EISENHOWER DENKT AAN Prins inspecteerde Spahi's DIRECTE HULP Sabena-helikopter ging in Rucphen aan de grond Toestand rond Formosa „ernstig Steun onderwegzegt vice-admiraal Regering vraagt nog eens 43 miljoen Met isotopen verricht U wonderen van Nasser trok leer H-EXPLOSIES KUNNEN DE MENSHEID DIENEN Britse vissers zijn niet zo geestdriftig meer „Er is een tijdbom aan boord...." 8 te DAGBLAD VOOR ZEELAND Ondanks beloften Natsir c.s. blijven lid van Masjoemi Ongeveer dezelfde temperaturen Ook Zuid-Korea laat zich horen Verrassing op de beurs Amerikaan in Genève Vangst bij IJsland valt tegen Algerië Regering in ballingschap gevormd Onverwachte visite voor Segers ScHeepsramp in Perzische Golf Uitgaansverbod voor jongemannen op Cyprus Gedeeltelijk einde van staking in Libanon Voor aanvullende werken V.S.-VLIEGTUIG VERMIST in n» oht* otenv tbet- DER STEEN 98e JAARGANG No. 22851 Uitgave N.V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H, A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 4 SEPT. 1958_ Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35).^ President Nasser van de Verenig de Arabische Republiek heeft giste- rtn weer eens een felle aanval ge daan op het „imperialisme" van de V.S. en de regeringen van Jordanië en Libanon. Hij deed dit uitgerekend op de dag, dat V.N.-secretaris Hammars- kjoeld in Cairo arriveerde, teneinde zijn taak van vredestichter naar best vermogen te vervullen. Gisteren is ook de vergadering begonnen van de Arabische Liga, een orgaan, dat door Nasser wordt beheerst en dat nog meer naar zijn pijpen zal gaan dansen als het voorstel wordt aan genomen, voortaan met een eenvou dige meerderheid van stemmen be sluiten te nemen. Tot nu toe was het zo, dat een plan alleen met al gemene stemmen erdoor kon komen. Radio-Cairo heeft koning Hoessein en president Sjamoen gisteren ook voor verraders gescholden, wat niet in overeenstemming is met de in New York gegeven belofte, vijandige radiouitzendingen achterwege te la ten. De Masjoemi. de grootste islami tische partij in Indonesië, heeft woensdag bekendgemaakt, dat de lei ders van deze partij, die zich bij de ■pstandelingen in midden-Sumatra hadden aangesloten, niet als lid van de Masjoemi zullen worden ge schorst. Als zij schuldig zouden worden verklaard, aldus een bestuurslid, zou de centrale regering eveneens schul dig moeten worden verklaard, daar de opstand een gevolg is geweest van de houding der centrale rege ring. Hij herhaalde nog eens het stand punt van de leiders der Masjoemi, dat het tegenwoordige kabinet, even als president Soekarno's nationale raad en het plan van de president voor een geleide democratie „on grondwettig" zijn. IN ROTTERDAM is een 20-jarige student, A. Haase, door verdrinking om het leven gekomen in de Linge- haven. PREMIER VERWOERD, de nieuw benoemde premier van Zuid-Afrika, heeft meegedeeld, dat er geen wijzi ging zal komen in het nieuwe kabi net. Wel zal de omvang van de re gering van 14 tot 16 leden worden uitgebreid. DE LANDDAG van de St. Adelbert- vereniging zal dit jaar op 27 en 28 september worden gehouden in Nij megen. Het congres zal de eerste dag worden geopend in de aula van de r.-k. universiteit. ALFREDO ANSELMI uit Rome afgestaan^ en ?uizendste maal bloed afgestaan en hiermee een wereld record" gevestigd. In totaal heeft hii tot dusver 600 liter bloed gegeven TE PILA, bij de Poolse stad Poznan zijn elf kinderen om het leven geko men door het ontploffen van een gevonden. de "Vier hadde" IN DE KOLENMIJN Now Ruda in Neder-Silezië heeft zich een mijn- gasontploffing voorgedaan waarbij veertien mensen om het leven kwa men. De vorige week kwamen 72 mijnwerkers om het leven bij een ontploffing in Zabrze in Opper-Sile- zië. PRINS BERNHARD heeft gisteren, in zijn functie van instructeur-gene raal der Koninklijke Marine, een be zoek gebracht aan de Amerikaanse atoomduikboot „Skate". en zes maanden gevange- rZ-hth is voor de Maastrichtse ^v!rnk geëist tegen de districts- Qati<f ?ris van He Nationale Organi- Weetr^0r ®eroePSgoederen vervoer, van ruimP°/LS S" die een bedrag team) 20000 heeft verduisterd. 