Euromarkt dringt tot havenuitbreiding COUVEdeMURVILLE Mevrouw naar de KASENKINA sprong vrijheid 't Is weer maandag STEM-FEUILLETON LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! Duitsland vreest concurrentie van Benelux-havens Op Let JCJC Drenkeling opgepikt Onder elk bed een Rus.... Met frisse moed melkfles-omspoelen In drie smaken Tabak-experts geven garantie Messesteker veroordeeld DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 5 Vernieuwing der Franse diplomatie 'p nel Spoor door Douglas Grey van Zr. Maria Christina vijfenzestig jaar geprofest V... TV-RAD lO-TV'RADIO'TV' Spaanse prijzen te Kerkrade JN de binnenvaart maakt men thans een slappe tijd door. Men kan dat goed vaststellen in de Parkhaven van Rotterdam, waar tien tallen schepen op vracht liggen te wachten, een totaal ander beeld dan twee jaar geleden, toen men overal nog schepen tekort kwam. De oorzaken van deze ongunstige verandering zijn het terug lopen van de algemeene conjunctuur en de bestedingsbeperking van overheidswege. Deze laatste heeft vooral het vervoer per schip van bouwmaterialen doen verminderen. Voor de vaart binnenslands vormt het aanstaande najaar een lichtpunt, wanneer de bietencampagnes weer aanvangen, maar voor de Rijnvaart blijft het er nog somber uitzien, te meer om dat in Duitsland de werkloosheid onder de schippers aanzien lijk groter is dan hier. en Wilhelmshaven zal olietankers tot 80.000 ton moeten kunnen binnenla ten. Deze havenverbeteringen blijven in het algemeen nog wel achter bij die van Rotterdam en Antwerpen, maar Wilhelmshaven zou een con current van betekenis voor de Bene lux-havens kunnen worden. Voor Antwerpen zullen overigens de voorgenomen verbeteringen te Ham burg en Bremerhaven een spoorslag zijn om het toegankelijk maken van zijn eigen haven voor schepen van vijftigduizend ton volgens het plan- Bonnet zo snel mogelijk tot stand te brengen en in het algemeen de uit voering van het tienjarenplan met inbegrip van het zeekanaal naar Fort Frederik te versnellen. Anders raken de Duitsers Antwerpen toch nog voor. Maar ook aan de binnenvaart heeft minister Seebohm gedacht en op dit gebied zijn de Duitse plannen al evenzeer .groszartig'. Naast de Moe zelkanalisatie, welke samen met Frankrijk ondernomen wordt en in 1963 klaar moet zijn, staan op het programma de uitdieping van het Kielerkanaal tussen de Noordzee en de Oostzee, de verbreding van het Dortmund-Emskanaal, de kanalisatie van de midden-Wezer en van de Neckar tot Stuttgart en de verbre ding van de Main tot Bamberg. Hier komt dan nog bij een verbete ring van de Rijn door versmalling van zijn bedding op bepaalde punten om de daar bestaande ondiepten door uitschuring te laten verdwij nen. Een dergelijke hinderlijke on diepte, waar men in droge tijden tot overladen van schepen moet over gaan of niet volgeladen kan varen, doet zich o.a. voor tussen Bingen en Koblenz, waar de Rijn maar 1,70 me ter diep is. Al deze werken moeten in 1963 klaar zijn. De op handen zijnde ver betering van de Rijn en de uitbrei ding van de Duitse zeehavens maken te begrijpelijker, dat men in Ant werpen is gaan verlangen naar een rechtstreekse verbinding met de Rijn en het Ruhrgebied .langs Eindho ven", hetgeen, terloops gezegd, op de een of andere manier 't beginsel van een Postel-kanaal inhoudt, een rechtstreekse tussenverbinding van de kanalen van Noordbrabant en van de provincie Antwerpen. De verbinding van Antwerpen met het Ruhrgebied „langs Eindhoven", zou eveneens een nieuw Maas-Rijn- In Amsterdam is de toestand min