Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen ralux plasticlak Kerk van Sirjansland onder slopershamer Gunstige fruitoogst is voor het publiek van belang Huidige voorwaarden werken belemmerend Dagblad De Slem Medisch congres begint op 2 oktober in Middelburg Aan de rol Breskens heeft zijn tweede wethouder Hartverlamming treft chauffeur van kraanwagen 2 2 Koor naar Hilversum TERNEUZEN Bridgeclub „Liictor" vergaderde Hoogwaterstanden GOES Verstijfde man te Goes gevonden Vijftig brandweer ploegen naar Roosendaal (met oude muurschilderingen) Zieke Vlissinger per helikopter vervoerd naar Wassenaar Jeugdmiddag te Schoondijke werd grandioos succes Zaak Scherphuis voor centrale raad van beroep Yrijeverencomités aan Staten-Generaal Kilometer prijs betere basis Y ertegen woordiger benadeelde baas A toombomproeven V.S. geëindigd AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 Arnemuiden Eerste paal voor lagere school in de grond Burgemeester W. H. van der Heide heeft maandagmorgen de eerste paal geslagen voor een nieuwe, zevenklas- sige openbare school, die in de ko mende maanden achter het oude ge bouw zal verrijzen. De gemeentese cretaris, de heer F. M. Geluk, wet houder C. van Hemert en de raadsle den G. Siereveld, J. Allaart en J. L. Joosse waren hierbij aanwezig. Ook de heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland en de heer J. D. P. de Smit, direc teur van bouw- en woningtoezicht op Walcheren, die het ontwerp voor de school maakte, gaven van hun be langstelling blijk. Men hoopt volgend jaar september zijn intrek in het nieuwe gebouw te kunnen nemen. 'a-Gravenpolder Bloemententoonstelling Na de bloemententoonstelling, op 5 en 6 september in het verenigings gebouw „Ons Dorpsleven" gehouden, kende de jury, bestaande uit mevr. E. J. de Groot en de heren J. Reijerse en Eversen uit Goes, de navolgende prijzen toe: Schooljeugd: Rose geranium. 1 Lies Walraven, 2 Klaas Tramper, Eerv. verm. Corrie de Witte. Rode geranium: 1 Jan van Liere; 2 Jan Minnaar. Eerv. verm. Jan P. Geensen. Colleus: 1 Wim Minnaar, 2 Edy Wiskerke. Eerv. verm. Coby Antho- nise. Begonia: 1 Hans van Liere, 2 Jako- lina Iversen. Eerv. verm. Nico Huls hof. Bekerwinnaar werd Hans van Liere, Biervliet Kerm isschieting Aan de kermisschieting te Kapitale Dam, gehouden in het café van de heer H. de Dobbelaere werd door 48 schutters deelgenomen. De hoogvogel werd neergeschoten door A. Provoost van Biervliet, ter wijl de le en 2e zijvogel respectieve lijk een buit werden van L. Bral van Boekhoute (België) en C. de Pré van Biervliet. De le prijsvogel viel ten deel aan G. Thomaes van Hoofdplaat, terwijl P. Doens van Biervliet de beker in de wacht sleepte. z Behendigingswedstrijden voor tractoren Tijdens de Beukelsfeesten werd een behendigheidswedstrijd voor tractoren gehouden. Niettegenstaande dit in de ochtenduren gebeurde was er heel wat belangstelling. De tal rijke deelnemers hadden het beslist niet gemakkelijk de wedstrijd tot een goed einde te brengen. De jury had nl. een bijzonder moeilijk parcours uitgestippeld. Het lukte slechts aan de eerst eindigende deelnemer om de wedstrijd zonder strafpunten te be ëindigen. Al de vorige deelnemers behaalden meerdere strafpunten. De uitslag van deze vlot verlopen wed strijd was als volgt: 1 J. J. de Regt, 2 B. J. van der Slikke, 3 Th. Dusarduijn, 4 P. Pielaat, 5 J. Cysouw, 6 R. Cuelenare. 7 A. de Paauw, 8 J. Ingels, Driewegen; 9 H. Bracke, 10 J. Labruiyere. 11 A. Die- leman, 12 C. de Regt, 13 J. Schille- man, 14 F. van de Hemel, 15 P. Roelse, Hoofdplaat, 16 J. Verkruysse. 