PEKINGSNIEUWEZET DAROPHEDRIN QUEMOY HEEFT HET ZWAAR TE VERDUREN Nieuwe havens van Dordrecht geopend lijmt kond alle hout STEM-FEUILLETON =as ss— - -.ft Zwart o p Wit Op Let J(J(. CETAFLEX Washington echter vastberaden IVOROL: Tanden rein - Adem fris Deze week in het buitenland helpt direct! Het zenuwstelsel en straling Van Charles Smithy U.P.I-verslaggever in het Verre Oostenj ontvingen we bijgaand verslag. Kolonie wespen in keuken te Venlo Liturgische kalender Limburgs Symphonie Orkest 75 jaar Polen zochten asiel in Zweden ópoor door Douglas Grey van TV- R ADIO'TV'RADIO-TV' DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 LIET visserijconflict in de IJsland- se wateren heeft blijkbaar de communistische regering van Pe king-China geïnspireerd tot een nieuw element in haar afdreigings- politiek ten aanzien van de natio- nalistisch-Chinese eilanden Quemoy en Matsoe. Zij heeft nu ook ge heel willekeurig de territoriale wateren voor de kust van het Chi nese vasteland tot 12 mijl uitge breid en laten weten, dat zich hier in of hierboven geen oorlogssche pen of vreemde vliegtuigen zonder haar verlof mogen bevinden. Dit zou dan willen zeggen, dat de Amerikanen en Chinese natio nalisten met hun gezamenlijke vloot- en luchtoefeningen maar 9 mijl verder uit de buurt moeten blijven, niettegenstaande het gevaar voor Quemoy en Matsoe en wellicht indirect voor Formosa er te groter bij wordt. Het betekent ook en vooral, dat de Chinees-nationalistische eiland jes vóór de kust, Quemoy en Mat soe inbegrepen, nu binnen de ter ritoriale wateren van communis tisch China zouden liggen, zodat de regering van Peking voortaan met alle recht en reden vlootbewegingen van Formosa daar rondom zou kun nen tegengaan en beletten. Dit alles onder het motto, dat de verovering van Formosa niets an ders dan een interne Chinese aan gelegenheid is. Dit laatste wordt door Moskou in goede verstandhouding met Peking ook beweerd, maar de Ver. Staten, die de nationalistisch-Chinese lei der Tsjang Kai Sjek in het belang van hun eigen strategie in het Ver re-Oosten de verdediging van For mosa hebben gegarandeerd, zijn het daar niet mee eens. Aan Formosa en de Pescadores mag in ieder ge val niet geraakt worden en wat Amerika zal doen, als werkelijk een communistische invasie op Quemoy en Matsoe zou plaatsvinden, werd ter afschrikking en niet ter aan moediging van Peking in nevelen gelaten. De Ver. Staten zullen wel trachten ook nu nog te vermijden in een oorlogsconflict te geraken, maar naar bevind van zaken uit eindelijk hun houding bepalen, waarbij de vraag, of de bezetting van Quemoy en Matsoe als spring plank voor een aanval op Formosa moet dienen in ieder geval een cri terium vormt. De pretentie van Peking, dat een bezetting van Formosa door de Chi nese communisten slechts een in terne aangelegenheid zou zijn, (Advertentie) Darophedrin neusdruppels geven onmiddellijk verlich ting en bevorderen de nor male ademhaling door de neus. Darophedrin helpt! houdt trouwens geen steek, omdat Formosa wel beschouwd niet eens vanuit Peking gezien geen door Tsjang Kai Sjek wederrechtelijk in bezit gehouden gedeelte van het Chinese rijk mag heten. Formosa was immers Japans bezit, waar Tsjang Kai Sjek zich na zijn neder laag op het Chinese vasteland met goedvinden van Amerika en ten slotte van Japan zelf heeft genes teld. De Formosanen zijn ook geen Chinezen en het botert af en toe ook niet tusen de inheemse bevol king en de Chinese machthebbers. Al deze omstandigheden maken, dat Peking ten onrechte aanspraken op Formosa wil laten gelden. Alleen de bevolking van Formosa zelf zou aanmerking mogen maken op het Chinees nationalistische bewind en doet dit overigens slechts, in zo verre het te weinig in de bestuurs zaken meent te worden gemengd. DE Amerikanen hebben intussen hun strijdmacht op en rond For mosa geducht versterkt: Zuid-Ko- rea en de Philippijnen, die een ver sterking van de positie der