MENSEN EN MUZEN ONZE PUZZEL Eigen werk S.O.S. Greep uit de maandbladen MIJN KLEINSTE ZUSJE Twee vragen De lappendeken Kinderkopjes iN Klein Jantje KRUISWOORDPUZZEL DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 Nieuwe studie over „Het uur U De Gids Roeping Aristo Franciscaans Leven OPLOSSING Stout Jantje t^aadóeió Kort verhaal voor jongens Als je een hangmat hebt -vil je hem ook gebruiken 1 (Advertentie) QJtoAe show ff MM VAN KONFEKTIE-MODÏ wat de mode dit jaar en d MODELLEN de komende winter op het gebied van dameskonfektie brengt tonen wij U op: woensdag 17 september donderdag 18 september in zaal Concordia te Breda. Aanvang middagshow avondshow 2.30 uur 8.00 uur Toegangskaarten ad f 0.75 (incl. koffie met cake) zijn vanaf heden verkrijgbaar aan onze cassa's en aan de zaal Dr. Karei Meeuwesse, die in 1955 aan De Gids een studie afstond over Nijhoffs gedicht ',,Het uur U", publi ceert in de aflevering van augustus 1958 het eerste gedeelte van een nieuw essay over dit onderwerp. Het is getiteld ,,De man in de straat" en levert kritiek op de dissertatie Ver kenning door varianten" van dr. F. Lulofs. Karei Meeuwesse is van me ning, dat de promovendus op één punt is tekort geschoten, op het stuk namelijk van de interpretatie. In een goed geschreven, helder betoog zet hij verscheidene onjuistheden in het proefschrift recht en tracht hij tot een identificatie van de mysterieuze vreemdeling in de straat te komen. We zien met grote belangstelling het vervolg van deze uitermate boeiende en stevig gedocumenteerde uiteenzet ting tegemoet. Ook in de Kroniek van de Poëzie van S. Vestdijk, die ,,De zandloper" van Han G. Hoekstra bespreekt, wordt Nijhoff genoemd en wel als een der dichters, die invloed uit oefenden op Hoekstra. Dr. M. van Blankenstein onthult bijzonderheden over een tot nog toe onbekende vredespoging in 1917. Daar hij als correspondent van de N.R.Crt er bij betrokken raakte, zijn hem de feiten nauwkeurig bekend geworden. De voortreffelijke aflevering opent met een scherp gedicht van Gerard den Brabander over het gedoe rond Anne Frank. Ze bevat verder nog poëzie van Gerrit Kouwenaar, Cees Nooteboom en Paul Snoek. Het maandblad Roeping heeft de juli- en augustusaflevering tot een dubbelnummer samengevoegd, ten einde ruimte te krijgen voor een aantal bijdragen op het gebied der Griekse en Romeinse cultuur. Nu er een strijd gaande is over het al of niet behouden van de klassieke op voeding, is deze aflevering wel zeer actueel. C. W. M. Verhoeven schrijft over Griekse beeldhouwkunst en spe ciaal over de archaïsche glimlach, waarvoor hij een verklaring probeert te vinden. Het uitvoerige, hoogst in structieve artikel is geïllustreerd met afbeeldingen uit het boek Griekse Kunst" van dr. Reinhard Lullies. Aan de hand van Plato's geschrif ten filosofeert Herman Berger over vrije tijd en gesprek. Hij doet het zo, dat ook de niet wijsgerig geschoolde hem kan volgen. Niet minder inte ressant is een studie van J. Goderie over Lucretius' zoeken naar ge borgenheid. Lucretius beschouwt een rustig, onbekommerd leven, dat slechts gegarandeerd wordt door de beoefening van de wijsbegeerte, als de ideale menselijke bestaanswijze. Goderie heeft nu nagegaan hoe Lu cretius tot deze opvatting is geko men en of hij erin geslaagd is haar in zijn eigen leven te verwerkelijken Anton van Duinkerken geeft wat proeven van een methodisch onder zoek naar de invloed van Ovidius op onze goudeneeuwers. De Vondelken ner laat zich hier vanzelfsprekend niet onbetuigd. De poëzie in dit nummer is van Guillaume van der Graft, die een gedicht en lied voor de 