VOORLOPIG BEHEERSTE NOG GEEN KERNFUSIE GEEN LAST VOOR BRITSE TREILERS Als het kalf.... LONDENS GEPEUPEL STORTTE ZICH OP KLEURLINGEN Sovjets EXPLOSIE EIST 2 MENSENLEVENS verwachten nochtans veel van kleine fusie-reactors r Atoomconferentie in Genève begonnen Geen enkele band met Nederland DAGBLAD VOOR ZEELAND - Tijdens Pooltocht: ;„Skate zorgde voor een verrassing In Hoek van Holland SPIONAGE IN BONN? GEEN KAMER MEER VRIJ..,.. IJslanders noteerden alleen... Soekarno I Poes uitgezaagd j j Engeland heeft zijn rassenstrijd Ook politie gemolesteerd Zonnig In Kaatsheuvel: Bejaarde man spoorloos CAFEVLOER STORTTE IN, 8 DODEN Waarschuwing Mao voor Massale vlucht uit Oost-Duitsland ENERVEREND 98e JAARGANG No. 22849 DINSDAG 2 SEPT, 1958 Uitgave N.V Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende, Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningi i en Vaderland Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat De commandant van de Ameri kaanse atoomonderzeeër Skate", die gisteren in Den Helder is aan gekomen, heeft de journalisten verteld, dat hy tijdens zijn pool reis een bezoek heeft gebracht aan de basis Alpha", waar 29 geleer den in verband met het geofysisch jaar verblijven. Hij kwam met zijn schip precies op de plaats van het kamp boven water en heeft daar een dag ver toefd. Op welke wijze hij deze plaats, had bepaald, verklaarde hij niet te kunnen zéggen. Maar de ge leerden hadden nogal verbaasd ge keken. Commandant Calvet zei tenslot te, dat zijn schip het minst ge vaarlijke is dat de haven van Den Helder ooit heeft bezocht. Het is minder gevaarlijk dan een tanker, Zelfs een botsing levert geen be zwaar op, daar is het schip op gebouwd. (Zoals gemeld mocht de Skate" van de Deense regering Kopenhagen niet aandoen). De foto toont de aankomst van de Skatein Den Helder. KONINGIN Zein van Jordanië is in gezelschap van een van haar zusters en twee jeugdige prinsessen naar Zwitserland vertrokken. Voor bezoek aan een medicus, zoals officieel werd verklaard. DE GARANTIEPRIJS voor con sumptie-aardappelen van de oogst 1958 is vastgesteld op f 6.75 per 100 kg. NIET MINDER dan 631 gevallen van bankroof zijn de afgelopen 12 maan den m Amerika gepleegd. Een record. IN NIJMEGEN begint vandaag het eerste nationale kosterscongres Er zijn 350 deelnemers. DE REDACTIE van het Indonesische dagblad Indonesia Raya" heeft ge dreigd ontslag te zullen nemen, als haar hoofdredacteur, Mochtar Lubis, door de commissarissen aan de dijk wordt gezet. Deze laatsten zouden van de onafhankelijke krant een par tijblad willen maken. AKU en Staatsmijnen gaan een ge zamenlijk verkoopkantoor oprichten voor de verkoop van kunststoffen. IN NICOSIA is maandag weer een Britse militair door terroristen dood geschoten. GISTEREN zijn in de Ned. Antillen algemene verkiezingen gehouden. Door het autonomie-conflict (voorna melijk n a.v. de kwestie de Wit) zijn ze vervroegd. Eigenlijk zou er pas op 1 oktober gestemd worden. ARY VAN NIEROP, hoofd van de afdeling gesproken woord van de Vara, heeft gisteren zijn zilveren jubileum gevierd in dienst van deze omroepvereniging. Maandagmiddag heeft zich in het Engelse transitcamp te Hoek van Holland een ontploffing voorgedaan, die aan twee Nederlandse arbeiders het leven heeft gekost, terwijl een andere arbeider ernstig gewond naar een Rotterdams ziekenhuis moest worden overgebracht. Een tiental arbeiders, onder leiding van uitvoerder H. G. Dickhoff uit Vlaardingen, in dienst van het Engel se leger te Hoek van Holland, was bezig met het optrekken van twee zogenaamde nissenhutten. Drie an dere hutten zouden worden ver bouwd. Bij deze verbouwing moest een elektriciteitskabel worden ver legd en daarom waren twee elek triciens, een Hagenaar en een Rot terdammer, aan het graven op een pad tussen de hutten. In de omtrek werkten de overige mannen onder wie de zwaargewonde, een timmerman uit Rotterdam Een andere arbeider, J. Cohen uit Den Haag, had een