Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Rusteloos zoeker van God Het Venus- kruid Beukelsfeesten bezoekers lokten duizenden naar Biervliet Pruimentijd is over Dagblad De Slem Honderd jaar geleden werd Charles de Foucauld geboren Hoge prijzen voor restanten Een goed jaar Hulst zag inte ressant hockey- toernooi België zet invoer bloemkool stop Van grote rijkdom tot uiterste armoe Uitstekend program en dito weer Opnieuw pech met nieuwe veerboot Bergen op Zoomse KVP royeert vier leden Dodelijk ongeval te Prinsenbeek Bandieten houden huis in Colombia Hoogwaterstanden EXAMENS AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 Aardenburg SCHOOLZWEMMEN In het gemeentelijk zwembad te Aardenburg werden vanwege het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen school-zwemexamens afgenomen, onder leiding van de con sulent voor de lichamelijke opvoe ding S. J. Klompe uit Goes en de badmeester Ph. A. van de Velde. Er waren in totaal 67 geslaagden, waar van de r.-k. meisjesschool Aardenburg de kroon spande met in totaal 28 ge diplomeerden. Van de r.-k. meisjes school Aardenburg slaagden 18 voor het diploma zwemproef, 8 voor het diploma geoefend zwemmer en 2 voor het jeugdzwemvaardigheidsdiploma. De openbare lagere school Oostburg volgde met 11 dipl. zwemproef en 3 geoefend zwemmer; de O.L. School Aardenburg met resp. 7 en 5; de r.-k. jongensschool Aardenburg met 3 en 6 en de r.-k. lagere school Eede met 1 en 3. De geslaagden zijn: voor diploma zwemproef: Gonny van de Bekke, Christiane Galle, Helena de Clerck, Erna Verstraete, Rita Blondeel, Aline Goethals, Ria de Vreeze, Marijke van Overloop, Gilda van Kruijssen, Diane Hoekzema, Alice Barendregt, Stef Janssen, Lies Janssen, Elly van Nieu- wenhuijsen, Greta Barendregt, Eve lyn de Smet, Els Schaalje, Irena Maat, Loes Corveleijn. Marjanne Lampo, Beatrix van de Vijver. Kera van Kou teren, Anita Stekelinck, Irene de Clerck, Jeanne de Kok, Marjan Bos- sand, Hilde Uildriks. Marijke Brevet, Ans Verstraete, Lucien Lannoye, Piet Brakman, Rudy Blaeke, Henk Hool- horst, Johan Loete, Rik Henry, Jan van Hoeve, Robby Merrelaer, Jaap Flikweert, Kees de Hulster en Eddy Mussche. Voor het diploma geoefend zwem mer slaagden: Gonny van de Bekke, Erice Dhondt, Marjan de Muijnk, Di- anna Vermeire, Rita de Rooze, Greta Lippens, Alie da Jong, Erna Verstrae te, Marijke van Waas, Aline Goethals, Vere de Neve, Clara Kolmeijer, Mo nique de Vreeze, Annie Koole, Elly van Nieuwenhuijsen, Marjan Bossand, Marijke Brevet, Lucien Lannoye. Piet Brakman, Omer de Geeter, Rini van Waas, Ronnie Cauwels, Rudie Blaeke, Johnny Verkeste en Eddy Mussche. Voor het jeugdzwemvaardigheids diploma slaagden: Liliane Klooté en Gerda Lippens. ZWEMBADBEZOEK VIEL MEE De vakantiemaand augustus lever de ditmaal vanwege het minder goede weer geen topmaand voor het Aar- denburgse zwembad op. Het totaal aantal bezoekers bedroeg 7001, waar van 3620 meisjes, 2687 jongens, 370 dames en 324 heren. De drukste dag was 28 augustus met 505 baders. Vo rig jaar augustus was het bezoek on geveer gelijk, nl. 7044 personen. WEG AFSLUITIN G Vanwege de uitvoering van werk zaamheden ter verbetering van de Grote Boomdijk, gelegen tussen de Appelstraat en de Verkorting zal deze weg waarschijnlijk tot 12 september voor het. verkeer gesloten zijn. Deze weg die door het waterschap „Het Vrije van Sluis" wordt geasfalteerd, ligt op de dijk tussen de Platluis en de Tonnenbrugstraat, zoals het in de volksmond heet. Lede BENELUXRONDE De traditionele Beneluxronde te Eede zal plaats vinden op zondag 14 september aanstaande. Wederom zijn een groot aantal bekende Nederlandse en Belgische profs ingeschreven zoals Wim en Piet van Est, Gerrit Schulte, Piet de Jong, Piet Damen, Martin van den Borg en andëren; van de Belgen zullen onder meer van de partij zijn Fred de Bruijne en Willy Vannitsen. t Waterlandkerkje GEMEENTERAAD Na de opening gaat de voorzitter over tot afneming van de bij de wet voorgeschreven eden van de raadsleden. De voorzitter feliciteert hen met hun nieuw raadslidmaatschap en hoopt, dat hij