Parochie Oudenbosch bestaat 600 jaar Een levenswerk van paters Bernardijnen Zeeuwse politieman boert goed in Australië UNIEK BELGISCH KAMPIOENSCHAP (Karabijnschutters) TE OOSTBURG Voetbalploegen gaven en kregen de eerste klappen Eerste RORC-waardig jacht met stalen spanten Veel goud voor Braziliaanse voetballers Spaanse zwom over Kanaal Europese voetbalbeker Engelse league op woensdag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 Op achtergrond de abdij Bloembollen in Sassefras Ned. militaire zwem mers naar Berlijn Uitbreiding korfbal competitie Vacature in bestuur Afd. Zeeland KNVB Promotieregeling handbalcompetitie Schiet,concours te Goes Hockeycompetitie begint op 21 sept. Ploegwedstrijden in Schoondijke Hoogwaterstanden EXAMENS Pastoor W. Hellemons, een gebo ren Roosendaler, was een van de grootste priesters van de Ouden- bossche parochie. Hij liet de basi liek bouwen, steunde met alle mid delen het zouavenwerk, maar hij haalde ook de onderwijscongrega ties binnen de gemeente. (Van een onzer redacteuren) Op zondag 14 september viert Oudenbosch het zeshonderd jarig bestaan van de parochie. De prelaat van Bornem, dom. Robert Peeters s.o.c., draagt om kwart over tien een pontificale Hoogmis op in de roemruchte basiliek. Enkele uren later defi leren de vele verenigingen van het koepelstadje voor Vader Abt. Dit défilé is een bescheiden hulde voor het vele en grote werk, dat de Cisterciënsers voor Oudenbosch, meer nog voor het gehele westen van Brabant hebben verricht. De geschiedenis van deze landstreek is niet te schrijven zonder de priesters te noemen, die met hun zwart-witte habijt vertrouwde figuren zijn ge worden. Hoe kwamen de Bernardijnen, zo veel eeuwen geleden, op de gedachte zich in het westen van Brabant te vestigen, dat alles behalve iets had te betekenen? In het dorpje Villers, in Wallonië, was een abdij, gesticht door Sint Bernardus zeil (in 1146), die een nieuwe nederzetting wenste in meer noordelijke streken. Omdat de mon niken goed bevriend waren met Hen drik I, de hertog van Brabant, werd Westmalle als een nieuwe vestigings plaats gedacht. De pogingen echter mislukten, maar in 1244 kreeg de ab dij de beschikking over gronden in Vremde, een dorp bij Lier. Daar werd een nieuwe abdij gesticht, die spoedig vele schenkingen verwierf op Nederlands grondgebied. Zo kwamen gebieden op Zuid-Beveland, gronden in Kapelle-Ambacht, Kattendijke en Krutningen onder desupervisie van de abdij, maar ook onder Gastel en Baerlebosch, het latere Oudenbosch. In 1276 kreeg de abdij het patro- naatsrecht van de kerk van Gastel, verschillende „tienden" onder Etten, een jaar later het patronaatsrecht van Wouw. Voor 1310 behoorde het nog niet ontgonnen Baerlebosch, evenals de kleine nederzetting langs de Mark, Nieuwenbosch, parochieel onder Gas tel. De afstand, die de gelovigen moesten afleggen om de kerk in Gas tel te bezoeken was zo groot, dat het besluit viel Baerlebosch formeel van de parochie af te scheiden. De Sint Bernardsabdij bleef ook over de af gescheiden parochie het patronaats recht uitoefenen. Waren de gelovigen van Baerle bosch door de formele afscheiding niet geholpen, het duurde niet lang ot er werd in Nieuwenbosch, dat aanzienlijk dichterbij was, een recto raat gesticht. Dat gebeurde in juni 1358. De bisschop van Luik gaf er zijn toestemming voor. De stichting van het rectoraat met kerk, pastorie en kerkhof, betekende niets meer en niets minder dan het bestaan van een nieuwe parochie. Het rectoraat verdween, waar schijnlijk tijdens de geweldige Sint