GUNSTIGE REACTIES De "Piet Hein"naar Nieuw'Gl"nea REDE EISENHOWER GEEN UITSTEL VOOR LITTLE ROCK Churchill jr. in het nieuws Zeventig onderwerpen voor vergadering Y.N. Verbetering salarissen lagere en middelbare ambtenaren Ex-wereldkampioen Max Baer in nieuwe rolt.v.-ster Roeck Geen Britse verplichting tot deelname defensie Quemoy-eilanden Hulst if' :sse' ungle jim rneuzen isketiers" srneuzen ostburg nicht' alles wist RAAGD Zal Faubus school sluiten 12 WOL DAGBLAD VOOR ZEELAMP Ook Luns niet voor concessies Weinig wind j Paus over pijnen stillen en sterven Hellevoetsluis weer marinestad Isa Antilliaans kabinetsformateur NAV O-oefening KVP-motie leidt tot succes Wijziging in regering Irak Meeste gasten: Champ dag 14 septem. ber om 8 uur, 1UE WILMS in miljoenen lief oen opspringen 98e JAARGANG No. 22859 rlijk op dreef... rechten, en dat 5TANTINE stijl. ïaandag 15 sep- .GAN's gerucht- KERR - DAVID ortreffelijk film- mensen vertelt een schokkend en verhaal van igde en verdriet uur. Speciale le onvergetelijke de nieuwe wil- den hiervoor de d). aanvang 8 uur, rootste komieken elijke film: :rs). :lt lachen. De be- in een heerlijke .nder Dumas. ■r des konings, els in een oerko- JR THEATER. tember 1958 opent ?ENTONEEL het TOLD en BACH, oor van Kouteren. rt-Temmerman. Aanvang 8 uur. ïeden tel. no. 2041 van 121 en 56 •tgebouw. •esproken plaatsen uren der plaatsbe- *e om 8 uur niet 5 september, aan- BERT FREYTAG - DANSORKEST in ritme, humor en Heidelberg, waar 'ilm naar het hart raag jong wil zijn. enide handeling en Alle leeftijden. 8 uur, brengen wij O. E. HASSE - RUTTING in tse contra-spionage. mf en tragiek. Het ■t zijn laatste adem- oze machthebbers. 14 jaar. man die alles wist" giss mich nicht". Alle leeftijden. met keuken la of omgeving op landen. :s adv. Bur. Steen- E WOL WAARD..... en ruim NT SAS VAN GENT tending van brieven inderdaad het nunr telden (bij voorkeu» N DER STEEN W'.WattïïÜP) wowrkomenn Uitgave N.V. Uïtg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 13 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. meW w n—- W vh Ml Obmm sta K T» - Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel^no. Het voorstel van president Eisenhower om het geschil lugsen communistisch- en nationalistisch-China door onder handelingen op te lossen, waarhij de Amerikaanse presi dent echter tezelfdertijd benadrukte, dat zijn land niet tot een politiek van concessies bereid was, heeft in hel Westen gunstige reacties uitgelokt, bijzonder in het Amerikaanse Congres. Het Engelse ministerie van buitenlandse zaken gaf een verklaring uit, waarin gezegd wordt, dat Engeland het voorstel tot onderhandelen „sterk toejuicht". Duide lijk wordt echter in deze verklaring gesteld, dat de Engelse regering op het standpunt staat, dat zij op geen enkele wijze verplicht is deel te nemen aan de verdediging van Quemoy, Matsoe of Formosa. „De vraag is niet, wat de hui dige of toekomstige status van de eilanden voor de kust van China is. De vraag is, of een geschil van deze aard moet wor den opgelost door middel van geweld. En op dat punt staan wij geheel achter het door Amerika ingenomen standpunt", aldus een officiële woordvoerder van het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken. De Amerikaanse minister van defensie McElroy heeft op een persconferentie verklaard, dat de V.S. de Chinezen op de Quemoy- en Matsoe-eilanden zullen helpen ingeval de communisten een lan- HET ENGELS-Deense overleg over een voorstel tot uitbreiding van de viszone rondom de Far Oer-eilanden van drie tot twaalf mijl is afgebroken. Men boekte geen resultaat. DE FRANSE radicalen blijken op hun congres te Lyon verdeeld te zijn ten aanzien van aanvaarding van De Gaul- les grondwet. MGR. MR. FR. OP DE COUL, direc teur van het Katholiek Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoediftg in Den Haag, is tot algemeen voorzitter gekozen van het Internationaal Bu reau voor Katholiek Onderwijs. DE STAKING van artsen in Argen tinië, die 63 dagen geduurd heeft, is