Engeland en Canada houden zich gedekt Eis van 18 jaar tegen A'damse glazenwasser Washington gemaand tot voorzichtigheid Verschoppelingen.... Vierling geboren in Deinum (Friesland) Geen heldinnen van het socialisme.... Ik viel in slaap beweerde verdachte EVEN MAAR „Geen wereldoorlog om Quemoy" Type is nog niet bekend DAGBLAD VOOR ZEELAND KROESTJEV ONDERBRAK VAKANTIE Visserijkwestie Denemarken wil verdrag herzien Bevelhebber Zevende Vloot op Formosa Baby s maken het goed Gigantisch smokkelkomplot in Italië Kinderen gedood om zijn vrouw te treffen Zonnig en warm „Wie is deze man?" Rassenkwestie Schoolboycot uit protest Toch voorwerpen van „Hugo de Groot" op de „Perion" Prauw met veertig Indonesiërs geland op N.-Guinea Op Sumatra Masjoemi en nog 3 partijen verboden PNEM-reactor 98e JAARGANG No. 22853 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: K H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. j. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M, Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 6 SEPT. 1953 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. UHUDLHU rt AEKbMreu- Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Premier Kroestjev van de Sovjet- Unie heeft donderdag in een onder houd met de Britse linkse labourlei- der Tony Zilliaeus verklaard, dat hij wegens „dringende kwesties" naar Moskou was teruggekeerd. Volgens diplomatieke waarnemers spelen er op binnenlands gebied in de Sovjet-Unie op het ogenblik geen belangrijke kwesties, zodat de drin gende reden voor Kroestjev om zijn vakantie op de Krim te onderbre ken, op internationaal vlak moet wor den gezocht. Naar de commentaren in vrijwel alle grote Moskouse bla den over de toestand in het verre oosten te oordelen is dat de spanning in de Straat van Formosa. De commissie van buitenlandse za ken van het Deense parlement heeft donderdag een regeringsvoorstel goedgekeurd om aan Engeland her ziening van de visserijconventie te vragen. De conventie is in 1955 voor 10 jaar gesloten. Zij geeft Britse trei- lers het recht in de meeste wateren rondom de Faroer-eilanden tot op de driemijlszone te vissen De Faroer-eilanden, halverwege tussen IJsland en Schotland, hebben de afgelopen weken bij de 'regering in Kopenhagen aangedrongen op uit breiding van de visserijgrens tot twaalf mijl. IJslandse kanonneerboten hebben, naar een mededeling van de Britse admiraliteit, opnieuw getracht twee Britse treilers nabij de IJslandse kust te enteren. Volgens het verslag van het Britse fregat „Eastbourne", dat de Britse vissersvloot beschermt, hadden twee kanonneerboten een half uur naast twee treilers gevaren, met een groep manschappen gereed om over te springen. VOLGENS betrouwbare inlichtingen zal prof. mr. A. M. Donner van de Amsterdamse universiteit benoemd worden tot president van het Hof van der drie Europese gemeenschappen. De samenstelling van dit hof zou zeer binnenkort bekend worden ge maakt. GOUVERNEUR FOOT van Cyprus is weer naar Londen vertrokken voor besprekingen met MacMillan, die, naar men aanneemt, de eventuele terugkeer van aartsbisschop Maka- rios naar Cyprus tot onderwerp heb ben. IN HET VERSLAGJAAR 1957/1958 van de Bank Indonesia heeft de re publiek meer moeilijkheden op eco nomisch gebied ondervonden dan ooit het geval is geweest. De gouver neur van de bank bepleit een directer ingrijpen van de staat in de econo mische verhoudingen. BINNEN enkele dagen zal Philips een microscoop introduceren, die tot twee miljoen maal vergroot. „Spoet nik voor de microcosmos", noemt men hem. PRESIDENT NASSER van de Ver enigde Arabische Republiek heeft in Cairo een nieuwe munitiefabriek ge opend, die zelfs de zwaarste mu nitie voor wapens van Russische makelij kan vervaardigen. HET AMERIKAANSE ministerie van Defensie heeft vrijdagavond meege deeld, dat het onwaarschijnlijk is, dat de V.S. deze maand een nieuwe po ging zullen doen om een raket naar de maan af te schieten. 