Maas-Rijn-ver binding opnieuw in discussie zelf STEM-FEUILLETON Studiedag te Venlo Moskou rehabiliteert Toetjajevski J<J(. Atoomduikboten werden grondig doorzocht HISTOR 50 |Cp Schatgraverij op Borneo eestige kleurendia Gupa: HOUTEN STOPSEL van Ceta Bever Tja, dinsdag M Wat doe je op zo'n dag? Melkfles omspoelen! Amerikanen bouwden reactor in recordtijd Jury greep er self naast.... Jan Kiepura zong in Warschau Brigitte Bardot gaat trouwen Boot sloeg om, vijf doden Prothese, gericht door gedachtegolf Na alarm-telefoontje H ij zijn nozems Op het door Douglas Grey Bevan als leider van Labour voorgesteld Jongen pleegde overval op Schipholweg TV'RAD I O'TV-R AD lO'TV- (Advertentie) Op 11 september a.s. zal te Venlo weer een studiedag over de Maas-Rijn-verbinding worden gehouden. Ongeveer een jaar geleden had een dergelijke studie-bijeenkomst plaats te Maas tricht, waar toen dr. Burckhardt uit Aken, de heer Putzeys uit Luik en de heer K. Wolters uit Rotterdam de wenselijkheid van een nieuwe Maas-Rij nverbinding belichtten, waarbij spe ciaal het tracé Born-Neuss naar voren werd ge bracht. De studiedag op 11 september a.s. vindt plaats onder de auspiciën van het gemeentebestuur van Venlo. Als inleiders zullen optreden prof. dr. W. Böttger uit Krefeld, ir. C. F. Egelie, de hoofd ingenieur-directeur van de Provinciale Water staat te Maastricht, ir. G. E. Bos, adviseur van het provinciaal bestuur van Noordbrabant en dr. R. de Bock uit Antwerpen. Deze inleiders zullen ook onder leiding van prof. dr. Th. L. M. Thurlings uit Wageningen een forum vormen, waarmee de deelnemers aan de studiedag van gedachten kunnen wisselen. Het ligt voor de hand dat te Venlo het tracé ArcenRuhrort voor de nieuwe Maas-Rijn-verbinding bijzon dere aandacht zal genieten. Wat de inleidingen zullen brengen, moet wel iswaar worden afgewacht, maar het karakter van deze beschouwingen kan reeds min of meer worden afgeleid uit vroegere uitlatingen of publika- ties van de sprekers of uit de titel, op grond waarvan zij hier zullen op treden. Zo is prof. dr. W. Bottger de samen steller geweest van een brochure „Um den Maas (Arcen) -Niederrhein- Kanal". welke vorig jaar aan de voor avond van het Maastrichtse Scheep vaartcongres het licht zag. In deze brochure worden de Neder landse, Belgische en Duitse kanalen- netten vanuit een Europees gezichts punt beschouwd en de sociaal-econo mische functie van een Maas-Rijn kanaal Arcen-Ruhrort in Europees verband naar voren geheven. De be tekenis van een dergelijk kanaal voor Nederlands en Belgisch Limburg wordt hierbij tevens toegelicht aan de hand van een bijdrage van prof. dr. Th L. M. Thurlings en van een uitspraak van de Belgisch Limburgse Ekonomische Raad. De brochure van Krefeld bevat uit- vorige beschouwingen en gegevens over de verkeerssituatie in het gebied tussen Krefeld en Venlo ten westen van de Rijn en schattingen omtrent de vermoedelijke grootte der tonna ge, welke op een kanaal Arcen-Ruhr ort vervoerd zou worden. De juist heid van deze schatting bleek op het Maastrichtse Scheepvaartcongres voor discussie vatbaar. Zij werd toen door de heer K. Wolters betwist. Anders staat het evenwel met de kosten van de verbinding Arcen- Ruhrort in vergelijking met die van andere projecten voor een Maas-Rijn kanaal. De uitgaven voor het kanaal Arcen-Ruhrort worden in de bro chure van Krefeld op 120 tot 150 mil joen mark geraamd, wat aanmerke lijk goedkoper Is dan een kanaal Born-Neuss zou kosten. Aangezien evenwel de nieuwe Maas- Rijn-verbinding op het program der Permanente Conferentie van Euro pese verkeersministers werd opge nomen, met uitdrukkelijke vermei ding ener aansluiting van Aken op het Europese waterwegennet en een verbinding Arcen-Ruhrort het gebied van Aken nog niet uit zijn verkeers isolement te water verlossen zou, be pleit de Krefeldse brochure naast het kanaal Arcen-Ruhrort nog een ver binding Born-Geilenkirchen