met hen samen veel goeds voor de gemeente zal kunnen tot stand brengen. De heren A. A. Buijck en J. C. van de Walle worden als wethouders ge kozen. Ook met hen, zo hoopt de voorzitter, is een vruchtbare zittings periode te voorzien, zoals dat in het verleden het geval was. Vervolgens besluit de raad tot aan koop van 1200 m2 grond, gelegen langs de Molenweg, van de eigenaar F. Tazelaar te IJzendijke voor het er op stichten van een rioolwater-zuive ringsinstallatie. Ook wordt besloten tot aanbesteding met de fa. Hubert te Sneek van de mechanische en elektri sche installatie van deze zuiverings installatie voor de som van f 9.200,-. Besloten wordt een vaste geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten ad f 5.000,- en een kasgeldlening aan te gaan voor een bedrag van f 100.000,-. zo mogelijk voor de tijd van 6 maanden. Bij het agendapunt mededelingen komt de toestand van Oostburg-Wa- terlandkerkje-IJzendiike ter sprake. De voorzitter zegt dat er reeds meer dan één bespreking heeft plaats ge had over de slechte toestand van die weg wat de klinkerbestrating betreft en het euvel van het ontbreken van een fietspad met de bevoegde instan ties. Tot heden toe zijn bij de ge meente geen definitieve plannen be kend tot verbetering van de situatie. In dit verband wordt ook gewezen door het lid de heer J. C. van de Walle op de onoverzichtelijke bocht van die weg nabii de hofstede van de landbouwer Dierickx. Wanneer de verbetering van de weg plaats heeft zou daaraan ook de nodige aandacht moeten worden besteed. Naar aanleiding van een en ander besluit de raad om aan Gedeputeerde Staten hun bezorgdheid kenbaar te maken over de toestand van een ge deelte van de weg Oostburg-Water landkerkje en over het euvel van het ontbreken van een fietspad langs die weg. Bij de rondvraag vraagt de heer J. Beerens aandacht voor de toestand van de Nieuveitweg. Door te ver ploe gen van naastgelegen bouwland is die weg smal en gevaarlijk geworden. De voorzitter antwoordt dat de gemeente reeds lange tijd bezig is om in die toestand verbetering te brengen, zon der resultaat echter. Besloten wordt om de instanties die het beheer en het eigendom over die weg hebben hier op te wijzen. Met ingang van vandaag zal de invoer van Nederlandse bloemkool in België worden stopgezet. Hierdoor wordt opnieuw een belangrijk Neder lands tuinbouwprodukt toegevoegd aan de reeks, waarvan de export naar België verboden. Gedurende vrijwel de gehele zomer is de uitvoet van Nederlandse bloemkool naar België verboden ge weest, maar op 22 augustus ging de grens eenklaps open. Lang heeft dit echter niet mogen duren. De laat ste dagen werd jie export toch reeds geremd door vrij hoge invoerheffin gen. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7 Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J.Maas Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Voor .Ingezonden Mededelin gen" f 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0.90, elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1.50 en 0.40. Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. 's-Heer Arendskerke VIERING ORANJEFEEST Het enthousiasme, waarmee de jeugd zaterdag de kinderspelen op de Deeweide beoefende, heeft kenne lijk in de avonduren geïnspireerd om de feestviering op dezelfde voet voort te zetten. Deze uitgestelde Konin ginnedag kan in de annalen van de Oranjevereniging als geslaagd te boek worden gesteld. Niet in de laat ste plaats was dit te danken aan de medewerking van de muziekver eniging „Excelsior", het publiek en het weer. De feestelijkheden begonnen met een mars van de schoolkinderen van het verenigingsgebouw naar de Deeweide. De muziekvereniging zette hierbij haar beste beentje voor en de vrolijke klanken lokten al spoedig publiek op het feestterrein. De jon gens beoefenden hier autopedraces, hindernisfietsen en zaklopen. terwijl de meisjes een stoeltjes-dans maak ten. Intussen waren ook de kleuters bezig met allerlei spelletjes, die on der eiding van het onderwijzend per soneel werden gedaan. Bij het begin van het avondpro