Nederlands Perzië m Marine-vliegtuig neergestort Actie tegen FLN Naar landing Amerikanen van strand op Quemoy ZEEUWSE TRIOMF Indonesisch-Russisch contact over N. Guinea Kabeljauwse twisten Alle tien inzittenden in vlammen omgekomen DAGBLAD VOOR ZEELAfiD De slachtoffers Reparatie te Abadan Zonnige perioden Geen gevaar in luchtverbinding met Moskou Aanslag in Makassar Elementaire deeltjes niet elementair Visserijgrens van IJsland in V.N. Paratyfus te Wychen Vliegramp in Alaska Sabotagedaden in Frankrijk Kom bij ons Aandrang van Tsjang Kai Sjek Frankrijk niet in debat over Algerije Amerikaanse troepen uit Libanon Sami El Solh binnenkort uit Libanon Schip met kopra in Indonesië vast Bezuiniging in Amerika 98e JAARGANG No. 22857 DONDERDAG 11 SEPT. 1958 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs 7.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOS1BURG, Nieuw.tu.it .1. tel. no. 35L^ toestel startte weer. Opnieuw faalde de motor echter. Langs raffinaderij Het toestel meldde nog aan de ver keerstoren van Abadan, dat het een lekkage had aan zijn olieleidjng en ■rugkecrde. Op twee mill afstand an het vliegveld stortte het vlieg- iig neer. De piloot is er nog in geslaagd de iieraffinaderü van Abadan, waar de bedrijfsbrandweer al was gealar meerd, te vermijden. De brandweer van het vliegveld rukte direct uit naar de plaats van de ramp, maar kon geen van de in zittenden uit het brandende toestel redden! Volgens functionarissen van het vliegveld woedde er een hevige storm. De tien omgekomenen zijn: luit. ter zee-vlieger eerste klasse T. M. A. Hoebink uit Voorschoten, geboren in 1912, die het commando voerde, luit. ter zee 2de klasse oudste categorie J. Andreas uit Den Haag. geboren in 1927; luit. ter zee technische dienst tweede klasse oudste categorie J. A. Wurtz uit Valkenburg (1928); ser geant-vlieger P. J. M. Paardekoper uit Leiden (1930)sergeant-vliegtuig- maker algemeen H. Q. Spiessens uit Loosdrecht (1919); sergeant-vliegtuig maker G. Decharon de Saint Ger main uit Katwijk (1925); korporaal- Wiegfuigtelegrafist J- J. F- Schrijver ui' Amersfoort (1928), korporaal- i liegl uigmaker-vliegtuigmonteur A. Rqmpies uit Den Haag (1934); kor poraal-vliegtuigmaker-motormonteur J. Bosma uit Menaldumadeel; korpo- raal-vliegtuigmaker-motormonteur K. W. Smits uit Leiden (1930). Behalve Rompies en Bosma waren alle slachtoffers gehuwd. Deze fotocombinatie toont de slachtoffers van het ongeluk met het Nederlandse marine-vliegtuig „Mariner" P-303, dat bij Abadan in Perzië brandend neerstortte. Boven v.l.n.r.: J. Bosma, J. An dreas, K. W. Smits, H. Q. Suies- sens en G. Decharon de Saint Ger main, Onder v.l.n.r.: P. J. M. Paarde- koper, J. J. F. Schrijver, T. M. A. Hoebink, die het commando voer de; J. A. "Wurtz en A. Rompies. KONINGIN JULIANA heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Ambo- nezenwoonoord bij Apeldoorn. DE ROEMEENSE regering heeft de in Roemenië woonachtige Fransen meegedeeld, dat zij Roemeens onder daan moeten worden of anders bin nen 43 uur het land moeten verlaten. - rankrijk heeft hiertegen gepro testeerd. PAUS PIUS XII zal een uiterst mo derne cinemascoopcamera met een projectie-apparaat ten geschenke jjgen van Spiros P. Skouras, pre sident van 20th Century Fox.' TWEE JAPANSE vissersboten, met E man aan boord, zijn door een R'issiseh patrouille-vaartuig aange- nouden en naar het zich in Rus sische handen bevindende eiland Sji- kotan overgebracht. ARGENTINlë wordt opnieuw door ernstige arbeidsgeschillen bedreigd. Onder meer zijn 15.000 man perso neel van de posterijen in staking. MINISTER CALS (O., K. en W.) is gisteren naar Genève gereisd om 1 een gedeelte van de atoomcon ferentie bij te wonen. SOVJET-statistieken wijzen uit, dat do industriële produktie in Rusland vergeleken met het niveau van 1913 maal zo groot is geworden. In de n-iatste drie jaar stegen de oogsten met 7,1 percent, aldus Tass. Een Nederlands Marine-vliegtuig, op