Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Pa van Gewijzigde gang bloemencorso in zaken bij Zundert Bouw torenflats moet doorgaan, aldus b. en w. Et Dagblad De Slem Verkiezing van wethouders Deken Nieveen nam afscheid bij „St.-Joanna" GERO Mooi opruiming te Aardenburg Eerste MIDDELBURG Leraar J. van Boldrik overleden VLISSINGEN Poppentheater was grandioos succes SuHsidievoorstellen Benoeming en ontslag onderwijs-krachten Benoeming leden in commissies en besturen Medewerking aanschaf schoolbehoeften GOES Aula op algemene begraafplaats Nieuw raadsbesluit woningbouw Plantententoonstelling Een verlaat besluit V.V. Goes vergadert OOSTBURG TERNEUZEN Korter parcours zonder rust Krediet f. 22.000 voor beplanting deel Nolle bos Nationale patrouille- wedstrijden voor verkenners Ondanks bezwaren ie Vlissingen Vleeskeuringsdienst Schouwen-Duiveland In kinderschoenen A. C. Catsman (68) te Aardenburg overleden AGENDA Vandaag Op ach de m\ DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 In bet ziekenhuis te Middelburg is dinsdag overleden de leraar in wis kunde, cosmografie en natuurkunde aan de R.H.B.S. te Vlissingen, de heer J. Th. G. van Boldrik, lt.-kolonel der artillerie (K.N.I.L.). Sinds 1949 was de heer van Boldrik als leraar verbonden aan de R.H.B.S. te Vlissin gen. De teraardbestelling vindt plaats op zaterdag, des middags om twee uur op de Noorderbegraafplaats. Het poppentheater „in den vroeden zotscap" van Henk Zoutendijk heeft de tweede culturele avond in het ka der van de VlissingSe jeugdweek 1958 verzorgd. De belangstelling van de zijde van het jeugdige publiek was ditmaal iets groter dan voor de eer ste culturele avond, waar de Neder landse Pantomime Stichting 'n voor treffelijk programma voorschotelde. Op onnavolgbare wijze heeft Henk Zoutendijk zijn toehoorders en toe- hoordertjes weten te boeien en hij bracht als eerste het zeer gewaar deerde stuk ,.De koning en de draak", waarin hij op bijzondere wijze de strijd tussen goed en kwaad belicht te. Ademloos werd dit spel gevolgd, wat des te opmerkelijker is, omdat de jeugd, wanneer het geloofszaken Ook hier zal de gemeenteraad aanstaande dinsdagnamiddag in openbare vergadering bijeenkomen ter beëdiging en installatie van de leden, ter bepaling van het aantal wethouders, ter benoeming van die wethouders en ter benoeming van leden ln diverse commissies. Daar naast krijgt de raad nog een 29 pun ten tellende agenda te behandelen. Bij de mededelingen bevindt zich een schrijven van mejuffrouw I. H. Cley te Groningen, waarin zij bericht haar benoeming tot onderwijzeres aan de Jacob Catsschool niet te aanvaarden. B. en w. stellen de raad voor om afwijzend te beschikken op een ver zoek van het bestuur van de stich ting Lager Nijverheidsonderwijs in de bisdommen Breda en Den Bosch om een jaarlijkse subsidie uit de ge meentekas. Ten behoeve van de openbare leeszaal en bibliotheek stelt het college een aanvulling op de normale subsidie voor van f 1121,30. Voorts is er een voorstel om: a. aan de vereniging voor watertoerisme „Schelde" alhier, voor de financie ring van de kosten van aanleg en inrichting van een jachthaven geld leningen te verstrekken van respec. tievelijk f 71.085.61 en f 14.000 tegen een rente van 3,5 procent en af te lessen in onderscheidenlijk 50 en 20 jaar en b. aan deze vereniging in het jaarlijks exploitatietekort van de jachthaven met toebehoren tot we- deropzeggmg een subsidie te verle nen tot maximaal f 5000.—. De raad krijgt weer te beslissen over een vrij gioot aantal onderwijs- benoemingen. Voor benoeming tot onderwijzer aan de Bouwen Ewout- school wordt de heer H. Zijlstra te Leeuwarden voorgedragen; tot tijde lijk hoofdleidster aan de vierde open bare kleuterschool respectievelijk de dames M. Hanssen. alhier, J. S. E. Verschoor te Lekkerkerk en C. W. Lieoers te Breskens en tot vakleer kracht in de lichamelijke oefeningen aan de openbare u.l.o.