IJslanders gingen aan boord van Britse treiler Vliegtuig stort neer op huizenrij - negen doden Ook Sovjets geven hun geheimen prijs DJAKARTA TREKT DE STROP AAN Weer wilde tonelen in Notting-Hill Onder dekking van welwillende mistbank Maar het pakte een beetje verkeerd uit Zeegevecht bij Quemoy HENDRIK VERWOERD PREMIER In buitenwijk van Londen Grote drukte op eerste Jaarbeursdag Britse proef met H-bom Springstoffen gevonden School begint eerst op 15 september DAGBLAD VOOR ZEELAND Beheerste kernfusie Schipper bleek niet gemakkelijk Ruim 240 nieuwe studenten aan T.H.-Eindhoven Aanhoudend zonnig j Zuid-Afrika Amsterdammer van geboorte Nederlanders krijgen geen inreisvisum Y oorbereidingeii commerciële t.v. STRAALJAGER VERONGELUKT Nederlandse piloot onder slachtoffers Hoek van Holland V.S. willen samenwerking ruimtevaart KYP in Den Haag verliest een wethouderszetel Little Rock Verkiezingen op Ned. Antillen niet verrassend 98e JAARGANG No. 22850 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J- v Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes mr. H. M. L. de Reeh or p v. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 3 SEPT. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eüanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 —•OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35).^ Van officiële nationalistische zijde is verklaard; dat de Chinese com munisten een invasievloot uitrusten voor een aanval op de nationalis tische eilanden voor de kust. Ten oosten van Quemoy is giste ren een korte zeeslag geleverd, waar bij volgens de nationalisten elf van de 12 communistische torpedoboten tot zinken zijn gebracht. Volgens het communistische ver slag van de strijd hebben de com munisten twee nationalistische oor logsschepen van Amerikaans makelij beschadigd. Deze schepen brachten versterkingen naar Quemoy „en vluchtten toen zij werden aangeval len". Charles Smith, de correspondent van United Press International is gisteren op Quemoy aangekomen. Hij ging aan land onder het vuur van communistische vaartuigen. De fo tograaf van UPI was niet zo geluk kig. Toen hij in een landingsvaar tuig de kust van het eiland naderde, werd duikbootalarm gegeven. De landingsboot moest naar het moeder schip terugkeren. De geheimhouding op het ge bied van de onderzoekingen naar de mogelijkheden van beheerste kernfusie is ter gelegenheid van de tweede internationale atoom conferentie in Genève volledig opgeheven. De Verenigde Staten en Engeland hadden voor het begin van de confe rentie reeds aankekondigd, dat zij de geheimhouding op dit wetenschappe lijke terrein hebben opgeheven. Ook de Sovjet-Russische delegatie is nu overgegaan tot de openbaarmaking van al haar wetenschap op het gebied van beheerste kernfusie. De leider van de Russische delega tie, prof. V. S. Emeljanov, heeft de secretaris-generaal van de conferentie vijf boekdelen aangeboden met volle dige technische bijzonderheden over aile Russische experimenten op kern- fusisch gebied. Hij deelde daarbij mee, dat in deze boekwerken de hele te genwoordige Russische wetenschap op dit gebied is neergelegd. Een Britse woordvoerder heeft een eventuele Russisch-Amerikaanse sa- Hei visserijconflict tussen Britten en IJslanders' begint nu langzamerhand stof op te leveren voor een Charley Chaplinfilm. Nadat de IJslandse kustwacht maandag had volstaan met het noteren van de namen der schepen die in overtreding waren, is ze gisteren met krachtiger maatregelen begonnen. Onder dekking van een mistbank slaagden tien bemanningsleden van inspectie vaartuigen erin, aan boord van de Britse trailer „Northern Foam" te stappen en daar hun mening te zeggen over Engeland in het algemeen en de Britse vissers in het bijzonder. Een Brits fregat hoorde van het drama en sommeerde de IJslanders van boord te gaan. Toen dezen weigerden, zijn ze gevankelijk naar het fregat overgebracht. Ook andere inspectievaartuigen van de kustwacht ondernamen po gingen om Britse treilers te enteren. Dit mislukte echter, soms doordat de begeleidende oorlogsschepen er te vlug bij