CASEY: GEEN MILITAIR Welkom op Schiphol HET VENUSKRUID Gouverneur: Verdrag A/r PTR TYR A G zou uitkomst zijn V '^TUIiU/ Engelse treïler door IJslanders opgebracht Tsjecho-Slowakije schonk aan Willec geen artiestenvrijheid Ging dr. Platteel buiten zijn boekje? Belangrijke stem voor Algerijnen Britse majoor stal geld zijn sportvrienden van BINNEN TIEN JAAR EEN IONEN-RAKET Sterke vloot voor Matsoe Kameel in het gras... r IN GOED VERTROUWEN DAGBLAD VOOR ZEELAND De Gaulle: AMERIKA NEEMT NOG ENKELE ATOOMPROEVEN Nauwe samenwerking Plaatselijk buien Verre Oosten Ook zijn vrouw in arrest Irak geen lid van Y.A.R. FAUBUS CHICANEERT VERDER Twee honden naar 450 km hoogte Moordenaars van Tilsit berecht Assistent van Wernher von Braun: Gezagsorgaan ruimtevaart? Konijnenziekte rondom Hulst 98e JAARGANG No. 22847 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neeriandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. TeL 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koning in en Vaderland a oW aO ZATERDAG 30 AUG. 1958 Abonnementsprijs J 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bvj contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601OOSTBURG, Nieuwst - Na een bespreking van Iwee en een half uur met minis ter Luns heeft gisterenavond de Australische Minister van Buitenlandse Zaken, de heer R. Casey, verklaard, dat Indonesië zich niet bezorgd hoeft te maken over een mili tair bondgenootschap tussen Nederland en Australië. Enkele uren tevoren echter bleek de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. Platteel, een andersluidende uitspraak te hebben gedaan. „De Nederlandse regering", zei hij, ,,zou een militair verdrag toejuichen, in verband niet de voortdurende dreiging van een aanval van Indo- ïiesie Minister Luns verklaarde vrijdagavond, dat de regering geen kennis had kunnen nemen van de uitspraak van dr. Platteel, maar dat hij voor zijn verklaring geen opdracht had. Over politieke kwesties, zoals door dr. Platteel aangeroerd, dient door de cen trale regering te worden beslist, aldus de heer Luns. Alvorens naar Parijs te vertrekken, heeft premier de Gaulle van Frank rijk vrijdag: een rede gehouden voor radio-Algiers. Hy verklaarde dat de Algerijnen op 28 september als volko men gelijken en met een „ja" of „neen" mede over het lot van Frank rijk zullen beslissen. Van de stemmen van de Algerijnen zal het voor een deel afhangen of de nationale instellingen vernieuwd zul len worden of dat men terug zal val len in de dwalingen die de republiek bijna in de afgrond hebben gestort, aldus de Gaulle. ,,Ja" betekent dat men zich volko men als Fransman wil gedragen en dat men gelooft dat de noodzakelijke evolutie van Algerië in het kader van Frankrijk voltrokken moet worden, aldus de Gaulle. Lotsverbetering voor de Algerijnen noemde hij een der eerste punten van zijn program. Over de rebellen sprak hij slechts terloops. De premier heeft het woord „inte gratie" niet gebruikt in zijn rede. Het ontbreken van een verklaring over de politiek van integratie heeft teleurstelling gewekt in Algiers. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft vrijdag bekend gemaakt, dat men, alvorens de kern proeven te staken, nog ongeveer tien proefnemingen zal doen. DOOR onvoorziene omstandigheden zal prins Bernhard vanavond zijn toespraak voor radio en televisie over de actie „Bijstand" niet kunnen houden. Dit ter aanvulling op wat elders in ons blad wordt gemeld. TE ROTTERDAM is een 42-jarige betonwerker uit Giessendam verdron ken. De man viel van een pier in de Waalhaven en kwam, alvorens in het water te belanden, met zijn hoofd op eon bootje terecht. MAANDAG komt de