Standbeeld van Willem Beukelsz onthuld Hoe lang duren al uw dromen Chief Whip Werkloosheid weinig af in neemt te Zeeland Feest in Biervliet Ze bleef in augustus boven de tweeduizend Tussen Schelde en Grens jsföcadmm Manoeuvres in Heinkenszand JUNKER+RUH Afweerstof ontdekt tegen ziekte door straling Nieuwe toren te Lopik in 1960 gereed Teken des tijds Probleem BEURS VAN AMSTERDAM 3 dagblad de stem van zaterdag 6 september 1958 Belangstelling uit visserijwereld Slaap zonder zorg Zeeuws zwemrecord omlaag gehaald Uitvinderging door de mand Deken C. Holtkamp geïnstalleerd Installatie pastoor van 's Heerenhoek Dodelijke val te St.-Jansteen op htters ttp! Televisie Ontploffing in Brit3 gebouw voor kernonderzoek 23 extern DE middelbare scholen staan nu VAN MIERLO es ZOON 1.1. Van 1 tot en met 5 september 1958 (Van onze redacteur) Willem Beukelszoon, de man, die zes eeuwen geleden het haringkaken uit vond, en daarmee de haringvisserij de kans gaf uit te dijen tot een bron van welvaart voor duizenden mensen, heeft zijn standbeeld. Het is gisteren in Biervliet onthuld en dat was het hoogtepunt van de eerste dag van de Beukelsfeesten, waarmee Biervliet ongetwijfeld eer in legt. Welke uityrn- ding van zes eeuwen oud is nu nog steeds in gebruik en nog niet aemer- haald door de moderne techniek?", zo vroeg de commissaris van de ko- nigin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroodt zich af in zijn toespraak voor de onthulling. Daarmee trof hij bijzonder raak de belangrijkheid van de ietwat wazige historische figuur van Willem Beukelszoon, want dat zou hem wellicht de kop gekost hebben, mijmerde de com missaris uiterst praktisch. Nadat hij het monument onthuld had, de beeld houwer had gefeliciteerd, zongen de schoolkinderen. Iedereen bewonderde het fraaie beeld, dat door de com Haag. dankte Biervliet voor het mo nument. De visserij is nu eenmaal niet verwend met standbeelden, merkte hij op. Beukelslied Een groepje jongelui in stemmig zwart, getooid met al even stemmige paraplu's en bolhoeden, had iedereen zich al enige tijd doen afvragen wat ze eigenlijk kwamen doen, totdat de heer H. J. Unger het raadsel op loste en zich ontpopte als de presi dent van de jaagclub Willem Beu kelszoon uit Utrecht, die zijn mede studenten een speciaal gecompo neerd Breukelslied deed zingen. Er werd zeer veel werk gemaakt van de gul aangevoerde haring, die men met volle pullen bier kon consume- missaris der koningin in een ge-1 ren. De stemming was voortreffelijk sprek met de Biervlietse burgemees- I en de gasten uit het hele land heb- ter, betiteld werd met ,,Het is een ben kunnen zien, dat Biervliet zijn nette vent". De directeur van het naam als historische stad en ook produktschap van vis- en visserijpro-strikt letterlijk beschouwd, volkomen dukten, de heer van Dijk uit Den waard is. (Advertentie) Dat de al zeshonderd jaar overle den Biervlietenaar, wie wie men wei nig weet, zo weinig zelfs, dat histo rici aan allerlei zijner antecedenten twijfelen, nog altijd een man van importantie is, toonde gisteren de ge hele Nederlandse visserijwereld. Uit alle haringplaatsen van ons land wa ren er mensen vanaf eenvoudige vis sers tot reders toe, Uit Katwijk en Scheveningen waren deputaties vis sers met hun vrouwen gekomen en in de Hervormde kerk, waar het feest met een herdenkingsbijeenkomst aan ving, vormde de hagelwitte kappen der vissersvrouwen een kleurig ge zicht. ,,U heeft ons een aardige poets gebakken", zei de commissaris van de koningin tot burgemeester A. P. Kostense van Biervliet, die namelijk tot op het laatste ogenblik had ver zwegen, dat deze schilderachtige de putaties zouden komen. Het was