Papier voor pen Ter zingt dood veroordeelde neger de tijd te verdrijven om Spannende Bredase kampioensstrijd in Bond de ANWB vindt nieuwe bromfietsregeling onaanvaardbaar HIST0B Arrestaties in Argentinië Super-vliegen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 195» (II) Zal diefstal van 195 dollar hem op de elektrische stoel brengen Duivenkroniek van „Den Bruinen" Gezonken viermaster ontdekt ■n ARIëNS-T'HOMPSON De heer A. J. L. Juten staat niet alleen ln zijn mening, dat de thans veelal gang bare verguizing van rector Thompson niet dienstig kan zijn ter bevordering der devotie tot de grote Ariëns: 1. Het overstelpend „bewijsmateriaal", in het midden gebracht o.a. door de heer W. v. d. Pas in diens Ariënsbiogra- fie, moet inderdaad indruk maken op iedere niet-ingewijde; wie het grondig onderzoekt, zal de voosheid bemerken. Dit is geen verwijt aan de bekwame li teraire recensent van het werkje, die voor deze gelegenheid niet een aparte historische bronnenstudie op touw kon zetten. 2. Het is waar, dat het zgn. integralis- me door engheid van opvatting en door te grote ijver fouten gemaakt heeft, en het kan zelfs zijn, dat de theologie er door gehinderd is in haar ontplooiing. Men kan zich niet anders voorstellen, of hieruit moeten ergernissen en nadelen voor de Kerk zijn voortgekomen. Thomp- son heeft zijn deel gehad in deze fouten. 3. Hiertegenover staat, dat de integraal- katholieken zich richtten naar de pause lijke richtlijnen en vele pauselijke aan moedigingen ontvingen. Daarmee is hun beweging natuurlijk niet heilig verklaard of in elke actie gerechtvaardigd. 4. Benedictus XV heeft het integralis- me niet veroordeeld. Zonder welke partij ook een verwijt te doen, drukte hij in zijn eerste encycliek het verlangen uit, „de bijvoegingen welke in de laatste tijd ingang beginnen te vinden om katholie ken van katholieken te scheiden", ach terwege te laten; in de overige verma ningen konden beide partijen enige for muleringen vinden die op gelukkige wij ze het beste uitdrukten van wat zij met hun strijd hadden bedoeld. 5. Thompson is nooit ongehoorzaam geweest aan paus of bisschop. Polemisch was hij zeker niet harder of feller dan zijn machtige tegenpartij. 6. De anti-integrale en anti-Thompson- campagne, waaraan de heer W. v. d. Pas meedoet, is vooral toe te schrijven* aan het werk van Rogier, al is die er niet de eerste mee geweest. De erkende be kwaamheid en verdiensten van deze ge- leerde nemen niet weg, dat hij op wei- B nig waardige wijze de jongste geschiede- B nis van Katholiek Nederland heeft ge- schreven. Speciaal inzake Thompson zijn de klaar aanwijsbare valse voorstellingen en tekstverdraaiingen in zijn boek bij H tientallen voor het opscheppen. Dit is aangetoond in mijn brochure „Ultramon- taans Pleidooi" (Winants, Heerlen), ■waarop ook de bovenstaande punten bij na geheel letterlijk steunen. 7. De heer Van de Pas heeft geen ge zag in deze zaak. Toen hij genoemde bro chure in De Volkskrant (21-12-'57) be sprak, en zich daarbij nog wel bepaalde tot het gedeelte waarover het hier gaat, deed hij zijn lezers geloven, dat aan Ro gier niets ernstigers werd verweten dan T kwesties van „keuze, ordening en be- 2 commentariëring van feiten", terwijl het B over vervalsing en verdraaiing van fei- ten ging Door om de zaak heen te B draaien en niets te weerleggen, verspeel - H de hij de gelegenheid om zich als onpar- tijdig deskundige te doen kennen. 8. Ook het doel, een groot man te eren, rechtvaardigt niet dat men zo kort na de gebeurtenissen publiek gaat rechten over gelijk en ongelijk in persoonlijke twis ten. De getuigenissen die het luidst klin ken, komen nog van verhitte gemoede ren. Brom, de voornaamste Ariënsbio- graaf, was zelf partij. Een ernstige fout beging hij, door het publiceren van een privé-brief, die onbillijk en krenkend is voor een thans nog levende dame, wier identiteit aan een aandachtig lezer niet ontgaat. Dat Van de Pas deze brief zo in genomen begroet, is niet in de geest van Ariëns. 