atoomduikboot Skate" voor een bezoek van vier dagen naar Den Helder. Zoals be kend kreeg de Skate" van de Deense autoriteiten geen toestem ming, een bezoek aan Kopenhagen te brengen. DUIZEND man Engelse troepen hebben donderdag het plaatsje Mor- phou, op Cyprus, uitgekamd. Een aantal personen werd gearresteerd. IN DORDRECHT zijn enkele tien tallen gevallen van paratyfus ge constateerd. Een aantal patiënten is in het ziekenhuis opgenomen. De gouverneur van Ned. Nieuw- Guinea had ook gezegd: ,,Een bondgenootschap zou Indo nesië duidelijk maken, dat Neder land niet alleen staat en de steun heeft van een ander land. De groot ste verdienste van zulk een verdrag zou zijn, dat het zal dienen om een oorlog af te weren. De bevolking van Nieuw-Guinea zou zich veiliger voe len, als Nederland en Australië een militair verdrag aangingen." Minister Casey, die vrijdag in ons land arriveerde en na zijn onder houd met de heer Luns aan een diner werd genodigd, waarbij ook minister Drees en andere leden van het ka binet aanzaten, verklaarde tegen over de journalisten nog, dat hij de verzekeringen van de Indonesische regering aanvaardde, dat geen mili taire actie tegen Nieuw-Guinea zou worden ondernomen. Hij zei na afloop van het gesprek met minister Luns, dat de positie van Indonesië ten opzichte van Ne derlands Nieuw-Guinea een van de voornaamste onderwerpen was ge weest. Daarnaast zijn alle aspecten van dit gebied besproken, zei hij, en op alle onderdelen is van gedachten gewisseld. Minister Casey deelde mede, dat o.a. van gedachten is gewisseld over de richtlijnen ter uitvoering van de gezamenlijke Nederlands-Austra- lische verklaring van november 1957, die „gericht is op wat men zou kun nen zeggen de bestuurlijke integratie van Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea." Hij herinnerde er hierbij aan, dat dit proces reeds is begonnen met de uitwisseling van liaison-officiers in Hollandia en Port Moresby en het plaatsen van een Nederlandse attaché voor kwesties betreffende Nederlands Nieuw- Guinea in Canberra. Zelfbeschikking Minister Luns voegde aan de ver klaring van minister Casey toe, dat byzondere aandacht was gewijd aan het beginsel van zelfbeschikkings recht van de bevolking van het ge hele eiland. Eer kwestie van groot belang. In antwoord op een vraag, of ook een tydstip was besproken waarop de bevolking het zelfbeschikking^ recht zal kunnen uitoefenen, zei mi nister Casey: ,,Het is op dit mo ment niet praktisch zelfs ook maa een tydstip in overweging te nemen." De Australische minister merkt ook op dat hij enkele maanden gele den Nederlands en Australisc Nieuw-Guinea heeft bezocht en daa- zelf heeft geconstateerd, dat de sa menwerking innig is en dat de d verse contacten verder worden on wikkeld. Vandaag zal hij opnieu met minister Luns spreken. Verwachting van het K.N.M.I. tot zaterdagavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Vandaag: zon onder 19.33 uur, maan op 19.42 uur. Morgen: zon onder 5.48 uur, zon onder 19.31 uur, maan op 20.04 uur, maar onder 8.13 uur. Maandag: zon op 5.50 uur, maan onder 9.16 uur. Een nieuwe groep van ongeveet tien torpedoboten der Chinese com munisten bevindt zich ten zuiden van de Matsoe-archipel, in de straat van Formosa, waardoor het totale aantal oorlogsschepen van de communisten in dit gebied 120 bedraagt. Dit heeft de opperbevelhebber der nationalistisch-Chinese marine, ad miraal Liang Sjou Sjao, vrijdag ver klaard. Deze concentratie van schepen be vestigt, dat de communisten het voornemen hebben Matsoe aan te vallen, aldus de admiraal. Radio-Peking echter waarschuwde gisteren weer de bezetting van Que- moy voor een rood