0 0 0 0 0 MerTe&V0;ad" "et K.N.M.I. w°ensdagav„„T2n3di5 uu°rPgemaakt J weeendSmaUgèk™osterlf'" °Ver" onweersbuien en een ve,r?Preide t matige veranderlijk? wbfd n t0t V VanS-de t ®aan op 2L50°üu?iaer 19-22 uur! onder ?13.22ZO?ur.P 5'5' UUr' maan Het staat nu wel vast, «lat Amerika niet zal toestaan dat Peking de kleine eilanden voor de Chinese kust op een ge welddadige manier in bezit neemt. De regering in Washing ton heeft de situatie „ernstig" genoemd. Dulles vloog gis teren naar Rhode Island om daar met president C'sen- hower de toestand te besprekeu. Men acht het niet onmo gelijk, dat de president zal besluiten, de nationalisten op Quemoy en de andere belegerde eilanden nu reeds te hulp te komen. Even nadat de kanonnen van rood-China weer een moordend vuur hadden geopend op Quemoy, verklaarde gisteren de hoog ste militaire autoriteit op Formosa, vice-admiraal Rosland Smoot, dat „Amerikaanse steun" op weg is naar nationalistisch China om de communistische aanval op de Quemoy- en Matsoe-eilanden af te slaan. Smoot wilde niet zeggen wat met deze hulp werd bedoeld. Hij verklaarde alleen: „We zullen ze een af straff er geven". fensie verklaard, dat de communisti sche bombardementen de verbindingen tussen Quemoy en Formosa in gevaar hebben gebracht. Door de bombarde menten kan geen gebruik meer wor den gemaakt van de airstrip op het eiland en zijn de havens niet meer toe gankelijk voor grotere schepen. Op het ogenblik komen daar de uitlopers van de orkaan „Grace" nog bij. Deze heb ben het scheepvaartverkeer in de 150 kilometer brede straat van Formosa zo goed als onmogelijk gemaakt. Bij bombardementen op Quemoy werden maandag en dinsdag 23 per sonen gedood en 103 gewond. Het aan tal slachtoffers van de bombardemen ten in de laatste twee weken is hier door tot 800 gestegen. In regeringskringen te Washington werd vernomen, dat adviseurs van het Witte Huis de mogelijkheden van hulp aan nationalistisch-China bestuderen Volgens Smoot zouden de commu nisten niet in staat zijn de eilanden te veroveren of tj blokkeren. „Ik denk dat zij niets kunnen uitrichten", zo verklaarde hij op een persconferentie. Toen hem werd gevraagd commentaar te geven op berichten dat de nationa listen er maandag niet in waren ge slaagd versterkingen op Quemoy aan land te zetten, vertelde Smoot: „Dat zal niet lang voortduren. Er zijn veel dingen die wij kunnen doen, maar die we nog niet hebben geprobeerd". Kort voordat Smoot een ontmoeting had met persmensen, had schout-bij- nacht Liu Hoh Tu, woordvoerder van het nationalistische ministerie van De- voor geval president Eisenhower tot deze hulp zou besluiten. De voornaamste punten van over weging zijn op dit ogenblik: Het konvooieren van voor de eilan den bestemde Chinese schepen door de Amerikaanse marine. Het deelnemen aan dc verdediging van Quemoy. Dit zou betekenen, dat de Amerikanen de verdedigers van het eiland vanuit de lücht en vanaf de grond steunen. Het bombarderen van doelen op het Chinese vasteland met conventionele wapens. Het aanvallen van doelen op het vasteland met waterstofbommen (dit laatste uiteraard als allerlaatste maat regel). De voorzitter van de stafchefs der Zuikoreaanse strijdkrachten, generaal Joe Jae Hoeng, heeft volgens het Franse persbureau A.F.P. aan de na tionalistische leiders op Formosa fie verzekering gegeven, dat Zuid-Korea operaties tegen Noord-Korea zal be ginnen als de Chinese communisten proberen de eilandjes voor de kust van het vasteland te veroveren. De Britse regering gaat een bataljon troepen uit Singapore, bestaande uit zeshonderd man, tijdelijk overbrengen naar