17 A. de Boevere, 18 J. van Gijs, Driewegen, 19 P. de Pré, 20 D. Dek ker, 21 C. Buijsse. De prijzen voor deze wedstrijd wer den uitgereikt door de burgemeester. HULST Het kerkkoor heeft een drukke dag gehad. Het ging al vroeg op pad, om in Kaatsheuvel de Hoogmis te gaan zingen, waarnaar men weer verder trok om in Hilversum opnamen te maken voor een radiouitzending op zaterdag 20 september. Eerst echter hebben de koorleden aanwezig kun nen zijn bij het concert van het Radio Philharmonisch Orkest, dat in het Avro-programma werd uitgezonden. Het is een bijzondere belevenis, een studioconcert bij te wonen en 't was dan ook bij hoge uitzondering dat dit het koor werd mogelijk gemaakt. Daarna werd een half uur micro foonrepetitie gehouden, waarna de opnamen voor het toekomstige radio optreden werden gemaakt. Onder lei ding van de heer Jo Ivens voerde het kerkkoor 'n programma van 10 num mers uit, waaronder behalve poly fonie ook verscheidene Duitse liede ren, o.a. van Wildmann, verder een volksliedbewerking enz. Ongetwijfeld zullen op zaterdag 20 september vele Hulstenaren op de KRO afstemmen om het koor te beluisteren. Koewacht Nieuw bestuurslid Op de algemene vergadering van de voetbalvereniging Koewacht, werd in de vacature van de heer A. de Nijs, als nieuw bestuurslid gekozen de heer René de Caluwé. Sluiskil Activiteiten jeugdraad De eerste bijeenkomst van de jeugd raad is achter de rug. Met medewer king van het Interparochieel Charita tief Centrum zal zij zich bezig houden met de uitbreiding van ontspannings mogelijkheden in onze plaats. De raad heeft zich tijdens de eerste bijeen komst geconcentreerd op het winter seizoen. Het bestuur stelt zich voor die winterontspanning op een zo breed mogelijke basis te organiseren. De gedachten gaan uit naar film, toneel, dans, sport en ook voorlichting. Bo vendien heeft de raad op zich geno men te proberen voor de schoolgaande jeugd speelterreinen te laten aanleg- Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor 'Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7 Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. RayonredacteurN. Karhof Redacteur voor WalcherenJ Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor .Ingezonden Mededelin gen" f 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 0.90, elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. I 1.50 en 0.40. Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. gen. Daartoe zal de „Vereniging tot het verkrijgen van speeltuinen in Sluiskil", die enige jaren geleden werd opgericht, nieuw leven worden ingeblazen. De raad, waarin mensen met ervaring op 't gebied van jeugd zorg zitten, heeft als leden: de paters Vicarius en Theodulus, aalmoezeniers, zuster Marie-Sophie, leidster van het vrouwelijk jeugdwerk; drs. F. Ber bers, voorzitter; G. Elskamp, secreta ris; mej. F. Schelstraete, penningmees- teresse; J. Blok, J. van Kouteren, A. Bleijenberg en H. Talboom. Onder voorzitterschap van de heer P. J. van der Goes, vernam een groot aantal leden van de Terneu- zense bridgeclub "Luctor", tijdens de jaarvergadering in "Hotel Des Pays-Bas" de voornaamste gebeur tenissen uit het afgelopen jaar en de plannen voor het a.s. wintersei zoen. Na het jaaroverzicht door de se cretaresse, mevrouw Voorhans, gaf de penningmeesteresse, mej. C. de- Vries een overzicht der financiën. Ondanks de grote uitgaven voor speelmateriaal was er nog een be hoorlijk batig saldo. De volgende competitie begint weer op 12 september en de voorzitter wekte de leden op deel te nemen aan de kermisdrive op vrijdag 12 september a.s. De heren J. de Feijter en E. Wa ge werden clubkampioen (A-klasse) en ontvingen hiervoor de Boerman trofee plus een oorkonde. In de B- klasse eindigden de heren W. Leyn- se en R. Goossens als eersten; in de C-klasse de dames T. de Bruijne en M. Wijne en in de D-klasse, de he ren G. v. d. Steen en G. J. Meu- lenberg. Als bestuursleden waren mevrouw Voorhans en de heer Vergouwe aan de beurt van aftreden; zij werden herkozen. Door de toename van het aantal leden (75) werd in februari het bestuur van 5 op 7 leden ge