te graven, welke Aken aansluiting geeft op de Maas. Samen zouden deze nieuwe waterwegen nog veei goedkoper blij ven dan de Maas-Rijn-verbinding Born-Neuss. Arcen-Ruhrort De voornaamste bedoeling van de Krefeldse brochure was intussen het aan de orde stellen van het tracé Ar cen-Ruhrort met het oog op de regio nale belangen van het Westeuropese kerngebied in opkomst aan Maas en Rijn, dat door politieke grenzen doorsneden wordt en daardoor in de grensstreken bij andere gebieden hier en daar is achtergebleven. De verbin ding Arcen-Ruhrort kan van eminent belang worden voor de industriële ontwikkeling van Krefeld en Geldern e.o. tussen Rijn en Maas tot Venlo toe, van Nederlands noord-Limburg en Belgisch Limburg bij doortrekking van de Noordervaart nabij Neder- weert tot Venlo en ook van oostelijk Noordbrabant bij verlenging van het Wilhelminakanaal naar de Maas. Met het oog op deze mogelijkheden heeft Krefeld het tracé Arcen-Ruhrort naar voren gebracht en men mag verwachten, dat dr. Böttger op 11 september te Venlo deze visie op nieuw zal verdedigen. De Limburgse inleider dr. F. C. Egelie, heeft nog op 7 'februari j.l. voor het Nederlands Verkeersinstituut te Den Haag zijn opvattingen over de kanaalverbinding tussen Maas en Rijn uiteengezet. Hij heeft toen vooral de voordelen van een tracé Arcen-Ruhr ort in het licht doen schijnen, zoals b.v. uit zijn kostenvergelijking van de voornaamste voorgestelde tracés naar voren komt. Het kanaal Arcen-Ruhrort zou on geveer 100 miljoen gulden vergen; het complementaire kanaal Born- Geilenkirchen dat daarnaast dan Aken gerieven moet, komt op 200 ?5|> miljoen gulden. Dit is samen 300 a 350 miljoen gulden, nog altijd min der dan de helft van de benodigde uitgaven voor een verbinding Born- «euss, welke op 800 miljoen worden getaxeerd, om maar niet te spreken van het Vent-Debout-project Visé- komen USS' da» °P !300 miljoen zou Ir. Egelie achtte de combinatie van de verbindingen Arcen-Ruhrort en born-Geilenkirchen voor Aken ook aannemelijk, omdat dit industrie- Pakken drie vierden van zijn produk- tie naar het westen afvoert. Aan een directe verbinding met de Rijn heeft het daarom minder behoefte dan aan een verbinding met de Maas. Antwerpen - Ruhrgebied Voor een verbinding van Luik met het Ruhrgebied is een kanaal Arcen- Ruhrort directer gericht dan een ka naal Born-Neuss, alleen voor de ver binding van Luik en oost-België met de Boven-Rijn ligt het anders Het zelfde geldt voor de verbinding van Antwerpen met het Rulirgebied via het Albertkanaal en de Maas, welke vanwege haar vele sluizen in het al gemeen niet verkieslijker zou zijn dan de langere weg door de Tussenwate ren en over Waal en Rijn, maar toch bij de opvaart wel van nut zou kunnen blijken. Deze Antwerpse weg binnendoor naar de Rijn zou trouwens nog aan merkelijk verkort kunnen worden voor kleine schepen van 450 ton, wan neer zij vanaf Herentals langs het Kempische kanaal naar de Zuid-Wil lemsvaart varen en door het kanaal Nederweert-Wessem naar de Maas, of ook voor schepen van 600 ton, wanneer eenmaal de nauwe stop van Lozen in Belgisch Limburg verruimd is. Als de Noordervaart van Neder- (Advertentie) weert tot Venlo wordt doorgetrokken, zou de route voor deze schepen nog meer verkort worden. De Maas-Rijn-verbinding Arcen- Ruhrrt, welke al deze mogelijkheden insluit, zou de afstand van Visé tot Ruhrort van 260 tot 130 km, dus tot de helft, terugbrengen. Zij zou boven dien bij verlenging van het Wilhel minakanaal tot de Maas aan Noord brabant een directe verbinding ver schaffen met het Ruhrgebied. Het zwaartepunt van het betoog van ir. Egelie in Den Haag was juist wel de betekenis, welke de verbinding Arcen-Ruhrort zou kunnen krijgen voor de ontsluiting van het gehele gebied van de westelijke Rijnoever bij Krefeld over ons noord-Limburg tot in oostelijk Noordbrabant en de Belgische Kempen. Er komt hier een samenhangend industriebekken