der erg dan in Rotterdam. Daar heeft men het vorig jaar ook nog een krachtige uitbreiding van de Rijnvaart gezien. De teruggang is echter algemeen en men zou zich hierbij kunnen af vragen, of men na de afgelopen gun stige jaren nu niet met een over capaciteit aan schepen zal blijven zitten en de uitbreiding van havens want ook de zeevaart toont ach teruitgang wel zin heeft. Grote toekomstzorgen maakt men zich echter niet, omdat een terug slag, zoals men nu beleeft, na een zo lange hoogconjunctuur geen on natuurlijk verschijnsel is en van tij delijke aard kan blijken, doch vooral omdat de instelling van de Euro pese Economische Gemeenschap de betekenis van de havens nog sterk zal doen toenemen. Rotterdam, gaat daarom rustig verder met Europoort en Ant werpen met zijn tienjarenplan. Deze uitbreidingswerkzaamhe den hebben intussen de onge rustheid al gaande gemaakt van de Duitse- zeehavens, die vrezen bi) het op gang komen van de Euromarkt ten opzichte van Rot terdam en Antwerpen achterop te zullen geraken, wanneer ook zij geen bijzondere maatregelen gaan treffen Hamburg en Bre men hebben de eerste helft van dit jaar al een aanzienlijke ver mindering van hun goederenver keer moeten noteren. De West-Duitse minister van verkeer dr. Seebohn heeft intus sen een groot plan ontworpen om de Duitse havens en de Duit se scheepvaart in de toekomst de concurrentie met de Benelux- havens te laten opnemen en voortzetten. Er is wel haast bij, zo meent hij, want het aandoen van Rotterdam in plaats van Duitse havens levert de reders thans al 'n hesparing op van ongeveer 60,000 Mark per schip. Wat dr. Seebohm zich nu voorstelt te gaan volbrengen, is niet gering. De Duitse Noordzeehavens wil hij allemaal toegankelijk gaan maken voor schepen van groter tonnage. Bremen moet .schepen van 20.000 ton, Embden schepen tot 25.000 ton. Bre merhaven en Hamburg zeebodems tot 40.000 ton kunnen gaan ontvangen kanaal Arcen - Ruhrort inhouden, dat het voordeel heeft aanmerkelijk goedkoper te zijn dan het concurre rend project Born - Neuss, ook nog als ten gerieve van Aken tevens een kanaal Bom - Geilenkirchen wordt gegraven. Voor West-Duitsland kan de oplossing Arcen Ruhrort juist vanwege de geringere kosten aan trekkelijk zijn. De plannen, die mi nister Seebohm voor de Duitse ha vens en waterwegen ontvouwde, vra gen alleen al V/% miljard Mark, Hier bij komt. dat de Duitse spoorwegen, die men dit jaar eindelijk rendabel dacht te maken, een tegenvaller gaan opleveren, waarvoor de Bondsrepu bliek 1 miljard Mark zal moeten bij passen. Men kan in Duitsland vanwege de goede jaren veel, maar ook niet al les. Eventuele plannen voor een nieuwe Maas - Rijnverbinding zullen daarom wel niet kostbaar mogen zijn, zodat daarmee de keuze van een tracé Arcen - Ruhrort waar schijnlijker wordt. (Advertentie) (Advertentie) Voor Uw „verre" bloemengroet... FLEUROP Wie is het nieuwe hoofd van de Franse diplomatie? Couve de Murville is een vijftiger met een open gelaat. Hij lijkt meer op een geslaagde, Amerikaanse zakenman, dan op een diplo maat. Sommigen zeggen, dat hij op Norstadt lijkt. Een feit is, dat hij met generaal Nor stadt er van overtuigd is, dat de diplomatie verjongd moet worden, gestreamlined. Volgens hem moet een diplo maat een gekultiveerde zaken man zijn, die zo goedkoop mo gelijk kan inkopen en zo duur mogelijk weet te verkopen. Intriges spelen in de moderne diplomatie slechts een onderge schikte rol. Van uitnemend be lang daarentegen is „het kiezen van het ogenblik". We willen niet onaangenaam zijn, maar de