Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Tussen Schelde en Grens I K fl| Tarieven Stoomtram Walcheren omhoog Ge Dagblad De Stem Lijk gevonden in de Westerschelde Het Venuskruid DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 AUGUSTUS 195, VLISSINGEN Arie ScHenkel trainer van Zeeland Sport Bromfiets in brand Jongetje was zijn bus kwijt Plan voor betere straatverlichting Zeeuwse dracht verdwijnt GOES Afscheid bij N.S. Er blijven drie W ethouderszetels Weth. de Koeyer ereburger Afscheidswoorden in de raad Achterlichten waren autolichten Opt HULST OOSTBURG TERNEUZEN Ook de burger moet baldadigheid helpen bestrijden Joy-riders gesnapt manchester Medische Diensten Dienst dierenartsen Bijna over heel de lijn met 5 et In Domburg reünie van bejaarden AGENDA Vandaag Morgen Maandag A Mi Beré Kri Het belangrijkste besluit, dat tij dens de jaarlijkse algemene vergade ring van Zeeland Sport te Vlissingen werd genomen, was om de contribu tie te verhogen. Het ledental daalde in het afgelo pen jaar van 622 tot 607. De Hon gaarse trainer S. Tencensky verliet de vereniging. In zijn plaats werd tot trainer aangesteld de heer A. Schenkelmans, oud-speler van De Zeeuwen, die enkele jaren als semi prof voor Dosko uitkwam. De heren P. Ventevogel K. F. van de Bulck, J. Kloosterman en G. de Pagter werden als bestuursleden her kozen, evenals alle leden van alle commissies. In de plaats van de heer Oosterling, die zich niet her kiesbaar had gesteld, werd de heer W. Kamerbeek tot lid van de jeugd commissie benoemd. De omzet van de voetbaltoto be droeg ruim f 10.000 en dank zij dit prachtig resultaat, kon het jaar met een batig saldo worden afgesloten. In de Walstraat vloog donderdag avond laat een bromfiets in brand hetgeen te wijten was aan een defecte benzineleiding. Toevalligerwijze reed een surveillance-auto der politie nèt achter deze brommer, zodat, met be hulp van de snelblusser uit de politie auto het brandje in een oogwenk was geblust en de schade tot een mini mum beperkt bleef. Een huilend jongetje, 10 a 12 jaar oud, werd donderdagavond door een medelijdende dame het politie-bureau binnengebracht. Zij trof dit knaapje aan op de boulevard ter hoogte van het badstrand. Het knaapje was af komstig uit Roosendaal, maakte deel uit van een groep, die per bus een bezoek aan Vlissingen bracht, doch was zijn bus kwijtgeraakt. De politie nam de knaap in de surveillance-wa gen mee en op de Nieuwendijk trof men „zijn" bus aan. Zijn vermissing was in de bus evenmin onopgemerkt gebleven, zodat verschillende inzit tenden de stad aan het „uitkammen" waren. Met enige vertraging kon de terugreis aanvaard worden. MET PENSIOEN De heren A.J. van Laarschot, gie terij, J. Bimmel, timmerfabriek en G. Marinissen, plaatwerkerij, heb ben de n.v. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde", alhier met pen sioen verlaten. In de maand septem ber zullen de volgende heren wegens het bereiken va;, de 65-jarige leeftijd eveneens afscheid nemen van dat be drijf: B. Boschma, koperslagerij, I. Catsman, machinale bewerking, J. Orlee, magazijndienst, T. Mes, tim merfabriek, D. Everaard, gereed schapswerkplaats, A. W. de Keijzer, gieterij, W. J. Rozenberg en M. Schouten beiden zw. plaatwerkerij, J. Jobse, smederij en J. L. Lippens, af bouw koopvaardij. JUBILARISSEN BIJ „DE SCHELDE" Hun 25-jarig jubileum in dienst van de N.V. Koninklijke Maatschappij de Schelde, alhier, vierden de heren A. C. de Kam, bankwerkerij, A. Hui- bregtse, mobiele kranen, stoomkra- men en vorkheftrucks en W. Huson, tandwielfabriek. De heer A. van Splunder van de bankwerkerij vierde zijn 40-jarig jubileum. In de maand september vieren de volgende heren hun dienstjubileum: L. H. Leijdekker, cascomontage: 25 jaar en J.L. Borgs, reparatie-afde ling voor derden: 40 jaar. Oost- en West-Souburg Het gemeentebestuur heeft door de N.V. PZEM een plan laten opmaken ter algehele verbetering van de straat verlichting. In verband met financiële problemen kan dit plan slechts in ge deelten worden uitgevoerd. De ver lichting