RUSSEN ACHTEN ZICH NIET MEER GEBONDEN Sovjets zeggen China steun toe Zon is schuldig aan het slechte weer BRITSE TREILERS OP „VERBODEN' VANDAAG GEBIED Jwee doden en acht gewonden bij Casey op Soestdijk Kroestjev wil gesprek over „atoomstof", maar: Moskou miskent wil tot ontwapening botsing Matiging of niet DAGBLAD VOOR ZEALAND In Alabama: Jonge neger door agent doodgeschoten DORST. „VOOR ALTIJD..." Ontvlucht en weer gesnapt Op Rijksweg bij Liempde Minder drukkend Militair in Parijs' station vermoord Hoe de honden terugkeerden... In St. Jansteen: Kind maakte dodelijke val Volgens Russische prof.: Wil Hoessein aftreden? Nederlander wereldkampioen goochelen Laatste eer voor Johannes Strijdoin Voor God. Koningin en Vaderland gge JAARGANG No. 22848 Uitgave N.V Uitg. Mij. Neerlandi®. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J J H A Bruna. Redactieraad: J M A C v Don gen, C. J v Hnotegem, mr dl A. J J M Mes mr H M I. de Rech ter, F V. M Vereauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus Breda, Keigerstraai 18. Tel 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, MAANDAG 1 SEPT. 1953 Abonnementsprijs T 1.per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlands' abonnementen op aan- vraaE Losse nummers 15 ct. Advci ient.ru ij. voui de genele op lage t 0 35 per mm (Ing' Med. 0.85) Bi) contract aanzienlijke reductie Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke eddies en Algemene Voorwaarden woruen op aanvraag gaarne verstrekt telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 tel. no. 35L De gouverneur van Alabama, Fol- som, heeft tot op heden 500 brieven ontvangen, waarin men vraagt gra tie te verlenen aan de 55-jarige ne ger Jimmy Wilson, die ter dood ver oordeeld is wegens diefstal van en kele dollars. Intussen is in Montgomery (Alaba ma) een tweede „geval" ontstaan, dat buiten deze staat veel stof doet opwaaien. Woensdagavond hebben n.l. twee politiemannen in burger een 17- jarige negerjongen doodgeschoten, omdat hij zich verzette toen zij hem in een restaurant wilden' arresteren. De jongen, een zekere Gus Foster, had in het restaurant een afspraak met een blanke vrouw en de politie mannen wilden hem arresteren we gens onordelijk gedrag. Toen hij pro beerde zich los te rukken, schoten zij hem neer. Volgens de lijkschou wer, die inmiddels uitspraak heeft gedaan, was het een „gerechtvaar digd geval van manslag". Premier Kroestjev van de Sovjet-Unie, die - zoals gemeld 31 oktober een geschikte datum vindt om met Engeland, frankrijk en de V.S. over stopzetting van de atooniproe- ven te onderhandelen, heeft de hoop die zijn voorstel ge wekt had nadien volledig de bodem ingeslagen. Hij ver klaarde namelijk, dat Rusland zich niet meer gebonden acht aan zijn besluit de proeven stop te zetten. l)it omdat Engeland en Amerika de zaak lol 31 oktober wilden rek ken en een aantal voorwaarden verbinden aan hun toe zegging, de proeven dan te beëindigen. Kroestjev zei, dat Rusland niet kan accepteren, dat het een achterstand krijgt op Engeland en de Y.S., nu die een serie expe rimenten afmaken, alvorens van verdere proeven af te zien. Hij vergat daarbij te vermelden, dat Rusland zijn besluit indertijd nam, nadat het zelf een reeks proeven beëindigd had en daarmee het beoogde doel had bereikt. De Russische premier wenst ook niet in te gaan op de Ame rikaanse voorwaarde, dat bij het verdere ontwapeningsoverleg redelijke resultaten bereikt moeten zijn, wil men volgend jaar de „atoomstop" prolongeren. S Ruim twintig flesjes bier voor het personeel, omdat het zo warm is," bestelde gisteren een onbekende man telefonisch bij S een winkelier in het centrum S van Rotterdam. Als adres werd een firma opgegeven in dezelfde straat waar de winkelier woont. --{• De man ging met de vracht op i pad en zag op een kozijn van 5 de bedoelde zaak een briefje met bestelling hier neerzetten". Dit deed hij en hij liep naar de ingang om het geld te gaan j halen. Binnen bleek