Baldini groot wereldkampioen Excellent 7 LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! Nederlandse amateurs onder de maat in ver bleven Reims Geen blik voor de massa naar Titel Leipzig De excellente half-zware shag van Douwe Egberts 4 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 REIMS, zondagavond. (Van een speciale verslaggever) Zonder aarzeling Wakker geschud Niet verwacht Anquetil naar huis v. Looi in 't offensief Niet te stuiten Baldini in actie Fantastisch De uilslag in handige plastic tabakszak! DE ZEEKONINCIN Bal-di-niwas de gescandeerde vreugdekreet van de duizenden verrukte Ita lianen, die Ercole Baldini zondagmiddag in de laatste ronde over het circuit van Reims naar de wereldtitel vergezelde. Een huldebetoon voor een groot wereld kampioen, die daar geheel in zijn eentje tegen een veld van gerenommeerde coureurs reed. Achtervolgers, die tegen de fenomenale tijdrijder Baldini geen schijn van kans hadden. De Italiaan, die de laatste 50 km geheel alleen op kop had gereden, was doof voor de aanmoedigingen. Er was voor hem slechts één doel: de verlossende finish en dan daarna de dubbel en dwars verdiende regen boogtrui. Zelfs op het laatste rechte eind, toen hij desnoods lopend de titel had kunnen veroveren, gunde hij de mensen langs de weg geen blik. Zonder ophouden maalden zijn benen krachtig door, alsof hij aan een achtervolging bezig was. En pas pal op de witte kalklijn richtte hij zich flauw op. Even ging zijn hand omhoog ten teken van triomf, toen viel hij in de armen van zijn gelukkige verzorgers. start. De Spanjaard Marigil, de Brit Robinson, de Italiaan Favero, de Zwitser Hollenstein en de Oostenrij ker Maresch kwamen na de eerste ronde met een voorsprong van 13 seconden door op een groepje van vijf man, geleid door Fausto Coppi. Vlak daarachter zat het grote pelo ton, dat nog niet en toen terecht in de ernst geloofde. Zelfs toen Louison Bobet in gezelschap van sprong achter het drietal aan. Samen Nencini en Gerrit Voorting na on- Hy had niet geaarzeld, zoals Rik van Looy, Rik van Steenbergen en al die andere avorieten, toen Loui son Bobet, Gastone Nencini en Ger rit Voorting na ongeveer 25 km de marreerden en een kleine voorsprong namen. Baldini nam geen risico en bouwden zij aan de nederlaag van al die beroemde andere cracks. Onge veer 180 km verder sloeg de Italiaan zyn slag. Bovenop de lange helling van Premecy schudde hij Louison Bobet en Nencini van zich af. Gerrit Voorting had al eerder het tempo niet meer kunnen volgen en was uit de koers verdwenen. Baldini sprong in de ruimte met de wetenschap, dat deze moedige daad eindelijk wel eens de kansheb bers wakker zou kunnen schudden. Hij kende echter zijn krachten en toen hij de twaalfde ronde in 30 min. 46 sec. rond ging de snelste tijd van beide dagen wisten de tien duizenden. dat de titel hem niet meer zou ontgaan. Twee minuten en 9 se conden éérder dan Bobet, die even eens een schitterende race had gere den, ging Baldini als wereldkam pioen over de eindstreep Op 3 min. 45 sec. volgde een groep je van vijf man, waarvan André Darrigade natuurlijk de spurt won vóór Favero, Forestier, Huot en Jun- kermann. Geheel alleen eindigde Martin van den Borgh al- eerste Neder lander op de achtste plaats op 4 min. 25 sec. Piet Damen werd zes tiende in een groep met o.a. Poblet Schils, Geminani, Nencini en Faus to Coppi. En de andere Nederlan ders Zij hadden wegens ver moeidheid of door een te grote achterstand de strijd gestaakt Wim van Est in de negende. Voor ting in de elfde, Lahaye, de Jongh en Piet van Est in de tivaalfde en tenslotte ook Stolker in de der tiende en voorlaatste ronde. Tegen de verwachting in ontbrand de de strijd al vrij spoedig na de (Advertentie) Zó ontwikkelde zich de eindspurt in de strijd om de regenboogtrui bij de amateurs. De Duitser Gustav Schur (links) gaat als eerste over de eindstreep. Rechts volgen de Belgen Paulissen en Dewolf. geveer 25 km aan de haal ging, en een kilometer verder Baldini zich