TSJOE EN LAI GESPREK MET WIL V.S. Terreur van Algerijnen in Frankrijk Eerste prijs Zunderts corso Mutaties in Moskou ENORME SCHADE DOOR NOODWEER Laatste repatrianten Zeer vlugge reactie van Eisenhower ut&kpty Staatsgreep in Venezuela Y.S. konvooieren tot Quemoy Weekeinde vol eminente sport Gelderland zwaar getroffen Aanslag op Sami El Solh weer mislukt DAGBLAD VOOR ZEELAND Rassenincidenten te Nottingham Kat at radio-actieve muizen Boelganin uit partij presidium Veeklew Ongeveer dezelfde temperaturen Tal van boerderij branden in het lando m. te Middelburg Prijsverhoging aardolieprodukten 25.000 Leerlingen meer bij katholiek m.o. in België Q«p JAARGANG NO. 22854 Uitgave N.V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen C. Jv Hootegem, mr. dr. A. j J M. Mes mr H. M. L. de Rech- ter p. V. M Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 8 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0 35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. De Amerikaanse ambasade in Warschau heeft van Washing ton opdracht gekregen aan de ambassade van communistisch China in de Poolse hoofdstad bevestiging te vragen van een voor stel van Tsjoe En Lai om de besprekingen met de Ver. Staten op ambassadeursniveau te hervatten. Tsjoe verklaarde zaterdag in een radiorede, dat Peking bereid is deze besprekingen, die eind vorig jaar in Genève werden afge broken, te hervatten. In Washington hoopt men, dat als gevolg hiervan de crisis om de natio nalistische eilanden voor de Chinese kust aan de conferentietafel zal kun nen worden besproken. DE NEDERLANDER Tom Kerstens is op het 24e wereldcongres van de Pax Romana te Wenen tot secretaris, generaal benoemd. NABIJ PALERMO hebben onbeken den vanuit een hinderlaag drie man nen doodgeschoten. Twee voorbij gangers werden zwaar gewond. Men vermoedt, dat het een wraakoefe ning van figuren uit de Italiaanse on derwereld gold. PATER KAROL Raczynski van het klooster van Czestochowa is tot twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij te Jasna; Gora in een preek de Poolse staat en het socialistisch stelsel zou heb ben beledigd. IN LINZ is een één-motorig vliegtuig neergestort op een tentoonstellings terrein. De vier inzittenden en drie bezoekers van de tentoonstelling kwamen om het leven. EEN EXPEDITIE heeft in het ge bied van het Eyremeer in zuid- Australië fossielen ontdekt, o.a. van leeuwen, die miljoenen jaren geleden bestaan zouden hebben. IN OUDERKERK a.d. Amstel is het lijkje opgehaald van een 2,5-jarig meisje, dat daar met haar moeder op vakantie was. Moeder en dochter zouden binnenkort naar Alaska emi greren, waar de vader reeds verblijf houdt. ENGELANDS nieuwe ballistische ra ket van de naam Zwarte Ridder" is in de buurt van Canberra met suc ces beproefd. Zonder veel wijziging kan deze raket gebruikt worden om een aardsatelliet in zijn baan te bren gen. EDITH PIAF, de bekende Franse chansonnière, heeft bij een auto ongeluk in een voorstad van Parijs verwondingen aan het gezicht en een hand opgelopen. PATER A. J. DROST S.J., enkele weken geleden belast met de geeste lijke leiding der theologanten van de Sociëteit van Jezus, is gisteren op 61-jarige leeftijd in Maastricht over leden. In diplomatieke kringen is men verrast over de snelheid waarmee president Eisenhower, die zaterdag zijn vakantie in Newport (Rhode Is land) had onderbroken voor overleg in Washington, heeft gereageerd op de rede die premier Tsjoe en Lai za terdag uitsprak, kort voor de Ame rikaanse president in Washington aankwam. Men verwacht, dat de Ver. Staten op een conferentie met de Chinezen ernaar zullen streven, dat Peking af stand doet van geweld als middel om de aanspraken op Quemoy, Matsoe en andere nationalistische eilanden te verwezenlijken. In 1955 en 1956 hebben de Ameri kanen en Chinezen in Genève op am bassadeursniveau geconfereerd, zon der veel te verwezenlijken. Eind vo rig jaar