9. Waar sprake is van een onderzoek naar heldhaftige deugden, past geen pu bliek strijdrumoer rond dezelfde zaak. Om dit te voorkomen, heb ik dan ook de naam Ariëns in de brochure U.P. ge- Jheel weggelaten. |®1nds,de W fiat ik, vele jaren gele- Van zi;|n Kr"'sverbond en ge heelonthouder was, heb ik voor hem dle slndsdien nog slechts is toegenomen, naarmate ik andere facet- Ben nlt ""domheid leerde ken- KdenhjU Z'jn me"selijke zwak- BtO dÏ overlgens *een geheim ener oononisatie kan niet %rarden gediend door moderne reclame- rodriet>PagandaCampagnes noch "oor ge roddel, van welke soort dan ook ke weT* 8ebed' a" Verder de canonie- WAALWIJK L. A. v. d. LINDEN (De heer v. d. Linden heeft kritiek op de historicus v. d. Pas. op prof Ro gier, op prof. Brom, en spreekt vl „geroddel", maar vergeet dat ziln i «np.b;,° v,uw.?oor de heie se pers vrijwel unaniem is afgewezen alles is echter bijzaak. Waar het IZi lS h 8 Ar,'"s d ijden heeft gehad van de vervolging dl! Thompson tegen hem ontketende Dp feiten, die hierover bekend rijn, wer- den tot heden niet weerlegd Wat de veroordeling van het inte fral.smebetreft: we hebben er nog eens enkele boeken op nageslagen maar nergens vonden we de mening' die de heer v. d. Linden verkondigt In een recente uitgave als de Encyclonae die van het Katholicisme b v. lezen wei „Het werd in 1914 veroordeeld door Be nedictus XV ln de brief Ad beatissimi, waarna het me' het Modernisme in de eerste wereldoorlog verdween" w d. V.). TIROL OF GANZEWIER Zo biedt, blijkens een uwer redacteu ren, „ok een kortstondig verblijf in Tl- oi met de memoires van Andreas «ofer waren we reeds bekend geen gnverdeeld genoegen. Toch al een onver vulbare wensdroom, hetzij te Monte Cas- d, 'n Gorsebostel-Kleuningen (zie milde filVOOr Kwarkjongsteradeel)De hier n Van het geheugen mag ons een lm "ns tegemoetkomen, mits wie „ro.l Picasso gehangen, doch ÊnfT ZUlks «ndaag-de-dag Kaffenhofen0,8 bedenksels °m ons uit en karakter! houden' «Ptfts koebellen Verrit inhaligheid. ^Lnotvolle"folklore* v"' r® wU'e in de necropolis aan het Van. Ganzev"ier' Een «Is een veertle fokwassende water Behaalde g as /arnT kiPP"'' a,s het kloven rand van de k !vaa,P °P d" afge" het „Wapen van Cor h ,'ge tapkast in en een fietsrek °0'sebo,tel" 6 bedden jAkelaas. ronder juke-box. en uitgevloeid don/ri' daar neergebeuk' om het Stroonwit? ïer eeuwen stormen en thdeloos vermu" du£ ^rwalmde ■Betaal slechts rettegrachtje. Oe blindgelikte rieilde Puitjes, «et kaDoteéhoe d Pannetjes en vooral hetwelk zin e Tubantentempeltje. »nzaam t """"t r°de P™>tmuU zo Barderln overbulgt. We gaan dus ten daM»teUVV cultuurd°rstende kluisga- deinin» lea zustel°os over de bevallige Kaar n ,et tauwsleetse kasseien tot mr.t het beursgebonkte ophaalgeval de zwllvi nkreUPend in de reilbollen- oe zwerkwolken verliest. rt. Allengs schielijker ontglipt ge r p't,toreskwaPPerende gordijntjes, de -vu'. gaslantaarns. loert hiehtig in tochtige modderpoortje- or brighonende spe.elgoedraampjes uw adem stokt: Geen geluid, geen boeze roen, geen kwinkslag, schonkig gebaar of wat ook maar zou wijzen op enige sociale of ambachtelijke bedrijvigheid. Hoeveel sociografen en arbeidseconomen zullen zich hier nog te pletter lopen Niettemin kunnen de vredigmaffende resten van een groenoverwoekerde scheepswerf getuigen, dat er wel eens een kruiwagen wordt gerepareerd; zij het dan niet op donderdag. En tussen de „Kwakster Bazuin van eergisteren en een zongetaande uitnodi ging tot Genoeglijk Samenzijn in éen dier zeepgeteisterde luciferdoosjes ben- geit dan een staart weldporbakken to tografieën van het grijnzend-knikken- de blokkentorentje. Groeten uit Gor- seb. - Kleuningen Soevenirs om de Hoek. En voelt ge, na deze inspannende doch leerzame wandeling nog behoefte de in wendige mens te versterken, dat kan óók. Hier of daar vindt ge wel een be duimeld stukje pakpapier aan de muur geplakt; sPotKooPJe hanDaPPelen fl 1,49 Het PonD Nou ja, „voor niks gaat de zon op", zeggen ze in Tirol, en ook in Ganzewier schijnen ze dat wel erg jammer te vin- BREDA L. PISON (Tirol dan maar. Red.). VLAGGEN Een zee van vlaggen, denkt u maar aan het winkelcentrum van Breda van vóór 1940. 'n Hoogtijdag voor oud en jong Ja, zo was het eens op 31 augustus, 50 jaren lang. Hele straten, huis aan huis dezelfde vlaggen, aangebracht op de zelfde hoogte. Dit werd veelal gestimuleerd door buurt- en of andere verenigingen. Na de laatste oorlog is dit steeds min der geworden. Men durft thans op een nationale feestdag te vragen; „Waarom vlaggen ze vandaag Veel is er reeds geschreven in uw blad om te vlaggen op nationale feest- en ge denkdagen, zeer terecht. Maar vlagge- stokken en -stoelen biijven leeg Het was droevig te zien hoe weinig vlaggen er gehesen waren op zondag 31 augustus 1.1. „verjaardag van H.K.H. Wilhelmina Prinses der Nederlanden", zo staat het toch op de eenvoudigste kalender. Vergeten is bijna onmogelijk. Boven de hoofdingang der strafgevan genis bleven zondag 1.1. de 2 vlaggemas- ten leeg. Dit is slechts één der rijksge bouwen die ik noemen wil. In de Sophia- straat 10 grote vlaggemasten aan de ge vels, nog niet één vlag. In het hele Bra bantpark 17 vlaggen, maar veel meer le ge masten en vlaggehouders. Als ik toch niet wil vlaggen als dit nodig is, wilde ik ook geen mast aan