-school de heei C W. Euwe alhier. Voorgesteld wordt cm aan de heer L. A. Verhulst op zijn verzoek pei oktober aanstaande eervol ontslag te verlenen ais onder wijzer aan de Bonedijkeschooi. B. en w. doen de volgende aanbe. velingen voor de benoeming van le den in commissies en besturen: twee leden in de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, in de vacature M. J. A. Bil: 1 M. aA. Bil, arts, en 2 J. Vader, arts, en in de vacature W. M. van Aller: 1 W. M. van Aller, directeur n.v. Steenkolen handel F. Wibaut en Zoon en 2 J. Heyse, ambtenaar; één lid in het al gemeen bestuur van de stichting In ternaat De Ruyterschool: 1 mej. B. Boersma, directrice huishoudschool, en 2 mej. C. E. Roeters van Lennep, adjunct-directrice huishoudschool; één lid van de raad in het algemeen bestuur van de stichting Internaat De Ruyterschool; 1 S. Joustra en 2. E, de Priester; tot leden in de commis sie van advies inzake het verkeer: 1 G. Geldof, raadslid, 2 G. J. M. de Greef, arts, 3 ir. J. H. Kriete- meijer. raadslid, 4 F. G. Smits, raads lid en 5 E. G. Vader, raadslid; tot vertegenwoordigers en plaatsvervan gende vertegenwoordigers in de com. missie georganiseerd overleg ambte narenzaken: 1 H. B. 3. Knoop, ver vanger E. G. Vader, 2 D. Romijn, vervanger J. J. Kempe en 3 F. van Sabben, vervanger ir. J. H. Kriete- meijer; tot leden ln de commissie van advies van de oudheidkundige ver- zameling in het stedelijk museum: 1 C Jansen, raadslid, 2 Sj. Joustra, raadslid, 3 J. C. de Kok, chef-con structeur „Schelde", 4. ir. J. H Krietemeijer, raadslid, 5 E. Niemeq er, hoofdingenieur „Schelde", 6 F. van Sabben, raadslid en 7 mevrouw C. H. L. Stiphout—Naerebout, en tot benoeming van de heer F. van Sab ben tot lid van de commissie voor de monumenten. M. J. Groen K. M. de Jong Walcheren en Westsingel 98. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Huist. Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: Rayonbeheerder-• L. Rayonkantoor voor Z.-Beveland: Goes, Tel. 2236 Rayonredacteur-. N. Karüof Redacteur voor Walcheren-J Maas Rayonbeheerder-. 1. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0 15 pei mm. Vooi „Ingezonden Mededelin gen" t 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke régel meer f 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp 1.50 en 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing teger half geld betreft, meestal niet de volle concen tratie weet op te brengen. Als tweede spel bracht hij „De ge stolen toverdrank", wat de jeugd bij zonder aansprak en waarbij men in alle toonaarden meeleefde met de boze dief. De avond werd o.m. bijgewoond door de wethouder van Vlissingen, de heer M. A. van Popering. Vanavond houdt de bekende radio- reporter Jan de Troje de „Israël- avond", waarin hij komt vertellen over zijn reizen naar Israël en over de manier waarop dit moedige volk steeds weer alle moeilijkheden over wint en zijn land verdedigt. Het college van b. en w. stelt de raad voor om aan het bestuur van de vereniging voor b.l.o. op geref. grond slag medewerking te verlenen voor het aanschaffen van een stofzuiger voor de school in de Kasteelstraat en voor het aanschaffen van een elek trische vloerwrijver voor de Prins Bernhardschool en aan het bestuur van de chr. vereniging voor u.l.o. voor de aanschaffing van leerboeken. In een speciale en voltallige bij eenkomst van het bestuur van „St. Joanna" is afscheid genomen van de bisschoppelijke commissaris, deken Nieveen van Dijkum, die volgende week met emeritaat gaat. De voorzitter, de heer Joh. Bos, dankte de deken voor zijn meeleven en voor zijn adviezen, Spr. memoreer, de hoe de deken 18 jaar lang als bis schoppelijk commissaris het wel en wee van het ziekenhuis meemaakte en met grote belangstelling de geluk kige ontwikkeling van het ziekenhuis vooral na de oorlog volgde. Het deed spr. genoegen, dat men binnen het complex van „St, Joanna" een woning kon aanbieden, welke de deken juist past. In zijn dankwoord heeft de deken dank gebracht voor de prettige ver houdingen welke het bestuur in eigen midden wist te behouden en voor de gul gegeven samenwerking. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. B. en w. wijzen de raad erop, dat er reeds lang is aangedrongen op de bouw van een aula op de algemene begraafplaats; ook b. en w. zijn van de noodzaak overtuigd. Vooral bij slechte weersomstandigheden is zij onmisbaar en hier komt nog bij, dat de moderne huizenbouw geen gele genheid biedt om bij een begrafe nis een wat groter aantal belangstel lenden tegelijk in het sterfhuis te ont vangen. Deze overwegingen hebben er ook toe geleid, dat op de begro tingen voor 1958 en 1957 een bedrag van 50.000.op de kapitaaldienst is opgenomen voor de stichting van een aula. Als gevolg van de benarde finan ciële omstandigheden moesten deze bedragen echter telkens afgevoerd worden. De oplossing van het ge schetste probleem is dus in de loop der jaren geen stap verder gekomen. Hoewel de financiële omstandigheden thans zeker niet gunstiger geworden