van de Kanaalstraat, de hoofdstraat, is momenteel up to date doch nu wensen B. en W. over te gaan tot verbetering van de straatverlich ting in de Middelburgsestraat, het Oranjeplein, de Paspoortstraat en de Vlissingsestraat. Men meent, dat nu de tijd is aangebroken om dit werk uit te voeren, temeer daar de bescrating van deze wegen dringend moet wor den verbeterd en hiervoor reeds voor bereidingen werden getroffen. De werkzaamheden aan straatverbetering en verlichting kunnen dan gelijktijdig worden uitgevoerd. B. en W. verzce- ken de raad een bedrag van 23.800 daartoe aan te wijzen. Het kan gefi nancierd worden uit een reeds aange gane lening, groot 4.000. Garantie voor G. Kruis Van de vereniging Het Groene Kruis is bij het college van B. en W. een verzoek binnengekomen om de rente en aflossing te willen garanderen van een geldlening, maximum f 100.000.— groot ten behoeve van de bouw van een wijkgebouw. In het schrijven deelt het bestuur mee, dit voor Souburg zo noodzake lijke Groene Kruisgebouw te willen optrekken aan de van Steveninck- straat en dat hiervoor een bedrag van 100.000 toereikend zal zijn. Bij de plaatselijke coöp. boerenleenbank kan een annuïteitslening worden aangegaan voor een dertigtal jaren. B. en W. stellen de raad voor gun stig te besluiten en wijzen op het ge meentebelang, dat door de totstand koming van een Kruisgebouw wordt gediend. De heer M. Boonman gaat ver 1 september Rilland verlaten om zich te vestigen in Goes. Na het vertrek van de heer Boonman zal er in deze gemeente geen enkele man meer zijn, die het oude Be- velandse kostuum draagt. Bij de dames ligt dit nog anders. Momen teel zijn er nog 115 vrouwen, die zich tooien met de Bevelandse kap of muts, al wisselt er zo nu en dan nog wel eens eentje met de natio nale dracht. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7. Tel. 102. Rayonredacteur: M J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes. Westsingel 98. Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhol Redacteur voor Walcheren=J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties, oestema voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm. Vooi „ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder 0.90; elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Borssele RAAD VERGADERDE G.S. hebben aan de raad meege deeld, dat de bij raadsbesluit vast gestelde grondprijs van f 7,- per vierkante meter voor het in exploi tatie brengen van bouwgrond in het uitbreidingsplan Zuidsingel, verhoogd zal moeten worden tot f 7,40 per vierkante meter. Voor de zgn. ach tergrond van openbare gebouwen zal 3.per vierkante meter moeten worden gecalculeerd. De heer M. de Schipper, die naar Molenaarsgraaf gaat vertrekken, vroeg ontslag als onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand. Aan hem werd eervol ontslag verleend. Twaalf jaar lang heeft de heer Me lis, die nu de raad ging verlaten, de belangen van de gemeente gediend. Burgemeester Dominicus bracht hem lof voor wat hij voor de gemeente heeft gedaan. Het Zeeuws consultatiebureau voor Alcoholisme vroeg een subsidie van 35,per jaar. B. en w. stelden voor een bedrag van f 20,uit te keren. De mening van de raad was hierover verdeeld, bij stemming was de uitslag 3-3, zodat men besloot dit voorstel op de volgende vergadering opnieuw in behandeling te nemen. Vrijdagmiddag is in de stations wachtkamer afscheid genomen van de heer J. de Boer, technisch amb tenaar bij weg en werken der N.S. De heer de Boer, die hier drie jaar werkzaam was, is overgeplaatst naar Maastricht. Behalve door de stationschef, de heer Vermij, is de heer de Boer toe gesproken door enkele collega's en werd hem een souvenir overhan digd. Gisteravond heeft de nieuwe Goese raad in een informele bijeenkomst zich bezig gehouden met de kwestie van het aantal wethouderszetels en de be zetting daarvan. Men sprak zich eenstemmig uit voor handhaving van drie wethouderszetels welke dan door dezelfde functionaris sen bezet zullen worden. Dinsdag heeft de verkiezing van de drie