nieu we minister van Buitenlandse Za ken is wat dit laatste betreft beslist erg knap. In 1940 koos hij aanvankelijk voor maarschalk Petain of misschien vergat hij toen zelfs te kiezen. Het duurde tot 1943 voor de in Reims ge boren edelman openlijk de zijde van de Gaulle koos. Tevoren had hij een hoge, administratief-finan- ciële functie bij Petain, maar tevens onderhield hij toen ook al verbindingen met de vrije Fran sen, die hem tenslotte op het laat ste ogenblik nog konden waar schuwen dat hij op het punt stond gearresteerd te worden door de Duitse bezetters. Ze hielpen hem naar Noord-Afrika te vluchten, waar hij een post kreeg bij gene raal Giraud. Toen generaal de Gaulle de macht van de laatste had over genomen maakte Couve de Mur ville voor het eerst persoonlijk kennis met de leider der vrije Fransen. Hij kreeg onmiddellijk een betere post, nu als secretaris van de voorlopige commissie voor verdediging en weer tien weken later promoveerde hij tot finan- oieel-commissaris van het comité voor de nationale bevrijding. De Gaulle zelf was voorzitter van dit comité. SCHERPE ZAKELIJKHEID Couve de Murville had aanvan kelijk politieke en sociale weten schappen gestudeerd zonder zich ooit actief met de politiek te be moeien. Liever loste hij financiële en economische problemen op. In deze functie van finaneieel-secre- taris was hij dus zeker op zijn plaats. Er is in deze periode geen sprake geweest van persoonlijke vriendschap tussen de Gaulle en Couve de Murville. Anders had de laatste beslist nog sneller naar de top gestreefd. Wel viel hij toen al op door zijn scherpe zakelijkheid en zijn vernuftig onderhandelings- systeem. Na de bevrijding van Frankrijk kreeg hij wederom een financiële post op het ministerie van Bui tenlandse ZAken en korte tijd later werd hij bevorderd tot directeur- generaal van de afdeling politieke zaken van hetzelfde ministerie In 1950 verzocht Couve de Mur ville overgeplaatst te worden in de buitenlandse dienst. Hij werd ambassadeur in Cairo. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Korte tijd is hij vervolgens ambassadeur in Washington, daarna in Bonn waar hij grondige studie maakt van de Europese samenwerking. Hij moet daarbij tot de slotsom zijn gekomen, dat een Frans-Duitse unie een eerste eis is om te kun nen komen tot Europese samen werking. Volgens zijn mening is het een kardinale fout met vijf partners te onderhandelen als de onder handelingen met één hunner, die even machtig is als vier anderen eerder tot het gewenste resultaat kunnen voeren. Volgens Couve de Murville, die van huis uit protestant is, zullen de andere partners zich automatisch rond de Frans-Duitse unie scharen. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken moet een volledig rapport gereed hebben betreffende de ver nieuwing van de Franse diploma tie. Maar het ogenblik om de daarin staande besluiten uit te voeren schijnt nog niet te zijn aangebroken (Advertentie) Het was deze maand tien jaar geleden dat een Russische onder wijzeres uit een raam op de tweede verdieping van het Sovjet consulaat te hew York sprong. Zij werd daar gevangen gehou den en waagde liever de sprong dan naar de Sovjetunie gevoerd te worden, zo zei zij. Sinds dien dag leeft zij een afgesloten be staan, nog altijd vrezend voor wraak. United Press International heeft haar dezer dagen geïnterviewd, op voorwaarde dat haar verblijfplaats geheim gehouden zou worden. Wij bezochten Oksana Stepanowa Kasenkina in haar kleine een-kamer flat, tien jaar nadat haar naam op de voorpagina's der