tot ontwikkeling vanaf de kolenmijnen aan de Rijn tot het Kempische mijn- bekken toe. Men denke o.a. aan het Peelmijngebied, dat nog in ontgin ning moet worden gebracht. De reeds bestaande industrie in noord-Limburg zou groot nut hebben van een kanaal Arcen-Ruhrort, dat het zo nauw met de ijzer- en staalnijverheid van de Ruhr in contact kan brengen. Het zou tevens een prikkel vormen voor het vestigen van halfzware industrie in deze streek, waar de groeiende be volking zo zeer om werkgelegenheid verlegen is. Men mag wel aannemen, dat ir. Ege lie te Venlo dit facet van een Maas- Rijn-verbinding via Arcen-Ruhrort wederom bijzonder reliëf zal geven. schilderen? kies KLEURLAK o.a bij Fons UytdeHaag, Nieuwstraat 36. Breda M. D. van Beek, Dassenus B 3. Chaam T Miiskens, Gasthuisstr. 174, Kaatsheuvel Fa D. v. Tilburg, St. Janstr 23 O'hout Fa. M. Key, Markt 28, Oudenbosch W. J. Goosen, Dorpsstr. 32. Ulvenhout J F. Everaerts, E-lauwstraat 25, Zundert P J. Hense. Wernhoutseweg 100. Zundert trv k t t. www ic t. <s\, V\» JAAR \V- I i levensverzekering MAXIMALE ZEKERHEID MINIMALE PREMIE OUDENOORD-UTRECHT-TEL. 16591 Naar aanleiding van aanhoudende geruchten over een fantastische schat die nabij de Desa Djembajan 30 ki lometer van Samarinda (aan Bor neo's oostkust) zou zijn begraven, heeft de gouverneur van oost-Borneo een expeditie van vijftien man uitge zonden om een onderzoek in te stel len. Volgens de geruchten zou de schat bestaan uit zeven grote en vijftien kleine potten met juwelen en gouden sieraden, welke zouden heb ben toebehoord aan de koningin van het voormalige koninkrijk Merangan op Borneo. Mensen, die beweerden afstamme lingen te zijn van de laatste koning van Merangan, hebben vruch+eloos getracht de schat uit te graven. Het ontbrak hen aan de nodige financiële en materiële middelen daartoe. De gouverneur heeft bekendgemaakt, dat hij zal trachten de schat tot staats bezit te doen verklaren. Acht Amerikaanse technici hebben op de tentoonstelling in Genève, die verbonden is aan de tweede atoom conferentie in recordtijd een kern reactor gebouwd, gecontroleerd en in werking gesteld. Op de dag, dat de tentoonstelling werd geopend, op maandag 1 sep tember, 's ochtends om half tien, was alles voor de bouw in gereedheid gebracht. Onder grote belangstelling van gedelegeerden en publiek werk ten de mannen tien uur per dag aan deze „demonstratiebouw". Zaterdag middag om twee uur kon de voor zitter van de Amerikaanse delegatie Lewis L. Strauss, de reactor officieel in werking stellen. De Amerikanen zeggen met deze prestatie een wereldrecord te hebben gevestigd. In totaal heeft de bouw van deze reactor 500 manuren ge vergd. (Advertentie) Een Engelse amateurfotograaf heeft dezer dagen onverwacht en ongewild naam gemaakt in een wel zeer zeldzame tak van zijn liefhebberij: de geestenfoto grafie. Toen de 42-jarige elektri cien Taylor uit het plaatsje Sed- gley in Staffordshire de resulta ten van zijn nieuwste kleurenop namen bekeek, genomen van het verlaten altaar van de kathedraal in Winschester, ontwaarde hij tot zijn niet geringe verbazing en ontsteltenis op een van beide kleinbeeld-diapositieven, over de marmeren altaartrappen heen, de fantomen van dertien mense lijke gestalten in middeleeuwse kledij, welke voor het altaar le ken te staan of te knielen. Vol gens vakfotografen kan de betref fende foto geen dubbele opname zijn. Taylors vrouw, zijn 16-jarige dochter en een vriend waren aanwezig toen de bewuste opna men werden gemaakt. Op de eer ste dia is niets ongewoons te zien maar de tweede - een minuut la ter en enige passen verder terug genomen - toont de vreemde ver schijningen. De geknielde figuren dragen mantels uit de Plantage net- of Tudortijd. Een van hen is gebaard als een bijbels patriarch. Dit alles volgens t,Reuter". Als het geen grap van de fotograaf is, is het in elk geval een goede grap van de geesten Een merkwaardige