ACHTTIEN DODEN BIJ ONGELUK OP DE DRACHENFELS Nederlands grootste schip Beraad in Warschau begint vandaag NISPENSE TOREN KRUIS KWAM NIET OP DE TOREN Tankers na botsing in brand, 22 doden Rotterdam Begin gemaakt met werk aan Europoort Koningin Juliana doopte de „Rotterdam Adenauer sprak met de Gaulle Stem-toto van start Tandradtrein ontspoorde Hongarije te water gelaten beschuldigt Ver. Staten Motorrijder verongelukt POLITIE MAG NIET OPTREDEN Landbouwschap handhaaft zijn standpunt Afkoeling Politieman te water DUIZENDEN JUICHTEN Internationale a toomconf erentie geëindigd Eindhovens Dagblad kreeg nieuwe pers in nieuw gebouw Vijftig mensen gewond Overstromingen in Mexico Blokkade Quemoy doorbroken Helikopter zwoegdemaar. De lucht in Little Rock Vader redde kind en verdronk zelf Melkkwestie Tweeduizend Amerikanen weg uit Libanon Mariacongres in Lourdes begonnen I 98e JAARGANG No. 22860 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. j Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 15 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bü contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - B-»u -oor HUX.ST, Dubbel. 7. «M». .,2. - .BUbu~« TERNEUZEN. - OOSTBUEG. «L De Hongaarse regering heeft zaterdag de V. S. beschuldigd van het in stand houden van spionage-organisaties in Honga rije. De regeringswoordvoerder Laszlo Gyaros, die deze beschuldiging op een persconferentie uitte, verklaarde dat het is gebleken dat Amerikaan se regeringskringen een geheime dienst in stand houden, zonder reke ning te houden met de daaraan ver bonden kosten en moeite. Er zijn mensen op de Amerikaanse legatie, die deze dienst organiseren, aldus Gyaros. „Vermomd als diplomaten moeten zij gegevens zien te krijgen over het Hongaarse leger en de Hon gaarse economie en in het bijzonder over de Russische strijdkrachten in Hongarije". Gyaros zei voorts dat er een aan tal Amerikaanse spionnen is ge arresteerd. „Een van hen is al ter dood veroordeeld." Hij beschuldigde de Amerikaanse militaire attaché in Boedapest van „het zelfs bij nacht gadeslaan van militaire objecten met behulp van een telescoop." (Advertentie) Groot Rotterdam, zo fier hersteld 1 Van het verwoestend krijgsgeweld Boekt wéér een prachtig resultaat i Nu 't nieuwe schip te water gaat Stad Rotterdam, met wereldfaam. Gaf 't petekind haar wereldnaam; Die naam alléén al garandeert; Hier is iets machtigs gepresteerd In ieder opzicht supérieur. Verfijnd verzorgd haar intérieur; Zij heeft al wat het oog bekoort. Dus SOLA komt er óók aan boord Met mes en lepel, vork en schaal. Ruim tachtig duizend in totaal. Waarom die er „thuis" zullen zijn? Zij zijn van Koninklijke „lijn" clinge doorenbos Zaterdag was het een grote dag voor Rotterdam, niet alleen omdat een begin werd gemaakt met de baggerwerkzaamheden voor het plan-Europoort en omdat het nieuwe passagiersschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika-Lijn bij de Rotterdamse Droogdok Mij te water werd gelaten, maar vooral omdat H.M. Koningin Juliana het sein voor die baggerwerkzaamheden heeft gegeven en de doopplechtigheid van de „Rotterdam" heeft ver richt, voordat het schip in zijn element kon glijden. De „Rotter dam", die 38.000 bruto-registerton meet, is het nieuwe vlagge- schip van de H.A.L. OP EEN scheepswerf te Millingen hebben zaterdag een kleine 400 man het werk neergelegd uit protest te gen een nieuw loonsysteem. Vandaag zouden de arbeiders echter weer aan het werk gaan. EEN GROOTSCHEEPSE zuivering is in Hongarije begonnen onder de intelligentsia. Achthonderd advoca ten b.v. mogen hun praktijk niet meer uitoefenen. IN ALMELO verdween een onverlaat met 1050 gulden uit een arbeiderswo ning, nadat hij de vrouw des huizes overvallen en gekneveld had. GOUVERNEUR Folsom van de Ame rikaanse staat Alabama heeft nog maals te kennen gegeven, dat hij de neger Jimmy Wilson, die voor dief stal van 1,95 dollar ter dood is ver oordeeld, gratie zal verlenen. EEN VETE tussen president Fron- dizi van Argentinië en de