kranten was ver schenen. „Ik geloof dat God mij op tijd naar dit land heeft laten gaan om de Ame rikanen te vertellen dat zij moeten oppassen voor Russen zonder ziel" zegt zij. Oksana Kasenkina was naar Ame rika gezonden om les te geven aan kinderen van Russische diplomaten, o.a. aan een zoontje van de tegen woordige Sovjet-minister van Buiten, landse Zaken Gromyko. Maar op ze kere dag werd zij plotseling opgeroe pen om naar huis terug te keren. Het schooltje werd gesloten. In af wachting van haar repatriëring ver bleef zij in het Russische consulaat. Mevrouw Kasenkina wist wat dit te betekenen had: in 1936 had zij iets dergelijks meegemaakt. Haar man werd toen door de geheime politie weggehaald. Hü is sindsdien spoor loos verdwenen Gered In de middag van 12 augustus 1948 zat mevrouw Kasenkina in haar ka- Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijl 3) „Toen ik je in het begin van de avond hier in de winkel zag, was je zeker gekomen om eens poolshoogte te nemen, onder het voorwendsel dat zilveren horloge te willen verkopen, nietwaar?Nou Lewis Mullins keek de detective die alles scheen te weten, strak aan en zei: ,,Hoe komt u daar zo bij. Ik heb niemand in de winkel gezien toen ik het met die Japanneer aan de stok had". „Des te meer reden om nu de volle waarheid te vertellen, Mullins. Er blijkt uit dat iemand jou in de gaten hield al vermoedde jij daar niets van. Er kan dus ook best iemand hier zijn geweest op het ogenblik, aat Kitura werd vermoord. Vergeet dat niet. Wat was nou de ware reden waarom je hier in de winkel kwam onder voorwendsel dat zilveren hor loge te willen verkopen?" „Ik wou dat horloge wérkelijk ver- Kopen", zei Mullins langzaam. ,,Maar „Je wou ook poolshoogte nemen, om veilig je slag te kunnen slaan", schreeuwde Flint. Vertel nu maar over de roof en.... de moord!" „Ik heb geen moord gepleegd", hield Mullins hardnekkig vol. „Je verwachtte bepaalde dingen in die brandkast te vinden", vervolgde u? uls ^ij hem niet verstaan. „Wie heeft je verteld, dat er een Kostbare bronzen schaal in stond, die grote antiekwaarde had? Was je hier al eens eerder geweest? Had je die Kast wel eens open zien staan?" „Ik ben hier nog nooit van mijn 2eweest, voor vanavond dan 2 antwoordde Mullins ogenblik- A "^n wou dat ze me niet nadden overgehaald hierheen te gaan". t»Wie zijn die „ze"? vroeg Flint scherp. ,.je had dus een kameraad! Wie was dat?" •.Hij heet Shorty Furer, maar hij is lee*J kameraad van me", antwoord de Mullins. „Het is een matroos, die uit China terug is en die ver- vaVme' er brandkast dn Kitura kostbare dingen lagen die hph 6|n fortuin konden bezorgen. Ik hii L-Urer twee jaar geleden, toen J hier als dokwerker was, leren kennen". „Dus die Shorty Furer heeft Ki- eens vermoorc*?" vroeg Judson op- ,,Nee", snauwde Mullins tegen hem. Shorty ligt voor mirakel bij Joe Logan in de West Street en weet van de hele wereld niet af. Ik heb hem daar gezien voordat ik hierheen kwam. Hij is zijn laatste gage aan het verboemelen en hij wordt niet nuchter meer voordat zijn centen op zijn. Nee, meneer, dat kun je Shorty niet aanwrijven! Hij heeft er niets meer mee te maken gehad dan ik zelf". Flint gaf Judson een wenk er niet verder op door te gaan en hervatte op effen toon zijn ondervragingen. „Die Shorty heeft je dus verteld van die bronzen schaal, nietwaar? Is die met zijn schip uit China meege komen?" „Ik weet niks van een bronzen schaal af", zei Mullins nors. „Furer vertelde me alleen, dat er een heel zoodje Chinese spullen hierheen ge- „Dus om even na middernacht