Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Het Venus- kruid Geslaagde districtsdag K.A.J. te s-Heerenhoek CHOCOLATERIE Dagblad De Stem Na Goese Kasporgo-feesten dankbrief uit Salzburg Terneuzense kermis Échte choc, hagelslag Twee Duitsers strandden te Oudenbosch Vermiste man gevonden OPENT VRIJDAG 12 SEPT. 2 UUR Laatste schakel in autobaan DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 VROOM DREESMANN Zieken niet vergeten BELANGRIJK NIEUWS Opkomst kon beter 1 licht - snel - veilig HULST Installatie ondernemingsraad Hoogwaterstanden Eervol ontslag bij visserij politie Bij het naderen van de herfst EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen Mardenburg Parochiële jeugdleiiling De parochiële jeugdleiding te Aar denburg kwam voor de eerste maal bijeen in het nieuwe seizoen 1958- 1959 om een lijvige agenda af te werken. Met algemene stemmen werd de afdelingsleider W. A. S. Dierick voor de vijfde achtereenvolgende maal tot voorzitter van de jeugdcom missie gekozen, mej. J. Poppe werd met algemene stemmen benoemd tot secretaresse van de parochiële jeugd commissie. In het patronaatsbestuur werden herbenoemd Theo de Baer- demaeker, Harry van Dongen en Wil ly Dhondt- Binnenkort zal de benoe ming van twee nieuwe leden plaats vinden. Uitvoerig werd gesproken over de feestelijke opening van het vernieuwde jeugdgebouw op 4 en 5 oktober aanstaande De datum van openstelling van het patronaat werd bepaald op zondag 12 oktober aan staande. Het klein patronaat zal om vatten alle jongens die nog naar de lagere school gaan, het groot patro naat omvat alle jongens die de la gere school hebben verlaten. Voor de aanstaande winter werden op het programma geplaatst 'n Sinterklaas feest, twee ouderavonden en de vie ring van het patroonsfeest van het patronaat op 31 januari 1959. Het pa tronaat zal zich in het winterseizoen vooral gaan bezig houden met voet- bal- en volleybalsport, muziek en zang, toneel en declamatie. De gidsen en kabouters zullen weer moeten verhuizen. Dezen zaten reeds enkele jaren in de nissenhut achter het Verloren Kostje. Er is thans uit gezien naar een nieuwe verblijfplaats voor deze groep meisjes. LOCO-BURGEMEESTER In de vergadering van het college van burgemeester en wethouders werd als eerste plaatsvervanger van de burgemeester aangewezen wet houder C. Sturtewaegen en als twee de plaatsvervanger wethouder A. I. Catsman. Tenniskam pioenschappen S.J.E. F. De tennisclub S.J.E.F. hield op de banen van het gemeentelijk sportpark zijn jaarlijkse clubkampioenschappen. Bij de heren was de deelname groot. In de kwartfinale versloeg J. M. Paridaen R. Wylleman met 6-1, 6-0 en W. Trapman G. Callaert met 6-2, 6-3. De finale tussen J. M. Paridaen en W. Trapman werd door laatstge noemde gewonnen met 6-2, 6-4, zodat W. Trapman kampioen heren-enkel spel van S.J.E.F. is geworden. De finale dames-enkelspel ging tus sen mej. Ingrid Trapman en mej. Joan Trapman. Eerstgenoemde won met 6-2, 6-1 en veroverde daarmee de damestitel. In het heren-dubbelspel waren er de volgende uitslagen: J. Paridaen en R. Wylleman-F. van Dongen en S. Spinnewijn 6-2, 6-3; finale: W. en J- Trapman-J. Paridaen en R. Wylle man 7-5, 6-4. Gemengd dubbelspel: mej. R. Jonck- heere en G. Callaert-mej. N. van de Plas en W. Trapman 2-6, 9-7, 6-3; (Advertentie) RHUM PALETS chocolaadjes met heerlijke vulling 200 GRAM Ö3J prima kwaliteit Aft 200 GRAM lil LANGE VINGERS het overbekende koekje Aft 150 GRAM tongetjes""" 'n zeer licht koekje, heerlijk voor bij de thee Ifl 250 GRAM *1© Breda - Bergen op Zoom mej. J. Trapman en F. van Dongen- mej. I. Trapman en J. Trapman 9-7, 6-2; finale: mej. J. Trapman en F. van Dongen-mej. R. Jonckheere en G. Callaert 6-1, 6-4. Biervliet Biervliet heeft zijn zieken tijdens de Beukelsfeesten niet vergeten. Aan alle