werd de Amerikaanse am bassadeur die dit gesprek voerde, Johnson, op een andere post be noemd. Doordat de Chinezen geen genoegen namen met een gespreks partner van een lagere rang, in af wachting van een opvolger voor John son, werd toen de conferentie afge broken. In juli hebben de Ver. Staten reeds geprobeerd de conferentie weer op gang te brengen door te verkla ren, dat de Amerikaanse ambassa deur in Polen het gesprek zou kunnen hervatten. Inmiddels zijn zondag in de grote (Advertentie) Chinese steden massale betogingen gehouden tegen Amerikaanse agres sie" in het gebied van Formosa. Gevaarlijk konvooi Voorts heeft Peking gisteren de Ver. Staten beschuldigd van schending der Chinese territoria le wateren, die deze week tot 12 mijl zijn uitgebreid. Amerikaanse oorlogsschepen hebben gisteren een nationalistisch konvooi met voorraden voor Quemoy begeleid. Volgens een officiële Amerikaanse bekendmaking geschiedde dit op ver zoek van de nationalistische autori teiten. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Peking verklaarde, dat een dergelij ke schending van de Chinese soeve reiniteit „gevaarlijk" is en dat de re gering in Peking ernstig tegen her haling waarschuwt. Nehroe.... De Indische minister-president. Nehroe, heeft op een persconferentie te New Delhi verklaard, dat naar het oordeel van zijn regering Formosa en de voor de Chinese kust liggende eilanden tenslotte in handen moeten komen van Communistisch China. Er zijn zaterdagavond te Notting ham verscheidene arrestaties ver richt in verband met nieuwe inciden ten tussen blanke jongelieden en kleurlingen. De blanke jongens zaten met stok ken en scheermesjes negers na. Toen één van de negers in een benarde po sitie kwam, werden de aanvallers vanuit door kleurlingen bewoonde huizen met melkflessen bekogeld. In de Londense wijk Notting Hill was het rustig. De terreur van Algerijnen in Frankrijk duurt onverminderd voort. Ook in het afgelopen weekend zijn weer aanslagen gepleegd, waardoor enkele Fran sen werden gedood en andere werden gewond. In Parijs is gisteren een Franse sergeant, die met verlof was en met zijn vrouw en zijn vierjarig zoontje liep te wandelen, door een Algerijn doodgeschoten.De dader is ontkomen. In de nacht van zaterdag op zon dag werd een springstofaanslag ge pleegd op een olieopslagplaats te Begles nabij Bordeaux in het zuid westen van Frankrijk. Er ontstond geen brand. De schade bleef beperkt tot enkele buizen, aldus de politie. De lading was vanaf een afstand tot ontploffing gebracht. In Lyon heeft een hond zaterdag een in papier gewikkelde bom bij een politiebureau mee naar huis ge nomen. De politie meent, dat de bom door Algerijnse verzetslieden is gedeponeerd. Twee andere politiebureaus werden door verzetslieden aangevallen. Een agent werd door schoten gedood en een van de aanvallers werd gewond toen de politie terugvuurde. Aan boord van de Franse passa giersboot „President de Cazalet", die, met zevenhonderd passagiers aan boord, uit Marseille naar de Al gerijnse haven Bone was vertrokken, heeft zich, kort na het vertrek uit Marseille, een ontploffing voorge daan, waardoor twaalf leden der be manning en een passagier werden ge wond. De toestand van een der ge wonde bemanningsleden is zeer ern stig. Een sleepboot heeft de „President de Cazalet" teruggesleept naar Mar seille. De Algerijnse verzetsbeweging F.L.N. heeft gezegd, dat zij verant woordelijk is voor deze explosie. Geld van Nasser Aan het werk van het politieke comité van de Arabische Liga ne men ook twee vertegenwoordigers uit Algerije deel. Een hunner heeft op een perscon ferentie in Cairo verklaard, dat aan de Arabische staten is verzocht de verzetsorganisatie FLN jaarlijks 120 miljoen gulden te verstrekken, niet als hulp. maar als bijdrage in de oorlog tot bevrijding van Algerije. Een groep officieren en leer ling-officieren van de politie school in Caracas is