bij hen voegde, bleven Rik van Looy, Rik van Steenbergen, Anquetil, Ge- miniani, Vannitsen en Poblet vol gens de voorspellingen mèt Baldini de grootste kanshebbers meesmui lend over zoveel overmoed rustig doorpeddelen. Maar hoe hadden zij zich vergist Na de tweede ronde had het viertal op kop een voorsprong van 1 minuut en veertig seconden. Er waren na tuurlijk wel avonturiers, die óók iets voor het spel voelden, maar zij kon den de afstand al -niet meer over bruggen; en die afstand werd steeds groter. Na 6 ronden was het zelfs zes minuten geworden Er begon twijfel te rijzen. Men had gedacht, dat het peloton na honderd kilometer wel een eind zou gaan ma ken aan het uitstapje van Bobet en de zijnen. Maar de tegenstoot, ver wacht van de Belgische vedetten, bleef uit. Het was voor Jacques An quetil, die met lede ogen toezag, hoe zijn grote concurrent Bobet steeds verder wegliep ,niet om uit te hou den. Terwijl het peloton rustig ver der ging, stapte Anquetil na zes ron den af. Hij had er geen zin meer in en verspeelde op dat moment enorm veel van zijn populariteit. Want het Franse publiek nam geen genoegen met deze laffe terugtocht en floot 'de man uit. De samenwerking in de kopgroep was uitstekend. In de zevende ronde kreeg Nencini een lekke band, maar zowel Bobet als Voorting, en natuur lijk Baldini, wachtten tot hun stryd- makker weer bij was. Dat heeft trou wens niet zo lang geduurd, want binnen enkele seconden zat een nieuw achterwiel erin. Bobet en Voorting wisten wel, dat zij zonder de steun van de Italianen hun fraaie positie niet zouden kun nen handhaven. Precies halverwege de wedstrijd na 168,5 km bleken zij slechts enkele seconden verloren te hebben. Eindelijk dan brandde het lang ver wachte tegenoffensief los. Rik van Looy, met steun van zijn landgeno ten Planckaert en Aerenhouts, die de Italiaan Pambianco in hun zog meekregen, begonnen aan de ach terstand te knagen. In de achtste ronde verloren de koplopers twee minuten en in de negende begon het er donker voor hen uit te zien, want voor de tribune was de voorsprong van zes minuten geslonken tot 2 mi nuten en 20 seconden op de groep van Looy. Daarbij hadden zich in middels Elliott en Forestier gevoegd; op 2 min. 32 sec. volgde een peloton dat door Poblet werd aangevoerd. Voor het eerst fietste daar geen van de Oranjetruien: Wim van Est had pijnlijke schrijnplekken op de dijen gekregen en was afgestapt. In de tiende ronde werden van Looy en zijn makkers door de grote groep achterhaald, die vlak voor de eerste helling nog 2 min. achter de vluchters lag. Maar nu hervonden Bobet, Baldini en Nencini de kracht voor verweer. En terwijl Gerrit Voor ting het tempo niet meer kon vol gen en zeven seconden achter raakte (Van een speciale verslaggever) REIMS, zondagavond. „II sputnik Italiano," de Italiaanse sputnik hadden enthousiaste supporters op een bord geschreven, dat zij hoog ophieven als hun favoriet langs de tribune kwam. Inderdaad sputnik, want als een meteoor is de 25-jarige Italiaan de laat ste twee jaar aan het wieier- firmament omhooggeschoten. Bij de wereldkampioenschappen in 1956 te Kopenhagen maakte de wielerwereld kennis met hem. Baldini veroverde de we reldtitel achtervolging bij de amateurs. Er was geen houden meer aan, want enkele maanden later reed Ercole in Melbourne zich naar het Olympische goud in de wegwedstrijd. Als ama teur nog verbrijzelde hij in 1956 het werelduurrecord en dit jaar kwam hij als winnaar te voor schijn uit de Ronde van Italië. wonnen de drie andere weer 55 se conden terug. Het bleek de dolkstoot in de rug voor de achtervolgers. Want bij de tiende doorkomst was de voorsprong weer gegroeid tot vier en een halve minuut. Voorting was er ook weer bjj, want hy had op het vlakke gedeelte zUn krachten nogmaals aangesproken. Maar zijn einde was nabij. In de elf de ronde verloor hij snel een paar minuten en stapte tenslotte ontmoe digd af. (Van een speciale verslag gever) REIMS, zaterdagavond. Gustav Schur, een 27-jarige