ben je de winkel binnengekomen. Je hebt de brandkast met nitroglycerine la ten springen en je hebt er de gouden horloges en zilveren lepels uitge haald. Waarom heb je die bronzen schaal niet meegenomen. Die stond er toch ook in?" „Best mogelijk", zei Mullins 'oom. „Ik heb het ding niet gezien. Als u wilt hebben, dat ik vertel wat er gebeurd is, zal 'k dat doen, maar u moet me niet lastig vallen over een ding dat ik niet gezien heb. Ik heb de kast gewoon met nitro opgeblazen en er tevoren wat van die oude kleedjes overheen gegooid". „Die oude kleedjes waren kostbare Oosterse tapijten, vriend." „Weet ik veel! Ze dempten wel 't geluid, maar de schok moet het huis hebben doen trillen of zo, want ik had nauwelijks de tijd om die horloges en lepels te pakkenO ja, ik vergat erbij te zeggen dat ik in 't stikdonker had gewerkt, alleen met mijn zaklantaarntjeverder stikdonker". bracht waren. Maar over een bron zen schaal heeft hij het niet gehad. Hij vertelde me een en ander alleen, omdat hij wist dat ik aan de grond zat en hij me een vriendendienst be wijzen wou". „Shorty doet zelf natuurlijk ook zo'n beetje aan inbreken, als hij niet op zee, of als dokwerker bezig is" merkte Flint koeltjes op „Dat staat dus al vast- Maar wat heeft hij je verteld over de gewoonten van Ki tura waardoor je wist hoe je het moest aanleggen om de minste kans te lopen gesnapt te worden?" „Hij heeft me onder andere ver teld, dat Kitura gewoonlijk om elf uur naar boven ging en dat de kust daarna veilig was. Ik had niets an ders te doen, dat op de agent die de ronde deed te letten, een glasruit uit te snijden van de achterdeur en dan de klink op te lichten. Er zit een gewoon slot op". Nu Mullins eenmaal aan de gang was, werd hij spraakzamer en Flint stelde hem dus spoedig een andere vraag, om hem niet te veel te laten afdwalen. „Ja, dat begrijp ik wel", zei Flint. „Anders had een agent op zijn ron de licht kunnen zien. Ga maar door. Blijf bij je verhaal". „Nou, ik had net tijd gehad om die horloges en lepels in mijn zak te steken, toen ik iemand achter me hoorde. Ik hoorde een lucifer aan strijken en het gas plofte aan. Ik kon door dat licht eerst niks zien, omdat ik wel tien minuten in 't stikdonker had gezeten". „Ja, best..,. En verder?" „Ik stond een paar seconden ver suft en probeerde te bedenken wat ik doen zou. En toen zag ik als in een nevel die Japanner op de drempel van de gangdeur staan en hi,i was zo wit als een doek". „Wel, wel, en wat verder?" zucht te Flint. „Eerst niks. Alleen stond die Ki tura daar met uitpuilende ogen en trillend over zijn hele lichaam tk heb nooit iemand gezien, die ei zo angstig uitzag en dat was juist het gekke, want ik heb nog nooit zo'n sterke kerel ontmoet. Zoals hij me de winkel uitgooideNet of ik door 'n vrachtwagen opzij werd ge gooid. Toen ik hem daar zo zag staan, dacht ik dat ik hem nu best de baas zou kunnen Maar op dat zelfde ogenblik zag ik dat hij zo'n klein automatisch pistool in zijn hand had en dat pal op mij richtte. Ik zag zijn vinger aan de trekker bewegen en dacht dat het ding onmiddellijk zou afgaan" „En wat deed je toen?" „Wat ik deed?" herhaalde Mul lins hees „Ik gooide een doosje glin sterende stenen, dat ik net in mijn handen had. tegen de grond en stak mijn armen omhoog". „En gauw ook is het niet!" zei Norton. „Mis, meneer. Die Japanner was zo zenuwachtig, dat hij zeker op me geschoten zou hebben, als ik een haastige beweging gemaakt had. Dan was het met me gedaan geweest. Nee ik stak ze langzaam omhoog en zei tegelijkertijd: „Niet