bracht. Burgerlijke stand Geboorten: 28 aug. Jan Marinus zv J. Kole-Griep won. te Kruiningen; 30 aug. Ingrid Maria dv J. v. Doese- laar-Meijer, won. te Axel; 1 sept. Ja cobus Cornelis zv J. Vinke-Hofman; Francina dv Kr. Geldof-de Kam: Hen- drikus Johannes Michael zv H. Boer booms-de Mul; Frank zv C. Meeusen- Riemens; 2 sept. Jan zv Fr. Jansen- v. Rosendaal-de Braai: Annie Martha Francien dv R. v. Hoecke-de Vos, won. te Zuiddorpe. Huwelijksaangiften: 29 aug. Gilbert Bruijnbroeck 26 j., won. te Zelzate en Adriana van Doeselaar 24 j.4 sept. Pieter Machielsen 24 j. en Cornelia de Regt 21 j. Huwelijksvoltrekkingen: 2 sept. Jo- han de Ridder 22 j., won. te Rotter dam en Annie Vanhijfte 18 j.; Rudolf Böseler 24 j„ won. te Dortmund en Louisa Elve 22 j.3 sept. Jan Steke- tee 24 j., won. te Ouder-Amstel en Maria Kolijn 24 j.; 4 sept. Maurice v. d. Branden 23 j., won. te Westdorpe en Maria Vantricht 23 j.Petrus Moorthamer 21 j., won. te Axel en Ce- lina v. Hecke 20 j.; Christiaan de Fouw 24 j.won. te Hoek en Cornelia Hoogstraate 20 j. Overleden: 31 aug. Willem Gort 72 j., echtg. van Margarethe Baltruhzat. ARBEIDER OP SCHIP VERONGELUKT Aan boord van het Spaanse vracht schip „Castillo Fordesillas" dat mo menteel in het zuiderdok kali lost, raakte gistermorgen de 27-jarige transportarbeider M. Baert uit Steke- ne (B.) beklemd tussen grijper en tussendek. Dokter Van Breda-Vries- man constateerde een schouderfrac tuur en liet het slachtoffer per am bulance naar het St. Liduina-zieken- huis te Hulst overbrengen. Sextant gestolen De kapitein van het in de Oesterput in lossing liggende vrachtschip „Afri can Night" deed aangifte van de ver missing van eer, sextant en vier ver rekijkers. Van de dieven ontbreekt tot nu toe elk spoor. IJzendijke BINNENBRANDJE. Om twee uur 's nachts, tijdens een hevig onweer ging de brandweer sirene. De brand was bij de wed. de B aan de Klakbaan. Een van de zonen had bij zijn late thuiskomst nog zin in frites en ter wijl hij de aardappelen hiervoor aan het halen was. moet de vlam in het fritesvet geslagen zijn. Toen hij weer in huis kwam was de pan nage noeg leeg en brandden het behang en plafond al. In een recordtijd was de brandweer ter plaatse, maar toch nog te laat om ook nog maar een vonkje te zien smeulen. De fritesminnende zoon had met handdoeken het vuur uitgeslagen, waarna hij naar bed gegaan was. Morgen, woensdag 10 september, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 12.20 uur, te Terneuzen om 11.56 uur en te Vlissingen om 11.27 uur. die deze overnam van Adrie Hooge- steger, bekerwinnaar van vorig jaar. Andere inzenders: Bloeiende plan ten: 1 Mevr. Harthoom (begonia), 2 mevr. Minnaar idem. Eerv. verm mevr. de VisserJacobusse (fuchsia); mevr. Harthoorn (vlijtig Liesje) Tannie Tramper. (achimenes)mevr. Schijfvan Damme (ster van Bet-hl.) Groenblijvende planten: 1 mevr. W. Neels (bladbegonia)2 mevr. Wed. J. Nijsse (vingerplant)Eerv. verm.: mevr. de Koster (Phalangium) mevr. de Dreu (peperomia), mevr. A. van Liere (marantha), mevr. G. van Damme (assyrantus). Cactussen en vetplanten: 1 en 2 Ans Zwartepoorte. Eerv. verm. Ver zameling o.l.-school; mevr. Geense Dekker; Ans Zwartepoorte. Hangplanten: 1 mevr. Meijers (hertshoornvaren); 2 mevr. wed. J. Nijsse (saxofraga); Eerv. verm. me vrouw KorstanjeTolhoek (hederia). Verzameling bloemen: 1 en 2 M. Meijers met chrysanten en dahlia's. Snijbloemen 1 mevr. A. de Dreu 2 mevr. G. Dekker (dahlia's). Veldboeket: 1 mevr. de Visser Dekker; 2 Jan P. Geensen. Fantasiebakjes 1 Jan P. Geensen, 2 Laura Geense. Eerv. verm. Hans Tramper. Bloemenmanden en -bakjes: 1 M. van Liere. Eerv. verm. Jaap Zwar tepoorte. Gistermiddag raakte een grote vrachtwagen van de expediteur Bos uit Vlaardingen, welke beladen was met lege benzine-vaten, de zijkant van een wat overhellende boom aan de Oostsingel. Een stuk van