wethouders plaats en daarna zal aan G.S. verzocht worden, het behoud van deze zetels goed te kernen. EXCELSIOR NAAR TEMSE Het pijperkorps „Excelsior" heeft, naar aanleiding van zijn optreden bij het volksfeest te Temse, op j.l. zon dag, een uitnodiging ontvangen om volgend jaar juli aldaar deel te ne men aan het vierde Scheldefeest. Het korps zal dan op heen en weer va rende boten een taptoe geven. Ook de volksdansgroep van Kas- porgo ontving een dergelijke invita tie. HET PARTIëLE UITBREIDINGS PLAN B, en w. herinneren de raad aan hun in april j.l. genomen besluit tot onteigening van enkele percelen grond aan de Kloetingseweg ten be hoeve van het „partiële uitbreidings plan 1956". De eigenaar van twee percelen, de heer G. v. Weele te Vlissingen, heeft bezwaren ingediend op het bekende motief, dat een testamentaire bepa ling zich daar tegen verzet, maar b. en w. vinden dit motief onvoldoende. Voorts voerde de heer van Weele aan, dat de gemeente de grond niet spoedig nodig zal hebben voor villa- bouw. Deze stelling is beslist on juist, aangezien ook de grond, waar over de gemeente kan beschikken voor villabouw, vrijwel is uitgeput en juist in deze omgeving de be hoefte aan grond voor meer open bebouwing zich sterk doet gevoelen. Het derde perceel, hetwelk gelegen is ten noorden van de Kloetingseweg, is eigendom van mejuffrouw G. M. Kloet te Goes. Met deze eigenaresse is intussen overeenstemming over aankoop bereikt. s-Heerenhoek TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De veehandelaar B. reed op de Goese straatweg tegen een boom, wel ke afknapte door het gewicht van de zware veewagen, en kwam tegen een volgende boom tot stilstand. De ma teriële schade was vrij groot. De heer B. kwam met de schrik vrij. Hij kon geen verklaring geven van hef ge beurde. Yerseke Tijdens een buitengewone raads vergadering had onder zeer grote belangstelling het afscheid plaats van wethouder P. de Koeyer die na 'n ambtsperiode van 39 jaar onafgebro ken raadslidmaatschap waarvan 31 jaar als wethouder, verdere deelna me aan het openbare leven wenste af te sluiten. Als dank werd hem het ereburgerschap van de gemeente aangeboden, vergezeld van een oor konde en gouden medaille. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeesters van Kruiningen, Krabbendijke, Waarde, Rilland Bath en Borssele. Verder oud-burgemeester Gunning, vertegen woordigers van de wederopbouw cen trale dienst Bevelanden, brandweer, burgerlijk armbestuur, rijkspolitie, het hoofd der openbare school, ge- meentepersoneel en personeel ge- i meentediensten. Zeeland presenteerde gisteren ook nog „Zeeland presenteert" is gisteren nog voortgezet. Er was een avond programma ingelast, dat om zeven uur begon met een gekostumeerde wielerwedstrijd. Verder volgde nog een uitvoering van de mandolineclub Excelsior te Kruiningen en de eerste mossel- en oesterfilms werden ver toond. Er was veel belangstelling. s-Heerenhoek AANRIJDING VERLIEP ANDERS. Het bericht over de aanrijding, waarbij de heer de P. en een van zijn kinderen werden gewond blijkt zich anders te hebben voorgedaan dan gemeld. De motor is niet aan gereden toen die stilstond maar reed, uit een zijweg komende, de auto van de heer R. uit Heinkenszand in de flank; laatstgenoemde treft dus geen schuld. AFSCHEID PASTOOR. Gisteren werd de parochie opgeschrikt door het bericht dat de pastoor be noemd was tot deken van Goes en dus 's-Heerenhoek moet verlaten. Terstond vormde men het plan hem een waar dig afscheid te bereiden om zo de dankbaarheid te tonen voor al hetgeen hij voor onze dorpsgemeenschap deed A.s. zondag zal er in de kerk gecol lecteerd worden voor een passend souvenir, 's Middags is de officiële af scheidsbijeenkomst in de Jeugdhoeve en daarna krijgt ieder gelegenheid pastoor Holtkamp de hand te drukken. ,s-Heer Arendskerke GEMEENTERAAD De gemeenteraad zal op aanstaan de dinsdag bijeenkomen. Naast de wettelijk voorgeschreven verkiezing van wethouders, behelst de agenda een voorstel tot het aangaan van een geldlening van f 5000.met de Bank