Maas-Rij n-studiedag MENSHEID VREEST DE KERNENERGIE STEM-FEUILLETON Zwart o to CKefariae Op Let JCJC Tragische vergissing 11 Ook Brabantse en Antwerpse visie in het vooruitzicht Incident bij ontgroening in Bolsward Energie van tien miljard electron-volt DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 B B ft NIEUWE NUANCES waakt tegen slijtage In laboratorium Wereldgezondheidsorganisatie 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! GEBREK AAN SCHOLEN IN INDONESIë Gezin met zeven kinderen door brand dakloos #1 irw TAFELWATER id Spoot* van door Douglas Grey UW TAFELDRANK. Voor farniliegebrüik, in l/l literschroefflessen Aspirant-agent dreigde collega's met pistool (Advertentie) MAANDAG x&r m SEPTEMBER DINSDAG I SEPTEMBER WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER I t I I I ft I a i i I i terug te riamus komt r de kamer met Ambre staat buiten preken, Am- d, „hij komt van je va- Op de studiedag, welke 11 september a.s. te Venlo aan de Maas- Rijn-verbinding zal worden gewijd, zullen naast prof. dr. W. Böttger uit Krefeld en ir. C. F. Egelie uit Maastricht ook nog ir. G. E. Bos uit Deventer en dr. R. de Bock uit Antwerpen inleidingen houden over het Maas-Rijn-vraagstu^. Peilen wij welke opvattingen ir. Bos en dr. de Bock omtrent de Maas- Rijn-verbinding koesteren, dan staat ons ten aanzien van eerstgenoemde geen recente publikatie of publieke uitspraak over deze materie ter be schikking. Wij menen echter in de omstandigheid, dat ir. Bos adviseur is van het provinciaal bestuur van Noordbrabant, enig houvast te vin den voor een benaderende bepaling van zijn standpunt. Nog niet zo lang geleden heeft de commissaris der koningin in Noord brabant bij gelegenheid van de Bene- lux-contactdag van 11 oktober 1957 te Den Bosch het pleit gevoerd vqor de doortrekking der Noordervaart van Nederweert naar Venlo. Prof. dr. J. de Quay deed dit ter aanvulling van een cataloog van ver langens, welke in het Benelux-kern- gebied op het punt van de waterwe gen leven, zoals dit toen door de president van de Antwerpse Kamer van Koophandel, de heer F. Oster- rieth, was ten beste gegeven. Deze had daarbij ook de Maas-Rijn-ver- binding opgesomd. Prof. de Quay haakte hierop in met een slotwoord door de wenselijk heid uit te spreken, dat de nieuwe Maas-Rijn-verbinding gestalte zou krijgen in een kanaal Arcen-Ruhrort met een verlengstuk tussen Venlo en Nederweert door voltooiing van de Noordervaart. De achtergrond hiervan is, dat Noordbrabant van het tot stand ko men dezer verbindingen een drukker scheepvaartverkeer in de Brabantse waterwegen, in het bijzonder op de Zuid-Willemsvaart, mag verwachten, waaruit weer een prikkel zou voort komen voor de verbetering en uit breiding van de vaarwegen in deze provincie. Die verbetering zou allereerst de Zuid-Willemsvaart zelf betreffen, ter wijl op de duur ook de verlenging van het Wilhelminakanaal naar de Maas en de aanleg van een verbin ding tussen dit kanaal en het Bel- gisch-Kempische waterwegennet, het zgn. Postelkanaal, onder het oog zou kunnen worden gezien. Wij menen nu te mogen verwach ten dat het standpunt van de Noord brabantse commissaris ten aanzien van het kanaal Arcen-Ruhrort ook bij ir. Bos vertolking zal vinden. Opinie van dr. de Bock Tenslotte biedt ons een publikatie van dr. R. de Bock in de „V.E.V.- Berichten" van 31 juli j.l. een aan knopingspunt voor de peiling van het geen de Antwerpse spreker te Venlo te berde zal brengen. Deze Antwerpse bankier, bekend in scheepvaartkringen, heeft in dit or gaan van het Vlaams Ekonomisch Verbond herinnerd aan een medede ling van de directeur-generaal van het Antwerpse Havenbedrijf, O. Lee mans, op het V.E.V.