geëindigd. Verschillende door de vak bond ontslagen artsen zijn weer in dienst genomen. TE NAGASAKI is wederom een per soon overleden de 16e dit jaar aan de gevolgen van de atoombom, die in de tweede wereldoorlog deze plaats trot. SIK WINSTON en Lady Churchill heb ben in zeer intieme kring te Cap d'Ail aan de Franse Rivièra hun gouden huwelijksfeest gevierd. MACMILLAN heeft meegedeeld, dat er dit jaar geen verkiezingen in En geland worden gehouden, „tenzij er zich een onverwachte ontwikkeling in de toestand voordoet". TE ROTTERDAM is de elfde Femina (beurs voor mode en huishouding) in de Aho'y-hallen geopend. De 250 stands blijven tot 24 september open. Weersverwachting van het KNMI 2 tot vanavond, opgemaakt vrijdag- 2 avond 23.15 uur: 2 Droog weer met zonnige perio- J den. Weinig wind en iets ho- gere middagtemperatunen. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit noord I tot oost. Bewolkt tot mooi. Och- tendnevel of mist. Temperaturen 2 zonder verandering. 2 Vooruitzichten voor zondag en 2 maandag: Aanhoudend zelfde 2 j weer, maar van maandag af J Kans op verslechtering en wind 'Ut het zuidwesten. 2 y,andaag; zon onder 19.01 uur Maan onder 18.44 uur. 2 Morgen: zon op 6.12 uur. Zon 2 onder 18.59 uur. Maan op 7.29 uur. 2 Maan onder 19.13 uur. onaafln£?g: zon op 613 uur- Maan 2 °P 0.52 uur. ding op deze eilanden willen uit voeren. Hij zei uit verklaringen van presi dent Eisenhower en minister Dulles te hebben begrepen, dat de Quemoy- eilanden worden beschouwd als een belangrijk deel van het defensiestelsel rond Formosa en dat het bezetten van de Quemoy- en Matsoe-eilanden door de Chinese communisten zal worden beschouwd als een aanval op Formosa. Minister Luns te New York aan gekomen voor de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties en niet optimistisch over de internatio nale toestand, noemde de rede van Eisenhower goed. ,,Ik ben het vol komen eens met Eisenhowers opvat ting, dat een politiek van concessies de slechtste politiek is" aldus de Nederlandse minister. Reacties communisten De communistische landen denken hier uiteraard anders over. Het Sovjet-persbureau Tass verklaart in een commentaar op de toespraak van Eisenhower, dat opnieuw blijkt, dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek gebaseerd is ,,op agressieve be doelingen, welke een ernstige bedrei ging voor de wereldvrede vormen." En Tass vervolgt: ,,De rede van de president was niets anders dan een poging van militaire chantage en om bedreigingen tegenover China te rechtvaardigen." Peking laat een zelfde geluid horen. In kringen van de nationalistische leiders in Taipeh heeft men zich in eerste instantie teleurstellend uitge laten over Eisenhowers verklaring over het geschil rond Formosa. Men merkte op, dat de Amerikaan se president geen duidelijke verkla ring heeft afgelegd over de wijze waarop de V.S. de nationalisten zul len helpen. Ook had men er maar weinig hoop op, dat de besprekingen tussen de Amerikanen en de Chinese communisten op ambassadeurs niveau zullen resulteren in een af doende wapenstilstand. Quemoy De beschieting van Quemoy is doorgegaan. Berichten uit Que moy meldden, dat de meer dan 100.000 zielen tellende bevolking en garnizoenen bedreigd worden door een hongerdood, tenzij de bevoorrading doorgaat. Men heeft reeds een tekort aan medica menten en munitie. Gisterenmorgen gelukte het een na tionalistisch vrachtvliegtuig door het Paus Pius XII heeft in een toe spraak tot wetenschappelijke onder zoekers, die deelnemen aan een con ferentie over gebruik van kalme rende middelen bij de behandeling van geestes- en zenuwziekten, ver klaard, dat er niets op tegen is om middelen ter vermindering of onder drukking van pijn te gebruiken, ook, onder bepaalde voorwaarden, ten be hoeve van een stervende. ,,De moraal veroordeelt duidelijk doden uit medelijden", dat wil zeg gen de bedoeling om de dood te ver oorzaken. Maar indien een stervende er in toestemt, is het wel toegestaan met mate pijnstillende middelen te gebruiken