gisteren in opstand gekomen tegen de rege ringsjunta. Zij hebben zich meester gemaakt van het minis terie van landsverdediging en een radiozendstation. Dit radio zendstation is later heroverd. De politieke partijen hebben de be volking opgeroepen tot een massabe toging in het centrum van de stad. De bevolking is aangeraden „barri caden op te werpen ter verdediging van de democratie". Een van de leiders van de opstand, luitenant-kolonel Hely, is door het leger gearresteerd. Deze officier is klandestien het land binnengekomen nadat hij, samen met verscheidene andere hoge officieren, in juli het land uit was gezet na de poging tot een staatsgreep onder leiding van generaal Castro Leon. De militaire politie schijnt de voor naamste deelneemster aan de coup te zijn. De andere diensten, de nationale garde incluis, zouden gezagsgetrouw zijn. Uit het binnenland worden geen incidenten gemeld. Volgens niet offi ciële berichten zouden er 40 doden en 200 gewonden zijn. Op de atoomconferentie in Genève is zaterdag door dr. Hollaender van het Amerikaanse nationale laborato rium te Oak Ridge verteld, dat daar een kat is overleden na het eten van radio-actieve muizen. In een gang van het laboratorium stond een kooi met muizen, die bij experimenten waren gebruikt en de kat moet kans hebben gezien daar bij te komen, aldus dr- Hollaender. Op een gegeven ogenblik waren nl. zes muizen verdwenen en zat de kat te vreden te spinnen met een volle maag. Het beest heeft echter deze maaltijd met zijn negen levens moe ten bekopen. Zaterdagochtend ku>am uit Indo nesië in Rotterdam aan de Water man als het 94ste en laatste schip van het officiële urgentieschema voor de repatriëring uit Indonesië. De Waterman, destijds ook het eer ste schip, dat Java aandeed om in de pendeldienst tussen Java en Singapore repatrianten te vervoe ren, bracht op deze laatste reis 778 passagiers in Nederland. In totaal kwamen 36.500 mensen naar Neder- land; taferelen als het bovenstaan- de speelden zich honderden malen af en het was waarachtig niet door slaap en vermoeidheid alleen, dat de kinderenin deze massale volks verhuizing betrokken, werden ge troffen Oud-premier Boelganin is uit het presidium van de commu nistische partij van de Sovjet- Unie gezet, aldus heeft radio- Moskou medegedeeld. Dit besluit werd genomen door het centraal comité van de partij, dat za terdag is bijeengeweest. Voorts werd besloten, dat het vol gende partijcongres, het 21ste, op 27 januari in Moskou zal beginnen. Het vorige partijcongres werd in februari 1956 gehouden. Het was op dit con gres, het 20ste, dat Kroestjev de desta- linatie-campagne inzette, Boelganin, die 63 jaar is, werd in maart van dit jaar afgezet als premier. Hij werd toen directeur van de staatsbank, doch die functie moest hij de vorige maand ver. binnenveringbed het beste bed V ooit gemaakt '"i,pr Het jaarlijks bloemencorso van Zundert is ook dit jaar weer een eclatant succes geworden. Zundert koketteerde met de schoonste pracht, die deze vriendelijke ge meente te bieden heeft. Meer dan 150.000 mensen genoten van een feest van kleur en geur, van fantas tische wagens. Hier zien we „Het spel der levenslijnen", de eerste Pms in dit jaarlijks bloemenfestijn. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt zondag avond 23.15 uur. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelfde temperaturen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Afwisselend zwaar bewolkt met brede opklaringen. Enkele neerslagvlagen, zelfs met onweders. Vandaag: zon onder 19.13 uur. Maan onder 15.56 uur. Morgen: zon op 6.04 uur. Maan op 1.07 uur. Op de sportpagina's is er alles en uitvoeriger over te lezen maar nS deZveleatri ™,0gen,dan t0'ch drie ontbreken He^zijn? prestaties le dat schitterende goud (de vijfde SAaT^°°,r °"ze meisies) dat te Boedapest veroverd werd in de vermaal honderd meter vrije slag estafette, gezwommen in