-congres van 16 mei j.l. te Brussel, welke inhield, dat de Rijnvaartmilieus te Antwerpen zich tegen de aanleg van een Moer dijkkanaal hadden uitgesproken en vóór een kanaal van de Antwerpse dokken in oostelijke richting onge veer langs Eindhoven naar de Ruhr waren geïnteresseerd. Een dergelijk kanaal zou dan moeten aansluiten op een der geprojecteerde Maas-Rijn verbindingen door Nederlands Lim burg, zo merkte de heer de Bock hierna terecht op en de conclusie moet bij hem voor de hand liggen, dat de geprojecteerde Maas-Rijn- verbinding, welke als verlengstuk van een kanaal van Antwerpen langs Eindhoven in aanmerking komt, al leen het tracé Arcen-Ruhrort kan zijn. Het lijkt daarom niet gewaagd te veronderstellen, dat de heer de Bock de voorkeur, welke Antwerpse scheepvaartkringen sinds enige tijd voor een Maas-Rijn-verbinding vol gens dit tracé aan de dag leggen, onder de aandacht zal brengen en bestudering daarvan zal vragen. Opmerkelijk is hierbij, dat de Ant werpse reders in dit vraagstuk een andere houding zijn gaan innemen dan het Antwerpse gemeentebestuur. Dit gemeentebestuur heeft zich al thans eertijds aangesloten bij het Europese comité van Luik en Aken Ook Bolsward kent zijn ontgroe ningsfeesten, n.l. van de studenten der Hogere Rijkszuivelschool, die nier is gevestigd. Tot excessen kwam net hier in het verleden zelden of nooit. Bij het hoogtepunt van de ontgroe ning. n.l. het waterfietsen kwam het ditmaal echter tot een incident. Toen n.l. een tweetal juryleden - leden van de ontgroeningscommissie - een paar te water geraakte groenen met houten roeispanen te lijf gingen, koos net publiek bij deze onsportieve daad ogenblikkelijk partij voor de „groe nen", die weerloos te water (in de diepe stadsgracht) lagen en zich in arren moede wilden vastgrijpen aan het bootje, waarin de jury zich be vond. De politie heeft zich over de studenten ontfermd en hen in be- schermirg genomen. Het bestuur'van de studentenver eniging heeft zich van de onsportieve daad van de beide leden der ontgroe ningscommissie gedistancieerd en zich naderhand met een open brief tot de bevolking van Bolsward ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat de betrokken studenten zijn ge royeerd als lid der vereniging. voor de totstandkoming van een nieuwe Maas-Rijn-verbinding, en be kend is dat het comité voor deze ver binding de voorkeur geeft aan het tracé Born-Neuss. Er is met dat al ook een nieuwe nuance in het probleem der Maas- Rijn-verbinding te bespeuren. Oorspronkelijk heeft het publiek deze verbinding vooral bezien vanuit het oogpunt van de voordelen, welke zij aan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zou kunnen bie den, en daarmee lag de klemtoon op het nauwer contact, dat zij tussen de verschillende kolenbekkens en ijzer en staalcentra tot stand zou kunnen brengen. Dat bracht dan ook het tracé Born-Neuss meer naar de voorgrond, omdat deze verbinding de bestaande kolen- en nijverheidsbek kens van Henegouwen, Luik, Neder lands zuid-Limburg, Aken en het Ruhrgebied het meest direct aan el kander snoert- Maar naast deze behoefte om de bestaande kolen- en industriebekkens in K.S.G.-verband met een Maas- Rijn-kanaal te gerieven, is het even wel van de aanvang af de bedoeling geweest van de Permanente Euro pese Conferentie van verkeersminis ters deze verbinding minstens even zeer dienstbaar te maken aan de sociaal-economische ontwikkeling van het hierbij betrokken gebied in veel wijder omvang. Niet alleen het vervoer van kolen en staal, maar ook die van andere goederen zoals grint en bouwmaterialen, in een woord van ieder bulkvervoer, heeft men op het oog gehad. Deze strekking krijgt nu ook zwaar der gewicht door de totstandkoming van de Europese Economische Ge meenschap die ver boven de draag wijdte van de E.K.S.G. uitgaat, zich niet bepaalt tot de produktie van ko len en staal, maar alle economische sectoren omvat. Voor de Europese verkeerspolitie zou zulks o.a. kunnen