ballonrace is zondag in St. Niklaas (België) ge houden. Twaalf grote luchtballonnen uit België, Frankrijk, Zwitserland, Amerika en Nederland waren op het stadhuisplein gereed voor de start, toen de balloncommandanten onver- j wacht de opdracht kregen hun best1 te doen te landen in of bij een meer- j tje vlakbij Antwerpen. Direct na de start wierpen de ballonvaarders hon derden lichte handballen als ballast I uit over de tienduizenden toeschou wers. De jury moest naar het meer tje rijden om alle landingsplaatsen op de stafkaart aan te tekenen. De moeilijkheid hierbij was evenwel, dat1 sinds enige jaren bedoelde meertje is opgedroogd en de jury het aan de wedstrijddeelnemers opgegeven doel zelf niet kon vinden. (Advertentie) Van Nelle bestellen De Pools-Amerikaanse zanger Jan Kiepura heeft voor het eerst sedert 19 jaren voor een publiek in War schau gezongen. Kiepura, die Polen in 1939 verliet en nu een Amerikaans burger is, maakte, dat het verkeer een uur lang stilstond. Hij zong namelijk Poolse volks-liederen en opera-aria's van het balkon van het Hotel Bristol". BLIK De Amerikaanse zelfbedie ningsconcerns doen van alles om klanten er bij te krijgen. Vandaar dat een van die superwarenhutzen nylons in blik ging verkopen. Om de concurrentie nu voor te zijn is een ander concern begonnen wekkers in blik te verkopen ten gerieve van de klanten, die zo langzamerhand alles van aardappelen tot zoethout in hun „supermarket" kunnen kopen. valt dat zij door een menselijk we zen zijn afgeknauwd. Bestseller Enkele journalisten probeerden eens de meest ideale inleiding voor een journalistieke „bestseller" te vinden. Men was het er over eens, dat drie factoren daarin verwerkt moesten worden: a) sex, b) een aristocratische omgeving, c) een on gewone dialoog. Als eindprodukt der gemeenschappelijke overweging kwam de volgende sensationele zin voor het omslag te voorschijn: „Voor de duivel, majesteit," riep de herto gin, „wilt u alstublieft direct uw hand van mijn knie wegnemen?" Tanden Op het eiland Shikoku, in de Ja- panse binnenzee, heeft een groep archeologen twee tanden en een been gevonden, waarmede wellicht het bestaan van Neanderthalers in Japan, ca. 300.000 jaar geleden, kan worden aangetoond. De tanden, een snijtand en een kies, en het been dat kennelijk van een mensenarm is geweest, werden door dr. Tokio Shikama van de universiteit van Yokohama bij het dodpje Hijikawa gevonden. In de omgeving werden voorts beenderen van vogels en vissen aan getroffen, die eveneens 300.000 jaar geleden moeten hebben geleefd. Enkele beenderen vertoonden kras sen, waaruit wellicht te concluderen Ik kom niet buiten spe len. Ik moet myn vader helpen met mijn huiswerk. (Advertentie) Het Parijse blad „France Soir" heeft gemeld, dat de Franse film- actrice Brigitte Bardot voor het einde van het jaar in het huwelijk zal tre den met de gitarist Sacha Distel. Brigitte Bardot en Sacha Distel hebben dit zondagavond te Saint Tro- pez aan de Rivièra meegedeeld, al dus „France Soir". (Advertentie) Van Nelle bestellen Op de rivier de Taag, in Portugal is een boot met acht mensen omge slagen. Drie personen werden gered, één man verdronk en van de vier anderen heeft men nog geen spoor gevonden. Aangenomen wordt dat zij zijn verdronken. VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN Sovjet-geleerden hebben kunstmati ge ledematen gemaakt, die door ge- dachtengolven in beweging kunnen worden gebracht en geleid. Hierdoor zullen o.a. gebrekkigen kunnen lopen en ruimtepiloten over een grotere ac curatesse en beheersing dan thans beschikken. Dit meldt de Izwestia, het orgaan van de Russische com munistische partij. Het beschrijft hoe een kunstmatige vuist wordt gebald wanneer de betrokken persoon aan de handeling denkt. De elektrische impulsen of „biologische elektrici teit" van de gedachtegolven gaan via een versterker door draden die aan de voorarm bevestigd zijn, naar