voor iedereen een aardige verrassing, die de burgemeester samen met de heer J. Kolkman, oud-Vlaardinger, en bui ten zijn officiële visserijfunctie voor al bekend om zijn schrijven van vis serijromans, bekokstoofd had, Er wa ren in de kerk vele gasten. Behalve de commissaris van de koningin wa ren er bijna alle leden van gedepu teerde staten, de meeste Zeeuwsch- Vlaamse burgemeesters verscheidene leden van het illustere comité van aanbeveling, waarvan prins Bern- hard het voorzitterschap bekleedt, en vele andere autoriteiten. Nadat bur gemeester Kostense hen had verwel komd en nadat mejuffrouw Annie Goossens een toepasselijk gedicht had voorgedragen, hield dr. H. A. H. Kranenburg, secretaris van de stich ting voor de Zeeuwse visserij de in leiding over het kaken en de 'haring visserij. De burgemeester had be toogd, dat het standbeeld van Wil lem Beukelszoon een hulde inhoudt aan alle vissers en reders van Neder land, die dan ook allemaal hebben samengewerkt om dit monument te financieren en het een plaats te ge ven in de gemeente, die thans niet meer met de visserij te maken heeft en waar. evenals in het gehele zui den van ons land, zo weinig haring gegeten wordt. Wellicht kan in dit opzicht vanuit Biervliet nu «en nieuwe haringvicto rie uitgaan", zei de burgemeester. Het momentwaarop de commis saris van de koningin het doek weg trok, waarmee het standbeeld toas onthuld. (Van onze correspondent) Tijdens zes volle uren slaap droomt de doorsnee mens niet minder dan 64 minuten en als zijn nachtrust acht volle uren duurt, duren de diverse dro men anderhalf uur. Men droomt vrijwel iedere nacht, zelfs al herinnert men er zich niets van. De droom komt voor een bepaald mens steeds op hetzelfde ogenblik, gemiddeld vier maal per nacht en duurt acht tot dertig minuten. De geleerden Kleitman en Dement van het „droomlaboratorium" der universiteit van Chicago, die deze gegevens dezer dagen bekendmaak ten hebben een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de menselijke dromen, die altijd verraden worden door oog- knipperingen en door veranderingen in het elektro-cefalogram (de door de hersenen uitgezonden golven). De proefkonijnen in het laboratorium waren vele tientallen studenten, die zich vrijwillig beschikbaar hadden gesteld. De beide geleerden hebben een ware slaap, en droomstudie geleverd, die van belang kan zijn voor verdere onderzoekingen. Nu staat bijvoor beeld vast, dat de mens niet plotse ling in slaap valt, maar geleidelijk aan. Ook tijdens deze half-slaap-en- half-waaktoestand kan men dromen, maar de beelden die verschijnen zijn wazig ,niet omlijnd en zonder samen hang. In het tweede stadium komt de eerste diepe slaap, die dertig mi nuten duurt. Daarna ontstaat de derde periode, waarin men lichter slaapt. Deze periode begint ongeveer zeventig minuten na het eigenlijke in-slaap-vallen. Tijdens deze „derde slaap" komt de eerste droom. Deze duurt ongeveer negen minuten. Te gen het derde uur komt de tweede droom, die negentien minuten duurt. Daarna komt de derde droom, die 24 minuten opeist. De vierde droom komt in het zevende slaapuur en duurt dertig minuten. Indien men nog langer slaapt kan men nog een vijfde keer dromen. Wanneer men zich iets herinnert is het altijd de laatste droom. Schouwburg De doorsnee dromer gedraagt zich als een schouwburgbezoeker: zodra de voorstelling begint zoekt hij een gemakkelijke houding op. Hij draait zich om, zoekt rust voor zijn schou ders en nestelt zijn hoofd zo aange naam mogelijk in het kussen. Droom- bewegingen bestaan vrijwel niet. De onderzoekers kwamen tot de overtui ging, dat in negen van de tien ge vallen de slapers tijdens