Knoeierijen met flessen ontdekt butag as- ram Tussen dijken en dammen R Raad Terneuzen akkoord met stichting BJB.-gebouw Gewijzigd uitbreidingsplan Hontenisse aanvaard Raad Kruiningen besloot tot bouw van 6 woningen Gouden paar te Philippine PaeWa? LOOg Philippine heeft 5 geslachten Geen mirakelen Het droeve seizoen BEURS VAN AMSTERDAM renartsen it 5 et aag dag A DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 Arrestaties te Middelburg en en op Zoom Berg Andermans geld.... Kritiek op bouwverbod Zeedijk België zet invoer peren stop Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret Hoogwaterstanden M MIERLfl e\ ZOflWt.v. Van 25 t. e. m. 29 augustus weekeinde waa» terneuzen dokter volgende dokto- Bruynzeel; te i; te Vlissingen: izand, Arendsker- Vos, Wolfaarts- igen. Hansweert, •ndijke: Arends, juycks 's-Heeren- or dokter Folmer; ■ssele voor dokter :r Kole te Hoede- er Wöstmann. ek „la Porte" ge- .ardenburg neemt Aardenburg; voor choondijke dokter k; voor Cadzand, ■kter Beek, Zuid- Ivliet, IJzendijke: ervliet. auw-Namen neemt P. J. Borm te Oostburg, Sluis, Groede en voor J. F, Westendorp 1 wordt de dienst le heren J. Klaas- n G. Boneschanser nog steeds da ministerie nodig, udeerde de aan- lan de hand van in en de begro- dat een verho- tarieven gerecht- ;erd dan ook toe- reisprijzen met 5 nits de reductie- urs, weekkaarten irhoogd. Hierdoor op sommige (lan- returprijs en/of ekkaarten niet is welfde is gebleven e stadsdienst biy- vijzigd. yJDA idelaren in meisjes, lectro: Sénéchal de voorbeh.; Schouw- tien over drie, 14 ambra: Paris Holl- rij gevochten, 18 j. Cuziekconcert op de Muziekver. Aarden- el 8 uur: Voor wie r 8 uur: Das Schloss ilympia 8 uur; Sayo- uur; muziekfeest, 'an Megroot 4 uur: gen delaren in meisjes, |ectro: Sénéchal de voorbeh.; Schouw- tien over drie, 14 jambra: Paris Holi- Jijgevochten, 18 j. ftza Everaard 3 uur: lp. ■an Megroot 3 uur: [ma van Dijk 3 en de woestijn. 2 uur: Ontmoeting ^del 4.30 en 8 uur: »1. |icertgebouw 8 uur: en dood; Luxor 2 ■leven en dood; Lu- Das Schloss in Ti- Écht 5 en 8 uur: Ti- fergen 3 uur: Schie- 3.45 uur: Tiroler [trum 8 uur: 0-8-15 |olympia 2 uur; De ltr; Olympia 4.30 en - J- lollet 3.30 uur: Gaai- Ik 3 uur: Schieting. If. Verras 3 uur: Be- uur: dansen t.b.v. ■Bioscoopgebouw 2.30 lska, 5.30 uur: Meis- Il8 j. met voorbeh., |>egint het leven, 14 ■schieting. ■lectro: Sénéchal de |t voorbeh.; Schouw- tien over drie, 14 loza Everaard 3 uur: |vip. I andelaren in meis- liema van Dijk 7.30 woestijn. 8 uur: Zeven jaren liambra: Paris Holi- 1 rij gevochten, 18 j. lir 8 uur: Das Schloss m 8 uur: 0-8-15 Het llympia 8 uur: Sayo- [ollet 4.30 uur: Gaai- 1 4 uur: Bekerschie- 1. Verras 4 uur: Be- lebouw 1 14 j. 8 uur: Met (Van onze correspondent). De gemeentepolitie van Middel burg heeft de afgelopen dagen drie mannen gearresteerd, die gedurende de jaren 1956, '57 en '58 door middel van knoeie rijen met butagasflessen aan zienlijke geldsbedragen heb ben verduisterd. Bij de verho ren heeft het drietal een vol ledige bekentenis afgelegd, waarna de mannen vrijdag weer op vrije voeten zijn ge steld. De politie kan nog met geen mogelijkheid zeggen, hoeveel geld me tdeze affaire is ge moeid. Hoofdverdachte in deze zaak is de Middelburger J. B., die als be diende bij een bedrijf in de Zeeuw se hoofdstad belast was met de be zorging van butagasflessen bij de ongeveer zeventig sub-depóthou ders, die over geheel Zeeland zijn verspreid. Het bedrijf in Middel burg betrekt flessen uit Pernis, vanwaar zij met vrachtauto's naar de Zeeuwse hoofdstad worden ge bracht. Twee vrachtautochauf feurs. de K. en K„ beiden uit Ber gen op Zoom, zaten ook in het komplot. Wanneer B. flessen bij een sub-de- pöthouder