i! FORMOSA VREEST ROOD OFFENSIEF Weer granatenregen op nationalisten Overleg tussen en Engeland Hitier laat zich niet weglachen RECHTMATIGE TROTS Politieman deed zich voor als taxateur APPELPRIJZEN IN EEN WEEK VERDUBBELD „Welkom jongens LAATSTE DER KLUIZENAARS OVERLEDEN De Zeven Provinciën weer vlot Faubus mag scholen zo nodig sluiten IQ 8 67 voedings stoffen - o.a. eiwitten, kalk, vitaminen, mineralen - geven fut en weerstand, stalen hart en zenuwen. Neem daarom per man 3/4 kan. comen? er! DAGBLAD VOOR „WAARSCHIJNLIJK OORLOG" Tweelingeneongres Organisator verdacht van oplichting Ruim 300 mensen uit Oost-Europa blijven in België u Duitse pers Grote diefstal opgehelderd Grote vraag in België Ook Sedov ziek te bed. Vrij warm Explosie in vuurwerkfabriek Binnen twee jaar bemande satelliet Parlement van Arkansas De Gaulle in Algerië HAMMARSKJOELD IN AMMAN FIJNGEVOELIG ,:lk, een Geen |:enuwen Irgie id er zeil SWIW <ZK) K 202 98e JAARGANG No. 22845 üitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. 't Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 18. Tei 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voer God. Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat DONDERDAG 28 AUG. 1958 Abonnementsprijs T V-Per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden cp aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 De communistische knstarlillerie heeft woensdag, voor de vijfde opeenvolgende dag, het nationalistische eiland Quemoy beschoten. Er werden circa 8.000 grana ten op het eiland afgevuurd. Voorts namen de communis tische kanonnen het kleine eilandje Tatan, circa 6 km van Amoy, gedurende meer dan een uur onder schot. Het is niet bekend of de nationalisten het vuur beantwoord hebben. De nationalistische autoriteiten op Formosa vrezen nu als inleiding van een aanval op Quemoy een aanval op de eilanden Tatan en Erhtang, die de nationalistische bevoorradingsweg tus sen Formosa en Quemoy beheersen. Er zijn ook communistische vlootbevvegingen waargenomen. Een van de medewerkers van pre sident Tsjiang Kai Sjek verklaarde woensdag, dat de communistische bom. bardementen „zeer waarschijnlijk" een oorlog inluiden. Hij drong er bij de bevolking van Formosa op aan om rustig te blijven „terwijl het oorlogs gordijn wordt opgehaald", In Londen verluidt, dat de Verenig de Staten met Engeland overleg ple gen over de spanning in het gebied van Formosa. Engeland zou niet veel voor dit overleg hebben gevoeld, om dat het de communistische regering van Peking heeft erkend. Functiona rissen wilden woensdag niet zeggen wat het Britse standpunt ten aanzien van Quemoy e. Matsoe is, De Chinese legering heeft gisteren in Londen ge protesteerd tegen schending van het Chinese luchtruim door Britse vlieg tuigen. In Tokio hebben woensdag Ameri kaanse en Japanse militaire leiders besprekingen gevoerd, waarbij de Amerikanen verslag uitbrachten over de toestand lang. de Chinese kust. Uit Manilla wordt gemeld, dat alle vlieg tuigen van de Amerikaanse marine die op de Phiilppijnen gestationeerd zijn bevel hebben gekregen om paraat te zijn. Eisenhower zwijgt De bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten op Formosa, vice-admi- raal Roland Smoot heeft de bevelheb- 1500|<m CHINESE VOLKSREPUBL IEV"* Sjanghai* tiende luchtmacht voor een spoedcon- ferentie in Taipeh ontboden. President Eisenhower gaf woensdag op zijn wekelijkse persconferentie te kennen, dat dc Verenigde Staten hun verantwoordelijkheid ten opzichte van nationalistisch China niet zullen ver zaken, maar hij weigerde zich uit te laten over wat Amerika zal doen in dien de Chinese communisten op Que moy en Matsoe zullen landen. In Engelse handelskringen, die goede contacten in Peking hebben, meent men, dat communistisch-China spoedig met man en macht zal pogen, Quemoy en Matsoe te veroveren. Deze opvatting staat in volstrekte tegenstelling tot wat in toonaangeven de diplomatieke kringen steeds ver nomen kon worden, waar men name lijk volhield, dat er slechts een ze nuwoorlog" mee gevoerd wordt. Volgens de zegslieden in kwestie Door de Officier van Justitie te Den Bosch is een bevel tot arresta tie uitgevaardigd tegen de vertegen woordiger L. uit Oirschot. De heer L„ die destijds de organisator was van het tweelingencongres te Oirschot, zou zich aan oplichting hebben schul dig gemaakt tot een bedrag van ver scheidene duizenden guldens. Ook het tweelingencongres had hem in financiële