waardoor zijn lijden wordt verlicht, maar ook de dood wordt versneld. In dat geval is de dood namelijk niet het directe doel maar onver mijdelijk en toereikende redenen la ten maatregelen toe welke het ster ven zullen verhaasten", aldus de H. Vader. Het nut van kalmerende middelen1 in bepaalde omstandigheden waar derende, waarschuwde de Paus ech ter tegen ongebreideld gebruik ervan „alleen om systematisch emotionele moeilijkheden, angst en spanning, die onafscheidelijk aan een actief leven, dat aan het volbrengen van de ge wone menselijke taken is gewijd, verbonden zijn, te vermijden". Een dergelijk ongebreideld gebruik zou tot „betreurenswaardige en moreel ontoelaatbare situaties" kunnen lei den. moordend granaatvuur te breken en in Quemoy een handje vol mannen en een kleine voorraad goederen af te leveren. Overigens is het nagenoeg onmo gelijk het bombardement te door breken. Vier schepen, gekonvooieerd tot de driemijlszone, moesten onver- richterzake terugkeren. Radio Peking verklaarde, dat de een miljoen Chinese „vrijwilligers" die uit Noord-Korea zijn teruggetrok ken, thans in Mandsjoerije wachten, gereed om „waar dan ook tegen de agressors te vechten." Volgens de Chinese bladen hebben 212 miljoen Chinezen in de afgelopen dagen tegen de Verenigde Staten be toogd. Ook meldden deze bladen, dat de troepen van Tsjang Kai-Sjek „be straffende slagen" zijn toegebracht. Het communistisch persbureau Nieuw China meldt, dat grote aantal len Chinezen zich voor militaire dienst blyven melden, vooral in de oostelijke provincies. Amoy, enkele kilometers van de nationalistische Querhoy-archipel, is een waar fort gewonden en iedere burger die ervoor ;'in aanmerking komt, is onder de wapenen, aldus het persbureau. In de provincie Hei Loeng-Kiang, in n.o.-China, hebben zich meer dan zes miljoen mensen voor -de dienst gemeld. In Peking zijn 50 militie divisies tot een gezamenlijke sterkte van 700.000 man gevormd. Het hooggerechtshof te Washington heeft zich gisteren niet hereid verklaard het bestuur van de middelbare school van Little Rock uitstel te verlenen van het toepassen van rassenintegratie. Het hof heeft deze beslissing unaniem genomen. Zij wordt onmid dellijk van kracht. de toelating van de negerscholieren te verzekeren. De uitspraak zal, naar verwacht wordt, veel beroering in de zuide lijke staten wekken. De bewuste middelbare school in Little Rock zou maandag a.s. haar deuren voor het nieuwe schooljaar openen. Men verwacht evenwel, dat de gouverneur van de staat, Faubus, liever gebruik zal maken van zijn recht om de school te sluiten. Er hebben zich zeven negerleerlin gen bij de school laten inschrijven. Faubus is van mening, dat er in het geheel geen noodzaak tot toelating be staat, aangezien de negers, naar hij gezegd heeft, een uitstekende eigen middelbare school hebben. Door deze uitspraak van het hoog gerechtshof is een besluit van een lagere rechtbank om Little Rock bij de integratie twee en een half jaar uitstel te verlenen, teniet gedaan. De publieke tribune van het hoog- erechtshof was geheel bezet. Er wa- en veel negers onder het publiek. In september van het vorige jaar >.an het begin van het schooljaar iep gouverneur Faubus de hulp van ,1e staatsmilitie in om te voorkomen dat de negerleerlingen de school in Little Rock betraden. President Eisen En elders Een school in het district Warren in de Amerikaanse staat Virginia, die op bevel 22 negerleerlingen moest toe laten, zal voor onbepaalde tijd geslo ten worden, zo heeft het schoolbe stuur meegedeeld. Virginia kent een wet, die het slui ten van scholen toestaat als deze op dracht hebben gekregen integratie toe te passen. Het is de bedoeling om in de loop van het volgend jaar aan de plannen voor spreiding van de vloot verdere uitvoering te geven. Het eerste gedeelte van deze plan nen was reeds gerealiseerd door een aantal schepen in het havencomplex van Vlissingen te stationeren. De besprekingen met het gemeente bestuur van Hellevoetsluis hebben er thans toe geleid, dat de