Elisabethsvloed in 1421. Het was ten minste opmerkelijk, dat de abt van de Sint Bernaarts in 1425 een stuk grond, gelegen aan de Bossche Dijk, bestemde voor de bouw van een kerk en de aanleg van een kerkhof. De kerk verrees op de plaats, waar tegenwoordig de kerkhofkapel staat en verdween pas in 1880, toen de basiliek in gebruik werd genomen. Inmiddels kwamen de priesters, die naar Oudenbosch werden gezonden, niet meer van de abdij van Vremde, die slechts een tiental jaren de Ber nardijnen binnen haar poorten had, maar van Hemiksem, eveneens een gemeente in de nabijheid van Ant werpen. Vele activiteiten ontwierpen deze priesters. Oudenbosch werd er een boeiend voorbeeld van. Bewogen tijden Bezat Oudenbosch reeds in 1401 een kerkbestuur, in dezelfde jaren kwam ook de H. Geesttafel tot stand, een kerkelijke organisatie, die zich ont fermde over de armen, zieken en ouden van dagen. Reeds in 1499 werd melding gemaakt van de aan wezigheid van een gasthuis, waar ve len een liefderijke verpleging geno ten. Het parochiële leven, weerspiegeld in talrijke verenigingen, bloeide op. Voor 1511 bestond er een Sint Joris- gilde, voor 1521 een Sacramentsgil de, voor 1525 een Sint Sebastiaans- gilde (dat zich nog altijd heeft ge handhaafd!) voor 1644 een Sint Christoffelgilde. „De drie rozen van Jericho" was de naam van een ver eniging, die zich wijdde aan de poë zie en die in 1548 al bestond. Heel lang mocht deze gunstige si tuatie, gestuwd door de Cisterciën sers, blijkbaar niet voortduren. De hervorming waaide over west-Euro pa, ging niet aan Nederland en ook niet aan Oudenbosch voorbij. Werd er in 1566 met de beeldenstorm huis gehouden in de Oudenbossche kerke lijke bezittingen, ook de abdij van Hemiksem werd geraakt door de vandalen. Het katholicisme leek weg te zakken, zodat in 1605 de toenma lige pastoor van wat later het Bra bantse Rome zou worden genoemd, op de preekstoel moest verklaren, dat er zo weinig gelovigen hun gods dienst trouw bleven, dat hij evengoed kon vertrekken. Zo ver kwam het echter niet. Het geloofsleven (1625) bloeide weer even op, totdat de strijd zich toespitste en op de 3e maart 1649 de katholieke kerk van Ouden bosch in handen kwam van de pro testanten. Het was een uiterst pijnlijk moment voor de Roomsen, die voorgegaan door de Bernardij- Op de werven van de eeuwenoude scheepsbouwersfir ma Tak te Raams- donksveer staat op het ogenblik een boot in z'n stalen spanten, die binnen kort een exempel van jachtbouw zal zijn op de grootste bootshow van Euro pa te Londen. Het is een jacht van 10 m lengte, waarmee door de opdrachtgever, een Engelsman, deel genomen zal worden aan de jaarlijkse wedstrijden van de Royal Ocean Racing Club te Londen. Het is een grote scheepsbouwerseer voor de gebroeders Tak, dat juist aan hen de opdracht tot bouw is gegeven. Tot nog toe waren het slechts houten jach ten, waarmee aan de RORC-wedstrijden werd deelgenomen, maar volgend jaar zal er een stalen monster in de jacht zijn, een Nederlands produkt van Raams- donksveerse werven. Hier zit 'm de ?er in, dat de Nederlandse werf en dan in dit geval svm'ramm.mam die van de gebroeders lak, in staat is een solied, zeewaaidig schip te bouwen. De opdrachtgever had amper de tekeningen aan zijn vrienden laten zien of er kwamen nieuwe opdrachten, alle voor RORC-waardige jachten De se- sle?v,terH Tak..le.7re" de vaartuigen kant en klaar af, inclusief de hulpmotor slechts de zeiluitrusting wordt later aangebracht. Dat juist zij dergelijke op drachten krijgen, ligt voor een niet gering deel