15e zondag na^ Pinksteren bijdraagt en van An dré van Strijp, die een cyclus „Ge nesis van het nieuwe bouwen" pu bliceert. De Kroniek heeft zich ook aange past aan het thema van deze afleve ring. H. G. J. Lenferink bestrijdt pater O. van Wanroy O. Carm., die in De Maasbode een pleidooi hield voor de plannen van minister Cals ten aanzien van het Grieks. In het Journaal lezen we o.a. een sympa thieke aantekening van Gabriël Smit over Anton van Duinkerken. Deze is, volgens de schrijver, sinds een paar jaar bezig te groeien naar een uit zonderlijke hoogte". Roeping mag er trots op zijn, dat het deze Nijmeegse prof. onder zijn medewerkers telt. De juli-aflevering van Aristo, opent Marino6 verheven gedachten over M 1 Lleve Vrouw van ir. H. 73rJ?iuine ^ont- Ward Corsmit ver zamelde enkele voorbeelden van hu- ™°r„,en ernst in oude Vroomheid, gaanae van de vroegste Middel eeuwen tot de 16e eeuw. Louis °r<«* en L. A. v. d. Linden zetten nun hoogstaande discussie voort, dit maal over het begrip „eeuwigheid". Louis Geradts plant weer een stijl bloempje van Nederlandse jagers taal Wouter Lutkie vestigt de aan dacht op de Franse onderscheiding die de Duitse officier Peter Klein onlangs mocht ontvangen voor de hem aa.n de ..vijand" bewezen weldaden. Wim Zaal recenseert het boek „Moeder, ik klaag u aan" van de ex-redemptorist H. J. Hegger en W. L. voegt er een naschrift bij, dat ernstige overweging verdient. De hoofdredacteur, produktief als altijd, schrijft voorts nog over Kerk syn these der waarheid. Christendom op een koopje en over Jan Fabius, de redacteur-uitgever van De Nieuws brief, die zijn zeventigste verjaardag vierde. Lutkie noemt deze vrijbuiter een „ridder zonder vrees of blaam." In het mei-juni-nummer van dit uitnemend geredigeerd tijdschrift voor Franciscaanse Ascetiek, Ge schiedenis en Kunst werden we ver rast door een diepgaande studie van pater Maximilianus over de zestiende eeuwse dichter Hendrik Laurensz Spieghel en Sint-Franciscus. Met tal van voorbeelden toont de schrijver aan, dat Spieghel met franciscaanse geschriften vertrouwd moet zijn ge weest. Voorts bespreekt pater Maximili anus gedetailleerd en nauwkeurig een tweetal boeken over de dichteres Mechteldis van Lom. WILLEM v. d. VELDEN. (Advertentie) Babyderm Haarwater (Haar groei-tonic) legt reeds in de ieugd de basis voor een gezonde haar groei. Flacon f 1.90. lang toereikend Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de oogjes. Flacon f. 1.25. Alleen In Apotheken en Drogisterijen. HORIZONTAAL: 1 kier; 4 glazen kogeltje; 8 jong dier; 11 ons inziens (afk.) 12 voegwoord; 13 vis; 14 be vestiging; 15 water in Brabant; 16 gebogen; 17 meisjesnaam; 19 deel v. e. boom; 20 kwaad; 22 -gebed; 25 hevig; 26 steundraad: 28 hoge berg; 31 aanzien; 33 afstandsmaat (afk.); 35 deel v. Amerika (afk.); 26 elek trisch geladen deeltje; 38 vlek; 39 lichaamsholte; 40 inwendig orgaan; Frans lidwoord; 42 spil; 44 en omgekeerd (afk.); 46 eind (Duits); 48 officieel stuk; 50 de onbekende (alk.); 51 S00rt rivier; 53 gebogen been; 55 kledingstuk (Fr.); 57 rust plaats; 5B jongensnaam; 60 ambts- riiVe^ 61 luchtstrijdkrachten (afk.) 63 titel (afk.) 64 voegwoord; n \S (afk.); 66 ongeveer (atk.); 67 bijwoord; 69 te zijner %e "D handelsterm (afk.) 73 op de wijze van; 75 holte in een berg; 77 schrede; 79 woede- 81 Engelse ontkenning; 82 Aziaat- 84 deel v. e. boom; 86 als volgt (afk.); 89 meisjesnaam; 91 Hare Ma jesteit (afk.); 93 vruchtbare plaats; 95 slot: 96 deel v.h. gebit) 93 meis- jesnaam; 99 deel v.d. dag (afk,); 100 als volgt: (afk.); 102 oppervlakte- maat; 103 opstootje; 105 lichaams deel; 