nieuwe Europese recordtijd: 4 min 22 9 sec. 2e de zeer mooie derde plaat door Wout Wagtmans gisteren te Parijs behaald m het wereldkampioen schap achter grote motoren; 3e die fameuze recordverbetering van de Duitser Armin Hary op de 100 meter. Hij liep deze afstand in de ongedachte tijd van 10 secon den precies, op een sintelbaan te Friedrichshafen. Intussen is later gemeld, dat het record weinig kans maakt oüicieel te worden erkend. wisselen voor een post als hoofd van de regionale economische raad van Stavropol, 1200 km ten zuiden van Moskou. Het komende buitengewone partij congres zal de ontwikkeling van de nationale economie voor de jaren 1959-1965 bespreken. Voorts is luitenant-generaal A. Dubovskoy, hoofd van de politie ke afdeling van het militaire dis tinct Moskou vervangen door lui tenant-generaal D. Yegorov, aldus bericht het orgaan van het Sov jetministerie van defensie, ,,Rode Ster". Onlangs werd Dubovskoy in de pers aangevallen wegens onvolkomenheden in de politieke scholing der militairen en het toelaten van „straatschenderij" door soldaten. Tengevolge van blikseminslag is in de nacht van zaterdag op zondag de boerderij van de heer M. van de Guchte, aan de Lage- weg te Middelburg door brand vernield. De gehele hooi- en graan oogst gingen hierbij verloren, maar het woonhuis, dat los van de schuur stond, bleef behouden. De schade bedraagt naar schatting vijfenzestigduizend gulden. De eigenaar was tegen brand ver zekerd. Hoewel het onweer bijzonder kort was, had het, zoals op tal van andere plaatsen, een onge kende felheid. Er viel zoveel re gen, dat in sommige wijken van Middelburg de straten in beken veranderd werden en ook elders op Walcheren had men met veel wateroverlast te kampen. Met een verschrikkelijke klap trof de bliksem om vijf minuten voor twee het pannendak van de schuur van de heer Van de Guchte en een fractie van een seconde later werd de omgeving hel verlicht door de als een fakkel brandende boerderij. Het Kurkdroge hooi, enkele duizenden ki lo s, erwten, gerst, zomer- en win tertarwe en vooral het stro van deze vruchten, werden een prooi der vlam men. Meters hoog torenden de vlammen boven het getroffen bouwwerk uit. toen de brandweer via een modderige dreef arriveerde en bij afwezigheid van een brandkraan op zoek ging naar water, dat tenslotte uit een sloot en een koeieput werd opge pompt. Toen het eerste water door de slangen spoot, begon het woon-, huis, op negen meter van de schuur gelegen, reeds te roken onder de he vige vonkenregen, die de wind aan voerde. Boer Van de Guchte en zijn beide zusters, met wie hij samen woont, stonden reeds op het punt de meest waardevolle bezittingen uit het huis te dragen. Maar de Middelburgse brandweer slaagde erin het vuur terug te drin gen en om half drie was de brand be dwongen. Maar de gehele zondag en ook de afgelopen nacht bleven de res ten nog smeulen en naar verwacht wordt zullen de nablussingswerk- zaamheden nog tot vanmiddag duren. Machinerieën bevonden zich niet in de schuur, evenmin als vee. Alleen een hond en twee katten kregen de schrik van hun leven, omdat deze dieren in het hooi sliepen. Maar de heer Van de Guchte vergat zijn vrien den niet en hij hielp ze zo vlug hij ,kon uit hun netelige positie. Vlammenzee in Hengelo Ook elders in het land werd door het zware onweer schade aangericht. Het Hengelose wederopbouwfeest, dat vijf dagen had geduurd, eindigde met een nieuwe verwoesting. Aan de weg naar Delden was een boom door de bliksem getroffen, waardoor twee hooibergen en een houtloods vlamvatten. De gehele tarwe- en haveroogst, een grote hout- voorraad en een aardappelrooimachi- ne van de heer j. K. gingen verloren. Op hetzelfde ogenblik sloeg de blik sem in in een boerderij aan de zuid kant van de stad. Aan de weg naar Haaksbergen sloegen de vlammen uit het kapitale pand, bewoond door de heer H. Heuker of Hoek, diens doch ter en