waren, soms ook doordat de bemanning van de treilers de IJslanders met stokken en stralen ijs koud water terug dreef. Het enteren van de „Northern Foam" heeft de hele dag voor span ning gezorgd. De IJslanders hebben kennelijk hun kans afgewacht. Toen de mist op kwam zetten en zij dus geen gevaar hadden te duchten van de Engelse oorlogsschepen, die tel kens tussen de IJslandse inspectie- boten en de treilers plachten te gaan liggen, begaven ze zich aan boord van het Britse vaartuig, waar ze de schipper tot capitulatie trachtten te dwingen. Hij zou er goed aan doen, zeiden ze, naar een IJslandse haven te varen. De schipper weigerde, zoals het een goede schipper betaamt. Hij stuurde een radioboodschap uit, die door het Britse fregat „Eastbourne" werd opgevangen. De kapitein van dit kloeke oorlogsschip liet de machi nes op volle kracht draaien en een uur of wat later lag de „Eastbourne" menwerking op het gebied van het vredelievend gebruik van de kernfusie toegejuicht. In Britse kringen ver klaarde men voorstander te zijn van een westelijk iniatief terzake. De Russische gedelegeerde A. K. Krasin onthulde, dat er een lichte ont_ ploffing is geweest in een atoom krachtcentrale bij Moskou. De ontplof fing had enige radioactieve besmet ting veroorzaakt, maar geen slacht offers geëist. naast de „Northern Foam". Tien militairen begaven zich aan boord van de treiler. „G«sleii" „En nu van boord", zeiden ze te gen de IJslanders. Maar dat was ge makkelijker gezegd dan gedaan. Op de eerste plaats was de boot, die, de kustwachters aan boord had ge bracht, al lang verdwenen en op de tweede plaats tai'tten ze de Britse officier met de vraag, of zij het be vel van de admiraliteit eens mochten zien De treiler voer in verboden water en ze hadden dus alle recht om hem op te brengen. En daarmee basta. Zo geraakten de onderhandelingen in een impasse, om de terminologie van de conferentiezaal te gebruiken. Niet lang echter. De Britse com mandant redeneerde ongeveer als volgt: „De IJslanders moeten van boord. Goed. Maar we kunnen ze moeilijk in het water gooien. Ergo: er zit niets anders op, dan ze over te zetten op het fregat en hen bij de eerstvolgende gelegenheid iu een IJs landse haven af te leveren. Deze conclusie we. d de tien man nen onder ogen gebracht en al zeggen de berichten niets omtrent hun reac ties, er zal wel geen hoeraatje zijn opgegaan. Integendeel. Gisterenavond schreeuwden men op IJsland moord en brand. De mannen waren aan boord van een Brits schip gevangen gezet. Geen woorden voor te vin den De IJslandse regering liet er geen gras over groeien. Ze heeft in Londen een „krachtig protest" ingediend. In een later communique van de Britse admiraliteit werd meegedeeld dat de IJslanders, die op de „Nort hern Foam" van boord gehaald wa ren, nu op het fregat „als gasten" vertoefden. Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven zijn gisteren nieuwe eer stejaars-studenten ingeschreven. Bij hen bevinden zich twee meisjes, een uit Eindhoven en een uit Tilburg. TENMINSTE drie personen zijn om het leven gekomen doordat in Cordo ba (spanje) een huis instortte. AMERIKA heeft een lang weekeinde gehad (het zogenaamde „Labor Day Weekend") Maandagavond waren er op de weg en anderszins al 495 dode lijke ongelukken geteld. IN ROTTERDAM heeft de politie een eind gemaakt aan de activiteit van jonge ruimtevaart-experts, die ijze ren buizen met behulp van explosie ven naar de maan trachtten te stu ren. TE HILVERSUM is gisteren een fa briekje voor isolatiematerialen door brand verwoest. De schade loopt in de tienduizenden. OP HET kosterscongres in Nijmegen heeft een der inleiders dinsdag ge pleit voor de oprichting van een kos- iersschool. In enkele andere landen bestaan zulke instituten al. WEER IS gisteren een Japanner overleden aan een kwaal, die ver oorzaakt is door de radioactieve stra ling van de atoombom, welke der tien jaar geleden boven Hirosjima ontplofte. ZEVEN mijnwerkers zijn in een ko lenmijn te Nowa Ruda (Neder-Silezië) om het leven gekomen als gevolg van een mijngasontploffing. Verwachting van het K.N.M.l