praatje met zijn col lega's gemaakt. Hij ging weg, maar nauwelijks had hij zich omgedraaid of hij hoorde een enorme ontploffing. Een grijsblauwe rookwolk spoot wel vijftig meter hoog de lucht in. Toen Cohen zich omkeerde waren de twee elektriciens verdwenen. Door de ont ploffing waren ze meters ver weg gesmeten. Waar zij gestaan hadden was een kuil ontstaan van ongeveer een meter diep met een middellijn van vier meter. Uitvoerder Dickhoff is er van over tuigd, dat er een blindganger bom of landr.ijn op ongeveer een meter diep in de grond heeft gezeten, doch de politie verwerpt deze stelling op grond van haar onderzoek en denkt aan ontploft rioolgas, terwyl weer an deren over kortsluiting praten. Zeker is, dat op een afstand van honderden meters in de omtrek de knal is gehoord en ruiten zijn gesneu veld. Een dame, die op een brom fiets over de Havenweg reed werd door de luchtdruk van haar fiets ge slingerd. De twee elektriciens, die bij de ont ploffing om het leven kwamen, zijn de 25-jarige P. J. de Wit uit 's-Gra- venhage en de 34-jarige M. Stout uit Rotterdam. De timmerman, die zwaar gewond werd, is de 19-jarige B. G. van Delft uit Rotterdam Het te Duesseldorf verschijnende Westduitse dagblad ,,Der Mittag" meldde maandagochtend, dat te Bonn de secretaresse van een hoge officier, verbonden aan de afdeling techni sche ontwikkeling" van het Westduit se ministerie van Landsverdediging, is gearresteerd. Zij zou inlichtingen hebben ver strekt aan twee medewerkers van de Franse militaire attaché te Bonn. De twee Fransen zouden deze in lichtingen niet aan hun chef hebben doorgegeven, maar aan vertegen woordigers van een Oosteuropese mogendheid. Op het Westduitse ministerie van Landsverdediging is de arrestatie van een secretaresse bevestigd. Men wilde echter niet mededelen, of dit op vermoeden van spionage was ge schied. Op de Franse ambassade te Bonn verklaarde men niets van de gehele zaak af te weten. In Genève is gisteren de grootste congresbijeenkomst be gonnen, die ooit in Europa gehouden is. Het is de tweede wetenschappelijke atoomconferentie van de Verenigde Na ties, waaraan 5000 personen deelnamen en die zich zal bezighouden met het uitwisselen van de vorderingen, die de laatste jaren, over de gehele wereld, op het gebied van de kernwetenschap zijn gemaakt. Op de eerste congresdag reeds zijn er interessante rappor ten ter tafel gekomen. Bijzonder verheugend aeht men het dat Engeland en de Verenigde Staten aan de vooravond van het congres het besluit namen, de geheimhouding op het punt van de kernfusie op te heffen en de gegevens hieromtrent vrij te geven. De kernfusie vormde maandag al een der belangrijkste punten van bespreking. Men bleek het erover eens te zijn, dat het win nen van energie door middel van samensmelting van atomen theoretisch mogelijk is, maar dat dit tot nu toe in de praktijk on uitvoerbaar is gebleken. De onderzoekers zijn het er echter over eens, dat zij binnen tien a twintig jaar erin zullen slagen, de waterstofbom inderdaad te „temmen". „Athoms for Peace" is de slagzin, waarmee de conferentie met de er aan verbonden tentoonstelling aan de we reld wordt gepresenteerd. „Genova for Athoms" schertste berustend een van niets wetende toerist, die in Genève wilde overnachten, doch nergens een hotel of pensionkamer kon krijgen en toen maar besloot op een parkeer plaats de nacht in zijn auto door te brengen. Hij was de enige niet, die geen slaapplaats kon vinden. Ieder ex ploitabel bed in Genève en in een straal van 40 kilometer in de omtrek is namelijk in beslag genomen door de deelnemers aan de conferentie. De secretaris-generaal van de V.N,. Hammarskjoeld, die maandagochtend het congres opende, sprak er zijn vol doening over uit, dat een aantal van de laatste barrières, die tot dusver ge heime inlichtingen omgaven, voor het begin van de conferentie zijn gesloopt. Nu vele van de wetenschappelijke grondbeginselen zijn vastgesteld, is het