betekenen dat zij zich ook niet louter op de belangen van de kolen- en staalbekkens behoort te richten, doch de sociaal-economische belangen van de Westeuropese regionen in haar to- (Advertentie) Gebruik daarom uilsluitend NIEUWE ËSSO BENZINE verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL taliteit moet dienen. Een standpunt, dat indruist tegen de opvatting van Luik en met Luik in deze één van geest zijnde regionen als Aken en zuid-Limburg, waar men juist gepro nonceerd, voor een kanaal is, dat op de eerste plaats de belangen van de kolen- en staalnijverheid dient en dat dus naar hup oordeel voornamelijk hiervoor dient gegraven te worden. Vanuit eerstgenoemd oogpunt heeft een Maas-Rijn-verbinding Arcen- Ruhrort meer aantrekkelijkheid dan een verbiding Born-Neuss, welke hoofdzakelijk voor bestaande kolen- en staalbekkens van nut is, terwijl de eerste dit ook, zij het minder per fect doet, doch bovendien de ontwik keling van een nieuw industriegebied kan bevorderen. Deze nuancering in het Maas-Rijn- vraagstul^ geeft de studiedag van 11 september' te Venlo een enigszins an der karakter dan voorgaande bijeen komsten over dit probleem. Wellicht wordt een goede keuze tussen de verschillende voorgestelde tracés nog vergemakkelijkt door een technische studie, waarbij onderling afwijkende gegevens over kanaalaf metingen, sluizengrootte en dergelij ke vergelijkbaar worden gemaakt en als het ware onder één noemer ge bracht -of in één formule gevangen voor de becijfering van het verschil in kosten en resultaten, welke de diverse projecten met zich zullen brengen- In dit opzicht kan de studie dag voor een nieuwe belichting zor gen. Naar wij vernemen zullen 11 sep tember te Venlo regeringsvertegen woordigers van Nederland, België en West-Duitsland tegenwoordig zijn en tevens leden van de technische com missie van de Permanente Conferen tie van Europese Verkeersministers, zodat deze studiedag kan uitmonden in een contact met instanties, die ten slotte de beslissing over de oplossing van het vraagstuk der nieuwe Maas- Rijn-verbinding voorbereiden. Russische natuurkundigen hebben met een nieuwe deeltjesversneller, synchrophasotron genoemd, een ener gie kunnen bereiken van 10 miljard elektron-volt. Dit is, naar de Rus sische geleerde Veksler meedeelde, de grootste energie die ooit in een laboratorium is opgewekt. Veksler deed deze mededeling op de tweede atoomconferentie in Ge- nève tijdens een plenaire zitting, die was gewijd aan de jongste ontwik kelingen in de fundamentele fysica. Tot nu toe. werden deeltjes met een dergelijke energie alleen gevon den in de kosmische straling, zo zegt hij in zijn rapport. Het belangrijkste deel van het synchrophasotron is een en'orme elektro-magneet met een ge wicht van 36.000 ton. De fundering van deze magneet weegt alleen al 15.000 ton. Het apparaat wordt be diend op afstand, en wel vanuit een gebouw op 300 meter van het syn chrophasotron. De protonen, die in het apparaat versneld worden tot de energie van 10 miljard elektron-volt houden de ze energie gedurende 3,3 seconden. Dit opent, aldus de Russische rappor teur, een geheel nieuw veld van on derzoekingen. De wereldbevolking in het alge meen koestert angst voor de atoom energie. Deze energie wordt veelal beschouwd als een dreigende en ge heimzinnige macht en er wordt vaak niet rationeel over gedacht, geladen als de gedachten zijn met irrationele vrees en irrationele hoop. Toch is er geen reden voor een alarmstem ming. Wel dienen de autoriteiten in alle landen hiervan kennis te nemen opdat zjj er bjj hun beleid rekening mee kunnen houden. Tot deze conclusie komt een stu diegroep, ingesteld door de wereld gezondheidsorganisatie, die een on derzoek heeft ingesteld naar de in vloed, die de ontwikkeling van de kernenergie heeft op de geestelijke