voor Nederlandsche gemeen ten en een verhoging van de reke- ning-courantgrens met dezelfde in stelling tot f 125.000. Tenslotte stellen burgemeester en wethouders voor onder bepaalde voorwaarden garant te zijn voor de stichtingskosten ten bedrage van f 500.000.van het te bouwen Her vormde rusthuis te 's Heer Arends kerke (dorp). Alhoewel de verwezen lijking van de bouwplannen in de nabije toekomst nog niet verwacht wordt, wordt het wenselijk geacht hierover een uitspraak uit te lokken. Rilland-Bath De gemeenteraad in de huidige samenstelling in laatste zitting bij. een keurde een voorstel goed tot het aangaan van een vaste geldle ning bij de n.v. Bank voor Ned. Ge meenten, groot f 14.000,a 3,75 pet. De aftredende heer M. Boonman wenste niet meer herkozen te worden in het burgerlijk armbestuur. In zijn plaats werd benoemd de heer A. David. In de rondvraag attendeerde de heer T. Walraven erop. dat de riole ring voor de woning in de Valckenis- seweg niet voldoende functioneert, omdat ze te ondiep lipt. De voor zitter beloofde dat de gemeente-op zichter een uitgebreid rapport zal samenstellen om deze kwestie op te lossen. De voorzitter sprak een afscheids woord tot de heren J. C. Meulenberg en T. Walraven, die in de nieuwe raad niet terugkeren. Hij wierp een terugblik op de voorbije periode en somde de belangrijkste besluiten op. Nog enkele objecten blijken op uit voering te wachten, met name de persleiding, het rijwielpad naar de rijksweg en het dorpshuis, doch ook deze zullen spoedig worden aange pakt. Met woorden van dank en waarde ring aan beide heren besloot de bur gemeester zijn toespraak. De heer Meulenberg dankte namens de schei denden. Tenslotte sprak de heer M. Moerman als oudste raadslid nog een dankwoord tot de beide scheidende leden. VAN KAR GEVALLEN. Een zoontje van de landbouwer M van Darame kwam van een kar te vallen. Hoewel het een geringe hoogte betrof (pl.m. een meter) liep het niet best af. De jongen die klaagde over inwendige pijn, is naar het Burger- Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd waar een nader onderzoek zal plaats vinden. Toen de 39-jarige polderwerker A. de J. uit Ovezande op de late avond van de 14e juni per bromfiets in de buurt van 's-Gravenpolder reed, zag hij voor zich de achterlichten van twee fietsen. „Ik zal er tussen door rijden". dacht de man, maar dat ging niet, omdat het de lichten van een geparkeerd staande auto waren. Hij maakte met het wegdek kennis, dank zij een flinke hoeveelheid bier, die eerder op de avond door zijn dorstige keel gevloeid was. Hij moest zich voor deze vergissing verantwoorden voor de Middelburgse politierechter. De officier wees erop, dat de J. al vijf maal wegens dronkenschap ver oordeeld is en eiste één maand voor waardelijk met drie jaar proeftijd, f 50 boete, ondertoezichtstelling van het Z.C.A.. en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Het vonnis luidde conform. ening protestantse lagere school Woensdagmiddag vindt de officiële opening plaats van de lagere school voor christelijk volksonderwijs, uit gaande van de hervormde gemeen te. De openingsplechtigheid wordt verricht door ds. R. G. J. Timmers, predikant van de hervormde gemeen te. Na de opening houdt de kerke- raad receptie in de consistorie van de hervormde kerk. Zoals bekend, bezit onze stad thans geen openbare lagere school meer. Deze school is omgezet in een pro testants christelijke, een gebeurtenis waarmee heel Hulst zijn protestant se inwoners van harte gelukwenst. RAAD KOMT 2 DAGEN ACHTER ELKAAR BIJEEN. De raad zal zowel maandag 1 sep tember als dinsdag 2 september in openbare vergadering bijeen komen. Op 1 september komt alleen aan de orde het afscheid van de aftre dende raadsleden, de heren J. H. van Kampen, L. Schippers en J. P. H. Ouwendijk, die niet meer in de nieuwe raad terugkeren. Op 2 september komt dan de raad in zijn nieuwe samenstelling voor het eerst bijeen. Natuurlijk is in deze vergadering het voornaamste punt de verkiezing van de wethouders. Te vens zullen diverse afgevaardigden