hun dromen volkomen bewegingsloos bleven lig gen. Pas als de droom voorbij is be ginnen de bewegingen, die soms zeer heftig kunnen zijn. Deze gegevens van beide Ameri kaanse onderzoekers maken een ein de aan veel wanbegrip. Men meende b.v., dat ook de langste droom maar enkele seconden zou duren en dat de dromers tijdens hun dromen vele be wegingen maakten. Dit alles is on juist. Of dromen bedrog zijn weten de beide Amerikanen nog niet te ver tellen. Maar wel raden ze iedereen aan de zorgen buiten het bed te hou den, omdat dan ook de nachtrust verkwikkender is. Twintig jaar Iang heeft het Zeeuwse zwemrecord op de 100 meter vrije van Aere-S "?et 1,05 op naam gestaan Vriiwei ^e„eteso.n "it Sas van Gent. Dosin™ Jaar ziin er serieuze sneuvetpn0 a rnomen om het te doen Dit llo ,doclï steeds zonder succes. Dirkv i™!31" de Middelburger Jan de 7ppi,,J°-ri® j week eerstaankomen- wedstriiH p '"j Seheldebekerzwem- conde af }pg€iT om er noS 0-2 se- niet, totdat hii danslaagcïfn echter bad te MwrfnP> ,ln het zwem- de wed- Hij dankte de voorzitter van het co mité van aanbeveling en stelde voor een telegram aan zijne koninklijke hoogheid te sturen, teneinde hem die dank over te brengen. Tenslotte huldigde hij de Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster, die het beeld vervaardigde. De echte uitvinder Omringd door heel Biervliet, tien tallen persfotografen en filmappara ten, maakte de commissaris der ko ningin zich op de gezellige Markt van Biervliet gereed om de onthul ling te verrichten. Hij prees Bier vliet voor de puike organisatie van het feest, dat duidelijk in alle Bier vlietse harten leeft, getuige de ge weldige versiering. Over de twijfels der nauwgezette historici sprekend, merkte de commissaris op, dat voor hem het feit, dat Karei de Vijfde destijds bij zijn visite aan Biervliet het graf van Willem Beukelszoon be zocht had, voldoende bewijs was dat deze man de echte uitvinder van het haringkaken is. In die tijd kon een burgemeester een machtige keizer zo maar geen leugens wijs maken, Tweehonderdvijftig militairen van de luchtdoelartillerie hebben hier en in de omgeving herhalingsoefeningen gehouden en op vrij grote schaal ma noeuvres uitgevoerd, zelfs met mede werking van enkele straaljagers. De publieke belangstelling was groot, zelfs voor de nachtelijke oefeningen. Een bijzondere attractie was het bin nenmarcheren van het militair mu ziekkorps uit Woensdrecht, dat een concert gaf in de dorpskom. De mili tairen waren gelegerd in tenten. waagde. DUmaa?^/15 deeen~ P°¥°g zwemmer wel succe, v,p le"gdige Hij finishte in 1.04.9 en bleef dus cord56 Na 2n^aeden het Zee™s Neeteson virh ar zag de Sassenaar weeieson zich onttroond als Zepnwc recordhouder op de 10Ö meter vrijl D^.ni ,aan geld te komen, speldde een 4-s-jarige chemicus G- W. uit En schede de Hagenaar E. in 1956 een verhaal op de mouw over een prach tige uitvinding. Die uitvinding" doet denken aan het beroemde verhaal van de brandstofloze motor van Wol- vega, uit het begin van de dertiger jaren. Ditmaal ging het er om dat de chemicus eén deel van een chemi sche stof van hoogst geheime samen stelling op 10 delen water zou men gen, waarna voor een benzinemotor de meest hoogwaardige en goedkope brandstof zou zijn geschapen. De Amerikaanse legerleiding, zo werd aan de Hagenaar verteld, zou grote belangstelling voor dit project heb ben. E. stak er 3000 in. De vindingrijke chemicus moest daarna een maatschappij stichten en op last van die Amerikanen een bankrekening openen „teneinde de contraspionage op een zijspoor te brengen". De Hagenaar stortte 4500 op die rekening. Toen echter een derde zwendeltje uitkwam, steeg