zijn, hebben b. en w., overtuigd van de noodzaak daarvan, opnieuw ge tracht wegen te vinden om te ko men tot een weliswaar eenvoudige, maar toch waardige voorziening ter zake. Volgens een globale raming is het mogelijk voor een bedrag van plm. 25.000.een zeer sober maar bruikbaar gebouw te stichten en in te richten, indien dit gebouw in hoofdzaak wordt opgetrokken van een staalskelet met panelen van ar tistiek plaatmateriaal en beglazing. Dit gebouw zal dan bestaan uit een aula met af te scheiden koffiekamer en toiletgelegenheid. De kapitaalslasten van een inves tering a 25.000.worden voor het eerste jaar geschat op 1812.en lopen dan met ongeveer 30.af. Deze lasten kunnen worden opge vangen door verhoging van de be- grafenisrechten met 50 procent en een tarief voor het gebruik van de aula, dat varieert van 7,50 tot 15,—. Momenteel zijn de begrafenisrech ten voor le; 2e en 3e klas resp. 80.40.— en 12.—. Zij zouden dus worden 120.60.en 18.-. In de raadsvergadering van juni jl. werd besloten tot de bouw van 30 woningwetwoningen in zuid-oost en tot het onderhands aanbesteden aan de fa. Broek te Groningen. Nader hand bleek bij het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid bezwaar te bestaan tegen de aanne mingssom. Door nadere onderhande lingen is deze toen verlaagd met 6100.Naar aanleiding hiervan hebben ged. staten van Zeeland ge weigerd, goedkeuring te verlenen aan het ingediende raadsbesluit. Dit college heeft verzocht, een nieuw be sluit ter goedkeuring in te zenden, waarin met de verlaging van de aan nemingssom rekening is gehouden. Nu hiervoor toch een nieuw besluit genomen moet worden, is het aldus b. en w., tevens gewenst ook voor de aanleg en de apparatuur van het aan te brengen centraal antennesys teem voor radio en televisie een rijksvoorschot aan te vragen. De kos ten hiervan zijn begroot op 5270.—. De oorspronkelijke aannemingssom ad 442.816.— wordt dus verlaagd met 6100.— tot 436.716.—. De to tale bouwkosten zijn, rekening hou dende hiermede, door de minister goedgekeurd tot een bedrag van 455.091. Met bijvoeging van boven genoemd bedrag van 5270. kan dus een bouwvoorschot gevraagd worden tot een bedrag van 460.362. B. en w. stellen de raad voor in die zin te besluiten. Op de vergadering der mij. voor tuinbouw en plantkunde, deelde de voorzitter een en ander mee over de grote tentoonstelling, die de afd. Goes in september weer gaat hou den. Er zal op deze tentoonstelling een Inzending glas uit Leerdam aanwe zig zijn, die het modernste werk be vat. De firma Jonkers uit Gouda zendt een collectie sierpotten, bin nen- en buitenlands materiaal, in. In de tweede tentoonstellingsweek kómt een pottenbakker gedurende twee da gen iets van zijn werk demonstreren. Op de tentoonstelling komt voorts een inzending van de Nederlandse bloemisterij en een inzending van de Vogelvrienden, bevattende een col lectie vogels uit Blijdorp. In tegenstelling tot een eerder ge dane mededeling, zei de heer Goud zwaard, dat de afdeling wél aan het fruitcorso zal deelnemen. De N.V. gasvoorzieningsmij. „Mid den-Zeeland" een semi-provinciale instelling werd opgericht op 1 ja nuari 1956. Een der voorwaarden bij de oprichting was, dat het personeel van de provinciale en gemeentelijke gasbedrijven in het werkgebied der N.V. zou worden overgenomen. In verband hiermee stellen b. en w. thans de raad die per 2 sep tember is bijeengeroepen voor om aan ir. W. Sweep, alhier, eervol ont slag te verlenen als directeur van het voormalige gemeentelijk gasbe drijf, zulks te rekenen met ingang van 1 januari 1956, toen hij directeur werd van de „Midden-Zeeland". Onder leiding van voorzitter A.J. Wijnands kwam de voetbalvereni ging Goes in algemene ledenverga dering bijeen. De voorzitter noemde in zijn openingswoord een aantal be langrijke besluiten, welke in het af gelopen jaar werden genomen en die nu vruchten gaan afwerpen. Een van de belangrijkste was wel het aan stellen van een trainer. De resulta ten van het eerste en tweede elftal waren onbevredigend, maar die van de lagere elftallen uitstekend. De heren A.J. Wijnands en Th. Fokke werden als bestuurslid herko zen. In de elftalcommissie werd de heer E.J. Sinke vervangen door de heer H. Weertman, terwijl de heren M.B. Schipper, C.J. Tilroe, J. West- strate en H. Wijs zich in deze com missie herkozen zagen. In de kas- commissie werden de heren A.J.C. Nordlohne 1.3. van Daalen en H. Sinke herkozen. De jeugdcommissie werd uitgebreid. Ernstige kritiek