offensief. Volgens de regeringsvoorlichtings dienst in Taipeh (de hoofdstad van Formosa) zijn enkele regeringsin stanties reeds begonnen met de evacuatie van burgers naar de bui tenwijken van Taipeh, met het oog op eventuele luchtaanvallen. De Ver. Staten hebben een reus achtig vliegdekschip van Honoloeloe naar de Straat van Formosa gezon den. Zij waarschuwden de Chinese communisten tegen een poging tot invasie van de nationalistische eilan den. Raketten en kunstmanen prikkelen de fantasie. D, mens grijpt naar de planeten. Over enkele jaren zullen ruimte schepen met duizelingwekkende snelheid op weg aan naar onze naaste buren in het heelal. Hoe zien die eruit? Wat zal men er aantreffen? Niemand die nog het antwoord weet. De verbeelding echter wacht niet op de techniek. Ze neemt haar stoute vlucht en voert ons nu al mee ,taar Mars, Venus, Jupiter.... We meenden er goed aan te doen, de verbeelding te geven wat haar en daarmee onze lezers toekomt. Vandaag beginnen we met een nieuw stripverhaal, dat „Het Venus- kruid" heet. Het brengt ons naar het jaar 2240, wanneer ruimte schepen het zonnestelsel doorkruisen, maar... de mens met zijn deugden en ondeugden, onveranderd gebleven is. We zijn ervan overtuigd, dat de avonturen van Martin Evans, ruimte- piloot eerste klas, iedere lezer veel voldoening zullen geven. ding van leden van de club. Hij placht het geld dan in te wisselen bij h$t grenskantoor, alvorens naar zi] 1 s1 and- plaats in Duitsland terug te keren. Zijn echtgenote bekende enkele malen geld weggenomen te hebben en o <k maak te zij zich sedert ongeveer december 1956 schuldig aan diefstal van kle dingstukken en sportartikelen. In de standplaats van de betrokkene is huiszoeking verricht. Verschillende voorwerpen werden daarbij achter haald. De Koninklijke Marechaussee heeft op het terrein van de Twentse Golf- en Countryclub e Driene, in de gemeente Hen gelo, de Engelse majoor J. B en :ijn vrouw aangehouden. Beiden vorden verdacht van diefstal, neermalen gepleegd. 'Ie majoor werd op heterdaad be- hii het wegnemen van geld uit i "en tweetal portefeuilles die 'irh m zijn kleedkamer bevonden Het t intvreemde bedrag was f 65. De ma- ter van Buitenlandse Zaken van de joor en zijn vrouw ziin ingesloten in republiek Irak, heeft te Rabat ver- neMajöÓ"Brn^ttablkend. da7h« ge- klaard df «gertn, niet voorne- du/ende circa één -aar regelmatig mens ,s toe te treden aIs 1,(1 van de bankbiljetten gestolen heeft uit de kie. Verenigde Arabische Republiek. Abdel Jabbar Jomard, de minis- Vrijdag arriveerde de Au stralische minister uan buiten landse zaken, de heer R. Casey, op Schiphol voor een kort be zoek aan ons land. Op de luchthaven werd hij begroet door minister Luns, met wie wij hem hier naar het stationsgebouw van Schiphol zien lopen, tussen de erehaag van marechaussees door. Gouverneur Orval Faubus van Ar kansas heeft vandaag te kennen ge geven, dat Little Rock wellicht over zou gaan tot de opening van de „Cen tral High School" alleen voor blanke leerlingen, vier dagen voordat het Amerikaanse Hoge Hof weer bijeen komt, ter behandeling van de inte gratiecrisis. Zoals gemeld heeft het hof zijn be slissing tot 11 september uitgesteld. Faubus heeft van zijn parlement vol macht gekregen de scholen te sluiten, als de besturen gedwongen zouden worden negerleerlingen toe te laten. De Russen hebben een raket met twee honden aan boord tot een hoog te van 450 km geschoten. De raket keerde op een vooraf vastgestelde plaats terug. De honden kwamen be houden aan. Dit meldt het persbu reau Tass. De twee honden bevonden zich in een hermetisch afgesloten ruimte. Volgens „Tass" waren zij tevoren door