misschien vanzelfsprekend, dat „met het snel toenemende technische en commerciële belang van de kernener gie, wij een nieuwe periode van ge wone commerciële geheimhouding bin nengaan", aldus Hammarskjoeld. Hij sprak de hoop uit, dat de con ferentie enig licht kan werpen op de vraag wanneer kernenergie zal kunnen concurreren met de gewone energie bronnen. De Franse Hoge Commissaris voor Kernenergie, prof. Perrin, heeft maan dagochtend gezegd van mening te zijn, dat de conferentie zal leiden tot een volledige opheffing van de geheim houding op het gebied van de be heerste thermonucleaire reacties. Prof. Perrin, die voorzitter van de conferentie is, zei dat dit terrein de laatste buitenpost is, waar nog geheim houding geldt. Verklaringen over dit ontwerp zullen verreweg de belang rijkste zijn op de conferentie. De conferentie, aldus Francis Per rin, kan beslist geen eind maken aan de krankzinnige bewapeningswedloop: tussen de grote mogendheden. Zij kan die wedloop zelfs niet direct vertragen maar zij kan tot op zekere hoogte de risico's ervan kleiner maken. De ge varen die schuilen in buitensporige bewapening worden vergroot door al les wat landen isoleert of hen er toe brengt in het geheim te gaan werken. Op deze conferentie echter worden de landen weer bijeengebracht en wor den geheimen uitgewisseld. De Russische kernfysici, zo plijkt uit hun rapport, achten het theoretischer., in de toekomst, ook praktisch moge lijk, kernreactors te bouwen die ge baseerd zijn op de versmelting van lichte atoomkernen in plaats van op de splijting van zwa^e kernen. De toepassing van de kernfusie zal de volkeren de beschikking geven over enorme hoeveelheden energie geduren de miljoenen jaren, zeifs wanneer het energieverbruik duizendmaal zo groot wordt als het nu is, zo menen zij. Het wordt in de Sovjet-Unie ook mo gelijk geacht kernfusiereactors te bou wen, die zo klein zijn, dat zij op schepen kunrten worden geïnstalleerd om voor de voortstuwing te zorgen. Dit wordt des te aantrekkelijker ge acht, daar men bij het fusieproces veel minder last heeft van het optreden van radioactiviteit dan bij het splijtings proces, zodat het veiligheidsorobieem veel eenvoudiger zal zijn op te lossen. Eisenhower, Kroestjev en andere regeringshoofden hebben de congres leiding telegrammen gestuurd, waarin zij de wens uitten, dat de bijeenkomst volledig aan haar doel zou mogen be antwoorden. De IJslandse kustwacht heeft tegenover de Britse treilers, die gisteren de twaalfmijlszone van het eiland zijn binnengevaren, niet de taktiek toegepast, die men verwachtte. Ze bracht geen enkele treiler op, maar volstond met het noteren van de namen en kentekens der Engelse sche pen, Toch is deze maatregel minder on schuldig dan hij lijkt. Als namelijk het winterseizoen aanbreekt, zullen de treilers zich genoodzaakt zien bij slecht weer een schuilplaats te zoeken in de IJslandse havens, üe autoriteiten daar hoeven dan slechts in hun notitieboek je te kijken om te constateren, of de schepen in kwestie als „grensschen- ders" moeten worden aangemerkt. Zo ja, dan kan men de schippers arres teren en voor de rechtbank brengen. Een groot aantal Engelse treilers be vond zich gisteren in de zone, die door IJsland tot territoriaal gebied is ver klaard. Even dreigde het tot een inci dent te komen. Het IJslandse kust vaartuig Aegir" gaf namelijk de Volgens radio-Djakarta heeft president Soekarno maandag in Bandoeng verklaard, dat Indo nesië alle „koloniale en econo mische banden" met Nederland zal verbreken als gevolg van het geschil over westelijk Nieuw Guinea. Dit is, aldus de president, de „andere koers" van Indonesië om westelijk Nieuw-Guinea terug te krijgen. Hij herinnerde er aan, dat Indonesië alle Nederlandse bedrijven heeft overge nomen en dat, als de Nederlandse eco nomische banden zijn verbroken, Indo nesië in het bezit zal komen van alle winsten, die de Nederlanders plachten te