Mao vol hoop met betrekking tot bespreking met Verenigde Staten Toch felle kritiek 'urctfycrïfi Wordt 28 september Frankrijk? a.s. rampdag voor Prinses Irene naar Utrecht Velddienst voor dames Wijziging drankwet bij overschrijving vervanging" en Ziekenfonds schorst twee zenuwartsen te Vlissingen n Incident in Korea Nieuwe start „STEM"-toto Geen Britse wapens naar Indonesië r Lippenstift voor dokwerkers DAGBLAD VOOR ZEELAND Dreigende taal van Pravda Encycliek over bisschops wij dingen in China ft Neuskegel „Zwarte Ridder" gevonden Koel met buien Algiers het vreest ergste Frankrijk onthult geheimen op atoomconferentie 98e JAARGANG No. 22855 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J- v- Hootegem, rnr. dr. A. j J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech- p. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 9 SEPT. 19od Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarneverstrekt. "Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). President Mao Tse Toeng van communistisch-China heeft gisteren in Peking verklaard, dat hij „vol hoop" is met betrekking tot de besprekingen op ambassadeursniveau tussen communis tisch-China en de Verenigde Staten, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Mao zou voorts gezegd hebben, dat de besprekingen mis schien „enig resultaat" zullen opleveren, mits beide partijen de oprechte wens koesteren het geschil in het Verre Oosten te regelen". Die hoopvolle woorden verhinderden echter niet, dat Mao tegelijkertijd toch weer de politiek van de V.S. hekelde. Unie president Eisenhower, dat er geen vrede in het Verre Oosten kan heersen, voordat de Amerikaanse vloot zal zijn teruggetrokken. „Een aanval op communistisch China be schouwen wij als een aanval op de Sovjet-Unie", aldus Kroestjev, die voorts te kennen gaf, dat .Formosa" door de V.N. moet worden behan deld. Taiwan, dat tot communistisch-China behoort, Libanon en alle Amerikaanse bases op niet-Amerikaans grondge bied, zijn stroppen om de hals van het Amerikaanse imperialisme, aldus Mao. „En de Amerikanen hebben zelf deze stroppen gemaakt, om hun eigen nekken gebonden en een eind van het touw gegeven aan het Chi nese volk, de Arabische volkeren en alle volkeren, die de vrede liefheb ben", aldus de Chinese president. Veel feller nog dan Mao was de dreigende taal van het orgaan van de communistische partij in de Sovjet-Unie, de Pravda. Dit partij-orgaan waarschuwde Dul les^ dat hij in het conflict tussen nationalistisch en communistisch China „niet alleen het gevaar loopt zijn handen, maar ook zijn hoofd te verliezen." „Dulles heeft het masker afgewor pen en is graag bereid tot de oorlog. Cynisch heeft hij een programma voor zeeroverij en agressie tegen zeshonderd miljoen Chinezen be kendgemaakt", aldus de Pravda. En gisterenavond nog waarschuwde premier Kroestjev van de Sovjet- vloot en nationalistisch-Chinese een heden bij de kust van zuid-Formosa, zijn, spijts alle communistische drei gementen, gisteren begonnen. De oefening moet twee dagen uren. Ook Amerikaanse en Chinese kikvors mannen namen aan de oefening deel, waarbij landingsvaartuigen en amfi bietanks met Amerikaanse en Chi nese manschappen, onder bescher ming van „Fury"-straalvliegtuigen, een landing uitvoerden op het rots achtige strand van Fao Lioeng. Luchtgevecht Tsjang oefent met V. S. De aangekondigde amfibische oefe ningen van de Amerikaanse zevende Boven de straat van Formosa is in de ochtenduren een luchtgevecht ge leverd tussen nationalistische en com munistische vliegtuigen. Het gevecht ontstond, toen communistische straaL jagers gevechtsvliegtuigen der natio nalisten wilden onderscheppen, die een luchtescorte vormden voor schepen, die met voorraden op weg waren naar de Quemoy-eilanden. Zeven ,,Mig"-jagers Van de commu nisten werden neergeschoten en twee beschadigd. Eén nationalistisch vlieg tuig liep averij op. Beschieting Quemoy Na een pauze van drie dagen hebben de communisten de be schieting van Quemoy