WATER ROND EILANDEN VAN ONS, ZEGT MAO BONN HULDIGDE AGENT VAN POLITIE w ihïfaifi Eisenhower: Zo nodig troepen naar Quemoy ALTIJD HEER BLIJVEN... Mist als extra-plaag voor Britse vissers I Nieuwe, uitdagende maatregel van rood-China De Gaulle introduceerde zijn nieuwe grondwet Notting Hill had even rust HERRIE BIJ ARGENTIJNSE LUCHTMACHT Formosa wordt bevrijd.... V.S. hebben geen haast Leiders opstandelingen zullen vervolgd worden De 100.000 is eruit Geraldine mocht niet blijven.... r' "N I? Ook daarover pu- iere advertenties ge- een gemiddelde zijn. DAGBLAD VOOR ZEELAND Atoomcentra/es Indonesische procureur-generaal Relletjes rond het podium ZENUWOORLOG BIJ IJSLAND Onweerskans Amerikaanse hulp voor Libanon Omdat hij de minister trotseerde..... PLAATSVERVANGER I het is Venkafo kwaliteit i ar moeten Uw Hel vitamine A en dagelijks nodig? vilannne A cafoteen 375 I.E. 1525 pi 485 I.E. 1675 ft% 485 U. 1826 n 486 i.e. 2000 pz Ares verslaan...- Dan, waggelend Ischonkene, vlucht hij I uitgang, terwijl het lionende gefluit en ge- lienigte zijn trommel- Ihijnt te scheuren...- 98e JAARGANG No. 22852 Uitga re N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland bUd i VRIJDAG 5 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstiaat 41. tel. no^35L^ Terwijl de Engelse regering over weegt of de immigratie van kleur lingen verminderd moet worden, en de politie met radiowagens, cellen- auto's en politiehonden in het Lon- dense Notting Hill patrouilleert, schijnt, voor wat de rassenrelletjes betreft, een adempauze te zijn inge treden. Woensdagavond en -nacht was het rustig in het Londense district dat enkele dagen achtereen een slagveld leek. Het regende hard en weinig mensen vertoonden zich in de stra ten. De politiemannen vingen de meeste regen.... De hoge commissaris van Ghana heeft betere politiebescherming ge- eist voor de immigranten uit Ghana, die in Londen wonen. „De andere vertegenwoordigers van Afrikaanse en Aziatische regeringen in Londen houden de ontwikkelingen in het oog", voegde hij er aan toe. Norman Manley, „chief minister" van Jamaica, is gisteren naar Lon den gereisd. Vóór zijn vertrek uit Kingston zei hij besprekingen te zullen voeren met de Engelse rege ring en, mocht dat nodig blijken, desnoods zelf naar Notting Hill te zullen gaan, om te pogen de relletjes tegen te houden. Gewapende officieren hebben woens dag de Argentijnse minister voor de luchtmacht, commodore Huerta, be let zijn ministerie te betreden. In het gebouw werden vijftien scho ten gehoord, maar men verklaarde dat niemand werd gewojnd. In welingelichte kringen werd ge zegd, dat dit incident het gevolg is van een conflict tussen verschillende groepen in de luchtmacht. Minister Huerta zou het beëdigen van officieren bijwonen. Na de gebeurtenissen in het minis terie heeft de Argentijnse president, Frondizi, de opperbevelhebber van de luchtmacht, generaal Moragues, en twee andere hoge luchtmachtoffi cieren ontslagen. De onderminister voor de lucht macht heeft later bekendgemaakt, dat Huerta persoonlijk het bevel over de luchtmacht op zich heeft geno men en dat een aanbod tot samen werking van andere groepen van de strijdkrachten van de hand gewezen is. Bases en gebouwen van de Argen tijnse luchtmacht zijn door zwaar bewapende mannen omsingeld. De toestand in het Verre Oosten is gisteren kritieker ge worden door een besluit van rood-China, de territoriale wateren uit te breiden tot twaalf mijl. De regering in Peking voegde aan deze maatregel ter verklaring toe, dat „de nieuwe grens zal gelden voor alle gebieden van de Volksrepubliek, dus ook voor Formosa en alle andere eilanden die aan China behoren". Minister Dulles verklaarde gisteren, dat Eisenhower niet zal aarzelen Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken voor de ver dediging van de nationalistische eilanden, als hij dat nodig acht voor de veiligheid van Formosa. Dulles zei dit te Newport (Rhode Island), waar de president met vakantie is. De minister legde zijn verklaring af met mach tiging van de president, nadat hij meer dan anderhalf uur met hem had geconfereerd. Hij zei, dat Eisenhower niet zal aarzelen te concluderen dat Formosa zelf bedreigd wordt, als er een aan val wordt gedaan op Quemoy, Matsoe of andere eilanden voor de kust van het Chinese vasteland. 