m ENS ZON BLEEF WEG, MAAR DE GEESTDRIFT NIET MASSU MOGELIJK NAAR PARIJS EERHERSTEL iging aar lid 'drijf fatje werd in Koffc ere hersteld Frankrijk wil jacht op „modedieven en Zorgen in ronde plannen cijfers Vriendelijke oplichter gratis vakantie had een JZE- ERE Den Haag genoot weer van Prinsjesdag IOUTS tenó IT Moskou wil Y.N.-debat kernproeven Lancering van Vanguard weer mislukt Nu 17 doden Wildeman terroriseerde München Scheepsramp in Indische Oceaan Quemoy kreeg voorraden LESSEN VIA TELEVISIE PGNES ZEPEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Brit overleden tengevolge van atoomproef Zonniger MARIJKE HAD VEEL PLEZIER Malik voorzitter V.N.-assemblée Drachenfels Nieuwe gewelddaden Little Rock rsen en concerte- 29 September in i" de trekking ge- 00 gulden, een ge- natuurlijk grote sijn, omdat er ko- misschien honder rijgen. Onder aus- nkeliersvereniging 8 oktober nog een „De Eenhoorn". De promotor ereniging werd in arbij de heer M. romotor mag wor- eer J. van Kam- itter gekozen, een 17 jaar neerlegde, tijd toen te gevor- langer te hamer erd erelid van de t de heer A. Raes opvolgde, nam de et voorzitterschap dt dit nu al zeven jur bestaat uit de aes, P. van Kam- Th. Huisman, H. :ren. =i= Els ES MINES 'PELRROOIERS [ETENROOIERS SN en CULTI- irdelen - Service Oostburg Telefoon 160 ATLOR OON STOFFEN IERENMODE idergoed 14 jaar OON 58 OON 165 ~IE STBURG )ERKLEDING STOFFEN 1INDER- LLOVERS keiactie aak bezoeken? Telefoon 104 98e JAARGANG No. 22862 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 17 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35K_ De prinsessen Beatrix en Irene in de deuropening van het pa leis Huis ten Bosch in Den Haag, wachtend op het rijtuig waar mee zij in de middag een rijtoer door Den Haag maakten. Een 22-jarige Britse soldaat uit Swansea is overleden aan leukemie, die het gevolg was van een proef met een atoombom in het gebied van Christmas Island in de Stille Oceaan. Dit is dinsdag te Swansea, in Wales, officieel bekendgemaakt. PRESIDENT TITO van Zuid-Slavië zal volgens een Egyptisch blad vol gende maand naar Cairo gaan voor besprekingen met president Nasser. IN DEN HAAG is gisteren overleden de oud-vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden, mr. N. van den Dries. Hij is ,78 jaar oud ge worden. DE ENGELSEN willen het monu ment weghalen, dat op de Lüne- burger helde staat en de plaats aan geeft, waar Montgomery in 1945 de overgave van de Duitsers in ont vangst nam. Amerika heeft zich in beginsel be reid verklaard, zijn troepen uit Ma rokko terug te trekken. REDDINGSPLOEGEN hebben "totnu- ?e V4 lijken geborgen van de slachtoffers van de treinramp in New Yersey. Zoals gemeld stortte daar een trein .in de Newark-baai. CHARLES HEBERT is benoemd tot Canadees ambassadeur in Den Haag. Hij volgt de heer Thomas Stone op, «ie tot ambassadeur in Mexico is benoemd. FRANSEN die een huis willen bou wen, kunnen bij de regering aan kloppen voor een lening. Op die ma nier hoopt men tot een nieuwbouw komen^^ woningen per jaar te Drf INTERLANDWEDSTRIJD Ne- derland-Denemarken, die op woens- jx oktober te Rotterdam wordt gespeeld, zal worden geleid door de Duitse scheidsrechter Dusch. Verwachting van het KNMI tot J woensdagavond, opgemaakt te 23.15 uur: In de ochtend plaatselijk mist, J overigens zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. f Vandaag: zon onder 18.51 uur, maan onder 20.59 uur. Morgenzon op 6.18 uur, maan J op 12.42 uur. Hammarskjoeld heeft aanbevolen, dat een Russisch voorstel om van het staken der kernproeven een agen dapunt te maken op de algemene vergadering, eerst door de politieke commissie wordt besproken. I>e Rus sen hebben het voorstel gedaan en kele uren xvoordat de assemblee zou bijeenkomen voor de nieuwe zitting. (Van onze Haagse correspondent) In de morgenuren daalde gisteren een grauwe regen neer over Den Haag dat zich gereed maakte voor het plechtige moment waarop H. M. de Koningin de nieuwe zitting van de Staten-Generaal zou openen. Maar de glans van het tradi tionele