moeilijkheden gebracht. Hij heeft in staat van faillissement verkeerd, welk faillissement bij ge brek aan baten is opgeheven. In oktober van het vorige jaar is hij plotseling verdwenen en zou intus sen nog op de Expo te Brussel ge werkt hebben en ook in Engeland ge signaleerd zijn. Zijn huidige verblijf plaats is onbekend. Omtrent de aard van de door hem gepleegde oplichtingen kon men ons, hangende het onderzoek nog geen inlichtingen verstrekken. Tot dusver hebben meer dan drie honderd Oosteuropese onderdanen, die tewerk waren gesteld bij ver schillende paviljoens op de ,,Expo", ontslag genomen en een toevlucht gezocht bij instanties op het gebied van de vluchtelingenhulp in België. Onder anderen hebben 103 Zuid- slaven en 23 Polen zich aangemeld. Zij wachten op een gelegenheid om bers van de zevende vloot en de der- politiek asiel te vragen in België. zouden Quemoy en Matsoe een nogal effectieve belemmering vormen voor de havens Amoy en Foetsjou, de twee belangrijkste havens tussen Kanton ui Sjanghai. De „Izwestia", het orgaan der Sov jet-regering, heeft zich nu ook laten horen. Het schrijft, dat de „Ameri kaanse militaire voorbereidingen in het Verre Oosten een ernstige bedrei ging van de vrede vormen". De Westberlijnse filmcritici tonen zich niet geheel gelukkig met Chap- lins „Dictator", die nu in Duitsland vertoond mag worden. Niet om de daarin op Nazi-Duitsland geuite kri tiek, veeleer omdat deze kritiek, in Duitse ogen, te „tam" is. „Der Abend" meent, dat de film niet in de roos schiet. „Men zegt wel, dat een lach kan doden, maar deze film miste het doel." „Nachtdepesche" schrijft: ,,Er zijn enkele welhaast profetische ge dachten in, doch de fantasie bleef verre achter bij de werkelijkheid." „Morgenpost": Chaplins visioen van een concentratiekamp blijft ver verwijderd van de ontzettende werkelijkheid en wat in werkelijk heid brute beulen waren, ziet men in de film als dikke dorpsagenten. i.Der Tag": Hoe ouder deze film wordt, hoe minder grappig hij wordt in Duitse ogen, naarmate de Duitser zich namelijk meer de ver schrikkingen van het Nazisme rea liseert. Van deze welhaast pedago gische, overwegingen afgezien prijst men echter de film als nog beter en grappiger dan „Gold Rush". Alleen... Hitler is zo erg, dat hij zich niet laat weglachen. In november van het vorige jaar worden in een perceel aan de Sorgh- Prinses Maria Pia van Savoye en haar echtgenoot prins Alexander van Joegoslavië tonen met trots hun tweeling aan de journalisten in Florence (Italië), waar het prin selijk paar een korte vakantie doorbrengt. ?5 5? werd ingebroken in een flat aan het Belgisch plein te Dien Haag, waar f 4500 werd buitgemaakt, alsmede ju welen voor een verzekeringswaarde van f 13000,-. Nu hoorde de politie dezer dagen dat er een taxateur werd gevraagd voor enige ten verkoop aan te bieden ringen. Een rechercheur, deskundige op het taxatiegebied van ringen, gaf zich op als schatter. De vorige week zouden de ringen geschat moeten ONDER een regen van confetti en ser pentines heeft de bemanning van de Amerikaanse duikboot „Nautilus" woensdag een ware triomftocht over Broadway gemaakt. ROTTERDAM zal inderdaad de kunst verzameling van Beuningen aankopen. De raad heeft hiertoe besloten. Het museum-Boymans zal nu museum Boymans-van Beuningen gaan heten. VOLGEND JAAR zal waarschijnlijk een Frans-Nederlandse expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw-Guinea vertrekken. De Neder landse groep zou uit ongeveer 30 ge leerden bestaan. HET HAWAII-DORP op de Expo is in de nacht van dinsdag op woensdag geheel afgebrand. MINISTER LUNS heeft gisteren in zeer vriendelijke sfeer" een onderhóud gehad met de Indonesische zaakgelas tigde in Den Haag, de heer Maramis. Deze laatste vertrekt vrijdag naar Dja karta voor overleg met zijn regering. IN DE VACATURE, ontstaan door het overlijden van mr. H. Willemse (P.v. d.A.) te Rotterdam, is tot lid van de Eerste Kamer benoemd de heer J. Mazure uit Den Haag. KONINGIN Juliana, prins Bernhard en de prinsessen hebben gisteren op de Brusselse wereldtentoonstelling o.a. een bezoek gebracht aan het atomium. Ze werden door een grote menigte toe gejuicht. AFGEVAARDIGDEN van honderddui zend Britse havenarbeiders hebben woensdag de loonsverhoging van ze ven en een halve shilling, die door de werkgevers was aangeboden, aan vaard. MET INGANG van vandaag is het Bel gische officiële disconto verlaagd van °'U tot 3% procent. De