luchtmacht in dit land is zaterdag geëindigd met de beëdiging van een nieuwe minis ter voor de luchtmacht. DERTIGDUIZEND gulden zou een boekhouder uit Rotterdam ten nade le van een firma in Overschie heb ben verduisterd. De man is dezer da gen aangehouden. MINISTER KLOMPé zal zich van avond, via radio en televisie tot het Nederlandse volk richten, teneinde de aandacht te vragen voor proble men in verband met de repatriëring van landgenoten uit Indonesië. Toen koningin Juliana zater dagmiddag van Rozenburg ver trok, startte een rijkspolitieman zijn motor. De bestuurder dacht, dat het voertuig in de vrijloop stond. Tot zijn schrik bemerkte hij dat dit niet het geval was. De motor schoot vooruit en reed een andere rijkspolitieman in de rug. Deze kwam daardoor in het water van het kanaal van Rozenburg terecht, juist toen Hare Majesteit passeerde. De politieman werd ongeveer twintig meter door het water meegesleurd in de richting van de zojuist doorgebaggerde dam. Gelukkig raakte hij niet ver van de kant en arbeiders konden hem door handreiking op het droge brengen. Bondskanselier Adenauer is zondag op de buitenplaats „La Boisserie" van premier de Gaulle aangekomen voor besprekingen met de Gaulle. Het was de eerste maal dat de twee staatslieden elkaar ontmoetten. Na het middagmaal, waaraan be halve de twee regeringsleiders, al leen mevrouw de Gaulle en de adju dant van de Franse premier, alsme de een Duitse tolk aanzaten, trokken de bondskanselier en de premier zich met twee tolken terug in de werkkamer van de gastheer. Later voegden zich ook de ministers van Buitenlandse Zaken bij hen. Heden ochtend keert Adenauer naar Bonn terug. Naar in de omgeving van de twee staatslieden verluidt zou het logische gevolg van het gesprek'te Colombey een topconferentie van Europese re geringsleiders zijn. Op de rijksweg Nijmegen - 's-Her- togenbosch, bij het dorp Nederasselt, is zondagmorgen omstreeks half ne gen een ongeluk gebeurd, dat het le ven heeft gekost aan de 28-jarige mo torrijder P. W. Dobbelsteen uit Nij megen. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is de motorrijder op de linker kant van de weg geraakt waar hij tegen een autobus uit de richting Den Bosch botste. De bestuurder werd zwaar gewond. Zijn broer, die op de duo zat, liep een dubbele beenbreuk op en zijn moeder in het zijspan kreeg ernstige schaafwonden. Zij werden alle drie naar het Sint Cani- siusziekenhuis in Nijmegen overge bracht. Op weg daarheen is de heer Dobbelsteen overleden. Het was precies tien minuten over half vijf zaterdagmiddag, toen de Ko ningin de woorden „ik geef u de naam Rotterdam en wens u een behouden vaart" uitsprak. Toen sloeg zij met het scheepmakersbijltje een koord door de champagnefles sloeg tegen de boeg kapot en de „Rotterdam" gleed direct hierna in haar element, nagejuicht door meer dan 40.000 genodigden op de werf en zeker nog eens honderden op de tegenover de R.D.M. gelegen oever. De grijs en wit geschilderde romp en de tot nu toe gereedgekomen bovenbouw hebben een gewicht van 18.500 ton. De „Rotterdam", die in de Nieuwe Maas spoedig een halt was toegeroepen, is het vijfde schip van deze naam. Het schip krijgt motoren, die 35.000 pk zullen kunnen ontwik kelen. Het heeft niet minder dan twaalf dekken en zal in de herfst van het volgende jaar zijn eerste reis maken. De 1400 passagiers krijgen alle moge lijke accommodatie in eerste en toe ristenklasse. Vrijwel alle hutten heb ben eigen badkamer en toilet. Er komen een buiten- en een binnen zwembad. Nederlandse architecten werken aan de inrichting mee, even als tal van kunstenaars aan wie reeds opdrachten ter verfraaiing van de in- Verwachting van het K.N.M.I. tot maandagavond, opgemaakt zon dagavond 23.15 uur: Aanvankelijk hier of daar mist. In de loop van de dag enige re gen- of onweersbuien en afkoe ling. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige zuid westelijke wind. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte zuidenwind. Mooi en warm weer Later toenemende bewol king met kans op onweer. 