had de vergade ring op het beleid van de Stichting Sportbelangen, die te weinig aan dacht zou hebben voor de sportac commodatie in Goes. Oud-voorzitter A. J. C. Nordlohne bracht aan het slot van de vergade ring dank voor het gevoerde beleid, waardoor alle moeilijkheden konden worden opgelost en de vereniging weer een periode van bloei tegemoet kan gaan. Heinkenszand Plotseling sterfgeval Bij werkzaamheden in de bakkerij van J. Rijk alhier is de 70-jarige ovenbouwer W. Schrijver uit Goes, plotseling overleden aan een hart verlamming. De heer Schrijver was een der laatste ovenbouwers in ons gewest. Biervliet Plaatsing gedenkteken Willem Beukelszoon Deze week werd het gedenkteken voor Willem Beukelszoon geplaatst. Het was nog een heel karwei het zware in brons uitgevoerde stand beeld op de sokkel te krijgen. Een en ander vond plaats onder grote belangstelling, terwijl diverse mensen van de gelegenheid gebruik maakten een foto van het gedenk teken te maken. Hoofdplaat Oude raad vergaderde voor de laatste keer In de raadsvergadering werd beslo ten met ingang van 1 oktober voor een stuk bouwland een pachtprestatie van 150 per ha te bedingen. Er werd adhesie betuigd aan de motie van de gemeenteraad van 's-Heerenhoek i.v. m. verhoging der veertarieven. De jaarweddeverordening van de ambtenaren ter secretarie werd per 1 april 1958 gewijzigd en de nieuwe bezoldigingsregeling van de gemeen tewerkman c.q. werklieden werd ge wijzigd. Op het subsidieverzoek van de pro testants geestelijke verzorging van het Nederlandse leger werd afwijzend be schikt, overwegende, dat de gemeente zowel aan katholieke als aan protes tantse militaire tehuizen subsidies ver leent. De zevende begrotingswijziging-1958 werd vastgesteld. Besloten werd van het waterschap Het Vrije van Sluis te Oostburg om het beheer en onderhoud van een ge deelte van de Tweede Molenweg niet over te nemen. Deze overdracht zal eerst plaats vinden onmiddellijk nadat het daarbedoelde voetpad zal zijn ge asfalteerd en in goede staat opgele verd door het waterschap. In de rondvraag informeerde de heer de Smit hoever het staat met het keu ren van het sportveld. Dit is gekeurd maar op de gemeente is de uitslag nog niet ontvangen. Aan het einde van de vergadering gaf de voorzitter een overzicht van de tot stand gekomen werken gedurende de zittingsperiode van de gemeente raad. Daarna sprak de voorzitter een woord van afscheid tot het scheidende raadslid de heer Th. Wieleman, die zich i.v.m. gezondheidstoestand en ouderdom niet meer herkiesbaar stelde, In verband met zijn grote verdiensten werd aan de heer Wieleman, die sinds 1931 raadslid is geweest, de ere-me daille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend. Nadat de voorzitter hem de onder scheiding had opgespeld, dankte de heer Wieleman voor de vele waarde rende woorden door de voorzitter ge sproken. Kloosterzande BENOEMING Tot leraar A.V.O. aan de Techni sche school te Oostburg werd met ingang van 1 oktober a s. benoemd onze dorpsgenoot de heer R.P. de Houck. Bezoek gemeentebestuur van Zoniergem Het voltallig gemeentebestuur van de Belgische plaats Zomergem, be staande uit de burgemeester F. Lam- paert, de schepenen W. Boulez en Mattheeuws benevens de gemeente secretaris W. Teerlink en de oud-se cretaris A. Claeys, vergezeld van de Politiecommissaris, gemeenteont vanger, de ambtenaren ter secreta rie en een afvaardiging van de le den van het feestcomité bracht een bezoek aan Oostburg. Door mr. K. Hoekzema. burge meester van Oostburg, werd het ge zelschap in de burgerzaal van het nieuwe raadhuis verwelkomd. Burge meester Lampaert sprak hierna zijn bewondering uit voor de burgerij van Oostburg, voor de fraaie manier waarop deze gemeente is herbouwd, terwijl hij zei een tikje jaloers te zijn op het fraaie nieuwe gemeente huis. Voorts wees hij er op.' dat hij dit bezoek zag als een verbroede ringsdag tussen Belgisch-Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen. Nadat het gezelschap het nieuwe gemeentehuis had bezichtigd werd (A '- ertentie) een gezamenlijke maaltijd, aangebo den door het gemeentebestuur van Zomergem, in het hotel „Du Com merce" genuttigd, waarna men nog enige tijd gezellig samen was. Schoondijke Gereformeerde kerk wordt gesloopt De gereformeerde kerk aan de Lange Heerenstraat, waarover in de raad meermalen gesproken werd in verband met verzoeken tot het be stemmen van dit gebouw als dorps huis, zal worden gesloopt. De aan besteding is bepaald