het hek werk der auto scheurde daardoor weg en een gedeelte van de lading rolde in de berm en ook in het water van de Oostvest. De jeugd, die ter stond het „reddingswerk" begon, bleek enthousiaster over dit incident dan de chauffeur. Surveillerende politie-mannen von den gistermorgen in een greppel in de Poel te Goes een man wiens li chaam geheel verstijfd was. Aanvankelijk dachten zij het erg ste, maar later bleken de levensgees ten nog niet helemaal geweken en werd de man naar het gasthuis ver voerd, waar hij langzamerhand tot zijn positieven kwam. Bij nader on derzoek kwam aan het licht dat men te doen had met de ongeveer 30-ja- rige J. K.. als verpleger verbonden aan een inrichting te Delft en wiens ouders hier wonen. De jongeman, die enigszins in de knoei was geraakt moet in overspannen toestand zich in de Poel te slapen hebben gelegd met minder aangename gevolgen voor zijn constitutie- (Advertentie) Vijftig brandweergroepen uit het gehele land treden zaterdag 20 sep tember te Roosendaal aan om deel te nemen aan de landelijke brand weerwedstrijden voor de eerste en tweede klasse. Deze groepen zijn na de provinciale selectiewedstrijden uitverkoren mee te dingen naar de wisselbeker en het landelijke kampioenschap. Drie objecten zullen te Roosendaal worden aangewezen, waarbij de wer kelijkheid voor het blussen van een brand en het nemen van maatregelen voor het redden van in gevaar ver kerende personen zo goed mogelijk zal worden benaderd. In een groep, nl. de tweede klasse, zijn niet minder dan achtentwintig deelnemende ploegen. Opzet van deze wedstrijden is de paraatheid van de korpsen zo hoog mogelijk op te voeren, waarbij tevens naar een zo groot mogelijke unifor miteit in commandovoering en han delingen wordt gestreefd. De vijftig ploegen zullen met hun materiaal als slot van deze spannen de dag door de stad defileren. De prijsuitreiking vindt daarna plaats in de schouwburg Roosendaal. is beter - kost minder! 'n BRINK product Talloze oudheidkundigen op Schou- wen-Duiveland zijn verontwaardigd over het feit, dat Monumentenzorg een sloopvergunning heeft verstrekt voor de kleine kerk te Sirjansland op Schouwen-Duiveland, waarin maandag verschillende muurschilde ringen zijn ontdekt, die dateren van vlak na de reformatie, dus de twee de helft van de zestiende eeuw. Bij zonder veel verzet is gekomen tegen de beslissing van Monumentenzorg, o.a. van de zijde van het dagelijks be stuur van de vereniging Stad en Lan de op Schouwen-Duiveland, dat de uit de eerste helft van de zeventien de eeuw daterende preekstoel zal worden overgebracht naar een kerkje in Kapelle a.d. IJssel. De conserva tor van het gemeentemuseum te Zie- rikzee, de heer P. van Beveren, die tevens lid is van het dagelijks be stuur van de vereniging Stad en Lande, sprak zelfs van een incul- turele daad en het roven van kunst schatten. Thans is gebleken, dat het kerkje in Sirjansland het enige gebouw is op het eiland, waar muurschilderin gen zijn gevonden. Naast de preek stoel is een gedeelte van de bepleis tering losgemaakt, waarachter men een afbeelding in kleuren vond van Sint Andreas. Verdere onderzoekingen hebben uitgewezen, dat rechts van de preek stoel over een oppervlakte van 13.50 x 2.50 meter wandschilderingen zijn aangebracht, terwijl ook links van de preekstoel schilderingen zijn aange troffen. De bepleistering rechts van de preekstoel, waar men de afbeel ding van het Sint-Andreaskruis vond is over een lengte van twee meter en een breedte van een halve meter voorzichtig weggehaald. Onderaan was de naam Andreas in gothische letters duidelijk te lezen. De kleuren waren blauw, geel en roodbruin. De kunstschilder Smorenburg uit Am sterdam heeft vergezeld door de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, in specteur voor roerende monumenten uit Den Haag. een bezoek aan het