Louis Proost liet alle grootheden achter zich MARKTEN Herrie in boezem der Oostenrijkse internationals Hoogst belangrijke ontmoetingen in Breda, Tilburg en Eindhoven Felle strijd om de punten Zo of anders I HARY'S WERELDRECORD BLIJFT GEMOEDEREN BÈZIG HOUDEN - TYPE-LES - Gemeente Graauw en Langendam ACTIEVE VERTEGENWOORDIGER Flinke jongeman Klinkende verrassing te Brasschaai TECHNISCHE SCHOOL - OOSTBURG BEKENDMAKING DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 De heel harde werkelijkheid Program afdeling Zeeland Oriëntatierit te Biervliet ïandboog te Sluiskil Fide-landen- toernooi zeer belangrijk SPORT IN 'T KORT Smeekens niet naar Stockholm Clubtoto ontoe laatbaar geacht Tenniscircus van Jack Kramer naar Scheveningen WATERSTANDEN BRASSCHAAT, dinsdagavond. (Van onze speciale verslaggever) Zelfs voor zijn eigen deur heeft Janneke Zagers zijn mooiste droom niet kunnen waarmaken. Al de tijd, dat hij woont aan de kleurige huizenrij, die als een carnavalsoptocht naar Antwerpen leidt, doet Zagers niets anders dan nieuwe versies verzinnen op het gezegde: „Ooit zal ikMaar voorlopig zal hij nog niets. Voorlopig is de fameuze „Acht", de koers, die deftig omschreven de revanche van het wereldkampioenschap heet, een zaak, die rijders van wereldfaam plegen uit te vechten. Deze dag, wankelend tussen zon en regen, was het Louis Proost, die de hoogste eer verdiende. Janneke Zagers had zijn uiterste best gedaan. Toen de zwaarste ontwapening in het sterrenveld had. plaats gehad, toen de damp van een groot aantal goed geplaatste demarrages, scherp als dynamietexplosies, was opgetrokken, reed hij samen met Proost vooraan, telkens vol trots wuivend naar zijn vrouw en naar ie verst denkbare familieleden, die hij voor zijn deur aan het parcours had weten te verzamelen. Maar op een vreselijk moment ging het wiel voor hem sneller en sneller. Zagers had geen tijd meer om te zwaaien. Hij moest fietsen om bij te houden en hij verloor het duel van de fietser tegen de fietser.... Zijn vrouw, een schoonheid tussen de vrouwen, die in België nogal spoedig het predikaat „vedette" krij gen, plus neven en nichten in de zo veelste graad, konden hun triomf kreten inslikken en in de donkerte van Zagers' huis verdwijnen, om ver bitterd te mokken over de harde werkelijkheid, dat er maar één man is, die een koers wint, of het nu de geliefde Acht van Brasschaat dan wel in Reims is. Louis Proost. Vorig jaar was deze fors gebouwde jongeman nog een naamloos manne tje, dat net aan de andere kant van de grens onder Ulicoten zo'n beetje aan hardrijden deed. Toen echter trad hij in het licht van de scherpste schijnwerpers, door op een onver wachts moment wegkampioen der amateurs te worden. Nadien ver dween Louis weer in het donker, om eindelijk wéér eens. in het licht te komen. Dat geschiedde vandaag in Brasschaat, waar hij van de achter ste gelederen oprukte naar de ere plaats zonder weerga. Te laat ontdekt Er was wederom hel licht nodig om het vuur van Proost volledig tot zijn recht te doen komen. Achter hem ver waardigden zich in het uur der be slissingen hooggeleerde heren als An- dré Darrigade, Louison Bobet, Willem van Est, die weliswaar in de gaten kregen, dat ze volgens de stipte regels der kunst in het pak dreigden te wor- •den gedaan, maar helaas wat laat wa ren met die ontdekking. Eén naam is eigenlijk per ongeluk gevallen: die van Willem van Est. Die had in het vroegst van de koers in feite al bewezen, dat hij de kwaliteit van het veld niet vertrouwde. Hij „knalde" onmiddellijk mee, toen an dere waaghalzen al vroeg de ruimte invlogen. „Wat er komt, komt er", re deneerde van Est kennelijk, „maar elke meter, die wij al gereden hebben, zullen de anderen nog voor de wielen krijgen", of ze nu de weledelgeboren heer Bobet, Anquetil, Craczyk of hoe -dan ook heten De