbaar. Ver soek om subsidie Dankzij een voortreffelijk staaltje van internationale samenwerking, letterlijk en figuurlijk op studentikoos niveau, kon hierin verandering wor den gebracht. De Stichting Zeeland, de vereniging „Kinderzorg", de In dustrie- en Huishoudschool en 'n aan tal particulieren verleenden de niet te versmaden medewerking, evenals een Middelburgs bedrijf, dat tegen redelijke condities materiaal beschik baar stelde Door de komst van de studenten kon de post arbeidsloon van de rekening worden geschrapt en de kosten v.an de verbouwing bedroe gen nu slechts ongeveer 2000.ter wijl dit anders op zijn minst het dub bele geweest zou zijn. Op bescheiden schaal is nu een ac tie begonnen om de aankoop van vloerbedekking en gordijnen te finan cieren, waar ook al weer gauw 700 voor nodig is. Dan moeten er ten slotte op de middenverdieping nog ta fels en krukjes komen, waar even eens honderden guldens mee gemoeid zijn. En dit, terwijl de stichting voor wat exploitatie betreft met grote fi nanciële tekorten te kampen heeft. Ook al, omdat het programma voor het komende seizoen belangrijk moest worden uitgebreid, heeft het stich tingsbestuur bij de gemeente Middel burg aangeklopt met een verzoek om subsidie. Hiervan wordt volkomen terecht veel verwacht, want het is immers gebleken, dat er aan ,,'t Tref punt" bij de jeugd een grote behoef te bestond. Bovendien heeft Middelburgs wethou der van financiën, de heer J. W. Kögeler. destijds in zijn openingsrede betoogd, dat de* gemeente „al het mogelijke zal doen om ,,'t Trefpunt" in stand te houden, omdat zij de gro te waarde van dit werk tenvolle be seft". Bij de stichting stelt men zich daarnaast op het standpunt, dat de huurwaarde van het pand in de Lan ge Giststraat aanmerkelijk is geste gen, dankzij het feit, dat door het toe doen van deze instelling zowel de be neden- als de middenverdieping op nieuw .ewoonbaar zijn gemaakt. Voor wat betreft het programma van het komende seizoen (dat 22 sep tember a.s. een aanvang neemt) er zal worden gewerkt met 20 groepen, waarvan de deelnemers in leeftijd va riëren van 4-21 jaar. Vorig jaar had men 8 groepen met kinderen van 8- 16 jaar. De groepen zijn ditmaal, ter- wille van de leiding, gebonden aan een bepaald maximum ledental, af hankelijk van de bezigheden. Dage lijks worden er, zowel voor jongens als meisjes bijeenkomsten gehouden, waarop de kinderen zich op velerlei manieren kunnen bezighouden. Vliegen en muziek Een nieuw ingrediënt in de cock tail van clubs, die bij ,,'t Trefpunt" zijn aangesloten, vormt de Middel burgse Luchtvaart Club, die onder leiding van de heer Faassen zelf een verwoed zweefvlieger staat en die werd opgericht, nadat door een aantal jongelui het afgelopen voor jaar met succes werd geëxperimen teerd. Het succes bestond hieruit, dat enkele leden zich wisten te plaatsen voor de finale van een landelijke zweefvliegwedstrijd en tijdens de eind strijd de eerste vier plaatsen in de eindrangschikking voor zich opeis ten! Over enkele dagen beginnen de werkzaamheden van de Middelburgse Luchtvaart Club, die aangesloten is bij de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart en die tot doel heeft het experimenteren en het bouwen en vliegen van modelvliegtui gen. Aan het programma is thans ook muziek toegevoegd. Onder leiding van mevrouw A. Faassen - van Kemena- de, de echtgenote van de jeugdleider, zal het zelfmaken van muziekinstru menten ter hand genomen worden. De kinderen zullen voorts muzikaal gevormd worden en zij zullen even eens kennis maken met de ritmiek. Iets nieuws is ook de kleutergroep, die op donderdagmiddagen, wanneer de moeders