5? Engeland en Canada hebben zich gisteren gedistancieerd van het Amerikaanse standpunt met betrekking tot de situatie in het Verre Oosten. De Canadese regering heeft Washington gewezen „op de noodzaak van zelfbeheersing". Een woordvoerder in Lon den zei, dat de Britse regering van oordeel is, dat Quemoy en Mat- soe tot het grondgebied van communistisch-China behoren, maar dat zij niet akkoord gaat met het gebruik van geweld tegen de nationalisten. Het is zonder meer duidelijk, dat Engeland geschrokken is van de Amerikaanse bekendmaking, dat de kusteilanden zo nodig door Ameri kaanse troepen verdedigd zullen worden. In Londen wil men om Quemoy en Matsoe in geen geval een wereldoorlog riskeren. Eden heeft indertijd al onderscheid gemaakt tussen Formosa en de kusteilanden. Hij drong er toen bij de nationalisten op aan, dat zij zich van deze eilanden zouden terugtrekken. „Dit standpunt is onveranderd gebleven", aldus de woord voerder van het Foreign Office. sche kanalen geschiedde, was geweld toch hun voornaamste middel. Daar om moet men thans ook rekening hou den met hun uitbreidingsdrang naar de nieuwe volkeren van zuidoost-Azië en naar Korea, aldus Herter, die ook de bevolking van de Philippijnen aan maande op haar hoede te zijn. De „Pravda" heeft gisteren een felle aanval op de V.S. gedaan. Volgens het Russische blad zal de Sovjet-Unie de militaire voorbereidingen in de Stille Oceaan niet werkeloos gadeslaan. „Het Sovjetvolk, gebonden door banden van broederlijke vriendschap en weder zijdse hulp met de Chinese Volks republiek, zal elke hulp verlenen aan zijn broeders, het Chinese volk, om de onbeschaamde en extremistische avonturiers en oorlogsuitlokkers tegen te houden". Degenen die „het nieuwe militaire avontuur" in het Verre Oosten bera men en organiseren moeten niet ver wachten, dat „de tegenstoot beperkt zal blijven tot de voor de kust lig gende eilanden en de straat van For mosa. Zij zullen een vernietigende slag incasseren, die een einde zal maken aan de imperialistische agressie in het Verre Oosten", aldus de „Pravda". De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Herter heeft vrij dagavond als zijn mening te kennen gegeven, dat communistisch-Chinese militaire operaties in de straat van Formosa van direct belang zijn voor de vrije volkeren van het Aziatische vasteland. De communisten zouden zich deer lijk vergissen indien zij menen een zwakke plek in de straat van Formosa te kunnen vinden. Hoewel hun expan siedrang de laatste maanden meer door ondermijning en indringing in politieke, economische en psychologi- Overleg De opperbevelhebber van de zeven de Amerikaanse vloot, vice-admiraal Wallace M. Beakly, is na een verken ning van de straat van Formosa en de zeeën in de buurt op Formosa aan gekomen, waar hij besprekingen zal voeren met Amerikaanse en Chinees- nationalistische militaire autoriteiten. Beakly arriveerde met het vlagge- schip van de zevende vloot in de ha ven Keelung, in het noorden van het eiland. Na zijn aankomst in de stad begaf hij zich direct door naar Taipeh, waar hij besprekingen zal voeren met vice-admiraal Roland Smoot, de hoog ste Amerikaanse militaire autoriteit op Formosa, en schout-bij-nacht Paul Blackburn, die de leiding heeft van de Amerikaanse militaire eenheden die in de straat van Formosa opereren. De Amerikaanse democratische se nator Wayne Morse heeft donderdag avond geëist, dat het Amerikaanse congres in spoedzitting bijeenkomt om president Eisenhower en diens minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, te controleren in hun, door Morse ge noemde „gevaarlijke buitenlandse po litiek". Bovendien dient, volgens Morse, de president de gehele kwestie-Formosa ter sprake te brengen in de Ver. Na ties. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de crisis in het Midden-Oosten de vrede in gevaar brengt. Drie Afrikaanse civet-katjes, die werden geboren in het Noor der Dierpark te Emmen zijn na de geboorte direct gescheiden van de moeder die bij voor gaande gelegenheden haar jon gen heeft doodgebeten. De dier tjes werden onmiddellijk na de geboorte met een Föhn ge droogd, om daarna aan de zor gen van een zogende hond te worden toevertrouwd. De 20-jarige mevrouw J. Lau- tenbach-Spoelman te Deinum (Fr.) heeft het leven geschon ken aan een vierling: twee jon gens en twee meisjes. Direct na de geboorte zijn de kinderen overgebracht naar het Diacones- senhuis te Leeuwarden. De babies maken het goed. .Ook de toestand van de moeder laat zich gunstig aanzien. Mevrouw Lautenbach wordt vandaag 21 jaar. Het gezin Lautenbach woont in bij de schoonouders, de familie W. Spoelman. Bij deze familie thuis zijn de baby's geboren. De kinderen heb ben de namen Meint, Willem, Dirkje en Iet je gekregen. De vader van de vierling is de 25- De Italiaanse politie is op het spoor gekomen van een wijdvertake smok kelorganisatie, die werkte met Ame rikaanse militaire invoervergunningen waarop geen invoerrechten worden geheven en bovendien medewerkers moet hebben bij de Italiaanse douane. De organisatie smokkelde elektrische apparaten, die in Frankrijk, Zwitser land, Duitsland en Oostenrijk werden aangekocht. Dank zij de met medewer king van Amerikaanse militairen ver kregen invoerpapieren konden de arti kelen met grote winsten in Italië van de hand worden gedaan. Geschat wordt dat de „onderneming" voor een waar de van 20 miljoen gulden aan radio toestellen, elektrische scheerapparaten, bougies en andere zaken in het buiten land aangekocht heeft. Mendes France zegt „„nee" Mendès-France, de gewezen radi cale premier van Frankrijk, heeft verklaard, dat hij „neen" zal zeggen bij het referendum van 28 september over de nieuwe grondwet. Hij noem de het ontwerp „gevaarlijk voor het land, gevaarlijk voor de rust in het land en gevaarlijk voor de democra tie". 5? Verwachting van het KNMI tot vanavond: Zonnig en warm, met in het zuidwesten van het land toenemende onweerskans. Matige wind uit het zuiden. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige zuidenwind. Zonnig en warm met een kleine kans op onweer. Vandaag: zon onder 19.17 uur, maan op 23.13 uur. Morgen: zon op 6 uur, zon onder 19.15 uur; maan onder 15.10 uur. Maandag: zon op 6.02 uur, maan op 0 06 uur. Achttien jaar gevangenisstraf heeft gisteren de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 30-jarige glazenwasser M. Z. uit de hoofdstad, die op 24 januari jl. in zijn huis aan de Kattenburgertussenstraat de gaskraan had opengezet, waardoor zijn drie kinderen om het leven kwamen. De man was naar een ver jaarspartijtje geweest bij de overburen, was daar beschonken vandaan gegaan. Naar hij zei, had hij zijn vrouw aan het schrikken willen maken, met wie hij geregeld in onmin leefde. r.om had hij de kraan opengedraaid. Hij was toen echter in slaap f®ya"en met het afschuwelijke gevolg. De officier was van oordeel dat tr/ff ZIJn kl"deren opzettelijk had omgebracht om zijn vrouw te treffen. De vrouw van de glazenwasser wilde die avond niet mee naar huis gaan. „Ik wist wat me te wachten stond als hij dronken was", zei ze. Kwaad verliet de man daarop het huis van de overbuurman en keerde terug naar zijn eigen woning. Korte tijd later waagde hij echter een tweede poging om zijn vrouw te pverreden. Hij ging terug naar het huis aan de overkant en zei tegei. zijn vrouw om haar te intimideren: „Ik heb de gaskraan open gezet". De vrouw schrok hevig en op haar alarm ging de overbuurman, de 45- jarige fabrieksarbeider H. T., snel poolshoogte nemen. Hij trof verdachte boven aan de trap aan. Deze wilde hem eerst niet laten passeren. Later lukte hem dit toch en het tweetal (beiden verkeerden onder de invloed van ster ke drank) stond in de keuken, waar geen spoor van gaslucht te ruiken was, drie kwartier met elkaar te praten. Tenslotte, midden in de nacht, was de fabrieksarbeider naar zijn huis te ruggekeerd. Voor de derde en laatste maal kwam de verdachte korte tijd later terug bij