't Vandaag- zon onder 18.56 uur maan on-l- 19.44 uur. Morgen: or> op 6.15 uur, maan l op 10.12 uur. De tweede internationale conferen tie over het vreedzame gebruik van atoomenergie te Genève is zaterdag geëindigd. De voorzitter van de con ferentie, Francis Perrin, stelde in zijn slotrede voor de derde conferen tie in 1962 te houden. Canada en India hebben besloten samen een atoomreactor te bouwen in de omgeving van Bombay. Canada zal het technisch en splijtbaar mate riaal leveren. IJsland heeft bij Engeland gepro testeerd tegen schending van zijn ter ritoriale wateren door het Britse fre gat „Eastbourne", dat negen IJs landse zeelieden zaterdagochtend vroeg in het geheim op IJsland aan land heeft gezet. Als watertorren krioelden op veilige afstand de boten en bootjes dooreen, toen zaterdag middag de Rotterdam" zijn element opzocht. Statig en zon der een enkele fout in de „re gie" gleed het nieuwe vlagge- schip van de Holland-Amerika Lijn te water. (Luchtopname ANP) terieurs zijn verstrekt. Alle verblij ven voor passagiers en bemanning worden „air-conditioned". Voordat zij in Rotterdam arriveerde, had de Koningin Rozenburg bezocht. De burgemeester van deze gemeente noemde het voor ons gehele iand een groots moment wanneer de Koningin ht sein tot de aanvang van de bagger werkzaamheden voor het Europoort project zou hebben gegeven. Hare Majesteit begaf zich naar een dam, waar o.m. een kruiwagen en schop, gebruikt bij de doorgraving van de Nieuwe Waterweg in 1866-1872, een plaats hadden gekregen. Op 31 oktober 1866 werd door de Prins van Oranje de eerste spade in de grond gestoken voor de doorgraving bij Hoek van Holland. Door een druk op een knop stelde de Koningin een sirene in werking, een teken voor de 37-jarige Teunis de Bruin uit Sliedrecht, molenbaas van de baggermolen „Noord", dat be gonnen kon worden met de bagger werkzaamheden van het Europoort complex. Het project, gelijk dit thans in uit voering komt, voorziet in het maken van een zeehaven voorshands aan sluitend op de Brielsche Maas of, ge lijk thans als benaming in zwang is gekomen, het Brielse Meer. De zee haven, welk een diepte verkrijgt van 13.65 m beneden N.A.P. zal toeganke lijk zijn voor schepen ter grootte van 65,000 tot 70,000 ton. Met een druk op een knop heeft burgemeester mr. dr. Ch. van Rooy van Eindhoven de nieuwe rotatiepers in het nieuwe gebouw van het „Eind hovens Dagblad" aan de Kleine Berg te Eindhoven officieel in werking ge steld. Vooraf had de Eindhovense burgervader in een korte toespraak gewezen op de betekenis van de krant, die alles wat er in stad, land en wereld gebeurt meer of minder gecommentarieerd in de huiskamer brengt. Bij een ernstig ongeluk met de tandradtrein op de Drachen- fels, nabij Bonn, zijn zondag avond achttien mensen om het leven gekomen en ten minste vijftig gewond. De openbare aanklager van Bonn die een on derzoek instelt, zei te geloven, dat er zich geen buitenlanders onder de slachtoffers bevinden. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Het ongeluk gebeurde doordat de remmen weigerden, enkele minuten nadat de trein met 150 passagiers in drie rijtuigen het bergstation had verlaten. De locomotief vloog onge veer zestig meter van de top van de Drachenfels uit de rails en reed met grote snelheid tegen een mast. Het eerste rijtuig reed te pletter tegen een boom. Veel passagiers raakten bekneld en andere werden naar buiten geslingerd. De twee an dere rijtuigen bleven onbeschadigd. In Mexico zouden een miljoen men sen door watersnood dakloos zijn ge worden- Honderden huizen in de stad Acambaro en andere kleine plaatsen zijn weggespoeld. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De Amerikaanse ambassade te Warschau heeft bekendgemaakt, dat het overleg op ambassa deursniveau tussen de V.S. en Peking-China vanmiddag in de Poolse hoofdstad zal worden her vat. De besprekingen, die vraag stukken van het Verre Oosten betreffen, waren in december te Genève opgeschort. Een nationalistisch-Chinees bevoor radingsschip heeft zondagmorgen de communistische blokkade van Que moy gebroken en op een strand van het eiland munitie uitgeladen. Vol gens een nationalistische bekendma king stond het vrachtschip onder be scherming van de Amerikaans-Chi- nese vloot, maar er werd niet be kendgemaakt of de communisten het strand, dat voor hun kustbatterijen gemakkelijk bereikbaar is, onder vuur legden of niet. Op Formosa ver klaarden 'Amerikaanse functionaris- (Van onze speciale verslaggever) verstreek opnieuw een half uur. Een groene vrachtauto bracht het kruis (lengte 5.30 meter, gewicht 210 kilo) aan. Het goudzilveren gevaarte werd op een vakkundige wijze op de gras mat gelegd. Hpt kruis Hat zatprHacr mat Inmiddels verfoonde zich piloot net Kruis, dat zaterdag met Eelco Schuner, vergezeld door zijn een helikopter op de kerktoren twee spaniels (Stampe en Count) en van Nispen zou worden geplaatst en£eI,e jne'1ik!L„aelpers't i a j Eelco bond zijn honden vast, vleide staat IlOg aan de grond. -De stunt, zich in het gras en mocht niet ge- die duizenden belangstellenden stoord worden. Hij concentreerde zich trok, mislukte in eerste instan- °pTerwijia het'volk toestroomde werd tie, want de helikopter kreeg het de helikopter (van het Franse type kruis nipt Hoopt Han viif mptpr „Djinn gereed gemaakt voor een Kruis met noger oan Vijl meter pi.oe{vlucht. Enige minuten zweefde boven het grasland. Piloot Eelco Eelco boven de toren van de Maria Schuller geeft, echter de moed Hemelvaartskerk. Daarna plaatste hij zijn machine terug op de weide, T sen evenwel, verbaasd te zijn over de afwezigheid van communistisch vuur, dat totnogtoe alle pogingen om de blokkade te doorbreken had doen mislukken. Een nationalistische woordvoerder op Formosa zei dat de communis ten nu zwaar geschut in stelling brengen. President Eisenhower heeft zater dag, in een antwoord op een bood schap van Kroestjev een beroep op Rusland gedaan om zijn invloed op communistisch-China te gebruiken, opdat dit land zal afzien van het ge bruik van geweld in het gebied van Formosa en vreedzame onderhande lingen begint. Eisenhower leverde kritiek op Kroestjev omdat deze de Amerikaan se politiek „op eenzijdige wijze heeft veroordeeld." niet op. Dinsdag of woensdag zal hij met een sterkere heli kopter naar Nispen komen. Rond elf uur zaterdagochtend zoch ten politie-agenten de weide op ach ter de kerk, waar de helikopter ge stationeerd zou worden. Na ander half uur kwam er een grote vracht auto opdagen, waarop een viertal va ten van diverse afmetingen lag. Ver volgens verscheen de helikopter, eveneens op een auto. Het vuurrode ding werd op de weide weggezet. Er waar burgemeester A. Freijters, de wethouders L. Theunisse en L. v. Beek, pastoor H. Fassaert en kape laan A. Vermeulen, alsmede een le gertje televisie-, radio-, film-, foto- en persmensen bijeen waren. „Wanneer gaat de stunt beginüen?" werd Eelco gevraagd. „Dit is geen stunt, maar een pres tatie", verbeterde de piloot, die er onmiddellijk aan toevoegde, dat zijn achternaam geen enkele „umlaut" verdroeg, want hij was geen Duitser. (Vervolg op pag. 2) Het gemeentebestuur van Little Rock heeft besloten, dat de gemeen tepolitie niet mag optreden ter door voering van de scholenintegratie. De middelbare school, waarom vo rig jaar de gehele kwestie gedraaid heeft en de drie andere middelbare scholen van Little Rock, zouden he denochtend om acht uur een half uur voordat de lessen zouden begin nen gesloten worden. Gouverneur Faubus, die deze sluiting gelastte, heeft zich uit Little Rock terugge trokken. De federale politie in en rondom Little Rock is op voet van voortdu rende paraatheid gebracht. Bij het redden van zijn vierjarig dochtertje is de 39-jarige Th. van der Meulen uit Huizum (Fr.) ver dronken. Het meisje was van het dek van een kajuit-zeilboot gevallen. Toen de vader, die het kind was nagespron gen, zijn dochter overreikte aan een schipper, zonk hij zelf weg in de diepte. Pas