weg van Nieuw- Guinea naar ons land, is nabij Abadan in Perzië veronge lukt. De tien inzittenden, allen in dienst bij de Koninklijke Marine, zijn omgekomen. Het toestel was een Martin-Mariner-amfibievliegtuig. Sinds enige jaren zijn deze tweemotorige toestellen, die in 1956 tweede hands van Amerika werden overgenomen (in 1938 kwam het eer ste prototype aldaar gereed), bij de Marine in gebruik. Zij zijn berekend op zeven tot negen koppen en met een mamimumstart- gewicht van ruim 25.000 kilo. Het ongeluk op korte afstand van Abadan gebeurde gisteren in alle vroegte (tien minuten over half vier Nederlandse tijd). De Marinevoorlichtingsdienst deel de mede, dat het toestel reeds enige tijd te Abadan aan de grond stond voor reparatiewerkzaamheden. In verband daarmee was de oor spronkelijke bemanning van het vliegtuig, afkomstig uit Nederlands- Nieuw-Guinea, reeds naar Nederland teruggekeerd, aangezien verwacht mocht worden, dat deze reparatie enige tijd zou duren. Een reparatie- ploeg van de Marineluchtvaartdienst was van Nederland uit naar Abadan gegaan met het nodige materiaal. Gisteren steeg het vliegtuig op voor de definitieve thuisreis. Aan boord bevond zich de desbetreffende repa- ratieploeg en enig vliegend perso neel, dat het vliegtuig naar Neder land zou brengen. De oorspronkelijke bemanning is na terugkomst in Ne- verwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt woens dagavond 23.15 uur: Droog weer met zonnige perio- J den, maar in de ochtend plaatse- .ik mist. Zwakke tot matige, in oofdzaak noordelijke wind. Wei- verandering in temperatuur. verwachting van het Belgisch l A ocrkundig Instituut; J •ikke veranderlijke wind. Be- S wolkt. afgewisseld met opkiarin- J A'n. 's Morgens nevel of mist. J indaag: zon onder 19.06 uur. laan onder 17.45 uur. t Morgen: zon op 6.08 uur. Maan op 4.47 uur. S (Van onze parlementaire medewerker) De regering ziet geen gevaar voor de veiligheid van het land in een luchtvaartovereenkomst met Rus land, waardoor de Russische maat schappij ,,Aeroflot" een luchtdienst op Schiphol kan onderhouden met de Tupolev DU 104. Over deze kwestie waren vragen gesteld door het Tweede-Kamerlid prof. Gerbrandy (A.R.). Prof. Gerbrandy had gewezen op de uiterlijke gelijkenis van de Du 104 en de Russische straalbommen- werper Du 116 en hij vreesde, dat de Russen hiervan gebruik zouden kunnen maken bij een overval. De ministers Luns, Staf en Algera ant woordden nu, dat er wel degelijk on derscheid bestaat tussen het passa giersvliegtuig en de bommenwerper, zo zelfs, dat dit voor een ge oefende waarnemer op grote hoogte waarneembaar is. Het is verder vol gens de bewindslieden niet aanneme lijk, dat een eventuele actie, die toch een deel zou moeten uitmaken van een actie in groter verband, gericht zou zijn tegen doelen, die door het verkeersvliegtuig worden bestreken. In een drukbezochte kermistent op een handelstentoonstelling in Makas sar is een handgranaat ontploft, welke 39 personen verwondde. Een der gewonden overleed later in een ziekenhuis, de andere konden na behandeling naar huis. De Indonesische politie staat voor een raadsel wie de handgranaat wierp. derland deels weer naar Nederlands- Nieuw-Guinea gedirigeerd en staat voor een ander deel gereed voor ver trek. Buitenlandse persbureaus meld den, dat men eerder te Karatsji in Pakistan een tussenlanding had uit gevoerd en dat men enkele dagen ge leden wilde landen te Bagdad in Irak. De Iraakse autoriteiten wens ten echter geen toestemming te ge ven. De Marine ontkent, dat er sprake van is geweest om in Bagdad te landen. De piloot kreeg vervol gens toestemming van de Perzen om te landen en voerde te Abadan een landing uit, met één motor bescha digd en benzine lekkend uit de hoofd tank. Reparaties werden verricht en het De jongste onderzoekingen der natuurkundigen schijnen erop te wijzen, dat de deeltjes, die tot nu toe als de elementaire bouwsteentjes der natuur wor- ien beschouwd, geen