Hongkong. De troepen zullen 21 september in de kroonkolonie aanko men. Begin november zullen zij weer naar Singapore terugkeren. Volgens het hoofdkwartier van de Britse strijdkrachten in het Verre Oos ten heeft de overplaatsing geen andere bedoeling dan de troepen wat variatie te geven in hun opleiding. Diploma tieke waarnemers glimlachen hier echter om. Op de Amsterdamse beurs Is woensdagmiddag, toen iedereen dacht dat de beurs in de aanvankelijk vaste stemming zou sluiten, plotseling een keer in de markt gekomen. Aan de vraag was voldaan, zodat er weinig steun meer in dc markt aanwezig was. De beroepshandel ging tot winstnemingen ove hier en daar ge volgd door enige verkopen van pu blieke zijde. De behaalde koerswin sten gingen volkomen verloren. Gegronde redenen voor deze om mekeer waren bij informatie niet te verkrijgen, maar men achtte het niet onmogelijk, dat de Amerikaanse ver- I klaring over de toestand in het Ver re Oosten er schuld aan was. De Amerikaanse afgevaardigde Willard Libby heeft op de atoom conferentie te Genève verklaard, dat de Verenigde Staten zich het recht willen voorbehouden nucleaire ont ploffingen te veroorzaken, ook nadat eventueel overeenstemming zal zijn bereikt over eenstopzetting van de proeven met kernwapens. ,,Wij moeten de helpende hand die het atoom ons biedt niet meer losla ten", verklaarde Libby. Hij zei dat zijn standpunt de offi ciële houding van - de Amerikaanse regering vertegenwoordigt, die zich bij het bepalen van haar standpunt heeft laten leiden door de grote voordelen die thermo-nucleaire ont ploffingen in de toekomst voor het mensdom kunnen hebben. Dr. Edward Teller, de vader van de waterstofbom", heeft hiervan sprekende voorbeelden gegeven. ,,Ik geloof niet in overeenkomsten om niets te doen. Ik geloof dat de In de IJslandse visserij-oorlog wer den gisteren geen wapenfeiten van betekenis genoteerd. De Britse trei- lers gingen rustig door met vissen en de IJslandse kustwacht beperkte zich weer tot het registreren van de namen der „piratenschepen". De strijd heeft zich nu min of meer naar het land verplaatst. Dinsdagavond hielden jeugdige IJslanders een betoging voor het ge bouw van de Britse ambassade in Reikjavik en ze deden dit met over tuiging, want na de afmars van de jongelieden bleken er vijftien ruiten gesneuveld te zijn. De demonstratie werkte bovendien erg storend, want de Britse ambassadeur hield juist een receptie. De regering in Londen heeft in middels tegen de vernielzucht van de IJslandse jeugd geprotesteerd en de verzekering gekregen, dat de schade volledig vergoed zal worden. De IJslandse regering heeft ver klaard, dat zij tot onderhandelingen met de Britten bereid is, mits deze eerst daadwerkelijk de nieuwe twaalfmijlszone erkennen. In Londen echter voelt men daar weinig voor. Intussen blijken de Britse vissers niet zo geestdriftig meer. Ze hebben ontdekt, dat er in de omstreden wa teren bitter weinig vis zit en enke len van hen hebben al gevraagd, of ze naar andere visgronden mogen vertrekken, die een betere vangst be loven.. Dit toestemming is hun ge weigerd.... Het is nu eenmaal een protestgebaar, zo werd gezegd, en we moeten solidair blijven. Om kwart over drie, ruim vier uur na de „noodlanding", kon den de passagiers weer instap pen. Zonder angst voor tijd bommen. Links boer Oskam uit Lekkerkerk met zijn zoontje, die zo graag eens naar de Expo wilde, omdat hij eens een dag geen boerderij wilde zien. k me „"Algerijnse regering in ballingschap gevormd. Zij zal op Hp?h St?PaSt in de openbaar heid treden. Dit heeft de voorzitter wil?6" ?eleJatle van het Algerijnse „Nationale Bevrijdingsfront" in de Bondsrepubliek, dr. Ait Ahcene dins dag op een persconferentie te Ham- burg meegedeeld. De zetel van de regering zal nog geheim worden gehouden aldus dr. Ahcene. ,o?jLverklaarde verder. dat het 120.000 man sterke