m'n gevel. De bewoners v.d. flatgebouwen, met uitzondering van de „Brugflat", kunnen eenvoudig geen vlag uitsteken, want hier zijn geen voorzieningen voor getroffen. De „Brugflat" is ook geen „gemeente- flat". Waarom zorgt de gemeente niet voor vlaggemasten of vlaggestoelen aan of bij de nog steeds vlaggeloze flatge bouwen. Een vlag voor 30 of meer gezinnen is toch niet te veel. Er wonen allicht een of meerdere beroepsmilitairen in de flats, die de vlag onder hun beheer wil len nemen, op de juiste wijze kunnen behandelen en uithangen zo dikwijls als zulks nodig is. Dank voor de plaatsruimte. BREDA J- A. V. DANSEN Naar aanleiding van het artikel in uw blad van dinsdag 2 sept. '58 „Tekort aan geschikte danszalen in Breda. Remmen bij het onderwijs", gaarne het volgende. Uw rondgang langs de dansscholen in Breda naar onze informatie is het er slechts één geweest heeft bij ons veel bevreemding gewekt. We zouden daarom graag van een gelegenheid gebruik ma ken om enkele tegenargumenten naar voren te brengen. Dat het aantal cursisten groter is dan vijf jaar geleden is beslist niet waar. De jaren van de danswoede der jeugd liggen reeds ver achter ons, de situatie is mo menteel zo dat geen enkele dansschool in Breda overbelast is. De conclusie die uw verslaggever daar uit trekt: dat het danspeil door de over bezetting omlaag gaat, is derhalve even eens onjuist Dat het dansen als wezenlijk deel van de opvoeding verleden tijd zou zijn, moe ten wij eveneens bestrijden. De eerste lessen bestaan voornamelijk uit om gangsvormen, houding en wat daar rond zweeft; bovendien wordt na afloop van elke cursus een sluitingsbal gegeven, daarvoor krijgen de leerlingen verschil lende aanwijzingen hoe zij zich op een bal moeten gedragen. Aanhakend op uw regels betreffende de medaltest constateren wij een tegen strijdigheid. U schrijft dat de medaltests ook in Breda doorgedrongen zijn. Mis schien mogen wij u erop attenderen dat in 1947 bij ons al mensen voor de medal tests slaagden. Steeds meer leerlingen legden deze test met goed gevolg af. Maar enkele regels terug schrijft u dat het danspeil achteruit gaat BREDA DANSINSTITUUT „DE KRUIF" DANSSCHOOL PEEMEN-VAN O YEN (Naschrift: De statistiek van de r.-k. bond ln Den Haag wijst uit dat het aan tal cursisten stijgt. Wij bezochten in Bre da méér dan een dansinstituut, waar we dit óók konden constateren, zonder over al contact met de leraar op te nemen. Verder is uit hetgeen we schreven over de schaarse gelegenheid tot dansen, voor namelijk in het weekeind verleend, lo gisch te verklaren, dat dansliefhebbers vooral op zaterdag- of zondagcursussen inschrijven. Dit leidt inderdaad vaak tot overbelasting. Wij zien de opmerking dat medaltests ook in Breda „doorgedrongen" zijn niet als tegenstrijdigheid met het feit dat dit al in 1947 geschiedde. Ze zijn doorge drongen, wanneer doet er niet toe. Dat het danspeil achteruit gaat moet in verband gebracht worden met de prak tijk en niet met het onderwijs. Overigens hebben inzenders de strek king van het artikel niet begrepen. Red.) in deze zin hetzelfde, dat het lichaam zich in beide gevallen geheel herstelt en alle functies volledig blijven ageren. Wij blijven behoefte hebben aan men sen die denken en leven in de geest en niet naar de letter van de wet, zeker wanneer er van wet nog geen sprake is BREDA. J' G- P (Zonder op de overige argumenten van inzender ln te gaan: dat een re denering, onmiddellijk aan het tho misme ontleend, „uit de oude doos is, zijn we niet met hem eens. Het tegendeel is het geval. Red.) WIJSGEREN „Nu zijn landbouwingenieurs over het algemeen geen grote wijsgeren, die uit munten door helder denken en een hel dere weergave van hun gedachten. Be halve dan een enkeling, die gymnasium als vooropleiding heeft gehad. En de re de van de minister bewijst, dat ook een Wageningse doctorstitel nog geen garan tie is voor gedisciplineerd denken." Dit las ik in een stuk van uw land- bouwmedewerker en ik dacht: „Nu, daar kunnen de landbouwingenieurs het mee doen. Die schijnen daar in Wageningen wel van alles te leren over de boerenkool en de koeien, maar hun denken wordt er niet gedisciplineerd. Nee, dan de wijs geren De historie heeft voldoende uit gewezen. dat daar heel wat warhoofden bij waren en hun boeken zijn ook niet altijd modellen van heldere stijl, doch de landbouwingenieurs dienen toch meer bij hen te rade te gaan. Dan denken ze net zo helder als journalisten en aanver wante lieden, die, zoals bekend, allen uitmuntende wijsgeren zijn. Maar om nu eens even ernstig te worden: Waar om moeten de landbouwingenieurs nu opeens zwart gemaakt worden Is het niet zo, dat er onder