55 55 Amerika en Engeland hebben reeds te kennen gegeven, dat zij de nieuwe twaalfmijlszone niet erkennen. In Was hington vermoedt men, dat het Chi nese besluit op de eerste plaats ten doel heeft de blokkade van Quemoy en de andere eilanden voor de kust te verscherpen. Daar Quemoy en Matsoe binnen de zone liggen, zouden bijvoor beeld Amerikaanse oorlogsschepen geen vrachtvaarders van de nationa listen mogen escorteren, die naar deze eilanden op weg zijn. Slechts de Sovjet-Unie, Indonesië en IJsland erkennen een begrenzing der territoriale wateren twaalf mijl bui ten de kustlijn. De meeste andere lan den, waaronder de Verenigde Staten, hebben een driemijlsgrens en wensen de twaalfmijlengrens niet te erkennen. De regering van Peking heeft giste ren ook uiting gegeven aan haar voor nemen Formosa en de naburige eilan den met alle mogelijke middelen en op een geschikt tijdstip te „bevrijden". Dit is een zuiver Chinese binnenlandse aangelegenheid en buitenlandse in menging zal niet worden geduld, aldus de verklaring. Minister Dulles legde er in zijn ver klaring de nadruk op, dat Eisenhower nog niet tot die conclusie was geko men, dat Formosa wordt bedreigd. Als dat we] geschiedt, zal actie volgen die „zowel te juister tijd als doelmatig" is, zo zei hij. De Ver. Staten hebben ondanks het uitgesproken voornemen van de com munisten om Quemoy aan te vallen nog niet de hoop opgegeven, dat Pe king niet de vredeswil van de mens heid zal willen trotseren. „De president en ik hopen oprecht", aldus Dulles, „dat het Chinese com munistische regime niet weer, zoals in Korea, de grondbeginselen zal tar ten waarvan de wereldorde afhangt, nl. dat strijdkrachten niet gebruikt dienen te worden om territoriale ver langens te bevredigen". Elk gebruik van naakt geweld zal een kwestie op werpen die ver boven de eilandjes voor de kust en zelfs de veiligheid van Formosa uitgaat. Een dergelijke ont wikkeling zou „wijdverspreid gebruik van geweld in het Verre Oosten aanr kondigen, dat de vitale posities van de vrije wereld en de veiligheid van dp Ver. Staten in gevaar zou brengen". Overigens voegde Dulles hier nog aan toe, dat het niet „voor de hand ligt" dat de pogingen die de Chinese communisten doen of mogelijk nog zullen doen „niet kunnen worden be dwongen door de moedige cn zuiver defensieve inspanning van de nationa listische strijdkrachten van Formosa, met de aanzienlijke logistieke bijstand die de Ver. Staten verschaffen". Rlokkade In Amerikaanse en nationalistisch Chinese militaire kringen op de Que- moy-eilanden is men algemeen van oordeel, dat de communisten zich een algehele blokkade van deze eilanden ten doel gesteld hebben, voorafgaande aan een invasie op minstens één of twee kleine eilanden. Wat de blokkade betreft zijn zij reeds grotendeels geslaagd. Hun bombarde menten in een halve boog rond de eilanden hebben de bevoorrading door de lucht en over zee praktisch geheel stilgelegd. Bovendien is de communis tische marine zeer actief. Maandag avond moest bijvoorbeeld een natio nalistisch troepen- en bevoorradings konvooi van de Pescadores onverrich- terzake terugkeren door het optreden van communistische torpedo- en kanon, neerboten. Het vliegveld van Quemoy is na de herhaalde beschietingen onbruikbaar geworden. Bovendien staan op zes bases op het vasteland nog grote aan- aantallen Migs gereed om alle verkeer door de lucht tot een uiterst riskante onderneming te maken. Dr. Norman Hilberry heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten zich niet haasten met de bouw van kern energiecentrales. Dr. Hilberry, die directeur is van het Nationaal Ar- gonne laboratorium van de Ameri kaanse commissie voor atoomener gie, heeft donderdag in Genève ge zegd, dat Amerika pas over 20 tot 25 jaar genoodzaakt zal zijn elektri citeit mede van kernenergiecentrales te betrekken. Dit