hervat. Er zijn 91 soldaten onder het zware vuur gedood. Van Amerikaanse zijde wordt hieromtrent vernomen, dat kust- DE EERSTE proefvlucht van de KLM over de Noordpool begint donderdag a.s. ^Dan vertrekt de DC-7C „Koraal zee" uit Los Angeles naar Japan en vandaar via Alaska over de pool naar Amsterdam, waar het toestel op 17 sep tember wordt verwacht. EfDj. ISRAëLISCH militair vliegtuig is nabij Egyptisch gebied te El Auja op een mijn gereden. Een Israëlisch sol daat werd gedood, drie andere wer den gewond. DE WONDERLIJKSTE vliegtuiglading „militaire hulp" is jn Jeruzalem aan gekomen, nl. zes Duitse herdershon den, een geschenk aan Israël van de Newyorkse advocaat Arnold Schein- grensbewakin wordcn êebruikt biJ DE ENGELSE treilers vissen thans, als gevolg van een verplaatsing der scholen vis aan de rand van de IJs landse twaalfmijlszone. DE „seys INQUART" van Denemar ken, Werner Best, is door een West- berlijns denazificatiehof tot 70.000 mark boete veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan bevoordeling van het Nazi-regime en verrijking van zich zelf middels dat regime. het internationale katholieke hlmbureau heeft op het filmfestival in Venetië geen prijs toegekend, gezien >.net ongewoon immorele karakter van talrijke inzendingen". BIJ K.B. is met ingang van 1 januari benoemd tot voorzitter van het Ned. Roode Kruis mr. F. H. A. de Graaff, directeur van de Kon. Papierfabrieken van Gelder en Zonen n.v. batterijen van de Chinese com munisten vermoedelijk hebben gevuurd op een konvooi der na tionalisten, dat begeleid door oorlogsbodems van de zevende Amerikaanse vloot op weg was naar Quemoy. Een nationalistisch landingsvaartuig van gemiddelde grootte werd getrof fen en is gezonken. Vandaag zal een nieuw konvooi ge vormd worden, dat eveneens be scherming geniet van de zevende vloot. De operbevelhebber van de Amerikaanse strategische lucht macht, generaal Curtis le May, be vindt zich op Formosa, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met Tsjang Kai Sjek. Vandaag vertrekt Curtis naar de Philippijnen. Paus Pius XII dringt er in een gis teren gepubliceerde encycliek bij de rooms-katholieken in China op aan j „onwrikbaar" trouw te blijven aan hun geloof. De H. Vader veroordeelde de „mis daad" bisschoppen te wijden zonder toestemming van het Vaticaan. Dit is een ernstige aanval op de eenheid van de kerk, zo zei hij. De encycliek, die op 29 juni van dit jaar gedateerd was, is gericht tot de bisschoppen, andere geestelijken en „het volk van China in vrede en ge meenschap met de apostolische stoel". In de encycliek wordt gezegd, dat zowel zij die op eigen gelegenheid bisschopswijdingen hebben toegediend als zij die ze hebben ontvangen auto matisch geëxcommuniceerd zijn. (Van onze parlementaire medewerker) Twee belangrijke wijzigingen, die nl. betrekking hebben op de overschrijving van de vergun ning tot het verkopen van alco holhoudende drank en het alge meen verbod van de zogenaam de „vervanging" van de ver gunningenhouder, vormen de kern van het wetsontwerp wij ziging van de drankwet. De punten waar het in dit voor stel om gaat zijn: 1. Geschrapt wordt de bepaling, dat vergun ning bij overlijden van de vergun ninghouder slechts eenmaal kan worden overgeschreven op de overlevende echtgenote of een der kinderen. Het ontwerp bepaalt, dat over schrijving op een van de kinderen al tijd mogelijk is, indi-m de inrichting voldoet aan bepaalde eisen. Een overlevende echtgenote kan altijd overschrijving krijgen. Ook bij ver koop van het bedrijf kan de vergun ning op de nieuwe eigenaar worden overgeschreven, mits deze aan be paalde minimumeisen voldoet. 