V.S. leggen niet alle troeven op tafel inzake Quemoy Hartig hapje in Den Bosch Tsjoe blijft dreigen Mgr. J. van Dodewaard tot bisschop gewijd Reuzen bommen werpers botsten tegen elkaar Dure vrachtauto's met chauffeurs verdwijnen in Engeland IJsland wil praten Grieven van ziekenfonds diepere oorzaak ontslag Vlissingse neurologen? Hammarskjoeld ontbiedt adjunct Dulles tot pers: Als schip van V.S. beschoten zou worden.... Ontploffingen op Cyprus Geen garanties voor hereniging van Hongaren Geen subsidie voor „Tirade" DAGBLAD VOOR ZEELAND Staking uit sympathie met directie Ned. Helikopter Industrie Vissersboot vond stukken van raket Zeer hoge kosten Walcheren Wisselend bewolkt Politie maakt zich zorgen Ultracentrifugeproces reeds deels in ons land gerealiseerd Nederlandse proef met atoomschip? 98e JAARGANG No. 22856 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. j. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P- V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 10 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. Dr. Ralph Bunche, adjunct-secre taris van de V.N. voor speciale poli tieke kwesties, is maandagnacht uit Genève naar Beiroet vertrokken op verzoek van Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de V.N. Het verzoek van Hammarskjoeld kwam geheel onverwacht. Bunche zou een reis maken door de landen van noord-Europa. Op het laatste ogen blik is deze reis uitgesteld. Radio-Bagdad heeft gemeld, dat president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek erin toegestemd heeft, een waarnemer van de Ver enigde Naties in Syrië toe te laten, opdat deze zou kunnen nagaan of de V.A.R. inderdaad een bedrèiging vormt voor Jordanië, zoals door de regering van koning Hoessein is be weerd. Daarentegen heeft Nasser gewei gerd een waarnemer van de V.N. in Egypte toe te laten omdat Egypte geen gemeenschappelijke grens met Jordanië heeft. Het besluit van de beide directeuren ir. G. F. Verhage en ir. J. Meijer Drees van de Ned. Helikopter Industrie N.V., gevestigd op de luchthaven Rotterdam, om op korte termijn hun ontslag in te dienen, is voor het personeel van deze N.V. gisteren aanleiding geweest voor een tiental minuten in staking te gaan. In deze korte staking wilde het per soneel zijn sympathie met de directie leden tot uiting brengen. Het besluit tot ontslagneming vloeide voort uit een verschil in inzicht in het zakelijk beleid met de commissarissen van de N.V. Het ontslag wordt 1 no vember van kracht. Als speciaal adviseur zal de Rotter damse zakenman, ir. A. P. van der Meer, de leiding van het bedrijf over nemen, totdat vermoedelijk begin van het volgend jaar een nieuwe directie is benoemd. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Dulles geen antwoord gegeven op de vraag of de Verenigde Staten bereid zijn de Chinese nationalisten aan te bevelen om de eilanden Quemoy en Matsoe te ontruimen, als de commu nisten zouden beloven van geweld af te zien. „Peking beeft zijn kaarten nog niet op tafel gelegd, wij houden dus ook een slag 0111 de arm", aldus ongeveer de redenering van Dulles. In tegenstelling met Rusland, dat gisteren de 12-mijlszone der territoriale wateren van communistisch China heeft erkend, zal Amerika deze grens niet erkennen, aldus Dulles. In antwoord op talrijke vragen over wat de V.S. zullen doen als een Ame rikaans oorlogsschip door de artille rie van communistisch-China wordt geraakt als het nationalistisch- Chinese schepen naar Quemoy bege leidt, verklaarde de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, dat dit zou afhangen van de omstandig heden met name of het een opzet telijke treffer zou zijn, of dat het schip toevallig zou worden geraakt. De minister dacht overigens, dat een Amerikaans schip op de