ceremonieel hleek ook nu, onder deze ongunstige omstandigheden, in staat aan de gebeurtenissen een echt feestelijk karakter te geven. De motregen was overgegaan in een flinke bui toen H.M. de Koningin op het Binnenhof arriveerde. De erewacht daar be stond uit een afdeling van het Korps Mariniers met vaandelwacht en mannen van de garde fusilliers Prinses Irene in ceremonieel tenue. De oranjetunieken tekenden een strakke lijn tegen de achtergrond van de talloze toeschouwers die onder jassen en paraplu's beschutting zochten tegen de regen. Hare Majesteit was vergezeld van Z.K.H. Prins Bernard en de prinsessen Beatrix en Irene. ninklijke Hoogheid en de beide prin sessen waren geplaatst. Na het uit spreken van de troonrede en een korte pauze kwam opnieuw de gou den koets voor. De commando's van de erewacht en de afzetting weer klonken over het plein. Hare Maje steit vertrok met haar gevolg weer voor de korte tocht naar het konink lijk paleis op het Voorhout, vanwaar zij later in de middag een rijtoer door de binnenstad zou maken. Prinses Marijke was er deze keer ook bjj, zij het dan ook als toeschou- wertje. Ze zat met vriendjes en vriendnïnefjes op klapstoeltjes bij het paleis, vlak voor de hekken. Ze had veel plezier en w:dfde even hard met het opgetogen publiek mee, toen de gouden koets, waarin haar ouders en haar oudste twee zusters zaten, langs reed. Tegen de verwachting in liet het weer het toen toe dat de tocht in open rijtuigen werd gemaakt. Het koninklijk paar werd daarbij verge zeld door de vier prinsessen, 's Mid dags om drie uur was de Tweede Kamer weer bijeen in haar eigen vergaderzaal, waar mrAHofstra na mens de regering de begroting voor het nieuwe jaar aanbood. De be windsman had een oude traditie, die vorig jaar werd verbroken, weer her steld. Het koffertje met het opschrift „derde dinsdag van september" deed weer dienst voor het vervoer van de omvangrijke stapels stukken. De koningin was gekleed in een groen-blauw tafzijden robe met grij ze nuanceringen, waarhij een klein tulen hoedje in dezelfde tinten. Zij droeg het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De prins droeg het ceremonieel tenue van generaal der cavalerie met het Grootkruis Gouden Leeuw van Nas sau. Prinses Beatrix was gekleed in een crème zijden toilet en een breedgerande hoed; prinses Irene in een licht-groene japon met een kapje in dezelfde tint. In de ridderzaal had zich inmid dels een kleurrijk gezelschap van de meest vooraanstaande persoonlijk heden uit het land verzameld. Vrij wel het volledige kabinet (alleen mi nister Luns was' in New York), de leden van de Raad van State en de leden van de beide kamers der Sta ten-Generaal wachtten in een grote verscheidenheid van uniformen op de komst van Hare Majesteit. De zaal was versierd met rode en witte dahlia's, rode en gele chrysanten en grote zonnebloemen. De commis sie van in- en uitgeleide begeleidde de vorstelijke personen naar de ver hoging, waarop de troon voor Hare Majesteit en de zetels voor Zijne Ko- 5? De internationale politie-orga- .Interpol" vertegenwoordigd zijn, ge- L orno rxA c/^V. novo l^oviov, M nisatie heeft middelen overwo gen voor het vangen van „pira ten, die in kostuumontwerpen handelen, weike zij van de grote modehuizen stelen". Frankrijk heeft de detectives uit 46 landen, welke in de wereldorganisatie De Amerikaanse marine heeft dinsdag een mislukte poging gedaan om op de proefbasis Cape Canaveral een Vanguard-raket met een kunst maan te lanceren. Als oorzaak van het falen werden „technische moei lijkheden" opgegeven. Toen het moment van de start van de 24 meter lange raket was aangebrpken, kwamen er rook en vlammen onder het apparaat uit, maar de motoren stopten. Volgens de officiële lezing gebeurde dit auto matisch tengevolge van een defect, voordat de raket zich in de lucht ver hief. De satelliet in de kop van de raket had een gewicht van bijna tien kilogram en een middellijn van vijf tig centimeter. Het was de zevende poging om met behulp van een drietrapsraket van het