Kamp te Hulst door jeugd vandaag verlaten Pieter Czn. klonk met Kaat Mossel en wnd. burgemeester Ram ."•®HK Binnentrekken van glasaaltjes in het IJselmeer Lichaam van vlieger J. Kipke aangetroffen Goese ambachtsschool komt „uit de verf pagblad pc^tcm Gratie Oneerlijke wisselaar bekende Tracé uitvalsweg naar Souburg D.A.C.W.-werk Vlamingen waren hier graag Licht Reuzenkarwei vordert snel Ike bereid tot overeenkomst Autobotsing, twee doden Grappig Amerikaanse waarschuwing voor duikboot-raketten Volop friendly's dit weekend Volledig geslaagd Nieuwe methode ter bevordering Het ongeluk met de G-Akyd Huidgenezing 1 J»1 Noodwet opnieuw verlengd „Niet-inmenging Baccalaureaats- examen aan de universiteiten Duitsland bouwt aan 's werelds grootste droogdok ,,r)e Waarheid" kan het soms zo lekker zeggen. Ze kan dikwijls zo oergeestig zijn en iemand onge geneerd voor de goegemeente te kijk zetten. Het blad wist bijvoor beeld precies en het verzweeg dit niet waarom Wernher von Braun, de Amerikaanse ruimte vaartspecialist, in Amsterdam aan het ziekbed lag gekluisterd. Het was geen rugpijn, ben je dwaas Het was louter balorige naijver, omdat professor Sedov, de Russi sche geleerde, eerst een lezing mocht houden en von Braun nadien pas aan de beurt kwam. Daarom had de Amerikaan zich ziek ge meld. En misschien zat hem die maanraket ook nog wel dwars hahahaha. Raadsvoorstel Vlissingen 3 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 3 Met een groot kampvuur op de Markt te Hulst heeft de Vlaamse katho lieke jeugd, die dit jaar bijna tweeduizend van haar leden naar het pas geopende heem te Hulst afvaardigde, afscheid genomen van het Zeeuwsch- Vlaamse land. Het eerste kampseizoen in Hulst is een groot succes ge worden, niet alleen door het grote aantal jongens dat „geboekt" werd, maar vooral omdat dit eerste buitenlandse kamp van de KSA en de overige Vlaamse jeugdorganisaties zo bijzonder in de smaak gevallen is bij allen die hier een kampweek doorbrachten. En nog het meest omdat de kampen hier op een uitzonderlijk hoog niveau gestaan hebben. r Dat verklaarde de leiding met groot genoegen. Er is van de kam pen in Hulst, waar de Vlaamse jeugd zowel in het buitenland als in het eigen bekende Vlaanderen was, een grote vormende kracht uitge gaan. De aard en het karakter van Hulst en het gehele omringende land maken het voor de jonge Vlamingen in hoge mate interessant en zij heb ben zich met veel enthousiasme ge worpen op de bonte kampprogram ma's. Van de KSA waren er in het af gelopen seizoen groepen uit Poperin- ge, Oost-Vleteren, Kortrijk, Vourne, Torhout, Landegem, Oerdegem, Me nen, Oost-Eozebeke, Oostende, Boe- zinge, Zwevegem, Brugge (twee) en Blankenberge. De Chirojeugd stuur de groepen uit Waregem, Wakken, St. Andries en Poperinge, van de Vrouwelijke Kath. Studerende Jeugd was er een groep uit Torhout, van de Kroonwacht een uit Roeselare en van het Vlaams Verbond van Kath. Scouts een groep uit Brugge. De drie groepen die deze week de hekkesluiters waren en die vandaag vertrekken, hebben het kampvuur verzorgd. Daarbij hebben de Vla mingen Hulst bedankt voor alle me dewerking. De heer O. Linseele, chef van de persdienst van de KSA, bracht die dank over. Onder de gas- De Vlaamse jeugd heeft naar hartelust genoten van alles wat er in en rond Hulst te beleven viel. Op de Zestigvoet bij dit fraaie plekje is ook een kamp geweest konden de jongens volop varen met hun rubberboot, het vaartuig dat ook bij de „invasie" van de zoge naamde Gentenaren in de stad Hulst