Brasschaatse organisatoren kon den hun plezier niet op. Ze hadden inderdaad een veld van wereldrenners bijeen gescharreld, ter meerdere "eer en glorie van de kermis, maar dat al les zo vlot zou gaan, hadden ze zelfs in hun wildste dromen niet durven voorzien. Maar nu tobde een man als van Est, aangemoedigd door duizenden Neder landers, vooraan. Dat konden de groot, heden, in de Belgische kranten dagen achtereen afgeschilderd als de duurste portretten uit de huidige, Europese wielergalerij, uiteraard niet gedogen. Met het fijne gevoel van de punten- jager toog eerst de Belg Frans van Looveren naai voren om ten aan- schouwe van bierkouwend België een pint of wat bij te voegen aan het rood geel-zwart van de nationale driekleur. Daarna kwam Craczyk los, nog steeds getooid in het groen van de winnaar van het puntenklassement van de Tour. Ook hij ging zich bemoeien met de strijd, waarvoor heel wielermin- nend Europa zich zo langzamerhand aan het interesseren was. Kans gegrepen Daardoor kreeg Proost de kans. Alle favorieten zaten zo gewichtig naar el kaar te kijken, dat ze op een bepaald moment vergaten te denken aan de jongeren, die tot op dat ogenblik wei nig anders hadden gedaan dan ge luisterd naar de orgels op de kermis en gekeken naar de vedettekes, die zich speciaal voor deze feestelijke dag hadden opgetuigd. Op een wild moment Hoe dan ook; op een wild moment was Proost wegIn zijn spoor zat Zagers, voorlopig nog gretig te zwaaien naar de familie voor de deur, maar tenslotte uitgedoofd achteraan. Hij was er niet meer bij, toen de be slissende meters werden afgelegd. Toen gingen ook andere grootheden aan hun contract deken. De Italiaan Vito Favero sprong naar voren, alsof hij de eindzege in de Giro voor het grijpen had. De Oostenrijker Ohris- Het programma KNVB-zondag- voetbal voor 14 september luidt: le klas A: Vogelwaarde 1Dom burg 1. Schoondijke 1Kruiningen 1, Robur 1—Walcheren 1, Noormannen 1—Koewacht 1; IJzendijke 1-Groede 1 le klasse B: Renesse 2Zierikzee 2, Burgh 1—SVOWK 1, Brouwershaven 1—Burgh 2. Reserve le klas: Oostburg 2Vlis- singen 4; Clinge 2Terneuzen 2; Zee. landia 2—Zeeland Sport 3. 2e klas A.: Philippine 1Zuidzan- de 1; RCS 3—Hoofdplaat 1; Zeeland Sport 4Noormannen 2. Biervliet 2 Retranchement 1. 2e klas B: Kruiningen 2Cortgene 1; Volharding '32 1Hansw. Boys 2; Yerseke 2-Hulst 3; Patrijzen 1— Robur 2. 2e klas C.: SVOWK 2—Zierikzee 3; Zonnemaire 2Zonnemaire 1; Drie schor 1—Brouwershaven 2. 3e klas A.: Patrijzen 2Jong Am- V IJzendijke 2—Groede 2; Sluis I—Vlissingen 5. 3« klas B.Robur 3—Walcheren 2; s Heer Arendskerke 2—Patrijzen 3; hewed. Boys 2-Zeelandia 3. Bierv^iiet werd onder de naam eukelsrit een oriëntatierit gehouden voor fietsers en bromfietsers. ~e uitslag hiervan was als volgt: vr1CmSers: Boer jan, Biervliet; M. Termont Appeltern; 3 S. de Vos, pnoondijke; 4 B. Toussaint, Schoon- Uke; 5 G. de Badts, Schoondijke; 6 Uelnad, Schoondijke; 7 J. Simonse, zendijke; 8 J. Verbrukx, IJzendiike b de Wever. Schoondijke; 10 Th. erdegem, IJzijdijke. Bromfietsers: 1 A. Schijve, Zuid- Mide; 2 A. Luteyn, Oostburg; 3 C. UiLam' IJzendijke; 4 B. Brug'geman, astburg; 5 C. Ocké, Hoofdplaat; 6 Cornelis, Biervliet, 7 R. Dees, zendijke; 8 R. Meulblok, Oostburg, A. Haartsen, Waterlandkerkje. 10 F. aaenens, Oostburg, In totaal startten 60 deelnemers. De Handboogmaatschappij „De 'Cuwse schutters" te Zandstraat, or- niseerde een grote schieting. Be- unsfagd door het mooie weer waren schutters aanwezig. De uitslag luidde: Hoogvogel: P. rentmeester. Yerseke. le zijvoge: ct„ Obrie, Zandstraat, 2e zijvogel: -. Goossen, Zelzate; le kal: M. Al- nekmders. Baarland. 