type Vanguard een kunst maan te lanceren. De enige geslaag de poging geschiedde op zeventien maart .j.l. toen een satelliet van an derhalve kilogram in een baan om de aarde werd gebracht. De Algemene Vergadering der V.N. heeft bij de aanvang van haar dertiende gewone zitting de Libanese minister van buiten landse zaken, dr. Charles Malik, tot voorzitter gekozen. vraagd, scherper op te treden tegen de toenemende namaak van de Parijse „Haute Couture". De Fransen willen, dat het stelen en namaken van mode dessins tot de misdrijven zal worden gerekend. De secretaris-generaal van Interpol, Marcel Sicot, een van de beroemdste detectives van Frankrijk, heeft aan de journalisten meegedeeld, „dat er ont zettend veel namaak is van Franse modellen der grote modehuizen en van hun parfums en andere bijkomende artikelen". Hij zei, dat in sommige ge vallen de kopieën van kostuums van huizen als dat van Dior in het buiten land verschenen waren voordat de oorspronkelijke japonnen in Parijs wa ren voltooid. „De Franse delegatie zou willen, dat de vergadering deze kwestie be spreekt", zei Sicot. Dulles wil V.N.-leger De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, is naar ver luidt van plan in zijn komende rede voering voor de Algemene Vergade ring (waarschijnlijk morgen) aan te dringen op de oprichting van een vaste internationale politiemacht. S.E.R. moet adviseren De minister, sprekend over het begrotingstekort, verklaarde dat de regering, na ontvangst van een door haar te vragen advies van de So ciaal-Economische Raad, nadere be slissingen zal nemen op het stuk van bepaalde prijssubsidies. Een vermindering van de subsidielast kan leiden tot een verdere vermin dering van het begrotingstekort. Kan niet op deze wijze de noodzakelijke verbetering van het begrotingsbeeld worden bereikt, dan zal de regering overwegen welke andere maatregelen noodzakelijk kunnen worden geacht. De nominatie voor het voorzitter schap van de Tweede Kamer werd na stemming als volgt: 1 dr. L. G. Kortenhorst (KVP), 2 J. Bommer (PvdA), 3 mr. A. B. Roosjen (AR). In de Eerste Kamer belichtte de voorzitter, mr. Jonkman, de unieke plaats van het Oranjehuis in ons volk. Beide kamers der Staten- Generaal vertegenwoordigen ons volk in al zijn verscheidenheid, zo zei mr. Jonkman. De koningin is de ver tegenwoordigster van ons volk als onverdeelde eenheid. Het aantal doden van het ongeluk met de tandradbaan op de Drachen fels is tot zeventien gestegen, door dat een 58-jarige Duitse vrouw aan haar verwondingen is bezweken. Een 67-jarige man is hevig te keer gegaan in de binnenstad van Mün chen, waar hij voorbijgangers en cafébezoekers met een stuk hout en een bijl de schrik op het lijf joeg. Hij sloeg de ruiten van etalages in en ging vervolgens een melkbar aan het Isartorplein binnen. De klan ten vluchtten de bar uit toen zij de wildeman zagen, maar een vrouw die zich niet bijtijds uit de voeten kon maken, kreeg een slag met de bijl. Zij moest met ernstige hoofd wonden in een ziekenhuis worden opgenomen. De man verzette zich tegen zijn arrestatie en kon eerst door acht grote politiemannen overmeesterd worden, echter niet dan nadSt hij vijf grote ruiten had vernield. Later bleek dat de woesteling, voor hij van huis was weggegaan, brand in zijn woning had gesticht. In Bahrein is officieel bekendge maakt, dat een boot met 200 op varenden in de Indische Oceaan, op ongeveer 90 mijl ten zuiden van Kaap Ras Al Hadd, is gezonken. De ramp is gemeld door het Britse tankschip „British Vigilance", dat te hulp kwam. Een te Bahrein uitge zonden vliegtuig heeft geen wrak en ook geen overlevenden gezien. Radio-Aden meldde dinsdag, dat het tankschip „Nefala" zondag 82 opvarenden aan boord heeft geno men van een vaartuig, dat bij het ten zuiden van Kaap Ras Al Hadd gelegen eiland Messriah is gezonken. Hieronder geven we, zeer in het kort, enkele van de belang rijke punten uit de miljoenennota, waarvan men elders in dit blad meer kan vernemen: 1) De begroting voor 1959 toont een tekort van één miljard 318 miljoen gulden. Dit als het zuivere saldo tussen geraamde middelen en uitgaven. In feite zal het tekort nog groter blij ken en mogelijk een bedrag van anderhalf miljard over schrijden. 