tot vanavond, opgemaakt dinsdag- avond 23.15 uur: Droog en zonnig weer met een overwegend matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera- turen als gisteren. J Vandaag: zon onder 19.24 uur- t maan op 21.18 uur. t Morgen zon op 5.55 uur; maan onder 12.23 uur. Hendrik Verwoerd, de 57- jarige minister van Naturel- lenzaken, is dinsdag tot pre mier van Zuid-Afrika geko zen. De verkiezing geschiedde door de parlementaire fractie van de Nationale Partij. Verwoerd, die wijlen premier Strij- dom opvolgt, is de voornaamste ont werper geweest van de apartheids politiek van de Nationale Partij. Hij werd op 8 september 1901 te Amsterdam geboren. Toen hij twee jaar oud was emigreerde het gezin naar de Oranjevrijstaat, waar het zich in Brandfort vestigde. Verwoerd studeerde psychologie aan de universiteit van Stellenbosch. Na een tijd als lector werkzaam geweest te zijn, ging Verwoerd naar Europa, waar hij de universiteiten van Ham burg, Leipzig en Berlijn bezocht. Hij heeft ook voor zijn wetenschappelij ke scholing in Frankrijk, Nederland, Engeland en de V.S. vertoefd en internationale conferenties over psychologie bijgewoond. In 1928 keerde Verwoerd naar Stel lenbosch terug en werd hij hoofd van de faculteit voor sociologie. In 1937 werd hij benoemd tot hoofd redacteur van het dagblad „Die Transvaler", het orgaan van de Na tionale Partij. Bij de algemene ver kiezingen van dit jaar veroverde Verwoerd de zetel Heidelberg in Transvaal en werd hij lid van de Volksraad. Verwoerd heeft zeven kinderen vijf zoons en twee doch ters. Nederlandse zakenlieden, die Indonesië tijdelijk willen verla ten, krijgen geen inreisvisum meer. Men mag hieruit opmaken dat de regering in Djakarta het woord van Soekarno onmiddel lijk in een daad heeft omgezet en de Nederlandse economische invloed in Indonesië zo spoedig mogelijk wil liquideren. Soekarno zei gisteren dat, als Ne derland „stijfkoppig" blijft in het ge schil over westelijk Nieuw-Guinea, de Nederlanders „dit gebied op oneer volle wijze zullen verliezen, terwijl zij zich onherstelbare verliezen voor de toekomst zullen toebrengen". Zonder enig officieel vertoon is gisteren in Utrecht de 71e internatio nale najaarsbeurs geopend. Ruim 2500 firma's uit 25 landen zijn op deze expositie, die een ruimte van 3400 m2 in beslag neemt, vertegen woordigd. Nederland neemt met 1795 inzen dingen het grootste aandeel van deze expositie-oppervlakte voor haar reke ning, gevolgd door West-Duitsland met 276 inzendingen. De belangstelling op deze eerste jaarbeursmorgen was reeds bijzon der groot. De parkeerterreinen in en rond Utrecht vulden zich snel en de po litie had haar handen vol om op de knelpunten in de binnenstad het ver keer snel door te laten stromen. In kringen van het bedrijfsleven wordt het niet onwaarschijnlijk ge acht, dat de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen binnen afzienbare tijd stappen zal ondernemen om de commerciële tele visie in ons land te realiseren. De rede die de voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, de vorige week over het vraagstuk der commerciële televisie heeft gehouden, is in kringen van het bedrijfsleven goed ontvangen. Desgevraagd is van de zijde van het ministerie van Onderwijs ver klaard, dat de staatssecretaris nog geen standpunt heeft inzake de com merciële televisie. Zelfs al zou hij een beslissing wens'en, dan nog moet dit door de ministerraad worden be sproken, aldus het ministerie. Deze telefoto geeft een beeld van het bergingswerk op de plaats van de ramp. In een van de huizen kwam een moeder met een pasgeboren kindje om het leven. Het Engelse ministerie van bevoor rading heeft meegedeeld, dat een Britse waterstofbom op grote hoogte boven het midden van de Stille Oceaan tot ontploffing is gebracht. Hij werd door een bommenwerper gelanceerd. De voorgaande ontploffing van een Brits kernwapen - toen van minder grote kracht - geschiedde 22 augustus Tijdens een vliegoefening boven de vliegbasis Leeuwarden is gisteren een Hunter-straaljager neergestort. De pi loot sprong van een hoogte van 60 tot 100 