2e kal: Jos. de -lerck, Terneuzen. tian dook in de diepte, alsof hij er mee ereburger zou worden van al de denkbare stadjes uit Tirol en rond Wenen. Maar het was vergeefs. Proost was te ver weg om er nog iets aan te doen. Wat kunnen de burgers van Bras schaat en van heel België deze avond, temidden van daverende orgelmuziek en schreeuwende Johnny Jordaans strikt genomen nog anders doen dan „proost" op Louis Proost zeggen, tot laat in de avond zo ver, dat nie mand meer weet, dat het feest ten einde of begonnen is. De uitslag 1 Louis Proost, 2 Darrigade (Fr.), 3 Rik van Looy, 4 de Baere, 5 van Looveren (de man die ook het pun tenklassement won), 6 Norbert van Kerkhoven, 7 Verachtert. 8 Lahaye, Ned., 9 Couvreur (B.), 10 Anquetil (Fr 11 Wim van Est, 12 Gerrit Voor- ting. Voordien was er een zogenaamde open koers, waarin onder meer onze landgenoot Schalk Verhoef schitter de. Hier was de uitslag: 1 Clercq (B.), 2 Schalk Verhoef, 3 Gilbert Saelens, 4 Dengens, 5 van Baal, 6 Piet Maas, 7 Leemans, 8 Mariën. 9 Scharlaecken, 10 Wuyts. DE CENTRALE training voor de Ned. Elftalclub donderdag 11 sep tember a.s. in De Vliert begint niet om 4 uur maar om 6 uur. DE EERSTE ETAPPE van de Ronde Gerhard Hanappi, Oostenrijks veteraan van 68 interlandwed strijden, de man die enkele jaren terug in het Fifa-team tegenover Stanly Matthews werd geplaatst heeft geweigerd als rechtsback aan te treden in het Oostenrijks elftal. Zijn weigering fundeert hij op de kritiek in de sportpers en op het feit dat de rechtsback plaats hem „te onbekend is", of schoon hij zeker al tienmaal als rechtsback heeft gespeeld. Hanappi is waarschijnlijk de best betaalde voetballer van Oostenrijk en dus kan hij wel een beetje poot-aan spelen. Maar zijn recente uitlatingen ziet men toch anders: zo langzamer hand beginnen de Oostenrijkse voet balfans te geloven aan „de dictatuur van de internationals." De sportpers heeft luidop de sug gestie geuit, dat men Joseph Argau- er die na de wereldkampioen schappen zijn baan als trainer van het Oostenrijks nationaal elftal kwijt raakte - nog niet heeft vervangen, om De gewichtheffers Jan Nolten en Jan Smeekens worden niet afgevaar digd naar de wereldkampioenschap pen, van 16 tot en met 21 september te Stockholm. Dit besluit is door het bestuur van de Nederlandse Kracht sportbond genomen, nadat was geble ken, dat beide atleten zich niet in een vorm bevinden, welke uitzending fi nancieel zou rechtvaardigen. Er zijn nog andere moeilijkheden in van Polen, voor onafhankelijken, van <}e Nederlandse gewichthefferswereld. V-,r,r,vs rvn10u y-, De centrale training, nauwelijks eni ge maanden geleden met kracht ter hand genomen, is stopgezet en Bram Charité heeft voor zijn functie als bondsoefenmeester bedankt. Dit zijn de teleurstellende feiten, nadat tussen het bestuur van de krachtsportbond en coach Charité meningsverschillen waren gerezen over de aanpak van de training en de voorwaarden voor het uitzenden van de atleten naar Stockholm. Warschau naar Bialystok over 187 km is gewonnen door de Belg Goos- sens in 4 uur 25 min. 55 sec. Vierde was onze landgenoot Kool in 4.28.15, 9. Geldermans, 22. Ehlen, 24. Van Steenvoorden, 30. Van der Ven, al len in dezelfde tijd als Kool. DINSDAG werden deze wedstrijden gespeeld voor de Engelse league: ArsenalBolton Wanderers 6-1; BurnleyEverton 3-1. dat alle kandidaten teruggeschrokken zijn voor de zelfbewustheid van de spelers. „Het voetbal in Oostenrijk wordt niet door de officials geleid, maar door de voetbalsterren," schreef een Weense krant. Geen vervanger De keuzecommissie, die Hanappi als rechtsback had opgesteld voor de wedstrijd van zondag a.s. tegen Joe goslavië, in Wenen, zit intussen met' een lege plaats in het'elftal. Want men heeft nog niemand kunnen vin den, die de voor Hanappi bestemde plaats wil bezetten. Hanappi heeft gezegd dat hij lie ver langs de lijn zal staan dan op de backplaats. In arren moede heeft de keuzecom missie tenslotte de hele selectie voor zondag dooreen gegooid. Het elftal