Koninklijke Marine binnenkort weer een aantal van haar schepen in de haven van Hellevoetsluis kan stationeren. Begon nen zal worden met enige squadrons mijnenvegers met bijbehorend stations- en werkschip. Zo wordt dan Hellevoetsluis, van waar de Koninklijke Marine omstreeks oower zond toen federale troepen om 1932 vertrok, na ongeveer een kwart leeuw weer marinestad. Randolph Churchill, sir Winstons zoon, is plotseling in het wereld nieuws. Randolph had namelijk in een Engelse krant een artikel ge schreven over de Britse politiek in het Verre-Oosten. De strekking was, dat Engeland Amerika niet alleen zou laten staan bij een eventueel gewapend conflict over Quemoy. MacMillan was het hiermee ech ter helemaal niet eens en liet in een communiqué weten, dat Enge land in dit opzicht geen enkele ver plichting jegens de Verenigde Sta ten had. Foto: Randolph Churchill en Ara bella Churchill op het Londense vliegveld, op weg naar de gouden bruiloft van opa en oma. Arabella, die heel goede maatjes met opa is, was met haar vader de enige fami lie, die het feest opluisterde. De kwesties van het Midden-Oos- ;en, ontwapening en kernwapens, van de ruimte en economische aangele genheden zullen volgens het rapport van secretaris-generaal Dag Ham- marskjoeld, opgesteld voor de aan staande algemene vergadering der herenigde Naties, de voornaamste agendapunten vormen. Over zijn besprekingen met rege- ingsfunctionarissen in het Midden- losten zegt hij in zijn rapport, dat lij daarover later verslag aan de ergadering zal uitbrengen. Een correspondent van de „New York Times" meldt uit Beiroet, dat men in Arabische kringen in het algemeen de reis van Ham- marskjoeld naar het Midden- Oosten een mislukking vindt. )p de agenda van de Algemene Ver- adering staan zeventig onderwer- en, waaronder de ieder jaar terug- erende kwesties en eventueel ter prake komende problemen, zoals ct visserijgeschil tussen IJsland en Iroot-Brittannië. De organisatie van de Algemene ergadering is in een ongehoorde ïaos en dat met de openingsdatum Gouverneur Speekenbrink van de Nederlandse Antillen heeft aan staten- voorzitter R. Isa (democratische partij) verzocht de vorming van een parle mentair kabinet op brede basis op zich te willen nemen. De aangezochte nam da opdracht in beraad. zo dichtbij. De vraag wie voorzitter zal zijn, als opvolger van sir Leslie Muhroe van Nieuw-Zeeland, is nog lang niet opgelost. Drie negermeisjes zijn door het wan gedrag van hun blanke medeleerlin gen gedwongen de middelbare school van Ozark (Alabama) te verlaten. Donderdag moesten de meisjes in de directeurskamer bescherming zoeken tegen de blanke leerlingen. De direc teur zelf heeft hen daarop verzocht de school voorgoed te verlaten om nieu we moeilijkheden te voorkomen. Gisteren is Hr. Ms. fregat „Piet Hein" uit den Helder naar Nieuw- Guinea vertrokken. Ook bij dit ver trek waren vele achterblijvers ge komen om de opvarenden „vaar wel" te wuiven. In de NAVO-oefening „Shipshape" van a.s. donderdag, waaraan ook Ne derlandse eenheden deel zullen nemen zullen voor het eerst proeven worden genomen met Engelands verdedigings middelen tegen door duikboten afge schoten raketten. De oefening wordt gehouden in het Kanaal en de weste lijk daarvan gelegen wateren. (Van onze parlementaire medewerker) Voor een aantal verbeteringen in de salarissen voor de lagere en middelbare ambtenaren heeft de regering een bedrag van twintig miljoen gulden nodig. Minister Struycken heeft daar om een aanvullende begroting bij de Tweede Kamer ingediend. De verbeteringen, die per 1 april 1958 zullen ingaan zijn: toekenning van een overgangstoeslag van 3 percent aan de rijkswerklieden, aan wie geen presta tiebeloning wordt verleend. Deze maatregel geldt in afwachting van de geleidelijke invoering van werkclassificatie en prestatiebeoorde ling van deze categorie. Voor zover er bij de lagere overheidsorganen soort gelijke plannen bestaan, zal de rege ring toestemmen, dat ook hier voor de werklieden een overgangstoeslag wordt