afleverde, moest hij hiervoor een bon in drievoud schrij ven en het aantal afgedragen flessen vermelden. Dit deed hij altijd, maar nadat hij de originele bon aan de sub-depothouder had ge geven, verscheurde hij de door slagen, die voor zijn chef bestemd waren. Hij schreef dan een nieuwe bon uit, eveneens in drievoud, vermeldde hierop hetzelfde factuur nummer, maar verminderde het getal afgeleverde flessen. Het ori gineel van de bon vernietigde hij dan (dat was immers voor de sub- depóthouder bestemd) maar de doorslagen gaf hij aan zijn baas. Het geld, dat het verschil in flessen opleverde, stak B in eigen zak. Het gebeurde ook wel, dat een plaat selijke depóthouder om een fles butagas verlegen zat. Dan wist B. altijd raad; hij verkocht de man een fles tegen een zacht prijsje en door opnieuw met de bonnen te knoeien wist hij het kleine aantal lege flessen te verantwoorden. De chauffeurs zorgden er voor. dat het in Rotterdam niet opviel, dat er flessen te weinig waren. Zij zetten nl. de flessen netjes in het gelid en op elkaar, maar lieten onder in de lading een ruimte open. Bij een oppervlakkige telling kwam dit evenwel nooit aan het licht. Het is ook gebeurd, dat een van de chauffeurs in Pernis tien volle flessen te veel mee kreeg; B. slaagde er zonder moeite in deze flessen tegen een „redelijke" prijs van de hand te doen. Vier van de zeventig Zeeuwse depóthouders waren van deze gang van zaken op de hoogte en zij zijn eveneens door de Middelburgse politie aan de tand gevoeld. Zij blijken evenwel geen aandeel in de winst gehad te hebben. De zaak kwam aan het rollen, toen een plaatselijke depot houder, die van dit alles niets af wist, een klacht indiende, omdat hij dacht bedrogen te zijn. De man meende, dat hij te weinig flessen ontvangen had. Men ging B. toen in de gaten houden en op de duur viel hij door de mand. Het geval met de depóthouder bleek achteraf volkomen safe te zijn, zodat de ontdekking van B.'s mal versaties op een toevalligheid be rust. De raad van de gemeente Terneu zen kwam voor de laatste maal in zijn oude samenstelling bijeen. Dr. M. Camps (K.V.P.) vroeg enige uitleg naar aanleiding van het voorstel van b. en w. tot het verhogen van de sub sidie aan de classicale commissie voor kerkelijke gezinszorg van de Ned. Herv. Kerk. De heer Camps zei dat de uiteenzetting betreffende dit punt niet duidelijk was en vroeg of er nu een derde maatschappelijk werkster is of zal worden aangesteld. De heer Wetering was van mening, dat een maatschappelijk werkster die over het district is aangesteld, niet kan worden beschouwd als zijnde hoofdzakelijk voor Terneuzen. Het jaarverslag was zeer vaag en daar om vroeg de heer Camps een uitge breider exemplaar, waarbij de heer Weterings nog opmerkte, dat er niet eens een exploitatierekening aanwe zig was. De voorzitter antwoordde, dat het er hier om ging de eis een derde maatschappelijk werkster aan te stellen, bij verhoogde subsidie te la ten vervallen en dus de subsidie te verhogen tot 1.000, ook als er geen derde maatschappelijk werkster is. Er is destijds uitgegaan van de stel ling, dat de classicale commissie voor kerkelijke gezinszorg een hoge re subsidie moest hebben dan de rooms-katholieke, omdat het aantal protestanten veel groter is. Uitein delijk werd de subsidie van 500 tot 1.000 verhoogd. Nogmaals was het de heer Camps, die bezwaar maakte tegen het feit, dat het Groene Kruis een bijdrage in de kapitaalslasten krijgt van 12.000 en gedurende vijf jaar in de exploita tierekening een bijdrage van 4.000 voor het stichten van een wijkgebouw Terwijl de gemeente voor hetzelfde doel dat het Sluiskilse Wit-Gele Kruis beoogt, slechts garant zal zijn ten behoeve van de