de kunstmatige vuist. De vinding zal binnenkort op de Brusselse wereldtentoonstelling te zien zijn, aldus het blad. Leden van de Amerikaanse veilig:-en in het bezit was van een grote heidsdienst zijn zondag druk doende geweest met het onderzoeken van de atoomonderzeeërs Triton en Nautilus, nadat een telefoontje was ontvangen van een onbekende, dat een bom was geplaatst op de scheepswerf, waar de Amerikaanse atoomonder zeeërs worden gebouwd. Aangekomen op het terrein troffen de agenten van de F.B.I. een man aan die zich Henry Murray noemde In het laatste deel van de thans voltooide tweede uitgave van de grote Sovjetrussische encyclopedie zijn de levensbeschrijvingen opgenomen van zeventien vooraanstaande Russen, die ten slachtoffer zijn gevallen aan de stalinistische zuiveringen. De op last van Stalin terechtge- stelden zijn reeds officieus gerehabi liteerd op het in februari 1956 ge houden twintigste congres der Rus sische communistische partij, doch de publikatie van hun levensbeschrij vingen in de nieuwe uitgave der Sov jet-encyclopedie kan als een offi cieel en definitief eerherstel worden beschouwd. Onder de aldus terechtgestelden be- 1^1 Maar gekheid nu ierzij....; een schone melkfles hóórt erbij! 10) Uit een deur op de tweede verdie- Shorty woont op een kamer aan ping kwamen twee Chinezen schui- de binnenplaats van Tsjing Lo", ant- felden de trap af en verdwenen in woordde Judson zo onopvallend mo- het souterrain, dat zoeven door Flint gelijk met hen meelopend, „maar met zijn helpers verlaten was. Daar- daar is hij op het ogenblik niet". op verscheen een vrouw met een kind „Waar is hij dan en twee andere vrouwen hingen d< „Hij is aan het opium schuiven in was op aan ovei de binnenplaats ge de kit van Tsjing Lo", zei Norton spannen drooglijnen. Alles ging blijk- grinnikend. We zijn daar allebei nog baar zijn gewone gang en niemand (Advertentie) Van Nelle bestellen 5? In Griekenland zullen de ouders van „nozems" vervolgd worden als deze kinderen de praktijken van Brit se en Amerikaanse straatschenders „naapen". De onder-minister van Binnenland se Zaken, Kallandzis, heeft de spot als het voornaamste wapen in de strijd tegen de nozems te baat geno men. Dezer dagen zijn twee straat schenders door de straten van Athe ne gevoerd met kaalgeschoren hoof den en in kleding, die de lachlust opwekte. Om hun hals hadden zij een bond hangen met de woorden: „Wij zijn nozems. Wij hebben een dame lastig gevallen". „Shorty woont als een Chinese prins", zei Norton grinnikend. „Maar kijk eens hier.dit is wel het pronk stuk Hij stond naast een vreemd, mas sief ledikant, dat door zijn eigenaar dig model en groteske draperieën een griezelige indruk maakte. „Ik snap er niet veel van", zei Judson, „hoe zo'n ruwe klant als Shorty zo'n kamer kan bewonen tij en twee andere vrouwen hingen de dens zijn verblijf in New-York. Die niet lang geleden geweest' „Voorzichtig Roy.niet zo luid!" waarschuwde Judson. „We zijn als klanten naar binnen gegaan, maar daar van idee veranderd. Ik wist het wachtwoord en zo was het gemakke lijk genoeg om binnen te komen." „Maar wat bereiken we ermee 7" vroeg hij. toen ze bij een verbazend smerige winkel kwamen, waar kisten thee en specerijen, rissen gedroogde buitenlandse vruchten, zakken pin da's en andere oostelijke heerlijkhe den uitgestald stonden. „Hier hebben we de kruidenierszaak van Tsjing Lo. Moeten we daar zijn „Niet nodig", zei Norton. „Ik ben bij Shorty geweest, terwijl hij in de onderverdieping op zijn krib lag met de pijp in zijn mond en het was hele maal geen kunstje de sleutel van zijn kamers uit zijn zak te halen. Hij stak er trouwens een heel eind uit: het leek wel een gevangenissleutel zo groot." maakte zich druk over de drie blan ke mannen. Men veronderstelde blijkbaar dat ze niet zouden komen als ze er geen zaken te doen hadden. „Op de derde verdieping", zei Nor ton zachtjes. Hij ging hen vóór