commu nistische Chinezen in hun nabijheid vrezen, hebben Tsjang Kai Sjek bij een invasie steun toegezegd. De moeilijkheid is, dat een rode invasie op de kusteilanden eigenlijk alleen kan worden weerstaan door ze te voorkomen met een tegeninvasie op het Chinese vasteland, maar de Amerikanen willen zich hiertoe niet laten provoceren en houden ook Tsjang Kai Sjek daarvan af om te vermijden, dat Rusland daarmee een voorwendsel krijgt zich krach tens zijn bondgenootschap met Pe king in de strijd te mengen. De regering van Peking heeft waarschijnlijk ook gemeend wel wat risico te kunnen nemen, omdat men in het Westen omtrent het behoud van Quemoy en Matsoe voor For mosa niet eensgezind is. Eden heeft destijds als premier van Engeland verklaard deze eilanden als een on derdeel te beschouwen van het Chi nese rijk en daarmee communistisch China, dat ook door Engeland, maar niet door Amerika werd erkend, in de kaart gespeeld. Peking kon dus ook speculeren od onenigheid tus sen Amerika en Engeland in deze kwestie. Maar nu heeft het met zijn pro clamatie van een territoriale twaalf- mijlszone vóór zijn kust de Engel sen toch bepaald geen dienst be wezen, want deze bezitten nog al tijd de kroonkolonie Hongkong, die ook binnen die voor vreemde oor logsschepen en vliegtuigen verbo den zone vallen zou en de Engelsen kunnen China moeilijk toegeven, wat zij IJsland betwisten. J-JET gewelddadig optreden tegen de nationalistische kusteilanden door de Chinese communisten is te vens een poging tot afdreiging van de erkenning van Peking door Amerika en van de toelating van communistisch China in de volke renorganisatie, waar het de huidi ge positie van Formosa wil inne men. Wanneer Peking tot een in vasie op Quemoy en Matsoe over kan gaan, zonder dat Amerika voor de verdediging daarvan opkomt, zal communistisch China hieruit prestigewinst in geheel Azië kunnen halen. Dat behoort ook tot de toe leg van Mao Tse Toengs optreden. Er is evenwel nog niets, wat er op wijst, dat de Amerikanen een communistische aanval op de kust eilanden zullen dulden. De tekenen wijzen eerder uit, dat zij de Chi nese plannen zullen dwarsbomen. Twee groepen steenachtige, kale eilandjes voor de kust van China, de Quemoy- groep en de Matsoe-groep, staan in het middelpunt van ae wereldbelangstelling. Want als de Chinese communisten hun bombardementen van deze eilandjes laten volgen door een poging tot invasie, zou dat een groot gevaar kunnen beteke nen voor de wereldvrede. Quemoy betekent „gouden poort" en in zeker opzicht is die naam toe passelijk. Want de Quemoy-eilanden liggen voor de „poort" van China, goed drie km van de havenstad Amoy. De Matsoe-eilanden liggen verder naar het noorden, ter hoog te van Foetsjou. Beide eilandengroepen zijn zwaar versterkt door de nationalisten. Er zijn tenminste 50.000 man troepen van Tsjang Kai Sjek gelegerd. Sommigen schatten zelfs dat een derde van Formosa's troepenmacht van een half miljoen man op deze voorpost-eilandjes gestationeerd is. Het eiland, waarnaar de groep genoemd wordt, „Groot"-Quemoy is het belangrijkste. Het heeft enigs zins de vorm van een klok, onge veer 19 km lang en op het smalste punt niet meer dan 3.5 km breed. Het wemelt er van forten, prik keldraadversperringen en militaire kampementen. De hoofdstad, even eens Quemoy geheten, is een mor sig stadje, waar kinderen op blote voeten in met hobbelige keien be strate stegen spelen en waar de vliegen een plaag vormen. De be woners leven van landbouw en vis serij. Hun voorouders kwamen meer dan 2000 jaar geleden van het Chinese vasteland. Buiten het stadje Quemoy zijn er nog wat kleine dorpen op het eiland. Een daarvan, Koe Min, is zwaar getroffen door de bombardementen. Hier vielen 37 slachtoffers onder de burgerbevolking en nog veel meer gewonden. Er is vrijwel geen huis zonder bomschade. Toen wij het dorpje binnenkwamen, werden wij direct omringd door opgewonden bewoners, die ons aan de