en vertegenwoordigers in besturen en stichtingen worden aangewezen. Natuurlijk ontbreekt ook thans weer niet het gebruikelijk geworden voorstel tot het aangaan van een geldlening bij de Bank voor Ned. Ge meenten, terwijl ook nog enkele be noemingen zullen plaats vinden. COMBINE IN BRAND. Een combine van de heer de Putter, die nabij Scherpbier in het land bezig was met oogstwerkzaamheden, ge raakte in brand. Aangezien men vreesde, dat de te velde staande oogst gevaar liep, werd de brandweer van Oostburg gewaar schuwd. Gelukkig behoefde deze niet in te grijpen daar men ondertussen erin ge slaagd was zelf de brand te blussen. De materiële schade bleek bij nader onderzoek nogal mee te vallen. WATERTORENRIT UITGESTELD. Om technische redenen is de Wa- tertorenrit, die voor vandaag door de buurtvereniging „De Watertoren" voor auto's en brommers was uitgeschreven tot nadere aankondiging uitgesteld. TWEE CONCERTEN. Vandaag en morgen zal de muziek vereniging „de Harmonie" concerteren op het kerkplein. Waarschijnlijk meer dan in de an dere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren voert de Terneuzense politie een bijna hopeloze strijd tegen de baldadigheid. Men kan gevoegelijk in het midden laten of deze door eigen jeugd of door zeelui wordt uit gehaald. Het blijft een feit, dat ve le burgers hiervan last en schade hebben. Naar aanleiding van dit in Terneuzen veel voorkomend euvel werd door de heer Ribbens in de gemeenteraad hieromtrent gevraagd om, hoewel het politiekorps onder bezet is, op bepaalde punten van de stad meer toezicht. Vooral in de buurt van de middensluis hebben en kelen terrasstoelen van een hotel vernield en in het water gegooid en zelfs een grote winkelruit vernield. Zeer terecht merkte de voorzitter op, dat de politie niet overal tegelijk kan zijn, ook al zou het korps niet van onderbezetting te lijden hebben. De burgers kunnen hier de taak van de politie verlichten door haar onmid dellijk te waarschuwen wanneer zij zien dat jongelui zich aan het vernie len van andermans goed te buiten gaan. Wanneer hieraan niet spoedig paal en perk wordt gesteld gaat Terneu zen binnen niet al te lange tijd een treurige reputatie verwerven. Twee leden van de bemanning van het Engelse vrachtschip „Pardo", dat momenteel in de „oesterputten" ter lossing ligt, waren in onze stad gaan passagieren. Zij wilden hun bezoek aan de stad besluiten met een gratis autorit en trachtten daarvoor de auto van de heer B. v. d. E. op de Markt te char teren uiteraard zonder medeweten van de eigenaar De politie betrapte hen op heterdaad toen zij wilden wegrijden. Bij onderzoek bleek ver der dat de auto van 'dokter V. B. V. van zijn plaats was, zodat gevoege lijk kon worden aangenomen dat zij het eerst met deze wagen hadden geprobeerd. Na enige tijd door de politie te zijn vastgehouden werden zij weer in vrij heid gesteld, echter niet voordat er proces-verbaa was opgemaakt. Ver moedelijk blijft het schip hier nog ongeveer drie weken. Schoondijke RAADSVERGADERING In de raadsvergadering van dins dag a.s. zal behalve de verkiezing der wethouders de benoeming van een "onderwijzer aan de O. L. school aan de orde komen. Voorgedragen wordt de heer A. van Lare te Groe- de. Voorts vermeldt de agenda een voorstel tot het verkopen van een perceel grond aan de Veldstraat aan B. Roose te Schoondijke voor de prijs van f 186.40; een voorstel om als lijkschouwer te benoemen dokter H. C. Rozemeyer te IJzendijke en een voorstel om op een verzoek van het R.