maken. De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Philip Young, zou aan mi nister Luns hebben uitgelegd, dat de Verenigde Staten de spanning tussen Nederland en Indonesië niet vergroot wensten te zien, in verband met het geschil rond Formosa. De leider van de socialistische op positie in het Australische parlement, Evatt, heeft in een televisieinterview ziin instemming betuigd met een voor stel. dat Nederland het bestuur over v/est-Nieuw-Guinea overdraagt aan Australië. Dit voorstel zou zijn gedaan in de Nederlandse Partij van de Ar beid. Britse treiler .Vascama" opdracht t« stoppen. Het Britse fregat „Palliser", dat in de buurt was, nam onmiddellijk een positie tussen de „Aegir" en de .Vascama" in. Terwijl de kanonnen van het Britse schip op de Aegir" werden gericht, riep de Britse gezagvoerder met zijn megafoon de IJslander aan, doch deze antwoordde niet en volstond er mee op enige afstand van de „Vascama" te blijven varen. Later verdween hij. Uit gezaghebbende bron in Reykja vik wordt vernomen, dat de IJslandse kanonneerboten die in de nieuwe twaalfmylszone patrouilleren, op dracht hebben gekregen in geen geval te schieten. Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zich intussen be reid verklaard deel te nemen aan een ministerconferentie onder auspiciën van de NAVO over het visserijge schil. Toen een groot aantal dieren- minnende Amsterdammers alles vergeefs in het werk had ge- steld om een klem geraakte poes te bevrijden, die in een J gietijzeren lichtmast was gekro- pen, welke op het terrein van S de Nederlandse Spoorwegen ligt aan de Westerdokstraat, riep men de hulp van de politie J J in. Het gelukte ook de politie- J mannen niet het dier te redden. S De technische dienst van de brandweer verkreeg toestem- ming van de N.S. de mast door J midden te zagen. Eerst toen kon het sterk vermagerde dier uit zijn gevangenschap worden ver- lost. De poes werd al een week vermist. J Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt maan dagavond te 23.15 uur: Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige oostelijke wind. Iets lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 19.26 uur; maan op 20.51 uur. Morgen: zor. op 5.53 uur; maan onder 11.22 uur. Duizenden jonge blanken in het Londense district Notting Hill hebben zondagnacht tot m de vroege morgenuren gevech ten geleverd met kleurlingen en politiemannen. Messen flitsten, ijzeren staven en ^broker, fles sen werden als wapens gebruikt in de urenlange gerechten, die de wijk onveilig maakten Blanke families die aan kleurlingen kamers verhuurd hadden vluchtten weg uit hun woningen Huizen wer den gebarricadeerd. Het gepeupel had voor niemand consideratie. Zelfs men sen die met een kinderwagen liepen werden aangevallen. Twee oude vrou wen werden neergeslagen, een jongen van tien kreeg met een gebroken fles een snee over zijn mond. Het parlementslid van Notting Hill, George Rogers, belde Scotland Yard en eiste honderden man politiever- sterking toen het leek of de relletjes uit de hand zouden lopen. De troebelen begonnen na een dag van spanning, volgend op de straat gevechten op zaterdag in Notting Hill zowel als in Nottingham in de Mid lands, waarbij 24 personen werden gearresteerd. Ook vorig weekeinde was in Nottingham gevochten. De spanning ontlaadde zich in ge welddadigheden toen 100 blanke jon gens. gekleed in de teddyboy-stij), zich wapenden met ijzeren staven, messen en stokken en Bramley Road opmarcheerden onder het schreeuwen van „Let's get the niggers". Tientallen politieauto's en gemoto riseerde politiemannen patrouilleerden door het district in een wanhopige po ging te voorkomen dat de troep zou aangroeien. Maar de benden werden met de minuut groter. Elke kleurling die op straat gezien werd, werd ach terna gezet en mishandeld. Stroom van gewonden Tien kleurlingen die geen uitweg meer zagen bonden de strijd aan met hun achtervolgers. Een blanke werd aan een schouder gewond, terwijl meer