men van niets te weten en buiten geko- men ontdekte de man dat het bier verdwenen was. AMELIA Mary Eden, een nicht van de voormalige Britse premier, gaat trouwen met een Italiaan, die ma chinist is op een Napolitaanse veer boot. EEN AMERIKAANSE sergeant, die salarissen had gehaald voor perso neel van het Navo-hoofdkwartier, is vrijdag in Parijs van 40.000 gulden beroofd. HET LOGBOEK van de ,,Hugo de Groot", dat door een Spaanse treiler is opgevist, zal dinsdag aan de ha venautoriteiten in Vigo worden over handigd. INDONESIë wil troepen zenden naar zijn gebied dat aan Brits-Borneo grenst, teneinde paal en perk te stel len aan het smokkelen van copra en wapens. OFFICIEEL is nu meegedeeld, dat bij de mijnramp in Polen, donderdag 3-1.» 72 mensen om het leven gekomen zijn. SOMERSET MAUGHAM, de beroem de Britse schrijver, die 84 jaar is, gaat een ..verjongingskuur" begin nen in de kliniek van dr. Paul Nie- hans te Montreux, bekend om zijn cel-therapie. GISTEREN is de beslaglegging op de Franse bezittingen in Egypte, waartoe Nasser in 1956 besloot, op geheven. PETER TOWNSEND heeft in Vene tië zijn tweede wereldreis afgebroken en is terug naar Londen - gereisd. Over de reden hiervan wilde hij niets meedelen. IN ROTTERDAM is zaterdag een achtjarig jongetje in het water van de Koningshaven gevallen en ver dronken. rekening te houden met andere ont wapeningsmaatregelen, zullen aan vaarden. Het verslag dat atoomdeskundigen uit westelijke en communistische lan De Russische regering stelde in een nota aan de Amerikaanse regering voor, op 31 oktober een conferentie van Engeland, Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten te beleggen, met het doel een overeenkomst tot stand te brengen waarbij proefnemingen met atoom- en waterstofwapens „voor al tijd" verboden worden Teneinde te voorkomen dat de on derhandelingen slepende worden ge houden, stelt de Russische regering voor een tijdlimiet te stellen voor de bijeenkomsten. Hierbij is gedacht aan een conferentieperiode van twee of drie weken. Naar aanleiding van rib - oorstel heeft het Britse ministerie van Euitenlandse Zaken verklaard de Russische instem ming welkom te heten. President Eisenhower had zaterdag reeds ver klaard „voldaan" te zijn over het Russische voorstel inzake een atoom, conferentie, en gezegd dat 31 oktooer als datum en Genève als conferentie plaats hem welkom waren. Te Londen en Washington werd er in regeringskringen op gewezen, dat weg 's-Hertogenbosch-Eindho een verbod op proefnemingen met „pn rjnitsp pn ppn Traaksp kernwapens voor het Westen nog geen ven een en een iraakse einde van de wedloop met kernwapens auto met elkaar in botsing ge- ^oH^ThiAAzaVVaorshanns komen. Een dame uit Bagdad gericht blijven op een verbod van alle I kernwapens, en niet alleen van de I werd hierbij op slag gedood. Een steld over middelen om een eventuele overeenkomst tot staking der kern proeven te controleren, is zaterdag ge publiceerd door de landen die aan de conferentie hebben deelgenomen. In het communiqué dat op 21 augus tus reeds was uitgegeven, werd ver klaard dat de deskundigen zich uit gesproken hebben voor instelling van een nel van controleposten, over de gehele wereld verspreid. Uit het offi ciële verslag blijkt, dat de deskundi gen een stelsel van 170 tot 170 eon. troleposten in staat achten om „met een goede graad van zekerheid" ook kleine ontploffingen van kernwapens waar te nemen. De controleposten, die onder inter nationaal toezicht zouden moeten staan, zouden als volgt over de wereld moeten zijn verdeeld: 37 in Azië, 24 in Noord-Amerika, 16 in Zuid. Amerika, 16 in Afrika, 6 in Europa, 7 in Australië, 4 in het zuid poolgebied, 60 op nog nade te bepa len eilanden en 10 aan boord van schepen. Elk van deze stations zou door circa 30 deskundigen bemand moeten zijn. Ook zouden vliegtuigen boven de oceanen moeten patrouilleren. Tijdens de rust van een voetbalwed strijd op het terrein van de bijzon dere strafgevangenis