-k. schoolbestuur alhier afwijzend te beschikken wegens ongenoegzaam heid der stukken. Zierikzee EM. PASTOOR VERWER KOMT HIER RUSTEN. Pastoor G. Verwer, die sinds 1935 te Wormer (N.H.) stond, vroeg en kreeg zijn emeritaat. Pastoor Verwer die in 1883 alhier werd geboren kon Zierikzee niet vergeten en gaat van zijn rust genieten in het St. Cornelia- gesticht alhier. (Advertentie) -V voor jdmer* Vrijdagmiddag is in Vlissingen het stoffelijk overschot aan wal gebracht van een man, dat drij vend werd aangetroffen op de Westerschelde. Een Zweeds vaartuig, dat 's mor gens Vlissingen passeerde, bemerkte dit lijk omstreeks zes uur en meldde dit onmiddellijk aan de bevoegde in stanties. Het stoffelijk overschot dreef echter door de sterke ebstroom naar open zee, maar met de vloed- stroom kwam het weer de Wester schelde opdrijven, 's Middags kon het geborgen worden. Tot dusver kon de identiteit nog niet worden vastgesteld. Door de verregaande staat van ontbinding wordt de identificatie ten zeerste be moeilijkt. Er zijn zeer weinig kle dingstukken aangetroffen. Wellicht door het gebit zal identificatie moge lijk zijn. In de afgelopen weken zijn verschillende mensen in de Wester schelde om het leven gekomen, o.a. de Souburgse zeiler Van Dam en de Bredase handelaar Hameetman (de derde inzittende van het Engelse sportvliegtuigje, dat op 14 augustus neerstortte). Pool, vast en *ol, Pool CORDUROY FLUWEEL iedere meier is gestempeld met hei Schuiiersveldmerk Te Axel neemt dit weekeinde waar dokter Kats en te Terneuzen dokter van Breda-Vriesman. Morgen hebben de volgende dokto ren dienst: te Goe3: Bruynzeel; te Middelburg: Frumau; te Vlissingen: Sluyter; te Heinkenszand, Arendsker ke en Wolfaartsdijk: Vos, Wolfaarts- dijk en te Kruiningen, Hansweert, Rilland én Krabbendijke: Arends, Hansweert. Dokter Luycks 's-Heeren hoek neemt waar voor dokter Folmer; dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderblom en dokter Kole te Hoede- kenskerke voor dokter Wöstmann. Te Goes is apotheek „la Porte" ge opend. Voor Oostburg, Aardenburg neemt waar dokter Hage, Aardenburg; voor Breskens, Groede, Schoondijke dokter v.d. Maas, Breskens; voor Cadzand, Sluis, Zuidzande: dokter Beek, Zuid- zande en voor Biervliet, IJzendijke: dokter Kalkman, Biervliet. Voor Hulst en Nieuw-Namen neemt dit weekeinde waar P. J. Borm te Nieuw-Namen; voor Oostburg, Sluis, Groed. I. Risseeuw, Groede en voor Biervliet, IJzendijke J. F. Westendorp IJzendijke. Op Zuid-Beveland wordt de dienst waargenomen door de heren J. Klaas- sen, Heinkenszand en G. Boneschanser Kruiningen. Maandag a.s. gaan de tarieven een tariefsverhoging nog steeds de goedkeuring van dit ministerie nodig. Deze instantie bestudeerde de aan vrage nauwkeurig aan de hand van van de N.V. Stoomtram Wal cheren wederom omhoog De directie deelde ons daarover het volgende mee: Het jaar 1957 moest zonder winst saldo worden afgesloten en dit leidde al tot het doorvoeren van de reorga nisatie van de ringlijn, met ingang van 1 januari j.l. De resultaten over het eerste half jaar 1958 blijken thans echter niet veel beter dan die over de overeen komstige periode in 1957. Dit menen wij te moeten wijten aan een te lage uitkomst van de meeropbrengsten door de vorige tariefsverhoging, wel ke de diverse kostenstijgingen niet konden compenseren, en aan een af name van het aantal reizigers het geen een landelijk verschijnsel is wegens de bestedingsbeperking. Teneinde de exploitatie van het be drijf lonend te houden zonder tot een ingrijpende beperking van de dien sten te moeten overgaan, hebben wij, via de rijkshoofdinspecteur van het verkeer te Middelburg, een verzoek tot tariefsverhoging bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat inge diend. Zoals bekend, hebben de lijn- dienstbedrijven in ons land n.l. voor Zeventienhonderd bejaarden uit alle delen van Zeeland zullen op 3 sep tember de reünie bijwonen, die in het recreatieoord te Domburg wordt ge houden. De duizenden ouden van da gen komen 's morgens om 11 uur op de Markt in Middelburg bijeen, waar na de tocht naar Domburg met onge veer 45 autobussen voortgang zal vinden. De leiding van deze landdag, die uitgaat van de Algemene bond van ouden van dagen, berust bij de heer A. R. König uit Vlissingen, die behal ve rayonvoorzitter ook tweede bonds voorzitter is. In Domburg zullen de bejaarden worden toegesproken door de heer W. van Beek uit Schiedam, bondsvoorzitter, en door de heer G. J. de Bruin uit Den Haag, bonds- secretaris. Dinsdagavond zal er in menig stadhuis, raadhuis, gemeentehuis of hoe de huizen waar de