alle categorieën van onze medeburgers mensen zijn, die helder denken en zich helder uitdrukken, doch veel meer mensen, die deze gaven slechts in gebrekkige mate of in het ge heel niet bezitten? Het tong-slippertje van minister Vondeling was geen uit vloeisel van zijn landbouwmgemeur- schap, maar van zijn politieke instel- Bergen op Zoom. AUDITOR EDELE BRABANT, WERE Dl Een Brabantse missionaris Pater J. Ba ken uit Bergeijk schreef een noodkreet in de bladen „Ik kan niet weg". Die noodkreet kwam ook in onze kring terecht. Wij werden er stil van. In 1948 eerste vertrek naar Afrika. In 1955 terug om te bedelen en weer terug met de zorg voor een melaatsen- Na hard werken in 1957 hevige pijn lijke hernia-aanvallen. 1 Terug naar Europa voor operatie. Thans genezen, weer terug voor de derde maal naar Afrika. Maar hij kan niet omdat hij geen geld heeft Bedroevend. En toch zal hij moeten vertrekken. Wij vernemen dat zijn vertrek op 17 septem- ber zal plaats hebben. De dure reis zal, langs zijn Congregatie, bekostigd worden door talloze bijdragen, die bestemd wa ren voor het lenigen van uiterste nood ginds in de rimboe, zieke moeders, ster vende kinderen, jongens en meisjes op school, die melaatsen in dat dorp, internaten op de Centrale missies^ Voor ben werd dat geld gegeven Wie betaalt dan de reis Wij zouden ook Pater Baken willen helpen. Maar Brabanders neemt het zeil op UW eer, dat Uw provincie-genoot toch nog met een blij hart naar zijn missie- post vertrekken kan. Met weinig kan al veel bereikt worden. Stelt U maar eens voor wat Pater Baken zou kunnen bereiken als iedere Braban der hem 'n gulden zond - de waarde van een snoepje, een paar sigaren, één pakje Zorgterdoor - en spoort onderling aan dat nog dikke giro-enveloppen bin nenkomen bij UW missionaris Pater J. Baken. Riethovensedijk 4, Bergeijk (N.B.) giro 658427. Maastricht MISSIEVRIENDENKRING Maastricht PETRUS CLAVER" verplicht de onsterfelijkheid van het lichaam had geschonken. Waar schuilt nu de fout in schrijvers redenering Wel, de veronderstelling, dat de mens van nature aanspraak kan ma ken op de onsterfelijkheid van het li chaam, is onwaar. Immers een wezen kan slechts eisen, dat hem niet de ge richtheid wordt onthouden op zijn eind doel. Welnu, zijn einddoel vindt de mens in het bereiken van het voorwerp van de redelijke wil, namelijk het goede-in-het- algemeen (God), dat alle goed insluit en ieder kwaad uitsluit en door het bezit waarvan men geniethet geluk-zonder- meer. Maar een vermogen met zo'n ob ject moet onstoffelijk zijn en dus ook voortkomen uit een onstoffelijk begin sel (de redelijke ziel), dat dan als zo danig uiteraard op zichzelf kan bestaan. Derhalve ligt er in de menselijke na tuur op zich geen grond voor een recht op de onsterfelijkheid van het lichaam. Hoewel de verrijzenis van het lichaam dus niet noodzakelijk is voor de vol maaktheid van het geluk van de mens, moet zij om de door Sint Thomas ge noemde redenen voor zijn natuur toch uitermate passend worden geacht. Maar ook hieruit kan niet volgen, dat op God in casu enige verplichting rust. BREDA EDUARD SADéE. Naschrift: De geïnteresseerde heer Sa- dée biedt mij de mogelijkheid aanvullend te schrijven, in welke zin wij theologisch spreken van de redelijkheid van hereni ging van ziel en lichaam, en een lichame lijk eeuwig leven. Wij kunnen zeggen: God is nooit a priori gehouden tot een werkelijke ver plichting tegenover zijn schepsel. Maar, zoals wij ook kunnen zeggen dat God, zo dra Hij een bloem geschapen heeft om te bloeien, Hij dan vervolgens in actu secundo de verplichting heeft deze soort planten met bloemen te laten prij ken, zo kunnen wij ook zeggen dat God gegeven dat Hij de mens in actu primo als onsterfelijk schiep, Hij in actu secundo en in theologische redelijk heid, deze onsterfelijkheid niet in zich en blijvend zou vernietigen. Want dan had Hij iets wezenlijks in het schepsel, want de mens is één ziel en lichaam dat Hij „naar Zijn beeld en op Hem ge lijkend had geschapen" veranderd. Dit nu kunnen wij naar menselijke analogie, onredelijk noemen Dit is analogisch-theologisch gesproken, en niet filosofisch, zoals eigenlijk de heer Sadée doet. Maar ook op dit terrein moet ik met hem van mening verschillen welke discussie echter de inhoud van een krant zeker te boven gaat. Hiervoor wordt hij dus bij mij genodigd voor een onderlinge discussie. Van harte welkom. M. de K. (Van e°n speciale correspondent) De man, die wacht op z^jn executie, gratie, of herberech ting, terzake van een diefstal van 1.95 dollar, zit in zijn cel in de „Dodengang" van de gevan genis in Atmore. Hij zingt. Hjj zingt vrjjwel de hele dag. „I