dat toen uit de bus kwam ziet er als volgt uit: Schmied, Nalla, Swoboda, Koller, Happel, Barschandt, Norak, Kozlicêk II, Buzek, Koerner, Ninaus. De rechtbank te Arnhem heeft dinsdagmorgen in de zaak van de Doetinchemer J. R- (in 1956 direc teur van de beroepsvoetbalvereni ging ,De Graafschap' te Doetinchem) die terecht stond inzake overtreding van de loterijwet, haar vonnis uitge sproken, luidend: 150 boete of tien dagen hechtenis. De Doetinchemse profclub was des tijds een der eerste verenigingen, die een clubtoto organiseerden. Voor 1,10 kon men lid worden. Men ont ving dan een formulier met contri butiezegel. Na uitslagen te hebben ingevuld en het formulier te hebben ingeleverd, kon men die week deel nemen aan de toto. De officier van justitie, overtreding van de loterijwet bewezen achtend, had tegen R. 750 gulden boete of der tig dagen geëist. Deze straf had ook de kantonrechter te Terborg op 18 september 1956 opgelegd. Tegen dit vonnis was R. in hoger beroep ge gaan. DE INTERNATIONALE heuvelklim van de KNAC wordt dit jaar op vrijdag 19 en zaterdag 20 sept. op de Camerigerberg bij Vaals ge houden. Wordt deze competitie een preciese afspiegeling van de vorige? Na drie wedstrijden in de ere-divisie heeft het er in elk gval véél van. Slechts met dit voorlopige? verschil, dat mét Sportclub Enschede, thans het Eindhovense PSV en het Maas trichtse MVV de top vormen, met Sparta, Feyenoord en Fortuna in hun kielzog. Met NAC gaat het minder slecht dan zijn positie in de standenlijst doet vermoeden: twee draws en één verloren partij kan er, gezien het zware beginprogramma, beslist mee door. Komende zondag staat de Bredanaars een vierde zware opgave te wachten, thuis tegen Lenstra c.s. In de voorbije competitie werden het tegen de Enschedeërs twee nederlagen. Dit impliceert zeker niet dat het nu weer die kant uitgaat, hoewel deze tegenstander nog onge slagen, ongetwijfeld een zeer te vrezen partij vormt. Daarom zou een gelijk spel reeds grote voldoening kunnen schenken. Het Russische team voor het den tiende Fide-schaaktoernooi (de z.g. schaakolympiade) dat in oktober a.s. te München wordt geopend, bestaat uit Botwinnik, Smyslov, Keres, Bron- stein, Tal, en Petrosian. Dit toernooi is een van de be- langrijkste schaakevenementen van het jaar. Meer dan 200 van de beste spelers ter wereld zul len meedingen naar de gouden beker van de internationale schaakfederatie en naar de gou den medailles die aan de leden van de winnende ploeg worden uitgereikt. Achtendertig landen zullen te Mün chen vertegenwoordigd zijn en in de divërse teams is een twintigtal da mes opgenomen. Als sterkste ploegen worden be schouwd die van Rusland, Argenti nië, Zuid-Slavië. Hongarije en de Verenigde Staten. Amerikq vaardigt een team van zes grootmeesters af, aangevoerd door Reshevsky. Voor Nederland zal worden deelge nomen door dr. Euwe, Donner, Prins, Kramer, van den Berg en Roessel. Tennisliefhebbers zullen zaterdag en zondag a.s. op de METS-banen in Scheveningen hun hart kunnen op halen. Drie prominenten van het „tenniscircus" van Jack Kramer ko- men daar namelijk demonstratie-wed strijden spelen. Het zijn Frank Sedg- man, Gonzales en Paul Remy. De laatste, een Fransman, is een nieu weling in Kramers gezelschap, maar geen nieuweling in de tennissport. Hij heeft namelijk als Davis Cup speler al de nodige triomfen geoogst. Noad, nog zonder een enkel winst punt, heeft tegen DOS wellicht een zelfde kans maar Rapid lijkt ons gunstig voor de winst te staan tegen het bezoekende Blauw Wit. ADO zal die welsprekende nederlaag in Maas tricht nog wel heel zwaar op de maag liggen, te zwaar vermoedelijk om die tegen Feyenoord in gunstige zin te doen verkeren. Hoewel thuisspe- lend geen te onderschatten tegen stander, lijkt DWS toch vooraf reeds een geslagen ploeg tegen MW, dat een