mouw trokken om hun kapotte huisjes te laten zien. Mannen en vr-ouwen trachtten ons hun belevenissen te vertellen. Oorlogsverhalen, over hoe de granaten insloegen en hun bu ren, hun verwanten troffen. Niet wanhopig Toch waren deze mensen niet wan- 1 hopig. Zij leken de gebeurtenissen Een gisterenochtend bij de atoom conferentie te Genève ingediend Russisch rapport over de gevolgen van straling op het zenuwstelsel opent de mogelijkheid van een ge heel nieuwe behandeling van ziek ten tengevolge van straling. Men was van oordeel, aldus het rapport, dat het zenuwstelsel be stand was tegen straling, omdat men nooit beschadiging van zenuwen had kunnen constateren. Russische, com- munistisch-Chinese en Bulgaarse ge leerden hebben echter vastgesteld, dat zelfs een zeer zwakke straling binnen twintig minuten het zenuw stelsel aantast. Na een aantal proe ven met vogels en andere dieren kwamen de geleerden tot de conclu sie, dat het zenunwstelsel de zetel kan zijn van een aantal dodelijke stralingsziekten. Tot dusver meende men, dat het zenuwstelsel bezweek tengevolge van een aantasting elders. In het rapport wordt erop gewe zen, dat de dood ook het gevolg kan zijn van schade aan gndere organen, die aan straling hebben blootgestaan. tamelijk stoicijns op te nemen. Ie dere dag trekken zij, als gewoonlijk, naar hun dorre akkertjes. Hun var kens snuffelen knorrend rond tussen het puin. Op sommige plaatsen kre gen de bewoners instructies van militairen in het werpen van hand granaten. Want als er een invasie komt, moet iedereen meevechten. Er vielen, toen wij Koe Min bezoch ten, slechts weinig granaten. Want de artilleriegevechten waren min der heftig omdat de typhoon „Gra ce" over het zeegebied in aantocht was. Behalve Groot-Quemoy telt de groep nog zes andere eilandjes: Klein-Quemoy, Toengting of Oost- Eiland, Pieting of Noord-Eiland en Nanting of Zuid-Eiland, plus de twee heel kleine stukjes grond, die in 1950 een invasiepoging te verdu ren hadden en ook ditmaal waar schijnlijk het eerst aan de beurt zul len zijn: Erhtan en Tatan. Erthan („Klein Bamboejuk") en Tatan („Groot Bamboejuk") heb ben samen een oppervlakte van nog geen halve vierkante mijl. Zij lig gen in de monding van de haven van Amoy. De nationalisten hebben er uitkijkposten en twee kleine for ten, die de laatste dagen in vrijwel onophoudelijke artillerieduels met de overkant zijn gewikkeld. Sinds de vorige week woensdag zijn er niet minder dan 13.000 communisti sche granaten op afgeschoten. Van Tatan en Erhtan uit hebben de na tionalisten waargenomen dat de communisten een vloot van 4 a 5000 schepen, meest gemoderniseerde jonken, gereedmaken voor een in vasie. De zeven eilanden van de Matsoe- groep liggen verder van het vaste land, bijna 20 km van Foetsjou. Ook hier draagt het voornaamste eiland, Matsoe, de naam van de he le groep. Het is veel kleiner dan Groot-Amoy en heeft de vorm van een zandloper met een grootste lengte van 6,5 en een kleinste breedte van 3,5 km. Via het keukendak heeft een ko lonie wespen kans gezien binnen te dringen in de woning van de familie Sch. aan het Belletableplein te Venlo. De insekten zwermden door de ge hele woning, zodat men zelfs ge noodzaakt was de baby elders onder te brengen. De hulp van de brand weer werd ingeroepen, welke er een imker bijhaalde. Deze wist geen raad te schaffen. Uiteindelijk bleek het ophangen van in carbol gedrenkte lappen langs de muren van de wo ning een probaat middel te zijn om de wespen te verjagen. Twee kikvorsmannen van de genie uit Geertruidenberg doken gisteren middag omstreeks half drie op uit een van de drie nieuwe industrie havens van Dordrecht om aan H.M. de Koningin eer- in plastic verpakte Dordtse vlag aan te bieden. De Koningin nam de vlag van hen aan en overhandigde haar vervolgens aan een bootsman, die haar met ge zwinde spoed hoog in een vlagge- mast hees. Op het moment, waarop het Dordtse rood-wit-rood op het hoogste