want to live so God can use me", zulke negro spirituals zingt hy, om de tijd te verdrijven en omdat hij een ne ger is. Een neger met minimale ont wikkeling, die lezen kan noch schrijven. Als men hem vraagt hoe dat komt, antwoordt hij ge laten: „Och, ik moest altijd werken." Dat werken was dan: koeien melken en ander werk op boer derijen. Atmore is een landelijke gemeenschap. Zo is het er niet van gekomen, dat hij veel geleerdheid opdeed. Of misschien was Jimmy Wilson ook niet voor de geleerdheid ge schapen. Er is iets vaags om deze man, een 55-jarige, magere, wat gebukte man, die kleiner lijkt dan zijn officiële lengte van 1.75 meter, kleiner, en ouder. Wie hem bezoekt, ontkomt niet aan de indruk, dat hier een man zit die zijn leven lang de dienstbare is geweest van de „White folks", dat is de enige klare indruk. Waarvan men bepaald géén duidelijke indruk krijgt, dat is het gebeurde op die noodlot tige 27e juli 1957, toen hij het huis binnen'I - - an de 82-jarige weduwe Estelle Barker. Men ken da officiële versie: Wilson is veroordeeld tot de elektrische stoel wegens „robbery" en passant heeft de oude dame hem er ook nog ervan beticht, dat hij gepoogd zou hebben haar aan te randen, maar dat is nooit in de tenlaste legging opgenomen. Vraagt men er Wilson naar, dan lijkt hij de gebeurtenissen slechts vaag te herinneren. Hij weet te vertellen, dat mevrouw Barker hem had aangenomen om een week later wat werk in de tuin te doen. Wilson zat op die 27e juli zonder geld en ging naar haar huis, om een voor schotje te vragen. Ze zei: „Ik heb hier geen geld, en ze gooide van alles op het bed. Er waren drie halve dollars, en die heb ik van haar geleend. Verder niets. Ik denk dat ze woest was en daarom deed wat ze gedaan heeft." Wat ze gedaan heeft, was dan een aanklacht wegens bero ving, met bedreiging van ver krachting. Vaag Volgens mevrouw Barker had ze Wilson bij de voordeur weg gestuurd, waarop de neger door de achterdeur, die niet op slot was, binnenkwam. Wilson be dreigde haar met geweld, zo zei ze, en daarop had ze de inhoud van haar portemonnee op het bed geworpen. Wilson is niet minder vaag over zijn eigen situatie. „Soms vertellen ze me iets over me zelf", zegt hij verward. ,,Ik wil liever niet sterven in die elek trische stoel. Ik blijf veel liever hier bij kapitein Nixon." Kapi tein Nixon is de directeur van de gevangenis. Er zijn nog drie cel len in de „dodengang" bezet. Drie negers, veroordeeld wegens moord. Wilson zingt de meeste tijd en TRANSPLANTATIE De heer S. stelt, dat Onze Lieve Heer de fout maakt een bijbeltekst niet let terlijk te bedoelen, ofdat de Paus de fout maakt een zinsnede uit een rede voering wel letterlijk te bedoelen. Ik geloof, dat O.L. Heer én de Paus de naastenliefde stellen boven de „wet omwille van de wet". De letter van de wet brengt (ln dit geval letterlijk) de dood, maar de geest maakt levend. De Paus bedoelt, dat afstaan van een oog of een been in het algemeen niet verantwoord is en Z.H. stelt dit zeer duidelijk. Zolang deze hele materie ech ter niet tot in vele onderdelen gede tailleerd in degelijke kerkelijke wetten is vastgelegd, hebben we geen pasklare oplossing van elk geval. Ga de kerke lijke wetgeving maar eens een paar hon derd jaar naslaan! Het argument, dat de heer S. afleidt uit filosofische Spielerei, is een sofisme uit de oude doos. Onze maatschappij leeft al tientallen jaren verder. Tenslotte is het afstaan van een halve ZIJ HEET MARIA Uit de onder bovenstaande titel in dit blad van 14 dezer voorkomende beschou wing naar aanleiding van het feest van Maria Tenhemelopneming, moge ik het volgende citeren: „Ieder voelt spontaan aan, hoe zwaar ons lichaam getroffen is door de oor spronkelijke vloek: begeerlijkheid en vergankelijkheid. En met een oerdrift in ons proberen wij dit te ontgaan. Is dit wel mogelijk Of heeft God in ons een eeuwige dorst gelegd, die nooit te stillen is Maar dit zou misdadig zijn." De conclusie van de in dit citaat ver vatte redenering houdt dus in, dat het misdadig zou zijn geweest van God, in dien Hij jiiet besloten had, onze ziel en ons lichaam eenmaal voor eeuwig te her enigen. Welnu, deze bewering is onder andere in strijd met de leer der H. Kerk, dat God de eerste mensen slechts on- Aangezien de uitslagen van de week zo maar mager zijn, zal ik voor de verandering eens be ginnen met de kampioenschap pen in de Bredase Bond. Het heeft er weer gespannen en de strijd is heet geweest. Onderstaande standenlijstjes spre ken wat dat betreft onverbloemde taal. Kampioenschap per ringnummer, het zg. individuele duifkampioen schap: 1 John Lutt, 14 prijzen met 487297, 2 M. Bellenaars en