een of an dere wijze zal antwoorden als het in volle zee wordt aangevallen. Dulles gaf op deze persconferen tie toe, dat hij de anonieme „hoge functionaris" is geweest, die vorige week op een vertrou welijke persconferentie had ge zegd, dat de V.S. zo nodig ge weld zouden gebruiken om te ver hinderen, dat de Chinese commu nisten zich met geweld van Que- moy en Matsoe meester maken. De minister merkte op, dat hij zich 1 realiseerde, dat het niet altijd moge- V.S. het communistisch bewind op het Chinese vasteland niet als on vermijdelijk en permanent beschouw den. Het was volgens Dulles onver mijdelijk, dat het verlangen naar persoonlijke vrijheid zich ook in China zal doen gelden. Dure eden Tsjoe En Lai, de communistische Chinese minister-president, heeft aan een banket dp de Noordkoreaanse ambassade gezegd, dat het Chinese volk het volste recht heeft om zijn eigen gebied met alle geschikte mid delen op een passend tijdstip te be vrijden en dat het geen enkele bui tenlandse inmenging zal dulden. Hij beschuldigde de V.S. ervan een groot aantal strijdkrachten in het gebied van de Straat van Formosa bijeen te brengen, „openlijk dreigend hun agressie tot de eilanden voor de kust van China uit te zullen breiden." Radio Peking meldt, dat meer dan een miljoen mensen te Can ton in zuid-China een bijeenkomst ter ondersteuning van Tsjoe's verklaring bijwoonden. Leden van de strijdkrachten, die aan bij- eenkomst deelnamen, legden een eed af om „Taiwan (Formosa), Quemoy en Matsoe te bevrijden en de vijand in zee te drijven", aldus de radio. Bevoorrading Quemoy Inmiddels is een vierde door de Ame rikanen geëscorteerd konvooi van Formosa uitgevaren om voorraden naar de Quemoy-archipel te brengen. Volgens waarnemers vindt de Ame rikaanse zevende vloot het een moéi- lijke taak de nationalistische trans portschepen doeltreffend te escorte ren, ahngezien de Amerikaanse oor logsschepen op bevel van Washing ton in internationaal vaarwater moe ten blijven, dus drie mijlen uit de kust van Quemoy. Sinds middernacht liggen de Quemoy-eilanden opnieuw onder zeer zwaar vuur. De Belgische vissersboot „Mar guerite Marie Louise", is giste ren de haven van Oostende bin nengelopen met in de Noordzee opgeviste overblijfselen van wat er uitziet als een Amerikaanse legerraket. De diensten van het zeevaartcom missariaat van Oostende zullen de metalen stukken in ontvangst nemen, waarvan een de melding draagt ..USA 53-1220" en ze ter beschikking stellen van de bevoegde legerdien sten. die ze op hun beurt vermoede lijk aan het Amerikaanse leger zul len geven. Het gerucht had de ronde gedaan, dat het hier ging om wrakstukken van een straalvliegtuig, maar de ge vonden stukken wijzen er wel dege lijk op. dat het een raket betreft, die trouwens niet lang in het water heeft gelegen, aangezien het metaal geen oxydatie vertoonde. IJsland is bereid in het kader van de Verenigde Naties de kwestie der lijk was, een vertrouwelijke perscön-1 visserijgrenzen te bespreken, aldus ferentie te houden overeenkomstig is na een bijeenkomst van de minis- de regel, dat de voorlichtingsfunctie-1 ters van buitenlandse zaken van naris niet rechtstreeks of indirect te Denemarken, Zweden, Noorwegen en identificeren mag zijn. Finland in Kopenhagen bekendge- Hij verklaarde tenslotte, dat de I maakt. (Van onze correspondent) Het ontslag dat het zieken fonds „Walcheren" heeft gege ven aan de Vlissingse zenuw artsen G. J. W. P. en A. J. B., komt in een vreemd licht te staan, wanneer men dieper op deze kwestie ingaat. Het heeft er alle schijn van, dat het ziekenfondsbestuur grie ven, welke men veL jaren lang koesterde tegen beide artsen, op deze wijze heeft uitgespeeld. In een gesprek met de voorzitter van het ziekenfondsbestuur, de Souburgse