punt was gekomen en zich vrolijk ontplooide gingen er talloze andere vlaggen omhoog en lieten de in de havens liggende schepen hun signalen horen in een oorver dovend concert. Daarmee werd uiting gegeven aan de vreugde, die er in Dordrecht heerst over de tot standkoming van de uitbreiding van het zeehavencomplex. De opening van de nieuwe in dustriehavens was het hoogtepunt van het koninklijk bezoek aan Dord recht. De heer Van der Dussen, burge meester van Dordrecht, zei met vreugde te kunnen constateren, dat het aantal in het Dordtse havenge bied binnengekomen schepen de laatste vier jaren verdubbeld is en ging de gunstige perspectieven na, die verschillende studies over de haven- en industriefunctie van Dord recht hebben geopend. Over deze perspectieven zei de heer Van der Dussen, dat tal van factoren voor de Merwedestad gunstig werken. In de eerste plaats de gunstige geogra fische ligging,' verder de „werking" van het Deltaplan, die nu reeds in Dordrecht gevoeld wordt, de specta- (Advertentie) culaire ontwikkeling van Rotterdam dat zich met zijn Botlekplan en met wat men met het begrip Europoort aanduidt de laatste jaren sterk richt op zeer grote bedrijven en zeer grote zeeschepen, hetgeen tot gevolg heeft, dat in de nabijheid behoefte is aan outillage voor het middelgrote en kleinere bedrijf, en tenslotte het ge loof in de toekomst van Dordrecht. Niet alleen voor de zeevaart, maar vooral ook voor de binnenvaart schept het gemeentebestuur van Dordrecht bestaansvoorwaarden. ZONDAG 7 september. Groen. 18e zondag na Pinksteren. Credo. Pre fatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 8. Wit. Maria Geboorte. Tweede gebed H. Hadrianus. Credo. Prefatie van de H. Maagd. DINSDAG 9. Groen. Mis van de 15e zondag na Pinksteren, zondef Glo ria of Credo. Tweede gebed H. Gor- gonius. Of: Rood. H. Gorgonius. Tweede gebed van de 15e zondag na Pinksteren. WOENSDAG 10. Wit. H. Nicolaas van Tolentijn. DONDERDAG 11. Groen. H. Mis van de 15e zondag na Pinksteren, zon der Gloria of Credo. Tweede gebed H.H. Protus en Hyacinthus. Ge wone Prefatie. Of: Rood. H.H. Pro tus en Hyacinthus. Tweede gebed van de 15e zondag na Pinksteren. VRIJDAG 12. Wit. H. Naam Maria. Credo. Prefatie van de H. Maagd. ZATERDAG 13. Wit. Mis van de Al. Maagd Maria op zaterdag met Glo ria. Prefatie van de H. Maagd. kunstharslijm Geta-Bever Het Limburgs Symphonie Orkest bestaat in 1958 75 jaar. Dit jubileum wordt te Maastricht op woensdag 15 oktober gevierd met een feestcon- cert. Dan zal worden uitgevoerd een „Triptique" yan de Limburgse com poniste Andrée Bonhomme, een van de drie door Andrée Bonhomme, Louis Toebosch (Breda) en Matti Niël (Maastricht) in opdracht ge schreven jubileumwerken. Het Brabants Orkest zal in Heer len concerteren en in deze orkesten- uitwisseling tussen de drie zuidelijke provinces komt Het Gelders Orkest uaar Kerkrade. Het L.S.O. op zijn beurt zal in Breda en in Ede uit voeringen geven. Mazow^,°,."St Passagiersschip de en is uit <st anker gelicht achterlating vertrokken met acmeilatmg van veertien Dassavierc die vermist worden Passagiers, sS-Ï'-a-sö 12 wachtte vroeger het anker sagiers is volgens de passagierslijst De man schijnt hier in het land helemaal geen familie te hebben en het zal wel een poosje duren, voordat ze verbinding hebben met de lui in Japan, die misschi enrecht op zijn nalatenschap kunnen doen gelden. Als zijn papieren daar zijn aangeko men, blijkt misschien, dat hij daar nog erfgenamen heeft." Swithers was bijzonder spraakzaam, want de lange wacht in die sombe re winkel had op zijn zenuwen ge werkt. zullen afwachten, Swithers," zei Flint. „Mullins zit zeker in een cel op het hoofdbureau?" ,,Ja, meneer; maar ze hebben nog niets uit hem kunnen krijgen, naar ik gehoord heb. Hij houdt zich aan zijn eerste verklaring.... dat hij die Ja panner met vermoord heeft. Hij kan dat beter voor de rechtbank vertel len maar ik geloof toch wel, dat hij