stichting spaarbank centrale volksbank, n.l. voor 35.000. De voorzitter antwoordde hierop, dat het Wit-Gele Kruis niet wordt tenachtergesteld want evenals het Groene Kruis krijgt het hetgeen ge vraagd wordt. Het Groene Kruis heeft de subsidie nodig omdat de financiële positie lang niet zo gun stig is als die van het Wit-Gele Kruis. Dr. M. J. G. de Jong werd be noemd tot leraar in vaste dienst in de gymnasiale afdeling van het Pe trus Hondiuslyceum. De heer J. Cornelissen zorgde voor een opmerkelijk geluid in de raadsvergadering van Hontenis- se, door aan te kondigen, dat hij in de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad een voor stel zal indienen met betrekking tot het ,,plan Perkpolder". Hij i vindt nl. dat de beide wethouders hun jaarlijkse wedde maar moe ten afstaan om daarvan de bouw van kleedhokjes enz. te bekosti gen. Wethouder Vereecken prees de heer Cornelissen als een sociaal voelend mens, die echter goed wil doen met andermans centen. Laat hij zelf een renteloze lening aan de gemeente verstrekken, ried hij aan, maar dat deed de heer Cornelissen niet. Het moest uit de wethouderszakken komen. (Over het presentiegeld van de raadsleden sprak hij niet....) Centrale verwarming De rest van de agenda ward vlot afgewerkt. In de Julianastraat ko men borden i.v.m. het «daar ingestel de eenrichtingsverkeer. Voor de aan sluiting van vier woningen in de Mo lenstraat op de waterleiding werd een bijdrage van in totaal 320 gulden gevoteerd en om vier woningen aan de Baudelodijk aan te sluiten nog eens 240 gulden. Aan de Kath. Z.-Vlaamse Woning bouwvereniging, die in Terhole vier huizen gaat bouwen, werd 752 m2 grond verkocht voor ƒ7152,10. Een derde schoolarts oordeelden b. en w in Z.-Vlaanderen niet nodig en dé raad was het daarmee eens. De voor zitter beargumenteerde het stand punt van het college door te zeggen dat er bij een behoorlijke organisatie van de schoolartsendienst, waarbij men b.v. geen leerlingen van de middelb. landbouwschool te Schoon- dijke onderzoekt, geen behoefte is aan een derde kracht, rata(J van Ilontentsse, heeft vrijdag, na voor deze altijd zo bedaarde nlTn «hscussies, de wijziging van het uitbreidings plan goedgekeurd. De heer Roelands, directeur van de Centrale Dienst gaf een uiteenzetting; van het plan zoals het er nu uitziet. Nabij het liefdehuis zijn enkele woningen voor bejaarden geprojecteerd, er komt in de Groenen- ajjk een doorbraak, er wordt voorzien in de behoefte aan parkeerruimte aldaar en vervolgens is een brandvijvertje geprojecteerd. Op de plaats waar nu (nog altijd) de oude landbouwschool staat, zal t.z.t. een marktpleintje komen. De nieuwe landbouwschool verrijst op de „kop" van het Marijkeplein. Bij de twee bestaande voetbalvelden is een yoJIeybalveld geprojecteerd (hoewel het uiteraard nog wel even kan duren voordat het er komt) en ook is daar gedacht aan een zwembad. In de toe komst zal het recreatiegebied dus een geheel zijn. De heer H. A. A. baron Collot d'Es- cury had bezwaren tegen het feit dat weer landbouwgrond onttrokken werd aan zijn bestemming; hij wilde het volleybalyeld op de plaats van de i®? landbouwschool zien. j maar gebouwd worden waar nu de oude staat want een marktpleintje vond hij overbodig. De n -jstelde daar tegenover nnnt f öaardoor juist een centraal punt een hart in de bebouwing v er- Toen tussen beide kernen in. raaWrtJï l ?gSplan in hoofd zaak (dus dat voor het gehele grond gebied der gemeente) ter sprake kwam verweerde de heer Collot zich nog feller. Hij wilde er nl. niet van horen, langs de zeedijk een bebou wingsverbod dat voor een strook langs die dijk geldt in te stellen Rijkswaterstaat en de provinciale diensten hadden de gemeente ge