het water de chemi cus tot de lippen. Hij probeerde E. nog met allerlei mooie verhalen om de tuin te leiden maar tenslotte ging deze naar de politie. De chemicus I logeert thans op kosten van de ge meenschap. In een overvolle parochiekerk te Goes heeft gisterenavond de vicaris- generaal van het bisdom, mgr. dr. Koenraadt, de nieuwe deken en pas toor C. Holtkamp, op plechtige wijze geïnstalleerd. Na een verhelderende inleiding door kapelaan van Stee, volgde het ritueel met geloofsbelijdenis en ambtseed, waarna mgr. Koenraadt de nieuwe deken de kerkelijke para menten toevertrouwde en hem ten slotte in het bezit stelde van kerk en parochie. De vicaris memoreerde de verdiensten van deken Nieveen van Dijkum, bijzonder diens werk voor het middelbaar onderwijs, om daarna de aandacht te vestigen op de kwaliteiten van de nieuwe herder. Tenslotte richtte hij zich tot de gelo vigen, vragend hun gehoorzaamheid aan de pastoor en hun samenwerking in het belang der Goese parochie, welke hi> een der belangrijkste op de Zeeuwse eilanden noemde. Na het korte lof ontving deken Holtkamp de genodigden in de zaal der pastorie en maakte o.m. kennis met het kerk- en armbestuur. Bij de installatieplechtigheid in de kerk was het Goese gemeentebestuur vertegenwoordigd door de waarne mend burgemeester, de heer van Melle en wethouder Roos. In de parochiekerk van 's Heeren hoek is onder grote belangstelling pastoor Douenburg door de Goese emeritus-deken Nieveen van Dijkum, geïnstalleerd. Behalve b. en w., kerk en armbestuur, waren in de kerk ook verschillende Brabantse confraters en een zestigtal parochianen van de St.- Jozefkerk te Bergen op Zoom, waar pastoor Douenburg zo lang heeft ge staan. Na de kerkelijke plechtigheid volgde een bijeenkomst in de Jeugd- hoeve, waar velen de gelegenheid kre gen met de nieuwe pastoer kennis te maken. Gisteren is de achtenvijftig-jarige vlasser Ch. de Kindt uit Heikant, St. Jansteen, toen hij bij zijn broer in de Wilhelminastraat te St. Jansteen bezig was vlas te lossen, van de wa gen gevallen en met het hoofd op de stenen terecht gekomen. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Hulst gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had vier kinderen. (Advertentie) GASFORNUIZEN VANAr f 298.- Twee Amerikaanse geleerden heb ben vrijdag te Genève verklaard, dat zij in het protoplasma van levende cellen een nog niet geïdentificeerde stof hebben aangetroffen, die in be perkte mate het vermogen bezit dood door radioactieve straling tegen te gaan. De geleerden, dr. E. W. Daniëls en dr. H. H. Vogel, hebben proeven ge nomen met de eenvoudigste levens vormen, namelijk de eencellige amoeben. Zij hadden een aantal amoeben aan De nieuwe betonnen televisietoren van Lopik zal in de loop van 1960 het experimentele tv.-zendercom- plex van 1951 gaan vervangen. De fundering voor deze toren is reeds gelegd. De 100 meter hoge toren, die een doorsnede van bijna 11 meter krijgt, zal als voetstuk fungeren voor een antennemast van 200-250 meter hoogte, die aan de top de televisie antenne zal dragen. De totale hoogte wordt dus tussen de 300 en 350 meter. Het bereik van de tv-antenne Lopik zal met vijfvoudige energie en aan zienlijk meer hoogte veel groter wor den, waarmee de ontvangst, speciaal in de westelijke grote steden, aan zienlijk zal verbeteren. een normaal dodelijke stralingsdosis blootgesteld, om ze vervolgens met de afweerstof te behandelen. Hier door kon 96 procent der amoeben worden gered. De geleerden concluderen dat het „eventueel mogelijk zal zijn" een speciaal geneesmiddel tegen stra lingsziekte samen te stellen, dat ook op dieren van een hogere orde en op de -mens zal kunnen worden toege past. In een gebouw te Risley, nabij Warrington, in Engeland, waar kern energie-onderzoekingen worden uit gevoerd, heeft zich in het vertrek, waar de (elektronische) rekenmachi nes zijn geplaatst, een ontploffing voorgedaan. Vie> personen liep hier bij ernstige brandwonden op. De ge wonden zijn in een ziekenhuis opge nomen. De ontploffing was het gevolg van brand, die uitbrak bij het plaatsen van een nieuwe rekenmachine, waar bij van een lasapparaat gebruik werd gemaakt. Namens de leiding van het onder zoekingscentrum is medegedeeld, dat het slechts een ontploffing van ge ringe aard betrof, waarbij geen ra dioactief materiaal was betrokken. ETEN teken des tijds is het, dat in Boxtel de huishouding van een bejaardentehuis verzorgd zal wor den door Spaanse zusters. Bekend is, hoe het aantal kloosterroepingen terugloopt. De Nederlandse con gregaties moeten helaas hier en daar hun terrein van werkzaamheid inkrimpen, liet is een grote zorg van menige pastoor, hoe hij voor zijn scholen en andere activiteiten de nodige krachten kan krijgen. En zie, daar is de deken van Box tel erin geslaagd voor een nieuw bejaardenhuis zes nonnen uit Span je in te schakelen. Van Spanje heb ben velen het idee, dat daar het katholicisme achterlijk beleefd wordt. Deze nonnen zijn echter van „moderne" aard. Ze mogen zelfs hun eigen kleding kiezen, als daar in de religieuze bescheidenheid maar tot uiting komt. Ook is het in hun congregatie mogelijk extern te zijn. d.w.z. in de huiselijke kring tè leven en van daaruit de opge legde taak te vervullen. De nonnen in Boxtel zijn natuurlijk intern. De taalmoeilijkheden zullen in het be gin wel klemmen, doch dat is op de duur te overkomen. Vroeger zijn hier ook wel Duitse, Belgische en Franse zusters binnen gekomen. In ieder geval is hier weer een nieuwe mogelijkheid aan gewezen, nm in een op vele plaat sen niinriH tekort te voorzien. En waarom zonden onze pastoors ook niet eens in Italië gaan rondkijken voor het werven ven hulpkrachten? Dat kan zo een echt geestelijk vreemdelingenlegioen worden. voor het probleem van de ge- boortenpiek in 1946. Toen is er, zo als bekend, een abnormaal groot aantal babies geboren. De lagere scholen moesten zes jaar later die golf het eerst opvangen. Dat schiep tal van moeilijkheden met de schoolruimte en de leerkrachten. Nu, nog eens zes jaar later, melden de daarvoor bestemden zich aan bij de middelbare scholen. En dat, ter wijl er toch al in menig geval ge werkt moest worden met noodloka- len en onbevoegde leerkrachten. Zo ontstaan er ware noodtoestanden. Scholen bouwen en meer leer krachten opleiden is een recept, dat gemakkelijker neergeschreven dan klaargemaakt wordt. Het zal voor lopig wel bij behelpen moeten blij ven. Tot schade van de kwaliteit van het onderwijs, daaraan kan helaas niet getwijfeld worden. De werkloosheid in Zeeland daalde gedurende de maand augustus van 2252 tot 2083, maar reden voor juichen is er toch niet, want eind augustus 195? was dit getal slechts 1377, dus ruim 700 minder. Ruim 2000 werklozen als het volop zomer is lijkt ons verontrustend en het laat zich voorzien dat het tegen de herfst en winter er nog veel somberder gaat uitzien. In vergelijking met de andere pro vincie neemt Zeeland de middenpo sitie in met 25 werklozen per duizend inwoners. Limburg (12); Z.-Holland (15); N.