Biervlieters, die gedurende de feestdagen in een ziekenhuis lagen werd een aardige verrassing aange boden vanwege het Comité Gedenk teken Willem Beukelszoon. Elke zie ke kreeg een fruitmand met een ge- denkplankje van de onthulling van het standbeeld en een officieel pro gramma van de Beukelsfeesten. In dit programma stond op de eerste pagina een voorwoordje van Bier- vliets burgemeester, luidende als volgt: „Biervliet brengt U deze groet en wenst U beterschap". Dat de zieken deze leuke geste bij zonder op prijs stelden is duidelijk. De verrassingen werden uitgereikt door C. Kalkman, gemeente-arts. GEMEENTEPAARD OP HOL Ons dorp werd opgestrikt door een op hol zijnd paard. Het gemeente- paard had met wagen en al de benen genomen. Na zowat heel Biervliet op stelten te hebben gezet kwam het eindelijk op een groot stuk braaklig gende grond tot stand. Ondanks de snelheid waarmee het paard met de zwiepende Wagen door het dorp rende deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Materiële schade was er echter nogal wat. In de Noordstraat kwam de wa gen namelijk in botsing met een stel- lingpaal van de feestverlichting. De paal knapte af, waarbij een hele snoer lampjes naar beneden kwam en aan diggelen viel. Al met al zal de schade zeker een dikke 100 gulden belopen. VERNIELINGEN AAN STRAATVERSIERING De keurige feestversiering en -ver lichting tijdens de Beukelsfeesten, waaraan iedereen zo spontaan menig vrfl uurtje had opgeofferd, heeft nog al te lijden gehad. Vandalen hebben de laatste feest dag een lelijke ravage aangericht in de met zoveel moeite opgebouwde versiering. Vooral de Noordstraat had nogal te lijden. In de versiering van deze straat werden diverse sier- rekjes, speciaal voor deze dagen ge maakt, aan diggelen geslagen. Ver der werden diverse vaatjes, die dienst deden als bloembakken, zo maar meegepikt en ergens in de pol der weggesmeten. Ook waren er enkele helden, bezig de feestboog aan het begin van de Noordstraat te slopen, die op de vlucht sloegen toen een oude man van 70 jaar kwam vragen wat er aan de hand was. Ook in andere straten kwam men er niet zonder kleerscheuren af. Zo wer den in de Oudestad bloembakken leeggestolen. Hetzelfde deed zich voor in de Hoogstraat. In de Gentsestraat heeft men nog geprobeerd de feestverlichting met bierflesjes aan diggelen te smijten. Gelukkig is het hier bij pogingen gebleven. Graauw ZANDBERGSE KERMIS. Gewoontegetrouw heeft de fanfare de jaarlijkse kermis te Zandberg ge opend. Het was er druk, zeker niet het minst door het mooie weer. Aan de schieting op de liggende wip namen zelfs 81 schutters deel. In de grote werkplaats van de gebr. Weemaes was prima dansgelegenheid, waarvan ook druk gebruik werd gemaakt. Door toevallige omstandigheden was er maar één café geopend. St.-Jansteen BEKENDMAKING. De Burgemeester van St. Jansteen maakt hierbij bekend, dat a.s. don derdag 11 september van 3 tot 4 uur namiddag de gelegenheid bestaat in het meisjespatronaat te worden her- ingeënt tegen difterie, kinkhoest en tetanus voor de kinderen die reeds in 1955 zijn ingent. De Burgemeester voornoemd, J. I. M. REUSER. Koeivacht Smokkelvaars Ambtenaren van de Dienst der In voerrechten en Accijnzen slaagden er in de nacht van maandag op dins dag in een zwartbonte vaars in be slag te nemen, waarmede men van plan was langs illegale weg naar Bel gië te ontkomen. Sluiskil WEGOMLEGGING In verband met de werkzaamhe den tijdens het plaatsen van een hijs kraan op het fabrieksterrein van de A. C. Z. Cokesfabriek zal van 13 september 's morgens zes uur tot 14 september 's avonds 24 uur de weg vanaf de voor-ingangspoort tot aan de L'Azotefabriek voor alle verkeer gesloten zijn. Het wegverkeer vanaf de Minister Lelie-Brug richting Axel en omge keerd zal worden omgelegd via het terrein Cokesfabriek - Baron Hypo- liet d'Huartslaan (het zwarte pad). Stoppeldijk TONEEL De plaatselijke toneelvereniging "Stoppeldijk" heeft als eerste seizoen stuk in studie genomen "De Schip per van de Maartje Jacoba", een toneelspel van Klaas Smelik- Dit stuk zal worden opgevoerd op 8 en 9 no vember. V ogeltcaarde WAARNEMEND BURGEMEESTER Tijdens een vergadering van bur gemeester en wethouders is de heer F. A. de Bakker aangewezen als eer ste wethouder, waarnemend burge meester. Waterlandkerkje KOE VEROORZAAKTE HERSENSCHUDDING Toen mevr. S. P. uit Oostburg met de fiets vanuit de richting Water landkerkje naar Oostburg reed liep er plotseling een koe van de land bouwer de C. de weg over. Mevr. P. kwam met de koe in botsing en kwam zodanig te vallen dat zij, na dat dokter de Bruijckere uit Oost burg eerste hulp verleend had. met een lichte hersenschudding naar huis vervoerd moest worden. Westdorpe NIEUWE CURSUS E.H.B O. Nadat deze week het examen „Eer ste Hulp In Oorlogstijd" wordt afge nomen, heeft het bestuur van de plaatselijke E.H.B.O. besloten om 'in oktober met een nieuwe cursus te beginnen. HAND ERNSTIG BEZEERD Toen onze dorpsgenoot F. K. bezig was met enkele kleine reparatie werkzaamheden aan zijn auto, kwam hij op zeer ongelukkige wijze met zijn rechterhand tussen de propeller. Hij liep daarbij ernstige verwondingen op en moest worden verbonden in het ziekenhuis te Sluiskil. 7Aerikzee Eremedailles De eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau is bij koninklijk besluit toegekend aan de heer J v. Beveren, hoofd van de zetterij bij de N. V. Drukkerij v.h- Lakeman en Ochtman alhier. De eremedaille in brons werd ver leend aan de heer J. Blankert, letter zetter bij dezelfde drukkerij. (Advertentie) Nu al kunt u bij Witteveen kiezen uit de najaarsmode 1958 Tweed- en regenmantels (Harris en Mac Ennec) Karrestraat 17, Breda De districts-K.A.'J. op de eilanden hield wederom een districtsdag te 's-Heerenhoek, die hoewel hij beter bezocht had kunnen worden, geslaagd mag heten. Deze dag werd geopend met een H. Mis in de Jeugdhoeve, opgedragen door de districtsaalmoezemer C. Kroon uit Vlissingen. Het knapenkoor van Ovezande, zong de wisselende ge zangen. Na de H. Mis ging men voor het eerst over tot de z.g. sectiebesprekin gen (jongens-meisjes wat zowel bij de meisjes als bij de jongens goed in de smaak viel. De distr. voorzitter, de heer P. Ars, opende deze bijeenkomst met een be spreking over enkele actuele punten voor het komende werkjaar als lei- dersgids. werkende jeugd, wereld- wijd-actie, manifesten, enz. Met na druk wees hij op het belang van de kader-training en deelde mede dat de wereld-wijd-actie in verschillende afdelingen goed loopt. Jeugdsparen De heer G. Waegenaer hield daarna zijn inleiding over de nieuwe jeugd- spaarwet en wees op het belang van het sparen. Hij memoreerde dit in het kort door een stukje geschiedenis op te halen, hoe men vroeger veel meer dan tegenwoordig in de voor zorg was met alles. Dit kan men van daag niet meer terugvinden. Men ge raakt zo gemakkelijk tot het z.g. af- (Advertentie) Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. RayonredacteurN. Karhof Redacteur ooor WalcherenJ.Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs vooi losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor Ingezonoen Mededelin gen" f 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie „Kleintjes"; regels of minder f 0.90, elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Ontvangst na Reinaertstoet Voor de Reinaertstoet op 21 sep tember zullen op de Markt, ten te- hoeve van de genodigden, zitplaatsen worden ingericht. Het gemeentebe stuur houdt die dag, nadat de stoet is rondgetrokken, .een ontvangst in de Burgerzaal. Dat zal om ongeveer vijf uur zijn. De bekende Vlaamse dichter An ton van