een rol gespeeld heeft. ten bij het kampvuur was burgemees ter A.L.S. Lockefeer. Vele Hulstenaren woonden het kampvuur, waar de jongens een reeks geestige nummers ten beste gaven, bij. Beschermheer Men kan niet zeggen dat het de organisators van het kamp te Hulst steeds heeft meegezeten. Vele pro blemen konden slechts stroef worden opgelost.Dat het toch gelukt is, ja, dat het kamp een groot succes is geworden, is vooral te danken aan de geweldige ijver van de jeugd zelf. De heren Jo de Maat en Herman Verwaetermeulen hebbn elkaar dik wijls aangekeken met een blik die zei „nu loopt het in de soep", en zelfs dat scheen eerst nog niet eens te lukken bij gebrek aan soepketels. In de dikke map vol brieven zijn maar weinig exemplaren waaruit plezierige dingen klinken. Dat is o. Vandaag wordt het oester- en mos selseizoen 19581959 geopend. Het comité „Zeeland presenteert" heeft met medewerking van de muziek vereniging Mozart" uit Yerseke in de steden Amsterdam en Rotterdam gisteren grote bekendheid gegeven aan dit feit, waarbij de vermaarde oesterkenner en mosselman Pieter Corneliszoon uit Yerseke in Amster dam een officiële ontvangst ten deel viel op het stadhuis door wethouder B. Ram, waarnemend burgemeester van de hoofdstad. In de Maasstad, waarheen het Zeeuwse gezelschap zich eerst begaf, werd Pieter Czn., aan de Spaanse Kade afgehaald door een groep vrouwen in Bevelandse klederdracht. Vandaar begaf men zich naar het marktterrein, in het centrum van de stad, waar de nieuwe markt juist •gisteren werd geopend. Vandaar dat Pieter daar de befaamde Kaat Mos sel ontmoette, die voor deze gelegen heid haar vroegere werkzaamheden als visverkoopster nog eens had ter hand genomen. Een hartelijke be groeting werd gevolgd door een heil dronk, uitgebracht op deze heugelijke dag, want Kaat Mossel was nog wel zo bij de tijd dat zij onmiddellijk een fles bitter uit haar mand wist te voorschijn te toveren. Ontvangst stadhuis In de namiddag vertrok het hele Zeeuwse gezelschap naar Amster dam. waar de muziekvereniging Mozart" uit Yerseke al spoedig heel wat van nature nieuwsgierige Am sterdammers bijeengeblazen had. Op het stadhuis werd aan de waarne- 55 55 Een inwoner uit Amsterdam blijkt de man te zijn, die vorige week van de postkantoorhouder aan de Schelde- straat te Vlissingen abusievelijk acht tienhonderd gulden teveel uitbetaald kreeg. Zoals bekend maakte de kan toorhouder een vergissing, toen hij bij het wisselen van twee biljetten van honderd gulden een hem onbekende man 200 biljetten van tien uitbetaalde. In de loop van woensdag heeft deze man zich bij de politie te Vlissingen gemeld met de mededeling, dat hij geen cent teveel had ontvangen bij het wisselen. Men geloofde dit verhaaltje niet en voelde hem terdege aan de tand. Een bekentenis volgde en on- middelijk is men met de man naar de hoofdstad getogen, waar op zijn aan wijzingen het verstopte geld te rug werd gevonden. mend burgemeester wethouder B. Earn een vaatje mosselen-in-zuur aangeboden (de oesters moeten nog gevangen worden). In zijn begroe tingswoord zei de heer Ram dat de aanvoer van mosselen op de Amster damse markt gedaald is van 200.000 kg in 1958 tot beneden de 100.000 kg thans. Dit is niet een gevolg van een verminderde belangstelling van de Amsterdammers voor dit Zeeuwse produkt maar van de hogere prijs die de Zeeuwen kunnen maken op de markten van onze zuiderburen. De heer Ram sprak de hoop uit dat men zorg zal dragen voor een meer gere gelde aanvoer van deze lekkernijen op de