de houten trap op, tot ze op het bordes van de derde verdieping stonden. Daar opende hij een deur en ze kwamen in een gang, die over de gehele breedte van het huis liep. Norton haalde zijn zware sleutel te voorschijn en opende een kerel heeft tapijten liggen, die zeker evenveel kosten als een twaalf cilin der „Ik weet ook niet, hoe hij 'm dat lapt", erkende Norton. „Maar kijk eens naar dit ledikant". Flint was al zo vrij geweest de la den van het bureau te doorsnuffelen, want hij hoopte de offerschaal in dit vertrek te vinden. Nu Norton zijn aandacht op het ledikant vestigde, liep hij er snel heen. Misschien was die schaal wel tussen de matrassen van dat grote bed verborgen. Het was een ledikant met een hemel en vier stijlen, waartussen zwaar gebor- doch slechts een paar oude schoenen bevatte. „Luister maar eens", antwoordde Flint. Hij klopte weer op de schedel. „Die is hol", zei Judson verbaasd en nieuwsgierig. „De schedel van sommige mensen klinkt nog holler", zei Norton. „En dat is geen ech, ivoor." „Probeer niet zo grappig te zijn", snauwde Judson. Flint zei niets, stak het zakmes weg, vatte de schedel met beide han den aan en trachtte hem rond te draaien. „Wat wilt u eigenlijk doen?" vroeg Norton. Zonder antwoord te geven bleef Flint draaien, totdat de schedel een halve slag omgekeerd was. Toen schroefde hij hem verder van de stijl af. HOOFDSTUK X Het postkantoor van de duivel. Toen Flint de doodskop bleef draaien, maakte dat het griezelige effect, alsof iemands nek werd omge draaid en de fonkelende ogen en glanzende tanden schenen te grijnzen van pret om het geval. Even later hield hij het vergeelde doodshoofd in lf(Jr l/CLfl zijn handen en de rode ogen fonkel den hem nog steeds tegen, toen hij het ding van alle kanten bekeek. In de bodem zat een opening, doch er zat niets in de holte. Midden in de schedelbasis bevond zich de ebben- houten schroef, waarmee het ding op deur aan zijn rechteihand. Vlug slo- duurde gordijnen hingen, die de be- de stiil bevestigd geweest was Flint ■non rlo rfrin nant hinnon tuaarnn \Tnr. onn /fn lrlinot-zinnirm nivi4 - 6 van de bedstijl, óp Norton gleed een donker steegje in Pen de drie naai binnen waarop Nor- wondering van de kunstzinnige Flint keek jn de holte gevolgd door zijn metgezellen, haal- ton de deur weei sloot en de zware '-1 - de een grote sleutel te voorschijn en grendel er bovendien op schoof. Ze liet die zien in het vale licht van een verre straatlantaarn. „Pas maar op, dat ze je niet we gens zakkenrollerij oppakken", ver maande Flint lachend. „Vooruit nu maar Ze kwamen in een smalle, lange gang, die hoe verder ze kwamen, be nauwder en donkerder werd. Drie mannen, aan hun blauwe hemden en vilten schoenen te herkennen als Chi nezen, kwamen een deur uit en schui- stonden in het halfduister, want de houten luiken waren gesloten. Norton liep naar het raam, schoof het een eindje op en draaide de latjes der blinden wat open. Het licht viel in een vreemdsoorti ge kamer, geheel in overeenstem ming met de oosterse omgeving van Tsjing Lo's erf. Er stond een rustbed waarvan het hoofdeinde versierd was met opwekten, te meer, nu ze in een ka mer van een ruwe zeebonk hingen, die meestal in een vooronder sliep. .Maar het vreemdste van het ledikant 'was de bekroning van de stijlen, die gevormd werd door ivoren, griezelig gebeeldhouwde doodshoofden, met tanden van ingelegde parels en glan zende rode stenen in de oogholten. „Als ik in zo'n bed moest slapen, kreeg ik zeker een nachtmerrie", verklaarde Norton. „Maar als curio siteit is het een prachtstuk." Flint zei daar niets op. Zijn scher pe ogen hadden iets aan de stijlen ontdekt, dat blijkbaar aan Judson en een gesneden drakekop. Het was bekleed met tot vaal oranje ver telden naar de straat toe. Ze toonden schoten rode zijde. Een grote leun- geen verrassing bij de ontmoeting stoel in dezelfde stijl als het rustbed van Flint en zijn gezellen. In