2. Het euvel van de „vervan ging", waarbij degene die het be drijf uitoefent met de eigenlijke vergunninghouder weinig meer te maken heeft dan het betalen van een soort „pacht", wordt onmo gelijk gemaakt. Het nieuwe ontwerp bepaalt, dat de vergunninghouder zich slechts kan la ten bijstaan als vervanger door ie mand die bij hem in loondienst is- Een van de motieven, die tot deze wijziging hebben geleid, is, dat de ondernemer ook in dit speciale be drijf in staat moet worden gesteld zijn zaak aan zijn kinderen na te la ten. De beperking van de overschrij ving tot een enkele keer betekent dat de zaak gedoemd is daarna te ver- dwijnen. In de eis dat aan minimum voorwaarden moet worden voldaan, zit de garantie dat de zaak op een behoorlijk peil staat. Schrapping van de mogelijkheid tot vervanging heeft ten doel een einde te maken aan de machtspositie van de vergunninghou der die thans een buitensporig hoog „pachtgeld" kan vragen, omdat er altijd meer liefhebbers dan plaatsen zijn. De wijzigingen in de drankwet laten ongemoeid het stelsel, dat er in iedere gemeente niet meer dan een bepaald aantal bedrijven mag zijn, waarin alcoholhoudende drank wordt verkocht. De neuskegel van de nieuwe Britse raket „Zwarte Ridder" („Black Knight") die zondagavond met goed gevolg is gelanceerd op het proefter- rein van Woomera in zuid-Australië, is gisteren op 80 km van de lanceer- plaats gevonden. Men neemt aan dat de raket een hoogte heeft bereikt liggend tussen de 480 en 640 km- De „Blauwe Straal" („Blue Streak") een nieuw ballistisch projectiel van de Britten, zal vermoedelijk in de eerste maanden van 1960 op het proefterrein te Woomera gelanceerd worden. De „Blauwe Straal" heeft een reikwijdte van 3.500 km. Uit goede bron te Seoel wordt ver nomen. dat zeven Noordkoreaanse soldaten gisteren voor het aanbreken van de dag te Tsjorwon een plotselin ge aanval hebben gedaan op een Zuidkoreaanse voorpost ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Een Zuidkoreaanse soldaat werd gedood en een zwaar gewond. De aanvallers trokken zich terug na een kort maar hevig vuurgevecht. Waarnemers der V.N. zullen, waar schijnlijk vandaag, een onderzoek in stellen. Ondanks het feit, dat de rebellen- I Ook de dames worden terdege met activiteit in Libanon sterk afneemt, geweren en automatische wapens gaat de oefening van het opstande- I vertrouwd gemaakt. Foto: „Het lingenleger onverminderd verder.lesrooster geeft velddienst aan",..„ (Eigen nieuwsdienst) Het ziekenfonds Walcheren te Vlissingen is gisteren overge gaan tot een zeer ingrijpende maatregel tegen twee Vlissingse zenuwartsen, de doktoren G. P. en A. B. Het zei namelijk tegen 16 oktober het deelnemerschap met hen op, op grond van ge pleegde onregelmatigheden met herhalingskaarten. Deze onregelmatigheden komen in Gisteren heeft prinses Irene Huize Lievendaal in Utrecht, waar zij ge durende haar studietijd aan de Utrechtse universiteit zal wonen, betrokken. Met een hofauto werden de persoonlijke bezittingen van de prinses naar Huize Lievendaal ge bracht, waarvan de foto een indruk geeft. Deze week gaat de „Stem"-toto opnieuw draaien. Ongetwij feld zullen de sportieve lezers van ons blad met verlangen er naar hebben uitgezien. I Alle bijzonderheden over deelneming, inzending der formu lieren, etc. zijn elders in dit blad afgedrukt. Neem er nauwkeurig kennis van, doe mee (het kost u niets) en maak er voor uzelf een succes van. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt maan- dagavond 2315 uur: Wisselend bewolkt met enkele "Uien en iets lagere temperatu- ren. Matige tot krachtige, langs kust tijdelijk wellicht harde w,nd, aanvankelijk tussen zuid- west en west, later tussen west en noordwest. „,rwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: "ver het algemeen matige wes- tenwind. Afwisselend bewolkt met m°oie opklaringen. Zeldzame neerslagvlagen mogelfjk, vooral aan de kust. Temperatuur zon- der xrote verandering. 