huisarts J. S. Bloos, kwam naar voren, dat men ont stemd was over de hoge kosten, die het ziekenfonds moest maken voor de verpleging en behandeling van bij dit ziekenfonds aangesloten patiënten. Men weet dit aan de uitgebreide behandeling die de beide zenuwartsen verstrekten. Dokter Bloos merkte op, dat hier door de kosten van het ziekenfonds m Hij verklaarde tenslotte, dat de I maakt. door de kosten van het ziekenfond: DE WERKLOOSHEID in de V.S. is in augustus met 600.000 gedaald tot 4.699.000. TUNESIë heeft officieel besloten zich aan te sluiten bij de Arabische Liga, daarmee het voorbeeld van Marokko volgend. PRINS BERNHARD is gisteren per auto uit het Italiaanse plaatsje Stra- della, bij Pavia, vertrokken, waar hij bij een vriend, de industrieel G. Ma- rinotti, een korte vakantie heeft door gebracht. SCHAAPHERDER Max Meisel in Korpsleben in Thüringen heeft 132 van de 170 schapen in zijn kudde de hongerdood laten sterven, omdat hun eigenaars wensen toe te treden tot een collectieve boerderij. Meisel kreeg acht jaar gevangenisstraf. DE AMERIKAANSE commissie voor atoomenergie (AEC) zal in dit na-, jaar in Nevada tien atoomproeven I nemen, waarvan de laatste tegen 31 oktober beëindigd zal zijn. BRITSE luchtmacht heeft mee gedeeld, dat de eerste Thor-raket uit Amerika is aangekomen. De raket is bestemd voor de R.A.F. ITALIë heeft besloten om met in- gang van 15 oktober a.s. geen carnet or triptiek meer te verlangen voor Buitenlandse personenauto's, die tij delijk Italië binnenkomen. AAN INVESTERINGEN voor Schip-1 za* noë ongeveer 200 miljoen gulden nodig zijn, zo is aan Kamer loden, die enkele Nederlandse lucht havens bezoeken, meegedeeld. Op 19 september gaat op Schiphol een nieuwe baan open voor straalver- keersvliegtuigen. J Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt dins- dagavond 23.15 uur: bewolkt met aanvan- Kelijk hier en daar nog een bui. Ongeveer dezelfde middagtempe- tojren. Matige tot zwakke, in noofdzaak noordelijke wind. urerw,achïng van het Belgisch Weerkundig Instituut: rioilï0 winduit veranderlijke 7u,» g£n en„later hit het zuiden. Zwaar bewolkt tot bewolkt en J S11^.'s Morgens plaatselijk 5 tuur mg V8n de temP«a- NUaif onder°17. ufuur 19°8 UUr' j oMp0&8nuur°n °P 6 07 UUr' Maan zodanig waren gestegen, dat men de tweede plaats in Nederland innam. De ontslcgkwestle werd gegeven, omdat men onregelmatigheden zou hebben ontdek* bij de controle van zogenaamde herhalingskaarten, die door de specialisten zelf worden uit geschreven. Herhalingskaarten Deze herhalingskaarten worden door het ziekenfonds gehonoreerd met een bedrag van vij. gulden per stuk. Elke patiënt komt bij een specialist met een zogenaamde verwijskaart die door zijn huisarts wordt verstrekt. Deze verwijskaart heeft een geldigheid van een maand en wordt door het zieken fonds gehonoreerd met een bedrag van acht gulden vijftig. Voor elke maand die de behandeling langer duurt, moet de specialist een herhalingskaart uit schrijven, welke na aanbieding bij het ziekenfonds wordt betaald met vijf gulden. Theoretisch is het dus moge lijk dat een patiënt elf herhalings kaarten krijgt. Praktisch komt hiervan niets, want het ziekenfonds betaalt slechts per verwijskaart drie herha lingskaarten. Heeft dus een specialist duizend verwijskaarten, dan kan hij ten hoogste drieduizend herhalings kaarten in rekening brengen, c.q. drie duizend herhalingskaarten worden be taald door het ziekenfonds. Iedere kaart die meer ingestuurd wordt, wordt niet gehonoreerd. Hiermee houdt het ziekenfonds „Walcheren" vast aan een vastge stelde landelijke norm. Volgens het I bestuur van het ziekenfonds zou ge- bleken zijn, dat in het eerste kwar taal 1958 door de zenuwartsen, die geassocieerd zijn, herhalingskaarten zijn ingediend