aan het feit, dat zij gespe cialiseerd zijn in de bouw van zeiljachten. Hun vooroudere begonnen Ir reeds mee in de zestiende eeuw, met de houten bouw tenminste- latei weid overgeschakeld op de stalen bouw. In Engeland is men dTa? nog "Set aan toe en vandaar de Engelse ambitie voor Raamsdonksveer. fa a° Z, me" het Prototype 'h zijn spanten, de spiegel of het ach terschip (de donkere vlek) is de hartfiguur, welke men ziet. nen, de moed niet opgaven, maar begonnen aan de stichting van een schuur kerk. In 1648 kwam in het Oudland een schuurkerk tot stand. Braken er vele moeilijke jaren aan, waarin talrijke gebeurtenissen plaats grepen, tegen de verdrukking in groeide het geloof, zodat de schuurkerk te klein werd en een nieuwe moest worden gebouwd. Dat was in 1756. Veertig jaar nadien no teerde de kroniekschrijver, dat Ou denbosch 1974 katholieken telde en 156 hervormden. Toch kreeg de groot ste gemeenschap haar kerk eerst na veel moeite terug. In 1799 werd een overeenkomst bereikt. Voordat het zo ver was, werden de paters Ber nardijnen getergd en moest de ab dij zelfs het onderhoud betalen van de hervormde pastorie, die tevoren de abdij had toebehoord. Dat kon toen allemaal. De negentiende eeuw werd voor de parochie vooral zo belangrijk, om dat er zich congregaties vestigden, die zich bezighielden met het on derwijs. De zouaven, de vechters voor Paus en Kerk, meldden zich aan. Pastoor Hellemons, een groot, maar eenvoudig priester, bouwde zijn basiliek. Hij werd de grondleg ger van de Congregatie van de Broe ders van Oudenbosch. Jongste jaren Leverde eerst Vremde zijn pries ters aan Oudenbosch, later Hemik sem, de abdij aan De Schelde ging voor de Bernardijnen verloren in de rumoerige Franse tijd. De volgelin gen van Sint Bernardus kwamen ech ter in het bezit van de abdij te Bor nem en sinds 125 jaar worden daar de priesters gevormd, die de paro chies van Oud-Gastel en Oudenbosch bedienen. Zij drukken de voetstap pen van hun voorgangers. Een van hun grootste was pastoor Hellemons, die het gehele parochiële leven sa menbond en die in wezen het funda ment legde voor het huidige Ouden bosch, een bloeiende katholieke ge meenschap. Pastoor W. F. ,an Heijst is de te genwoordige herder van de bloeiende parochie. Onder zijn pas toraat wordt het zeshonderdjarig bestaan gevierd, een feest van dankbaarheid tot de Bernardijnen en Bornem. Ook nu staan de Bernardijnen voor hun problemen. Zij zoeken de middelen tot restauratie van de ba siliek, een ontzagwekkende taak, waarbij zij gesteund worden door een comité uit de bevolking. Het lijdt geen twijfel of zij zullen tot restauratie van de basiliek ko men. Zij hebben in vroegere tijden, zoals uit deze vluchtige geschiede nis wel duidelijk is geworden, voor hetere vuren gestaan. Op 14 september zal Oudenbosch vol blijdschap de honderden Cister ciënsers herdenken, die hun beste krachten aan de parochie hebben ge geven, zes eeuwen lang. In het bijzonder zal echter de dank uitgaan naar Vader Abt en Bornem Oudenbosch en Bornem zijn de twee onafscheidbare delen van een parochieleven, dat zich anno 1958 ook in Oudenbosch in moderne vorm manifesteert. Zes eeuwen heb ben de vitaliteit van de Bernardijnen niet aangetast Voor de samenstelling van dit artikel werd gebruik gemaakt van de volgende bronnen: Het verhaal van den reiger door Joseph van den Akker s.o.c.; Oudenbosch in verleden en heden door H. Levelt; Tussen windvaan en koepel, Saint Louis. De abdij van Bornem leverde en levert zijn priesters aan de parochies van Oud-Gastel en Owlenbosch. De