volksgezondheid. Deze groep heeft daartoe kennis genomen van rappor ten over de eftiotionele invloed van de ontwikkeling der kernenergie, pu blieke verklaringen, persartikelen, brieven van autoriteiten op het ge bied van gezondheid en van de re ligie, alsook van klinische onderzoe kingen. Een van haar overige con clusies, is, dat de grote massa van de wereldbevolking tegenover de atoomenergie een kinderlijke instel ling heeft en vrees koestert voor het (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „syncrgismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarinc„4"- elkatzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen talen en doen werkelijk wonderen I 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉH TABIETV V Tegen pijnen «n griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chtfaroi. In Indonesië zullen vier-en-een-half miljoen kinderen dit jaar geen school kunnen bezoeken, omdat de regering geen geld heeft om de no dige scholen te bouwen. Dit meldt het onafhankelijke blad „Nusantara". Het blad verklaart voorts, dat 43.000 onderwijzers werkloos zijn ge worden en dat de „huidige finan ciële en economische politiek een ramp voor het volk betekent. (Advertentie) onbekende. Aan de andere kant wordt in het rapport opgemerkt, dat er ook groepen volken zijn, die van de kern energie wonderen verwachten voor de verhoging van hun levensstan daard. De gevolgen van een even tuele teleurstelling kunnen ernstig zijn, aldus het rapport, en zouden vijandigheid kunnen veroorzaken je gens de volkeren die wel voordeel putten uit de kernenergie. De voor naamste angst voor de atoomenergie aldus het rapport komt voort uit de geheimzinnigheid van de radioactie ve straling, die men niet kan zien, horen, voelen, proeven of ruiken. Er bestaat voorts een grote angst, dat een enorme macht de mensen uit de hand zal lopen en dat de atoom energie, zo zij de hele wereld al niet doet ontploffen, een biologische ket tingreactie zal veroorzaken. Radioac tieve stoffen zouden water, land, die ren, vissen, planten en mensen kun nen vergiftigen. In het rapport wordt ook ingegaan op een vraag wie de schuld voor de ze angsten draagt. „De geleerde" heeft zijn gezag verloren, zo wordt gezegd. Het publiek, niet in staat de verschillende takken van wetenschap van elkaar te onderscheiden en niet in staat het verschil te zien tussen een wetenschappelijk feit en de me ning van een wetenschapsman, wordt gesteld voor duizenden tegenstrijdig heden. Gewezen wordt voorts op wantrou wen en gebrek aan overeenstemming tussen geleerden, niet alleen op het gebied van de kernenergie, maar ook op terreinnen als de anti-polio vac cinaties en de kankerverwekkende uitwerking van tabak. Bovendien la ten geleerden zich soms verleiden tot verklaringen over zaken die niet op hun eigen terrein liggen. Een van de- mogelijkheden om de ze situatie te wijzigen ziet de studie groep in het vertrouwd maken van de opgroeiende generatie met al het geen op de kernenergie betrekking heeft. Bovendien dient mensen met belangrijke posities in het openbare leven, zoals artsen, onderwijzers, geestelijken en autoriteiten, begrip te worden bijgebracht voor zaken, die de geestelijke volksgezondheid raken aldus de studiegroep. Het gezin van de heer P. Tromp te Heerhugowaard, man, vrouw en zeven kinderen, is in de nacht van maandag op dinsdag dakloos gewor den door brand in de boerderij waar het gezin woonde. Toen buren de heer Tromp tegen half twaalf waar schuwden, dat zijn bedoening in brand stond, was het vuur al zo hoog opgelaaid, dat de bewoners zich ter nauwernood hebben kunnen redden. De boerderij is volledig in vlammen opgegaan, waarbij ook de hooioogst, landbouwwerktuigen en het meubi lair van het woonhuis verloren gin gen. De brandweer heeft niet veel meer kunnen doen dan een nabijge