Zoon, dit ras moet nog in de rechte lijn af stammen van koning Pellinore, be kend uit de verhalen van de gevrees de Ronde Tafelridders, die er op sloegen dat de lappen rauwe biefstuk u om de oren vlogen, de Pel maakt het zo grijs dat we wel in het grijze verleden terug moeten gaan om van zulke heldendaden te kunnen verne men, 13 prijzen met 508457, 3 Jos Roks, 13 prijzen met 816099, 4 C.Vrins 13 prijzen met 816445, 5 nogmaals M. Pellenaars en zonen, toe maar jon gens, doet ze den baard maar af, 12 prijzen met 393800, 6 Arn. Derks, 12 prijzen met 516031, 7 C. J. Remie, beroemde naam in de duivensport, niet aan te kluiven, 11 prijzen met 512267, 8 P. Simons, 11 prijzen met 390951, 9 John Lutt, 10 prijzen 392011. 10 J. Bindels, 10 prijzen met 392663 enz. Vitesse: 1 M. Pellenaars en zonen 15 pr. 5722 p., 2 Jan Tijs, 12 pr. 4888 p., 3 A. J. Roovers 12 pr. 4737 p., 4 W. Voeten (spelen ze ook niet mee) 11 pr. 4728 p., 5 C. J. Remie 11 pr. 4697 p., 6 John Lutt 10 pr. 4594 p., 7 C. Vrins 12 pr. 4435 p., 8 L. Verheijen 14 pr. 4430 p., 9 N. Gerritsma 11 pr. 4364 p., 10 P. van der Horst 11 pr. 4105 p. Halve fond: 1 John Lutt 12 pr. 5314 12 C. Vrins 12 pr. 5254 p 3 Jan van Bakel, die de strijd ook nooit opgeeft, 12 pr. 4967 p., 4 de grote kampioen Ant. Delhij, ik denk al waar blijf je, 12 pr. 4862 p., 5 voor de verandering M. Pellenaars en zonen, 10 pr. 4810 p., 6 A. Verschuren 11 pr. 4417 p., 7 J. A. Mol, 11 pr. 4296 p., 8 C. J. de Jongh, 9 pr. 4019 p., 9 Jan Sloekers 10 pr. 3811 p., 10 Jan Sips 11 pr. 3773 p. Fond: 1 Gebr. Oomens 11 pr. 4858 p., 2 Jan Sloekers, 10 pr, 4155 p., 3 Louis Smeekens 10 pr. 3926 p., 4 Jan van der Horst, 9 pr, 3854 p.. 5 A, de Koning 7 pr. 3510 p., 6 A. Kleemans 8 pr. 3051 p., 7 Jac. Verhoeven 8 pr. 2956 p., 8 H. van Gastel 7 pr. 2908 p., 9 M. van der Straate 6 pr. 2854 p., 10 H. Oomens 7 pr. 2646 p. Generaal over alle vluchten en traktementen (oude duiven)1 M. Pellenaars en zonen 28 pr. 11611 p., 2 C. Vrins, die er ook altijd bij is, ik geloof als we het over al de jaren na de oorlog nemen, dat er weinig zijn die beter spelen dan deze grote kam pioen met hef kleine getal duiven, 27 pr. 11025 p., 3 Ant. Delhij, 27 pr. De ANWB heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat verzocht wet telijke maatregelen te treffen waar door een aantal thans in gebruik zijnde bromfietsen tóch nog van een rjjkskeurmerk kan worden voorzien. Sinds het Wegenverkeersreglement op 4 juli werd gewijzigd, staat het vast, dat de thans bestaande 800.000 bromfietsen in ons land slechts tot 1 januari 1963 erkend zullen zijn, dat betekent dus, dat zij na die datum niet meer aan het verkeer mogen deelnemen. De ANWB is van menig dat dit een sociaal-economisch onrecht zou zijn. Sinds 1957 worden, op basis van een vrijwillige overeenkomst, door de bij de RAI aangesloten industrieën en importeurs uitsluitend bromfietsen afgeleverd die niet sneller kunnen rijden dan 40 km/u. Een deel van deze ongeveer 20.000 bromfietsen heeft al een Rijkskeur gekregen; de Bond meent dat het rechtvaardig zou zijn ook de rest van deze voertuigen alsnog een dergelijk keurmerk te geven. 200.000 overlevenden" De resterende 780.000 bromfietsen zullen echter op 1 januari 1963 zéker niet alle „uitgestorven" zijn: het valt te verwachten dat er op die da tum nog zo'n 200.000 in redelijke staat van dienst zullen zijn. De ANWB noemt het onaanvaard- en iit*r hiocrf nf vvD noemi net onaanvaara- e«n van da twae nieren baar dat Ceze dan zonder meer van de weg zouden moeten verdwijnen. Naar schatting zullen bij deze 200.000 bromfietsen ongeveer 100.000 echte rijwielen-met-hulpmotor zijn, die door hun lage snelheid voorbe stemd zijn tot een lange levensduur. De Bond meent, dat wettelijke maat regelen moeten worden getroffen om deze voertuigen, die als prototype van de bromfiets hebben gegolden, hun status van rijwiel met hulp- motor" te doen behouden. De resterende 100.000 zullen dus snelbrommers zijn, die tot de over levenden behoren omdat zij met zorg zijn bereden en omdat zij onderhou den zijn door mensen voor wie de aanschaffing een belangrijke inves tering is geweest met als doel: familie-recreatie in weekenden en vakanties. Ook voor deze categorie zullen, naar de mening van de ANWB, maatregelen moeten worden getrof fen, opdat zij na het aanbrengen van technische voorzieningen alsnog van een keurmerk kunnen worden voor zien. De ANWB weer er onlangs in zijn „Tijdschrift voor Verkeerstechniek" nog op, dat de snelbrommer, de motorachtige bromfiets", slechts is kunnen ontstaan, omdat de overheid aan de ontwikkeling van de brom fiets in de richting van het mo torrijwiel gedurende de laatste tien jaar niet eerder een halt heeft toe geroepen. 