vast en zeker op de stoel terecht komt. „Dat zal de tijd leren," antwoord de Flint met een plotselinge huive ring. „Zeg, waar komt die tocht er gens vandaan? De deur is toch dicht en ik voel..." „O, dat zal dat luchtgat daar bo ven het raam zijn," antwoordde Swithers, wijzend op een vierkant ruitje, dat dicht bij de zoldering aan scharnieren heen en weer zwaaide. „Ik dacht, dat ik het stevig dicht gedaan had, maar het schijnt weer losgeraakt. Ik zal het even sluiten." De agent had een houten stoel naar zich toe getrokken en wilde er juist op gaan staan, toen Flint hem te genhield. „Laat maar," zei hij, ,,'n beetje frisse lucht kan hier geen kwaad. Het kan wel openblijven. Stond het gisteravond soms ook open?" „Ja, meneer. Het viel me op, toen ik hier voor het eerst met Mullins binnenkwam. Toen was een beetje ventilatie wel prettig. Maar tegen de morgen, toen ik hier alleen en zon der kachel zat, vond ik het vrij koud en heb het dichtgedaan." ..Natuurlijk. Nou..." De telefoon op de toonbank brak het gesprek af. Swithers schrok er blijkbaar van, maar nam toch met een dienstgezicht de hoorn op. „Voor u, meneer Flint," zei hij verbaasd. „Hoe weet iemand nu dat u hier bent?" De deteative gaf geen antwoord. Hij veronderstelde dat het Judson of Norton was, die wisten dat hij op onderzoek uit was naar de moorde naar van Kitura. Maar het was geen van zijn beide assistenten. Het was 'n onheilspellende vrouwenstem, hoe zacht en welluidend ze ook klonk. „Met mijnheer Thorndyke Flint?" „Ja, met wie?" „Is die bronzen schaal al gevon den?" „Met jglie spreek ik?" herhaalde Flint. „Wat weet u van een bronzen schaal af?" Aan de andere kant klonk een hel der, spottend lachje. „Mettertijd komt u wellicht te we ten, wie ik ben, mijnheer Flint. Mis schien ook niet. En als u die schaal of urn vindt, dan weet u ook me teen, of Mullins al dan niet Kitura gedood heeft. Maar nu even een goe den raad... Hou op met het zoeken naar K.K. Dat is hopeloos, geloof me. de hoorn ophangen en kreeg ook op zijn herhaald roepen geen antwoord meer. Maar daarom hij het nog niet op. Hij belde het telefoonkantoor op en vroeg naar de chef. „Met Thorndyke Flint." „Jawel, mijnheer Flint... wat is er van uw dienst?" „Wie heeft me zoeven in de winkel van Lin Kitura opgebeld? Kunt u me dat zo gauw mogelijk zeggen?" Het was spoedig gevonden, maar Flint had er niet veel aan, omdat hij was opgebeld van uit een publie ke telefooncel op Times Square, zo dat niet kon worden nagegaan, wie hem opgebeld had. „Dank u," zei Flint, en hing de hoorn op. Hij had niet veel beters verwacht, maar hij was nu tenminste zeker van één ding. En dat was, dat K.K. wist dat de detective hem op de hie len zat en bang genoeg was gewor den, om hem doorheen vrouw te la ten bedreigen. Flint was het mik punt geweest van te veel bedreigin gen tegen zijn leven, om zich van deze veel aan te trekken. Hij zou U weet niet, hoe hij heet, hoe hij er uitziet, of wie hij is. Honderden m New York hebben diezelfde initi- a*e!?: Bovendien is het niet waar schijnlijk dat het de voorletters van zijn werkelijke naam zijn. U ziet zelf dat het tijdverspillen is." Flint fronste woedend de wenkbrau wen en zijn ogen fonkelden. ,,K.K. is in deze moord betrokken," ant woordde hij. Daar ben ik van over tuigd. En hij weet, waar die schaal is. Dat is me uit goede bron be kend." „Denkt u heus dat Cramp bewij zen in handen heeft?" klonk het spottend. ,,U moet Cramp niet ver trouwen. Hij heeft de gewoonte, al les wat hij niet snapt aan K.K. toe te schrijven. Dat ergert K.KHij is het beu, voortdurend opgejaagd te worden. Hij geeft u de tijd tot van avond. Bent u dan nog niet opgehou den met uw dwaze pogingen om hem te vinden, dan is er grote kans, dat u morgen 't daglicht niet meer te zien krijgt." Flint hoorde aan a*. andere zijde natuurlijk op zijn hoede zijn. Dat was hij trouwens altijd. HOOFDSTUK VIII Reconstructie van de misdaad Het telefoongesprek