student aan de hogeschool voor lichamelijke opvoeding te Leip zig, zette zaterdag de kroon op een reeds succesrijke wiglerloop- baan. Na een zeer enerverende spurt behaalde de Oostduitser met enkele centimeters voor sprong op de Belg Paulissen de wereldtitel bij de amateurs op de weg. Reeds in 1957 te Waregem was ge- bleken, dat Schur tot de sterkste ama. teurs der wereld behoort. Een vierde plaats achter Proost, Pambianco en Schalk Verhoef was toen het resul taat, dat met ere geboekstaafd kon worden. Dit jaar was de achtste plaats in het algemeen klassement van de wegwedstrijd Warschau-Berlijn-Praag, die door Piet Damen op zo'n fraaie wijze werd gewonnen, de inleiding tot de hoogste wielereer. Ook daar teleurstelling Schur, Paulissen en diens landge noot De Wolf, die het brons veroverde, bezorgden de Italiaanse kolonie de teleurstelling van het leven. Bij het ingaan van de laatste ronde namelijk leefden de Italianen nog in de ver onderstelling, dat Martini, Venturelli en Trappe onderling de eerste drie plaatsen zouden verdelen. Maar het liep heel anderes af. Teleurstellend was dit wereldkam pioenschap ook voor de Nederlandse ploeg, die op papier tot de grootste kanshebbers behoorde. Van het zestal, dat in de eerste helft van de race de toon aangaf, eindigde Jan Hugens als best geplaatste Nederlander op de 15e plaats met een achterstand van pre cies twee minuten. Na hem bereikte alleen nog de nationale kampioen Jo de Haan de eindstreep, ongeveer 9 minuten na de winnaar, ver achter in het veld. Ab van Egmond, die bij het ingaan van de zevende ronde nog samen met de Italiaan Martini op kop had gele gen, had het hoofd moeten buigen voor een Italiaanse coalitie, toen Ven turelli en Trappe zich bij hem voeg den. Hij werd los gereden en stapte even later wegens kramp af. Pech, pech, pech Piet Rentmeester had al een ronde eerder zyn fiets aan de kant gezet, nadat hij onwel was geworden. Zwaaiend als een dronkeman kwam de anders toch zo sterke Zeeuw de pits binnen. Van der Steen had in dezelfde ronde een lekke band ge kregen en ontving van de materiaal wagen een te lage fiets. Toen hy van de Nederlandse verzorgers een ander rywiel kreeg, bleek dit niet helemaal in orde te zijn en ontmoedigd staakte ook hij met een achterstand van bijna acht minuten, na 140 km de stryd. Tenslotte Harry Scholten. Hij had reeds tijdens de training blijk gegeven tegen het zware parcours op te zien. En al scheen de zon zaterdag niet op volle, kracht en zorgde een windje voor de nodige afkoeling, naarmate de kilometers 'vorderden, werden de benen van de Hagenaar zwaar. Tege lijk met van der Steen ruimde ook Scholten het veld. Wel afwisseling De amateurs hebben overigens we-1 voor een afwiselende strijd gezorgd. Kort na de start volgde demarrage op demarrage. Een opvallende rol speel de daarbij de Spanjaard Juan Bel monte, die ook in de derde ronde de stoot gaf tot de eerste ontsnapping, die werkelijk gevaarlijk werd. Piet Rentmeester, die het 127 renners tel lende veld, na het startschot in de richting van de eerste klim had aan gevoerd, had sympathie voor het stre ven van de Spanjaard en ging hem achterna. Jan Hugens wilde niet ach ter blijven en samen overbrugden de Nederlanders in korte tijd het kleine verschil (25 seconden). Maar toen acht renners, onder wie de Belg de Keyser, de Russen Kapitonov en Keledov en de opvallend sterk rijdende Bulgaar Kristof aan een achtervolging begon nen, gaf het drietal het op. Toen al deed Schur van zich spreken door in zijn eentje naar de voorste gelederen te rijden. Er ontstond een kopgroep van zestien man, onder wie ook Ab van Egmond. maar het was allemaal nog slechts het voorspel. Hugens naar de kop Opnieuw waagde Belmonte de sprong in de ruimte en nu was het Jo de Haan, die met de Engelsman O'Sulli- van er eer in stelde de onstuimige zuiderling tot de orde te roepen. Het lukte niet, waarop Ab van Egmond zich voor het karretje spande. Vóór hem had de Italiaan Martini op de lange klim naar Calvaire