betekende rol blijkt te gaan spe len. Sparta heeft de beste papieren contra Scheveningen Holland Sport en ook Fortuna staat gunstig voor de winst tegen streekgenoot VVV. Elinkwijk zal tegen Ajax (dat zich herstelde) beter moeten gaan spelen, anders wordt 4de vierde nederlaag een feit. Hoogst interessant is nummer laatst in de reeks: PSV-Willem II. een treffen dat men kan rangschik ken onder de Brabantse derby's. Een kleine zege voor de club van Tre vor Ford lijkt aannemelijk. Tweede divisie A Beduidend beter dan in B. hebben de zuidelijke clubs zich bij het prille begin in A. geweerd. Maar men heeft toch te weinig houvast om nu reeds van favorieten of zwakkelingen te kunnen spreken. BW, prima gestart reist naar het Zaandamse ZFC, dat zijn eerrte wedstrijd eveneens met twee winstpunten beloond zag. In Zaandam is winnen allerminst sim pel, maar er zitten beste kansen in voor de Bosschenaren die het erop hebben gezet in de ere-divisie terug te keren. RBC speelt eveneens uit, te gen Excelsior in Rotterdam. Men mag de Roosendalers toewensen dat er nu meer schot in de voorhoede zal zitten, en overigens lijkt Excel sior niet van de kwaliteit, welke Stormvogels verleden zondag bij de Oranjewitten demonstreerden. Eerste divisie A en B Drie ontmoetingen in deze divisie hebben onze bijzondere aandacht. In Bergen op Zoom heeft Dosko voor zijn eerste thuiswedstrijd het Maas- ERE-DIVISIE NOAD-DOS (2) Rapid JC-Blauw Wit (1) I NAC-SC Enschede (3) S ADO-: eyenoord (2) DWS-MW (2) J Sparta-S.H.S. (1) J Fortuna "54-VW (1) Elinkwijk-Aj ax (3) P.S.V.-Willem II (1) EERSTE DIVISIE A S Z.F.C.-B.V.V. (2) S Leeuwarden-Eindh. (3) Volendam-A.G.O.V.V. (1) J Helmond-V.S.V. (1) Wageninggn-S.V.V. (1) J Graafschap-Limburgia (3) Fortuna(Vl)-Haarlem (3) EERSTE DIVISIE B. R.C.H.-Sittardia (2) S H.V.C.-Vitesse (1) S Hermes DWS-GVAV (1) i Stormv.-Helmondia (1) Excelsior-R.B.C. (3) J Volewyckers-Roda Sport (1) Rigtersbleek-K.F.C. (1) TWEEDE DIVISIE A Dosko-Xerxes (1) Hilversum-EHBO (1) Longa-'t Gooi (1) D H.C.-Baronie (3) Wilhelmina-Zeist (1) ONA-Velox (2) J EDO-de Valk (3) TWEEDE DIVISIE B. NEC-Go Ahead (1) Veend.-Zwartemeer (1) PEC-Heerenveen (1) Tubantia-Oldenzaal (1) Be Quick-Ensch.Boys (1) Oosterparkers- I Zwolse Boys (3) t Velocitas-Rhenen (1) Dr. Max Danz, de voorzitter dende maatstaven gekozen en heeft van de Duitse atletiekunie, heeft gisteren verklaard, dat het record op de 100 meter, za terdag jl. door de 21-jarige in strumentmaker Armin Hary op een baan in Friedrichsha- fen gevestigd, onomstotelijk is. Zijn tijd van 10 seconden was opgenomen door zes stophorlo ges, waarvan drie officiële. Deze drie eraven respectieveliik 9.9 en 10.0 en 10.0 aan, terwijl van de 3 on-officiële stopwatches er een 10.0 wees en twee 10.1 seconden. De jury zich, zoals dr. Danz verklaarde, vol komen correct gedragen. De verklaring van dr. Danz. in deze voor atleten en supporters in vele landen tot geruchtmakend ge worden zaak, mist alleen nog de aan duiding of de gebruikte stophorloges waren voorzien van 24-uurs uurwer ken, of uurwerken die korter lopen. Maar de kansen dat Hary's record erkend wordt, zijn daardoor niet veel beter geworden. De baan in Fried- richshafen heeft op de 100 meter een verval van 11 cm., dat is 1 cm. meer dan de internationaal aanvaarde li miet. Deze afwijking is officieel vast gesteld door officiële landmeters van het provinciaal bestuur. Daar de baan niet aan de eisen voldoet, was volgens de internationaal gel- zou het record dus onaangetast blij- wonder? ven, hetgeen gezien de omstandig heden voor de Amerikanen Willie Williams, Ira Murchison en Leamon King een geruststelling zou zijn. Ge drieën hebben zij met 10,1 het we reldrecord voor de 100 meter op hun namen staan. Ook hier twijfel Inmiddels twijfelt men ook aan de tijd die Eduard Feneberg, een 27- jarige