had Flints ge- dachtenloop niet verstoord. Hij keek nogmaals aandachtig naar het open luikje boven het winkelraam. En voor de ogen van de verbaasde Swi thers ging hij zó staan, dat hij door dat raampje over de straat heen de tweede verdieping van 't tegenover gelegen huis kon bekijken. Hij be merkte, dat de kamer die hij zien kon, onbewoond was. „Ik ben zo dadelijk terug, Swi thers," zei hij, de buitendeur ope nend. „Doe jij me intussen het ple zier en blijf hier voor de toonbank staan. Juist. Dat is de plek, waar Kitura stond, toen hij vermoord werd. Ik zal je later wel verder uit leg geven." Hij kwam naast de agent staan. „Ik ga naar de overkant een kijkje nemen in die kamer op de tweede verdieping. Je kunt dat raam van hieruit door dat openstaande luchtgat zien." Het gezicht van Swithers klaarde op en hij zei vol spanning: „Ik snap het al meneer Flint. Beneden in die bakkerij hangt een kaart met Ka mers te Huur. Daar zullen ze u de sleutel wel geven. Die hele verdie ping is te huur. Ik doe hier ook al een paar maanden dienst en weet vrij aardig wat er zo al te huur staat." ..Zo?" zei Flint. „Weet je dan soms ook iemand hier in de buurt die grie ven tegen Kitura had en reden om hem te vermoorden? Dan had je dat wel eerder kunnen zeggen." „Och, meneer," antwoordde Swi thers verbluft door dat verwijt. „Er viel niet veel te vertellen. Er zijn natuurlijk mensen genoeg, die niet veel van Kitura moesten hebben, om dat hij zo op zichzelf leefde... Maar dat is nog geen reden om hem te vermoorden. Maar ik snap denkelijk wel waarom u naar die kamer wilt gaan." „Uitstekend," zei Flint bedaard. „Dan zul je ook snappen, wat ik bedoel als ik je een wenk geef je arm omhoog te houden. Je moet in dezelfde houding gaan staan, waarin Kitura stond toen hij die dolk in zijn hart kreeg. Hij hief toen zijn arm op om op dat politiefluitje te bla- zan, weet je nog?" „Juist meneer, is het zo goed?" vroeg Swithers, zijn fluitje aan zijn mond brengend. „Prachtig! Als je me helpt dit ge val tot klaarheid te brengen kun je rekenen op mijn aanbeveling bij de commissaris." Flint ging naar buiten, stak de straat over naar de bakkerij en kreeg daar zonder moeite de sleu tel als mogelijke huurder van de tweede verdieping. Er bevonden zich drie kamers op die etage, die blijk baar lang onbewoond gestaan had den. Overal lag een dikke laag stof en de hoeken zaten vol spinneweb- ben. De vensters waren vuil en groe zelig. Flint liep de kamer door en begaf zich naar de voorkamer. Daar kon hij de voorgevel van de antiek winkel goed zien. Bij onderzoek vond hij vingerafdrukken op de venster bank en zag hij dat het raam kort geleden opengeschoven geweest was. Omzichtig schoof hij het weer om hoog en kon toen door het open ruitje heen in de winkel kijken. Hij zag Swithers duidelijk staan en toen deze Flint zag, hief h'j zijn arm op de afgesproken wijze omhoog, zodat zijn linkerzij ongedekt was. (Wordt vervolgd) VOORSTEL Een dame uit Echtener- j brug (Fr.) ziet zakelijk wat in j de ruimtevaart. In een uitzen- ding van de nieuwsdienst werd J gezegd, dat er plannen be- staan om op het traject aar- j de-maan een tussenstation te j installeren. ,,Ik zag daar di- reet mogelijkheden in", zo vervolgt deze dame. „Nu stel j ik voor, dit tussenstation in ieder geval zo groot te maken j dat er ruimte overblijft voor een snackbar of iets van dien aard, die dan gaarne door mij geëxploiteerd wordt. De stand van de snackbar za.l uiteraard J zo gekozen moeten zijn dat men een mooi uitzicht heeft op j de verschillende omringende j planeten". Chef De chef van de Deense verkeers)? politie, assistent-commissaris Povl Brondt, is geschorst wegens rijden onder invloed.' Hij woonde een receptie op het hoofdbureau van politie in Kopen hagen bij en begaf zich, na het drin ken van enkele glazen wijn naar zijn huis in Lyngby, aan het stuur van een politie-auto. Hij geeft toe een beetje te hard door Kopenhagen te