voor jongeman nen te Zutphen. zijn zaterdagmiddag twee jongens, W. en V. uit Amster dam, ontvlucht. Ze klommen over een hoog hek met prikkeldraad en gingen er vervolgens vandoor in een proefnemingen ermee, verklaarde men Op deze laatste voorwaarde wil Kroest jev niet ingaan. In Washington achtte men de kans j auto, bestuurd door een zwager van gering, dat de V.S de hernieuwde eis i een der vluchtelingen, die met deze van de Russische premier, dat men wagen geruime tijd in de omgeving moet komen tot een blijvende stop- van de gevangenis had staan wach- zetting van de kernproeven, zonder ten. In snelle vaart reden zij in de richting Deventer. Er werd een ach tervolging ingezet met een andere auto. doch men verloor de vluchte lingen uit het oog. De ontsnapten zijn den op hun conferentie van 1 juli tot evenwel zaterdagavond m Amster 21 augustus te Genève hebben opge- dam door de pdlilie aangehouden. Zondagmorgen zijn op de rijks- driejarig meisje overleed tijdens het transport naar het zieken- huis. J Verwachting van het KNMI tot t vanavond, opgemaakt zondag- t avond te 23.15 uur: j Overwegend zonnig en aanhou- f dend warm tot vrij warm weer i met een kleine kans op een bui. i Matige wind, in hoofdzaak zuid- oostelijk. i }n het zuidwesten van het land t ujdelijk mist. Vandaag: zon onder 19.28 uur. maan op 20.26 uur. t Morgen: zon op 5.51 uur, maan t onder 10.19 uur. Op Formosa houdt men steeds ern stiger rekening met een aanval van rood-China op enkele van de natio nalistische eilanden. De „Pravda", spreekbuis van de Russische rege ring, heeft zich plotseling geroepen gevoeld, grote buurman in bescher ming te nemen. Het blad oordeelt dat het tijd is „om Formosa te be vrijden, welk eiland een onver vreemdbaar deel is van het Chinese gebied en door de Amerikanen tot een voortdurende bron van provoca ties tegen China is gemaakt". De ,,Pravda" vervolgt: ..Hij die China met een aanval bedreigt, moet niet vergeten dat hij de Sovjet-Unie bedreigt. Want Rusland is met China in onverbreekbare broederschap en samenwerking verbonden." Verder zegt het blad, dat ,,zij, die gewapende provocaties tegen China stellen, zich niet moeten vleien met de ijdele hoop. dat ze een conflict tot een plaatselijk treffen kunnen be perken". Naar verluidt gebruiken straalja gers van de Chinese communisten een basis te Sjati, slechts drie minu ten vliegen van Quemoy. Dit be richt is niet officieel bevestigd, maar indien het waar is, betekent het dat Quemoy aan drie kanten door bases van straaljagers der communisten is omsingeld. In officiële marinekringen op For mosa is men van mening, dat de op bouw van ,.de grootste zeestrijd macht in de geschiedenis" door Amerika in de straat van Formosa op 6 september a.s. zal zijn voltooid. Op die dag zullen gemeenschappelij ke amfibie-manoeuvres van Ameri kaanse en nationalistisch-Chinese vlooteenheden beginnen. Een Algerijn heeft zaterdag in een Parijs' station een jonge militair doodgeschoten. Een meisje werd iicht gewond door een ketsende kogel. De Algerijn wist te ontvluchten. De laatste benzinetank van het grote oliedepot te Mourepiane, bij Marseille, die nog steeds brandde na de aanslag van Algerijnse saboteurs, is zaterdag in de lucht gevlogen. De Franse regering heeft inmid dels onder leiding van generaal De Gaulle vergaderd. De maatregelen die de minister van Binnenlandse Zaken, Pelletier, reeds tijdens De Gaulle's afwezigheid had genomen ter bestrijding van de Algerijnse activi teit in Frankrijk, werden goedge keurd. Voorts kreeg Pelletier nog ,,de nodige extra middelen". Wat dit inhoudt is niet bekendgemaakt. Granaten ontploffen op Quemoy en een Chinees jongetje werpt zich schreiend van angst op de l vloer... Geen foto kan schrijnen- l der het leed verheelden van de kleine mens, in zijn machte- loosheid tegenover geweld en l willekeur. De Volkswagen uit Bagdad haalde een Nederlandse auto in, waarbij hij op de linkerrijbaan terechtkwam. Op datzelfde ogenblik