zal dan niet het geval zijn om dat de vooraaad klassieke brandstof fen ontoereikend zou worden, maar omdat de winning en het vervoer van die brandstoffen dan geen gelijke tred zal kunnen houden met de groei van de behoefte aan energie. Het ieit, dat er geen onmiddellijke noodzaak hiertoe is, stelt de Verenig de Staten in de gelegenheid, een aan tal kerenergiecentrales te bouwen van verschillende typen, opdat uitge maakt kan worden, welk type te zij ner tijd technisch en economisch het geschiktst zal zijn. De Indonesische procureur-gene raal, Soeprapto, heeft donderdag ver klaard, dat tegen de opstandelingen leiders van midden-Sumatra, met in begrip van de Masjoemi-voorzitter Mohammad Natsir, een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Hij legde deze verklaring af na de bekendmaking door Kasman Sin- DE WESTELIJKE militaire bevel hebbers in West-Berlijn hebben bij de Russische commandant geprotes teerd tegen de maatregelen die de Oostduitsers hebben genomen om te verhinderen, dat Oostberlijners in het westen van de stad gaan werken. VAN EEN BRITS militair die in een jeep door Nicosia (Cyprus) reed, werd een been verbrijzeld toen vlak bij de jeep een bom ontplofte. IEDERE VROUW kan voortaan een volmaakt passende japon zelf ma- ken. Dit met behulp van een zoge- naamde pas-robot, die door een Arn hemse confectie-specialist, G C Daudt, is uitgevonden. KONING SAOED zal 150 miljoen lire moeten betalen aan een Italiaanse architect, die voor hem een ontwerp heeft gemaakt voor een paleis, waar van de vorst bij nadere beschouwing toch maar geen gebruik maakte. OP DE LAATSTE dag van het kos terscongres in Nijmegen hebben mgr. Bekkers en prof. W. Asselbergs (An ton van Duinkerken) gesproken over de betekenis van het kosterschap in de kerk en in de maatschappij, DE HEER A. H. HASSELMAN, Ne derlands diplomatieke vertegenwoor diger in Djakarta, zal vandaag naar Indonesië terugkeren. Hij heeft dienstbesprekingen in Den Haag ge voerd. BIJ 80 KILOMETER snelheid slijt een autoband driemaal zo snel als i,!l eerv SI?e"1eid van 48 kilometer per u ,r' Du heeft een onderzoek met be- p van isotopen uitgewezen. IN VRIJWEL geheel Nederland is gis- ï?„mnaJV0.n,d e.en zeer helder noorder- duidelijk waargenomen. godimedjo, een der leiders van de Masjoemi, dat de leden van deze partij die zich bij de opstand op Su matra hadden aangesloten niet zul len worden geroyeerd. Mr. Soeprapto zei, dat tegen de lei ders der opstandelingen (die zich nog steeds in de door de rebellen bezette gebieden ophouden) zodra zij zijn gearresteerd, een onderzoek zal worden ingesteld. Mocht hun vervol ging gerechtvaardigd zijn, dan zullen zij door het gerechtshof worden be recht, „in overeenstemming met de positie welke zij vroeger in de rege ring innamen". Tot het indrukwekkend aantal be langrijke leden van de Masjoemi, die zich in het begin van dit jaar bij het opstandelingenregiem aansloten, be hoorden drie oud-premiers. Generaal de Gaulle heeft gis teren in een toespraak op de Place de la République te Parijs de Fransen opgewekt „ja" te zeggen op de nieuwe grondwet bij het referendum van 28 sep tember. Politie en brandweer hadden een cordon om het plein gelegd en op balkons en voor ramen hadden rechercheurs postgevat. Nochtans had de politie heel wat te stellen met demonstranten die poogden het kordon te doorbreken. Zij kreeg versterking en er werden arrestaties verricht. De betogers begonnen met stenen te gooien. Een paar auto's zijn omgeworpen en een politieman werd gewond door een steen die door een ruit van zijn auto werd gegooid. De betogers zijn door de politie achtervolgd. Er zouden verscheidene gewonden zijn gevallen. De nieuwe Franse constitutie wil een president aan het hoofd van de staat, met grotere macht dan nog ooit aan een president van de Franse republiek in de moderne geschiedenis is toegekend. De president (waarschijnlijk de Gaulle, tenzij intriges dat zouden ver hinderen), zal zeven jaar lang rege ren, na gekozen te zijn door een kies- De 31-jarige Parijse artiest Jean Louis Mercier (midden) kijkt