foto geeft een vleugel van de abdij te zien. (Van onze correspondent in Australië) Ge zult waarschijnlijk niet weten waar „Sassefras" ligt; nie mand zal u dat kwalijk kunnen nemen. Er zullen maar heël wei nig Australiërs zijn die het plaatsje met die uitzonderlijke naam weten te vinden, hoewel men hier vele uitzonderlijke plaats namen kan aantreffen! „Sassefras" ligt in de staat Victoria en indien het bekendheid zou bezitten, dan is dat vanwege de bloembollenteelt. Wonder dat men er nogal eens Nederlanders aantreft? De heer A. Haartsen is in dat Sas sefras best in z'n sas. Hij heeft er een nieuw levensdoel gevonden; de emigratie heeft hem gebracht hetgeen hij ervan verwacht had. Niet dat hij het in Nieuw, en St.-Joosland zo kwaad had; hij was er wachtmeester bij de rijkspolitie, maar de St.-Joos- landers maakten het hem heus niet zo lastig. De reden dat hij naar Austra lië trok was het feit, dat zijn gezin drie zonen en vijf dochters telde. „Die moeten óók door de wereld", zo constateert de heer Haartsen. Na zes jaar in het nieuwe land, stelt hii vast, dat de kansen in dit ruime land daarvoor heel wat beter zijn dan in het oude vaderland. „Ze moeten hier net zo goed hard aanpakken, maar er zijn mogelijkheden die er in Neder land niet meer zijn", oordeelt hij. En de heer Haartsen kan het weten, 'want hij heeft zelf al aardig wat kunnen bereiken in die tijd. Onnodig te vertellen dat met een gezin als van de heer Haartsen het verkrijgen van huisvesting niet mee viel. In het kamp ging dat wel, daar heeft men ruimte genoeg. „Maar we wilden daar zo gauw mogeliik uit" merkt de heer Haartsen op. Niet dat het zo kwaad was in dat kamp in de buurt van Melbourne, doch het geeft beperkte bewegingsvrijheid. Uit het kamp vandaan kwam de familie in allerlei tijdelijke huisves- tingen, totdat de heer Haartsen aan i zijn gigen stuk grond en huis toe kwam. „Ik heb allerlei banen waargeno men: als emigrant moet je niet te kieskeurig zijn en je handen weten te gebruiken. Maar het liefst ging ik in de landbouw, omdat ik daarin eigenlijk ben opgegroeid en we hier een kans zagen. Land is er genoeg!" Omdat in eigendom te krijgen is geld nodig. In het gezin Haartsen waren verschillende krachten die al wat mee gingen verdienen. Eigen grond Zeven hectare grond kocht hij ten slotte in Sassefras en samen met een Australische vriend begon hij een landbouwbedrijf. Hij verbouwt niet alleen diverse landbouwprodukten, doch probeert het ook in de bloem bollen, die hier wel een bijzondere zorg vragen. Er zijn verschillende Nederlanders die bollen hadden mee gebracht; het bleek dat die voor Aus tralische cultuur ongeschikt zijn. Zij dienen eerst te acclamatiseren en daar gaan enkele jaren mee heen. Toch staan ieder voorjaar nu de hya cinten, narcissen en tulpen op het bedrijf van de heer Haartsen in bloei, zeer tot ingenomenheid van de Aus traliërs, die deze bloemen nog altijd verbinden met Holland. De heer Haartsen constateert dat wat natuur en klimaat betreft, Aus tralië veel heeft te bieden, doch an derzijds in cultuur en geestelijk leven armer is. „Vooral de kinderen hebben het de eerste tijd daardoor wel moei lijk gehad, maar ze hebben langza merhand ook hun vrienden en ken nissen gevonden", aldus merkt me vrouw Haartsen op. De oudste zoon heeft zelfs z'n (Australische) levens gezellin gevonden; hij is inmiddels getrouwd. „Vele emigranten denken er te ge makkelijk over; je kunt hier inder daad veel bereiken, maar je moet er voor werken en bereid zijn van veel afstand te doen", is het oordeel van de heer Haartsen. De kinderen heb ben hun eigen werk gevonden; voor hen is er zeker geen weg terug; ze vinden het uitnemend in Australië. En wat het echtpaar Haartsen zelf betreft: „We zouden nog wei eens terug willen naar Nieuw- en St.