107 luchtstrijdkrachten (afk.); 110 smalle strook stof; 112 eerste mens; 115 elastisch, buigzaam; 116 rivier in Rusland 118 zuidvrucht; 120 en andere: 121 bekende motor races (afk.); 122 uitroep: 123 voor zetsel; 124 selenium (afk.)125 jon gensnaam; 126 kleurstof; 127 indi'sch vleesgerecht. VERTICAAL; 1 kledingstuk; 2 land in Europa; 3 grafkist; 5 vorm van razen; 6 bloeiwijze; 7 het aan wezig zijn elders; 8 dikke streng; 9 druk, gewicht; 10 modegek; 17 soort onderwijs; 18 water in Friesland; 21 boom; 23 kledingstuk; 24 gebaar; 25 klein roofdier; 27 Rusland; 29 clown; 30 ruzie: 32 titel (afk.); 34 deel v.h. hoofd: 35 egaal; 37 goud (Fr.) 41 verbond: 43 gedroogde halmen: 45 in orde; 46 stofmaat; 47 bijwoord; 48 jongensnaam; 59 en omgekeerd; 50 plaats op Ameland; 52 slang: 54 in dien (Eng.); 56 kwajongen; 57 pro jectiel; 59 razend: 60 kledingstuk; 62 militaire opleidingsschool (afk.); 68 ik (Lat.); 69 steun; 70 N.V. (Franse afk.); 72 bevestigingsmiddel: 74 bij belse figuur; 76 deel v.d bijbel (afk.) 77 eenheid van kracht; 78 soort schip; 80 deel v. d. dag (afk.)81 windrich ting: 83 eer, aanzien; 85 meisjes naam: 87 familielid: 88 zijrivier v.d. Donau: 90 bovenlipversiersel; 92 getroffen; 84 tandeloos zoogdier; 97 nummer (afk.); 99 meisjesnaam; 101 nagerecht; 104 keurtroep: 105 kleinst deelbare deeltje: 106 zwarte kunst: 108 leugentje; 109 voorzetsel: 111 windrichting (afk.); 113 kindergroet: 114 tropisch gewas: 115 thee (Eng.); 117 stremsel; 119 sprookjesfiguur. HORIZONTAAL: 1 t.p.; 3 gans; 5 knap; 8 du; 10 arme; 13 fret: 15 ee; 16 dr; 17 la: 19 a.e.: 20 si; 21 aa 22 aa; 24 n.n.; 26 l.d.28 onder 29 stier: 31 ala: 32 mom: 33 sloe; 34 stom; 36 pro; 37 ion: 39 soms; 42 deen; 45 lui; 47 dat: 48 sofia; 50 ecole; 52 dm; 54 te; 55 pil; 57 r.i.58 a p.59 op; 61 r.k.: 63 b.m.; 64 sr.: 65 knap: 67 etna; 69 ad; 70 page; 71 amen; 72 of. VERTICAAL: 1 ta: 2 prei; 3 ge; 4 nor; 6 nel; 7 p.f.; 8 deel; 9 ut; 11 me; 12 ego: 14 ra; 16 dadel; 18 animo; 20 slak: 21 an; 22 orde; 23 isis; 25 ne; 27 dame; 28 o.a.; 30 r.m.: 33 s.o.s.; 35 min.; 38 glad; 40 offer; 41 slap: 42 duel: 43 enorm; 44 stap; 46 is; 47 de; 49 o.t.: 51 li; 53 mond; 56 iel: 58 arno: 60 pa; 62 keg; 63 bom; 64 st.; 65 ka; 66 p.p.; 67 en; 68 af. "Wl j^jEZE keer zien jullie maar een klein lijstje met eigen werk. Waaraan dat ligt? Wel, de jongens en meisjes die graag zelf e«en verhaal of versje verzinnen, hebben allemaal hun krachten besteed aan de wed strijd. Er zijn allerlei bijdragen ge komen, en vooral de laatste dagen vóór de vakantie, stroomden de in zendingen binnen. Intussen is de wed strijd gesloten en de volgende week komt de uitslag. Vandaag staan dus in de krant veel bijdragen van kin deren die zich nog niet durven wa gen aan eigen werk. Misschien is er ook wel iets bij dat tóch zelf is ver zonnen maar dan stond het er niet bij. Zorgen jullie ervoor dat er altijd wat in ons lijstje staat? OOM JAN EN TANTE THEA (oy£) Cs/ov Ik heb 'n heet lief zusje met 'n gezichtje, dik en rond met bruine vriendelijke oogjes en een kerserode mond. Ze heeft armpjes, mollig fijn en vingertjes, zo klein, en haartjes, zwart en zacht ze is zo lief, vooral als ze lacht. Ze spartelt, woelt en draait in 't wiegje klein en net soms speelt ze met Imar popje dan heeft ze toch zo'n pret. Er zijn nog lieve kindjes Daar ben ik zeker van, Maar ik vind 't liefst van allen mijn kleine zus, Lian. Josephine van Dongen, 11 j. Hoeveneind 18, Teteringen /OOOOOOOOOO Bobby Dijkers St.-Ignatiusstr. 