2) De belastingverhogingen, die als tijdelijk waren aangekondigd en volgend jaar zouden vervallen, moeten worden verlengd. Dit als een der maat regelen om het tekort op de begroting te dekken. 3) De defensie gaat ons 1679 miljoen kosten. Hierbij is dan de civiele ver dediging nog .niet inbegrepen. 4) De regering heeft een bouwprogramma van 80.000 woningen, waarvan er 40.000 ten laste van de begroting komen. Ér is op 38.000 premiewoningen gerekend. De rest is vrije sector. Voor de huizenbouw is 670 miljoen uitgetrokken. 5j Het tekort in het Landbouwegalisatiefonds wil men zo spoedig mogelijk, wegwerken. De regering is van oordeel, dat algemene goederen niet uit belastinggelden moeten worden bekostigd en ze zal de S.E.R. advies vragen over het liquideren van de con- sumentensubsidie op melk. 6) Voor dekking van het kastekort op de begroting zal de regering een be roep doen op de kapitaalmarkt. Zij stelt voor op deze manier 800 miljoen gulden te lenen. 7) De belastingraming voor het komende jaar staat op 7975 miljoen, ruim 100 miljoen meer dan de vermoedelijke uitkomsten van 1958. 8) De oorzaken, die tot de hogere uitgaven voor 1959 leiden, zijn naar het oordeel van de regering voor een deel van tijdelijke aard. 9) Voor aanvullende werken, die de werkloosheid zoveel mogelijk moeten opvangen, is eenzelfde bedrag uitgetrokken als op de begroting voor het lopende jaar. 10) Er zijn volgens de regering teveel uitgaven, die zich in stijgende lijn bewegen, ondanks het streven naar zuinigheid. Slechts enkele objecten van regeringszorg vragen minder geld. 11) Er zal zich in 1959 geen loonronde voordoen; het algemene prijspeil zal globaal genomen stabiel zijn. Wellicht zal de Franse parachu- tistengeneraal Jacques Massu naar Parys worden overgeplaatst om de activiteit van de Algerijnse nationa listen te onderdrukken. Dit is giste ren in de Franse hoofdstad verno men. Massu is voorzitter van het „Comité du Salut Public", dat zich enkele maanden geleden van de macht in Algiers meester maakte en hij verwierf zich een bedenke lijke faam door de methoden die hjj in de strijd tegen de rebellen ge bruikte. Minister Soustelle heeft dinsdag met de pleisters nog op zijn voor hoofd (op onze foto van gisteren waren ze blijkbaar onzichtbaar ge worden), een bezoek gebracht aan generaal de Gaulle. Een andere bezoeker bij de pre mier was de prefect van de Parijse politie, Maurice Papon. Het lijdt geen twijfel of zij hebben de maat regelen besproken, die nog genomen zouden kunnen worden, ter beveili ging van het leven der burgers, sol daten en militairen. Onder bescherming van Ameri kaanse oorlogsschepen en Ameri kaanse en nationalistische jagers, is het gisteren een landingsvaartuig gelukt op Quemoy voorraden aan land te zetten. Voorts zijn zeven transportvliegtuigen er onder dek king van jagers in geslaagd boven Klein-Quemoy voorraden uit te wer pen. Het verkeer tussen de kusteilan- den is geheel ontwricht. De kleine eilandjes als Klein-Quemoy, Tatan en Erhtan zijn geheel op bevoor rading uit de lucht aangewezen. Op Quemoy wachten vele vrouwen, kin deren en gewonden op transport naar Formosa. De Nationale Vergadering van na- tionalistisch-China heeft een resolutie aangenomen, waarin een lans wordt gebroken voor een „onmiddellijke en doeltreffende" luchtaanval door de Verenigde Staten en nationalistisch China op het communistisch geschut dat Quemoy bombardeert. Een jongeman uit Berlijn, die zich als Amerikaans persfotograaf voor deed, heeft een familie in Hengelo opgelicht, bij wie hij wekenlang een gastvrij onthaal had gevonden. Hij ging er met een auto en 80. vandoor. Hij had het gezin in zuid- Frankrijk ontmoet. Bovendien licht te de fantasierijke jongeling in de trein tussen Nijmegen en Hengelo, ook nog een conducteur op. Zondagmorgen ging hij met de gestolen auto in de richting Nijme