voor patiënten, die geen behandeling ontvingen. (Zie vervolg pag. 31 Honderden genodigden, kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, waren gis termorgen met tal van andere belang stellenden bijeen in de kathedrale ba siliek Sint Bavo te Haarlem, waar de hoogbejaarde, doch vitale bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zijn pas benoemde coadjutor, mgr. prof. dr. J. A. E. van Dodewaard, tot bisschop wijdde. Om half tien arriveerde de bisschop en zijn coadjutor aan de hoofdingang van de kathedraal, waar zij door hun kanunniken en door de liturgische functionarissen werden af gehaald. In een lange en luisterrijke stoet trokken zij naar het hoofdkoor, waar bij mgr. Huibers direct werd gevolgd door mgr. Van Dodewaard. De coadju tor werd begeleid door de twee mede- consecratoren, mgr. W. P. A. M. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch en mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda. Daarachter schreden mgr.Paolo Giobbe, apostolisch internuntius van Nederland, en de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink en de andere bisschoppen. De wijdingsplechtigheid is een tref fend hoogtij geworden, dat door tal rijke genodigden werd meegevierd. De foto geeft een beeld van deze consecratie tijdens het Credo* Rechts met het gelaat naar de ca« mera (met witte mijter) mgr. Hui bers, geknield aan zijn voeten mgr* Van Dodewaard. Twee reusachtige straalbom- km ten zuidwesten van Tokio, om laag gestort. Reddingsploegen heb ben het toestel opgespeurd. Het wordt weinig waarschijnlijk geacht, dat er overlevenden zijn. Het verongelukte toestel was een burger-vliegtuig, dat door de Ameri kaanse luchtmacht was gehuurd voor het vervoer van vliegtuigmoto ren en andere voor de Amerikaanse strijdkrachten in Japan bestemde uit rustingsstukken uit de Verenigde Staten naar Japan. menwerpers van het type B-52 van de Amerikaanse strategische luchtmacht zijn boven de Ame rikaanse basis Fairchild (Was hington) met elkaar in botsing gekomen. Twaalf vliegers zijn hierbij om het leven gekomen, vier overlevende in zittenden zijn ernstig gewond, toen zij met hun parachutes uit de toe stellen sprongen. De twee vernielde toestellen had den acht miljoen dollar per stuk gekost. Een Amerikaanse „Superconstella- tion", met acht inzittenden, is nabij de berg De Tanzawa, ongeveer 65 Het verblijf op tentoonstellingen is dikwijls een vermoeiende bezigheid. Een hartig hapje op zijn tijd brengt echter vaak uitkomst: Zo dacht ook de eigenaar van een tweetal prach tige paarden, die een inzending vormden voor de tentoonstelling van de koninklijke vereniging Het Nederlandse Trekpaard in Den Bosch. Toen de man zich echter naar het visstalletje begaf, lieten de paarden hem echter niet alleen gaan, maar volgden hem op de voet. In de nacht van maandag op dinsdag hebben zich in verscheidene instal laties van de Britse luchtmacht en het leger op Cyprus ontploffingen voor gedaan. Elke nacht denderen zware vrachtauto's over de uitvalswegen van Londen, om waardevolle ladin gen naar andere delen van het land te brengen. De ritten zijn lang en de wegen zijn eenzaam. En hier en daar lok ken de lichten en de juke-box van een café, dat de gehele nacht open is. Een kopje thee, een sigaret, een praatje met de caféhouder, en voort gaat het weer. Zo gaat het normaal, Maar zeven maal in de afgelopen vier dagen is een vrachtauto weggereden van een parkeerplaats bjj een café en zijn auto en chauffeur daarna spoorloos verdwenen. De waarde van Je ladingen van deze vracht- auto's was in totaal 700.000 gul den. De politie maakt zich zorgen, zo bericht U.P.I., want dit zijn niet de normale dagelijkse gevallen van een diefstal van een vrachtauto, die later leeg op een eenzame plek wordt