schoonzoon, alsmede acht kin deren. Allen waren toen de bliksem in sloeg in een vertrek bijeen- Doordat het licht meteen uitviel vloog ieder in paniek naar buiten. De Hengelose brandweer had hier met motorstoring te kampen en moest de assistentie van de brand weer van Haaksbergen inroepen. De gehele boerderij ging in vlammen op. Noch van de inboedel, noch van de 25 opgeslagen vrachten hooi kon iets worden gered. In beide gevallen wordt de schade door verzekering gedekt. Tivello In Twello trof het hemelvuur de sinds 1816 bestaande boerderij „de Hofenk", staande aan het Hartelaar. De pachter, de heer G. Haarman en zijn gezin van tien personen konden amper het vege lijf redden. Een grote partij aardappelen. 20.000 kg hooi, alsmede diverse werktuigen, werden evenals de gehele inboedel een prooi der vlammen. Een zeug en negen biggen kwamen in het vuur om. Brandweren uit de omgeving konden van de kapitale boerderij slechts de bijgebouwen behouden. De eigenaar was, evenals de pachter, tegen brand schade verzekerd. Doetinchem Nabij Doetinchem trof de bliksem de boerderij van de familie Wisselink te Halle gemeente Zelhem. Het huis vatte vlam en in een oogwenk stond het gebouw in lichterlaaie. Het vee kon worden gered, maar de boerderij brandde geheel af. Door de brand zijn vier personen dakloos geworden. Elders in oost-Gelderland woedden nog tal van kleinere branden, waar door enkele zaadschuren verloren gingen- IJsregen In Bennekom hebben vele kas sen schade geleden. Na bladstil heet weer met zeer hoge tempe raturen, viel er om kwart over acht 's avonds een ijsregen met stukken van 4 a 5 cm in het vier kant. Deze regen duurde circa 20 minu ten. Om kwart over elf zette een zwa re regen het dorp binnen enkele mi nuten geheel blank. In Engeland Engeland werd een dag eerder zwaar getroffen. Grondverzakkingen, overstroomde wegen en spoorbanen, geteisterde boerderijen en huizen zijn de sporen van een storm die vrijdagavond zuid- Engeland heeft geteisterd. Duizenden mensen op stations en in treinen kon den niet verder. Te Chelmsford in Essex moesten honderden reizigers van treinen met legerauto's verder vervoerd worden. Honderden auto's op overspoelde we gen werden door de inzittenden ver laten. Als gevolg van de recente stij gingen van de wereldmarktno teringen, zullen met ingang van vandaag de verkoopprijzen van enkele aardolieprodukten wor den verhoogd. Deze verhoging bedraagt voor gasolie, autogasolie, huisbrand olie en dunne stookolie 20 cent per 100 liter. Ook enkele zware stookoliën onder gaan een geringe prijsverhoging, nl. 1,35 per 1000 liter voor stookolie 300- 500 sec. en 0.80 per 1000 kg voor stookolie 800 sec. De verkoopprijzen voor de overige produkten ondergaan geen wijziging. Bij een mislukte aanslag op de premier van Libanon, Sami el Solh, zijn zaterdag acht gen darmen gewond. De premier bleef ongedeerd. Onder een jeep van de Libanese gendarmerie ontplofte een tijdbom, tengevolge waarvan de acht inzitten den werden gewond. De jeep was een van de twee, die meestal de wa gen van premier Sami El Solh bege leiden. Op het moment van de ont ploffing werd op de straatweg van Beiroet naar Mansourieh, waar Sami El Solh zijn residentie heeft, gepa trouilleerd. De premier zou zich kort na het tijdstip waarop de bom ontplofte naar Beiroet hebben begeven. Op 29 juli lieten opstandelingen op dezelfde weg een bom ontploffen voor de auto van Sami El Solh. De zes inzittenden van een andere wagen kwamen hierbij om het leven. Volgens de voorlopige tellingen blijkt dat in België het katholiek technisch onderwijs een toename van 15.000 leerlingen voor het nieuwe schooljaar te zien geeft: dit is een stijging van 14 percent. Volgens nauwkeurig schattingen zal het katholiek middelbaar onderwijs in België, ondanks de nog altijd gel dende ongunstige subsidiepolitiek, een toename van 25.000 leerlingen vertonen.

de Stem | 1958 | | pagina 1