Wilderode uit St. Niklaas is uitgenodigd om voor de stoet een proloog te schrijven, die gezegd zal worden door Tisselijn. Van alle kanten bestaat grote be langstelling voor de stoet en Hulst kan er, wanneer het weer goed is, op rekenen, dat talloze bezoekers het evenement willen meemaken. AVO-werkplaats pas volgende maand gereed Het werk aan de nieuwe AVO-werk- plaats. die door de gezamenlijke ge meentebesturen in 't Land van Hulst in onze stad wordt gebouwd, vlot niet zoals men wel zou wensen. Deze maand zou het gebouw al in gebruik genomen moeten worden, doch een der onderaannemers blijkt niet al te veel spoed achter zijn aandeel in het werk te zetten zodat 't zeker wel ok tober zal zijn voordat de werkplaats gereed komt. Het bestuur van de stichting hoopt dat de vertraging van korte duur zal zijn, want er is voor de werklieden veel werk, dat uiteraard niet in het stationsgebouw verricht kan worden. De nieuwe werkplaats zal enigszins feestelijk worden geopend en dat is verantwoord want het gebouw is on der de AVO-werkplaatsen van ons land een belangwekkend exemplaar. Het kenmerkt zich door een economi sche bouwwijze. Tijdens de openings dag zullen de genodigde autoriteiten waarschijnlijk ook het uitgravings- werk aan de oude Land- en Water poort bekijken, want dit object res sorteert, zoals bekend is, ook onder de G.S.W.-regelng. EERSTE ZITTING NIEUWE RAAD. Vrijdagavond houdt de nieuwe raad zijn eerste zitting. Op de agenda staan in de eerste plaats een hele reeks benoemingen. De vele raads- commissis moeten nl. nog gekozen worden en ook moeten vertegenwoor digers van de gemeente in diverse openbare lichamen benoemd worden. Verder worden er onderwijskwes ties behandeld en krijgen nieuwe stra ten in plan Noord een naam. GOES Volgende week dinsdag wordt in het bedrijf der Goese wasserij "de Zon" de ondernemingsraad geïnstal leerd. In de Nederlandse wasindustrie is de Zon" de eerste, welke een onder nemingsraad instelde. Het dagelijks bestuur der gemeen te is uitgenodigd bij de installatie aanwezig te zijn, evenals de vak- bonds-bestuurders. Mater Amabilisschool bloeit Naar wij van het bestuur vernamen hebben zich voor het eerste leerjaar van de Mater Amabilisschool 24 leer lingen opgegeven, zodat de school, die naar men weet, een drie-jarig leerplan heeft, weer met een flink aantal leer lingen kan starten. Het is buitengewoon verheugend dat de school, die voor de vorming van jonge meisjes zo uitstekend is, een blijvende belangstelling te Goes en omgeving ondervindt. Succes voor dirigent De heer Jac. Tamming alhier :s met de drie door hem gedirigeerde koren naar een zangconcours te Ois- terwijk getrokken, en niet zonder suc ces. Alle drie de koren Excelsior te Yerseke, Tot oefening en ontspan ning te Borssele en Zanglust te Wil- helmiriadorp behaalden in hun af deling een eerste prijs. Collectrice staatsloterij Men deelt ons mee, dat ook mevr. de weduwe HuigeDriedijk alhier tot collectrice der Staatsloterij is aangesteld. Kapelle PIJPERFEEST Zaterdag zal er in Biezelinge een pijperfeest op kleine schaal zijn. Het tamboer- en pijperkorps "Irene" uit Terneuzen zal dan namelijk naar Bie zelinge komen en 's middags om vijf uur beginnen de marsen door het dorp van "Irene" en van het plaatse lijke korps "Jonge Kracht." 