Amsterdamse markt, maar dan tegen op smallere beurzen be rekende prijzen. Nadat Pieter Czn., de waarnemend burgemeester een vaatje oesters in het vooruitzicht had gesteld werd na een glaasje nog een dansje gemaakt op de binnenplaats van het stadhuis. Tenslotte maakte het gezelschap, voorafgegaan door de Amsterdamse politiekapel, een mars door de hoofd stad. a. wel het geval met een brief van de gouverneur van West-Vlaanderen, die het beschermheerschap van het kamp te Hulst op zich genomen heeft. Niettemin, al was het vaak moei lijk, het kamp is geslaagd. Hulst zal vanaf vandaag geen groepen blauw gekielde jongens meer voorbij zien trekken. Maar volgend jaar komen ze terug! (Advertentie) WwBSSSm m| j&Vxëxteïs. Dr. C. Deelder, bioloog bij het instituut voor visserijonderzoek, deelt in het jongste nummer van „Visserij-nieuws" interessante dingen mee over het binnentrekken van de glasaaltjes in het IJsselmeer. vanzelfsprekend uitgegaan was van de veronderstelling, dat glasalen op hun weg naar het binnenwater aan de oppervlakte zwemmen. Deze ge dachte was uiteraard gegrondvest op het feit, dat glasaaltjes vaak zwemmend aan de oppervlakte wor den waargenomen. Tijdens ®nze on derzoekingen drong zich echter meer en meer de gedachte op, dat al thans bij de overgang van zout naar zoet water het zwemmen aan de oppervlakte maar een noodsprong is en dat de glasaal eigenlijk juist het liefst vlak over de bodem trekt dit in volkomen tegenstelling tot de vroegere opvatting. Dit vermoeden werd volkomen bevestigd door expe rimenten, eerst op kleine, later op grote schaal. Om dit te onderzoeken werd namelijk in Den Oever een groot aquarium gebouwd van 15 me ter lengte, bijna 2 m hoog en bijna 1 m breed. Het geheel werd uitge rust met schuiven, analoog aan die van de echte sluizen en krachtige pompen zorgden voor grote hoeveel heden zout en zoet water. In dit aqurium werden de bewegingen van de glasaal nauwkeurig bestudeerd gedurende 'n tweetal seizoenen en overduidelijk bleek daarbij, dat de glasaaltjes bij het binnentrekken een uitgesproken voorkeur hebben om over de bodem te zwemmen. Vroeger toen er nog geen afsluit dijk bestond was dit binnentrekken het IJselmeer heette toen Zuiderzee eenvoudig, maar thans vormt die dijk een onoverkomelijke barrière voor de kleine diertjes Wilde men ze toch binnen het meer krijgen, dan moest gebruik worden gemaakt van de sluizen. Nu is de afsluitdijk o.a. gelegd met het doel om een zoetwaterbekken midden in Nederland te creëren en het is duidelijk, dat dit doel strijdig is met het inlaten van glasaal door openstaande sluizen. Immers, opent men de sluizen voor de glasaaltjes, dan is de kans zeer groot, dat gelijk tijdig zoutwater over de bodem het IJselmeer binnenvloeit. Vlak na het sluiten van de dijk, toen het zoutge halte in het IJselmeer nog vrij hoog was, kon nog worden toegestaan, dat tijdens de glasaaltrek de spuisluizen geheel geopend werden bij gelijke waterstand binnen en buiten. De toenemende verzoeting van het IJselmeer maakte het echter nood zakelijk, dat naar een middel werd omgezien om wèl de glasaaltjes doch niét het zoute water naar binnen te krijgen. Besloten werd toen om de aaltjes naar binnen te schutten, op dezelfde wijze als dat met een schip geschiedt, door afwisselend de bui ten- en binnenhefschuiven der spui sluizen te openen en te sluiten. Welis waar kwam ook bij deze methode weer een zekere hoeveelheid zout wa ter het IJselmeer binnen, maar deze hoeveelheid werd teneinde de vis sers niet al te zeer