legen huis en de kerk voor. de vlam men te sparen. De oorzaak van de brand is tot nu toe niet bekend. -C' v A' Vooi farniliegebrüik, m i i literschroefilessen „Breng het ding gauw naaf L.K. Ik haal het later wel. Vergeet voor al niet dat zaakje van L.M. en maak het degelijk in orde. Je weet, hoe ik ben. K.K." „Dat lijkt wel op een leesboekje van de eerste klas", zei Norton. „Met al die L's en K'. en M's en zo meer. Waar gaat het over, mijnheer? Hij streek het papier op de rijkver sierde bedsprei uit en zijn gevoelige vingers ontdekten een zachte krom ming in het papier. „Houd je zaklantaarn eens bij. Frank". Toen het licht op het eigenaardig doffe papier viel, boog Flint zich zó. dat hij er dwars doorheen kon zien in plaats van er bovenop. „Drommels, nu_ zie ik het pas Het zijn orders van de man, die .goed! Buk eens Frank en zeg me we zoeken, Roy antwoordde de de- dan__wat jij er in ziet!!" tective vrij stroef. „Je schijnt te ver. geten. wie K.K. is. Zoek liever de ka mer af naar die bronzen schaal. Daar zijn we hier immers voor, of niet 7" Norton kreeg een kleur om dat standje en kroop zwijgend onder het ledikant om daar alles goed af'te zoe ken. „Dat zal wel voor Furer bedoeld zijn", merkte Judson op. „We weten dat die schaal naar Kitura is ge brachtals tenminste niet ieder een liegt. Maar hieruit blijkt, wie hem later in handen wilde krijgen. Ik zou zo zeggen, dat dit een onloo chenbare schakel vormt tussen K.K. en de moord". „Hij is er van het begin af mee verbonden", zei Flint, „Ik hoop, dat we hem tenslotte toch te pakken krij gen. Intussen hoop ik, dat we nog wat meer in die beddestijien zullen vin den. We weten nu, dat Furer in dienst van K.K. staat en dat hij bijna even sluw is als zijn patroon. De ma nier. waarop hij die arme Mullins een rad voor de ogen heeft gedraaid, door zich dronken te houden in de kroeg van Logan, wijst erop, dat hij een vindingrijke schurk is". „Hier heb ik een stuk papier, me neer". zei Norton van onder het bed. „Best- Misschien is het niets. Maar er zit een touwtje bij, net of er iets in verpakt geweest is". ,Het heeft veel weg van de omtrek van iets, dat er in gewikkeld is ge weest", antwoordde zijn helper. „Het lijkt wel een grote theepot of een kom of. „Of de offerschaal die we zoeken", viel Flint hem in de rede en ging meteen naar de derde dooskop om die eraf te schroeven. „Als we de eindjes aan elkaar knopen, weten we ter doen, die Furer een poosje te schaduwen in plaats van hier nog verder rond te snuffelen?" Flint gaf geen antwoord, maar draaide de schede] in zijn hand om en om. Hij stak zijn vinger in de oog holten en betastte de stenen, die er in bevestigd waren. Hij bevoelde de hele schedel op zoek naar een barst of opening. Maar vond niets van dien aard. „Alles uit één stuk, Frank", zei hij peinzend. „Smijt het ding tegen de muur, dan springt het misschien open", opperde Norton, achter het bureau vandaan kruipend. „Hier is alles mogelijk, dunkt me!" „Verdraaid!" riep Flint opeens. „Dat ellendige ding schijnt te kunnen bijten". „Bijten? Hoe dat zo?" vroeg Nor ton verbaasd. „Wat is „Houd je mond!" snauwde Judson. „Wat is er gebeurd?" Flint was op de rand van het bed gaan zitten en onderzocht de kop met grote nauwkeurigheid, vooral de tanden. dus, dat Furer de schaal hier in zijn kamer gehad heeft en hebben we re den om aan te nemen, dat hij die in de brandkast van Kitura heeft ge bracht. De schaal werd gestolen, voordat Mullins de kast forceerde. Zeg Frank, ben je er wel zeker van, dat Furer nog een poosje weg zal blijven, nu hij eenmaal aan het schui ven is?" „Tja, dat weet ik niet- Naar wat ik van hem gehoord heb, is hij er niet erg aan verslaafd. Daar is hij te verstandig voor. Hij kan direct Warm en stoffig kroop Norton on- hier zijn. Maar wat zou dat? Ai is der het bed vandaan en