elemen- aire deeltjes zijn. Er zijn aanwijzingen, dat de pro- tonen en de neutronen, waaruit de atoomkernen zijn opgebouwd, zelf weer uit andere nog veel kleinere deeltjes zijn samenge steld. Zij vertonen n&melijk een zekere structuur. Over dit onderwerp heeft de Ame rikaanse natuurkundige R. Hofdstad- ter een rapport uitgebracht op de tweede atoomconferentie in Genève. Hij zei, dat deze eventuele nog klei nere deeltjes de natuurkunde voor uiterst grote problemen plaatsen. Het is namelijk onmogelijk, er met de tegenwoordige middelen quantita- tieve metingen aan te verrichten en ook de theoretische benaderingen, die de moderne natuurkunde ge bruikt, kunnen er niet op worden toegepast. In aansluiting op ons bericht van gisteren, dat IJsland bereid is te praten over de visserijgrens, wordt nog nader gemeld, dat IJsland de komende algemene vergadering der V.N. zal voorstellen zelf een oplossing te zoe ken voor de kwestie van de visserij grens. Dit wordt meegedeeld in een communiqué van het IJslandse minis terie van buitenlandse zaken, dat gis teren is uitgegeven. Te Wychen bij Nijmegen heb ben 250 mensen paratyfus. De ziekte heeft geen ernstig ver loop. Op het ogenblik zijn de meeste pa tiënten zover genezen, dat ze zich weer naar buiten kunnen begeven. Enkelen, onder wie een paar kinde ren, bij wie de ziekte zich wat ern stiger liet aanzien, zijn bij wijze van voorzorg naar een ziekenhuis over gebracht. De oorzaak van de epidemie meent men te hebben gevonden in enkele voedingsbedrijven te Wychen. Het in een slagerij verkochte vlees, dat een aantal personen besmet heeft, was bij het onderzoek niet meer aanwe zig, doch men heeft nog enkele kleine stukjes kunnen vinden en ook het schrapsel van het hakblok is op gezonden naar de veeartsenijkundige dienst van de provincie Gelderland te Epe. De enkele gevallen van paratyfus, welke zich in Nijmegen hebben voor gedaan, zijn meer op zichzelf staan de gevallen, welke zichwel vaker voordoen. Een tweemotorig transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is tijdens de start op de vliegbasis El- mendorf in Alaska neergestort en uit gebrand. Twaalf van de 19 inzittenden kwamen om het leven. Aangenomen wordt, dat het ongeluk aan motorpan ne te wijten was. De Franse politie is gisteren in 26 departementen overgegaan tot actie tegen het Algerijnse bevrijdingsfront (FLN). Er zijn 220 personen gearresteerd. Voorts werden documenten en geld, afkomstig van inzamelin gen, in beslag genomen. De gearresteerden zullen naar Al giers worden overgebracht, waar zij ter beschikking zullen worden ge steld van de militaire gerechtelijke autoriteiten. Bij een olieboorinstallatie te Seltz, in de omgeving van Straatsburg, heeft zich een ontploffing voorge daan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel is materiële schade aangericht en de autoriteiten hebben strenge maatregelen geno men om brand te voorkomen. Men onderzoekt of de ontploffing wellicht het werk is van sabotage- ploegen van de F.L.N. In de Noordfranse industriestad Rijssel werden twee kisten handgra naten, een met vijftig en de ander met zes granaten, aangetroffen. Bij Guingamp, Bretagne, ontspoor den door onbekende oorzaak de loco motief en elf wagons van een goede rentrein. De politie heeft de zaak in onderzoek. A.A. tégen referendum Vertegenwoordigers van de Afri kaanse en Aziatische landen bij de V.N. hebben de komende volksstem ming over de nieuwe Franse grond wet in Algerije afgekeurd. De volks stemming is volgens hen niet in overeenstemming met de V.N.-reso lutie van vorig jaar, waarin werd aangedrongen op onderhandelingen over een regeling voor het Algerijnse geschil die in overeenstemming zou zijn met het doel en de beginselen van het V.N.