soldaat, op de 100 meter heeft gemaakt. Voor hem werd 10.3 afge drukt, terwijl zijn tijd toch altijd nabij de 10.7 en 10.6 geleden heeft. Hij was in goede vorm, maar toen hij in Mün chen wéér 10.3 liep nadat hij in Hary's kielzog heel verrassend met 10.3 uit de bus gekomen was wist men het echt niet meer. Een atletiek- stedelijke Xerxes te gast, wiens eer ste ontmoeting dit is. De roodgelen zijn in Dordt met een kleine neder laag van wal gestoken (2-1), zodat men gerust veronderstellen mag, dat het op eigen grond een kleine over winning gaat worden. Longa, dat al aan zijn derde wedstrijd toe is, ope reert thuis tegen 't Gooi. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de punten in Tilburg blijven. Baronie, dat twee weken geleden vrij onfortuinlijk tegen Longa het onderspit moest delven, heeft nu een uitwedstrijd te Delft, waar DHC als gastheer fungeert. DHC kon met een overwinning starten, maar in feite zegt dit allemaal niet veel. De vraag is maar, of in de Bredase gelederen de jeugd zich steviger zal teweer stel len. In dat geval kan het resultaat met vertrouwen tegemoet worden ge zien. DE NEDERLANDSE dames-volley- balploeg is dinsdag door met 3-0 (15-8 15-1 15-9) van Oostenrijk te winnen, definitief op de tiende plaats in het toernooi om het Euro pees kampioenschap geëindigd. GOES, 9 sept. Eierprijzen. Be richt van handelaren: kippe-eieren 12, kleine eieren 8 en eende-eieren 8 cent. GOES, 9 sept. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe, basis 17 pet. vocht boerenschoon af boerderij per 100 kg 27,50-28; gerst idem 24-27,50; erwten idem 30-51; schokkers idem 50-69; karwij idem 60-65; maanzaad idem 125-135; koolzaad idem 33-35. Aardappelen. De prijs van aardap pelen bedroeg: bintje, 35 mm opw. binnenl. sortering f 7,75; bintje, 35 mm opw. exportsortering 8-8,50. Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteer- inrichting. sorteerkosten voor reke ning koper. Voederaardappelen no teerden 1,50-1,75 per 100 kg. Hooi en stro. Goede kw. lucerne- hooi werd verkocht voor 90-110 per ton, geleverd uit de schuur. De stro- prijzen bedroegen per ton: gerstestro 34-37,50, tarwestro 34-37,50, erwten stro '50-55. Uien. De- prijs van uien bedroeg f 4 per 100 kg afgestaart produkt. Vlas. De belangstelling voor stro- vlas blijft bestaan en neemt nog steeds toe. De prijs van goede kw. vlas be droeg 17-20 cent per kg. Afw. par tijen noteerden 1000-1300, slechte par tijen 500-1000 per ha. Eieren. De eierprijs bedroeg f 2,02 per kg. GOES, 9 sept. Export- en indu strieveiling: zigeunerin h85-90 10. h 75-85 12. h65-75 13. h2 7.5-8: manks codlin h70-80 20, h60-70 15, h2 10; ja- mes grieve st80-85 27, st75-80 33, st 70-75 34, st65-70 35, h85-90 27, b80-85 28—29, h75-80 30,80—31,30, h70-75 32,90—34.80, h65-70 34—35, h2 27; transp. de croneel h85-95 17. h75-85 20, h65-75 16, h2 12; br. lebrun h70-80 32, h60-70 32. h55-60 26, h2 15; br. de Merode h70-80 25. h60-70 22, h2 12—13; s. d'esperen h70-80 49, h60-70 46, h50- 60 3435, h2 19; bonne louise st60-65 43, st55-60 39. h60-65 42. h55-60 38: tr. de vienne h85-90 46. h80-85 43, h75-80 46, h70-75 41. h6570 54. h60-65 47. h2 42; will, duchesse h75-85 31, h65-75 29.60—30,50. h2 22,30—22,40; div. ap pels kr. en val 8.5010, bramen (doos jes) 1 113-120, 2 104, 3 46, los 1 99. Verpakt fruit: benoni st75-80 6069, st70-75 66—72. st65-70 59—64, st60-65 4866, st55-60 38—44; tr. de vienne h80-85 48. h75-80 54, h70-75 58. Ge wone veiling; zigeunerin k 10, fabr. 7, manks codlin k 18-21, james grieve k 20-24, fabr. 17-21, transp. de croncel k 16-17, fabr. 11-12, will, duchesse k 12-14, fabr. 7-13, tr. de vienne k 30- 42. fabr. 24-39, s. d'esperen k 26-30, fabr. 15-20, bonne louise k 27-33. Pruimen: abrikoospruim 1 79. gr. 60- 69, fabr. 40-54; reine vict. 1 72-81, gr. 55-88, 2 39, fabr. 28-56; reine