te duperen door de dienst der Zuiderzeewerken op de koop toe genomen. Ogenschijn lijk met goed gevolg, daar de aal vangsten bevredigend waren. Toen twijfel rees Na de oorlog, bij een nieuw onder zoek, rees twijfel over het werkelijk nut van dit schutten, maar het werd nog 1952 toen men zich diepgaand met deze kwestie kon bezighouden. In dat jaar waren er toevallig veel glasalen, zodat duidelijke waarne mingen gedaan konden worden over verschijnselen, die anders nauwelijks aan het licht komen. Alras bleek toen ook, dat het omzetten praktisch geen nut opleverde. Het was werkelijk niet zo, dat de glasaal in drommen de openstaande sluiskolken binnentrekt om daar met ongeduld het ogenblik af te wachten dat het sluispersoneel de binnenschuiven omhoog zal halen. Maar hoe is dan te verklaren dat de glasaal toch elk jaar het IJsel meer bereikte? Naar onze mening moet dit toegeschreven worden aan onvolkomenheden in de afdichting van de sluizen, welke in de loop der jaren zijn opgetreden. De hele pro- eedure van glasaal inlaten kwam er eigenlijk op neer, dat er elk jaar een niet onaanzienlijk quantum zout wa ter naar binnen werd geschut, doch dat de hoeveelheid daarbij daadwer kelijk naar binnen gevoerde glasaal slechts uiterst bescheiden was. Redelijkerwijze mocht van ons wor. den verwacht, dat wij voor „Zuider zeewerken" een andere procedure tot inlaten van glasaal zouden ontwer pen, meer efficiënt en met zo klein mogelijk zoutbezwaar. Maar ook voor de visserij zelf werd dit dringend noodzakelijk, omdat „Zuiderzeewer ken" er toe overging om koker voor koker der spuisluizen droog te leggen teneinde elke onvolkomenheid in de waterafdichting weg te nemen, zodat het er dus naar uitzag, dat de nog aanwezige optrekmogelijkheden voor de glasaal weldra drastisch vermin derd zouden worden. Voor een goed begrip dient nu ver meld te worden, dat tot nu toe altijd (Van onze correspondent) Een bergingsvaartuig van de Ko ninklijke Marine heeft dins dag in de Westerschelde het stoffelijk overschot aangetrof fen van de Rotterdamse sport vlieger Joseph Kipke, die op 14 augustus met het Engels sportvliegtuig G-Akyd, waarin twee passagiers in de monding van de Westerschelde is geval len. Woensdagochtend vond de lijkschouwing plaats, waarna het stoffelijk overschot is overgebracht naar Rotterdam. Daar zal het ter aarde wor den besteld. Het bergingsvaartuig keerde terug van een speurtocht naar de resten van het verongelukte vliegtuigje. De Rijksluchtvaartdienst tracht nl. nog steeds, in samenwerking met de Koninklijke Marine, het wrak van de G-Akyd te bergen. In de af gelopen dagen heeft het bergings vaartuig de omgeving rond de plaats van het ongeval afgedregd, overi gens zonder enig resultaat. De werkzaamheden worden zeer bemoeilijkt doordat slechts bij dood tij een duiker naar beneden kan gaan om de toestand op te nemen. Toen het schip dinsdag, na een hele van dreggen, naar de haven van Vlissingen terugkeerde, trof men het stoffelijk overschot van Kipke drijvend aan. De 31-jarige Joseph Paul Kipke, ge naturaliseerde Hongaarse sportvlie- ger, had nog een koptelefoon om en in zijn kleding bevonden zich enkele particuliere eigendommen en papieren. Zoals bekend is zijn log boek reeds op de dag van het on geluk drijvend in het water aange troffen. Kipke was nog in opleiding in Engeland en hij had nog niet het brevet dat hem toestond met pas sagiers te vliegen. Niettemin blijkt hij de Rotterdamse bokser J. de Bruin en de Bredase handelaar in oude metalen G. Hameetman, aan