aangetroffen. Men heeft hier te doen met totale verdwijningen. De trucks zijn verdwenen op rit ten naar de zuidkust, naar Man chester, Newcastle, Leeds, Birming ham en Liverpool. De chauffeurs waren betrouwbare mensen, zeggen hun firma's. Allen waren vrijgezel en hun familie maakte zich niet onmiddellijk on gerust als brieven uitbleven. De politie gelooft, dat misschien ergens in de buurt van het strate gisch liggende Coventry een „ont- vangstcentrum" is ingericht om de gestolen trucks op te nemen. Daar zullen de wagens dan wel overge spoten worden, de nummerplaten veranderd en de ladingen verkocht. Maar over het vermoedelijk lot van de chauffeurs laat de politie zich maar liever niet uit.. Het ultracentrifugeproces voor de scheiding van isotopen, dat prof. dr. J. Kistemaker in het laboratorium voor massaspectografie te Amsterdam aan het ontwikkelen is, is reeds gedeel telijk gerealiseerd, zo deelde deze pro fessor in Genève mede. Men is er in geslaagd een cilinder de zogenaamde superkritische draai snelheid te geven. Dit betekent ech ter nog niet, dat daarmee nu ook de hele centrifuge gerealiseerd is. De proeffabriek, die men binnen een jaar in staat zal zijn te bouwen, zal door de stichting Fundamenteel On derzoek der Materie, worden inge richt in opdracht van het Reactorcen trum Nederland. Gevraagd naar de betekenis, zette prof. Kistemaker uiteen, dat dit pro ces enorm veel goedkoper zal zijn, dan de diffusie-fabriek, die de Fran sen willen bouwen. De Nederlandse industrie zal in staat zijn alle onderdelen voor de proeffabriek te leveren en het is ook inderdaad de bedoeling deze onder delen in Nederland te bestellen. Het Hongaarse Rode Kruis kan niet garanderen, dat de vrouwen en kin deren van de Hongaren, die na de opstand in 1956 het land hebben ver laten, zich bij hun verwanten in het buitenland kunnen voegen. Dit is te Boedapest meegedeeld door de voor zitster van het Indiase Rode Kruis. Rajkoemari Amrit Kaoer. Zij zei, dat de Hongaarse autoriteiten hun eis hadden herhaald, dat twintigduizend kinderen die tijdens de opstand naar het Westen zijn uitgeweken, naar Hon garije terugkeren. In antwoord op de suggestie van mevrouw Rajkoemari Kaoer, dat de Hongaarse regering dan ook vrouwen en kinderen zou moe ten toestaan, zioh bij hun verwanten in het buitenland te voegen, had het Rode Kruis te Boedapest laten weten, dat de regering de uitgewekenen be schouwt als mensen die hun land in de steek hebben gelaten en dat er daarom geen garantie betreffende de voorgestelde gezinshereniging kon worden gegeven. De Nederlandse „Stichting Kern voortstuwing Koopvaardij schepen' heeft plannen om te gaan experimen teren met een schip, dat wordt aan gedreven door een kernreactor. Op een persconferentie in Genève van de Nederlandse delegatie op de atoomconferentie werd medegedeeld, dat hoewel dit plan bestaat, er nog geen enkele concrete uitwerking of zelfs maar een begin van uitwerking van is. Met steun van Euratom zou men een tankschip willen aankopen cn daar een reactor van buitenlandse makelij in bouwen om vervolgens te kunnen experimenteren. Het Reactor centrum Nederland werkt hieraan in beginsel mee. Staatssecretaris mr. Huttema blijft bij zijn weigering om subsidie te ver lenen aan het literaire tijdschrift „Tirade". Over deze kwestie waren hem vragen gesteld door het tweede kamerlid Goedhart (PvdA). De staatssecretaris zegt, dat alvorens een subsidie kan worden toegekend het tijdschrift zijn culturele beteke nis moet hebben bewezen. Dit is in de onderhavige kwestie? niet het ge val, zo meent de staatssecretaris» Hij wijst er tenslotte op, dat er reke ning moet worden gehouden met de beperkte geldmiddelen in deze tijd die voor subsidie ter beschikking zijn.

de Stem | 1958 | | pagina 1