-Joosland. maar dan alleen voor vakantie. We hebben hier een nieu we toekomst opgebouwd en zouden die niet meer willen ruilen voor het teven in Nederland", zo luidt hun verklaring. Negen landen hebben ingeschreven voor de 12de jaarlijkse int. militai re zwem- en waterpolo-kampioen- schappen, die van 14 tot 20 septem ber in Berlijn gehouden zullen wor den. Het zijn de Verenigde Staten, België, Frankrijk. Italië, Nederland, Zweden, Oostenrijk. Turkije en de Verenigde Arabische Republiek. De kampioenschappen zullen plaats heb ben in West-Berlijn en het Ameri kaanse leger is gastheer. Op zondag 14 september a.s. zal zich het unieke feit voor doen, dat op Nederlandse bodem het kampioenschap betwist zal worden van het algemeen ver bond der karabijnschuttersgil den (Federation generale des cercles de tire a la carabine)De zetel daarvan is te Antwerpen gevestigd en het overgrote ge deelte van de Belgische kara- bijnschutterijen is daarbij aan gesloten. Dat dit schuttersfeest te Oostburg zal plaatsvinden, komt doordat eni ge jaren geleden burgemeester K. Hoekzema van de algemeen secre taris van genoemd verbond de toe zegging had ontvangen, dat de schut ters in het jaar van de opening van het gemeentehuis een bezoek zouden brengen aan Oostburg. Met beide handen.... Dat dit bezoek resulteert in het houden van het algemeen Belgisch kampioenschap is te danken aan het lidmaatschap van de te Oostburg ge vestigde vereniging „De Treffers", die bij de Belgische Federatie is aangesloten en waarvan het actieve bestuur, onder leiding van de heer Nog steeds komen bij Braziliaanse clubs aanbiedingen op spelers binnen uit Europa. Mazzola gaat zoals be kend naar Italië en Vava naar Span je. Thans hebben Spaanse clubs ook onderhandelingen aangeknoopt om zich van de diensten van twee andere sterren nl. Joel en Pele te verzekeren. Voor Joel, wiens contract met Fla- mengo Rio binnenkort afloopt zal slechts een bedrag van 450.000 cru zeiro's of rond 22.500 gulden worden gevraagd. Wat Pele betreft staat de zaak evenwel anders. Naar verluidt heeft een Spaanse club op hem een bod gedaan van niet minder dan 35 miljoen cruzeiro's of 1.750.000 gulden, het hoogste bedrag dat ooit aan een Braziliaanse club is geboden. De club van Pele beraadslaagt er momenteel over. Voorts zijn vier Braziliaanse spelers van het tweede plan, t.w. Rui, Miltin- ho. Alfredo en Jorge Farah, voor drie maanden geëngageerd door de Vene zolaanse club Independientes te Ca racas. Zij krijgen hiervoor een ver- gedaan van 750 dollar (0300 gulden). Het aantal eerste klassers in de Zeeuwse korfbalcompetitie zal het volgende seizoen met een (tot negen) worden uitgebreid. Daartoe zullen na afloop van de thans aan de gang zijnde competitie de beide kampioe nen van de tweede klasse met num mer laatst van de eerste klasse een hele competitie spelen om twee plaat sen in de eerste klasse. De vier kampioenen van de der de klasse spelen met de twee hek- kesluiters van de tweede klasse een halve oompetitie om drie plaatsen in de tweede klasse. De heer K.C. Praat te Breskens, bestuurslid van de K.N.V.B. afde ling Zeeland, heeft als zodanig be dankt, zodat op de jaarvergadering van de afdeling Zeeland op 20 sep tember a.s. in deze vacature zal moe ten worden voorzien. De bij de K. N.V.B. afdeling Zeeland