gramma gaf „Excelsior" een licht concert. Daarna werden de volks spelen zoals touwtrekken mastklim- men, kruien, stoelendans en ballon- fietsen beoefend. Het slot van de feest viering vormde de traditionele mas sale polonaise. De belangstelling was groot. Kruiningen Tentoonstelling Floralia De vorig jaar opgerichte Floralia- vereniging heeft met veel succes een bloemententoonstelling gehouden in het Dorpshuis. Opvallend was het grote aantal inzendingen. Ook de pas sende entourage en de opstelling van een en ander in de grote zaal en in twee kleine zaaltjes droegen ertoe bij, dat deze vereniging zich meteen van een plaats tussen de verenigingen ten volle heeft verzekerd. De vereniging legde veel eer in met een prachtig bloemenmozaiek op het podium, maar vooral met een na tuurgetrouwe nabootsing van het kas teel van de Heren van Kruiningen, dat in de middeleeuwen de kern van het huidige dorp vormde. Een grote dahliacollectie van de „Goese kwe kers" was mede ter opluistering aan wezig. Een Kruiningse imker had een bijenstand ingericht en een drietal grote volières „verlevendigden" het geheel. De jury kende de volgende prijzen toe: Dahlia wedstrijd van stekken aan le den uitgereikt: Decoratieve: B. Leijs eerste prijs; M. Leijs 2e prijs; Cac tusdahlia: B. Leijs le prijs; J. van Paasschen 2e prijs; Mozaïeken: le prijs met lof „Deltaplan" van de fam. Leijs. Kamerplanten gekweekt van stek ken door de vereniging uitgereikt aan de leden: le prijs M. Leijs met Be gonia en M. Pieterse met Fuchsia. Idem aan schoolkinderen: le prij zen aan Gerda Dijkwel met Ster van Bethlehem; Bep Nieuwenhuijse met Geranium; Addie Leijs met Vlijtig Liesje: Jos Nouwt met Begonia; Bet sy Kaat met Coleus en Rietje Leijs met Fuchsia. Bloeiende kamerplanten van parti culieren (alleen le prijzen): E. West- veer van Solarium; M. C. Saaiman met Begonia (met lof); Jac. Nieu- wenhuijzen met Geranium: idem met Ster van Bethlehem.A. J. Mol met Veltheinsia; Huishoudschool met He- sem en M. Dek met Billbergia. Bladplanten (alleen de le prijzen); J. Blaauwkamer met Peperomia; A. van den Boomgaard met Coleus; M. Dek met Begonia; J. van Langevelde met Sanseveria; J. A. Beuzenberg met Sanseveria. De jury kende de volgende le prij zen toe voor opgemaakte bloemen manden, -schalen enz.: mevr. A. Mauer; mevr. J. Vroegop-Blaauwka- mer (met lof); mevr. Leijs-West- veer; mevr. van Paasschen; mevr. A. F. van Laer; mevr. J. Vroegop- Blaauwkamer en mej. Corry Bauer. Voor snijbloemen werd een le prijs toegekend aan mevr. Koppejan- Trimpe. Kloetinge BLOEMENTENTOONSTELLING In de grote zaal van „Amicitia" werd een bloemententoonstelling ge houden, georganiseerd door de ver eniging van oud-leerlingen van land en tuinbouwwintercursussen uit Kloe tinge. Geëxposeerd werden ditmaal alleen planten van de schoolkinderen, uitgezonderd een inzending wed- strijddahlia's waarin W. Bos de eer ste prijs behaalde: een wisselbeker en een bloemenvaas. De heer J. van Liere behaalde de tweede prijs. De kinderen van de o.l. school hadden weer goed verzorgde planten inge zonden. De kwaliteit was zelfs beter dan in de voorgaande jaren. Het, jaar 1958 is niet alleen het jaar waarin de katholieke wereld herdenkt dat een eeutv geleden Maria in Lourdes verscheen maar ook het jaar waarin velen zullen ge denken, dat honderd jaar geleden, op 15 september 1858, Charles de Foucauld ge boren werd in Straatsburg. In 1916 was het bericht dat hij in de Sahara vermoord was door een bende Frankrijk vijandig gezinde Senoessisten, geen frontpaginanieuws. Het was de tijd van de eerste wereldoorlog. En wie kende hem buiten zijn familie en de officieren van het Franse leger in Afrika? Hij had geen bekeringen gemaakt. Hij had geen enkele gesel bij zich kunnen houden. Op het zand van de woestijn zou zijn spoor zich niet lang aftekenen, zelfs niet nu het gemerkt teas met zijn bloed. En toch zou zijn naam zich verbreiden en zou zijn ideaal voortleven in een geestelijk nage slacht, dat op de dag van vandaag verspreid is over de gehele wereld. Wie was Charles de Foucauld Op 15 september 