verleend. Verlenging voor de salarisschalen voor de lagere en middelbare ambte naren in verband met het te geringe verschil, dat thans bestaat tussen de salarissen van de hoogst betaalde werklieden en de laagste toezichthou dende ambtenaren. Voor de ambtena ren tot en met de rang van adjunct commies periodieke verhoging per 1 april. Voor de ambtenaren met de rang van adjunct-commies A een pe riodieke verhoging, voor zover zij minstens een jaar het huidige maxi mum van de schaal genieten. Soortgelijke maatregeTen zullen wor den getroffen voor onderwijzend per soneel en politiepersoneel in rijks dienst. De salarisverbeteringen zijn het re sultaat van overleg tussen de regering en de ambtenarenorganisaties in het georganiseerde overleg, waarop de Tweede Kamer reeds had aangedron gen in de motie-Weyters (K.V.P.) De regering is er van uitgegaan, dat de verbeteringen geen invloed behoeven te hebben op het algemene loonbeleid in Nederland. Kolonel Abdel Salem Aref, waar nemend premier van Irak, is „in het algemeen belang" van zijn functie van plaatsvervangend opperbevel hebber van de strijdkrachten onthe ven. Dit is door radio Bagdad meege deeld. Dit is de eerste belangrijke wijziging in de Iraakse regering sinds het bewind van koning Feisal en premier Noeri es Said ten val werd gebracht. De oud-wereldkampioen der zwaargewichtboksers Max Baer is momenteel de hoofdfiguur in een plaatselijk Hollywood-TV- programma, waarin hij figuurlijk schermutselt met groot en klein uit de „show business" en de politiek. Vijf avonden per week zet Max zijn 250 pond achter de mi crofoons, met joviale onachtzaamheid wat betreft de plaats van de camera, de namen van zijn gasten en de fijnere trekjes van de Engelse taal. 11 55 Wanneer de naam hem ontvallen is, noemt hij zijn gast eenvoudigweg ..Champ" (populaire afkorting van kampioen). Tot dusverre is hij gastheer ge weest van maar één rechtmatig kampioen, Jack Dempsey. Andere be zoekers waren bijvoorbeeld de zangsterren Billy Daniels en Kitty White, de actrice Marie Windsor en gouverneur Goodwin Knight. Als het hapert met de woorden stroom van Max, brengt zijn assis tente, de knappe Gale Robbins, er de gang weer in. Tijdens een lunch in een restaurant nabij de tv-studio, werd Baer be groet door diverse beroemdheden. ..God zij met je, Champ", riep hij dan uit, om vervolgens het voorhoofd te fronsen en te vragen: „Wie was dat?" Max is trots op zijn staat van dienst in de ring maar 8 van de 126 partijen verloren. „Ik had geluk. Ik was sterk en kon een stevige stoot op de kaken hebben. En geen cent last heb ik er van", aldus Max. Anders dan met menig ex-bokser het geval is, is Max ook financieel gezond. Wanneer hij in februari van het volgend jaar 50 wordt, beginnen zijn verzekeringspolissen hem 2.500 dollar per maand te betalen. „Ik placht te jammeren als een hond, wanneer mijn manager Ancil Hoffman mij m'n duiten afnam",ver telt Baer nu glimlachend. „Na mijn partij tegen Schmeling kreeg ik maar 100 dollar in mijn zak. Ancil stopte de duiten in die polissen. Maar nu zit ik voor altijd op fluweel." Baer verhief zich van zijn stoel om zijn armen om Marilyn Maxwell te slaan, die voorbij kwam. Hij drukte haar bijzonder hoorbaar een zoen op de wang en bulderde „God zij met je, lieve. Je ziet er mieters uit." Mari lyn ontsnapte, terwijl Max uitlegde, dat hij ongestraft knappe meisjes kan zoenen, omdat zij hem allemaal zien als „papa Baer", aardig, maar ongevaarlijk. Max bekeek zijn goed verzorgde nagels en vertelde dat de t.v. hem niet zenuwachtig kan maken. „Ik kijk naar de mensen in mijn show en be denk, dat ik het veel beter doe in hun business, dan zij zouden kruinen in de ring", grinnikte hij. „En boven dien, iedereen noemt me Champ" en dat doet me goed. Soms denk ik echter dat ze „Champ" zeggen, om dat hun mijn naam niet te binnen schiet. Dat is beter dan..." Max on derbrak zich zelf om naar een be kende Hollywoodse persoonlijkheid te wuiven. ..God zegene je, Champ", bulderde hij.

de Stem | 1958 | | pagina 1