vraagd hiertoe bij het nieuwe uitbrei dingsplan te besluiten. „Dat is onze taak niet", stelde de heer Collot, die opmerkte dat heel dat Deltaplan nog wel tien keer gewijzigd kan worden en dat er misschien niets van de dijk verhoging komt. Dan zitten we met een bebouwingsverbod, betoogde hij. De voorzitter en anderen toonden aan dat er voor niemand enig nadeel in zit, integendeel zelfs, maar toen het voorstel er tenslotte door moest, stemde de heer Collot tegen. Van particulieren kon de gemeente geld lenen: één inwoner had 9000 gulden en een andere 10.000 gulden aangeboden, beiden tegen 4 pet. en voor 5 jaar. Van de Bank voor Ne- derl. Gemeenten werd nog 5000 gul den geleend tegen 4 3/4 pet. Omdat de ketel van de centrale verwarming in het gemeentehuis ver sleten is na 19 jaar dienst kwa men b. en w. met een voorstel een nieuwe installatie te laten aanbren gen, welke met olie gestookt zal wor- »?n' p vo°rstel van de heer J. Meyer besloot de raad echter eerst oog eens offerte bij een andere in stelling te vragen. Men had één prijs opgave en de raad wilde per se eerst eens vergelijken. Drie leden stemden voor het voorstel van b. en w. Het voor afbraak aangekochte pand van de heer Weemaes aan de Groenendijk zal, zo besloot de raad, tijdelijk gedeeltelijk in gebruik wor den gegeven aan de lagere landbouw school. Het is de bedoeling dat het technisch onderwijs daar plaats vindt, zodat de twee lokalen van de school zelf, die nu in gebruik zijn voor dit deel van het onderwijs weer vrij komen. De school kampt met ruimtegebrek en de bouw van de nieuwe kan nog wel even op zich la ten wachten, helaas. Het woongedeel te van het t.z.t. af te breken pand (ten behoeve van de doorbraak al daar) zal worden verhuurd. Aan het slot van de vergadering dankte de voorzitter, burgemeester C. J. van Hootegem, de raadsleden voor wat zij in de afgelopen zittings periode voor de gemeente hebben ge daan. Speciaal richtte hij zich daar bij tot de drie scheidende leden. Het voorstel tot het stichten van een gebouw voor de B.B. werd goed gekeurd. De heer Henry (P.v.d.A.) sprak bij de rondvraag er zijn verwondering over uit, dat door de directie der N.S. de inspecteur der N.S., de heer J. F. du Bois, plotseling op nonac- tief werd gesteld nadat hij meer dan veertig jaren de spoorwegen heeft gediend en daarvoor werd gehuldigd en van H.M. de Koningin een onder scheiding kreeg. Burgemeester Tei legen zegde toe dat contact zou wor den opgenomen met de directie der N.S. en dat de raad hierover later zal worden ingelicht. De heer Weterings zou aan het wandelpark graag een kampèerter- rein zien. Hij had zelfs op een Duitse kaart gezien, dat Terneuzen een der gelijk kamp bezit, wat de voorzitter deed opmerken, dat je niet alles moet geloven, wat in Duitsland gezegd en geschreven wordt. Volgens de heer Weterings is de Rijkswaterstaat hier in zeer stroef. Tenslotte dankte de voorzitter de heren J. van Riet, Rib- bens en N. Dieleman voor hun werk zaamheden in de raad. Voor deze heren was dit n.L de laatste zitting. Het blijft wel zeer moeizaam gaan met de afzet van Nederlandse tuin- bouwprodukten naar België. Nog maar amper hebben de Belgische autoriteiten de grens weer openge. steld voor appelen uit Nederland, of een ander produkt werd verboden en wel de peren. Met ingang van 31 augustus mogen tot nader order ■geen Nederlandse peren meer in België worden inge voerd. Hoe lang dit invoerverbod zal gelden is uiteraard niet bekend en zal afhankelijk zijn van de toekomstige prijsontwikkeling. Vooral op de Zeeuwse veilingen werden in de af gelopen dagen regelmatig flinke partijen peren voor Belgische reke ning gekocht. Het hoofdras van het ogenblik is nog de clapps favorite