op 10 septem ber a.s. Door deze sloop zal de Prins Bern- hardstraat recht kunnen worden door getrokken en zal het mogelijk zijn om de tuin van de Landbouwhuis- houdschool nog wat te vergroten. Projectiel in de kom van het dorp Arbeiders van de PTT hebben bij het graven van een sleuf in het fiets pad lan-gs het Dorpsplein een grote granaat aangetroffen. De granaat, een 40-ponder, zal door de opruimings dienst worden geruimd. Voordat de arbeider ontdekte met een granaat te doen te hebben had hij het projectiel met een pikhouweel verschillende rake klappen toegediend. Gelukkig kwam het hierbij niet tot een ont ploffing. Stefan Borkos komt Als vervolg op het vorig jaar opge voerde zigeunerspel „Stefan Borkos" wordt ook dit jaar en wel op zater dag 6 september a.s. een zigeuner- openluchtspel opgevoerd, getiteld „Verdeeld Kamp". De opvoering vindt plaats op het sportterrein. In de mid daguren wordt voor de jeugd een „vossenjacht" georganiseerd. bracht de heer v. d. Hooft de beste wensen over en wees er op, dat in jie personeelsvereniging „Excelsior" Steeds wordt getracht zoveel mogelijk voor de leden op het gebied van cul tuur en ontspanning te bereiken. Ook de heren van de Sande en van Rijen boden bloemen aan. De aan voerder. de heer de Boek, dankte alle sprekers. Tot slot werden in „Hotel Centraal" enige gezellige uren door gebracht. AANRIJDING OP KRUISPUNT Doordat een jongen, E. A. P., ko mende uit de Cantfortstraat. op het kruispunt met de Tramstraat geen voorrang verleende aan de auto, be stuurd door de heer P. P. P. V., ont stond er een aanrijding, waarbij de fiets werd beschadigd. W estdorpe BRAND DOOR BLIKSEMINSLAG In de buurtschap Passluis sloeg de bliksem in op een partij koren. De partij brandde af, maar gelukkig kon de brand zich niet uitbreiden door de hevige regenval. BRANDWEERHULP BIJ NOODWEER Door de aanhoudende regenval was de kelder van de boerenleenbank on der water komen te staan. De plaat selijke brandweer moest er aan te pas komen om het water weg te zui gen. JUBILEUMSCHIETING De handboogmaatschappij „St.-Se- bastiaon" viert a.s. zondag haar 70- jarig bestaan. Bij deze gelegenheid wordt een grote jubileumschieting gehouden, waarvoor reeds grote be langstelling bestaat. Sluis Ernstige botsing Onze plaatsgenoot, de heer J. van Hee, en zijn echtgenote, die met hun auto op terugreis waren, overkwam in de omgeving van Antwerpen een ernstig auto-ongeluk. Doordat een voor hem rijdende auto zonder stopteken tot stilstand kwam en hij deze wilde ontwijken, kwam hij met een tegemoet komen de auto in botsing. De botsing was zo hevig dat zijn auto totaal werd vernield. Hij zeif kwam er met en kele kleine verwondingen af, maar zijn echtgenote liep hierbij een been breuk. een verwonde knie, en een hoofdwonde op. De ziekenauto uit Oostburg werd te. lefonisch gewaarschuwd hen op te halen. Mevr. van Hee wordt thans in het ziekenhuis te Oostburg verpleegd. Sluiskil HET NEDERLAAGTOERNOOI. Zondag aanstaande wordt de laatste wedstrijd gespeeld in het door de V.V. Sluiskil georganiseerde nederlaagtoer- nooi en wel tegen V.V. Axel. Het be looft een derby te worden. EERSTE RAADSVERGADERING MET NIEUWE LEDEN Op dinsdag 2 september a.s. om 7 uur komt de gemeenteraad in zijn nieuwe samenstelling bijeen. De nieu we raadsleden (P. J. Huij'brecht, me vrouw Dooms-Ortelee voor de PvdA, D. Waverijn voor de CHTJ; R. G. Vrie- ling voor de WD en H. A. M. A. de Meijer voor de KVP) zullen worden beëdigd. De wethouders zullen worden be noemd en verscheidene" raadscommis sies en vertegenwoordigers zullen op nieuw worden gekozen. Kampioen someravond- voetbal gehuldigd Als kampioen van het zomeravond- voetbal werd op één der nieuwe sportvelden het voetbalelftal van „De Hoop" te Terneuzen gehuldigd. De heer W. van der Hooft, voor zitter van de personeelsvereniging van „De Hoop" dankte alle mede werkers en in het bijzonder de heren van de voetbalcommissie, P. v. d. Sande, Barendse en Schooff. Ook na mens de directie van het bedrijf .een fabrikaat van standing de cassette gratis hij aankoop complete inhoud' (Van een onzer verslaggevers) Waar haalt men in Zundert de fantasie vandaan om jaar in jaar uit duizenden en duizenden toeschouwers te boeien met een spel van kleur en schoonheid? Een spel waarvan de vermaardheid tot ver over de landsgrenzen is doorgedrongen? Hoe ziet men kans mogelijke verkeersopstoppingen te voorkomen en op welke manier worden kilometers lange files van auto's, motoren, bussen