1858 werd hij geboren in een rijke, aristocratische familie in Straatsburg. Reeds vroeg leerde hij de genoegens van dit leven sma ken en op zeventienjarige leeftijd werd hij verslaafd aan de drank. Toen hij twintig werd, erfde hij het grote fortuin van zijn ouders zij stierven toen hij nog een kleine jon gen was en was hij vrij: de zakken vol louis d'or, genoot hij van het le ven zoveel hij kon. De school ver liet hij als 87e van de 87. Officier van de cavalerie geworden, zet hij dit le ven voort, maar beheerst door de nog sterkere passie van vriendschap, zegt hij in 1881 dit leven vaarwel: met zijn vrienden voert hij 'n guer rillastrijd in Afrika, waarna hij de finitief van het leger afscheid neemt. Maar nu heeft hij een hartstocht ont dekt voor wat zich aan de andere zijde van het vuurgordijn afspeelt: de wereld van de Islam. Het is het grote tijdperk van Stanley en Living stone, en Foucauld wil nu als die ont dekkers van Afrika doordringen in niet doorzochte gebieden. Vermomd als oude oosterse rabbi, gaat Charles dc Foucauld in 1883 op ontdekking uit, maar hy vindt slechts enkele kilometers nog niet geëxplo reerde wegen. Wat de muzelmannen van Marokko en Algerije, vriend of vijand, hem vooral openbaren, is het voorbeeld van hun geloof in de le- Nazareth niet als graaf, rabbi vende God Zo hervindt hij zijn Gods geloof en een van de laatste dagen van oktober 1886 biecht hij tegenover abbé Huvelin, die tot aan zijn dood zijn geestelijk leidsman zou blijven. Trappist Besloten zijn leven nu totaal aan God te geven, treedt hij 15 januari 1890 in bij de Trappisten van Notre- Dame des Neiges in Ardèche en heet hij voortaan broeder Marie-Albéric. Maar hij wil naar een nog strenger en nog armer klooster en juli 1890 wordt hij opgenomen in het klooster Notre-Dame du Sacré Coeur bij Ak- bes in Syrië. Hier leert hij het leven kennen van handenarbeid en gebed. Hij ontdekt dat ook handenarbeid, verricht met de meest primitieve hulpmiddelen, geen hindernis vormt voor gebed en meditatie. De mens is vrij om „beminnend aan God te denken" door niets anders dan zijn werk aan te bieden aan God. Wanneer broeder Marie-Albéric 2 februari 1892 zijn eerste geloften af legt, schijnt zijn leven vastgelegd. Maar neen, de Trappistenorde is niet zijn doel, slechts een £ase, zij het een beslissende fase, in zijn vorming als monnik. Hij vreest nu egoïstisch al leen zijn eigen heil te zoeken en hij droomt van een kloosterlijke broeder schap die rechtstreeks met de ellen de van de wereld in contact staat. In 1897, na zeven jaar Trappistenleven, verlaat hij de Orde. Op 24 februari van datzelfde jaar zet Foucauld voet aan wal in het Heilig Land. Hij trekt te voet naar (Van onze correspondent) De Biervlietse Beukelsfeesten be horen weer tot het verleden. Deze feesten zijn uitzonderlijk goed ge slaagd. Het kon trouwens niet an ders met een dergelijk programma en dergelijk weer. Biervliet had de weergoden gedurende de vrijdag en zaterdag beslist op zijn hand. Op deze dagen werd het programma 's mor gens geopend met een reveille, ge blazen vanaf de toren der Nederlands hervormde kerk, door vier trompet ters in historische klederdracht. Na de reveille trok dan de jeugddrum band door de straten van het mooi versierde Biervliet. Na kinderfeesten voor de school jeugd in de ochtenduren, vond vrij dagmiddag het officiële gedeelte plaats. Om half drie werden de tal rijke genodigden ontvangen door dhr. Kostense in het stemmige interieur van de Nederlands hervormde kerk. De onthulling van het gedenkteken daarna geschiedde door de commis saris der koningin. Dat een en ander gebeurde onder overweldigende be langstelling is begrijpelijk. Na de ont hulling trok de prachtige historische optocht die een aantal feiten uit het rijke verleden van Biervliet vertoon de, door de straten. De optocht was, op de onthulling na, het belangrijkste ogenblik van deze dag. Ruim hon derdvijftig mensen namen er aan deel, terwijl ook deputaties uit Sche- veningen en Katwijk in de stoet mee liepen. Iedereen keek zich de ogen uit op de prachtige