-Holland (18); Utrecht (20) en Gelderland (21), liggen lager en Drente, Friesland en Groningen, met resp. 70, 36 en 34, liggen het hoogst, terwij] het landelijk gemiddelde 22 per 1000 is. In Zeeland hebben de rayons Mid delburg en Vlissingen resp. 423 en 291 werklozen, of één-derde van het to taal. Oostburg laat het verontrus tend' getal zien van 383 tegen 216 eind augustus 1957; Hulst van 287 (203); Goes van 201 (188); Terneu- en van 163 (80) en Sas van Gent, Tholen en Zierikzee resp. 20, 133 (46) en 116 (100). Het is niet bepaald gloeiend nieuws, dat deze week overal nieuwe wet houders gekozen zijn. Woensdag heeft de krant vol wethouders gestaan en we nemen daarom aan dat al onze lezers nu zo langzamerhand weten wie er voor de eerstvolgende vier jaren weerszijden van de burgervader ach ter de b. en w.-tafel tro nen. Trouwens, daartoe had men niet alleen de krant af te wachten: het medeleven met de ge meentelijke politiek zit de Zeeuwsch-Vlaming kennelijk zo in het bloed gebakken dat hij direct na de stemming al wist hoe het zat. Of beter: wie er zat. Dat constateerden we bijvoorbeeld in Hulst, waar de halve gemeen te de adem inhield op de publieke tribune. Dat adem inhouden was trou wens ook nodig om zo veel mogelijk mensen een plaatsje te bezorgen, want wie zijn adem in houdt is dunner. In Zeeuwsch-Vlaande- ren is hier en daar nog al een wethouderszeteltje gevallen. Het meest ver heugt ons dat inzake Ter- neuzen en Axel, waar voor de eerste maal in de historie dezer nog altijd „protestants" genoemde plaatsen een KVP-wet- houder zijn plaats achter de collegetafel innam. Wij hebben hieraan deze week al aandacht be steed. Dat deed ook het protestants-christelijke „Zeeuwsch Dagblad", dat in zijn commentaar op de verkiezingen sprak over „roomse infiltratie". Een merkwaardig ge luid van onze Goese col lega's! Als het niet zo in de papieren zou lopen, zouden we hen graag ter gelegenheid van Sinter klaas, of gewoon zo maar, een encyclopedie aanbie den (natuurlijk niet de Katholieke Encyclope die) opdat zij daarin zou den kunnen naslaan wat moeilijke woorden bete kenen. Met betrekking tot de wethoudersverkie zing in Terneuzen te spreken van „roomse in filtratie" is een weinig tendentieus. Wij zien er niet anders in dan dat men zowel in Terneuzen als in Axel rekening houdt met de zich wijzi gende samenstelling van de bevolking. De grootste raadsfractie in Axel is die van de KVP! Doch laat ons nu toch dit steeds meer uit de mode rakende geharrewar over die katholiek-pro testantse tegenstelling achterwege laten. Laat ons lieuer zien naar de langzaam verbeterende verhouding, de groeiende verdraagzaamheid, de sa menwerking zelfs. Daar van zijn vele voorbeelden te noemen. Een tijdens de wethou dersverkiezingen opge vangen geluid heeft ons ernstig aan het denken gezet, want zo zijn wij dan ook wel weer eens. In Hulst hoorden wij nl~ door twee mensen beto gen dat een raadslid zich geheel boven de publieke opinie moet kunnen stel len. dat hij zelfs regel recht tegen die volksopi nie moet kunnen ingaan en dat hij bij het beoor delen der voorstellen met niemand anders te maken heeft. Dit lijkt ons een heel interessant onder werp voor een verschrik kelijk onvruchtbare dis cussie. De eerste conclu sie uit deze meningen is, dat een raadslid dus, na door de gemeentenaren te zijn gekozen, niets meer met hen te maken heeft. Hij kan dus, als hij dat nodig vindt, een be paalde kwestie geheel te gen de mening van zijn kiezers in oplossen. Hij kan redeneren: de liele gemeente wil nu wel dat er dit en dat gebeurt, maar ik ben erop tegen en dus gebeurt het niet. Nu geloven we niet dat degenen die dit onder werp in de raad van Hulst aansneden, deze consequentie aanvaarden, maar ze bestaat noch tans. Het komt ons ech ter voor, dat juist een besturende instantie als de gemeenteraad het he laas nog enige officiële lichaam is (en dan nog slechts in kleinere ge meenten) dat geregeld voeling met de doodge wone burger kan houden, dat zijn beleid kan bepa len regelrecht naar de wil van de bevolking, die immers zichzelf, via zijn gekozenen, bestuurt. En daarom geloven we dat juist een raadslid niet zo hoog boven op zijn zetel moet kruipen, dat hij de publieke opime niet meer waarneem* Bekijkt men de branche, waarin de werklozen zijn, dan wordt men ge waar, dat de bouwnijverheid er 328 heeft, tegen 285 in aug. vorig jaar; procentueel zijn er de meeste werk loze bouwvakarbeiders in w.