kerkje gebracht. Het kerkje is Sirjansland dateert uit omstreeks 1500. Het was een katho lieke kerk, doch na de reformatie werd alles wat aan het katholieke ge loof herinnerde, weggewerkt. De mu ren van de kerk moeten toen bepleis terd zijn. Onderhandelingen over re stauratie, die Monumentenzorg daar toe met het rampenfonds heeft ge houden, liepen op niets uit. Het ram penfonds wilde geen gelden beschik baar stellen voor restauratie. Men wilde wel een geheel nieuwe kerk schenken. Monumentenzorg is er op een andere wijze niet in geslaagd om gelden bijeen te krijgen om de kerk te restaureren of 'n sloopvergunning af te geven. Het rampenfonds wilde ook de oude preekstoel niet in een nieuwe kerk hebben hoewel het kerk bestuur van de hervormde kerk te Sirjansland de oude preekstoel graag had behouden. Met een helikopter van de vlieg basis Ypenburg is gistermorgen een ernstig zieke man van Vlissingen overgebracht naar de Ursula-kliniek in Wassenaar. De aard van zijn ziekte liet niet toe, dat de patiënt de lange tocht per ziekenauto maakte. Omstreeks acht uur gistermorgen stegen twee helikopters van Ypenburg op. Aan boord van één van deze toestellen bevond zich een dokter van de vlieg basis. De beide helikopters, die be horen tot de groep lichte vliegtuigen van de koninklijke landmacht en die worden gevlogen door vliegers van de koninklijke luchtmacht, landden te Vlissingen op een marineterrein- tje op ongeveer vijfhonderd meter afstand van het ziekenhuis, waar de patiënt vertoefde. Drie kwartier na de start in Vlissingen landden beide toestellen veilig op een weiland naast de Wassenaarse kliniek. Het vorig jaar is voor de Zeeuwsevoor hen, dat de ontvangsten de kos- fruittelers een gouden jaar geweest. Vrijwel overal buiten ons gewest was de fruitoogst gering en dat dreef de prijzen natuurlijk omhoog. Dit ging met zo'n vaart, dat de consument er grotendeels naast greep en zich moest vergenoegen met sinaasappe len. Het komende seieoen zal dit onge twijfeld beter zijn. Behalve in Zee land zijn overal de fruitoogsten gun stig, zodat de export niet bovenmate groot zal zijn en bijgevolg lagere prij zen. Moet dit voor de telers een strop genoemd worden: voor het publiek is het een bofje. Wel hoorden wij een Zeeuws fruitteler zeggen, dat het pu bliek eerder minder dan meer koopt bij lage markt, maar dit wil er bij ons niet in. Bij het bepalen van het menu speelt in negentig van de hon derd gevallen de portemonnee de hoofdrol en indien het Zeeuwse fruit voor een redelijke prijs te koop is, zal het eerder zijn weg naar huiska mer en keuken vinden dan in het te genovergestelde geval. Deze mening wordt gedeeld door de tuinbouwmedewerker van het Zeeuwse landbouwblad, die o.m. schreef: ,,Het zou heel goed mogelijk kunnen zijn, dat het grootste deel van de oogst moet worden verkocht op de binnen landse markt. Deze is echter zeer belangrijk. Het vorig jaar kon de con sument in ons land bijna geen fruit kopen en wat er was, was nog veel te duur". Dit jaar zal er overal voldoende fruit te koop zijn tegen redelijke prij zen. Daarom mag worden verwacht, dat er zeer grote hoeveelheden appe len en peren in het binnenland afgezet zullen kunnen worden. Hoe groot dit kwantum is, laat zich eenvoudig niet berekenen. Bij een prijs van 0,50 per kg is er een bepaalde hoeveelheid te plaat sen, maar bij een prijs van 0,30 per kg misschien wel een driedubbele hoeveelheid. Dat is nu eenmaal niet te zeggen, maar zeker is wel dat de vraag naar fruit elastisch is en dat kan een van de redenen zijn dat het misschien nog wel mee kan vallen met de prijzen. Overigens zal het dit jaar wel in het bijzonder aankomen op de kwali teit. Dat is ai meer geschreven, maar het kan naar onze mening niet genoeg worden gezegd. Gelukkig is het Zeeuwse fruit over het algemeen fruit van goede kwali teit. Er komt niet zo