reikte Flint hij ook nog zo groot, dan kunt u hem een bal knisterend dun papier over, met een touwtje er omheen. „Dat papier is niet in Amerika ge maakt' zei deze terstond. „Dat komt uit China: Ze gebruiken het ge woonlijk voor kleinere pakjes. En dat soort touw heb ik vaak in Chinese zaken gezien". Hij zocht overal, of er geen letters of tekens op het papier stonden, maar vond er geen. Opeens uitte hij een zachte kreet van tevredenheid. immers toch wel aan En met ons drieën is het een koud kunstje. Ik zal dat bureau eens opzij schuiven. Misschien zit er nog wel wat achter verstopt". Flint schroefde, zonder een woord te zeggen, de derde doodskop los en Judson keek nieuwsgierig toe. Maar er was niets in te vinden. „Het schijnt, dat het bij dat stukje papier zal blijven", merkte Judson teleurgesteld op. „Zouden we niet be- „Die tanden zijn scherper dan ech te tanden!' mompelde hij. „Maar toch heb ik mijn hand daaraan niet geschramd. Het leek meer op een speldeprik. Kijk eens. Frank!" Hij toonde de top van zijn wijsvin ger, waarop zich duidelijk een bloed druppel vormde. „Dat is meer dan een speldeprik", zei Judson, „en het is geen schram. maar een rond gaatjeniet door zo'n tand veroorzaakt". Flint had het kaakbeen, dat met koperdraadjes vastzat, zorgvuldig be keken en duwde daarna op iedere tand afzonderlijk. „Gevonden!' riep hij plotseling. Hij duwde de hele boventanden om laag, zo dat er een gapende opening ontstond- Gejaagd stak hij zijn vin gers in die opening, terwijl hij met de andere hand de tanden op hun plaats hield. Hij trok ergens hard aan en bracht dan tevreden glimlachend zijn vingers weer te voorschijn, waar tussen hij een schitterend groene steen, zo groot als een walnoot ge klemd hield. „De Smaragd!" Flint was niet gauw opgetogen. Maar nu hij een stuk van de kostbare antiquiteit en nog wel het meest waardevolle deel, gevonden had, kon hij zich niet weerhouden uitbundig op zijn knieën te slaan. „En er staan tekens op die steen, waaruit te zien is, waar hij thuis hoort. Die tekens zullen er wel eeuwen geleden ingegrift zijn. Ik kan ze niet ontcijferen, maar toch wel zien dat ze tot een vroege periode behoren, zoals met die bronzen schaal ook het geval is". „Ik vind het allemaal wel best", zei Norton, wiens bewondering voor antiek gelijk aan nul was. „Maar mij zou het niet kunnen schelen, wat er opstond, als die steen maar van mij was. Zo'n smaragd moet wel 'n mil joen waard zijn. Zeker een van de grootste ter wereld, niet?" „Ja, een van de grootste", zei Flint, die de steen in het zonlicht, dat tussen de latten der blinden doörviel, liet schitteren. „Maar toch geven die ingegrifte tekens hem voor verzamelaars juist zijn grootste waarde. Er zijn nog wel andere grote smaragden te vinden, maar die, wel ke tot de bronzen schaal, waarnaar we zoeken, behoort, is enig in zijn soort en...." Hij werd onderbroken door een ge weldig gebons op de deur, die onder het herhaalde slaan en trappen tril de, zodat het scheen dat ze het heel spoedig begeven zou. „Doe de deur open, Roy", zei Flint bedaard, de smaragd in zijn vestzak stekend. „Maar blijf er achter, als je 'm opengegooid hebt. Begrepen?" „En of!" mompelde Norton, ter wijl hij de grendel wegschoof en de grote sleutel omdraaide. „lik zal die kerel zijn eerste krachten wel laten verspillen, voordat ik hem in de weg kom. Als het op vechten aankomt, ken ik de trucjes wel". Zodra de sleutel omgedraaid was, werd de deur van buiten af openge smeten en kwam een reusachtige man met verwarde haren, bleek ge zicht, bloedbelopen ogen en gebalde vuisten de drempel over en staarde Judson en Flint beurtelings woedend aan. HOOFDSTUK XI Een raar zaakje Een ogenblik zag het er naar uit, alsof de reus de beide detectives zou aanvallen, maar hij wist zich genoeg te beheersen om slechts schor en dreigend