schieten baas! Ik geef me over!" „En wat zei hij?" vroeg Flint, zon der een ogenblik zijn ogen van Mul lins af te wenden. Mullins schudde het hoofd en antwoordde schor fluis terend: „Hij zei niets, mijnheer Flint. Hij keek naar de open brandkast en het was net alsof hij daar iets zag dat hem al zijn krachten ontnam, al hield hij dat pistool nog op me gericht. Hij liep langzaam naar de kast met dat ding in zijn rechter hand en haalde ondertussen met zijn linker uit zijn vestzak een politie- fluitje te voorschijn. Hij blies er hard op en toen. Lewis Mullins hield op en bedekte zijn gezicht met zijn geboeide han den, als om iets niet te hoeven zien, En toen viel hij neerJuist toen ik dacht dat ik erbij was, viel het fluitje uit zijn handen en ook het pistool kletterde tegen de grond. Er kwam yen vreemde trek op zijn ge zicht, alsof hij zich ergens tegen ver zette. En daarop wankelde hij even en viel toen net zo neer. als u hem gevonden hebt. Hij zei geen woord. Alleen kreunde hij even toen hij op de grond lag. Hij bleef onbeweeglijk liggen" „Weet je zeker, dat er niemand buiten jullie tweeën in de winkel was?" 4) „Er kan niemand geweest zijn", klonk het antwoord beslist, „anders had ik iemand moeten zien, want de winkel was helemaal verlicht en ik stond bij de brandkast, waar ik de hele winkel overzien kon. Nee me neer, ik was er alleen met die man. Niemand anders". (Wordt vervolgd) mer in het consulaatsgebouw, toen zij plotseling besloot het raam uit te springen, in de hoop op die manier de vrijheid te herwinnen. De New-Yorkse politie redde haar uit de handen der Russische functio narissen. De onbekende Oekrainische („Ik ben geen Russin", zegt zij) werd kortstondig bekend over de hele we reld. In de tien jaren die sindsdien verstreken zijn, zoekt zij „naar ge luk". zoals zij het zelf uitdrukt. Zij is van de ene plaats naar de andere getrokken. Soms verwisselde zij van verblijfplaats om de ver slaggevers te ontlopen. Soms ook dacht zij dat de Rusen haar op het spoor waren. „Zij ziet een Rus on der elk bed", zegt een vriendin. Mevrouw Kasenkina, klein van ge stalte, lijkt een vriendelijke zacht glimlachende grootmoeder. ,,Ik heb genoeg geld en als ik kleren nodig heb, krijg ik ze", vertelt zij. Het vorige jaar is zij Amerikaans staatsburgeres geworden. Kort daar op werd zij opgenomen in de katho lieke kerk. Zij heeft schilderen ge leerd („O. u moet de kleuren eens zien die ik gebruik") en zij leest veel. Eenzaam Zij leidt een eenzaam leven. Zo nu en dan ziet zij een dokter, een tand arts, een vriendin of praat zij met een voorbijganger. „Ik leef nu met God", zegt zij. „Ik voel mij het beste in de kerk". Het Nederlandse m.s. Pegasus" heeft even buiten het Noorderhoofd te Hoek van Holland een drenkeling uit zee opgepikt. De man, die door het gebeurde een shock heeft gekregen, was opvarende van de Deense tanker „Dangulf Oil", die de haven van Hoek van Holland uitvoer. Toen het bemanningslid over boord viel seinde de tankboot naar de Pegasus", die achter haar de haven verliet: „man overboord". Op de Pegasus slaagde men er in de man uit zee op te vissen en men bracht hem in Hoek van Holland aan wal. Ook de Deense tankboot keerde naar de haven terug om haar bemanningslid op te halen. In het bijna tachtigjarig bestaan van de congregatie der zusters Fran ciscanessen van de H. Elisabeth te Breda is het nog niet voorgekomen, dat een zuster vijfenzestig jaar was geprofest. Zon dag 7 septem ber a.s. staat dit te gebeu ren. De jubila- resse is zuster Maria Christina 'P. Dingemans uit