gen waar hij de wagen voor het station parkeerde. Vervolgens nam hij een treinkaartje naar zijn woon plaats Berlijn. De trein volgde een voor hem gevaarlijke route, want hij moest weer via Hengelo reizen. De Berlijner vond het evenwel geen bezwaar en knoopte in de trein een gesprek aan met een conduc teur, die hij opnieuw zijn verhalen over werkzaamheden oor Ameri kaanse persbureaus en filmmaat schappijen opdiste. Hij vertelde te vens dat hij een weekeinde naar Berlijn ging. Tijdens het gesprek kwam hij tot de „ontdekking" dat zijn horloge in de auto was blijven liggen. Hij vroeg de conducteur diens horloge te mogen lenen. De conducteur kreeg als tegenprestatie het contactsleuteltje van de auto, waarin het horloge van de jonge- marii-4 Zi)u ^SSen- Fte conducteur cünavië-express, zal vermoedelijk w» ri n llTHfTnn tniTOVl O nMl.rtlrt /in loge evenwel niet vinden. De an dere morgen, toen de conducteur wakker werd en nog eens over de rit van zondag nadacht, kwam het hele varhaal hem toch wel wat vreemd voor. Hij stelde zich in ver binding met de politie, die op haar beurt weer contact zocht met Hen gelo. De recherche stelde een na der onderzoek in. waarbij bleek dat de auto die in Nijmegen stond in derdaad uit Hengelo afkomstig was. De eigenaar heeft zijn wagen nu terug, maar is er bij dit avontuur 80.bij ingeschoten. De conduc teur heeft het plezierritje met zijn horloge moeten betalen. De fantasierijke jongeman, die in Hengelo is overgestapt op de Scan- mocht de wagen tevens enkele da gen gebruiken. De man had hier wel oren naar en leende zijn hor loge uit. Teruggekeerd in Nijmegen stapte hij in de auto en toerde 's middags met vrouw en kinderen door de Betuwe. Hij kon het hor- wel in Berlijn zijn teruggekeerd na een reis door Nederland, België en Frankrijk, waar hij op kosten van tal van goedgelovige mensen een avontuurlijke vakantie heeft door gebracht. De lijfwachten van alle ministers zijn na de aanslag op Soustelle verdubbeld. Na zijn bezoek aan de Gaulle ging Soustelle naar het hoofdbureau van politie, om eens naar zijn auto te kijken, die doorzeefd werd met ko gels. „Ik dank God voor mijn snelle reactie van gisteren", zei hij. Ondertussen duren de Algerijnse gewelddaden voort. De politie heeft meegedeeld, dat een 21-jarige sol daat door twee Algerijnen in een Parijse voorstad door revolverscho ten zwaar werd gewond. De aanval lers ontsnapten op motorfietsen. In Versailles gooiden vier Alge rijnen een fles met benzine naar een politiebureau en reden daarop in een auto weg. In het militaire kamp van Mont- fouron, bij Marseille, is dinsdagoch tend een bom ontploft. Een arbeider kwam om het leven, een andere arbeider en drie militairen werden gewond. De onderwijsautoriteiten van Little Rock beraden zich over de wijze waarop de 3.740 middelbare scholie ren les kunnen krijgen terwijl de vier scholen op last van gouverneur Fau- bus zijn gesloten. Reeds zijn stemmen opgegaan via de drie televisiestations les te geven en de leerlingen in de bibliotheek te laten studeren. In het bijzonder de leerlingen van „Central" en „Hall" zouden protest demonstraties en ouder-bijeenkomr sten willen beleggen om kracht bfi te zetten aan hun wens de scholen te openen. De Presbyteriaanse Kerk zal er bij gouverneur Faubus en de federale regering op aandringen, bemiddeling van een gezaghebbende figuur te aanvaarden. Aanvankelijk zou men Adlai Stevenson hebben willen aan zoeken, thans denkt men over Billy Graham. Faubus heeft dinsdag het tijdstip van een plaatselijke volksstemming over de vraag of de scholen uit sluitend voor blanken of ook voor negers opengesteld moeten worden, van 7 oktober tot 27 september ver vroegd. Waarschijnlijk nam hij dit besluit onder pressie van de ouders der blanke leerlingen, die momen teel de lessen niet kunnen volgen. Minister Hofstra heeft de traditie toch maar in ere her steld. Gisteren verscheen hij weer in de Tweede Kamer u.et het bekende koffertjedat nie mand in het ongewisse laat omtrent zijn bedoeling.

de Stem | 1958 | | pagina 1