historische kos tuums. Bij het zien van de groepen Jacoba van Beieren en Karei de vijf de kon het publiek een kreet van be wondering niet onderdrukken. Aan de artistieke leiders van deze optocht, te weten mevrouw Hoefnagel-Liebers en de heren L. M. de Bie en M. Fran ken., komt een bijzonder woord van lof toe. Na de optocht wachtte de genodig den een haring- en biermaaltijd. Hier van werd een meer dan dankbaar ge bruik gemaakt. Tijdens de maaltijd concerteerde de muziekvereniging Flandria uit IJzendijke onder leiding van de heer J. Antonissen. Dit optre den oogstte veel bijval van het pu bliek. Hierna traden nog gezamenlijk op de muziekverenigingen van Bier vliet, Oostburg en Sluis, met hun jeugddrumbands, die alle drie onder leiding stonden van de heer van de Busse uit Sluis. Allereerst brachten deze verenigingen een serenade aan de commissaris der koningin, die dit bijzonder op prijs stelde. Het optre den werd besloten met een taptoe. Duizenden waren daartoe op het Marktplein samengestroomd. De tap toe werd prachtig uitgevoerd. De bur gemeester complimenteerde de mu ziekverenigingen in zijn slotwoord na deze prima verzorgde taptoe. Zaterdagmorgen begon het pro gramma met behendigheidswedstrij den voor tractoren. Heel wat tractor- chauffeurs hadden ingeschreven om hun bekwaamheid te laten zien. Men moest nogal wat in zijn mars hebben om het zeer moeilijke parcours fout loos te rijden. Dit lukte dan ook maar aan één deelnemer, 's Middags ging men verder met sportwedstrij- Het is nu praktisch gebeurd met de aanvoer van pruimen op de Zeeuwse fruitveilingen. Er was nog een klein aanbod van Reine Vic- tora en dit late ras zal ook vandaag waarschijnlijk nog wel in ge ringe hoeveelheden worden aangevoerd, maar dan is het wel bekeken en dat geldt ook voor de andere rassen van het ogenblik, de Reine Claude d'Althan en de Belle de Louvain. In de loop van deze week zullen er dan nog wel wat kleinere partij tjes van enkele herfstrassen komen, maar op het geheel zal dat toch van geen betekenis meer zijn. We kunnen wel vaststellen dat het pruimensei- zoen 1958 zijn beslag heeft gekregen. In gesprekken met de telers van pruimen wordt het wel duidelijk, dat het dit jaar over het algemeen een goed pruimenjaar is geweest. De opbrengst in kilo's was lager dan in normale jaren. De prijs lag echter hoog en dat heeft de lagere kilo-opbrengst volle dig goed gemaakt. Het vorig jaar was de prijs van de pruimen ook zeer hoog. maar toen was de oogst minimaal. Dit seizoen zijn er heel wat dagen geweest, waarop zowel de veiling in Goes als die in Kapelle-Biezelinge een aanvoer hadden van 50 ton prui men en vorige week vrijdag was het in Kapelle zelfs 70 ton. Export naar België De binnenlandse groothandelaren waren dit jaar de belangrijkste af nemers, terwijl ook de export naar België flinke vormen heeft aangeno men. België vraagt vooral een blauwe I pruim zoals da Reme Claude d' Al- than en de Belle de Louvain. Eerst genoemd ras werd voor de beste kwaliteit de laatste dagen regelma tig verkocht voor meer dan een gul den per kg en liep zelfs tot f 1,40 op vraag voor België. Goede partijen Belle de Louvain waren reeds spora disch te vinden. Hiervoor werd rond 70 cent per kg betaald. Gedurende de drukke aanvoerdagen van de Reine Victoria, het belangrijkste ras van de Zeeuwse pruimenteelt. werd hier voor 90 cent tot een gulden per kg betaald. De tweede kwaliteit was gevraagd voor de fabrieken tegen prijzen van rond 50 cent per kg. Overigens was het percentage tweede kwaliteit dit jaar zeer gering. De vruchten waren over het alge meen groot van stuk, omdat er wei nig aan de bomen hingen. Tijdens de topaanvoeren van de pruimen was het over het algemeen zeer slecht weer. Toch kan niet direct worden gezegd, dat de kwaliteit hiervan zeer veel te lijden heeft gehad, integen deel, deze was over het algemeen zelfs zeer goed. Zo was het voor de Zeuwse prui- menkweker dit jaar een goed prui menjaar, waar de teelt behoorlijke resultaten gaf. Het is alleen maar jammer, dat de pruimenteelt zulk een moeilijke teelt is in verband