te vragen: „Wie zijn jullie voor de drommel?" (Wordt vervolgd) SCHOON In Whitehorse heeft de directie van de „Moderne Schoon heidssalon" op veelvuldig ver zoek besloten vrijdags voort aan alleen voor mannen ge opend te zijn. De dames moe ten op die dag maar zien, hoe ze verf op hun gezicht krijgen. Het sterke geslacht mag ook wel eens de bijzondere aan dacht hebben. V inden De heer Giovanni Priviteira uit Giarra (Italië) werd dezer dagen op het nippertje gered. Dappere men sen bevrijdden hem van een stofzui ger, die zwaar onder stroom bleek te staan. „Ik was juist naar kort sluiting aan het zoeken," verklaarde de man achteraf zwakjes, maar vol daan. ,.Ik heb die nu gevonden." Onmogelijk De heer Robert Carl te Vancouver moest op het politiebureau komen om de man te identificeren, die bij hem had ingebroken. Hij wees de boef meteen aan, maar deze protes teerde, dat dit iets onmogelijks was. „Hoe kunt u het .zeggen," zei hij. „Het was zo donker in die kamer, dat ik ook niet herkende." Verkeer In East Hampton kreeg de heer John Shea een boete van tien gul den wegens ongeoorloofd parke ren. „Dat is sterk," zei de be klaagde tegen de rechter, die hem deze straf oplegde. „Ik had mijn wagen slechts even stil cfezet om mijn meisje te kussen bij wijze van troost. Ze had net een ver baal gehad wegens ongeoorloofd parkeren en daarvan was ze nogal onder de indruk." Beleefd De heer Edwin Warner uit Pitts burgh stond op een straathoek naar het verkeer te kijken. Er passeerde een auto, die door een plas water reed en onze Edwin onder de mod derspatten hielp. De bestuurder stap te onmiddellijk uit, haalde een zak doek te voorschijn en begon hem onder het mompelen van veront schuldigingen schoon te poetsen. „Dank u zeer," zei Edwin. Be leefde mensen als u ziet men niet veel meer." Nu is de heer Warner zijn porte feuille kwijt. Gerold tijdens de schoonmaak, neemt de politie aan. Politie bestolen Drie verlegen politiemannen to Tokio meldden zich bij hun supe rieuren om mede te delen dat hun patrouillewagen was gestolen. Toen zij een onderzoek deden naar de verdachte bewegingen van een taxi verdween de politieauto. Toen z(j terugkeerden was ook de taxi verdwenen. De zaak is in handen gelegd van andere politiemannen. 't Is alweer bedtijd Wat denk je van een slaap mutsje? (Advertentie) De Franse regering heeft haar „diep-gevoelde spijt" aan Italië te kennen gegeven voor het doodschie ten van twee jonge Italiaanse ar beiders een week geleden. Deze betuiging van spijt werd ge geven aan de Italiaanse zaakgelas tigde in Parijs die op 6 september werd verzocht op de Quai d'Orsay te komen. De twee Italianen waren Fervio Falsi 27 jaar oud uit Paville en Si- mone Togninelli 22 jaar oud uit Vil- la-Minezzo. Zij werden door een mi litaire schildwacht bij het depot van de Shell-Berre maatschappij in een zuidelijke voorstad van Parijs dood geschoten. De twee jonge mannen reden op een scooter. De autoriteiten zeggen, dat de schildwacht - die daar ge plaatst was in verband met aansla gen van de Algerijnse terroristen op (Advertentie) .o%> Voor Uw „verre" bloemengroet., FLEUROP olie-opslagplaatsen een waarschu wing liet horen. Toen daar niet naar geluisterd werd vuurde hij. Beide families zullen „schadeloos stelling" ontvangen. Uit het onderzoek is duidelijk ge bleken, dat de twee jonge mannen het slachtoffer zijn geworden van een afschuwelijk misverstand, want er was geen sprake van, dat zij iets met subversieve praktijken in Frankrijk te maken hadden. De ex-aspirant politieagent J. K„ die op 6 december 1956, in min of meer dronken staat verkerende, in een Haarlems pension twee collega's met zijn geladen pistool had be dreigd, is vanmorgen door het ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een boete van f 75.subs. 15 da gen hechtenis. De rechtbank te Haarlem