211, Breda schoolmaandagmorgen. Dus zijn jongens erg slaperig en wordt er slecht opgelet. Dat komt van die zondagsrust, begrijp je! Maar meneer Pietersen zal zijn dommelende schaapjes wel eens wakker maken. „Opgelet, jongens! Ik zal jullie twee vragen stellen. Wie de eerste beantwoorden kan, hoeft op de tweede geen antwoord te geven. Daar gaat-ie. Hoeveel haren heeft een koe?" Algemeen stilzwijgen; de jongens proberen zich te herinneren, of ze nu wakker zijn of slapen. Eindelijk steekt een kleine baas zijn vinger op. „Ik weet het, meneer. Een koe heeft 186.504 haren!" Heel de klas schiet wakker. „Hoe kom je daaraan?" vraagt de onderwijzer. „Dat is de tweede vraag, meneer," zegt de kleine baas, „die hoef ik dus niet te beantwoorden." Toen lachte de hele klas zo hard, dat de andere klassen ook nog wakker schrokken. Jan Raaymakers, 10 jaar Kerkstraat 9, Made Horizontaal: 1 De ware naam van Hildebrand 2 ontkenning 3 muzieknoot 4 Rijks Waterstaat (afk.) 5 familielid 6 lengtemaat 7 jongensnaam 8 vaatwerk 9 Minister van Justitie (afk.) 10 kledingstuk WEES GOEDE VRIENDEN MET DIEREN, DAN ZIJN DE DIEREN GOEDE VRIENDEN MET JOU. Marian Marfjnissen, 12 jaar Buffelstraat 82, Breda Klein Jantje zat te hu{len. Daar heb je mijn beste muilen, Daar heb je mijn mooie beugeltas, Alwaar al mijn geld in was. Ellie Hollewijn, 8 jaar Verticaal: 1 beker 2 schapevacht 3 jong schaap 4 drank 5 voegwoord 6 roem 7 voorzetsel 8 familielid 9 hoogtepunt 10 meisjesnaam Gerrie Selten, 14 jaar Molenstraat 30, VTvenhout Jantje was een stoute jongen. Hij deed alles wat niet mag en op zekere dag, toen moeder naar de winkel was gegaan, zag Jantje een schaal vol aardbeien staan. Jantje zag een hele grote aardbei, maar hij kon er niet bij. Met een stoel zou het wel gaan. Maar Jantje stootte met zijn hiel. En stoute Jan viel. En het is heus, Jantje had een aardbeineus. Toen kwam moeder aangelopen Maar Jantje was weggekropen. Moeder vond hem toch. Nu was het uit met de pret; Jantje moest voor straf naar bed. W. Maanders, 10 jaar Amstelstraat 83, Breda Oom Jan en tante Thea geloven zeker dat versje en tekening eigen werk zijn. Zul je het er de volgen de keer bijschrijven? I? V &>1 T~NE vrouw van een puzzel-ontwerper had een lappendeken gemaakt. Dat is een deken die uit verschillende kleine lapjes bestaat, zoals deze teke ning laat zien. De ontwer per bekeek de dekc-i eens goed en, warempel hjj zag.er ©en puzzel in. Hy ontdekte nl. een soort traplijn die de deken in twee even grote ge deelten verdeelde. Wie kan die ook ontdekken? 1. Wie kan 10 in drie dezelfde cijfers zetten? 2. Wat brandt er om een geheim te bewaren? 3. W\aar sloeg Noë de eerste spijker in de ark? 4. Wat ruikt het meest in een bloemenwinkel? Ton de Bruin Prinsenbeek 1. Op welke schuit kun je onmogelijk varen? 2. Waarom draagt Sinterklaas altijd een baard? Marietje van Waes Hoofdplaat 1. Waarom sneeuwt het nooit twee dagen achtereen? 2. Wie kan knippen zonder een schaar te ge bruiken? 3. Welk geld had in het jaar 1900 de meeste waarde voor mijnheer A. Pieters? Willy van Wunnik Bergen op Zoom "TOEN Frank, de jonge vuurtorenwachter die avond zijn optiek in werking stelde, huiverde hij. Het weer was buitengewoon slecht en er stonden witte koppen op de zee, voorboden van storm. Frank woonde met Jim in een klein huisje op de wal; de beide jongemannen losten elkaar om de 14 dagen af. Want het valt niet mee om langer dan twee weken geheel alleen in een vuurtoren dienst te doen. Vandaag was het al heel grg! Op eens werd zijn aandacht door iets geboeid. In de verte worstelde een roeiboot met de elementen. Frank sprong op in hevige schrik. Lieve help, de boot voer op het vuur toren-eiland aan en liep groot gevaar tegen de rotsen te pletter