en onder invloed van de grote vraag konden de prijzen in de afgelopen week regelmatig iets oplopen. De handel in België betreurt het her. haald grenzen sluiten van België even zeer als de Nederlandse fruit kwekers want er kan op de markten van dit land zeer goed worden ge werkt met het goede Nederlandse fruit. Het bericht van de grensslui- ting voor peren kwam volkomen on verwacht. Meestal gaat er aan een dergelijke maatregele eerst een pe riode met invoerheffingen vooraf, maar dat is nu bij de peren niet het geval geweest. Met ingang van 1 september komt de minimumprijs voor bospeen in België en Luxemburg te vervallen. Dat betekent voor de Nederlandse groentetelers dat er weer bospeen naar deze landen uitgevoerd, mag worden. Sedert 1 juli jl. was dat .niet meer mogelijk. Deze periode was juist de tijd dat er zeer veel bospeen aan de markt kwamen. Nu is dat be langrijk minder geworden. (Advertentie) SCHIPPER J. VAN DER PLAS uit i.lmuiden. Wie weet hoe vaak u genoten hebt van Hollandse Nieuwe die hij met zijn trawler gevangen heeft. TOCH ZEEUWS RECORD VOOR JAN DIRKSE Jan Dirkse van Luctor uit Middel burg is er, na de mislukte poging op de eerste wedstrijdavond van zijn club tijdens de tweede avond toch nog in geslaagd een Zeeuws record te verbe teren. Het was zijn eigen record op de 400 m vrije slag, dat hij vorig jaar op 5.42 bracht en nu op 5.384 stelde. Zn Philippine bestaat een familie van vijf generaties in de urouute- lijke lijn. Op de bovenste foto ziet men de jongste leden van de reeks, mevr. de Jaeger-de Decker (18 jaar) met haar dochtertje Morrena de Jaeger (12 dagen). Op de onderste foto's ziet men van links naar rechts mevr. van Hurck- Rammelo (85 jaar), mevr. Moel- ker-van Hurck (63 jaar) en mevr. de Decker-Moelker (38 jaar). In de openbare vergadering van de raad der gemeente Kruiningen werd besloten tot de bouw van vier middenstandswoningen aan het Clercqswegje en twee aan de Rijks weg. In zijn toelichting tot dit voor stel deelde de voorzitter, burgemees ter A. Schipper, mee, dat er in deze gemeente nog grote woningschaarste heerst en dat van particuliere zijde weinig initiatief uitgaat. Het is daarom gewenst, gebruik te maken van de tijdelijke regeling vol gens welke gebouwd kan worden met steun uit 's rijks kas op de voet van het premie- en bijdragebesluit wo ningbouw. Deze premiewoningen zul len verhuurd worden voor de prijs van pl.m. f 18,— resp. f 20.— per week. Behalve de heer A. Weststrate (PvdA), die liever voldeed aan de behoefte van goedkopere woningen, konden alle raadsleden zich met het voorstel verenigen. Met de n.v. bank voor Nederlandse gemeenten werden een tweetal geld- leninge aangegaan, resp. tot een bedrag vann f 35.000,— en f 16.000, beide tegen een rente van 4.75 pet. Aan de heren M. J. Ie Clercq en J. Oele te Kruiningen werd een perceel bouwgrond aan de Rijksweg ver kocht, evenals aan de heer C. Meijer te Kruiningen. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Hansweert werd be noemd mej. L. H. de Bert te Vlissin gen, die sinds 30 juni 1958 als zodanig in tijdelijke dienst is. Voor de nieuw te bouwen open bare en r.k-, kleuterschool te Hans weert, waarvan de aanbesteding 29 augustus 1958 zal plaats hebben, werd een perceel bouwterrein in erfpacht genomen van de r.