blanken zich in de strijd mengden. Ziekenhuizen er klinieken meldden dat een gestadige stroom gewonde en overspannen personen hun aandacht en behandeling vroeg. Minstens tien poli tiemannen werden behandeld voor hun verwondingen. De straten waren bezaaid metscher ven van gebroken ruiten en flessen. Meer en meer negers vonden toe vlucht in gebarriceerde en gesloten huizen, waarop het gepeupel uit woerle zich tegen de politie keerde, omdat het zich zijn prooi zag ontgaan Men trachtte een politiewagen die enkele negers verveerde, omver te werpen. Laten we ze lynchen", schreeuwde het gepeupel. Toen bracht de politie Duitse her dershonden in de strijd, waarop het getij keerde. Tegen drie uur in de morgen waren de meeste onruststokers van de straten verdwenen. Naar schatting van de politie waren 3000 personen bij de ongeregeldheden betrokken. Achttien werden er zondag nacht nog gearresteerd. De nieuwe commissaris van Scot land Yard, Joseph Simpson, heeft een volledig onderzoek in het district ge last. De premier zal een rapport hier over ontvangen. Sinds donderdagnamiddag wordt de 79-jarige ongehuwde H. P. uit Wou- drichem, die met zijn familie naar Kaatsheuvel was gekomen, vermist. Omdat hij geen zin had om mee in de Efteling te gaan stelde men voor een eindje verder te rijden. Op de Horst ging zijn zwager even bij de Steenbakker binnen om een verfris sing te nemen. Pr. zou in de auto blijven zitten. Toen zijn zwager na enige tijd terugkwam, was hij ver dwenen. Nasporingen door de politie hebben uitgemaakt, dat de man in de van Haestrechtstraat om drinken gevraagd heeft. Later in de voor avond moet hij nog gezien zijn in de omgeving van de Melkdijk. Ver der ontbreekt elk spoor. Een schutspatroonsfeest, dat maan dagavond met gezellige kout en een dansje in een café bij Saarlouis werd gevierd, kreeg een abrupt en tra gisch einde toen de vloer van het lokaal het plots begaf en ongeveer vijftig feestvierders in het kelderge welf stortten. Acht mensen kwamen om het leven en 21 anderen liepen verwondingen op. Soldaten van het Franse garnizoen trokken de slacht offers uit de bouwvallen. De Amerikaanse minister voor het leger, Wilber Brucker, heeft te Tai- peh (hoofdstad van Formosa), ver klaard, dat de Chinese communisten de waarschuwingen van president Eisenhower en Foster Dulles ten aan zien van Formosa niet mogen onder schatten. „De communisten moeten de vre de in dit gebied niet verstoren. Wan neer zij het toch doen, onderschatten zij de verklaringen en uitlatingen van de Amerikaanse regering", aldus Brucker. Het nationalistische nieuwsagent schap heeft intussen uit Hongkong gemeld, dat communistische troepen in de tegenover de Quemoy-eilanden liggende provincie Fukien naar de havenplaatsen in de provincie worden overgebracht. Verschillende kuststre- I ken zouden voor burgers zijn afge sloten. Met het geweld van enorme explosies is de benzine-opslag- plaats te Mourpiane (Frankrijk) hl vlammen opgegaan. Alge rijnse rebellen waren hiervoor ■verantwoordelijk. Nü houden loldaten bij het depot de wacht. D.P.A. meldt, dat de vluchtelingen kampen in West-Berlijn overvol zijn. Zondag én maandag zijn 1800 vluch telingen uit OostDuitsland aangeko men. Een medisch tijdschrift in En geland. „The Practitioner" wijdt aandacht aan het pro bleem dat snurken vormt. Dit naar aanleiding van het feit dat men in het Paddington- ziekenhuis te Londen alle lawaai dat mechanisch werd veroor zaakt heeft doen verdwijnen. Na eliminering van dit lawaai is namelijk gebleken, dat snur ken niet zonder gevolgen is: het houdt mensen die rust nodig hebben uit hun slaap, het prik kelt overgevoelige zenuwen en het leidt tot woorden onder de patiënten. Volgens het tijdschrift vormt het snurken een probleem dat „een ernstige studie" waard is. Gezien de uitgebreide sortering kalmerende middelen voorziet „The Practitioner" weinig moeilijkheden om het snurken te verminderen.

de Stem | 1958 | | pagina 1