2 Vandaag: zon onder 19.11 uur. Maan onder 16.37 uur. Morgen: zon op 6.05 uur. Maan op 2.15 uur. Uit betrouwbare kringen te Washington verneemt U.P.I., dat de Britse regering besloten heeft zulks na een gesprek tussen Casey en MacMillan géén wapens naar Indonesië te zen den. Van Australische zijde waren nl grote bezwaren naar voren gebracht MacMillan achtte zich weliswaar niet gelukkig met het Australische stand punt, vooral omdat de Engelse in dustrie de nodige aandrang had uit geoefend voor wapenzendingen naar Indonesië, maar de Britse premier bezweek voor de Amerikaanse steun aan dit Australische standpunt. In vele kringen ziet men de Ameri kaanse bijval aan het Australische standpunt om Engeland te bewegen geen wapens te zenden als een uit vloeisel van het gesprek, dat Casey met zijn Nederlandse ambtgenoot Luns heeft gehad en waarbij destijds volledige overeenstemming is be reikt. (Van onze Parijse correspondent) Volgens een officieel rapport van generaal Salan, gericht aan generaal de Gaulle, zullen de Franse bcschermingstroepen in Algerije alle krachten moeten bijzetten om te voorkomen, dat 28 september een rampdag wordt. En hij heeft erbij geseind, dat de F.N.L. op de dag van het referendum ook in Frankrijk ter reurdaden op grote schaal wil verrichten. De Europeanen in Al giers en de Fransgezinde muzelmannen leven in angst en vrees. Ze houden rekening met het ergste. In het betreffende rapport staat onder meer te lezen, dat in de streek van Guelma de boodschappers van de F.N.L. hebben doen weten, dat alle muzelmannen, die voorzitter of bezitter van een stemlokaal worden, ter dood zullen worden gebracht. Vele min of meer vooraanstaande muzelmannen in andere streken van Algerije van wie kan worden ver wacht, dat ze een uitnodiging zullen ontvangen om voorzitter van een stembureau te worden hebben een persoonlijke brief ontvangen van de F.N.L., waarin hun wordt meege deeld, dat ze op de dag van het re ferendum of enkele dagen later ter dood zullen worden gebracht, indien ze de functie aannemen. De F.N.L. maakt er evenmin een geheim van, dat op de dag van het referendum vele stembureaus zullen worden aangevallen. „Zij, die op dat ogenblik in het betref fende gebouw vertoeven, zullen worden neergeschoten" aldus de mededeling. Vrouwen worden gewurgd In vele douars hebben alle muzel- mannen, die zich op de kieslijsten hebben doen inschrijven van de F.N.L. een geldboete gekregen, die onmiddellijk moet worden voldaan. In het algemeen betalen de slacht offers ook. De arm van de F.N.L. is lang en op het niet betalen van de „oorlogsbelasting" en geldboetes staat de doodstraf. In vele delen van het land staan vooral de vrouwen onder bijzondere druk. De F.N.L. waarschuwt, dat als ze aan het re ferendum deelnemen zij de doodstraf door wurging riskeren. De Franse autoriteiten zijn doende de nodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Ieder stembureau zal door prikkel draadversperringen worden omge ven, waarvoor gewapende soldaten de wacht houden. De angst wordt overigens nog verhoogd door de ge- l ruchten over de zelfmoordenaars van de F.N.L., die zich vrijwillig be schikbaar zouden stellen om op de spitsuren een stembureau binnen te treden en een bom neer te werpen. T roepenverplaatsingen Overal in Algerië zijn troepen verplaatsingen aan de gang ten einde aan alle mogelijkheden het hoofd te kunnen bieden. Lange transporten vertrekken in weste lijke richting van de Algerijns- Tunesische grens. In vrijwel iedere douar worden kleine eenheden achtergelaten, die nu en straks de kiezers zullen moe ten beschermen. De Franse autori teiten vrezen eveneens, dat de F.N.L. overvallen zal doen om de kaarten en de lijsten der kiezers op het laatste ogenblik te ontvreemden om hier door in diverse streken de verkiezin gen onmogelijk te maken. Daar de rebellen vrezen, dat bij vroegtijdige actie de kiezerslijsten nog opnieuw kunnen worden gemaakt; willen zij deze actie pas daags vóór de ver kiezingen ondernemen. Ze zullen er echter weinig succes mee hebben, want van alle identi teitskaarten en kiezerslijsten zijn vele duplicaten, die op geheime plaatsen veilig onder zware bescher ming van soldaten in brandkasten liggen opgeborgen. Middelen F.N.L. In het rapport spreekt generaal Salan ook over de financiële midde len van de F.N.L., die hij momenteel schat op veertig miljard franks per jaar. De