-k. kerk te Hans weert. Verder kwam een beroepszaak aan de orde, waarop de raad wel zeer merkwaardig reageerde. De heer A. Burgel te Kruiningen was in beroep gekomen tegen een besluit van b. en w., waarbij hem vergunning was ge weigerd voor het bouwen van een De koninklijke onderscheidin gen, die buiten de eigenlijke „lintjesregen" eind april, op Zee land neerdruppelden. vielen dit maal ook op pastoor H. Snel te Middelburg en op wethouder L. van 't Westende, eveneens in de Zeeuwse hoofdstad. Het treft wel toevallig, dat het veertigjarig jubiléé van de vertegenwoordiger van het kerkelijk gezag samen viel met het afscheid als raads lid van de vertegenwoordiger der wereldlijke overheid; toevallig, omdat pastoor en wethouder bij de opbouw van Middelburg, ook ten opzichte van het katholieke centrum, altijd zo nauw hebben samengewerkt. Priester en paro chiaan stonden elkaar trouw ter zijde en evenals het behoud van het monumentale stadhuis aan wethouder van 't Westende werd toegeschreven, zo mag hem ook dank geweten worden voor het geen hij voor het r.-k. bejaarden huis deed, toen het met de finan ciering mis leek te lopen. Bouwpastoor en bouw-wethou- der. hebben hun ridder-orde ze ker' verdiend. Bij de uitreiking aan Middelburgs herder zei de waarn. burgemeester tegen hem: ,,U is maar niet een gewoon pas toor". Hetzelfde zou, met even andere woorden ook tot wethou der van 't Westende kunnen zijn gesproken. Alleen reeds om het feit, dat de man. die als eenling de K.V.P. vertegenwoordigde, zó het vertrouwen kreeg, dat men hem 14 jaar als wethouder wilde hebben. Kerkelijke benoeming Het dekenaat Middelburg heeft alweer zijn nieuwe deken be noemd gekregen en de Goese pa rochie haar pastoor. Een drietal namen werd aanvankelijk ge noemd. maar de laatste da gen kwam van lieverlee die van pastoor Holtkamp naar vo ren en die is het dan ook ge worden. We geloven, dat we het dekenaat en Goes kunnen felici teren met deze ongetwijfeld waardige opvolger van deken Nieveen van Dijkum en de bis schop prijzen om zijn goede keus. Deken Holtkamp heeft eerst in de Rijp en later in 's-Heerenhoek bewezen, dat het pastoraat hem ligt en te Goes zal dat wel niet anders gaan. Voorziening in vacatures gaat bij de kerk heel wat vlugger dan bij de Staat. Goes zit tenminste nog steeds zonder burgemeester en za] nog wel enige tijd moeten wachten. Ook in dit geval hoort men verschillende namen noe men, maar of men met dit gissen even gelukkig is als bij het zo even genoemde geval betwijfelen wij. Hoe het ook uitvalt: laten wij voor de Ganzenstad hopen, dat ze een krachtige bestuurder krijgt, die de behoeften der stad begrijpt en met sleur, ook met historische sleur durft te breken. ..Heilige (antie ke) huisjes" zijn mooi, zolang ze de gezonde ont wikkeling van 'n groeiende stad niet in de weg staan. Reeds lang had de moker op het afschuwe lijke Manhuis moeten komen, waar onze eigen mensen nog een bestaan moeten leiden, dat met alle begrippen van modern com fort spot. En ditzelfde geldt voor de tot nu toe voor onaantastbaar ge houden Kade, welke tot niets meer dient, dan om een paar oude huizen te weerspiegelen in haar overigens troebel water Wat zou men er een prachtig plein aan hebben gehad in het centrum der stad en hoe zou men er een kwijnend stadsdeel mee op de been hebben gehouden in dien er de durf was geweest om te dempen. Wij benadrukken dit even omdat er weer geruchten gaan, dat de Goese kermis niet meer haar tenten zal mogen op slaan op de Grote Markt, daar die niet gemist kan worden als centrale parkeerplaats. Een ge dempte kade zou de geschikte uitwijkmogelijkheid zijn geweest. Verplaatst men de kermis naar een buitenwijk, dan zal die haar overlijden wel nabij zijn en is Goes weer een attractie minder rijk en verder op weg om verge leken te worden met een dooie boei. Een suggestie Nog even iets over Kasporgo, dat zo haar best doet wat meer leven in de Goese brouwerij te brengen. De heer Vervest be richtte ons hoe zijn club te Temse jl. zondag werd onthaald. Er was een rijke koffietafel en een buurt vereniging had nog gezorgd voor een serie consumptiebonnen. Een