boord te hebben gehad. Zoals wij reeds hebben gemeld is vorige week zaterdag het stoffelijk overschot van de Bruin, alias Snoe- kie, in Vlissingen aangespoeld. Tot dusver is men er echter nog niet in geslaagd het stoffelijk overschot van de Bredanaar G. Hameetman te bergen, evenmin als de resten van het sportvliegtuigje. Probleem opgelost Het probleem was hiermede opge lost: maak tijdens laag water kunst matige lekken in de sluizen door de sluizen iets te lichen, maar sluit deze tijdens opkomend tij. De glasaaltjes doen dan de rest zelf, zonder dat er hoeveelheden zout water van bete kenis in het meer zullen vloeien: im mers doordat het zeewater rond laag water een lager peil heeft dan het IJselmeerwater vloeit er een zoete waterstroom onder de schuiven door naar buiten en de glasaaltjes trek ken tegen deze stroom op. Dit jaar zijn voor het eerst te Kornwerderzand en Den Oever glas aaltjes op deze wijze naar binnen gelaten en de resultaten waren wel bijzonder fraai. Ongehoord grote aantal glasaal kwamen dit jaar voor de sluizen om zich daar gedurende een aantal we ken voor te bereiden op een verblijf in het zoete water, om pas daarna verder te trekken. Tijdens dit opont houd van vele miljoenen aaltjes kreeg men 's nachts vaak een fan tastisch schouwspel te zien, vooral bij volkomen windstilte. Dan leek het wel alsof er gedurende enkele uren een grijze deken in het water lag. Nadat de glasaaltjes ,,rijp" waren voor het zoete water begon de grote trek naar binnen, onder de schuiven van de spuisluizen door. Men heeft dit op de volgende manier geconsta teerd: vlak achter de spuisluizen werd regelmatig een fijnmazig kuil tje met de hand over het betonnen vlak van het sluizencomplex getrok ken. Niettegenstaande dit overdag ge beurde, hebben wij met enkele trek jes achter een tweetal geopende ko kers honderden glasaaltjes gevangen. Gezien de ongunstige omstandighe den waaronder het vissen plaats vond, kan het niet anders of er is een dikke stroom glasaal het IJsel meer ingetrokken, die vele dagen heeft aangehouden. Ook later tij dens proefvisserijen in het IJselmeer zelf kon men constateren, dat het aantal naar binnen getrokken aaltjes zeer aanzienlijk moet zijn geweest. Al met al meent dr. Deelder wel te mogen concluderen dat deze nieu we methode goed voldoet en dat de glasaaltjes daarbij een betere kans krijgen om het IJselmeer in te ko men dan tot nu toe het geval was; voor Zuiderzeewerken" is het aan trekkelijke natuurlijk hierin gelegen, dat het zoutwaterbezwaar tot vrijwel niets gereduceerd is. *55 Om toestemming te bekomen voor de bouw van de nieuwe ambachts school te Goes, tweemaal groter dan de bestaande, is jarenlang gewor steld. Men weet hoe vorig jaar de depar tementen hun zegen op de plannen gaven en dat 14 januari van dit jaar de eerste van de 800 betonnen palen de grond inging. De aannemer, v. Waning en Co. uit Rotterdam, is nu al sinds maanden met een 50 man bezig om de plan nen te realiseren. Aanvankelijk leek het niet vlug op te schieten, doch dit was niet meer dan schijn, omdat er bergen beton moesten worden ver werkt voor de fundamenten, de reusachtige kelders en de onder grondse fietsenbergplaats. Thans is men echter boven de grond gekomen en ziet men meer spectaculaire dingen. De hoofdvormen van de beneden verdieping kwamen al „uit de verf" en de vormen van het hoofdgebouw worden reeds goed zichtbaar. Het wordt allemaal even imposant. Ge noemd hoofdgebouw wordt 10 meter lang en 20 meter breed. Het krijgt drie etages en zal alle