met de loodglansziekte in de bomen. Hierdoor gaan er elk jaar veel bo men dood en is het erg moeilijk een goad peroeel pruimen te behouden. Vele tientallen mensen hebben zon dagavond hun verbindingen gemist doordat de nieuwe veerboot Prinses Beatrix wederom met pech te kam pen kreeg. Vrijdag was de boot voor ongeveer twee uur tegen de wal gehaald en er werd niet bekend gemaakt aan welk euvel de nieuwe veerboot leed. Zon dagavond kwam het schip om kwart over negen Vlissingen binnen en de auto's konden het schip normaal ver laten. Het bleek echter, dat de laad- brug van de veerboot te Vlissingen defect was geraakt, zodat de auto's het schip niet- op konden rijden. Het inleggen van een reserveboot vergde meer dan een uur tijd omdat, gezien de zondagsdienst er geen bemanningen aanwezig waren op de reservesche pen. Omstreeks half elf werd de veer boot Prins Hendrik ingelegd, die slechts een capaciteit heeft van vijf endertig a zevenendertig auto's. Ve len moesten derhalve op het haven plateau van Vlissingen achterblijven om te wachten op de volgende reis, een uur later. De vele trein- en buspassagiers, die eveneens ruim een uur op de kade hebben moeten blauwbekken, misten hun aanslui tingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, zo dat zij of zeer laat in de nacht, of helemaal niet meer thuis konden ko men. den tussen de leden van de R.K.J.B. en L.J.G. van west-Zeeuwsch-Vlaan deren. Tussen de wedstrijden door vertoonden dansgroepen van de R.K. J.B., B.J.B. en Z.P.M. volksdansen. Na afloop trok de historische op tocht weer uit. Hiervoor waren we derom duizenden mensen naar Bier vliet gekomen. Zaterdag kon Bier vliet al zijn gasten onmogelijk ber gen. Alle straten zagen zwart van de mensen, 's Avonds speelden de mu ziekverenigingen van Biervliet, Hoofdplaat en Terneuzen onder over weldigende belangstelling op het Marktplein. Hierna vond de jeugd- maskerade en het bal masqué plaats. De prijs voor de origineelste groep van het bal ging naar het echtpaar Ducheine-Lippens. Na wethouderskeuze Van de veertien leden van de K.V. P. die als afgevaardigden dezer par tij op 2 september hun intrede deden in de nieuwe gemeenteraad van Ber gen op Zoom, heeft het bestuur van de K.V.P. de heren mr. H. P. P. M. Gerritse, J. W. H C. Akkermans, K. W. Benner en Jos. de Moor geroyeerd. In een persoonlijk schrijven aan de ze heren, waarin hun van dit roye ment kennis gegeven wordt is er te vens op gewezen dat de consequentie hiervan is, dat zij hun raadszetel ter beschikking van de partij moeten stellen. Deze vier leden hebben, zo wordt hun verweten, in strijd met het door de r.-k. raadsfractie genomen be sluit, meegewerkt aan de benoeming van niet door de KVP-fractie kandi daat gestelde wethouders, zulks in samenwerking met P.v.d.A., V.V.D., C.H.U. en de katholieke dissidenten. De heren Gerritse en Akkermans hebben zich door genoemde groepen tot wethouder doen benoemen. Zaterdagnamiddag heeft op de kruising rijksweg Breda Rotterdam- Grintweg onder de gemeente Prin senbeek een verkeersongeluk plaats gehad, dat aan de bejaarde J. v. d. Meer het leven heeft gekost. De heer v. d. Meer, die per rijwiel de rijks weg wilde oversteken, verleende geen voorrang aan een juist passe rende personenauto, met het nood lottige gevolg, dat hij in de weg berm werd gesmakt, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Enkele ogen blijken later overleed hij ter plaat se. broeder Marie-Albéric, maar als broeder Charles van Jesus: een zwerver als een Benoit Labre. In Na zareth zoekt hij de stilte en de onbe kendheid om het verborgen leven van Jesus, werkman in Nazareth, na te volgen. Als hulp van de koster en de tuinman, verdient hij kost en inwo ning bij de Clarissen. Hij kleedt zich als werkman in broek en blauw hemd: zonder spiegel scheert hij op goed geluk zijn hoofd kaal. En toch spreekt hij van „de genoegens van Nazareth": die vindt hij in de uren die hij in aanbidding doorbrengt in de kapel van de Clarissen en in de waakstonden in zijn hut op de binnen plaats van het klooster, wanneer hij het