verwerkt? Dit zijn enkele vragen waarover is gesproken op een persconferentie op het Zundertse gemeentehuis, die de laatste tien jaren traditioneel geworden is. Het Zundertse bloemencorso is een levend gebeuren, dat in binnen- en buitenland hoog wordt aangeslagen. En dat juist werkt inspirerend op de verbeeldingskracht van de corso bouwers. Elk jaar moet er iéts nieuws komen en al is het weiland van mo gelijkheden zo langzamerhand afge graasd, er komt iets nieuws. Ervaringen uit voorgaande jaren hebben de organisatoren thans ook reden gegeven, om ogenschijnlijk kleine oneffenheden in het totale cor so-oppervlak te gaan gladschaven. Bezwaren Een van die ervaringen is, dat het parcours bezwaren oplevert voor de groepen op de wagens. Een af te leggen afstand van dik zeven kilo meter, met een gemiddelde snelheid van twee kilometer per uur doet af breuk aan de uitbeeldingskracht van de groepen. De in> het programma opgenomen rustperiode daaraan toe gevoegd maakt de passage van té lange duur, om tijdig een begin te kunnen maken met de ontruiming van parkeerterreinen. Ter voorko ming hiervan heeft het oranje-co mité besloten de rusttijd te laten vervallen, wat bovendien het voordeel oplevert, dat tussen het eerste en tweede passeren van de stoet door de kern van de gemeente de* groepen aaneengesloten blijven De demon stratie van harmonieën is in dit ver band verschoven. De meest ingrijpende maatregel waartoe de organisatie zich zag ge noodzaakt is echter de wijziging van het parcours in die zin, dat de par- keergelegenheden gemakkelijker be- Advertentie) Er zal aanstaande dinsdagmiddag in de vergadering van de Vlissingse raad weerom gesproken worden over het Nollebos. De aanleiding daartoe wordt een voorstel van b. en w. aan de raad om zich te verenigen met het beplanten van enkele gedeelten van dit bos en om aan het college een krediet te verlenen van f 22.000 voor deze beplanting. De betrokken delen zijn het ter rein ten noorden van het openlucht theater, een strook langs de Zwanen- burgseweg en het terrein ten zuiden van het rijwielpad, dat tot dusver als speelweide was bestemd. De kosten van aanschaffing van plantmateriaal en het planten worden door de Nederlandse Heidemij ge raamd op f 22.000. In verband daar mede wordt opgemerkt, dat door het Bureau Financiering Wederopbouw een vergoeding zal worden toegekend van f 22.747 voor nog uit voeren be plantingen wegens herstel oorlogs schade. zodat de kosten direct aan het bureau kunnen worden gedecla reerd. reikbaar zijn. De lengte wordt nu on geveer vijf en een halve kilometer. Voor een snelle aan- en afvoering van motorvoertuigen naar en van de parkeerterrein heeft Zundert de beschikking over een kleine zeshon derd man politie. Een belangrijk aan deel in de versterking levert de ver- keersgroep Breda van de rijkspolitie. De moeilijkheid dat er maar een toe- en afvoerweg naar Zundert is, na melijk de Rijksweg, wordt opgevan gen met een verkeersomlegging over Roosendaal, aangegeven door mid del van borden in Breda en België. Het normale doorgaande verkeer wordt over de rondweg, een paral lelweg geleid. Tot de officiële genodigden beho ren, buiten een groot aantal vertegen woordigers van de landelijke en re gionale pers, de commissaris van de koningin in de provincie Noordbra bant, het Brabants Studentengilde en een deputatie uit de miniatuurstad Madurodam. Voorbereiding Om tenslotte een indruk te geven van de voorbereidingen: Er wordt gerekend op meer dan honderdvijftig duizend bezoekers. Vijftien tot zes tienduizend daarvan kunnen een plaats krijgen op een van de tribu nes. Er is parkeergelegenheid voor een achtduizend auto's, op speciaal daarvoor bestemde weilanden, alfa betisch aangegeven in het program ma. In verband hiermee zal het raadzaam zijn om bij het parkeren de letter van het terrein op te nemen, waarmee men de politie onnodig speurwerk kan besparen. Vrijdagmiddag -beginnen in Over- asselt op het nationale buitencentrum Gilwell St.-Walrick de jaarlijkse na tionale patrouillewedstrijden voor verkenners, waar uit ieder dioceea twee patrouilles aanwezig zullen zijn. Voor het diocees Breda komen uit de eekhoorns van de St.