theorie-loka len, directeur- en lerarenkamers, de kantine en het grote gymnastieklo kaal herbergen. Achter het hoofdgebouw worden de enorme werkplaatsen opgetrokken; die zullen een grondoppervlak van 4200 vierkante meter krijgen. De bouwtijd is geraamd op de vol le twee jaar zodat de school niet eerder dan begin 1960 gereed zal zijn. Het gebouw, dat maar eventjes drie miljoen kost, zal in de omtrek sterk domineren. De vakschool voor meisjes er naast, zinkt er bij in het niet. „Dat is een villa", zei directeur Buurman onlangs lachend, „ik krijg een fabriek!" Het architectenbureau Roosenburg te Den Haag ontwierp de plannen, terzijde gestaan door architect J. de Bruyne te Goes. Ook de vakschool voor meisjes, die binnenkort klaar komt is een schep ping van dit bureau. De nieuwe school zal 850 leerlingen kunnen opvangen. Momenteel zijn er 500. Ze is dus op de groei gemaakt. (Advertentie) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puislies verdrogen door Purol-poeder De Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen zal volgens een wets ontwerp, dat de regering bij de Twee de Kamer heeft ingediend, met een jaar worden verlengd en nu eindigen op 1 januari 1960. De regering meent dat dit noodzakelijk is, omdat het nieuwe wetsontwerp zeker geen wet zal kunnen worden vóór 1 januari 1959, op welke datum volgens de oude regeling de noodwet zou komen te vervallen. De ambachtsschool te Goes in opbouw President Eisenhower heeft giste ren op zijn persconferentie ver klaard, dat hij bereid is, samen met Kroestjev zijn handtekening te zet ten onder welk stuk dan ook, dat zou strekken tot niet-inmenging in binnenlandse aangelegenheden van andere landen. Hij zei dit als commentaar op een kranteartikel van Stevenson, tegen over wie Kroestjev verklaard had, dat Rusland, Amerika en de andere landen, samen zo'n verklaring zou den moeten ondertekenen. De Ame rikaanse president meende overi gens, dat het begrip „binnenlandse aangelegenheden" nader gedefinieerd diende te worden. De kwestie-Honga- rije, zei hij, heeft aangetoond, dat de Russen dit begrip anders opvatten dan wij.... Intussen is ook vernomen, dat de Sovjets bereid zouden zijn om met het Westen in onderhandelingen te treden over een verbod van proef nemingen met kernwapens. Anders dan door Amerika en Engeland voorgesteld, zouden ze het gesprek niet op 31 oktober willen beginnen, maar eerder, en wel zo snel moge lijk. Zoals bekend, heeft Engeland meegedeeld, dat het eerst de lopende reeks proeven wil beëindigen. Op de grote weg Rotterdam-Den Bosch, onder de gemeente Herwijnen (Betuwe), is woensdagmorgen een personenauto in volle vaart tegen een met stenen geladen vrachtwagen uit Wychen gebotst. De personenauto vloog onmiddel lijk in brand. De twee inzittenden, een man en een vrouw, wier identi teit nog niet is vastgesteld, zijn hier bij levend verbrand. In de richting Rotterdam reed een colonne auto's. De achterste auto, een grote vrachtwagen, merkte niet op dat de colonne voor hem stil bleef staan voor wegreparatie. De chauf feur moest daarom schielijk remmen. Een achter de vrachtwagen rijdende auto met stenen zag op het laatste moment, dat de chauffeur stopte. Om een botsing te vermijden draaide de chauffeur snel zijn stuur naar links. Juist kwam er als tegen ligger een personenauto aan, die met volle vaart onder de wagen met ste nen vloog. De personenauto werd vol ledig vernield en vloog in brand. Toe gesnelde automobilisten moesten toe zien dat de inzittenden levend ver brandden. De