voorbeeld ter navolging voor Goes, merkte de heer Vervest op. Indien elke wijk iets dergelijks ging doen voor de buitenlandse groepen die Goes acht dagen lang laten genieten (gratis) dan eerst kon het bestuur van „Kas porgo" gaan spreken van een verbroederingsfeest in de ware betekenis van het woord. Wie gaat er mee beginnen? Een wijk kan b.v. een groep acht dagen voor haar rekening nemen en gratis consumpties verstrekken. Realiseer maar wat de buiten landse groepen er voor over heb ben om de Goese ingezetenen gratis te laten profiteren. Gaarne houdt het bestuur van „Kaspor go" zich aanbevolen om tot ver wezenlijking van dit ideaal te komen. overdekte fietsenbergplaats, op grond van welstandsoverwegingen. B. en w. stelden voor om dezelfde redenen het beroep ongegrond te verklaren. Nadat de heren W. J. Pouwer (CH) en J. Witte (vrije lijst) voor de be langen van de heer Burgel hadden gepleit, werd het voorstel verworpen en de gevraagd vergunning verleend Slechts de wethouders stemden tegen het verlenen van de vergunning. Aan het slot van de vergadering bracht de voorzitter dank aan alle raadsleden voor het werk dat zij in de afgelopen zittingsperiode in het be lang van de gemeente hebben ge daan. Hij releveerde daarbij de be langrijkste besluiten die in deze pe riode zijn genomen. Tot de heren A. Lokerse (SGP) en M. J. van der Maas (vrije lijst), die in de nieuwe raad niet zullen terugkeren sprak hij en kele hartelijke woorden ten afscheid, waarop ook deze beide heren dank ten voor de prettige samenwerking, die zij van hun collega's hebben on. dervonden. Op maandag 15 september is het feest in de Weststraat te Philippine. Het is dan vijftig jaar geleden, dat het echtpaar Coene-Rooms in het huwelijk trad. Dat een dergelijk feit niet onopgemerkt voorbij mag gaan is duidelijk. Het is nog een kras tweetal, de heer en mevrouw Coene, al zijn hun in de loop der jaren de lichamelijke onge makken niet gespaard gebleven. Thans echter voelen zij zich volkomen in staat om de „gouden dag" te gaan vie ren. Ongedwongen en eenvoudig in de omgang als zij beiden zijn, mogen zij zich zeker in een grote populariteit bij hun dorpsgenoten verheugen. In allerlei vorm zal de warme be'ang- stelling van vrienden en kennissen zich op de grote dag uiten. Met trots kan het gouden paar op een arbeidzaam leven terugzien. Jaren lang was de heer Coene een plichts getrouw ambtenaar van de rijkspoli tie. Waardering van zijn superieuren èn van de inwoners van Philippine heeft hij in deze functie geoogst. Ook als mens heeft hij zich bemind weten te maken door zijn begrip voor en zijn meeleven met de moeilijkheden van zijn omgeving. Nadien was de heer Coene nog vele jaren werkzaam als assistent op de gemeentesecretarie. Op 1 oktober evenwel legt hij er het bijl tje bij neer om samen met zijn vrouw van een rustige oude dag te gaan genieten. Tezamen met hun vier kinderen, twaalf kleinkinderen en verdere fa milie zullen zij de dag van hun gou den huwelijksfeest vieren. Anders dan toen hij, als premier, voor de eerste keer Algerië be zocht, heeft de Gaulle zich deze keer niet in het binnenland ge waagd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zijn naaste adviseurs hem daar van hebben weerhouden. De „ver broedering" tussen Fransen en Mo hammedanen blijkt niet zo miracu leus als ze aanvankelijk scheen. Het mag dan al waar zijn, dat een deel van de Algerijnse bevolking haar hoop op de Gaulle heeft ge richt, een ander deel blijft even obstinaat als het vóór de Parijse omwenteling was. De aanslagen in Parijs en zuid- Frankrijk wettigden de veronder stelling, dat het Algerijnse Be vrijdingsfront zijn mannetjes in hinderlaag zou leggen, als de premier