-Josephgroep uit Roosendaal en de zeearenden van de Bredase zeeverkennersgroep Titus Brandsma, welke laatste ploeg onder leiding staat van bootsman Joost van Kessel. De wedstrijden eindigen zon dagmiddag en worden dit jaar geheel in een Turkse sfe-er gehouden. Bewoners van de Vlissingse wijk, gelegen tussen de President Roose- veltlaan. de Vreedehoflaan en de Willem Klooslaan hebben zich enkele maanden geleden met een adres tot de raad gericht om hun ongerust heid uit te spreken over de plannen tot bouw van torenflats ln die wijk. Het college van b. en w. vraagt de raad thans machtiging om dit adres te beantwoorden en wel in die zin, dat de raad de bezwaren van de adressanten niet deelt. Het college heeft over deze aangelegenheid des kundig advies ingewonnen en brengt onder meer het volgende onder de aandacht van de raad: De flatgebouwen zijn bedoeld als afwisseling op de laagbouw en zullen tevens de grens van de stad accen tueren. De aangrenzende stadswijk LammerenburgPaauwenburg wordt gedacht als buitenwijk. Ter verleven diging van het stadsbeeld is het be paald nodig de drie torenflats op het bedoelde punt te bouwen. Dat zij geen esthetisch geheel vormen met de eengezinsbouw wordt ernstig be twijfeld, daar in de omgeving van de flats grote terreinen onbebouwd blij ven en voorts door de aanleg van pleintjes een idee van ruimte wordt verkregen. Het hinderlijk uitzicht op wasgoed kan worden weggenomen door het aanbrengen van een afscherming van de keukenbalkons. De vrijiieid van de eengezinswo ningen wordt door de inkijk van bo venaf belemmerd, voerden de adres santen aan. Het college stelt hier te gen, dat die inkijk door de grote af stand niet hinderlijk kan zfjn. Be zwaren tegen deze inkijk zijn in an dere steden niet gehoord. Door de noord-zuid ligging van de flats hebben de woningen, die last van de schaduwwerking zouden krij gen öf 's morgens tot twaalf óf 's. middags na twaalf uur zon. Boven dien zullen slechts weinig woningen door die schaduwwerking worden ge troffen. Of van valwinden sprak zal zijn hangt geheel af van windrichting en -kracht. De afstand tussen de flats en de lagere woningen wordt trou wens te groot om van overlast te kunnen spreken. Van daling van verkoopwaarde van woningen door de aanwezig heid van flats is in met Vlissingen vergelijkbare gemeenten niets ge. bleken. Voorts merkt het college in dit verband op, dat het ontwerp tot herziening van het uitbreidings plan Vlissingen 1953, waarbij de flats werden geprojecteerd, reeds op 13 juni 1955 ter visie werd ge legd. De eerste optie-verlening op in de betrokken stadswijk gelegen grond vond plaats op 23 mei 1955. De betrokkenen waren of konden althans allen volledig op de hoogte zijn met de bestaande plannen. Op grond van een en ander menen en w. dat met de plannen voor de bouw van de torenflats moet worden voortgegaan, temeer omdat het wo ningtekort in Vlissingen groot blijft en het, gezien de geringe hoeveelheid bouwgrond waarover kan worden be. scinkt, niet mogelijk is om uitsluitend laagbouw toe te passen. In de ouderdom van 68 jaar over leed te Aardenburg de heer Adriaan C. Catsman, na een vrij langdurige ziekte. De overledene, die tezamen met zijn broer, wethouder A. I. Catsman, een grossiersbedrijf had, bekleedde in de loop der jaren tal rijke functies in het openbare en ker kelijke leven. Ouderling zijnde van de Gereformeerde kerk bekleedde hij talrijke bestuursfuncties bij die kerk. zoals leider van de Gereformeerde knapenvereniging „Timotheus", de Christelijke Zondagsschool en de Oudercommissie van het Gerefor meerd jeugdwerk. Vooral voor, tij dens en na de oorlog maakte hij zich in het openbare leven verdienstelijk. Hij was bestuurslid der Oranjever eniging, de commissie Rijtoer ouden van dagen en het Groene Kruis, tij dens de mobilisatie commandant van de luchtafweerdienst en tijdens en na de oorlog een actief bestuurslid van het Rode Kruis. Hij was het, die bij de bevrijding voor de eerste nieuws berichten zorgde door voor zijn wo ning een groot schoolbord te plaat sen, waarop de voornaamst* berich ten werden vermeld. Verder was hij een der leiders van de Hulp Actie Rode Kruis, na de bevrijding. Tot kort voor zijn dood bekleedde hij nog de functies van ouderling by de Gereformeerde kerk en boekhouder bij de Diaconie der Gereformeerde kerk. Op de algemene begraafplaats te Aardenburg vindt hedenmiddag de begrafenis plaats. Het mooiste gedeelte van Aarden burg en een der mooiste plekjes van Zeeuwsch-Vlaanderen, de weg naar het Aardenburgs sportpark en de Elderschans, werd reeds geruime tijd ontsierd door een grote blikken loods, die de laatste tijd in een zeer bouw vallige staat was komen te verkeren. Een gedeelte daarvan viel enige tijd geleden aan de storm ten offer, doch het