Algerijnse leger, dat tegenover 700.000 Franse militai ren zou staan, tot dusver zijn wapens uit westelijke landen heeft betrok ken. Er zijn in Algerië geen communis ten. Het communisme is een Euro pese ziekte", zei hij. (Van onze speciale verslaggever) Om 10.25 uur gisterenmorgen vertrok van Heliport te Rotter dam de Sikorsky-helikopter, de OO-SHN, van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena naar Brussel. Niet lang daarna werd de stationsdienst van Heli port anoniem opgebeld. Iemand, die Nederlands sprak met een Duits accent deelde mee, dat zich aan boord van de juist ver trokken helikopter een tijdbom bevond, die om half twaalf zou ontploffen. Zonder iets te riskeren werd de piloot radiografisch de opdracht gegeven een noodlanding te maken. Om tien over 11 zette deze het toestel neer midden in een wei van de heer Akkermans in Lage-Zegge, onder de gemeente Ruc phen, iets ten oosten van Roosendaal. De helikopter kwam zonder schade aan de grond. De piloot en de elf passa giers renden zo hard ze konden naar de boerderij van Jan Segers aan de Leemweg, met achterlating van alle bagage. De piloot vergat zijn logboek en moest nog terug. Hij was blij, dat hij het er toch nog levend afbracht. Iedereen wachtte met angstige span ning de ontploffing af. De gemeente politie uit Roosendaal arriveerde bij de boerderij van Segers. De rijks politie kwam erbij en dqkkoninklijke marechaussee was er ook.Tlet terrein, waarop het toestel was geland werd door de rijkspolitie afgezet. Uit veilig heidsoverwegingen legden de Neder landse Spoorwegen om half twaalf het treinverkeer op het baanvak Breda- Roosendaal stil, omdat het toestel maar honderd meter van de spoorlijn verwijderd stond. De mensen, die bij het naburig boerderijtje van P. Naal den aan het dorsen waren moesten de arbeid staken en zich uit de voeten maken. En de familie Verheijen, die in haar huisje was, vlak bij het toe stel, vond elders onderdak. Ramen en deuren van de naburige woningen wer. den wagenwijd opengezet Iedereen hield zich op veilige afstand. Als de explosie zou komen Om half twaalf gebeurde er niets. Om twaalf uur was er nog niets ge beurd. Intussen was de rijkspolitie be gonnen met een onderzoek, dat voor lopig alleen bestond uit een verhoor van piloot Jean Jaumotte en de elf passagiers. Inmiddels was er een wa gen van Heliport gearriveerd met o.a. stationmanager van Breen. De heer R. Lambotte van de Sabena uit Rotter dam kwam met de bekende vlieger Campi naar de boerderij van Segers. De passagiers werden vooralsnog bin nen gehouden. De gebakken eieren en de koffie, die mevrouw Segers hen voorzette, verdreef de nervositeit. Gemiste aansluiting De districtscommandant van de rijks politie te Breda, lt.-kol. Gerhards had de leiding van het onderzoek Even later arriveerden enkele mensen van de luchtvaartinspectie uit Amsterdam en het hooofd van de Mijnopruimings- dienst uit Breda, de beer Drent. (Vervolg op pag. 3) toekomst van de wereld afhangt van overeenkomsten om iets te doen", al dus Teller. Dr. Libby van de Amerikaanse commissie van de atoomenergie ver klaarde op een bijeenkomst over het gebruik van radioactieve isotopen, dat door een ondergrondse thermo- nucleaire explosie meer isotopen kunnen worden vervaardigd dan door maandenlang van de bestaande me thodes gebruik te maken. „Wij over wegen het gebruik van kernontplof fingen voor veel andere (vredelie vende) doeleinden. Een van de meest voor de hand liggende is misschien het benutten van kernexplosies voor het graven van kanalen en havens", aldus Libby. De Verenigde Staten hebben giste ren de Verenigde Naties een serie boekwerken van dertien delen aange boden met gegevens over de jongste vorderingen die in Amerika zijn ge maakt op het gebied van de vreed zame toepassing van kernenergie, het onderzoek op het gebied van de kern fusie inbegrepen. In