veel van min derwaardige kwaliteit op de Zeeuwse veilingen, maar al wat er komt aan fabriek- en kroet-kwaliteit is teveel. Op alle mogelijke manieren zal ge tracht moeten worden een kwaliteits- produkt te leveren en als dat gebeurt, dan zal daar heus wel een plaats voor te vinden zijn, ook in de komende tijd als er en groot aanbod van fruit zal zijn. Reeds thans zien we dat er voor het mindere produkt weinig of niets wordt betaald op de veilingen. Het zou veel verstandiger zijn van de te lers wanneer zij het helemaal niet naar de veiling brachten en hierdoor er voor zorgden dat er geen fruit van mindere kwaliteit op de markt komt. De Zeeuwse fruittelers volgen de gang van zaken natuurlijk met grote interesse, want al verwachten zij al lang niet meer topresultaten als vo rig jaar: het mag toch niet zo worden Het tiende ledencongres van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering van de Genees kunst zal dit jaar op 2, 3 en 4 okt. te Middelburg worden gehouden. Vóór de opening in de middag, die de voorzitster van de maatschappij, mevr. J. W. van den Blink-Rolder, verricht, zullen een foto-tentoonstel ling en de expositie „pincet en pen seel" worden geopend. Na de huis houdelijke besprekingen zal de voor zitter spreken over „gemeenschap, medicus en maatschappij". De com missaris van de Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, zal de congresleden ontvangen in de kloostergang van het abdij complex en hen daar toespreken. Op de volgende congresdag zullen enkele wetenschappelijke bijeenkom sten, geïllustreerd met films, worden gehouden. Diverse deskundigen zullen deelnemen aan gesprekken over vi rus-ziekten, verslavingsziekten en me- tastasen. In twee secties zullen onder de titel ..de mens in zijn ziekzijn", behandeld worden: „De huisarts, de patiënt en diens omgeving". „Waar om is deze patiënt zo ziek" (een voordracht door een zenuwarts) „Lenstransplantaties" en „Revalida tie". In een derde sectie zullen de deskundigen verschillende aspecten van „Respiratiestoornissen van de dan ook pasgeborene" in ogenschouw nemen. Na de vertoning van wetenschappe lijke films op zaterdagochtend, zal het officiële gedeelte van het congres gesloten worden. Te Schoondjjke werd door de jeugdverenigingen een jeugdmiddag georganiseerd, 's Middags verzamel den zich op het Gemeentelijk Sport terrein een 90-tal jongeren, onder leiding van enkele leiders, om deel te nemen aan een „vossejacht". Deze vossejacht, welke onder leiding stond van de heer W. Huigh, was voor de deelnemers niet gemakkelijk. Het eerste gedeelte, 't zoeken der vos sen was vrij eenvoudig, maar op dracht nr. twee bezorgde de deelne-- mers meer moeilijkheden. Vragen als wanneer was Schoon dijke nog een wateroppervlakte, wan neer werd de o.l. school in gebruik genomen, hoeveel inwoners heeft Schoondijke precies bracht vele der deelnemers in moeilijkheden. De derde opdracht echter, het zoeken van een verstopte letter bleek wer kelijk voor sommigen onuitvoerbaar. In aansluiting hierop werd door de oudere jeugd van Schoondijke het zigeunerspel „Verdeeld Kamp", ge schreven door A. v. d. Lugt, als open luchtspel opgevoerd. De heer F. van Rosevelt, die de re gie op zich genomen had( heeft wer kelijk uit het stuk en de spelers ge haald wat er in zat. Een sterk spelende Ico de Roo in de rol van zigeunerhoofdman en Joop van Baal, zijn zoon Ionel, maakten dat het bij momenten stil was onder de toeschouwers. Ook nu viel het spel van mej. Magda Brugman als Kijra, weer op door haar opvatting en uit beelding van de haar toebedachte rol. Piet Huigh, als Gaza Szikuska en Alex Legoska. de uitgestotene, ge speeld door Adri Kotvis, wisten op een juiste wijze de figuren welke zij voorstelden te doen leven, evenals Magda Quist als Katinka. Zowel decor als belichting waren goed, terwijl de heer Palada op zeer goede