Oud-Gas tel). die op 16 september 1870 werd geboren. Op 11 mei 1891 is zij in deze congregatie in getreden en 8 september 1893 deed zii haar eeuwige pro-fessie. Een groot deel van deze kloosterjaren heeft zuster Christina doorgebracht in de particuliere ziekenverpleging. On danks haar bijna achtentachtigjarige leeftijd houdt zij zich nog dagelijks bezig met handwerken, terwijl zij ie dere dag trouw bij de oefeningen in de kapel tegenwoordig is. Het feest zal in het moederhuis van de Congregatie, Menno v. Coehoorn- straat 1 te Breda, waar zuster Chris tina verblijft, op passende wijze wor den gevierd. Lekkerste shag in Nederland Zich baserende op uitgebreide smaak- proeven en op een meer dan tweehonderd jarige ervaring in het verwerken en mé- langeren van tabakken, is de bekende Rotterdamse firma Van R. - al van oudsher befaamd expert voor pijptabak ken - erin geslaagd nieuwe successen te boeken op het gebied van shag. In kwa liteit, geur en smaak staat deze firma thans met 3 merken - in 3 smaken! - vooraan in de markt. „ROTTERDAM SHAG" (85 et) Voor de liefhebbers van de speciale smaak van "zware" shag, is deze naam al reeds lang een begrip. De export van dit produkt naar talloze zeehavens overal ter wereld is wederom een bewijs dat ook een nederlands bedrijf zich op internatio naal niveau kan ontplooien. „DUO SHAG" (95 ct) Duo shag (in geel- gouden plastic verpakking) is een door ervaren mélangeurs samengestelde speciaal-mélange voor de steeds toenemende groep rokers van haif- zware tabakken. Recente smaakproeven hebben geleid tot een goed uitgebalanceerd en karakteristiek aroma van een zeer hoog gehalte. De drie shagmerken van de bekende Firma Van Rossem die hiermee ook op dit ge bied topprestaties op internationaal niveau heeft bereikt in smaak en kwaliteit. V.l.n.r.: zware Rotterdam shaghalf- zware „Duo shag" in plastic)en de lichte „Matrozen shag" (Virginia). De prijzen voor Nederland zijn resp. 85, 95 en 95 ets. „MATROZEN SHAG" (95 ct) Een lichte Virginia shag. Het bij zondere van deze shag is o.a., zo deelde de Firma mede, dat de tabak anders dan bij andere merken vaak het geval is, vol strekt ongeverfd en ongesausd is, hetgeen de volle zuiverheid van een rijpe Virginia' smaak waarborgt. Iedereen kan thans, geheel vrijblijvend, eens een proef nemen in zijn eigen smaak, want deFirmaVan Rossem biedt zijn publiek een waarlijk unieke garantie: „Mocht n.l., om de een of andere reden het gekochte pakje u minder goed toeschijnen dan wat u anders rookt, dan ontvangt u - indien u het pas aangebroken pakje (met opgaaf van naam, adres en reden) opzendt aan Van Rossem's Tabakfabriek, Boezem singel 33-37, Rotterdam - per ommegaande UW GELD RETOUR!" DINSDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 V. d. vrouw 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 R.V.U.: Spelers en decors in his torische romans, door mevr. dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus 11.30 V. d. zieken 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz. Landbouwrubriek. Wij bezoeken de Goudse vee- en kaastentoonstelling en de najaarsmarkt te Bodegraven 12.30 Land- en tuinb-meded. 12.33 Mil. Kapel 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorsp. 14.35 V. d. jeugd 15.00 Sopr. en piano 15.30 Bosbran den worden geblust door parachutisten, caus. 15.35 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.30 Lichte muz. 17.55 Sport 18.00 Nws. 18.15 Pianospel 18.30 V. d. jeugd 19.00 Gram. 19.45 Toneelbeschouwing 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 De juiste man, hoorsp. 