naderde uit de rich ting Eindhoven een auto uit Rheydt (Did.) Door de mist had de bestuur ster van de Volkswagen de tegenligger vóór het passeren niet gezien. Met volle vaart vlogen de wagens op elkaar in. De voorkanten van beide auto's werden in elkaar gedrukt en de zij-J kanten scheurden open. Door de he-1 t vige schok werd een deel der inzitten- j i den op de weg geslingerd en een ander i J deel raakte bekneld tussen de wrak stukken. In de auto uit Bagdad zaten een dame uit Irak met haar zoon en haar moeder, alsmede twee heren Hoppe uit Nijmegen. Van deze inzit tenden overleed de moeder van de bestuurster ter plaatse. Zij zelf werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar een her- senspecialist onmiddellijk operatief in greep. Ook de heren Hoppe werden zwaar gewond. In de Duitse auto zaten een Duits echtpaar met hun driejarig dochtertje, een nichtje van dit echt paar met haar verloofce en een vrien dinnetje van dit nichtje. Het driejang J dochtertje overleed ter plaatse en haar vader, die de auto bestuurde, werd zo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Het vriendinnetje van het nichtje werd slechts licht gewond. De andere inzittenden kregen, evenals die van de Volkswagen, ernstig letsel. Een Russische natuurkundige heeft zondag onthuld, dat de terugkeer van de twee raket-honden die ruim 440 km de lucht ingeschoten zijn, moge lijk is gemaakt door speciale aëro dynamische remmen en een grote parachute. Deze laatste opende zich automatisch op een hoogte van vier tot vijf kilometer. Zaterdag is te St. Jansteen een tra gisch ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan het 2-jarig zoontje van de landbouwer Verdurmen. Het jongetje mocht van zijn vader mee rijden naar het land, waar de oogst gemend werd. Het ventje viel van de wagen en kwam onder het voorwiel terecht. Zwaar gewond werd het kind naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd en vandaar dezelfde^ dag nog naar Utrecht. Dezelfde avond overleed het ventje echter. De heer Verdurmen, die, in een poging zijn zoontje te redden, van de wagen sprong, brak daarbij zijn enkel. De reet or magnificus van de universteit van Lwow (Lem- herg) heeft een theorie ont vouwd omtrent de slechte weersomstandigheden die in talrijke delen van de wereld heersen. Naar deze geleerde, Ei- genson, voor radio-Moskou ver klaarde, is de zon voor het slechte weer verantwoordelijk. Sovjet-geleerden hadden vastge steld dat de zon niet alleen om de elf jaar in grote mate ultra violette en x-stralen de atmosfeer inzendt waardoor magnetische stormen ontstaan, maar ook om de tachtig tot negentig jaar een bijzondere activiteit vertoont. Dit jaar zouden deze twee cyclussen samenvallen, hetgeen de huidige weersomstandigheden zou moeten verklaren. Eigenson was van oor deel dat het weer in de komende tien jaar waarschijnlijk beter zal zijn, doordat de activiteit van de zon afneemt. Amerikaanse en Franse deskun digen achten het mogelijk dat de Russische theorie klopt, maar zij voegen er aan toe, dat er onvol doende bewijzen zijn voor defini tieve conclusies. In West-Duits- land acht men de theorie verde digbaar, maar de Britse experts wijzen haar van de hand. Het te Cairo verschijnende dagblad „Akhbar Elyom" heeft een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk ko ning Hoessein van Jordanië voorne mens is afstand te doen van de Jor daanse troon, ten gunste van zijn 12 jaar oude broer, prins Mohamed. De correspondent van de Londense t ..Daily Telegraph" in Amman, Brian Wright, is uit Jordanië gewezen. Het is de tweede keer in vijf da gen dat een journalist Jordanië moet verlaten. De Armeense aartsbisschop Deran Nersoyan, die de Amerikaanse na tionaliteit heeft, is ook om politieke redenen uit Jordanië gezet Hij werd gearresteerd toen hij op het punt stond naar een kerk in Jeruzalem te gaan. Te Beiroet is zaterdagmorgen een aanslag gepleegd op Mahdi el Sa- marai, voormalig militair attaché' van Irak