10783 p., 4 John Lutt 24 pr. 10559 p., 5 Jan Sloekers 28 pr. 10444 p., 6 Jan van der Horst 25 pr. 10084 p., 7 A. van Sluis 25 pr. 9648 p., 8 Gebr. Oo mens 23 pr. 9416 p.> 9 Louis Smee kens 24 pr. 9332 p., 10 Jan Tijs 23 pr. 8878 p. Al deze grote kampioenen onze hartelijke gelukwensen. Wat in 't bijzonder de heer Pellenaars be treft zal er nog heel wat door het Kattegat moeten vloeien, willen ze hem uit de drie eersten hou den. Kampioenschappen Er zijn anders nogal wat kampioen- schappen. Verleden week mocht ik U de overwinnaars in het fondkam pioenschap en het koningschap in de Antwerpse Union mededelen. Deze keer kom ik met het Algemeen Kam pioenschap over alle vluchten tot het bittere einde voor de pinnen. Het is de sterke tandem Van Rhijn-Kloeck uit Merksem, die er mee weg is. De volslanke weduwe Camiel van Camp is eerste kampioene met de jaarlin gen, Frans Nuyens te St. Mariaburg te Deurne is den bram met de dui- vinnen en Placke-Cuypers heeft het gered met de jonge duiven. Verder is er een schrijven van Jef Vanden- broucke te Wielsbeke de Kampioen van West-Vlaanderen, waarin hij mij bericht dat hij niet op één maar op twéé van de zeven voor de punten meetellende provinciale vluchten niet meer heeft hoeven in te korven om dat zijn voorsprong zo groot was dat zij niet meer kon worden ingehaald. Te Bergen op Zoom De V.B.P. te Bergen op Zoom zat met 549 kleppers op Quievrain en aan de gemaakte tijden te zien moe ten ze weggestoven zijn als mussen van een paardevijg, waar een kater naar springt. 1 C. Henning, 2 R. Free, 3 Jac. Geers, 4 P. Mertens, 5 P Buuron, 6 en 10 J. Moerbeek, 7 F. Alleman, 8 J. van de Wijngaard, 9 F. Lam- brechts, 11 M. de Blaay, 12 Goossens- Sebregts, 13 F. Geers, 14 P. Buuron, 15 Adr. Jaspers, 16 Gebr. Bernaards, 17 P. Hagenaars, 18 G. D. Henning, 19 Jos. Dingemans, 20 J. Iriks enz. Op Duffel in de „Vliegsport" te Steenbergen is de Lille weer eens even van zijn kot gekomen: 1 en 2 Th. de Groot, wint bovendien 9 11 13 enz., 3 P. Kooien, 4 F. Reuvers, 5 Koetsenruyter, 6 M. Brocatus, 7 Joh. de Ron, 8 P. Hoendervangers, 10 J. Ernest, 12 Marinus Slokkers, 14 A. van der Weegen, 15 de gevreesde Jac. Verkouter, 16 M. van Agtmaal, 17 J. Ernest, 18 Johannes Baartmans 19 C. Rommers, 20 Joh. de Ron, voornoemd, die de rij sluit. Prijs der junioren Mocht het zijn dat ge kurieus zijt iets te vernemen over de stand van zaken in de rekenarij Orleans „Grote Prijs der Junioren" dan zal ik U sef fens uit de droom helpen. Het aantal duiven dat nationaal stond is niet zeven en zestig, maar zeven en vijftig duizend zus en zoveel geweest, om juist te zijn 57.171 d.w.z. 574 meer dan verleden jaar. De af deling Zuid had met 28.930 pauw staarten het leeuwendeel van de »tok- vis, maar vlakt West ook niet uit met 21.480. De grote overwinnaar is Jaak Koe nen te Dongen met een duif ring nummer „80", voortkomende uit een kruising van de rassen Delbar via Louis Donders en de grote kampioen Christ de Ron te Dongen, die ook zijn broer Jan te Steenbergen zo indruk wekkend hoog paard gezet heeft. Jan had trouwens de eerste van Or leans in de „Vliegsport" te Steen bergen, ik meen mij te herinneren dat hij bijna tien minuten los vooruit zat. De bonte doffer „80" van Koe nen vloog ongepaard, zo maar simpel op het schabbetje. Zes keer is hij mee geweest en drie maal zat hij er met zijn trakte ment tussen: 6e Vilvoorde (1031 duiven), 5e Noyon (843 duiven) en nu le nationaal Orleans (57.717 duiven). Het heeft anders maar een haartje gescheeld of P. van Hoorn te Amersfoort was er mee weg geweest Voor de definitieve uitslag bekend was hebben beide kampioenen menig zweetdruppeltje gelaten wat trouwens niet zo verwonderlijk is bij dat war me weer der laatste dagen. Die van Jaak maakt 1478.59 meter per mi nuut, die van Piet 1478.38 meter, wat een verschil is van minder dan koei- dikte. Nog een paar mooie uitslagen van de heer Koenen met de jonge duiven zijn St. Ghislain 851 duiven: 10 14 21 24 26 enz., Noyon (843 duiven): 5 11 12 14 enz. St. Denis (215 duiven): 1 met liefst zestien minuten los vooruit 9 15 20 23 enz. En dan de kroon op het werk op Orleans (472 duiven): 1 3 25 enz. Wegens drukke zaken kan de heer Koenen niet altijd bij zijn duiven zitten. Vroeger kwam Jantje van Gils hem dikwijls helpen met de verzorging. Enkele weken geleden is Keeske Trommelen daarvoor in de plaats gekomen. Hulde dus ook aan deze trouwe medewerkers. Hier volgen dan de eerste vijftig prijzen: 1 J. Koenen te Dongen, 2 F. van den Assem te Kaatsheuvel, 3 D. van den Berge te Terneuzen, 4 M. Pellenaars te Breda, 5 J. Broos te Tilburg, 6 H. van