de Chi- stond ernaast en bij een ebbehouten Norton 'was ontgaan nezenstad bemoeit ieder zich in der- met ivoor ingelegde tafel stonden „Ga eens wat van dat raam weg, gelijke huizen met zijn eigen zaken, twee stoelen eveneens met ivoor inge- Judson" zei hij. „Je staat net in het Toen ze dachten te stikken van be- legd. Bizarre Chinese voorstellingen licht nauwdheid, gooide Norton een deur hingen aan de wanden en op het bu- De detective haalde zijn zakmes te open en gingen langs een trap en hier en daar up voetstukken, voorschijn en tikte er voorzichtig naar een bestraat binnenplaatsje. Ze prijkten vreemde afgodsbeelden. mee tegen d" schedel die het d chFst stonden voor een houten gebouwtje bij henf was met een trap aan de buitenkant en (Advertentie) „Wat is ermee, meneer?" vroeg een bordes voor elk der drie verdie- (Advertentie) Judson, opkijkend van een voeten- i pingen. Van Nelle bestellen 1 bankje, dat een kistje bleek te zijn, waarin de schroef paste en liet er het licht van zijn zaklantaarn in schij nen. „Daar zit niets in. Frank", zei hij teleurgesteld. „En toch is die stijl ge maakt als een soort bewaarplaats. We zullen het eens met de andere proberen." Hij schroefde de schedel weer op zijn plaats. „We hebben dus nog drie kansen", merkte Norton op. „En, als we wat vinden, zal het wel in de laatste zijn", Spoedig had Flint een andere sche del losgeschroefd en toen hij zijn licht daarin liet schijnen, uitte hij een kreet van vreugde en haalde er een opgerold stuk papier uit tevoorschijn. „Het postkantoor van de duivel!" lachte de onverbeterlijke Norton. Flint vouwde het papier open en las hardop voor: (Wordt vervolgd) vindt zich de „rode Napoleon" de in 1937 wegens „verraad" terechtge stelde toenmalige chef van de Rus sische generale staf, maarschalk Toetjajevski diens opvolger maar schalk Egorov, de in 1938 terechtge stelde toenmalige opperbevelhebber der Russische strijdkrachten in Si berië, maarschalk Bluecher, de in 1949 „verdwenen" econoom Vozne- senski, die vice-premier, lid van het politbureau en voorzitter van de staatscommissie voor de geleide eco nomie („Gosplan") was en de voor malige Hongaarse communistische leider Bela Kun. Een andere gerehabiliteerde is Ian Gamarnik, in 1937-1938 hoofd van het bureau voor politieke vorming van het Rode Leger, die de zelfmoord verkoos boven een terecht staan voor Stalins „liquidatierechtbanken". De leiders van de grote vakbonden in Engeland hebben de voormalige leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, Bevan, het voor stel gedaan, het voorziterschap van de socialistische partij op zich te ne men. Gaitskell, de huidige leider, zou dan voorzitter van de Labourfractie in het parlement kunnen blijven. Be van heeft nog niet op het voorstel geantwoord. Het voorstel is bekendgemaakt in kringen van het congres van de Brit se vakverenigingen, dat zijn iaar- vergadering in Bournemouth heeft besloten. hoeveelheid gebedsboeken. Deze 27- jarige fabrieksarbeider vertelde, dat hij een bom had verborgen onder de Triton, de onlangs te water gelaten nieuwe atoomonderzeeër. Hoewel het verhaal weinig geloof waardig was, achtten de leden van de veiligheidsdienst het de moeite waard de Triton en de Nautilus gron dig te onderzoeken op moordtuig. Met dit doel verschenen duikers en munitie-deskundigen op het toneel. Zij ontdekten echter niets. Een vliegtuig van de Pan Ameri can Airways, is maandagochtend op het vliegveld van Shannon uitgebreid doorzocht, nadat een telefoontje was ontvangen op het vliegveld, dat zich een bom aan boord van het toestel bevond. Onmiddellijk na het uitstappen van de passagiers op het vliegveld taxie de het vliegtuig naar een afgelegen plaats, waar de politie de machine uitvoerig doorzocht. Daarbij werd echter niets ontdekt. (Advertentie) Van Nelle bestellen De 16-jarige W. van M. uit Bad- hoevedor'p heeft zaterdagavond op de Schipholweg getracht een 