na uren dreggen werd zijn lichaam opgehaald. Omtrent de oorzaak van het onge luk verklaarde men later nog, de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat de rijtuigen overbelast waren. De trein verbindt Koeningswinter, tegenover Bonn, met de ruïne van het middeleeuwse kasteel Drachen fels, vanwaar men een prachtig uit zicht heeft over de Rijn. De tandradbaan is 75 jaar geleden gebouw naar het voorbeeld van dia naar de Rigi in Zwitserland. Er was tot dusver nog geen ongeluk gebeurd op deze baan, die de oudste in Duits land en tot ver over de grenzen be kend is. De weg is in totaal ongeveer 1,5 km lang en maakt soms een hel ling van 26 procent. Het bestuur van het Landbouw schap heeft in een brief aan de mi nister meegedeeld, dat het zijn stand punt met betrekking tot de produk- tiebeperking van melk handhaaft. Dit betekent, dat het Landbouwschap, ondanks de bezwaren die tegen het voorstel zijn geuit, een heffing op krachtvoer wil leggen. Het bestuur zegt ernstige bezwaren te hebben tegen de suggestie van de minister, de wintermelkproduktie on aantrekkelijker te maken door de toeslag op de prijs van de „stal- melk" te verlagen. Volgens het Landbouwschap moet vooral aandacht worden besteed aan de mogelijkheden ter bevordering van de afzet van consumptiemelk, waartoe ook behoort het verhogen van het vetgehalte voor melk in het binnenland. In het begin van de komende week zullen ongeveer tweeduizend Ameri kaanse mariniers Libanon verlaten. Aanvankelijk zou alleen een volledig bataljon van 1200 man vertrekken, maar later werd bepaald dat ook een ander bataljon, dat slechts achthon derd man telt, zal worden wegge voerd. Na hun vertrek zullen nog ongeveer 9400 man van de Amerikaanse strijd krachten in Beiroet zijn. Met een grote lichtprocessie is'za terdagavond een der eerste plechtig heden van het Marlaoongres te Lour des gehouden. De processie was groots en scheen bijna niet te eindi gen. Zondagmorgen droeg een der aan wezige kardinalen de Hoogmis op in de Rosaire en in de middag namen alle kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen deel aan de Sacraments processie. Onder hen was ook kardi naal Tisserant, die de H. Stoel ver tegenwoordigt. Gisteren startte in dit nieuwe voet balseizoen ook weer onze Stem-toto. Het moge gezegd zyn, reeds onmid dellijk overtrof voor deze eerste keer de deelname onze stoutste verwach tingen. Een winnaar kwam er echter nog niet te voorschijn. Traditiegetrouw wordt nu de inzet van 50.- verhoogd met 25.- en valt er zondag reeds 75.- te verdienen. De juiste uitslagen waren: NO AD - DOS 1, NAC - SC Enschede 2, PSV - Willem II 1, ADO - Feijen- oord 1, Sparta - SHS 1, ZFC - BW 1, Excelsior - RBC 1, Dosko Xerxes 3, Longa - 't Gooi 2, DHC - Baronie 1. Controle-totaalcijfer 14. Tevergeefs probeerde helikopter piloot Eelco Schuller zijn machine de nodige hoogte te geven om op de Nispense kerktoren een kruis te plaatsen. Heer dan vijf meter kreeg hij het kruis niet van de grond. 163 Twee-en-twintig mensen zijn am het leven gekomen tengevol ge van een botsing tussen de Liberiaanse tankboot „Melika", en de Franse tanker „Fernand- Gilabert" in de ingang van de Perzische Golf. Beide tankschepen vlogen na de aanvaring in brand. De opvarenden konden niets anders doen dan zich zo snel mogelijk in veiligheid trach ten te stellen. Een aantal zeelieden werd door andere schepen opgepikt; sommige van hen hadden ernstige brandwonden. De Britse admiraliteit deelde gis terenavond mede, dat de „Melika" over een afstand van 25 mijl bran dend en door de bemanning verlaten in de Perzische Golf heeft gevaren met de machines op volle kracht. De Melika werd ontdekt door een vliegtuig van het Britse vliegdekschip „Bulwark". Door een helikopter en een fregat zijn twee ploegen Britse militairen aan boord van het tank- schip gebracht. Men hoopte de brand spoedig meester te zijn. Ook op de Fernand-Gilabert is een ploeg Britten overgezet. Daar was men het vuur al meester.

de Stem | 1958 | | pagina 1