Belmonte ingehaald. Nog voordat de renners de zesde ronde ingingen, had van Eg mond zich bij hen gevoegd en toen was de beslissende fase ingetreden. Belmonte moest al heel spoedig de tol voor zijn zware werk betalen. Hij loste en kon zelfs het tempo van zes achtervolgers niet bijhouden; zijn rol was uitgespeeld. Toen de twee leiders na 120 km aan de zevende ronde begonnen, sprongen de Nederlandse harten open. Want vlak voor de matig bezette grote tri bune schoot Jan Hugens als een ko meet uit het peloton en verkleinde snel de achterstand op de twe kop lopers. Hun voorsprong op Hugens was 1.14 en 1.32 op het grote peloton, waarin zich nog Scholten en de Haan bevonden. Van der Steen kwam reeds met een achterstand van ruim drie minuten door en Rentmeester had moeten afstappen. De aftakeling der Nederlanders be gon. Want enkele meters over de streep kwam Jo de Haan, die zijn etenszakje in ontvangst wilde nemen, ten val. Hinkend stond hij weer op en wilde in de pits verdwijnen. Het was Gerrit Schulte, die de Neder landse kampioen tot andere gedach ten bracht. Hij hees de Haan weer op de fiets en duwde hem het circuit op. Maar de fut was er uit en ook de Haan speelde geen rol van betekenis meer. De jagers wierpen zich gretig op deze buit. maar verslapten hun aandacht op de eenzame figuur vóór hen niet. Op het laatste rechte eind naar de finish gaf ook Trappe zich gewonnen. Het moest in de eindsprint uitgevoch ten worden. De liefhebbers waren vier Italianen: Martini, Venturelli, Trappe en Bampi. de Belgen Paulissen en de Wolf, de Fransman Hamon, de Pool Wierucki en de Oostduitser Schur. ISog fataler Nog fataler werd het, toen in de zevende ronde de Italianen Venturelli en Trappe zich bij Martini en van Eg mond voegden. Eendrachtig werd de tegenstand van de Oranjeman gebro ken. Om beurten demarreerden de drie Italianen, die er alles voor voel den de buit onderling te verdelen. En van Egmond moest zwichten. Hij loste en kwam in een groep achtervolgers terecht. Toen overviel hem de kramp, die een definitief einde aan zijn kam pioensillusies maakte. Toen de meute aan de laatste 20 km begon, jaagde een groep van acht man op 45 seconden achter de drie blauwe truien. Jan Hugens lag op ruim twee minuten en was ook al kansloos ge worden. Eindsprint besliste Met de minuut steeg de spanning. Via de televisietoestellen op de tri bunes volgde men het duel, dat be slissen moest over het goud, zilver en brons. Een kreet steeg op, toen de acht achtervolgers nog maar 100 meter achter de Azzurri opdaagden. Venturelli was de eerste, die het ho peloze van de toestand inzag en even later liet ook Martini zich terugvallen. De laatste 500 meter volgde de ont knoping van deze spannende rit. Het werd een gedrang van jewelste om een goede positie voor de sprint, die op ongeveer 250 meter voor de streep werd ingezet. Het leek alsof tóch een Italiaan de titel zou gaan veroveren, want midden op de weg voerde Mar tini de groep aan. In de laatste 50 meter echter wer den zijn illusies vernietigd. Aan ztfn rechterzijde flitste Schur naar voren, aan zyn linkerkant de twee Belgen. Slechts enkele centimeters vóór Pau lissen ging Schur over de eindstreep. Er bestond geen twyfel: voor de eer ste keer was de wereldtitel op de weg achter het yzeren gordijn terechtge komen. De grootste pechvogel in deze span nende slotfase was Divio Trappe. De Italiaan kwam tijdens de eindsprint ten val. De blessures waren gelukkig minder ernstig dan zij zich aanvan kelijk lieten aanzien. Trappe werd ex aequo 35e geklasseerd... 1 Gustav Schur 4.53.19, 2 Paulissen z.t.. 3 De Wolf z.t., 4 Bampi (It.) z.t., 5 Venturelli (It.) z.t., 6 Hamon (Fr.) z.t., 7 Martini z.t., 8 Wierucki (Polen) z.t., 9 Simon (Fr.) 4.54.14, 10 Daems (B.) 4,55.19. 11 Barieviera (It.) z.t., 12 Kapitonov (Rusl.) z.t., 13 Gorensson (Zweden) z.t., 14 Olmes (G.B.) z.t., 15 Hugens z.t., 16 Pancek (Polen) z.t., 17 Hinnenberg (W.