meter uit zijn machine en kwam zwaar gewond aan de grond, ongeveer 500 meter buiten de lan dingsbaan. Het vliegtuig zelf vloog nog een kilometer door en kwam in een weiland terecht, waarbij het ge heel werd vernield. Een boerderij in de omgeving kreeg glasschade. De piloot was de 21-jarige sergeant E. Sjamaar uit De Bilt. In het Londense district Notting-Hill is in de nacht van maandag op dins dag opnieuw gevochten tussen blan ken, kleurlingen en politie. Voor de derde achtereenvolgende nacht stroopten blanken, merendeels „nozems", de straten van Notting- Tengevolge van motorstoring is dinsdagochtend, even voor acht uur, toen de meeste mensen aan het ontbijt zaten, in de Lon dense buitenwijk Southall een tweemotorige Vickers „Viking" van de Engelse luchtvaartmaat schappij „Independent Airlines" neergestort. Negen personen, on der wie een Nederlander, zijn hierbij om het leven gekomen. Het vliegtuig kwam midden op straat neer, schoof brandend door, en tolde tegen drie huizen aan die geheel vernield werden. Er ontstond ook brand. De „Viking" was op zijn beman ning van drie koppen na leeg. Drie uur na het ongeluk werden de stoffelijke resten van de beman- ning geborgen, waaronder het lichaam van Gerard Altena, oud 26 iar' a^ornstig uit Rotterdam, die ais ..first officer" zijn eerste vlucht bij de „Independent Airlines" maak te. De „Viking" maakte een charter vlucht voor de Israëlische lucht vaartmaatschappij ..El Al". Het had motorstoring gemeld en toestemming gevraagd voor een noodlanding, waardoor het naar het vliegveld Blackbush gedirigeerd werd. De brandweer- en reddingsploegen, die langs de landingsbaan klaar stonden om in te grijpen als het vliegtuig tijdens de landing mocht veronge lukken, hoorden de slag v- ie' neer storten. De 19-jarige David ertel- de dat het vliegtuigwrak bij het neer komen een lantaarnpaal raakte en midden over de straat doorschoof om tenslotte tegen drie huizen te wente len. Een andere jongen vertelde dat hij, aan het ontbijt in de keuken, door de open deur de hitte voelde, die zo intens werd dat hij en zijn onders de tuin in sprongen. Aan de andere kant, naast de drie vernielde huizen, gooide de oudste jongen van zes kinderen de kleinsten door een keukenraam in de tuin, toen het vliegtuigwrak met veel lawaai en hitte tegen de huizen ernaast was beland. Drie kinderen van één gezin zouden bij de ramp om het leven ge komen zijn. Andere ooggetuigen vertelden dat de „Viking" al een keer gecirkeld had en blijkbaar poogde een nood landing te maken op enkele dichtbij gelegen sportvelden. .De piloot schijnt toen dit niet lukte, op het laatste ogenblik besloten te hebben zijn vlieg tuig aan de grond te zetten in de brede straat. Het toestel was van Londen onder weg naar Nice. Gisterenavond wa ren de lijken van acht slachtoffers geborgen. Men meende toen te we ten. dat nog één slachtoffer zich on der het puin bevond. Hill af, op zoek naar kleurlingen oin deze met allerlei soorten wapens te verwonden. Tegen 4 uur in de ochtend, toen de ongeregeldheden waren afgenomen, waren ruim veertig personen, blan ken en kleurlingen, gearresteerd door de politie, die urenlang wanho pig tegen de benden had gevochten. Op de tafels der plaatselijke politie bureaus stonden stapels scheermes sen, fietskettingen, slagersmessen en ijzeren staven, waarmee de nozems zich gewapend hadden om kleurlin gen lichamelijk letsel toe te brengen. Op een gegeven moment leek het erop dat de ongeregeldheden naar de naburige districten Paddington en Shepherds Bush, zouden overlopen, maar snel ingrijpen van politie-pa- trouilles voorkwam dit. Vele blanke kinderen voegden zich bij het gepeupel. Scherven van ge broken ruiten lagen overal. „Zij hebben geen huis overgesla gen", verzuchtte een inwoner. De politie trachtte met herdershon den de orde te herstellen, maar zodra een bende uiteengedreven was, had zich elders een andere gevormd. Duizenden op sensatie beluste Lon- denaren waren naar het district ge gaan. De onruststokers stuitten op het eerste werkelijke verzet bij twee wo ningen in Blenheim Crescent, een straat