hier toe terwijl een van de leden van zijn staf werkt aan een affiche ter voorbereiding van het nationale referendum op 28 september a.s. over de nieuwe Franse grondwet. „Ja voor Frankrijk" luidt de tekst onder de Franse driekleur, wel ke wordt vastgehouden door drie handen van verschillende kleur, symbolisch voor het moeder- land en de overzeese gebieds delen. college, dat uit vertegenwoordiger» uit het hele land zal zijn samenge steld. De president zal de bevoegdheid hebben de premier en de voornaam ste ministers aan te wijzen. De Algerijnse opstandelingen heb ben de bevolking van het gebied van Guelm.a in Algerië gewaarschuwd, dat mohammedanen, die meehielpen aan de organisatie van de volks stemming op 28 september, ter dood veroordeeld zullen worden. Verwachting van het K.N.M.l. (ot hedenavond: Vrij zonnig weer, met in het zui den een enkele kans op onweer. Matige oostelijke wind. Weinig verandering ir temperatuur. Vandaag: zon onder 19.20 uur- maan op 22.29 uur. Morgen: zon op 5.58 uur, maan onder 14.17 uur. Met handen en voeten gebonden ÜT in een juten zakis peJ Belgische fotograaf J Ri/c de Sonaybekend als „me- J J ™efr °:K" in Rome de rivier de t ingedoken. Om zijn waar- digheui op te houden, droeg hij een hoge hoed. Hij ..zwom" vijf j J kilometer de rivier af om een weddenschap te winnen. Me- neer O.K." die reeds jaren in Rome woont en een groot be- tvonderaar van de stad en de r'bier ,verwierf zich reeds bekendheid door elk jaar op zijn verjaardag midden in de winter, de Tiber in te duiken Een speciale verslaggeveraan boord van de Britse treiler „Lord Beatty", seint ons: Het werken aan boord van een Engelse treiler binnen de IJslandse 12-mijlenzone is geen grapje. Om de drie uur moeten er netten binnenge haald worden en gerepareerd. Het zicht is de laatste dagen nooit meer dan ongeveer 80 meter geweest, en dikwijls liggen de schepen verborgen achter dikke mistsluiers. Alle ogen zijn dan gericht op de ra dar. Want de IJslandse patrouille schepen kunnen in de mist heel dichtbij komen en als ze op de radar niet herkend worden is er weinig kans ze te ontlopen. Ze zwerven voortdurend rond de treilers. De V.S. hebben Libanon een on middellijke hulp ten bedrage van 2 miljoen dollar verleend. Dit meldt de Amerikaanse ambassade te Bei roet. PRESIDENT SOEKARNO heeft de staatshoofden van noord- en zuid- vietnam, van Pakistan en India, uit genodigd tot een bezoek aan Indone sië. .Een groot aantal autobezitters heeft woensdagochtend bloemen flessen drank, dozen sigaretten en andere geschenken gedepo neerd bij verkeersagent Sieg fried Hahlbohm, die dienst doet op een van de belangrijkste straatkruisingen in Bonn, dicht bij de bondskanselarij. Het was een tribuut aan Hahlbohm's per soonlijke moed. De agent staat namelijk dichtbij een straat met éénrichtingsverkeer. Wie het verkeersbord negeert snijdt een grote omweg af en kan snel naar de bondskanselarij rijden. Veel ministers en staatssecretarissen nemen die weg, met toestemming van agent Hahlbohm. In het burgerlijk Bonn beschouwt men zoiets als een aanwijzing voor iemands belangrijkheid. Op 29 april kwam minister Straus3 van defensie in zijn dienstauto, met chauffeur Leonhard Kaiser aan het stuur, op agent Hahlbohm toe rijden. De minister had een afspraak met Adenauer, die, tussen haaakjes, eigenlijk de enige is voor wie het pril vilege van het genegeerde verkeers bord bestaat. De anderen hebben het zich maar aangemeten. Strauss had dus haast. Maar agent Hahlbohm gaf hem een stopteken. „Doorrijden", zei minister Strauss en dus reed zijn chauffeur door. Een tram vol mensen die naar kantoor gingen, moest krachtig remmen, hetgeen voor de passagiers builen en schrammen opleverde. Toen chauffeur Kaiser de minister bij de bondskanselarij had afgezet, reed hij terug naar het kruispunt. Van agent Hahlbohm kreeg hij een be keuring. Enkele uren later kwam de wagen opnieuw voorbij met minister Strauss. De auto stopte op het kruispunt en de minister wenkte Hahlbohm dich terbij. „Ik zal ervoor zorgen dat jij van dit kruispunt verdwijnt", zou