wijze voor een uitstekende ge luidsweergave zorgde. De heer J. Verkruysse, die de alge hele leiding had van deze dag, had een zeer dankbare taak, toen hij aan het slot van deze avond de jeugd dankte voor het gebodene en O.K.K. voor de verleende medewer king. ten niet meer dekken en. die kosten zijn nu eenmaal zeer hoog. Zorg Zorg is er genoeg wat dat betreft en af en toe is er een zware klap te incasseren. Dit was vorige week weer het geval toen de Belgische re gering onverwacht de grens voor on ze peren sloot. Er gingen er heel wat de zuidergrens over. Niemand had gedacht, dat deze harde maatregel zo spoedig zou komen. Er gingen voor dien heel wat peren naar België en de prijzen trokken flink aan; daar kwam nu opeens een eind aan. Schrale troost Het is een schrale troost voor onze fruittelers, dat hun collega's in West- Europa ook niet kunnen roemen op een goede gang van zaken. In Enge land heeft tot nu toe, zo lazen wij in het bovengenoemd blad de handel in fruit een traag verloop. Alleen eerste kwaliteit werd verkocht. De telers voeren echter teveel onrijp fruit aan en fruit van minder goede kwaliteit. Ook in West-Duitsland had de han del in appelen een langzaam verloop. De prijzen hepen iets verder terug. Er wordt in Duitsland wel op gere kend dat de industrie dit jaar veel fruit zal kunnen gebruiken speciaal voor appelmoes en voor most. De slechte oogst van 1957 is er de oor zaak van dat de voorraden geheel zijn geruimd. De handel in peren verloopt over het algemeen wat vlotter. In Italië is ook reeds een groot aan bod. In dit land werden in de derde week van augustus niet minder dan 1135 wagons appelen geëxporteerd, waarvan enkel naar West-Duitsland 1003 wagons. Ondanks de lage prijzen welke ook in Italië worden besteed, verloopt de afzet toch niet vlot. In Frankrijk wordt ook een grote appel- en perenoogst verwacht, niet alleen omdat de bomen goed met vruchten zijn bezet, maar ook omdat er steeds meer jonge aanplantingen in produktie komen. Op 15 september a.s. zal eindelijk de centrale raad van beroep de zaak Scherphuis behandelen. Zo men weet is dokter Scherphuis begin vorig jaar door het Goese gemeentebestuur ont slagen als directeur van het Gast huis. Dokter Scherphuis ging tegen deze beslissing in beroep en kreeg gelijk, waarop het Goese gemeentebe stuur in hoger beroep tyj de Centrale raad is gegaan. (Van onze correspondent) Tijdens een vergadering te Sluiskil heeft het Zeeuwsch- Vlaamse actiecomité voor vrije en betere veren in samengaan met de comités van de eilanden besloten een schrijven^ te rich ten aan de Staten-Generaal. Daarin wordt meegedeeld dat de diverse deputaties op een vergade ring te Zierikzee, 14 augustus j.l„ hebben besloten eendrachtig samen te werken om de belangen met be trekking tot de veerverbindingen te behartigen. De deputaties geven ver der te verstaan dat zij „vrije veren" interpreteren in de zin van gratis overtochten voor voetgangers, fiet sers en bromfietsers. Ze gaan ak koord met een tarief voor motor voertuigen op twee of meer wielen, mits gebaseerd op de kilometerprijs van het af te leggen traject, hemels breed. De deputaties zeggen ervan over tuigd te zijn, dat de thans geldende tarieven in vergelijking met boven genoemde zeer belemmerend werken op de economische belangen van producent en consument en van het toerisme. Zij beschouwen het als een uitgesproken taak van het Rijk de tegenwoordige voorwaarden van het verenvervoer ongedaan te maken. In het gemeenschappelijk schrij ven vragen zij of de Staten-Generaal „als goed en objectief vertegenwoor diger van ons volk" in haar vergade- In de gisteravond gehouden gemeen, teraadsvergadering te Breskens is de tweede wethouder gekozen. Deze ver kiezing was nodig omdat men tijdens de zitting van vorige week slechts één wethouder had kunnen kiezen. Het werd nu de heer