-handvest. De spanning in de Nederlandse paardenwereld is gebroken. De kampioenen van de nationale tentoonstelling van Het Neder- landsche Trekpaard in Den Bosch zijn bekend. Successeur, een prachtige bruinschimmel van de Stallen De Dobbelaere uit IJzen- dijke, Is nationaal kampioen van de hengsten geworden. Dat op deze gala-foto de chef-kok van het restaurant in de Bossche vee markthallen te zien is, heeft niets te maken met een sombere toe komst van SuccesseurDe kok wilde de kampioenen alleen maar feliciteren. Met Successeur waren overigens de Zeeuwse troeven in Den Bosch niet uitgespeeld. „Hersa van Certain", n.l. van de gebr. Haverbeke te Biervliet, verwierf het reserve-kampioenschap bij de merries. Ze was tweede achter de kampioene Mina van Veer- hoek, van de gebr. v. d. Velde te Moerkapelle. Bij de hengsten bleef het reserve-kampioenschap in Brabant. Het kwam toe aan „Costaud van Soesterhof" uit Stiphout. De tweede secretaris-generaal van het „Nationale front voor de bevrijding van West-Irian" (Ne derlands Nieuw-Guinea) is naar Moskou vertrokken. In andere persberichten is gemeld, dat twee hoofdofficieren van het le ger, die aan het Nationale front waren toegevoegd, enkele dagen ge leden zijn gearresteerd op beschuldi ging van frauduleuze handelingen met gelden van het front. Blokvorming De Indonesische regering heeft in tussen de bewering geuit, dat Neder land pogingen in het werk stelt om het Westerse blok ervan te overtui gen, dat Westelijk Nieuw-Guinea een belangrijke factor is voor het ver sterken van de strategische positie van het Westerse blok in de Stille Ocaan. In een radio-uitzending van het mi nisterie van voorlichting werd Ne derland gewaarschuwd „om niet nog meer spanning in de Pacific te ver wekken." Die blokvorming in de Pacific heeft ook het hoofdbestuur van het Sociaal Democratisch Cen trum van leden der PvdA, bezig gehouden. In een vergadering heeft dit bestuur de volgende mo tie aangenomen: Overwegende, dat het Nederlandse gezag over Westelijk-Nieuw-Guiriea een vorm van kolonialisme is, die de verhouding tot de Aziatische we reld in ernstige mate verstoort, ern stig verontrust door de recente be richten aangaande pogingen om het gebied in te schakelen in de inter nationale militaire blokvorming, spreekt als zijn mening uit dat de Nederlandse regering op korte ter mijn onderhandelingen met de In donesische regering dient aan te knopen op basis van afstand van de Nederlandse soevereiniteit over dit gebied. J5 De chef van de nationalis- tisch-Chinese generale-staf, generaal Wang Sjoe Ming, heeft communistische vliegers, die met een „MIG"-straaljager naar nationalistisch-China uitwijken, een beloning van ongeveer 530.000 gulden, een vrijgeleide, vrije keuze van een beroep en de mogelijkheid tot studie aan een universiteit in Formosa, af in het buitenland, toegezegd. Ook soldaten en matrozen van communist.; sch-China zijn bij desertie beloningen in het voor uitzicht gesteld. De ambassadeur van communis- tisch-China in Polen, Wang Ping Nan, een van de beste diplomaten van communistisch-China, is gisteren, na een bezoek van vijf dagen aan Pe king, in Warschau teruggekeerd. De correspondent van het Amerikaanse radiostation N.B.C., Cecil Brown, heeft gisteren uit Taipeh bericht, dat de Ameri kanen voorbereidingen treffen voor een ambifielanding op het strand van Quemoy, teneinde daar nationalistische troepen en voorraden aan land te zetten. Brown heeft uit zeer betrouwbare bron vernomen, dat deze operatie binnen 24 uur zou plaatshebben. De Amerikanen zouden daarmee de twaalf-mylszone doorbreken en onder onmiddellijk bereik komen van het communistisch geschut. Volgens Brown, zo bericht UPI, heeft Tsjang Kai Sjek bij de Ameri kanen sterk aangedrongen op deze actie, omdat zijn eigen marine de blokkade niet meer kan doorbreken. ,,De vrede hangt aan een zijden draad", aldus Brown. De Amerikanen hopen dat de communisten niet op hen zullen schieten, want als dat ge beurt, zal het vuur beantwoord wor den. Peking dreigt Intussen gaat Peking door met dreigen. De regering te Peking heeft gisteren voor de derde maal een „ernstige waarschuwing" aan het adres