de Perzische Golf is een Per zisch schip met 125 passagiers ver gaan. Vijfendertig mensen verdron ken, negentig zijn opgepikt door een Nederlands schip dat op weg was naar Koeweit. Het ongeluk is 35 km van Koeweit gebeurd. Op de Coolsingel, voor het stad huis te Rotterdam, heeft prins Bernhard woensdagmiddag een eskadron Algerijnse Spahi's ge ïnspecteerd. Deze foto laat zien hoe de prins de inspectie ver richtte, gekleed in de uniform van generaal bij de Blauwe Hu zaren. De Spahi's treden in Rot terdam op bij het internationale concours hippique. In Nicosia en de voorsteden van de hoofdstad van Cyprus moeten alle Griekse Cyprioten van vijftien tot 25 jaar tot nader order in huis blijven. Deze maatregel volgt op de moord op twee Britten in Nicosia. Libanese oppositieleiders hebben woensdag medegedeeld dat de alge mene staking, die 115 dagen geleden werd afgekondigd, gedeeltelijk zal worden afgelast. Winkels mogen van af donderdag halve dagen en wel tot 12 uur 's middags, geopend zijn. In de bekendmaking van de oppo sitie wordt gezegd dat deze maat regel is genomen om de terugkeer tot normale omstandigheden, onder het komende bewind van de nieuwe Libanese president Sjehab, mogelijk te maken. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wij ziging van de begroting 1958 van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Daarin wordt met het oog op de kosten van aanvullende werken voor de gewone dienst een ver hoging van ruim 43 miljoen voorgesteld. In de begroting 1958 was voor bij dragen ten behoeve van aanvullende werken een bedrag van 45 miljoen opgenomen. De grondslag voor dit be drag was een tewerkstelling van ge middeld circa 10.000 werkloze arbei ders gedurende 45 weken op loonin- tensieve objecten. Deze grondslag echter is niet bruik baar meer. De thans geraamde gemid delde werkloosheid voor 1958, van 110.00 mannen, zou een gemiddelde te werkstelling op aanvullende werken van 22.000 arbeiders tot gevolg moeten hebben. De gevraagde verhoging is echter niet gebaseerd op dit aantal, doch op een tewerkstelling van gemiddeld 15.000 personen voor het jaar 1958, daar de opnamemogelijkheid voor dit jaar op aanvaardbare loonintensieve objecten hiertoe beperkt is gebleken. Een Hercules' '-transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat zijn basis te Adana (in Turkije) had, wordt sinds dinsdag vermist. Red dingseenheden der Amerikaanse luchtmacht zoeken met man en macht naar het vermiste toestel, dat zeventien mensen aan boord had. Radioactieve isotopen hebben de toekomst zwart gemaakt voor de muntvervalsers. Het is namelijk mogelijk deze isotopen te gebruiken om bankpapier een radioactief merk te geven, zodat vervalsing ervan veel moeilijker wordt. Het radioactieve merkteken is uiterst moeilijk aan te brengen door vervalsers tenminste cn heel gemakkelijk op te sporen door wie er de apparatuur voor bezit. Dit was een van de voor beelden van de ontelbare toepas singsmogelijkheden van de radio actieve isotopen, die op de atoom conferentie te Genève werden ge geven door dr. Willard F. Libby van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Dr. Libby stel de, dat de terreinen waarop de radioisotopen diensten kunnen be wijzen, zo uitgestrekt en geva rieerd zijn, dat men elke vijf mi nuten een nieuwe toepassing zou kunnen uitdenken. Een ander voorbeeld dat hij noemde was het conserveren van boeken. Papier vergaat vrij snel, maar radioisotopen zouden een boek wel 20.000 jaar houdbaar kunnen maken. Radioisotopen zou den de artsen gelegenheid kunnen geven in bepaalde, gevallen met een radioactieve pil zeer snel een diagnose te stellen. Zij kunnen bederf van voedsel tegengaan, automatische controle uitoefenen in olieraffinaderijen, en de me teorologen in staat stellen op de duur veel nauwkeuriger weers verwachtingen te geven.

de Stem | 1958 | | pagina 1