21.05 Lichte muz. 21.20 Het nieuwe hart van Hengelo, klankb. 21.35 Strijkork. 21.55 Act. 22.10 Pianorecital 22.35 Kamerkoor 22.50 Wereldkampioensch. wielrennen 23.00 Nws.. 23.15 New York calling 23.20- 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. De arrondissementsrechtbank te Assen heeft vandaag de 56-jarige los- arbeider Fijtse K. uit Nieuw-Am- sterdam conform de eis tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij tijdens de kermis te Nieuw-Am- sterdam zijn ex-echtgenote met een mes te lijf had willen gaan. Zij wist de steken te ontwijken, waarna haar dochter de man met een stoel buiten gevecht stelde. De volgende dag heeft de man het meis je na een kerkdienst opgewacht. Met een stevig kapmes in de fietstas verborgen stond hij het meisje op te wachten en het is aan de plaatselijke brugwachter te danken dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Deze wist K. namelijk te kalmeren. 12.33 Gram. 12.50 Europese Zwemkam- pioenschappen 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws 13.30 Dansork. en sol. 14.00 Gram. 14.30 V. d. plattelandsvrou wen 14.40 Gram. 15.00 Idem 15.45 Franse chansons 16.00 V. d. zieken 16.30 Zieken- lof 17.00 V. d. jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: J. J. W. Dubois: Wandeling door mijn dorp in de vogelkop van Nieuw-Guinea 18.00 Instr. kwartet 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Verdraag zaamheid door dr. J. Sperna Weiland. Eerste lezing 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.05 Act. 20.20 De gewone man 20.25 Radio Philh. ork. en solist. I. d. pauze 21.20-21.35 Europese Zwemkampioenschappen) 22 43 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.13 Pianorecital 12.30 Weerber. 12 35 Tuinb.- kron. 12.40 Pianorecital (Om 12.55 Koer sen) 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 en 14.30 Gram. 15.00 Holand Festival: Francois Villon, opera 16.00 Koersen 16.02 Gram. 16.45 Idem 17.00 Nws. 17.10 Orgelrecital 17.40 Gram. 17.45 Eoekbespr. 18.00 V. d. jeugd 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling 20.00 Syndikale kron. 20.10 Kamermuz. 21.15 Ork. conc. 22.00 Nws. en rep. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 12.35 Hammondorgelspel 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Idem 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.05 Jazz 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 18.30 Idem 19.30 Nws. 20.00 Don Giovanni, opera 23.00 Nws. Televisie NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 en 21.05-22.20 Filmprogr. FRANS BELG. 16.30-18.00 Wereld tentoonstelling 19.30 Vrije tijd 20.00 Nws. 20.30 Film 22.00 Wereldtentoonstelling Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG. 18.00 Wereldten toonstelling 19.30 Nws. 20.00 Speelfilm. 21.30 Rep. 22.15 Wereldtentoonstelling 22.35 Nws. (Advertentie) Als prijzen voor het wereldmuziek concours te Kerkrade ontving de heer J. M. H. Grossimlinghaus, vice-con sul van Spanje te Maastricht, een drietal fraaie boekwerken en een mooie gitaar, geschonken door de Spaanse ambassadeur te Den Haag. De kostbare boeken handelen over mandoline- en gitaarspel. Deze prijs is geworden door een Italiaanse man dolineclub uit Assisië. De prijzen werden zondagavond over handigd door de hertog van Bana en van San Lucar La Moyar, ambas sadeur van Spanje in het bijzijn van mr. dr. F Houben, commissaris van de Koningin in Limburg en van de heer Grossimlinghaus, die allen het slot van het muziekconcours zullen bijwonen.

de Stem | 1958 | | pagina 3