hitte was ondragelijk en men kon niet bij de wagen komen. (Van onze parlementaire correspondent) De behoefte aan een kortere univer sitaire opleiding is voor mr. Cals aan leiding: geweest een wijziging: in de hoger onderwijswet voor te stellen, waardoor aan universiteit en hoge school een zgn. baccalaureaatsexamen kan worden ingesteld. Een dergelijk examen bestaat reeds bij de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en de beide Economische Hogescholen te Tilburg en Rotterdam. Mr. Cals wil deze mogelijkheid uit breiden tot de daarvoor in aanmer king komende faculteiten aan alle uni versiteiten. Het baccalaureaatsexamen dat word tafgelegd na het kandidaats examen kan een afsluiting zijn van de studie op een wetenschappelijk ver antwoord niveau. Daarnaast blijft het, meer uitgebreide, doctorale examen bestaan. In Blexen in West-Duitsland na dert het grootste droogdok ter we reld zijn voltooiing. Het dok zal schepen van maximum 65.000 ton kunnen opnemen. In oktober zal het naar Hamburg worden gesleept om daar tewater te worden gelaten. Het dok zal naar schatting achttien mil joen mark kosten. Timmy Wilson, de Amerikaanse J neger, die ter dood veroordeeld is omdat hij een bejaarde, blanke vrouw van enkele dollars had be roofd, zal niet op de elektrische stoel komen. De gouverneur van de staat Alabama, James Folsom, heeft al laten doorschemeren, dat hij de veroordeelde gratie zal schenken. Hij zei zelfs te hopen, dat de zaak door het hooggerechtshof, waar ze momenteel nog in behandeling is, naar een lager hof wordt verwezen. Als ze namelijk bij de gouverneur terecht komt. kan deze niets anders doen dan het doodvonnis wijzigen in levenslang, wat nog altijd een veel te zware straf betekent voor een delict als dit. Folsom hield een persconferentie, nadat hem uit verschillende landen brieven hadden bereikt met het verzoek, het leven van Wilson te sparen. Waarschijnlijk heeft dit zijn besluit tot gratieverlening beïn vloed. De Amerikaanse rechtspraak is daarmee echter niet gerehabili teerd. De man die de bejaarde ne ger veroordeelde, oefent nog altijd zijn ambt uit en kan volgende maand opnieuw een neger ter dood veroordelen, wanneer deze zich aan enige dollars vergrijpt. Juridisch was het namelijk vol komen juist. Een oude wet in Ala bama zegt, dat roof bij nacht met de dood kan worden gestraft als het geroofde bedrag groter is dan 1 dollar en 95 cents. Maar sommige oude wetten in de Amerikaanse staten verklaren ook, dat men op straat geen konijnen mag schieten. Ze dateren namelijk uit de tijd van Winnetou en Old Shatterhand. De rechter in kwestie heeft het oude wetje dankbaar aangegrepen om van zijn haat tegen een ander ras te doen blijken. Als hij gehandhaafd wordt, betekent dit een aanfluiting van de Amerikaanse rechtsbede ling. Maar laat nu gisteren professor Sedov ziek worden! Hij heeft een kou gevat tijdens een boottocht, die de ruimtevaart gedelegeerden door de Amsterdamse grachten heb ben gemaakt. Voor de Russische prof vinden we het, evengoed als voor von Braun, spijtig. Hij is een joviale kerel en op het ruimtevaart congres kan men hem nauwelijks missen. „De Waarheid" denkt er waar schijnlijk anders over. Die zal van daag weer wel een geestig stukje hebben. En dat gaat dan natuurlijk, rood aangestreept, naar Kroestjev. De raad heeft van b. en w. een voorstel ontvangen om in beginsel te besluiten tot de aanleg van de aarden baan van de uitvalsweg Vlissingen West Souburg en de egalisatie van de vuilnisstortplaats aan de West- soubu'rgseweg. Deze werken zullen kunnen worden uitgevoerd in D.A.C. W.