cl. d'al- than 1 96-140, gr. 85, 2 63-66, fabr. 33-49; burbank giant 1 65-69, 2 40, gr. 51-64. KAPELLE, 9 sept. Industrie- en exportveiling: bramen ind., aanvoer 11 ton 1 103-106, 2 81. Appelen en pe ren: zigeunerin h75-85 1214, h65-75 1012, h2 7, k 7,59, fabr. 6,5; manks codlin h70-80 20, h60-70 15.10—18, h2 10. k 13, fabr. 11; iames grieve st80-85 29, st75-80 33, st70-75 35, st65-70 31, h85-90 26, h80-85 26—27, h75-80 28, ■h70-75 30, h65-70 29—31, h2 22—24, k 21, fabr. 1015; ell. orange h75-85 32, b65-75 35; jack lebel h75-85 15.60— 15.90, h65-75 15.70. h2 12. k 14, fabr. 9.5; codlin keswick h70-80 15, h60-70 13, h2 9.5, k 10; early vict. h70-80 15, h60-70-15, h2 9.5, k 13. fabr. 9.5: transp. de croncel h85-95 16, h75-85 1719, h65-75 16, h2 11, k 13. fabr. 9; the queen h75-85 13. h65-75 9,5, k 10; beurre lebrun h70-80 30. h60-70 31.80 32.10, h55-60 27, h2 12, k 15—17. fabr. 8; triomphe de vienne h85-90 45, h80- DE RETURNMATCH tussen Heart of Midlothian, de kampioen van de Schotse league en Standard (Luik), voor de Europese voetbalbeker is Trier 136 (onv.) door de Schotten gewonnen met 2-1, nadat de rust met 0-0 was ingegaan. De eerste wedstrijd eindigde in een 5-1 zege voor de Belgen. Luik heeft zich dus voor de tweede ronde ge klasseerd door een beter doelgemid- delde. 85 44, h75-80 46, h70-75 49, h66-70 51, h60-65 4445, h2 39, k 39; bonne louise d'avranches st65-70 43, st60-65 4041, st55-68 37—38, h65-70 41, h60-65 39, h55-60 38, k 34, fabr. 9,5; pitmaston duchesse h75-85 30, h65-75 27, h2 20, k 12, fabr. 7; beurre de merode h70-80 27. h60-70 21, h2 13; seign. d'esperen h60-70 41, h50-60 32, gepl. kroetappe- len 8,5, gepl. kroetperen doorgedr. aardb. p. doos van 250 gr. 76, bramen p. doos 2 21-23, dub'b. prins.bonen 2 30, 1 35-40. MIDDELBURG, 8 sept. Bintje bonken 11.1011.60, groten 9.109.70, drieling 2.30, tomaten A 3144, B 31 44, C 1437, bonken 2936, bramen per kg 6187, per doos 24—61, sui kermeloenen 3888, netmeloenen 26 65, ananasmeloenen 4284, perzi ken per stuk 1126, frankenthaler 116 150, reine claude d'althan 66127, reine cl. verte 120, reine victoria 44 Ill, abrikoospruim 7385, zigeune rin huishoud 85-95 16, 70-75 15. 65-75 1420, II 913, keuken 1113, fa briek 8, manks codlin huishoud II 1415, keuken 1114, fabriek 1112, james greeve huishoud 65-75 3436, 75-85 3538, 85 en op 44, keuken 26 33, frabriek 19, early victoria keuken 12, ell. orange fabr. 19, zoete bloemée keuken 30, enkhuizer aagt huishoud 60 en op 30—32, 50-60 26, II 17, keu ken 24, fabriek 12, appels val en kroet 615, clapps favorite huishoud 65-75 34—39, 55-65 37, keuken 36. bon ne louise huishoud 55 en op 3846, keuken 37, seigneur d'esperen keu ken 24, triomphe de vienne: huishoud 70-80 55, 70-75 52—58, 65-70 51—58, 60- 65 54, II 42, keuken 5058, groenten! bloemkool 4 st. per kist 2141, 6 st. id. 1331, 8 st. id. 1112, komkom mers A 17—24, B 15—21, C 11—15, kropsla A 612, B 313, dubb. prin sessen 44—67, snijbonen 3071, bos- peen 18—30, savooiekool 1012, rode kool 8—14, witte kool 47, andijvie 1420, prei 1323, postelein 2837, waspeen 1238, pronkbonen 3238, boskroten 310, uien per kg 28, rentegevers 70, spinazie 528. ROTTERDAM, 9 sept. Aanvoer in totaal 2905, weektotaal 4352, vette koeien en ossen 325, gebruiksvee 851, vette kalveren 255, graskalveren 350, nucht. kalveren 259. varkens 90, big gen 48. paarden 89, veulens 37, scha pen of lammeren 576, bokken of gei ten 25. Prijs in centen per kg: Vette koeien le kw. 300-330, 2e kw 280-295, 3e kw. 260-270; vette kalveren 280-300, 250-280, 200-250; slaöhtpaarden 210, 190, 180. Prijs in guldens per stuk: Graskalveren le kw. 475, 2e kw. 425, 3e kw. 300, nucht. kalveren 80, 70, 60; biggen 60, 45. 