23-jarig Haarlems meisje te beroven. De po litie van Haarlem en Haarlemmer meer begonnen dadelijk met radio wagens aan een uitgebreide speur tocht toen het meisje op het politie bureau te Haarlem de overval kwam aangeven. Zij had zich heftig verzet. De over valler nam de benen toen er auto mobilisten naderden. De beheerder van het benzinepompstation nabij de Ringdijk, die van de passerende po litiewagens het signalement van de jongen had opgekregen, slaagde er tenslotte in met zijn herdershond de dader te grijpen. Juist toen hij de jongen in zijn auto wilde meenemen arriveerde de politie. Op het politie bureau te Halfweg bekende de jongen de overval te hebben gepleegd omdat hij geld wilde hebben om een brom fiets te kopen. (Advertentie) Van Nelle bestellen WOENSDAG 10 SEPTEMBER 7,00 (Advertentie) Van Nelle bestellen I HILVERSUM I 402 m VARA Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,05 V. d. vrouw 9,15 Gram. (9,35- 9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Vakantie met een boek op zak, caus. 10,05 Morgenwij ding. VARA: 10,20 V. d. vrouw 11,00 Gr. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12,38 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,20 Lichte muz. 13,45 De vermetele ont dekkingsreizen naar het noordpool- en zuidpoolgebied, caus. 14,00 Gram. 14,30 V. d. jeugd 16,30 V. d. zieken 17,15 Gr. 17,30 Pianoduo 17,50 Regeringsuitz.Emi gratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 18,00 Nws. en comm. 18,20 Dansmuz. 18,50 Act. 19,00 V. d. kind. 19,10 Hammondorgelspel. VPRO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Comm. 20,15 Instr. trio en viool 20,30 Franciscus Borry, hoorspel 21,10 Wereldmuziekcon cours te Kerkrade 21,45 Hartoperatie, klank'b. 22,25 Cellorecital 22,50 Medische kron. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws in Esperanto. HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d. vrouw 9,35 Vernuft en techniek, caus. 9,40 Lichte muz. 10,10 Gram. 10,30 Mor gendienst 11.00 Gram. 11.05 Mariniers kapel 11,55 Orgelconc. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Meisjeskoor 12,53 Gr. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad. caus. 13,20 Promenade ork. 14,00 Sopr. en piano 14,30 Gram. 15,30 Strijkkwart. 16,00 V. d. jeugd 17,20 Vocaal ens. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18,30 Koorzang 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,30 Bui- tenl. overz. 19,50 Gram. 20.00 Radiokrant 20,20 Omr. ork. en solist 20,55 Muz. luis terwedstrijd 21,20 Amus. muz. 21,55 Strijd om de christelijke levenswandel, caus. 22,15 Lichte muz. 22,35 Gr. 22,45 Avond overdenking 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14,30 Idem 15,30 Kamermuz. 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16,15 Ork conc. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,20 Klankb. 17,40 Gram. 17.50 Boek- bespr. 18.00 Gram. 18,25 Idem 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstel ling 20,00 Hoorspel 21,20 en 21.40 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Pedagogische caus. 22,25 Zang en piano 22,55 Nws. 23,00 V. d. zee lieden. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 en 14,00 Gram. 14,15 Belgische muz. 15,15 Omr. koren 15,30 Gram. 16,05 Idem 16.15 Cello en piano 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18.30 Idem 19.30 Nws. 20,00 Hoor spel met muz. 22,00 Nws. 22,55 Idem. T elevisie WOENSDAG 10 SEPTEMBER KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20,30 Ge sprek aan de schrijftafel 20,40 Interv. 21,00 Advocaat Pro Deo, TV-spel. FRANS BELG. 18,00 Wereldtentoon stelling 19,30 Intern, landb. kron. 20,00 Journ. 20,30 Gevar. progr. 22,00 Lectures pour tous 22,40 Wereldnws. VLAAMS EELG. 16,30 Wereldten toonstelling 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 20,30 Gevar. muz. 22,30 Nws. en journ. (Advertentie) Van Nelle bestellen

de Stem | 1958 | | pagina 7