van oude huizen. Daar hadden ruim 300 negers zich verschanst. Onder het roepen van „Wij krijgen jullie wel, nikkers", wierpen de blan ke jongens stenen, ijzeren staven en flessen en zelfs enkele „Molotov"- cocktails". Een „nozem" van een jaar of vijftien vroeg aan een ver slaggever wat hij wilde betalen voor „een halve liter negerbloed". Een groep negers die van uit een huis beledigingen naar het gepeupel slingerde, werd door de politie mee genomen wegens „het aanzetten tot gewelddadigheden". Zij bleken hak messen gereed te hebben. De Indonesische regering heeft dins dag de waarschuwing doen horen, dat Indonesië de uitdaging van de opbouw van een Nederlandse militaire macht in westelijk Nieuw-Guinea zal beant woorden met een verdere versterking van „het nationaal potentieel, op zo wel economisch en politiek als defen sief gebied". In een binnenlandse radiouitzending waarschuwde het ministerie van Voor. lichting voorts, dat Indonesië niet pas sief zal blijven, als de berichten over het sluiten van een militair bondge nootschap tussen Australië en Neder land juist zouden blijken. Het Korps Hulpverleningsdienst ta Den Haag (de vroegere mijnoprui- mingsdienst) heeft een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de ont ploffing, die maandag te Hoek van Holland heeft plaats gehad, en waar- bij twee arbeiders om het leven kwa men. Er zijn ter plaatse restanten van springstoffen gevonden, waarbij tro tyl. Men meent nu. dat de Duitsera die er in de oorlog neergelegd heb- ben met een leiding, een ontsteking e.d., om bij een eventuele aftocht het kamp, dat zij toen in handen hadden, in de lucht te laten vliegen. De arbeiders hebben bij hun werk zaamheden waarschijnlijk de ontste king geraakt. De V.S. zullen een plan voorstellen voor internationale samenwerking binnen de V.N. bij de vreedzame ver kenning der ruimte. Dit plan maak te Cabot Lodge, de permanente Ame. rikaanse vertegenwoordiger bij de V.N. dinsdag bekend in een rede tot het congres van het Amerikaanse Legioen te Chicago. De Amerikaanse regering zal de Algemene Vergadering verzoeken het plan te bestuderen. In het Amsterdams college van b. en w. is het aantal wethouderszetels teruggebracht van zeven op zes. De V.V.D. en de C.P.N. zullen van het college geen deel uitmaken. In het nieuwe dagelijks bestuur van Amsterdam zitten thans, als wet houders, drie P.v.d.A.-leden, twee K.V.P.-leden en één lid van de Prot. Christelijke fractie. In het oude col lege was deze samenstelling: vier P.v.d.A., twee K.V.P., plus één Prot, Christ. De K.V.P.-fractie in de gemeente raad van 's-Gravenhage heeft een van haar twee wethouders-zetels af moeten staan aan de V.V.D. wier fractie na de laatste raadsverkiezing elf leden telt. Voor de verkiezing had zij zeven leden. Voor de zesde zetel, die in de afgelopen drie jaar werd ingenomen door mr. H. Schürmann werd nu gekozen mr. A. J. Dankel- man. Het bestuur van de middelbare school in Little Rock heeft besloten de school op 15 september te ope nen. Eerst zal het hooggerechtshof dus een uitspraak doen inzake het verzoek tot uitstel van de rassen integratie op de school. Eigenlijk zou de school op 8 sep tember reeds zijn geopend nog vóór er een uitspraak was gedaan. Het resultaat van de verkiezingen op de Ned. Antillen is, dat de hui dige regeringscoalitie een nieuw mandaat heeft gekregen. Over het algemeen was de op komst van de kiezers zeer ruim, n.l. ruim negentig procent. De Antillen kennen geen stemplicht. In wezen brachten te verkiezingen geen noemenswaardige veranderin gen hoewel de democratische partij op Curacao en de P.P.A. op Aruba procentsgewijze vooruitgingen. Verwacht wordt dat wanneer de nieuwe staten op 23 september bij eenkomen, spoedig een regering zal worden gevormd. Er gaan geruchten dat de huidige minister van Justitie, mr. S. W. van der Meer, als gevol machtigd minister naar Nederland zal gaan om de heer Lampe te ver vangen. Men verwacht tevens, dat de nieu we regering zo spoedig mogelijk be sprekingen om te komen tot herzie ning van het statuut zal vragen.

de Stem | 1958 | | pagina 1