gemeen telijke vroedschappen vergaderen verder ook mogen heten, een span nend uurtje te beleven zijn. Dan gaan de splin ternieuwe raadsleden, in mei door de burgers ge kozen, uit hun midden de wethouders benoemen. Dat is een heel belang rijk karweitje, want het college van burgemeester en wethouders vormt het dagelijks bestuur van de gemeente en hoewel de ze lieden in feite de op drachten van de raad hebben uit te voeren, kunnen zij toch een be paalde invloed op het gemeentebeleid uitoefe nen. Er zijn dan ook heel wat mensen die de wet houdersverkiezing veel belangrijker vinden dan de gemeenteraadsverkie zingen. Nu zijn er gemeenten, waar het politieke leven verloopt als een vriende lijk kabbelend beekje, waar de bewoners trouw om de vier jaren dezelf de raadsleden kiezen, voor zover dezen althans niet intussen overleden zijn, en waar men al ja ren tevoren met zeker heid kan zeggen wie er de volgende keer weer wethouder wordt, behou dens dan natuurlijk ook de hierboven genoemde beperking. Elders echter is de ge meentepolitiek een brui sende en wervelende stroom, met versnellin gen (en een achteruit) en vele klippen. Daar kan bij wijze van spre ken iedereen wethouder worden. En daarom ver wachten we, dat er dins dagavond in verscheide ne gemeenten wel meer dan eenmaal, zelfs wel meer dan tweemaal ge stemd zal moeten worden alvorens de belangrijk ste tafel in de raadszaal weer bezet is. Er wordt overal reeds druk ge- prognostiekt. In Zeeuwsch-Vlaanderen beschouwt menigeen de gemeentepolitiek als een soort van sport, en daar zit trouwens wel iets in. Het probleem is uiter aard het grootst in die gemeenten, waar een he le reeks lijsten is uitge komen en waar de kie zers, heel democrctisch, van iedere lijst een paar kandidaten gekozen heb ben. Waar het verschij nen van zo'n reeks van lijsten traditie is, maakt men zich niet al te druk. Maar er zijn ook ge meenten waar de vroege re homogeniteit doorbro ken is, en waar nu ver scheidene „oude" raads leden zijn teruggekeerd, aangevuld door vers bloed, en dat in een vol komen nieuwe samen stelling. Zo heeft Hulst sedert vele jaren twee KVP- wethouders bezeten. Ie dereen had daar vrede mee, ten eerste omdat de verhouding in de raad die KVP-rijkdom recht vaardigde en bovendien omdat er zelfs in de ver kiezingstijd een grote on derlinge harmonie be stond. Maar de laatste keer deed de KVP niet meer mee en er kwamen wel zes lijsten uit. Er zitten nu vijf fracties in de raad. Van de vroegere KVP-raadsleden zijn er vier teruggekeerd, echter verdeeld over twee lijs ten. Eén der wethouders heeft nu twee mede raadsleden achter zich, de andere staat moeder ziel alleen. Bovendien is er een splinternieuwe fractie verschenen, met vier leden. Daar zit ui teraard de ene wethou der al in, waneer het al thans niet al te gek ver loopt. Maar de tweede! Er is nl. nog een belang rijke raadsfractie, die van het oudste raadslid, die weliswaar niet meer dan twee zetels veroverd heeft, maar wiens per soonlijke stemmenaantal het hoogste was van al lemaal. Hij had namelijk precies 2 stemmen meer nog dan de aanvoerder pan de „nieutoe partij". Nu is dus wel duidelijk dat er talloze combina ties mogelijk zijn. Kort om: het wordt verschrik kelijk spannend! de bedrijfsuitkomsten en de begro ting en concludeerde dat een verho ging van de huidige tarieven gerecht vaardigd was. Er werd dan ook toe gestaan de enkele-reisprijzen met 5 cent te verhogen, mits de reductie factoren op de retours, weekkaarten enz, ook werden verhoogd. Hierdoor komt het voor, dat op sommige (lan gere) trajecten de returprijs en/of de prijs van de weekkaarten niet is verhoogd, doch hetzelfde is gebleven of zelfs is verlaagd. De tarieven op de stadsdienst blij ven voorlopig ongewijzigd. GOES Grand: Handelaren in meisje®, 18 jaar. MIDDELBURG Electro: Sénéchal de geweldige, 18 j. met voorbeh.; Schouw burg: De trein van tien over drie. 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Paris Holi day, a.l.; Luxor: Vrijgevochten, 18 j. AARDENBURG Muziekconcert op de Markt door Kon. Muziek ver. Aarden- burgse Fanfaren. OOSTBURG Ledel 8 uur: Voor wie de klok luidt. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Das Schloss in Tirol, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sayo- nara, 14 j. LAMSWAARDE 5 uur: muziekfeest. ZU1DDORPE F. van Megroot 4 uurt Schieting. GOES Grand: Handelaren in meisjes, 18 jaar. MIDDELBURG Electro: Sénéchal de geweldige, 18 j. met voorbeh.; Schouw burg: De trein van tien over drie, 14 jaar. VLISSINGEN Alhambra: Paris Holi day, a.l.; Luxor: Vrijgevochten, 18 j. ST. JANSTEEN Roza Everaard 3 uur: schieting staande wip. ZUIDDORPE F. van Megroot 3 uur: Kermisschieting. DE KLINGE Kinema van Dijk 3 en 7.30 uur: Bloed over de woestijn. OOSTBURG Ledel 2 uur: Ontmoeting in Salzburg, a.l. Ledel 4.30 en 8 uur: Zeven jaren pech, a.l, TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: 12 uur tussen leven en dood: Luxor 2 uur: 12 uur tussen leven en dood; Lu xor 4.30 en 8 uur: Das Schloss in Ti- rol, a.l. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Ti- roler Blut, a.l. CLINGE J. v. d. Bergen 3 uur: Schie ting. AXEL Het Centrum 3.45 uur: Tiroler Blut, a.l.; Het Centrum 8 uur: 0-8-15 Het einde, 18 j. SAS VAN GENT Otympla 2 uur: De onschuldige verrader; Olympia 4.30 en 8 uur: Sayonara, 14 j. HENGSTDIJK J. Collet 3.30 uur: Gaai- bolling; P. van Dijk 3 uur: Schieting. GRAAUW-PAAL J. Verras 3 uur: Be- kerschieting. HULST De Ster 6 uur: dansen t.b.v. pater v. d. Walle; Bioscoopgebouw 2.30 uur: A C in Alaska, 5.30 uur: Meis jes voor Tanger, 18 j. met voorbeh., 8.30 uur: Met 16 begint het leven, 14 j.; G. Nijs 3 uur: Schieting. MIDDELBURG Electro: Sénéchal de geweldige, 18 j. met voorbeh.; Schouw burg: De trein van tien over drie, 14 jaar. ST. JANSTEEN Roza Everaard 3 uur: Schieting staande wip. GOES Grand: Handelaren in meis jes, 18 j. DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 uur: Bloed over de woestijn. OOSTBURG Ledel 8 uur: Zeven jaren pech, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Paris Holi day, a.l.; Luxor: Vrijgevochten, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Das Schloss in Tirol, a.l. AXEL Het Centrum 8 uur: 0-8-15 Het einde, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Sayo nara, 14 j. HENGSTDIJK J. Collet 4.30 uur: Gaai- bolling; P. van Dijk 4 uur: Bekerschie- ting. GRAAUW-PAAL J. Verras 4 uur: Be- kerschieting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Met 16 begint het leven, 14 j. (V; De gem burg drie i gedut '58 d. rijen zienli ben ren h ledige waarr weer steld. De p( mogej geld moeic Hoofdver Middel diende se hoof zorging ongeve ders, di verspre burg vanwaa de Zeer bracht, feurs. d gen O] komplo Wanneer póthoud hiervooj ven en flessen altijd, i bon aan geven, slagen, waren. 1 bon uit, vermeldi nummer getal affj gineel v; dan (dal depöthou! doorslag. Het geld opleverdi Het gebeui selijke butagas altijd ral een fles door opn knoeien lege fles; chauffeui het in R er flessei Zij zetten gelid en De raad gemeentera plan goedg een uiteen zijn enkele dijk een d| aldaar en Op de pla de oude la t z.t. een nieuwe land] „kop" van twee bestaai volleybalvelc het uiteraarc voordat het gedacht aan komst zal J één geheel z De heer H. cury had be2 weer landboi aan zijn bes volleybalveld toekomstige Die moet dai waar nu de marktpleintje heer Roeland dat men daa punt, een ha. krijgt, juist t Toen het ui zaak (dus da gebied der kwam, verwe nog feller. H horen, langs wingsverbod langs die dij] Rijkswatersts diensten had( vraagd hiertc dingsplan te taak niet", s opmerkte dai wel tien kee en dat er mis verhoging ko een bebouwii De voorzitter dat er voor zit, integend) voorstel er stemde de h( Cen De rest va afgewerkt. I men borden de eenrichtin sluiting van lenstra at op een bijdrage gevoteerd en de Baudelodii eens 240 guld Aan de Kal bouwverenigii huizen gaat grond verkoc derde schoola in Z.-Vlaande raad was het zitter beargui punt van het dat er bij een van de scho men b.v. get middelb. land dijke onderzo aan een derds

de Stem | 1958 | | pagina 2