aangesloten verenigingen kunnen daartoe kandi daten stellen. Zeeuwse handbalcompetite De kampioen van" de 1ste klasse heren van de Zeeuwse handbalcom petitie speelt tegen de kampioen van de afdeling West Noordbrabant een uit- en een thuiswedstrijd om een plaatsje in de zuidelijke tweede klasse. Voor de 1ste klasse dames geldt dezelfde regeling. Bij de dames-junioren spelen de kampioenen van de afdelingen A en B een uit. en een thuiswedstrijd om het kampioenschap van Zeeland. Bruggeman, met beide handen deze zeldzame kans heeft aangegrepen. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat de organisatie van een dergelijk schuttersfeest veel problemen met zich brengt. Gelukkig is het bestuur van „De Treffers" er in geslaagd een voor dit doel prachtig geschikte zaal te huren nl. die van de katho lieke Kring, welke aan alle gestelde eisen voldoet. Ter bestrijding van de kosten, aan de organisatie van het kampioen schap verbonden, zal een loterij wor den gehouden, waarvoor prachtige prijzen beschikbaar komen. 120 finalisten Niet minder dan 120 finalisten uit de aangesloten verenigingen zullen onder aanmoediging van hun talrijke supporters strijden voor de grote eer: kampioen van België. Doordat alleen de besten van de verenigingen naar dit kampioenschap worden afgevaardigd, heeft men dus te doen met de „upper ten" van de schutterij. Voor de aanvang van de wedstrijd zullen enkele afgevaardigden van het algemeen verbond door het gemeen tebestuur van Oostburg ten gemeen- De 28-jarige Spaanse zwemster Ma rie Montserat Tresserras heeft woens dag een geslaagde poging gedaan om het Kanaal over te zwemmen. 14 uur en 14 minuten nadat zij bij Kaap Gris Nez te water was gegaan, bereikte zij de Engelse kust. De promotie- en degradatieregeling voor het seizoen 1958-1959 van de zuidelijke handbalcompetitie is reeds vastgesteld. Bij de heren zal de kam pioen van de eerste klasse promo tiewedstrijden spelen om een plaatsje in de hoofdklasse, terwijl nummer laatst automatisch naar de tweede klasse degradeert. De kampioen van de 2de klasse heren gaat automatisch over naar de eerste klasse en nummer laatst degradeert automatisch naar de eer ste klasse van de afdeling. Ook de kampioen van de eerste klasse dames moet promotiewedstrij den spelen om een plaatsje in de hoofdklasse. Indien Zeeland Sport zich in de hoofdklasse weet te hand haven, vindt in deze eerste klasse geen degradatie plaats. In het ande re geval degradeert nummer laatst automatisch naar de tweede klasse. In de 2de klasse dames promo veert de kampioen automatisch naar de eerste klasse. Er zal in deze af deling geen degradatie plaatsvinden. „Jacoba van Beieren" te Goes hield haar jaarlijkse schieting waar 73 schutters van 19 sociëteiten aan deelnamen. De prijzen werden als volgt be haald: Hoofdvogel: Adr. Westveer, Edele Handboog; le zijvogel: P. Vermue, Jac. van Beieren; 2e zijvogel: F. Loenhout, Jac. van Beieren; le bo- venkal: L. de Jager, Doel naar Ho ger; 2e bovenkal: D. Meeuwse, Ju liana; le onderkal: H. Driedijk, Doel naar Hoger; 2e onderkal: J. Kor- stanje, Spes Nostra; le klep: J. Ver- eecken, Willem Teil, Kloosterzande; 2e klep: L. de Jonge, Concordia; 3e klep: C. Raas, Willem Teil, Ovezan- de. De Hockeyclub Middelburg zal het komende seizoen met haar heren- ploeg uitkomen in de promotieklas se A en met haar dames in de 2de klasse A. De competitie begint op 21 september. De indeling luidt als volgt: Promotieklasse A heren: Eindhoven 2, Oranje Zwart (Eindhoven), Tilburg 2, Forward (Tilburg), Push 2 (Bre da), Zwart