-Z.-Vl. waar bitter weinig woningen en ge bouwen meer onderhanden zijn. De metaalnijverheid vertoont een stijging van 44 tot 134 en de land bouwbedrijven van 151 tot 234. Het transportpersoneel heeft een cijfer van 82 (50) en de textielnijverheid van slechts 24 (7). Meer dan een verdubbeling laten de losse arbeiders zien; er zijn er mo menteel 390 werkloos tegen 166 in aug. '57. Bij de mindergeschikten zijn deze cijfers resp. 688 en 545. Tekenend is ook dat niet alle jeug dige, van de school vrijgekomen krachten terstond in het arbeidspro ces konden worden opgenomen, wat voorgaande jaren niet het geval was. Van de ongeveer 700 jongens staan er nu nog 109 als werkzoekende inge schreven, waaronder 37 elektriciens en 21 kantoorbedienden. Gebrek aan aanvullende werken Zorgelijk noemde men het op het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening, dat in Zeeland momenteel zo weinig aanvullende werkobjecten zijn, in tegenstelling met andere pro vincies. In totaal werken er thans in Zeeland op deze objecten 392 werk zoekenden, wat ongeveer twintig pro cent van het aantal werklozen is. In Drente bijvoorbeeld is dit zestig pro cent. Een kleine troost hierbij is dat deze winter de herverkavelingswer- ken op Schouwen-Duiveland en bij Hoedekenskerke voor een deel in handkraeht zullen uitgevoerd worden en dat de aanleg van een delingsdijk op Schouwen deze week aanbe steed ook weer werkverruiming geeft. Wallen en Axelse kreek Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn en kele belangrijke aanvullende werken nog in behandeling bij diverse de partementen. Het betreft het omzet ten van de Axelse kreek in een re creatiegebied en herstel van de wal len te Sluis en Retranchement. In de Axelse kreek zitten 13.000 manweken en in de wallen-restauratie 30.000. To taal vergen deze objecten, die men in 5 a 6 jaar zou willen uitvoeren, echter 4 miljoen, waarin ook de ge meenten moeten bijdragen. Dat men over zo'n uitgave even nadenkt ligt voor de hand. Het aantal aanvragen om arbeids krachten is in augustus flink geste gen n.l. van 377 tot 745. Dit zegt evenwel minder dan het lijkt, omdat de bietencampagne dit jaar vroeger begint. In dit verband vroeg alleen de suikerbietenverwerkende industrie te Sas van Gent al 100 man eerder aan dan in augustus 1957 en in totaal 439. In de metaalnijverheid is er ook nogal vraag maar niet altijd is die te bevredigen uit het aanbod en ze ker niet als het om gespecialiseerde krachten gaat. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-3% Nederland '47 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 Woningbouw Laagste koers 199 191 184 3/4 330 275 316 1/2 384 3/8 190 164.60 138 1/2 142 230 67 1/4 103 1/2 117.60 91 3/4 95 3/8 94 3/8 109 1/4 Hoogste koers 205 1/2 191 3/4 193 334 1/2 277 1/2 326 396 192 166.50 141 145 233 1/2 67 1/2 106 3/4 123.30 92 1/16 95 9/16 94 3/4 109 5/8 Vrijd. 5-9 laatste tijdvak 201 5/8 191 3/4 193 334 1/2 323 7/8 393 1/4 191 3/4 164.65 141 142 230 67 1/2 103 1/2 118 91 15/16 95 3/8 94 21/32 109 5/8 Koersverschil t.o.v. vorige week 3 7/8 12 1/8 15 1/4 1 1/4 0.55 13/4 3/8 1/2 1/2 1 1/4 0.10 3/32 3/32 7/32 3/8

de Stem | 1958 | | pagina 3