's Avonds is er eerst een geza menlijke mars door Biezelinge en 'n deel van Kapelle en daarna wordt een concert gegeven op de tent op het marktveld. Het pijperfeest wordt besloten met een gezamenlijke tap toe. Oudelande Raadsvergadering De raad wenste in zijn jongste ver gadering niet in te gaan op een ver zoek van de stichting voor christelijke militairen om subsidie. Wel werd financiële steun verleend aan het Zeeuwse bureau ter bestrijding van alcoholisme. Aan het besluit van de raad der gemeente Wolfaartsdijk in zake regeling autovergoeding burge meesters, werd geen adhesie betuigd. De raad wenste een afwachtende houding'aan te nemen. De verordening op de straatbelaa- tinfj werd opnieuw vastgesteld. Besloten werd om de bestratings- en rioleringswerken in het uitbreidings plan te zijner tijd in het openbaar aan te besteden. Aan het bestuur der kleuterschool werd medewerking toegezegd voor verbetering van de speelplaats (af- heining) Morgen, donderdag 11 september, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 1.00 en 13.18 uur, te Ter- neuzen om 0.29 en 12.47 uur en te Vlissingen om 0.02 en 12.18 uur. betalingssysteem. Lr is overduidelijk gebleken wat de nieuwe wet juist voor onze jonge mensen gaat beteke nen. Ook met de meisjes is de nieuwe wet doorgesproken en dit werd be handeld door de Diocesaan voorzitster van de V.K.A.J. mej. Leida van Groe- nenstein. Na het ernstige programmapunt ging men over tot het ontspannings gedeelte in de middaguren, waar menigeen zich goed vermaakt heeft. De districtsleiding kan terugzien op een goed geslaagde districtsbijeen komst, zij het dan dat de opkomst matig was. Geen geld en ver van huis Twee Duitsers, afkomstig uit de streek rond Mulheim, zijn te Ouden bosch wegens gebrek aan contanten met een gehuurde personenauto ge strand. De wagen was op 4 septem ber te tulheim gehuurd voor vier uren, de heren waren al vier dagen op stap. De mannen zijn op transport gesteld naar Duitsland. De eigenaar van de huurauto kon zijn vrijwel nieuwe wagentje komen halen. Het was de politie opgevallen, dat in de Bornhemweg te Oudenbosch een kleine personenauto reeds geruime tijd stilstond. Toen een politieman eens een kijkje ging nemen, sliepen de beide inzittenden. Het waren een ongeveer 55-jarige man en een jon geman van 22 jaar. 's Morgens in alle vroegte werd nog eens pools hoogte genomen en nog lagen de buitenlandse gasten te slapen. Enkele uren later kwam er toch enige be weging lp het wagentje. Daar de he ren wel een ietwat vreemde plaats hadden uitgekozen om van de ver moeienissen uit te rusten, werd eens geïnformeerd naar de papieren. Van henzelf en de auto. Alles klopte. Bij verdere informatie kwam toen het verhaal, dat het avontuur de beide heren zo had aangetrokken, dat zij maar meteen een flinke trip west waarts hadden gemaakt Nu was echter de benzine op, de beurs leeg en Mulheim een heel eind van Ouden bosch af. Op kosten van de Staat is de honger van beide heren gestild, waarna zij. van reisgeld voorzien, weer naar huis konden terugkeren. De autoverhuurder uit Mulheim kwam liever zelf de auto terughalen. Na tien dagen Na tien dagen in de Langstraatse bossen te hebben rondgedoold, is de 79-jarige Huib Pruyssers terug in Woudrichem. Op de grens tussen de gemeente Loon op Zand en Waalwijk werd hjj bewusteloos en uitgeput ge vonden door het echtpaar IJpeiaar uit Waalwijk. Direct nadat de man gevonden was vervoerde men hem naar het zieken, huis te Waalwijk. Hij moest aanvan kelijk kunstmatig worden gevoed. Hij heeft het ziekenhuis nu al weer ver laten, maar zal voorlopig nog wel het bed moeten houden. De vermissing van de heer Pruys sers heeft tien dagen lang honderden mensen beziggehouden. Militairen die juist dezer dagen oefeningen hielden in de bossen, waar de vermiste uit eindelijk werd gevonden, en die on middellijk bij het zoeken werden in geschakeld, konden evenmin als de rijkspolitie, een spoor van de heer Pruyssers vinden. De man leed al geruime tijd aan ge heugenstoornis tengevolge van ader verkalking. Bij besluit van de minister van Financiën is met ingang van 1 janu ari 1959 wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag ver leend aan de heren Ph. A. van de Linde, opziener bij de visserijpolitie op de Zeeuwse stromen in vaste dienst, ter standplaats Zierikzee en