Evangelie overweegt. Maar juist deze „genoegens" doen hem weer vrezen alleen zijn eigen heil te zoeken. Opnieuw denkt hij aan zijn plannen voor een congre gatie en hij gaat vurig verlangen priester te worden. Hij wil volge lingen die zich met hem zullen stor ten in het hart van de massa om er God door liefde en Eucharistie aan wezig te doen zijn. Hij verlaat Na zareth, keert terug naar Notre- Dame des Neiger in Frankrijk en ontvangt 9 juni 1901 in Viviers de priesterwijding. Liefde voor allen Vier maanden later vertrekt hij naar Beni Abbes in Afrika om er een zaouïa te stichten: In de Islam de plaats waar een godsdienstige broe derschap wordt gesticht. Foucauld wil voorkomen dat men zou zeggen dat de christenen niet aan iedereen, aan de muzelman even graag als aan ieder ander, gastvrijheid zouden wil len verlenen. Nazareth heeft hij ver laten, maar het ideaal van Nazareth niet afgezworen: het leven dat hij in Noord-Afrika leidt, is hetzelfde als in Nazareth, maar nu meer open voor allen. Als broeder van allen is hij ge komen, in navolging van Christus, van Wie hij het teken van Zijn hart en Zijn kruis op zijn witte gandourah draagt. Als verblijfplaats kiest hij Beni-Abbes, omdat dit in het uiterste zuidwesten van Algerije het dichtst bij Marokko ligt, waar hij eens hoopt terug te keren. Maar in 1904 moet hij zijn hoop de finitief opgeven. Na een beslissende slag in de overigens ook dan nog niet uitgevochten stiijd tussen de Fransen en de rondzwervende Toearegs opent zich een weg tot het tot dan toe onge naakbare centrum van deze noma den. De Franse kolonel Laperinne raadt broeder Charles aan zich daar te gaan vestigen. Na een tien maan den lange reis van 5000 km dwars door de Sahara komt hij in augustus 1905 in Tamanrasset aan. Hij is er alleen. De meest nabije Franse post in Salah ligt op 7000 km afstand. Ook hier weer leidt hij een leven van H. Mis, geestelijke lezingen, aanbidding, avonden en nachten van gebed en meditatie, bezoeken ontvangen en af leggen en slaven helpen. Omdat hij de vriend en raadgever was van Moussa en Laperinne, de twee lei ders in het bergachtig gebied van de Hoggar, kreeg hij een grote mo rele macht. In universele broederlijk heid deelde hij het leven van de door hem zeer geliefde Toearegs. Om hen nog verder in het gebergte te volgen, bouwde hij een tweede kluis in Ase- krem. H(j begon de taal te leren en maak te aantekeningen van deze studie. Zo helder doorzag hij in 1912 de si tuatie waarin men verkeerde, dat hij neerschreef: „Als wü, Fransen ons binnen vijftig jaar niet bemind heb ben kunnen maken bij de Afrikaanse volkeren, zullen zij, sterk geworden door onze vooruitgang, ons achtervol gen". De waarheid van zijn woorden, zal ieder nu kunnen bevestigen. Vermoord In 1914 wordt het ook in Afrika on rustig. Broeder Charles weigert ech ter asiel te zoeken in een Frans fort; hij blijft bij zijn Toearegs in Taman rasset. Hij aanvaardt alleen de bouw van een kleine versterking, een bordj, waarin hij zich terugtrekken kan. Plotseling, op de avond van de eer ste december 1916, een klop op de deur. Hij doet open, Senoessistenhan- den grijpen hem vast, sleuren hem naar buiten en boeien hem. Men wil hem gevangen nemen om hem te scheiden van leider Moussa. Maar terwijl hij buiten staat, slaat een jon ge Toeareg. een lid van de bende, hem dicht bij de slaap met één klap van zijn geweerkolf neer. Broeder Charles van Jesus is ge storven als soldaat noch als marte laar. Hij is vermoord als broer van allen. Omdat hij de vriend was van Moussa én Laperinne, van de Toea regs én de Fransen. Het grote drama voor hemzelf was nooit een gezel te hebben gevonden die met hem het zelfde ideaal zou kunnen leven. Maar nu, veertig jaar na zijn dood. nu wordt zijn grootste verlangen langza merhand werkelijkheid. In Frankrijk, Afrika, het Na bije Oosten, India, Japan, de Verenigde Staten, Chili en op vele andere plaatsen vindt men Kleine Broeders en Zusters van Jesus die in 't hart van de mas sa het door broeder Charles ge leefde ideaal van Nazareth voortleven: handenarbeid, over weging