de minister toen gezegd hebben en zijn taal zou allerminst ministerieel zijn geweest. De minister beklaagde zich bij Hahl- bohms superieuren, maar een beslis sing is nog niet genomen. Woensdag werd de kwestie openbaar door enkele publikaties in de pers. De „Süddeutsche Zeitung" schreef dat mi nister Strauss wel eens meer door een stopsignaal gereden was. „Men kan zien dat hij zich haast om op de kanselarij te komen", peinsde het blad. Woensdagochtend slingerde zich een lange rij luxe auto's door Bonn en op kruispunt bij de bondskanselarij gin gen een voor een de raampjes open en overhandigden automobilisten agent Hahlbohm hun blijken van erkente lijkheid. Schipper Lewis van de „Lord Beat ty" is in zijn bewegingen beperkt. Gaat hij te ver van het escorteschip, dan riskeert hij een IJslandse enter- ploeg. Doorvissen op dezelfde plaats bevalt hem niet en zijn bemanning heeft het zwaar te verduren nu on der hoogspanning elke drie uur vis schoongemaakt, netten gerepareerd en andere netten uitgezet worden. Als het zicht wat beter was zou het nog zo erg niet zijn, maar de angst voor de IJslandse visserij-inspectie speelt een belangrijke bijrol. Walter Lewis vindt dit spel van kat en muis niet eens zo onplezierig, maar de vangst is slecht. „De vis is te klein en van slechte kwaliteit. Ik heb er bet land aan zoo dicht bij andere treilers en bovendien met oorlogsschepen in de buurt te moe ten vissen" Tot zover onze speciale verslagge ver. Ook uit andere berichten blijkt, dat het conflict in een zenuwoorlog uitgevochten wordt. De IJslandse minister van Buiten landse Zaken heeft het Britse voor stel van de hand gewezen om de ne gen IJslanders, die als „gasten" op de ..Eastbourne" verblijven, op een IJsiands schip over te zetten. Hij eis te dat zij weer naar de Britse treiler „Northern Foam" worden overge bracht, opdat zij daar „hun plicht ongehinderd kunnen doen". Op lot 20173 is in de 540e staats loterij vierde klasse, achtste lijst, de honderdduizend gevallen. Het win nende lot is in zes series verkocht. Serie A is in Kerkrade verkocht, serie B in Dieren, serie C in Den Haag, en serie D in Zaandam. Serie E werd in twee delen verkocht, de ene helft in Delft en de andere in Hilversum. Serie F is in Almelo in omloop gebracht. F\E filmster Maureen Swanson heeft haar moeder in Zuid-Afrika la ten weten, dat zij op alle mogelijke hulp kan rekenen bij haar pogin gen een zesjarig negermeisje terug te krijgen. De moeder van de filmster, me vrouw E. MacDougall, heeft het ne germeisje Geraldine bij zich gehad sedert het enkele maanden oud was. De baby leefde toen in een vuil schuurtje in de naturellenwijk van Port Elizabeth. Het was een dochtertje van een negervrouw, die vroeger voor mevrouw MacDougall had gewerkt. E" R ontstonden moeilijkheden om het kind, toen iemand in de blanken- wijk van Port Elizabeth protes teerde tegen de aanwezigheid van een kleurling in de wijk. Drie we ken geleden werd mevrouw Mac Dougall meegedeeld, dat het kind ingevolge de naturellenwet de „blanke stad" moest verlaten. Geraldine is thans in een Angli caans tehuis in Grahamstown, 250 mijl van Port Elizabeth vandaan. Ludwig Schmidt, 26 jaar oud, meldde zich op het kantoor van de stedelijke procureur van Hanau (Did.). Hij zei, dat hij nü bereid was, om de 14 maan den gevangenisstraf uit te zit ten, die hem twintig weken ge leden opgelegd waren voor diefstal. De autoriteiten van Hanau sloe gen, verbaasd, hun boeken na, want zij herinnerden zich niets van een man, die nog iets te ■goed had. Schmidt antwoordde, dat de man in de cel alleen maar een „plaatsvervanger" was. Hij ver klaarde, dat hij de doublein een bar in Frankfurt had ont moet, hem uitgelegd had, dat hij het juist zo druk had en dus helemaal geen zin had in die gevangenisstraf, waarop de toe vallige kennis aangeboden had, hem te helpen, door in zijn plaats het vonnis te ondergaan. Beiden, zowel Schmidt als zijn plaatsvervanger, die Karl Heinz Trupp heet, zijn thans beschul digd van valsheid in geschrifte en van wetsontduiking.

de Stem | 1958 | | pagina 1