van de Amerikanen gericht wegens schending van het Chinese luchtruim. Volgens de verklaring hadden die dag twee Amerikaanse vliegtuigen boven Chinees gebied ge vlogen. Militairen van communistisch- China zijn bezig met de aanleg van verbindingen tussen de bestaande spoorwegen in de provincie Foekien, die tegenover Formosa ligt. Een der verbindingen, die tussen Nanking en Foetsjo, zal er voor zorgen dat de communisten per spoor goederen zul len kunnen aanvoeren tot de kust tegenover het door de nationalisten bezette eiland Matsoe. Ike voor t.v. President Eisenhower zal van daag zijn vakantie te Newport onderbreken en via de Ameri kaanse radio en televisie spre ken over de crisis in het Verre Oosten, waarbij hij zijn volk ver slag uitbrengt over de toestand aldaar. Heel wat Amerikaanse officials zijn van mening, dat onderhandelingen tussen de V.S. en communistisch- China moeten kunnen leiden tot de aanbeveling, dat nationalistisch- China Quemoy en Matsoe opgeeft, maar dan zal Peking „eerst de re volver in de rug van de Verenigde Staten moeten terugtrekken." De Franse regering heeft gis teren bekendgemaakt, dat haar delegatie bij de V.N. niet zal deelnemen aan debatten in de V.N. over de Algerijnse kwestie. De Franse delegatie zal worden ge leid door de minister van buitenland se zaken, Maurice Couve de Murville. Voorts maken er deel van uit: Ber nard Cornut-Gentille, minister voor overzees Frankrijk, Jules Moeh, die Frankrijk vertegenwoordigde in de V.N.-subcommissie voor ontwapening, en Georges Picot, de permanente ver tegenwoordiger bij de V.N, De Amerikaanse regering zal spoedig de terugtrekking van de 1700 mariniers in Libanon aan kondigen, zo verneemt U.P.I. uit goedingelichte bron te Washing ton. Volgens de zegslieden zal een ba taljon mariniers uit het opleidings kamp Lejeune, North Carolina, naar de Zesde Vloot in de Middellandse Zee worden gezonden. Dit bataljon zal de detachementen mariniers op de Zesde Vloot versterken. Premier Sami El Solh heeft in een radiorede meegedeeld, dat hij zeer bin nenkort Libanon gaat verlaten na zich gekweten te hebben van „een zeer moeilijke taak". Hij sprak de wens uit, dat de toestand zich zal stabiliseren onder leiding van de wettige regering en hij nodigde alle Libanezen uit, zich rondom dit bewind te scharen. Men neemt aan, dat de premier zich binnenkort in Turkije 2al vestigen. De Indonesische procureur-generaal heeft opdracht gegeven geen vergun ning voor vertrek te verlenen aan het vrachtschip Ringhorn, dat onder Noorse vlag vaart. Soeprapto heeft verklaard, dat het schip zal worden vastgehouden totdat bewezen is, dat de lading van 2.000 ton kopra ter waarde van ongeveer een en een kwart miljoen gulden door de exporteur is geregeld met het Indo nesische deviezeninstituut. Hij zei voorts, dat het vasthouden van het schip moet worden gezien als een „voorzorgsmaatregel". President Eisenhower heeft alle federale departementen en andere organen verzocht, het aantal per soneelsleden dit jaar met minstens twee procent te verminderen. Deze maatregel is, volgens de pre sident nodig om de extra-uitgave van 950 miljoen dollar als gevolg van de salarisverhoging die de federale amb tenaren dit jaar hebben gekregen, te nivelleren. Voorts heeft de regering besloten, het geld dat het Congres voor de bouw van nog vier met raketten be wapende atoomduikboten heeft toege wezen, voorlopig niet te besteden. De Britse treiler „King Sol" (486 ton) heeft een „aanval" van de 72 ton metende IJsland se kanonneerboot „Odin" afge slagen. De schipper seinde dat hij de „Odin" geramd had, toen dat schip bijdraaide om hem te enterenDaarop was de IJslan der „met een flinke kras op zijn neus" afgedropen. Enige uren tevoren hadden opvarenden van de „Odin" de bemanning van de treiler de ..Lock Fleet" met gedroogde kabeljauw bekogeld. De Britten beschikten echter over vol doende vis om de IJslanders van repliek te dienen.

de Stem | 1958 | | pagina 1