helft hiervan komt door de „vrijwillige bijdragen" van de Alge rijnse bevolking en van de Algerij nen, die in Frankrijk werken; de rest vloeit toe uit het buitenland. In alle streken van Algerije heeft de F.N.L. de „belastingen" verhoogd, Zonder het aantal kalveren en lam meren te rekenen, dat in natura moet worden geleverd zijn de eige naars in vele streken van Algerije thans verplicht voor ieder paard een „belasting" te betalen van 5000 fr. per jaar en voor ieder schaap 2500 fr. Ook de inning van deze oorlogs belasting gebeurt intensiever dan ooit tevoren. En in Parijs In tal van gewesten onder andere in Bouiba. heeft de F.N.L. een speciale „belasting" uitgevaardigd op iedere vrouw, die zich op de kie zerslijsten liet inschrijven. Ze kan deze daad afkopen met 2500 fr. In dien ze gaat stemmen is er echter maar één straf mogelijk: de dood straf. Volgens uit Algiers komende be richten bereiden de terreurorga nisaties van de F.N.L. ook een actie voor in Frankrijk, die in Parijs en in de andere steden twee dagen voor het referendum moet losbarsten. Op 28 september willen de terroris ten pogen aanslagen uit te voeren op de Parijse stemlokalen, die ook alle zwaar zullen worden bewaakt. De Parijse politie werkt dag en nacht teneinde te pogen alle onbetrouwbare elementen vóór 28 september te iso leren. i het kort hierop neer, dat beide artsen onderzoeken in rekening brachten, die niet geschied zijn. In een onderhoud dat wij gisteravond hierover met het bestuur hadden, vernamen wij, dat de onregelmatigheden waarschijnlijk reeds twee jaar geleden zijn begonnen, doch dat het onderzoek gebaseerd was op het eerste kwartaal van dit jaar. Wat hierbij aan het licht kwam, werd in overleg met andere instanties, o.a. de accountantsdienst van de ziekenfonds raad, aanleiding tot de ongaarne door het bestuur tegen beide doktoren on dernomen stappen. Tot welk bedrag het fonds benadeeld is, kon men ons nog niet zeggen, maar het is zeer be langrijk. Op onze vraag of beide heren niet hebben voorgesteld tot een schik king te komen, door het terugbetalen van het teveel berekende, antwoordde het bestuur ons, dat dit tot hun be vreemding nog niet was geschied. Wel wordt door hen geprobeerd het geval terug te brengen tot administratieve fouten en slordigheden, maar dat ac cepteert het bestuur niet. Het vermoe den, dat er iets niet in de haak was, is niet in eerste instantie gerezen bij het bestuur van het ziekenfonds Wal cheren. Het kreeg een tip van andere zijde. Intussen bestaat voor de betrok kenen nog de mogelijkheid in beroep te gaan bij de Ziekenfondsraad. De Fransen hebben een document aan de atoomconferentie te Genève voorgelegd, waarin een gedetailleer de beschrijving wordt gegeven van het verrijken van uranium 235 tot atoombrandstof of voor gebruik in atoomwapens. Dit proces is in Ame rika, Engeland en Rusland nog als geheim geclassificeerd. De Britse atoomgeleerde sir John Cockcroft heeft op een persconfe rentie kritiek op Frankrijk geleverd wegens deze onthulling. Hij zei, dat de vervaardiging van hoogverrijkt uranium essentieel is voor de produk- tie van explosieven en dat het naar Britse mening niet juist is, dat deze kennis over de gehele wereld wordt verspreid. Engeland zou zijn kennis erover niet onthullen. Het is voor West-Europa thans mogelijk geworden, zelf op econo misch verantwoorde wijze uit het ontsplijtbare uranium-238 het splijt bare uranium-235 af te scheiden. Deze conclusie heeft de Amerikaan se geleerde M. Benedict getrokken uit de voordrachten, die gisteren op de tweede atoomconferentie in Genève zijn gehouden over de schei ding van isotopen. Stoere dokwerkers in de ha vensteden van Noord-Queens- land in Australië gingen gister morgen naar het werk met ge-' verfde lippen. Zij hadden dit niet gedaan ter verhoging van hun sex-appeal, maar op advies van de dokters, die lipstick be schouwen als een goed be- schermmiddel tegen chronische zonnebrand, een verwekker van kanker.

de Stem | 1958 | | pagina 1