en universele broeder lijkheid. Dat is de boodschap van de Apostel van de Sahara, le boodschap die hij onderte kende met zijn bloed: Jesus - Caritas, Jesus - Liefde. Zaterdag en zondag jl. werden in het gemeentelijk sportpark te Hulst internationale hockeywedstrijden ge houden, waaraan werd deelgenomen door een zestal clubs, te weten: Douai (Frankrijk), Boudois (Brussel), Eclair Ostendeen de organiseren de vereniging Rapide uit Hulst. Zowel Boudois als Rapide kwamen met twee elftallen in het veld. De wedstrijden werden gespeeld in twee poules waarvan de nummers drie, twee en een tegen elkaar moes ten uitkomen om uit te maken wie de sterkste was. Rapide II verloor van Boudois II en nadat Rapide I met 20 had gewonnen van Eclair om de derde en vierde plaats werd een uiterst spannende finale gespeeld tus sen Boudois en Douai, welke uitein delijk met de kleinst mogelijke over winning werd gewonnen door eerst genoemde club. De eindslag was: 1. Boudois I. 2. Douai. 3. Rapide, 4. Eclair, 5. Bou dois II, 6. Rapide II. Als tussenwedstrijd werd zondag middag nog een wedstrijd gespeeld tussen de dameselftallen van Rapide en Boudois, welke de Belgische da mes wonnen met 20. Zondagavond vond in restaurant „De Vos Reynaerde" de prijsuitreiking plaats door de voorzitter van de hoc keyclub Rapide, de heer P. Zaman. De gastheren kregen onder een toe passelijk woord een tegencadeautje aangeboden van de bezoekers, waar na de avond in gezellig samenzijn verder werd gevierd. Volgens de Colombiaanse regering hebben bandieten in het gebied van Quindio in het midden van het land in vier dagen 405 mensen gedood en in de afgelopen twee maanden 2.000. President Lleras Camargo heeft beloofd het gebied te pacificeren. Duizenden militairen worden er thans heen gezonden. Morgen, dinsdag 9 september, gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 11.02 en 23.47 uur, te Ter- neuzen om 10.41 en 23.23 uur en te Vlissingen om 10.15 en 22.57 uur. GEZEL METSELEN Voor het V.V.A.-examen gezel timmeren en metselen zijn de vol gende leerlingen van de Technische School te Terneuzen geslaagd: G. v. Geffen, P. J. de Jonge, J. F. Lensen, M. Jansen en A. Oppeneer (metse len). OOSTBURG Ledel 8 uur: Soldaten en meisjes, a.l, TERNEUZEN Luxor 8 uur: Heute blau und Morgen blau. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: Halte in het paradijs, als bijfilm Het monster kwam van onder de zee. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Die Frühreifen. KOEWACHT P. v. Hove 2.30 uur: Schieting op staande wip. Th. Misse- ghers: Dansen. A. de Nijs 3 uur: Schie ting en dansen. R. Vermeire: Dansen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De liefde van een prinses, a.l. 3 uur: Filmvoorstelling voor ouden van dagen. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Sissi, keizerin en moeder, a.l. GRAAUW-ZANDBERG P. Leeraert 4 uur: Schieting. AXEL Het Centrum 8 uur: Het brand merk der zonde, 18 j, PAULUSPOLDER 1 30 uur: Volksspe len, sterrit, gaaibollen en dansen. GOES Grand: De graaf van Luxem burg. a.l. MIDDELBURG Electro: Terwille van ons huwelijk, 18 j. met enig voorbeh. Schouwburg: Gejaagd door de wind, 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Handelaren in meisjes, 18 j. Luxor: De drie zingen de musketiers, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Auf Wie- dersehn Franziska, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Die Frühreifen. KOEWACHT P. van Hove 2 30 uur: Schieting staande wip. J. de Gughte- neire: Schieting. Th. Misseghers: Dan sen A. de Nijs: Dansen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ze ven jaren pech, a.l. DAAR GAAT HET DING- HET L'JKT MEES OP EEN VLIEGENDE KERSTBOOMVERSIERING DAN OP EEN RUIMTESCHIP, WAT Z'JN NOG PRECIES 20 AL5 TWEE EEUWEN TERUG, WEET U Of IK DAT WEET.' BEN AANGESTELD AriPIlOOTOPEENVAN DIE LAMME DINGEN VOOR DE ACHTERl'JKE, HJNAD- DIENST1 1/ AH, IK MAAK UIT UW WOGSBENOR 'DAT u NIET ERG BL'J BENT MET HET WERK,DAT DE AMBTENAREN VAN HET DIRECTORAAT U HEBBENTOEGESCHOVEN I MISSCHIEN KAN IK U HELPEN.

de Stem | 1958 | | pagina 2