in Beiroet. Hij werd ernstig gewond. Pogingen om op het laatste mo ment het isserij-geschil tussen Engeland en IJsland in der minne te schikken, zijn op niets uitgelo pen. Wel verwacht men, dat beide landen gehoor zullen geven aan een Amerikaanse oproep, om „ma tiging te betrachten" hij het ver dedigen van hun rechten (of ver meende rechtenen dat de IJs landse kusttvacht zich wellicht zal bepalen tot het op de zwarte lijst De Engelse vissers zullen lijdzaam bepalen tot het op de zwarte lijst verzet bieden wanneer de IJslandse De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Caseyis zaterdagmiddag uit Nederland naar Londen vertrokken. Hij noemde de besprekingen, die hij met de ministers Luns, Drees en Helders gevoerd had, „bui tengewoon vruchtbaarOver het resultaat van de besprekin gendie voornamelijk over Nieuw-Guinea handelden, wer den echter geen bijzonderheden verstrekt. De heer Casey heeft zaterdag op Soestdijk de lunch gebruikt met koningin Juliana en prins Bernhard. Men ziet hem hier in gesprek met het koninklijk paar. plaatsen van Britse treilers, die komen, welke door IJsland tot ter ritoriaal gebied is verklaard. Vandaag wordt IJslands eenzijdi ge beslissing van kracht en vandaag ook zullen een groot aantal Britse vissersschepen het omstreden gebied binnenvaren. De Britse regering heeft laten weten, dat IJsland tot geen compromis bereid was, maar visserij-inspectievaartuigen hun sche pen aanhouden. De treilerschippers wisten gisteren nog niet wat de En gelse marine zou doen, ingeval hun schepen aangehouden en eventueel opgebracht zouden worden. Maar dat 1 zij de 12 mijlen-grens zouden over schrijden stond vast. Dat de ..Royal I Navy" de vissers zal beschermen is j ook zeker. Tenminste drie moderne cc»* uu...r(kleinere) oorlogsschepen zullen de dat zij niettemin de besprekingen wil vJ°°t vergezellen. Deze zou in drie voortzetten. Denemarken heeft een J "konvooien de nieuwe grens passe- bijeenkomst voorgesteld van de mi-1 ren* nisters van Buitenlandse Zaken van Van Engelse zijde is de gehele on- de Navo. derneming op militaire leest ge schoeid: de treilers mogen geen posi tiemeldingen uitzenden, de positie van de oorlogsschepen is geheim. Ook het rendez-vous, waar de mari neschepen zich bij de drie te vor men konvooien zouden voegen, is ge heim. Een Engelse treiler, die binnen de 4 mijlen-grens viste, is al opgebracht. De schipper is zaterdag veroor deeld tot een boete van 16.000 gulden. Zijn netten en de gevangen vis aan boord van zijn schip, ter waarde van 24.000 gulden, zijn verbeurd ver klaard. Voorts moet de schipper nog proceskosten betalen. Hij heeft be roep aangetekend. De verdediger had beweerd, dat de schipper door een defect aan de ra- dar-instaUatie van zijn koers was af geweken. Engeland krijgt in zijn geschil met IJsland geen steun van de andere Europese landen, die bij de visserij rond IJsland belang hebben. Ze heb Op het te Wenen gehouden congres van de Internationale Federatie van Goochelaarsverenigingen is de Ne derlander Tony van Dommelen we reldkampioen goochelen geworden. Hij heeft het recht zich wereld kampioen te noemen tot het volgen de internationale goochelcongres dat in 1961 gehouden zal worden. Onze landgenoot Pit won de zilveren be ker, beschikbaar gesteld door de Oostenrijkse minister van Handel, en behaalde voorts de eerste prijs in de afdeling algemene goochelkunst". Tweede werd hier de Tsjech Eduard Magakian en derde de Ne derlander Ronaldo. De overleden minister-president van Zuid-Afrika, Johannes Strijdom, is zaterdag te Pretoria ter aarde be steld na een begrafenisplechtigheid, die door honderdduizend personen werd bijgewoond. De parlementaire fractie der Zuid- afrikaanse Nationale Partij zal dins- ben hun schepen opdracht gegeven, I dag a.s. een opvolger van Strijdom de twaalfmijlszone te mijden en geen als fractieleider kiezen, die dan te- incidenten uit te lokken. vens de nieuwe premier wordt.

de Stem | 1958 | | pagina 1