Wit (Breda), Geel Zwart (Veghel) en Middelburg. Dames 2de klasse A: Hoco (Ois- terwijk). Forward 2 (Tilburg), Were Di 2 (Tilburg), Tilburg 2, Liberty (Dongen), Pelikaan (Roosendaal) en Middelburg. tehuize worden ontvangen, terwijl waarschijnlijk ook de prijsuitreiking op het gemeentehuis zal geschie den. Door het gemeentebestuur van Oostburg worden een fraaie beker en een medaille voor de wedstrijd be schikbaar gesteld. Na de wedstrijden zullen de schut ters en hun supporters ongetwijfeld voor het nodige vertier en plezier in de gemeente zorgen, zodat deze schuttersdag, in Oostburg en om streken, met spanning wordt tege moet gezien. Op zaterdag 13 september worden te Schoondijke ploegwedstrijden gehouden waarbij de afgevaardig den van west-Zeeuwsch-Vlaande- ren naar de Zeeuwse ploegkam- pioenschappen te Wilhelminapol- der zullen worden geselecteerd. De wedstrijd om het west Z. Vlaam se kampioenschap wordt georgani seerd door de Vereniging van Oud- leerlingen van de Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke, in overleg met de Provinciale Rege lingscommissie. Alle landbouworgani saties en landbouw-jongerenorganisa- ties werken aan het welslagen van de wedstrijden te Schoondijke mee. 't Zijn de CBTB NCB, ZLM, ANAB, BOVAL, NCLB, NKLB CJBTB, LJG en RKJB. Al deze organisaties vaardi gen hun beste ploegers af. De wed strijd wordt gehouden op een per ceel vlasstoppel met groenbemesting achter de Rijks Middelbare Land bouwschool. De heren J. Scheele, Terneuzen, M. Francke. Biervliet en P. de Rijk Schoondijke vormen de jury. Tijdens de wedstrijden worden de monstraties gehouden met een cen trifugaal zaaimachine van een geheel nieuw zaadverdelingssysteem. Deze machine heeft talrijke volkomen nieuwe eigenschappen en ze zal dan ook ongetwijfeld grote belangstelling trekken, vooral ook omdat de demon stratie met deze „Stokland" een pri meur betekent. Ook wordt gedemon streerd met de allernieuwste trek kers, nl. die met het Fast Hitch sys teem, waardoor de bestuurder o.m. vanaf zijn zitplaats het werktuig kan koppelen. De competitie voor de Europese voet balbeker, die deze week in Kopen hagen van wal stak (Boldklub be zorgde Schalke een 3-0 nederlaag), blijft vooralsnog ook voor Nederland interessant vanwege de deelneming door het Utrechtse DOS, de landskam pioen '57-'58. Naar wij vernemen speelt DOS op woensdag 17 september a.s. thuis tegen Lissabon, een ontmoeting, die om ve lerlei reden enorme belangstelling zal trekken. De return is bepaald op 2 oktober te Lissabon. Intussen kunnen wij vandaag het programma publiceren van de wed strijden die tot en met 2 oktober wor den gespeeld. Het luidt als volgt: 3-9 Luik:Luik-Hearts Midlothians; 9-9 Hearts Midloians-Luik; 17-9 Gelsen- kirchen: Schalke-Boldklub; 17-9 Ma drid Atletico Madrid-Drumclondra17 9 Utrecht: DOS-Lissabon; 24-9 Bern: Youmg Boys (Zwitserland)-München; 24-9 Turijn: Juventus-Wiener Sport club; 1-10 Dublin: Drumclondra-Atle- tico (Madrid); 1-10 Wenen: Wiener Sportelub-Juventus; 2-10 Lissabon: Lissabon-DOS. De uitslagen van de wedstrijden, woensdag gespeeld voor de Engelse league (le divisie) luiden: Chelsea-Tottenham Hotspur 4-2; Ever- ton-Preston North End 1-4; Manches ter City-Bolton Wanderers 3-3; Not tingham Forest-Mar.chester United 0-3 West Bromwich Albion-Birmingham City 2-2. DE ENGELSMAN William Hoskyns heeft in Philadelphia voor een gro te verrassing gezorgd, door het we reldkampioenschap degenschermen op zijn naam te brengen. Hij plaat ste zich eerste met zes gewonnen partijen en verloor 1 partij. De