Lent te Sas van Gent, 7 J. de Cock te Aardenburg, 8 W. Kop te Oosterhout, 9 A. Schelle- kens te St. Michielsgestel, 10 J. van Beers te Dongen, 11 R. Cox te Sas van Gent, 12 A. van der Linden te Bels Put, 13 M. Rommers te Roosen daal, 14 M. Schijvens te Hilvarenbeek 15 H. Velemans te Zundert, 16 W. De neger Jimmy Wilson, tegen wie de doodstraf (elektrische stoel) werd geëist, omdat hij 1.95 heeft gestolen van een blanke vrouw. De 55-jarige Wilson hoorde de dood straf tegen zich eisen door een blanke jury in Alabama, het zuiden van Noord-Amerika. Ontelbare ver zoeken om gratie stromen uit de hele wereld binnen. soms is hij bezig met het tekenen van onhandige blokletters. Hij probeert te leren lezen en schrij ven. Soms poetst hij de tralies van zijn cel. „Ze zijn nooit vuil, maar dan heb je wat te doen." Jimmy is tevreden bij „kapitein Nixon". Hij heeft geen besef van de storm, die over zijn veroor deling woedt. „Het is hier pret tig en je krijgt drie maaltijden per dag." Inmiddels is bekend geworden, dat de executie die donderdag plaas zou hebben, voor onbe paalde tijd is uitgesteld. (Advertentie) kies KLEURLAK Twee Amerikaanse militairen heb ben op de bodem van het Michigan- meer de overblijfselen van een schip ontdekt, waarvan men aanneemt, dat het de viermaster Phoenix" is, die 111 jaar geleden zonk met een groot aantal Nederlandse immigranten aan boord. De twee soldaten konden het schip zien liggen op een diepte van onge veer zes meter. Aangezien beiden amateur-duikers zijn, besloten ze een kijkje te gaan nemen en toen ontdekten zij, dat het een lengte heeft van ongeveer 50 meter en dat het uitgebrand moest zijn voor het zonk. De Phoenix is in de winter van 1847 gezonken na het uitbreken van een brand. Het had 300 passagiers aan boord, de meeste Nederlandse immigranten die op weg waren naar Sheboygan, 250 van hen kwamen om in het ijskoude water. Fons UytdeHaag, Nieuwstraat 36, Breda M. D. van Beek, Dassenus B 3, Chaam T Muskens, Gasthuisstr. 174. Kaatsheuvel Fa. D. v. Tilburg, St. Janstr. 23, O'hout Fa. M. Key, Markt 28, Oudenbosch W. J. Goosen, Dorpsstr. 32, Ulvenhout J F. Everaerts, Blauwstraat 25, Zundert P J. Hense, Wernhoutseweg 100. Zundert W W W. HvW'BI Theuns te Hoogerheide. 17 H. Rossau te Tilburg, 18 M. Vanhee te Cadzand, 19 K. van Esch te Loon op Zand, 20 D. van den Berge te Terneuzen, die dus als ik goed gekeken heb 3 en 20 speelt wat op zo'n getal duiven een verschrikkelijke prestatie is, 21 J. Ketelaars te Put, 22 K. Quaars te Breskens, 23 J. A. de Block te St. Jansteen 24 G. Treffers te Capelle, 25 Bart Heyblom te Breda, 26 G. van Vught te Tilburg, 27 W. Jansen te Kaatsheuvel. 28 D. Dieleman te Axel, 29 Piet Lameir te Bergen op Zoom 30 C. Linders te Roosendaal, 31 A. Mattheeuwissen te Hoogerheide, 32 J. Tabak (pruim -?-) te Lage Zwa- luwe 33 A. Everaert te Hulst, 34 M. Schellekens te Wageningen. 35 E. Bleyenberg te Sluiskil, 36 G. de Vos te Hoogerheide, 37 C. van Oeffelen te Ossendrecht, 38 Gebr. De Rooy te Bergen op Zoom, 39 C. Martens te St. Jansteen, 40 P. Goossens te Sas van Gent, 41 en 44 de grote kampioen A. Krijntjes te Hoogerheide, 42 C. Driessen te Eindhoven. 43 A. J. Goris te Borgvliet, 45 J. Meesters te Roo sendaal, 46 P. Heil te Hooge Zwaluwe 47 M. Jonkers te Halsteren, 48 J. Weiten te Made, 49 Gebr. Verhoeven te Fijnaart en 50 G. Dekkers te Den Bosch. Naar U ziet zijn de meeste vroeg» prijzen gevallen in de streek van Put, Ossendrecht, Hoogerheide enz. Daar moet de grote trek gepasseerd zijn, deze keer. In die streek zitten ook d» grote brammen op Parkeston. Allemaal goeie. DEN BRUINEN Veertien officieren van de Argen tijnse luchtmacht in Buenos Aires en andere bases in de provincie zijn in arrest gesteld. Dit is meegedeeld door de minister voor de lucht macht, Huerta, die eergisteren het opperbevelhebberschap van de lucht macht van Moragues heeft overgeno men. Volgens niet-officiële berichten zou Moragues gearresteerd zijn na een schietpartij in het gebouw van het ministerie voor de luchtmacht. Het laboratorium voor produktie van giften tegen schadelijke dieren in Skodsborg in Denemarken werkt aan een vergif tegen een nieuw soort vliegen, de super-vliegen, die een geweldige weerstand hebben ontwik keld tegen DDT en andere conven tionele soorten van zeer doelmatige vliegen-giften. Deze super-vliegen muskieten heb ben een geleidelijk toenemend gevaar doen ontstaan in landen waar ma laria, gele koorts en andere gevaar lijke tropische ziekten nagenoeg wa ren uitgeroeid. Het Vermint-laboratorium heeft 5.000 dollar van de wereldgezond heidsorganisatie ontvangen voor het doen van onderzoekingen.

de Stem | 1958 | | pagina 9