-Dld.) 4.55.49, 18 Bradley (G.B.) 4.57.06, 19 Carreras (Spanje) z.t. Vlak na het ingaan van de twaalf de ronde legde Baldini de basis voor zijn eindzege. Al voor de tribune probeerde hij Bobet en Nencini van zich af te schudden, maar het geluk te Bobet nog deze aanval te weer staan. De tweede demarrage, aan de voet van de eerste klim, bracht de beslissing. Bobet en Nencini vielen terug. Nencini kon zelfs de Frans man niet meer bijhouden, raakte meer en meer achter en koos de kortste weg naar huis, toen hij de eerste lus van het uit een acht-vor- mige circuit achter de rug had. Bobet zette door. Hij moest en zou iets terugwinnen van zijn populari teit ,die de laatste jaren door gebrek aan opvallende prestaties een ge duchte knauw had gekregen. Het Franse publiek waardeerde dit door zettingsvermogen, zelfs al wist het dat hij tegen de tien jaar jongere Baldini kansloos was. Bobet blééf doorvechten voor zijn tweede plaats, doch steeds dichterbij kwamen de stropers die het op zijn zilver hadden voorzien. Bij het ingaan van de laatste ronde had Louison nog slechts een voorsprong van twee mi nuten op de gevaarlijke André Dar rigade, die aanvankelijk met de Ier Elliott, later in gezelschap van Fa vero, Forestier en de Franse kam pioen Huot en Junkermann, op de loer lag. Het lukte André niet om de oud-wereldkampioen van de ere plaats naast Baldini te stoten. Martin van der Borgh vocht achter de „jagers". Hij was in een groep van zestien man met o.a. Coppi, Po- Ercole Baldini, van de aanvang af niet te stuiten in de strijd om proftitel te Reims, passeert, zicht baar onvermoeid, zegevierend d« finish. biet, Geminiani en Piet Damen vijf minuten en 20 seconden de laat ste ronde ingegaan en toonde toer, zijn klimmerscapaciteiten, die ock L" de Ronde van Frankrijk zoveel op zien hadden gebaard. Niemand kon zijn wiel houden r geheel alleien kwam van der Borgh op de achtste plaats binnen. Dat Piet Damen in het gezelschip van Poblet, Schils, Defilippis en Ge miniani niet mee kon doen in dt spurt van de groep, was geen schan de. Zijn zestiende plaats zal hem toch veel genoegen doen, want hij eindig-;, de nog vóór Fausto Coppi, die niet I voor een overdonderende terugkeer had kunnen zorgen. 1. Ercole Baldini 276 km in 7.29,32, 2. Louison Bobet 7.31.41; 3. André Darrigade 7.33.19; 4. Vito Favero z.t, 5. Jean Forestier z.t.; 6, Valentin Huot z.t.; 7. Hans Junkermann z.t.; 8. Martin van der Borgh 7.33.57 9 Frans Aerenhouts 7.34.12; 10. Klaus Bugdahl z.t. 11. Miguel Poblet 7.34.17 12. Jos Schils z.t.; 13. John Andrews z.t.; 14. Nino Defilippis z.t.; 15 Ra- pheal Geminiani z.t.; 16. Piet Damen z.t.; 17. Fausto Coppi z.t.; 18. Gilbert Scodeller z.t.; 19. Jos Planckaert i.t 20. Jan Adriaenssens z.t. Het moyenne van Baldini over dt 276.794 km was 37,575 km per uur. (Advertentie) 63—24 Allen zijn verrast over deze plotselinge wending in de situatie. De kamprechter buigt zich over Aram heen. „Bewus teloos", constateert hij kortaf. Met een triomfantelijk gebaar heft Ares de vuisten ten he mel om voor de zoveelste maal het gejuich van de toeschou wers te ontvangen. Maar, af gezien van enkele onverstaan bare kreten en een verward ge roezemoes van stemmen blijft het angstig stil op de tribu nes. Het is duidelijk, dat de toeschouwers weinig waarde ring hebben voor de laffe list, die hun kampioen gebruikt heeft om de strijd te winnen „Ik verklaar Ares tot overwin naar in de tweekamp tegen Aram!" roept de kamprechter luid. „Aram, als gevangene van de senaat, op grond van verstoring der openbare orde, heeft hiermede zijn kans op vrijheid verspeeldtenzij iemand het voor hem op wil nemen in een tweegevecht te gen Ares! Is er zo iemand, dan kome hij naar voren!" Een doodse stilte valt over het stadion- Dan treedt vanuit een der toegangen tot de arena een slanke meisjesgestalte het strijdperk binnen, een zwaard in de handIk neem het voor Aram op tegen Ares!", klinkt haar heldere stem.... 98e JAj Uitgave Directeu Hoofdrec Redactie gen, C. J. J. M. ter, P. V 't Wester Bureaus: Tel. 22341 Bureau

de Stem | 1958 | | pagina 6