dierkundigen zodanig op de raketvlucht voorbereid en vertrouwd gemaakt met hun verblijfplaats, de instrumenten en de omstandigheden van hun komende raketvaart, dat zij, toen het ogenblik daar was, rus tig en vrijwillig plaats namen in de voor hen bestemde ruimte. Een IJslandse kanonneerboot heeft vrydag de Britse treiler „Lord Plen- der" aangehouden, die volgens een woordvoerder van de IJslandse kust wacht zich ruim binnen de vier-myls- zone bevond. De aanhouding ge schiedde in de baai van Beida, ten noorden van Reykjavik. De kanonneerboot en de „Lord Plender" worden vrijdagavond in Reykjavik verwacht. De Britse treiler werd aangehou- Een rechtbank te Ulm heeft vrij dag tien vroegere politieambtenaren tot gevangenisstraffen van drie tot vijftien jaar veroordeeld wegens me deplichtigheid aan moord op duizen den Joodse mannen, vrouwen en kin deren. De moorden zijn in 1941 bij het begin van de Duitse veldtocht tegen Rusland gepleegd in het Litause grensgebied. Dr. Ernst Stuhlinger, eerste as sistent van dr. Wernher von Braun, heeft vrijdag in Amsterdam, tijdens een voordracht over toekomstige voortstuwingssystemen van ruimte schepen verklaard, dat binnen tien jaar een ionenraket in de ruimte zal vliegen, die volkomen geleid en ge controleerd zal kunnen worden door wetenschapsmensen op aarde. Met de voortstuwingssystemen, die op het ogenblik worden toegepast, waarbij de brandstof uit chemische produkten bestaat, zal men voorlopig voort moeten gaan. Volgens dr. Stuh linger zal een bemand ruimtestation ook door middel van raketmotoren, met chemische brandstof aangedre ven, in de ruimte worden geschoten. Maar van het bemande ruimtestation af zal dan een ionenraket kunnen worden afgevuurd, die het grote voordeel zal hebben een onbeperkte vlucht door het heelal te kunnen ma ken. Een ander groot voordeel zal zijn, dat zo'n ionenraket tien maal lichter in gewicht is dan een ruim teschip, dat door een raketmotor met chemische brandstof wordt voortge dreven. In de ionenraket zal boven dien de mogelijkheid voorhanden zijn om voor energie te zorgen. (Ionen zijn elektrisch geladen atomen. Red.) Aan het slot van zijn voordracht constateerde dr. Stuhlinger, dat op dit congres duidelijk is gebleken, dat de ruimtevaart niet meer behoort te worden gerangschikt onder de „mo gelijkheden". Integendeel, de ruimte vaart is reeds werkelijkheid. In de komende jaren gaat het er om de methoden te verbeteren en te perfec tioneren. den, binnen 72 uur vóór IJslands be-» sluit om zijn territoriale wateren tot 12 mijl uit te breiden, van kracht wordt. Zoals bekend zijn kortgeleden een aantal Britse treilers onder be scherming van de Britse marine naar de wateren rond IJsland vertrokken. Engeland weigert de twaalf-mijlszone te erkennen. Alleen wanneer wij een internatio naal gezagsorgaan oprichten dat de ruimtevaart gaat regelen en waar aan ieder land zich onderwerpt, zal het mogelijk zijn te voorkomen, dat deze techniek zich ten nadele van de mensheid gaat ontwikkelen. Zo formuleerde de Amerikaan Andrew Haley zijn standpunt als voorzitter van een colloquium in Den Haag, waaraan een kleine honderd deelne mers van het congres van ruimte vaartdeskundigen deelnamen. Men schaarde zich eensgezind achter een resolutie die inhield, dat er een nieuwe internationale overeenkomst moet komen en dat de vaste com missie van de internationale fede ratie van ruimtevaartdeskundigen dit probleem moet gaan bestuderen. De secretaris-generaal van de V.N. zal van een en ander in kennis wor den gesteld en ieder initiatief van de V.N. op dit gebied zal worden ondersteund. Alleen de Rus Malachovsky wilde geen standpunt innemen en weigerde