te slaan. In hevige op winding rende Frank de wenteltrap af en rukte de buitendeur van de vuurtoren open. De wind sloeg hem met ongekende hevig heid in het gelaat. En machteloos moest hij in het telkens flitsende licht toezien hoe de kleine boot krakend op zijn eiland stiet en vaneen spleet. Twee mannen sprongen met uiterste krachtsinspanning nog juist op een der rotsblokken. „Heb je het kistje?", siste een der beiden tegen de ander tegen de loeiende wind in.. „Je hebt ons nooit gezien", voegde de oudste, een baardige kerel, Frank hijgend toe, toen hij eindelijk boven was. „En mor gen trekken we weg met jouw roeiboot", en hij wees op Franks kleine boot, die veilig tussen twee rotsblokken gemeerd iag. „Op de toren geeft niemand orders dan ik", zei Frank langzaam, terwijl hij de man doordringend aankeek. „Die heb je anders op het ogenblik van ons maar aan te nemen", zei de baardige, kwaadaardig lachend en hij gaf Frank on verhoeds zo'n slag in het gelaat, dat hij als een gevelde boom ter aarde stortte. Om de toren loeide de wind.... Toen Frank weer bijkwam, bevond hij zich met gebonden handen en voeten in de „wachtkamer". Met moeite keek hij om zich heen. Zijn doffe hersens herinnerden zich beetje bij beetje wat er gebeurd was; zijn eerste blik gold het LICHT. Het stormde nog steeds en de schepen mochten hun baken niet missen. Maar tot zijn grote opluchting gleed het vertrouwde licht met de bekende regelmaat lang het raam. Goddank, het licht werkte. Maar wat voerden die kerels beneden uit? Plotseling ging Frank een licht op. Hij her innerde zich enige dagen geleden in de krant te hebben gelezen, dat de politie jacht maakte op twee mannen, die een kistje verdovende middelen aan land had den trachten te smokkelen. Het was opium. Natuurlijk hadden de dieven in een storm nacht als deze, weer hun slag trachtten te slaan om ongezien aan land te komen. Doch hun boot was te pletter geslagen en nu bevond zich het kictje met de heilloze inhoud in zijn toren. Tegen het aanbreken van de dag zou het tweetal weer proberen er met zijn boot vandoor te gaan. Frank wist welk een ellende de gesmokkelde waar teweeg zou kunnen brengen. Zijn hersens werkten koortsachtig. Dit mocht niet ge beuren. De kustwacht moest tijdig ge waarschuwd worden. Opeens kreeg Frank een pracht idee. Als hij maar bij het optiek kon komen om dat te richten op het huisje van Jim, zodat hij hem aan de wal met punt streep, punt streep zou kunnen seinen om hulp. Hij twijfelde er niet aan of de schurken had den hem opgesloten en zaten thans bene den hun kansen te berekenen. Met moeite maakte Frank de touwen los, die zijn handen gebonden hielden. Ha, dat ging. De kerels hadden hem niet al te stevig gebonden, denkende dat hij hier boven toch niets uitrichten kon Jim, die lag te slapen achter de verweer de ruitjes van hun huisje, werd plotseling wakker. Zo gewend was hij aan de licht bundels, die langs de muren gleden, dat hij ze niet meer bemerkte. Maar. nu was er iets anders aan de hand. Het licht had een ander karakter. Rechtop in bed zat Jim. Hij wreef zich de ogen uit. Punt, punt, punt, streep, streep, streep, punt, punt, punt.... Met één sprong was de jongeman het bed uit. Frank, was zijn eerste gedachte! Frank zendt S.O.S. uit de vuurtoren!Hij heeft hulp nodig. In zijn pyjama holde hij naar de kustwacht. Nog geen half uur later zette een kleine motorboot puffend koers naar de vuur toren. Twee mannen in een roeiboot tracht ten nog te ontkomen, maar de politie voer langszij. En de twee dieven werden ge grepen en in verzekerde bewaring gesteld. lil

de Stem | 1958 | | pagina 7