hebben gere den, hetgeen door enkele voetgan gers bij de politie is gemeld. Een medisch onderzoek wees uit dat hij onder invloed van sterke drank was geweest. Ook zijn rijbewijs is hem afgenomen. Begrip Kroestjev heeft de Amerikaanse multimiljonair Cyrus Eaton in het Kremlin ontvangen om met hem kwesties van „wederzijds begrip en samenwerking tussen hun beide lan den te bespreken". Spreuk Uit de woning van lord en lady Brooke te Londen werd eergisteren voor ongeveer 80.000 gulden aan ju welen gestolen. De wapenspreuk van het huis Brooke luidt: „Zelden noem ik de dingen de mijne". Terug Een curieus incident is gisteren in het ziekenhuis te Rudkoebing voorgevallen. Een patiënt was geope reerd aan galsteen. De uit zijn li chaam genomen galsteen werd na de operatie in een glas gedaan en op het tafeltje naast zijn bed ge plaatst. Toen de man uit zijn narcose bij kwam en de steen in het glas zag, meende hij dat deze een slaappil was, die hij moest innemen. Met enige moeite slikte hij de steen, die de grootte van een hazelnoot had, door, waarna hij ziéh tevreden te slapen legde. Heel goed, jongen, dat je die lage takken hebt af gezaagd. (Advertentie) ZONDAG, 7 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8,00 Nws. en postduivenber. 8,18 Voor het platteland 8,30 Gevar.progr. 9,45 Geest, leven, caus. 10,00 Instr. octet 10.30 Boek bespr. 10.40 Cabaret 11.20 Gram. AVRO: 12,00 Gram. 12,30 Sportspiegel 12,35 Orgelspel 13,00 Nws. en SOS-ber. 13,07 De toestand in de wereld, caus. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Gevar.progr. v.d. strijdkr. 14,00 Boekbespr. 14,20 Radio- filharm.ork. en sol. 15,20 De Britse adel, caus. 15,35 Kamerkoor 16,00 Dansork. 16,30 Sportrevue VARA: 17,00 Gram. 17,30 V.d. jeugd 17,50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18,30 Korte kerkd. IKOR: 19,00 V.d. jeugd 19,30 De open deur, caus. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,40 De jacht op de dader, hoorsp. 21,20 Lichte muz. 21,50 Gevar. muz. 22,15 Act. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Met de Franse slag. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV: 9,30 Nws. en waterst. 9,45 Orgelconc. Convent der kerken: 10,00 Geref. kerkd. NCRV: 11,30 Gram. 11,45 Alt en orgel KRO: 12,15 Gram. 12.40 Instr. octet 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,10 Gram. 13.25 Lichte muz. 13,45 Boekbespr. 14,00 Gram. 14,25 Gi taarspel 14,45 Gram. (plm. 15,00 Wereld kamp. wielrennen) 15,30 Gram. 16,10 Sport 16,30 Vespers IKOR: 17,00 Herv. ikerkd. 18,15 Interkerkelijke zangavond 18,30 De kerk aan het werk 18,45 Pasto rale rubr. NCRV: 19,00 Kerk. nws. 19,05 Gram. 19,30 De mens en ik. De moderne mens en de schuldvraag, caus. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Gram. 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Prome nade ork. en sol. 21,30 Een dokter in Londen, hoorsp. 22,20 Gram. 22,35 Uit het boek der boeken 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Operettemuz. 12.15 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12,34 Amus.ork. 13.00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Opera- en Belcantoconc. 16,00 Sport 16,45 Accord.muz. 17,00 Sportuitsl. en rep. 17,15 Gram. 17,45 Sportuitsl. 17,52 Zang en piano 18,30 Godsd.halfuur 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstelling 20,00 Gevar. conc. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. ERUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Atomlum-cocktail 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18,30 en 19,15 Idem 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. en ork.conc. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Gevar.conc. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. MAANDAG, 8 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9.05 Gym. v.d. vrouw 9,15 Gram. (9.35-9,40 Waterst.) VPRO: 10.00 Voor de oude dag. caus. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d. vrouw 10,55 Prom.