zijn overbuurman en voor de laatste maal poogde hij zijn vrouw te overreden naar huis te ko men. Tevergeefs echter. „Inderdaad heb ik toen in de keu kenkast de hoofdgaskraan openge draaid en ook de kraantjes van het gasstel", zo bekende hij ter zitting, „maar dat deed ik pas toen ik aan de overzijde in de straat de voordeur had horen piepen en niet beter wist, dan dat mijn vrouw op weg naar huis was. Daarna ben ik op bed gaan liggen in de tussenkamer en prompt in slaap gevallen". Toen zijn echtgenote, die op een pro visorisch bed op de grond bij de over buren sliep, 's ochtends om zeven uur f i"001* ^eeuw bedekte straat over stak en de trap naar haar eigen wo ning beklom, rook zij onmiddellijk een sterke gaslucht, rende in paniek naar de overloop, opende de deur naar de woonkamer en zag toen door de tus senkamer heen, waar haar man hele maal onder de dekens lag, in de ach terkamer twee van haar drie kinde ren op de grond liggen. „Twee van de drie kinderen zijn ken nelijk nog wakker geworden en hun bedje uitgegaan", vertelde de hoofd agent. „Zij zijn toen op de grond ge storven". Verdachte boog het hoofd toen de foto van de drie kleintjes ge projecteerd werd. Zijn vrouw barstte in snikken uit. Het oudste zoontje was zes jaar, de twee andere kinderen, een meisje en een jongen, waren een tweeling van 2% jaar oud. „Wie is deze man, tegen wie deze verschrikkelijke beschuldiging: het doden van zijn eigen kinderen, is in gebracht?" zo begon de officier van justitie zijn requisitoir. Hij vermeldde dat de verdachte bij de politie aan vankelijk gesuggereerd heeft, dat een van zijn kinderen zelf de kraan zou hebben opengedraaid. Pas maanden later bij de rechter-commissaris be kende hij dit zelf te hebben gedaan. De officier memoreerde dat verdach te na alcoholgebruik altijd enorm agressief was, speciaal tegen zijn eigen vrouw. Eens trof zij drie messen en een bijl aan. toen zij 's nachts in haar bed stapte. Voorts illustreerde de officier met een voorbeeld, hoe verdachte steeds door middel van zijn kinderen zijn vrouw trachtte te treffen. Op Sint Nicolaasavond van het vorig jaar had zy met grote zorg en liefde cadeautjes klaargemaakt. De verdachte verbrand de de verpakking en zonder dat zijn vrouw het wist verstopte hij de ca deautjes, zodat deze hoogtijdag voor de kinderen volkomen in het water viel. De raadsman meende dat opzet om te doden niet was bewezen en dat de consequenties daarvan waren dat de voor moord en doodslag vereiste opzet evenmin is bewezen. Hij vroeg vrij spraak. Mocht de rechtbank een andere mening huldigen, dan bepleitte de raadsman eerst het uitbrengen van een tweede psychiatrisch rapport. De Oostduitse filmmaatschappij „Defa" wordt op het ogenblik overstelpt met kritiek, omdat zij in een adverentie een „jong, aardig en gelukkig meisje heeft gevraagd dat een rol zal moeten vertolken in een nieuwe film. Een dergelijke wijze van adver teren heeft volgens de communis ten aangetoond, dat de leiding van de filmmaatschappij het slachtoffer is geworden van ,,het gebrek aan cultuur in de westerse wereld". In plaats var te adverteren had den vertegenwoordigers van de filmindustrie naar een fabriek moeten gaan om daar een meisje uit te zoeken voor het vertolken van een filmrol. De meisjes die hebben gereflec teerd op de annonce zitten echter niet minder in het schip. Volgens het jeugdblad „Jongewereld" zijn de 800 meisjes die zich kandidaat hebben gesteld niet „het slag na tuurlijke meisjes zoals de repu bliek dat kent". Het zouden slechts meisjes uit miljoenen zijn, die het leven van iedere dag trachten te ontsnappen. Van verschillende zijden is raad gegeven in de kwestie. Er is ge adviseerd dat de meisjes een boek over de helden van de socialisti sche wereld ter lezing wordt ge geven en toekomstige officieren van het volksleger hebben aanbe volen, dat de meisjes naar de fa briek of een collectieve boerderij worden gestuurd om „een socialis tische kijk op het leven" te