M. Hoogesteger, controleur bij de vis serijpolitie op de Zeeuwse stromen in vaste dienst, ter standplaats Yerseke. Van de beer Fr. Teichmann, de leider van de Salzburger muziek groep, welke nu al verschillende ja ren een trouwe gast is van Kasporgo te Goes, ontvingen wij een zeer uit voerig schrijven, waaraan wij het volgende ontlenen: „Het mooie volksdansfeest te Goes is weer voorbij; de deelnemers(sters) zijn in eigen land teruggekeerd en vinden nu de tijd om over deze gro te belevenis na te denken. De top prestaties op het gebied van volks dans, ballet en gymnastiek, waren werkelijk uniek." De heer Teichmann gaat dan stuk voor stuk de verrichtingen van de verschillende groepen na en heeft zeer veel waardering voor de Schot se zwaarddanseresjes; de Zweedse en Zevenburgse volksdansers; de Fran se gymnastjes en de exotische num mers van Balinezen en Oekrainers. Over "Kasporgo' zegt de schrijver: „De exacte opvoering der volksdan sen door de ontvangende Goese ver eniging, getuigde van voortreffelijke scholing en uitvoering." De kroon verdient ongetwijfeld de ..zevensprong", wiens oorsprong tot de Germanen teruggaat. Er zijn nog veel van dit soort volksdansen en in het oijzonder noemen wij dan de oude Vissersdans, die vroeger in Zee land veel gedanst werd. Het zou aan beveling verdienen deze dans komen de jaren, in het raam van de Kas porgo-feesten uit te voeren. Zeeland bezit nog veel van deze "begraven schatten" „Al deze volksdansgroepen met hun bonte klederdracht hielpen Goes tot een internationale stad te maken. Niet alleen bij de opvoeringen, maar ook overdag bij de zondagse kerk gang, zag men het bonte gewoel. Het was een ware vreugde dit inter nationaal gewemel te bekijken. Een soort Esperanto, men zou het "Goe- sisch" kunnen noemen, werd als voertaal uitgevonden." Na nog even succesnummers geme moreerd te hebben als 't Luxemburg se ballet; de lantaarndans der We- nerumen; het Romeins wagenrennen der Franse meisjes en de gymnastiek der Belgen, schrijft de 'heer Teich mann: ,De grootste prestatie ver richtte echter de stad Goes, met aan het hoofd het gemeentebestuur en Kasporgo met haar leden en grote organisator Vervest. Het zou onrecht zijn wanneer wij vergaten om de vele goede pleeg ouders hartelijk te danken, want zonder hun grootmoedigheid was het Kaskorgo-jestijn onmogelijk geweest. Wij als "pleegkinderen" hebben ons vrij, maar niet verloren gevoeld in het vreemde land, dat ons .tot een tweede vaderland werd." Voor de toekomst hoopt de schrij ver, dat deze gastvrijheid zich be stendigen zal. (Advertentie) BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING AHOY' GEBOUW t/m 24 Sept. Zuiddorpe-Moerbeke Nadat er ruim twintig jaar over gepraat werd, is dan toch eindelijk de laatste handicap weggenomen die er nog was op de weg Zuiddorpe- Moerbeke (B), tevens laatste scha kel op de grote autobaan Z. Vlaande- ren-Brussel. Het was het slechte stukje weg van Rode Sluis naar Kruisstraat (B), tus sen de grote provinciale, op Neder lands grondgebied liggende, weg en Moerbeke. Men kon het al die jaren maar niet eens worden waar de nieu we weg moest komen. Menigmaal verschenen ter plaatse ministers en volksvertegenwoordigers, metingen werden gedaan en gerucht op ge rucht deed telkens de ronde over een mooie, grote, rechte autoweg, die dan hier dan weer daar lag.' Maar uiteindelijk ligt hij precies op dezelf de plaats, doch dan zo perfect mo gelijk met wegwerking van alle vroe gere obstakels. Een weg om van te genieten te midden van natuurschoon, waaraan men hier de voorkeur heeft gegeven boven 'n korter traject. Men rijdt er door een prachtige dreef, langs een eeuwen-oude kreek, in gro te, lange, bochten die zo gemaakt zijn dat ze voor het snelle verkeer geen noemenswaardige belemmering opleveren. Evenwel nu de weg klaar is