over de resolutie zijn stem uit te brengen. Ik ben hier alleen als waarnemer, zei hij. In de gehele streek rond Hulst treft men op het ogenblik weer ve le dode konijnen aan. Ze zijn het slachtoffer van de nog steeds niet onderdrukte konijnenziekte. Willec, nu met zijn familie in Rucphen neergestreken, is niet rijk. Was hij vroeger directeur van zijn Tsjechische familie- circus, nu is hij een van de op- tredenden. Elke dag maakt hij een sprong over de ruggen van vier, vijf toeschouwertjes. (Van een onzei verslag gevers) Er waren er niet veel, die er ook maar iets van begrepen en daarom stapten de meeste auto mobilisten vrijdagmorgen uit Zij zagen langs de asfaltweg Sprundel-Rucphen een kameel in het gras zitten. Bij nader in zien bleek het dier eigendom te zijn van een man, die het zon netje blijkbaar te warm vonden om die reden achter de golwnde rug van het beest (in de scha duw) een voortreffelijk dutje deed. Op een goed ogenblik werd Rij geeuwend wakker en in ge broken Duits vertelde hij reeds tien iaar te zwerven. In augus tus 1948 was hij uit Tsjecho-Slo wakije gevlucht. „Ik heet Willec Hermannos", ver telde hij. „Tien jaar geleden was ik in Tsjecho-Slowakije nog een bekend artiest. Ik was eigenaar van welis waar geen groot, maar toch goed be kend circus. Ik trok voor elke tournée tien goede nummers aan met ongeveer twintig artiesten. Mijn familieleden (let wel, ik was eigenaar van een fa- miliecircus!) verzorgden de rest van het programma. Wij hadden het niet slecht, konden overal optreden, kaap. ten overal applaus weg, maar toen begonnen de partijmensen zich met de zaak te bemoeien. Zij waren er op tegen, dat wij op die en die avond in die en die stad optraden, want dan was er een grote volksmeeting. Een volgende keer kon er geen benzine beschikbaar worden gesteld voor het vervoer van het circus. Dan weer moest er toegang worden verleend aan meneer zus-en-zo, die kwam kijken of er geen politieke grapjes werden ver kocht. Ik werd dat beu en de anderen ook. Artiesten moeten vrij zijn, zei ik tegen de jongens en meisjes. Wij moe ten proberen dit land te verlaten, alle maal, maar dat was niet gemakke lijk". Willec, die het bovenstaande zittend had verteld, kwam overeind, legde op iedere kameelbult een hand en ver volgde: „Zeker, het leek niet zo ge makkelijk, maar op een goede dag (ja, het is nu tien jaar geleden) namen we een handkoffertje en we gingen. Mijn vrouw en ik trokken allereerst met ons dochtertje (toen nog een kina) ovci de grens ten zuiaen van Tabor. De andere leden van de familie volg den later. Wij vonden elkaar allemaal trnug. Wij besloten een nieuw circus te beginnen, maar eenvoudig is dat met. Wij zwierven door Duitsland Oostenrijk, Frankrijk en kwamen nu via Vilvoorde in Nederland aan. Wij spelen een paar dagen in Rucphen en reizen dan Zeeland in. Een heel erg mooi circus hebben wij niet, rijk zijn wij niet en wij zullen het (wij zijn met twaalf personen, allemaal Tsje chen) ook niet worden. Maar hier zijn we in elk geval vrij". Een 21-jarig Chinees meisje in Singapore, Molly Goh, is voornemens in het huwelijk te treden met een Australische weduwnaar met drie kinderen. Molly was een van de meer dan tien meisjes die schreven op een advertentie in de krant, waarin John McLean uit Ade laide een Aziatische vrouw zocht, om de plaats van zijn eerste vrouw in te nemen, die zes jaar geleden is gestorven. Molly verklaarde in het ge heel niet bang te zijn met een man te trouwen die zij nooit gezien had Zij had Australi sche mannen altijd aardig ge vonden, verklaarde zij. Niet- Aziatische mannen zijn, volgens haar, beleefd tegen een meisje.

de Stem | 1958 | | pagina 1