P. Zegers van de protestants christelijke lijst. Voor de stemming legde de heer J. W. Carels (vrije lijst) een verklaring af, waarin hij zei, dat de PvdA-frac- tie hem verkeerd begrepen had in zijn uitspraak tijdens de vorige raadsver gadering. Hij benadrukte, dat de vrije lijst wel vertrouwen heeft in de Pvd A, maar dat de naar voren gebrachte bezwaren de persoon van de gekan dideerde betroffen. Nadat de vergade ring was geschorst legde wethouder W. v.d. Hooft (PvdA) een verklaring af, waarin hij zei, er verheugd over te zijn, dat de heer Carels tijdens de schorsing van zijn wethouderskandi datuur afzag, zodat de verkiezing nu geen moeilijkheden meer opleverde. Wethouder v.d. Hooft voegde er aan toe, dat hij een dergelijke onbaat zuchtige houding niet van de heer Ca rels had verwacht. De heer Carels (die aanspraak op een wethouderszetel maakte) was tot dusver de enige, die aan de PvdA-oproep om het belang der gemeente boven alles te stellen, gevolg had gegeven, aldus de heer v. d. Hooft. Daarna werd de heer P. Ze gers met zes stemmen (vijf blanco) tot wethouder gekozen. De Bredase vertegenwoordiger v. M. is aangehouden in verband met verduistering van ongeveer zeshon derd gulden. Van M. had zich dit geld ten koste van zijn wferkgever S. uit Dordresht toegeëigend. De man heeft bekend. ringen de belangen van de deputaties wil behartigen en verdedigen. Ten slotte spreken de ondergetekenden de bereidheid uit dat de Staten-Gene raal te allen tijde inlichtingen kan krijgen over hoofdzaken of onderde len van de actie. Het schrijven is ondertekend met de namen van de deputatievoorzit ters: T. K. Keur, J. A. v. d. Schee, H. J. Colsen, en M. van Immerzeel, secretaris. Auto-ongeval te Graauw Gisternamiddag vond in Graauw een auto-ongeval plaats tengevolge van het onwel-worden van de be stuurder. Omstreeks half vijf reed een kleine kraanwagen, gevolgd door een met mest beladen vrachtwagen, de Dorpsstraat uit in de richting Zand berg. Bij het sportterrein aldaar zag de bestuurder van de vrachtwagen, hoe de kraanauto plotseling links de wegberm afreed en de sloot inkan- telde. In allerijl werd de bdfetuurder uit. de cabine gehaald. Onmiddellijk riep men medische hulp in en werd de geestelijkheid gewaarschuwd. Aan het slachtoffer werden de Sacramen ten der stervenden toegediend, ter wijl dokter Caspari slechts de dood kon constateren. Het slachtoffer overleed tengevolge van een hart aanval. De overledene was de 57-jarige Janssen uit Rilrijk (B.). Zijn zoon be stuurde de achter de kraanwagen rij dende vrachtauto. Per ambulance werd het stoffelijk overschot naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Amerika heeft zijn reeks atoom- proeven in de Stille Oceaan voor dit jaar beëindigd, zo heeft de commis sie voor atoomenergie van de V.S. gisteren bekendgemaakt. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Auf Wie- dersehn Franziska, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: D« trots en de hartstocht, 14 j. KOEWACHT P. van Hove 2.30 uur: Schieting staande wip. J. de Gughte- neire: Schieting. Th. Misseghers: Dan sen. A. de Nijs: Dansen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ze ven jaren pech, a.l. GOES Grand: Begeerte en zonde, 18 j. MIDDELBURG Electro: Als de druiven rijpen, 14 j. VLisSINGEN Alhambra: Der Bettel- student, a.l. Luxor: Veertig gevaarlijke vrijbuiters, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Overval in de duivelspas, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Auf Wie- dersehn Franziska, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Men senjacht in Nairobi, 18 j. GOES Grand: Begeerte en zonde, 18 j. MIDDELBURG Electro: Als de druiven rijpen, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: Der Bettel- student, a.l. Luxor: Veertig gevaarlijke vrijbuiters, 14 j.

de Stem | 1958 | | pagina 2