krij gen. jarige heer S. Lautenbach. Hij is werk zaam in het bedrijf van het intercom munaal waterleidinggebied Leeuwar den. Het echtpaar, dat niet zo lang ge leden is getrouwd woont, in afwach ting van een eigen woning die inmid dels al in zicht is, in bij de schoon ouders. De vie-- kinderen, die in een couveuse geplaatst zijn, variëren in gewicht van 1050 tot 1800 gram. In het plaatsje Van Buren, Arkan sas, hebben 41 blanke scholieren de middelbare school geboycot uit pro test tegen de toelating van negers tot de school. Die dag kwam slechts één neger op school, twee reden voorbij met hun ouders, zagen de jongens onder een boom zitten en lieten zich niet op school zien. „We zullen buiten de klassen blij ven totdat de negers zeggen dat ze niet naar school zullen terugkeren", zei een 17-jarige blanke jongen. Van Buren, gelegen in noordweat- Arkansas, heeft tot dusver weinig moeilijkheden gehad met de school- integratie. Er werden verleden jaar 24 negerscholieren tot de school toe gelaten. Uit betrouwbare bron wordt verno men dat de schipper van het Spaanse vissersschip „Perion" tóch verschil lende van de „Hugo de Groot" af komstige voorwerpen en documen ten aan de Spaanse scheepvaartauto riteiten heeft overhandigd. Zoals be kend, ontkende de schipper zaterdag dat zijn schip voorwerpen van het verongelukte Nederlandse vliegtuig opgepikt had. Vermoed wordt dat bil de stukken, die nu in handen zijn van de scheep vaartautoriteiten, twee navigatie- handleidingen, twee stel kaarten, twee zwaar beschadigde vliegtuig- stoelen en enige persoonlijke docu menten van passagiers zijn. Volgens mededelingen van de be volking is op Ned. Nieuw-Guinea een prauw geland op het eiland Am sterdam", ten noorden van de Vo gelkop, met plusminus 40 personen, afkomstig uit Indonesië aan boord. Bestuur en politie stellen een on derzoek in. Op last van de chef-staf van het Indonesische leger, luitenant-gene raal Nasoetion, zijn in bepaalde delen van Sumatra en Celebes vier poli tieke partijen verboden, namelijk de islamitische partij Masjoemi, de protestantse partij, de socialistische P.S.I. en nog een kleinere partij. De maatregel is genomen omdat enige leden van deze partijen in be doelde gebieden zich hadden schul dig gemaakt aan strafbare feiten, of verbindingen met het opstandelingen regiem hadden onderhouden. Het zal nog wel even duren voordat vaststaat wat voor soort kernreactor centrale de P.N.E.M. in de nabijheid van Geertruidenberg zal gaan bou wen. De studie hierover is nog niet beëindigd. Voor het overige bestaat alleen nog het plan-Gelissen, inzake de bouw van een kernenergiecentrale voor de Limburgse Elektriciteitsmaatschap pij, in samenwerking met een Belgi sche onderneming. Maar dit plan heeft nog geen concrete vorm. An dere plannen zijn er tot op dit ogen blik niet. Niettemin kan men er wel zeker van zijn, dat er in de tweede helft van deze eeuw op verschillen de plaatsen van ons land kernener giecentrales tot stand zullen komen Dit heeft de voorzitter van de Ne derlandse commissie voor atoom energie, mr. C. L. W. Fock, vrijdag ochtend in Genève tegenover een ver slaggever van het A.N.U. verklaard Mr. Fock zette uiteen, dat de nood zaak om op korte termijn te beslis sen over de verhoging van de ener- gieproduktie door middel van atoom energiecentrales de laatste tijd iets minder sterk blijkt te zijn dan ten tijde van de publikatie van het rap- port van de „drie wijzen van Eura tom". De behoefte aan energie stijgt iets minder en de voorraden fossiele brandstoffen stijgen iets meer dan destijds in dat rapport kon worden voorzien. Koningin Juliana heeft gisteren Dordrecht bezocht. Noortje van der Dussen, het kleindochtertje van de burgemeester, mocht de koningin bij haar aankomst in de stad bloemen aanbieden. Het duurde echter nog even en het wachten in de zon werd steeds moeilijker... De verleiding van de zachte loper, op het stadhuis bordes, werd te groot.

de Stem | 1958 | | pagina 1