eerste klappen zijn uitge deeld. Het gebeurde met genoeg lawaai en genoeg sensaties om zonder risico te kunnen voor spellen dat het weer een „ouder wetse" voetbalcompetitie wordt. De wedstryden-marathon begon vo rige zondag met een programma, dat alleen voor de eredivisie com pleet was. Er komt echter telkens wat by (ditmaal spelen ook reeds amateur-clubs) en over enige tijd zal het rad op volle toeren draaien. PSV, dat de eerste plaats inneemt in de standenlijst, die voor de vorm werd gemaakt, heeft bij Blauw Wit ondanks zijn zege geen excellent spel laten zien. Het was er te stug voor en misschien helpt dat de Eindhove- naren wel aan een tweede over winning, want tegen het bezoekende Elinkwijk pleegt men niet veel te bereiken met technische tierelantij nen. Rapid - Feyenoord wordt een duel van het andere uitente. Hier zijn nog altijd ploegen aan het werk, die het van hun hooggeroemde tech niek moeten hebben. Misschien heeft Feyenoord genoeg sterren bij ge kocht om de strijd te kunnen win- Degelijk treffen gemaakt. Met de steun van de eigen supporters, die met verse aanmoe- digingskreten aantreden, moet NAC kunnen zegevieren. Willem II. dat niet onverdienste lijk zijn rentree in de hoogste divi sie vierde, krijgt deze zondag de moeilijke opdracht om bij Fortuna door te gaan. De Tilburgers zijn geen „doetjes". Dat hebben ze al bewezen. Zelfs eeuwige twijfelaars zouden in de kracht van Willem gaan geloven als ze wéér tot een gelijkspel kwamen. Ze zullen in ie der geval minstens voor die buit vechten. Sparta en Ajax, in het vo rige seizoen de elftallen, die wed strijden bij de vleet slechts op het nippertje wonnen, kunnen op elkaar proberen of ze het al dan niet zijn verleerd. Overigens startten de Aja- cieden zo slecht, dat een grote over winning van Sparta niet eens zou verbazen. Haagse derby In Breda verheugt men zich op een degelijk voetbaltreffen tussen NAC en MVV, die het elkaar in het verleden al dikwijls lastig hebben DWS-A. de tweede debutant, ont vangt VW thuis. Zijn aanhang is zo wild over de promotie van zijn fa vorieten, dat het ongetwijfeld onstui mig voor de dag kan komen. En WV is daar dan goed mee Halve winst zit er zekei in voor de Rotter dammers. ADO ontvangt Schevenin- gen Holland Sport. Dat is 'n Haagse derby, waar het wel bijzonder zal spannen, de Haagse waardigheid ten spijt. SHS is de beste vechtploeg en dat geeft in dit soort ontmoetingen nogal eens de doorslag. NOAD krijgt een zware knaap aan SC Enschede, dat ook dit seizoen weer van wanten weet. De Tilburg- se formatie is echter nog stevig ge noeg om voor uitschieters te kunnen zorgen. Dat zou dan zondag moeten gebeuren. Wie weet, met de steun van zijn aanhang. Tot slot wordt in de eredivisie DOS-Blauw Wit gespeeld. De lands kampioen begon de competitie met een nederlaag, maar het zal toch wel driftig genoeg weer in de pas willen komen, zodat het er voor Blauw Wit niet al te rooskleurig uit ziet. Bij de amateurs openen Kimbria- Heer en SC Irene Alliance de com petitie in de eerste klas C. Morgen, vrijdag 29 augustus, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.07 en 15.19 uur: te Ter- neuzen om 2.28 en 14.42 uur en te Vlissingen om 2.00 en 14 12 uur SCHILDERSBEDRIJF De heer Karei de Schrijver uit Westdorpe slaagde te Utrecht voor het examen „vakbekwaamheid in het schildersbedrijf". BROOD EN BANKET. De heer A. P. Bril te Sluiskil is in Bergen op Zoom geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het examen vestiging brood- en banketbakkerij.

de Stem | 1958 | | pagina 3