40; veulens 485, 385, 300; schapen 70, 60, 50; lammeren 70, 60, 50; kalfkoeien 1200, 975, 850; melk koeien 1200, 975, 850; vare koeien 825, 750, 670; vaarzen 87.5, 800, 600; pinken 600, 500, 400. Vette koeien aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen als gis teren. Vette kalveren even groter, goed, staande prijzen. Graskalveren iets ruimer, stug, constant. Nucht. kal. veren iets meer, vlot, als vorige week. Biggen matig, redelijk, ruim prijshou dend. Slaohtpaarden als vorige week, lui, niet geheel prijshoudend. Veulens klein, kalm, onveranderd. Schapen iets korter, kalm, le kw. iets stijver in prijs verder onveranderd. Lamme ren iets korter, kalm, idem. Kalfkoeien matig, lui, als vorige week. Melk koeien matig, lui, als vorige week. Vare koeien gewoon, zeer kalm, on gewijzigd. Vaarzen kort, stroef, on veranderd. Pinken kort, stroef, on veranderd. Konstanz 364 2)Rheinfelden 221 23); Breisach 182 (+12); Straats burg 262 (+4); Maxau 429 2)j Mannheim 273 (+1); Mainz 265 4)Bingen 180 (—2)Kaub 192 (—5) Koblenz 196 5); Keulen 164 8)Ruhrort 361 5) Lobith 973 (—7)Nijmegen 752 (—8) Arnhem 787 7); Eefde IJsel 316 9)Deventer 224 8)Monsin 5520 (—20)Visé 4970 (—3)Borgha ren 3896 (+7); Belfeld 1096 (—8)1 Grave beneden de sluis 461 8). Aanvang der AVOND- en PART-TIME CURSUSSEN op donderdag 2 oktober a.s- Cursussen worden gegeven in: TIMMEREN METSELEN SMEDEN-BANKWERKEN AUTO- EN MOTORHERSTELLEN AANGIFTE VOOR 15 SEPTEMBER a.s. Inlichtingen dagelijks bij de directeur der school. HET BESTUUR UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebestuur van Graauw en Langendam brengt ter openbare kennis, dat de herziening van de bebouwingsvoorschriften, beho rende bij het uitbreidingsplan dezer gemeente, vanaf 8 september a.s. gedurende 4 weken voor eenieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt. Graauw en Langendam, 6 september 1958. Het hoofd voornoemd. Mr. F. J. SCHLÜTER Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat de stukken als bedoeld in artikel 2 der wet van 14 juli 1904, Stbl. no. 147, houdende bepalingen omtrent het ondernemen van droogmake rijen en Indijkingen betreffende de indijking van de havengeul (haven) te Stavenisse van 15 september tot en met 11 oktober 1958, gedurende de openstel ling van de bureaus op de Provinciale Griffie, Dam 6-8 te Middelburg en op de gemeentesecretarie van Stavenisse voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Binnen veertien dagen na afloop van genoemde ter mijn kunnen belanghebbenden hun bezwaren tegen de onderneming bij Gedeputeerde Staten voornoemd schriftelijk indienen. Op een nader te bepalen tijd zullen degenen, die schriftelijk bezwaren hebben ingediend, in de gele genheid worden gesteld deze ten overstaan van een commissie uit Gedeputeerde Staten nader mondeling uiteen te zetten. Middelburg, 2 september 1958. Gedeputeerde Staten voornoemd, A. F. C. DE CASEMBROOT, voorzitter. J. VAN TUINEN, wnd. griffier. TEXTIELGROOTHANDEL in het zuidwesten des lands met uitgebreide collectie tricotages, kousen, sokken, huishoud-goed, babyartikelen, kleinvak, enz., vraagt: tegen salaris en provisie. Voor de prov. Zeeland, i.b.v. rijbewijs Alleen zij die met de verkoop van deze artikelen volledig bekend zijn, en dit aan de hand van recente resultaten kunnen bewijzen, gelieven te reflecteren. Brieven onder no. 83947-0 bur. van dit blad. HOUTHANDEL ALBERTS te MIDDELBURG vraagt voor haar ZAGERIJ een (leeftijd 2328 jaar) om opgeleid te worden tot raamzager. Zich melden bij HOOFDBAAS houtwerf Industrie terrein. ((opleiding lagere school voldoende) NAGENOEG 100 PROCENT SLAAGT. Thans beginnen eveneens de lessen in Stenografie en Nederlandse Handelscorrespondentie te HULST en AXEL. INSTITUUT VOOR KANTOOR. OPLEIDING AXEL: Walstraat 35, iedere dinsdag en donderdag vanaf 4 uur, telefoon 100 Hulst. HULS!*: J A Bietbroeck, Leraar TStaatsdiploma) Gentsestraat 19, Hulst, telefoon 100.

de Stem | 1958 | | pagina 7