-verband. In verband met de grote arbeidsreserve op Walcheren heeft het hoofd van het district IV van de Dienst Aanvullende Civiel-techni- sche Werken er bij het college met klem op aangedrongen de uitvoering van de werken zo spoedig mogelijk ter hand te nemen. In de toelichting op het voorstel merkt het college verder op, dat met het oog op de financiële positie der gemeente en de nog van kracht zijnde bestedingsbeperkende maatregelen nog niet tot uitvoering van de objec ten zou zijn overgegaan. Nu echter de onmiddellijke uitvoering hiervan een gedeeltelijke oplossing betekent van het werkgelegenheidsprobleem op Walcheren en in verband daarmee de mogelijkheid bestaat in aanmer king te komen voor een extra subsi die in de zogenaamde bijkomende kosten dus boven de normale van 100 procent in de arbeidslonen heeft het college het hoofd van de D.A.C.W. geantwoord dat het bereid is, behoudens toestemming van de raad, tot de directe uitvoering van de werken opdracht te geven, mits het uiteindelijk ten laste van de gemeente blijvende bedrag binnen het raam van de financiële draagkracht der gemeente blijft. Aangenomen mag worden, dat deze resterende kosten laag zullen zijn. Met de grond, die vrijkomt uit de aarden baan kan het terrein ten noorden van de Noorderbegraafplaats Een groep Amerikaanse deskundi gen op duikbootgebied heeft ver klaard dat Russische duikboten, uit gerust met raketten, omstreeks 1960 in staat zullen zijn Amerikaanse ste den aan te vallen. „Een massale aanval met raketten zou onze hele stedelijke maatschappij kunnen vernietigen", aldus het ver slag van de deskundigen. De groep doet o.m. de volgende aanbevelingen om het duikbootge vaar af te wenden; De marine moet de produktie van duikboten, die de „Polaris" een ballistisch projectiel met een reik wijdte van 2.400 km kunnen lan ceren, zo snel mogelijk opvoeren, er moeten meer duikboten voor de aan val worden gebouwd en er moet tweemaal zoveel als tot nu toe uit getrokken worden voor het onder zoek- en ontwikkelingsprogramma van de marine voor de duikboot oorlog. worden opgehoogd. De bij de egalisa tie van de vuifiiistbelt vrijkomende ruwe compost kan worden gebruikt voor de structuurverbetering van het Nollebos. Het ligt in de bedoeling om dit jaar nog te beginnen met de aanleg van het gedeelte uitvalsweg tussen de President Rooseveltlaan en de kruising met de op het structuurplan geprojecteerde ringbaan. Er bestaat voorts volgens b. en w. een redelijk vooruitzicht dat het vol gend jaar het tweede gedeelte van deze weg ter hand kan worden ge nomen. Voor het komende weekeinde zijn de volgende vriendschappelijke voet balwedstrijden vastgesteld: Zaterdag: Wolfaartsdijk 2 Nieuw- dorp 2, Kapelle 2-Kloetinge 2, Kapelle 1-Kloetinge 1, Bruse Boys 1-Mevo 1, ?cAe5 i",Gebr' v.d. Berg, Zeeland Sp. 6-Middelburg 5, Vlissingencomb.-Jong Ambon, Spui 1-SVD -, Schoondijke 1- Oostburg 1, Tern. Boys 1-AZVV 1, Krabber, ei ij ke 1-Oud Vosmeer, Krab- bendijke 2-Oud Vosmeer 2, Domburg 1-Veere 1, VCK 1-Vlissingencombina- «e. s Heer Arendskerke 2 -'s-Heer Hendrikskinderen 1, 's-Heer Arends kerke 1-Rillandia 1, Mevo 2-Sinoto 1, Arnemuiden 1-GPC 1, Arnemuiden 1- Middelburgcombinatie, Noormannen 1- Meeuwen 1. Zondag: Brouwershaven 2 - Zonne- maire 2, Brouwershaven 1-Zonnemai- re 1, RCS 2-Zeeland Sport 2, Zeeland Sport 3-RCS 3, Hansweertse Boys 2-Goes 4, Noormannen 2-Blauw Wit, Noormannen l-Middelburgse Boys 1.

de Stem | 1958 | | pagina 5