naar de markt willen, ontvangen worden. Hier wordt dus regelrecht ingegrepen in de moeilijk heden, die bij de bevolking leven. En met deze nouveauté is met pro gramma weer compleet. Een pro gramma, dat veel beter werd uit gebalanceerd, gebruikmakend van de ervaringen, die vorig seizoen werden opgedaan. De Middelburgse jeugd kan in nog groter getale weer terecht in ,,'t Trefpunt"- Blijkens de begroting van het pro vinciefonds 1959 is totaal 58.390.860 beschikbaar. Uitgaande van de oppervlakte-cij- fers per 31 december 1955 en het in wonertal per 31 december 1957 is het voor Zeeland geraamde bedrag 3.794.195 en dat voor Noordbrabant 7.130 212. Dinsdagmiddag is het tweede schip van de rederij Papadakis, het Liberi aanse s.s. „Nicky", 9188 brt. dat in 1953 is gebouwd, in de Zandkreek te Veere opgelegd. Kroon beslist: Met vernietiging van het desbetref fende besluit van gedeputeerde staten van Zeeland en van het desbetref fende besluit van het dagelijks be stuur van de polder Walcheren heeft de Kroon, burgemeester en wethou ders van Arnemuiden niet-ontvanke- lijk verklaard in hun aanvraag voor een vergunning tot het lozen van af valwater Uit een door de gemeente Arnemuiden te stichten rioolwater zuiveringsinstallatie op de Arnemuid se watergang. GOES Grand: De gele tomahawk. Krijger: Bloemen- en vogeltentoonstel ling. MIDDELBURG Electro: Een theehui» voor Tobikl. VLISSINGEN Alhambra: Eegeerte en zonde, 18 j. Luxor: Als je alles wi*t, 18 j. met voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Duivel in zijde. Concertgebouw 8 uur: In pyjama OOSTBURG Ledel 8 uur: Canaris, de man die alles wist, 14 j. SAS VAN GENT 'oiympia 8 uur: De duivelsbocht, 14 j. GOES Grand: St. Joan, 14 j. Slot Ostende: Vergadering r.-k. vrouwen beweging. Krijger: Bloemen- en vogel tentoonstelling. MIDDELBURG Electro: Therèse, de begeerde vrouw. VLISSINGEN Alhambra: De grote Ca ruso, a.l. Luxor: Als je alles wist, 18 j. met voorbeh. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: In pyjama. MARTINS VOLGENDE TAAK 15,0E MAfHINE IN WERKING TE STELLEN, DIE KOSTBAAR MAAN-KWART5 IN Z'JN CAKETZAl IADEN, OP het ogenblil midden in h« waar een paar ma leen water te zier ten droogvielen. besteding op 13 rr Overflakkee met verbinden, dat be de samenkomst va Schouwen-Duivel; T^E nieuwe dijk -L' af. Wij hebbe de gemeente Will, wandelen, waar gemeenten doorsn en Ooltgensplaat dijkeiland. Vanuit de werkha stad wordt het werk dijk in vlot tempo van de platen voor I de Brabantse oever i legatplaten gespoten bijna zes miljoen gi m zeventien maand, i Het moeilijkste ged Ventjagersgaatje in Overflakkee, waar va,I?r meter per sect Wanneer de dijk v tevens een weg leidc kee naar de Heileg naar het toekomstig m het Hollandsch Di dit maar een weg breedte, maar de k ae dijk zal 40 meter I hij berekend js op met gescheiden rijb pad en nog een weg verkeer, die nu he van de huidige wordt aangelegd f Reeds eind volger eerste gedeelte van ?e X^ rakdam woi In 1963 verwacht me van de Greveling t Schouwen-Duiveland f gaat verbinden. 15 A É:Üïu ?n, van een b°l R.«enutsluis, een werl ft gemeentehaven aanb R'.de zuidelijke oever v t gen worden uitgevoei l;nisse. Het baggerwerk da ver gereed gekomen G-revelingendam in li moet spoedig daarna jaar later, ook de Vol zyn. li 7P eal voor de ver sen Zuid-Hollar vaut en Zeeland Vxar,_, een geheel r t ?®e'" zijn ontstaan, 'if we9en uitstralen heersplein in het 1 by Willemstad noSl6 krÖ9t daarm e ligging in ^neluxgebied tusse vens Rotterdam e tussen Brussel en tegenstelling met eoie kanten bereikbi ae Hollands-Zeeuws van de Westbrabant ree A VI

de Stem | 1958 | | pagina 2