grootste deel bleek nog zo stevig van constructie, dat het kon stand houden. Aangezien de loods de laat ste tijd niet meer werd gebruikt, probeerden de eigenaren deze van de hand te doen, hetgeen is gelukt, zo dat de loods thans is afgebroken en men .ter plaatse een mooie doorkijk heeft in de Bewestere-edepolder. De afbraak van deze loods komt het na tuurschoon zeer ten goede. (Advertentie) ^eft^geneesmiddei Het hoofd van de vleeskeurings dienst kring Zierikzee op Schouwen- Motten Duiveland, de heer J. Stevense, heeft Mijnhordt S Z6nUWtaj3_^m in het jaarverslag over 1957 kritiek i geuit over deze dienst. In het jaar verslag schrijft hij, dat bij de dienst ook in 1957 geen enkele vooruitgang te bespeuren is geweest en dat deze zodoende in zijn onverantwoordelijke kinderschoenen is blijven staan. Er is nog steeds geen openbaar slachthuis gebouwd en ook heeft men in 't afge lopen jaar niet de beschikking gekre gen over een laboratorium en een noodslaohtplaats met een behoorlijke koelruimte. De logische gevolgen van al deze inconveniënten zijn, dat vele beslissingen op veel te losse schroe ven moeten worden genomen en zo doende wetenschappelijk onverant woord zijn. In het jaarverslag wordt verder opgemerkt, dat, hoewel de veestapel zich op Schouwen-Duive land reeds behoorlük heeft hersteld, toch nog de invoer van mindere kwaliteiten vlees van buiten het eiland bleef aanhouden. MIDDELBURG Schouwburg 8 uur.' The bridge on the river Kwal, 14 j.; Electro 7 en 9.15 uur: Going my way; Molenwater: Miniatuur Walcheren; Van Benthem en Jutting 9-6 uur: grafisch werk van Picasso. VLISSINGEN Nieuwe Markt 8 uur: Jan de Troye over Israël; De Ruyter school 10-12 en 2-5 uur: tentoonstelling Tankvaart en Scheepsbouw (laatate dag); Alhambra 7 uur: The bridge on the river Kwai, 14 j.; Luxor 8 uur: Bernardine. ZOUTELANDE Middendorp 8 uur: film. DOMBURG Badpaviljoen 8 uur: film. GOES Grand: De avonturiers, 14 j. Op zonda jarig bestaan I Robert Peeteil Hoogmis op i| leren de vele Dit défilé is <1 dat de Cistercl westen van B| landstreek is die met hun worden. Hoe kwamen I veel eeuwen geil zich in het wei vestigen, dat all| betekenen? In het dorpje i was een abdij Bernardus zelf nieuwe nederzet! I noordelijke strek I niken goed bevri l drik I, de hertog! Westmalle als eel plaats gedacht. 1 mislukten, maar 1. dij de beschikkiii Vremde, een do| werd een nieuwe! spoedig vele schel Nederlands groncl gebieden op Zuicf in Kapelle-Amba Kruiningen ondeij de abdij, maar Baerlebosch, het! In 1276 kreeg dj naatsrecht van verschillende „tid een jaar later van Wouw. Voor 1310 behl ontgonnen Baerla kleine nederzetti) Nieuwenbosch, pef tel. De afstand, moesten afleggen! tel te bezoeken wS besluit viel Baerlil de parochie af tel Bernardsabdij biel gescheiden parocl| recht uitoefenen. Waren de gelov bosch door de f<| niet geholpen, heil of er werd in 1 aanzienlijk dichter raat gesticht. Da1 1358. De bisschop zijn toestemming van het rectoraat en kerkhof, betekt niets minder dan f nieuwe parochie. Het rectoraat schijnlijk tijdens Elisabethsvloed inl minste opmerkelijl de Sint Bernaartsl grond, gelegen aaif bestemde voor de kerk en de aanleg De kerk verrees tegenwoordig de en verdween pas basiliek in gebruik] Inmiddels kwami f naar Oudenbosch niet meer van de die slechts een tiel nardijnen binnen li maar van Hemiksl gemeente in de nj werpen. Vele actui deze priesters. Oucl een boeiend voorb<| Op de werven v| de eeuwenoude scheepshouwersfij ma Tak te Raan donksveer staat het ogenblik eel boot in z'n stale spanten, die binner kort een exempi van jachtbouw zijn op de grootst bootshow van Euro pa te Londen. Het een jacht van 10 r lengte, waarmee doo de opdrachtgever een Engelsman, deel genomen zal wordei aan de jaarlijks wedstrijden van Royal Ocean Racin Club te Londen. Het is een grot scheepsbouwerseer voor de gebroeder Tak, dat juist aai hen de opdracht to bouw is gegeven. Tc nog toe waren he slechts houten jach ten, waarmee aan d RORC-wedstrijden werd deelgenomen maar volgend jaai zal er een stalen monster in de jacht zijn, een Nederlands produkt van Raams- donksveerse werven. Hier zit 'm de ?er in, dat de Nederlandse werf en dan in dit geval die van de gebroeder: De opdrachtgever ha er kwamen nieuwe broeders Tak leveren slechts de zeiluitrusti drachten krijgen, lig' cialiseerd zijn in de reeds mee in de zesti overgeschakeld op de aan toe en vandaar c Op de foto ziet n terschip (de donkere

de Stem | 1958 | | pagina 2