naar het binnenland zou gaan. Indertijd hoefde men niet bang te zijn voor een aanslag. De leiding van de opstandelingen had toen zelfs haar hoop gesteld op de nieuwe premier. Zijn liberale in zichten, zijn naam als vrijheidsstrij der, hielden beloften in voor de Algerijnse onafhankelijkheid. Zo kon men zich erover verbazen, dat de rebellenhoofdman in Algerië even hard om de Gaulle schreeuw de als de meest behoudzuchtige Parijzenaar. De premier namelijk had zich toen nog niet uitgesproken. Hij was nog de zwijgende krachtfiguur, die iedereen imponeerde en door vrij wel iedereen werd beschouwd als de enige die het land kon redden. Men kende zijn verleden, maar niet zijn plannen. Nu heeft de Gaulle zijn program ontvouwd. Het gunt de overzeese gebiedsdelen een grote mate van zelfbestuur, maar het ontzegt Al gerië het recht op onafhankelijk heid. En met minder dan dat nemen de opstandelingen geen genoegen. Vandaar dat de ontvangst in Al giers veel koeler was dan indertijd en de Gaulle wijselijk in de hoofd stad is gebleven. Het probleem- Algerië is nog even ver van zijn oplossing als enkele maanden terug, alle dromen van „verbroedering" ten spijt. Zelfs de uiterst verzoe nende woorden die de Franse pre mier gisteren heeft gesproken, zul len daar weinig aan veranderen. De tegenstellingen tussen de wes telijke landen en wat men de ont wakende volkeren noemt, plegen nu eenmaal niet door onverklaar bare, politieke mirakelen uit de wereld te worden geholpen. fyjet enige huiver hebben we moe ten vaststellen, dat de dans der miljoenen begonnen is. De gemeen tebegrotingen komen ter tafel en de eerste bespiegelingen over de cijfers van Hofstra zijn al gehou den. Het zal zeker geen hoera-ge- schreeuw geven als het koffertje opengaat. Maar afgezien daarvan: de terug keer van de Kamerleden naar Den Haag en het vooruitzicht van be grotingen, voorlopige verslagen en memories van antwoord, vervult ons toch al niet met vreugde. Geen zekerder teken dat de vakanties voorbij zijn en het monster van Loch Ness de diepten van het meer op gaat zoeken. Dat over enkele weken de najaarsstormen weer gaan komen, begeleid door de tele foontjes van onze parlementaire verslaggever, die het natuurlijk goed bedoelt, maar altijd aan de lijn hangt als het tóch al zo druk is. „Weer gaat het vege licht der asters bloeien, weer naart de herfst....", zong Karei van de Woestijne. Hij was een gelukkig mens, ondanks zijn weemoed. Hij had alle tijd om over het licht van de asters te mijmeren. Wij moeten met begrotingscijfers en vergelij kende tabellen volstaan. Morgen, zondag 31 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.25 en 16.28 uur; te Terneuzen om 3.39 en 15.48 uur en te Vlissingen om 3.12 en 15.16 uur. Maandag, 1 septem ber; te Hansweert om 4.55 en 17.00 uur; te Terneuzen om 4.06 en 16.22 uur en te Vlissingen om 3.39 en 15.51 uur. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN Vrijd. 29-8 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum Holl. - Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-314 Nederland '47 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 6 Woningbouw Laagste Hoogste laatste koers koers tijdvak 179 1/2 205 1/2 197 3/4 190 192 183 184 184 334 339 273 1/2 276 1/2 273 1/2 311 322 1/2 311 3/4 376 393 1/2 378 181 193 190 1/2 164.70 170.20 165.20 139 144 139 1/4 141 144 3/4 141 5/8 128 1/4 134 129 230 1/2 234 230 1/2 67 69 1/4 67 104 3/4 109 3/4 104 3/4 118. 122.50 118.10 91 13/16 92 91 27/32 95 3/8 95 5/8 95 15/32 94 7/16 94 3/4 94 15/32 109 1/16 109 1/4 109 1/4 Koersverschil t.o.v. vorige week 3 1/8 1/2 1 1/2 11 1/2 —2 3/8 6 1/2 5.65 1 3/4 1 3/8 1 1/2 4 1/2 2 1/2 4 5.35 1/32 1/16 1/4 0

de Stem | 1958 | | pagina 3