-ork. 11,35 Gram. 12.00 Hawaiian muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Voor het platteland 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Act. 13,20 Instr. trio 13,45 V.d. vrouw 14,00 Saxofoonkwart. 14,30 Buren, hoorsp. 15,40 Zestig minuten voor boven de zestig 16.40 Muz. caus. met illustr. 17.00 Orgel spel 17,25 Lichte muz. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws en comm. 18 20 Dansmuz. 16.50 Act. 19,00 Pianorecital 19,15 Lichte muz. 19,45 Regeringsuitz.: De Europese wo ningbouw in 1957. door mr. G. van der Flier, loco-directeur-generaal van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid 19.55 Regeringsuitz.: Zes cent rijkssub sidie voor de schoolmelk, door H. Chr. Meyer, inspecteur voor d* echoolmelk- Lichte s. 13,15 14,05 voorziening 20,00 Nws. 20,05 Salzburgef (Festspiele 1958: Concertgeb.ork. 20,40 Voordr. 21,00 Salzburger Festspiele 195&f Bariton en piano 2L30 Op verkenning naar mens en maatschappij, caus. 21,45 Toeristische indrukken v. Noorwegen 22,25 Salzburger Festspiele 1958: Viool ei* piano 23,00 Nws. 23,15-24,00 Salzburge! Festspiele 1958Concertgeb.ork, HILVERSUM II. 298 rn. NCRV: T.00 Nws. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voof de dag 8,00 Nws. 8,15 Sportuitsl. 8,20 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. vroUNt 9,35 Gram. 9,40 Voordr. 10,00 Gram, 10,10 Theologische etherleergang 11,00 Gran^ 12,15 Idem 12,25 Voor boer en tuinde! 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Licht$ muz. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. Theaterork. en sol. 13,45 Gram. Schoolradio 14,30 Gram. 14,45 V.d. vrouvt 15,15 Metropole ork. 15,45 Gram. 16,00 Bijbellez. 16,30 Gram. 17,00 V.d. kleuter® 17,15 Lichte muz. 17,40 Beursber. 17,40 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Toe# risme op de Nederlandse Antillen, dooifr Dokie Ensing 18,00 Orgelspel 18,30 Sport 18.40 Amus.muz. 19,00 Nws. en weerbe^ 19,10 Kamermuz. 19,30 Volk en staat, caus» 19,45 Lichte muz, 20,00 Radiokrant 20,20 Vraaggespr. 20,45 Waar zij leefden eil werkten, klankb. 21,30 Lichte muz. 21,EjS Boekbespr. 22,10 Gram. 22,45 Avondoverc^» 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Gran* BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 V.d. landb. 12.42 Gram. (Om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00, 14,30 en 15.00 Idem 16,00 Koersen 16,02 V.d. zieken 17,00 Nws* 17,10 Gram. 18,00 Franse les 18,15 Gram, 19.00 Nws. 19,30 Wereldtentoonst. 20,00 Symf.ork., koor en sol. 21,30 Amus/mua, 22.00 Nws. 22,15 Gram. 22,55 Nws. 23,00 V.d. zeelieden BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,00 Zaide. opera 16,00 Gram. 16,15 Zang en piano 17,00 Nws. 17,35 Gram. 18.42 Idem 19,30 Nws. 20,03 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Gram. 22,35 Nieuws. Televisie ZONDAG, 7 SEPTEMBER Gez. progr. v. AVRO, KRO. VARA en VPRO: 14.30-15,40 en 16,55-17,10 Euro visie: Sportrep. uit Frankrijk. FRANS BELG.: 14,30-15,40 Eurovisie! Act. 16,55-17,00 Eurovisie: Act. 18,00 We reldtentoonst. 19,30 Feuill. 20,00 Journ, 20,30 Operettemuz. 21,50 Scotland Yard 22,20 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 14,30 V.d, kleuters 14,50 Intern, lamdb.kron. 15,05 V.d vrouw 15.35 De week in beeld 16,30-18.00 We reldtentoonst. 19.00 Feuill. 19 30 Nws. 20.00 Overn. v.d. Zuid-Duitse TV: Amus, progr. 21,00 Showprogr. 22.00-22,30 Overa v.d. Zuid-Duitse TV: Amus.progr. MAANDAG, 8 SEPTEMBER NTS: 20,00 Journ. VARA: 20,20 Men- duigen nu20,30 Persconferentie 21,00 Tond-, fijn- en platvis, rep. 21, Cabaret. FRANS BELG.: 18.00 Wereldtentoonst. 19,30 Sport 20.00 Journ. 20,30 Film 22 00 Gevar .muz, 22,30 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 16,30-18,00 Wereld tentoonst. 19.30 Nws. 20,15 Disnevland 21.00 Kaffée-Kantate. Bach 21,45 Weten- sch. progr. 22,15 Wereldtentoonst. 22,38 Nws. en journ.

de Stem | 1958 | | pagina 5