doet zich nog een eigenaardigheid voor. De weg komt op Nederlands grond gebied, 3 meter links van de weg op Belgisch grondgebied uit en de Belgische weg ligt een halve meter hoger dan de Nederlandse. Het wach ten is nu nog op de verlegging en verhoging van de Nederlandse weg. De Salzburger Muziekgroep De Terneuzense kermis wordt se dert jaar en dag gevierd in de week vanaf de derde maandag in septem ber. Dit jaar heel vroeg omdat de eerste dag van de herfstmaand op maandag viel. De buiten vertoont al weer tekenen van naderend wintertij, 's Avonds vroeg donker, 's morgen* een beetje kil. In heggen en struiken vochtige spinnewebben en op het kale land de laag wegtrekkende rook van verbrande stoppels. De aarde wordt bruin, de vogels minder luidruchtig, de zwaluwen verzamelen zich op de telegraafdraden en maken er een gro te notenbalk van. Dit is de sfeer van de Terneuzenee kermis die wel een hele week duurt, maar toch maar weinig avonden meer heeft van druk vertier. Zoals op vele andere plaatsen vermindert de drukte wel heel erg ofschoon er ook dit jaar weer genoeg attracties op de Markt te vinden zullen zijn. Het dansen is toch ook niet meer wat het vroeger was. Cafés, die in de vooroorlogse jaren iedere avond vol waren met jongelui die kwamen dan sen, vindt men nog nauwelijks. In die tijd kwam er wel een beroepstoneel gezelschap, maar dit schijnt nu alle maal veel te duur en dus te riskant te zijn geworden. Allemaal een gevolg van het feit, dat de mensen bijna iedere avond ergens heen kunnen. Maar het initiatief is in Terneuzen toch nog niet helemaal dood. Het is wel al misschien vijfentwintig jaar geleden dat in Terneuzen een Ober- bayern kwam. Bijzonder gezellig was dat toen met veel bier, worst en mu ziek. Dit jaar krijgen wij weer zo iets. De eigenaar van „Monopole" heeft het plan opgevat (en voert het inmiddels uit) om zijn zaak in een echt „Bier- ort" om te bouwen. Met prieeltjes en aarden bierpotten van een halve liter en meer, worst en zuurkool, wijnran ken en onversneden „Oberbayern"- muziek. Dat kan best gezellig wor den. Want al zijn wij gewend aan televisie en verwend met het best# op amusementsgebied, een avond van gemoedelijke gezelligheid wil er toch nog wel in. Dan kunnen de ouderen, die om rock 'n roll nou niet zo heel veel geven ook nog eens van een ge zelligheid genieten, waarvan zij mis schien dachten dat die niet meer be stond. En dan is hun kermis ook weer goed. Straks komt de winter met zijn koude en duister, die op de duur toch ook weer gaan vervelen. Want de rest van het jaar wArdt in periodes verdeeld. Veel mensen rekenen dan eerst de Sasse kermis, dan Terneuzen en als laatste Hulst. Als je zover bent zijn de suikerfabrieken alweer aan het draaien en dan is het zo weer Sin terklaas, Kerstmis en Nieuwjaar. HANDELSCORRESPONDENTIE Aan het Instituut voor Kantoorop leiding te Hulst, Axel en Terneuzen o.l.v. J. A. Biesbroeck te Hulst slaagde voor het examen Nederland se handelscorrespondentie mej. Mi mi de Bruijn te Hulst. OOSTBURG Ledel 8 uur: Overval ln de duivelspas, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Auf Wie- dersehn Franziska, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Men senjacht in Nairobi, 18 j. GOES Grand: Begeerte en zonde, 18 j. MIDDELBURG Electro: Als de druiven rijpen, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Der Bettal- student, a.l. Luxor: Veertig gevaarlijk* vrijbuiters, 14 j. GOES Grand: High Society, 14 j. Zaal Krijger: Bloemen- en vogeltentoonstel ling. MIDDELBURG Electro: Silk stocking*, alle leeft. VLISSINGEN Alhambra: De tempel der verleiding, 18 j. met enig voorbeh. Luxor: Veertig gevaarlijke vrijbuiters, 14 jaar. MAAB VOOR MAPTIN HET GESPREK KON HERVATTEN: 'PA55m/£PS VOO/7 Ll/NA 27, KLAARMAKEN OM VAN 5 OORD TE GAAN

de Stem | 1958 | | pagina 2