had K. die nu chauffeur is, tot één maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk veroordeeld. In hoger beroep was de zelfde straf voorwaardelijk plus een boete van 50 gulden tegen hem ge- eist. Op de bewuste avond was K. ge kleed in pyjama, uniformjas en een handdoek als shawl om zijn hoofd de kamer van twee zijner collega's binnengestapt en had zijn geladen pistool op hen gericht met de woor den: ,,Ik zal je doodschieten". Een hunner slaagde er met enkele zoete woorden in K. de kamer te doen ver laten. De kamergenoot heeft hem la ter het pistool afgenomen. Toen men in verband met zijn aanstelling als politieagent K's verleden naging kwam het incident aan het licht. Hij werd ontslagen en een vervolging werd tegen hem ingesteld. DONDERDAG 11 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. ,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 De groente man 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Mor genwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleu ters 11,00 Kookpraatje 11,15 Gram. 11,45 Voordr. 12,00 Twee piano's 12,30 Land en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12,50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Mil. ork. 13,55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano 14,30 IJsvissen, caus. 14,35 Gr. 15,00 De jacht op de dader, hoorspel 15,40 Gram. 16,15 Cabaret 17,00 V. d. jeugd 17,45 Lichte muz. 18,00 Nws. 18,15 Lichte muz. 18,45 Sportpraatje 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 Lichte muz. 19,40 Voordr. 20,00 Nws. 20,05 Kamerork. en solist 21,10 Anastasia, hoorspel 22,25 Lich te muz. 22,45 Act. 23,00 Nws. 23,15 Beurs ber. te New York 23,16 Sportact. 23,26- 24,00 Discotaria. HILVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,15 Gram. 7,45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Mor gendienst KRO: 11,00 V. d. zieken 11.45 Gram. 12.00 Klokgelui 12.03 Gram. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,40 Amus. muz. NCRV: 14,00 Strijkork en solist 14,30 Gram. 14,45 V. d. vrouw 15,15 Amus. muz. 15,35 Gram. 16,00 Bij bellezing 16,30 Strijkkwartet 17,00 V. d. jeugd 17,30 Mandoline ork. 17,40 Beurs ber. 17,45 Mil. kapel 18,15 Fries progr. 18,30 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19,30 Lichte muz. 19,50 A,R,. pol. caus 20,00 Radiokrant 20,20 Metropole ork. ,00 Clementie van Koning Willem I, caus. 21,15 Gram. 21,20 Kamerork. en soliste 21,50 Tijdschriftenkron. 22,00 Or- geleonc. 22,25 Het Midden-Oosten, kruit vat van de wereld, caus. 22,45 Avond overdenking 23,00 Nws. en SOS-ber. 23.15- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 Koersen) 1,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 En gelse les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Kamermuz. (om 15,45 Duitse les) 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17,15 V. d; kind. 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling 20,00 Pol. caus. 20,10 Moderne tijden 20.40 Verz. progr. 21,30 E-allroom-ork. 22,00 Nws. 22.15 Israëlitische uitz. 22,40 Orgel- conc. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 12,30 Idem 13.00 Nws. 14,15 Gram. 14,30 Orgel- conc. 15,30 Gram. 16,05 Idem 17,00 Nws. 17,35 en 18,32 Gram. 19,30 Nws. 21,00 Gr. 21,30 Lichte muz. 22,00 Nws. 22,10 Ork. conc. 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG 11 SEPTEMBER NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,20 Gastenboek 20,35 Progr. v. jonge mensen 21.10 Bezoek aan een rijschool in Den Haag 21,30 Progr over sieraden 21,50 Epiloog. FRANS BELG. 17,30 V. d. jeugd 18,30- 19,30 Wereldtentoonstelling 20,00 Journ. 20,30 Télé-Match plm. 22,00 Film. Daarna wereldnws. VLAAMS BELG - 16,30-18,00 Wereld tentoonstelling 19,30 Nws. 20,00 Wereld tentoonstelling 20,30 Film 22,10 Nws en journ.

de Stem | 1958 | | pagina 5