atoom-onderzeeboot „Nauti- t Voor de bemanning van de „Nau las", die onder de ijskap van de I tilus" was DIT wel het prettigste Noordpool heeft gevaren, is in de I onderdeel van de verwelkoming, haven van New York aangekomen. I Wat niemand had gedacht heeft zich deze week plotseling vol trokken op de fruitveilingen. De prijzen voor appels zijn flink gaan stijgen. Voor de handap pels, zoals zigeunerin en perzik rode zomerappel, wordt thans precies het dubbele betaald van een week geleden. De aanvoer van handappelen is op het ogenblik niet zo groot en de vraag is sterk toegenomen. Niet alleen voor het binnenland kunnen de kopers grote hoeveelheden gebruiken, maar ook is er vraag voor export naar België. Toen maandag de grens van België na tien dagen weer open ging voor Nederlandse appels en tegelijk bekend werd dat er die dag 11 cent per kg exportheffing betaald moest worden, was de algemene gedachte, dat onder dergelijke omstandigheden de grens evengoed gesloten kon blijven. Toch werden er maandag in Zeeland al ver- Ook de leider van de Russische de legatie naar het ruimtevaartcongres in Amsterdam, prof. Leonid Sedov, ligt nu ziek te bed. Hij heeft een kou gevat, waarschijnlijk tijdens de boot tocht der gedelegeerden van dins dagmiddag. Prof. Sedov heeft lichte koorts en de Russische dokter heeft geconstateerd, dat hij griep heeft. Dr. Wernher von Braun verscheen gisteren voor de eerste maal weer op het congres. Geleund op een stok wandelde hij door de Oudemanhuis- poort en luisterde, zonder aan de dis cussies deel te nemen, naar enkele voordrachten. Von Braun is in ieder geval van plan zaterdagmorgen zijn voordracht over de Explorer te houden. Verwachting van het KNMI tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Vrij warm weer met later wat meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwe- gend matige wind tussen zuid en oost. Vandaag: zon onder 19.37 uur. maan op 18.55 uur. Morgen: zon op 5.45 uur. maan de prijsschommelingen in de buitenwereld. De manden liet hij aan de rand van de heide staan, waar een vriend deze ophaalde en dan het geld ach- om zij" terliet, dat hij ervoor gekregen had. sfznnderine in het wilde famllle, te helpen. Hij liet het huis Dit geld werd trouw de zondag daar- aizonaerwg in net wuae op de boerdenj Van zijn ouders af- op in de armenbus van de dichtst- eidegebied bij Duemmerlo- maken van het geld dat hij in Ame- bijzijnde kerk gestopt. Het enige an- -tn.-j._i3 rika had ffesöaard. Hii hlppf PP f nt d Awn dol rriivi Tfwrnrtd V* v. #-> nV, 4- Bernhard zum Walde - de „kluizenaar van het woud" is dood. De 81- arige, die veertig jaar geleden geboorteland terugkeerde fatnilio bnlnnn TTii li, msen, in Duitsland, ging wo- n. werd dinsdag begraven. enige dat van hem bekend 1 j'"v maan ,s dat hij enige tijd in Cincin- der G.04 uur. J natti als trambestuurder en als boer in de omgeving van die Amerikaanse plaats had gewerkt en toen naar zijn rika had gespaard. Hij bleef er tot dere dat zijn vriend bracht was zo zijn vader was overleden en zonder- de zich vervolgens van de wereld af. Op de eenzame heide leefde hij van wilde ganzen die hij ving en eet bare planten en kruiden die er groei den. Zijn andere bezigheid bestond uit het maken van manden, die hij voor een pfennig verkocht, ongeacht nu en dan een kleine fles whisky de enige behoefte die niet in het wild groeide of te vangen was. Zijn leven had het voordeel dat hij nimmer had gehoord van Adolf Hitler, tot voor enige maanden ge leden. toen een journalist hem ont moette. schillende partijen appelen voor Bel gië gekocht. Omdat maandag het prijspeil van appels over de gehele linie hoger lag, maakte het Produktschap voor Groen ten en Fruit bekend, dat de heffing bij export naar België dinsdag was teruggebracht op 3 cent per kg. Bel gië had ook weinig aanbod van appels van eigen bodem en omdat dit land altijd het goede Nederlandse fruit kan gebruiken, werden er dinsdag op nieuw flinke partijen appels gekocht. Hierop volgde de mededeling, dat er woensdag helemaal geen heffing bij export van appels naar België betaald moest worden. Ongetwijfeld zal dit een vlotte export verder stimuleren. On dertussen blijkt uit deze gang van za ken opnieuw, hoe wisselvallig de han del op België in tuinbouwprodukten is. vlietstraat. Nadat de „taxateur" het perceel was binnengegaan, postten zich zo onopgemerkt mogelijk twee politieauto's in deze straat. Toen de politieman na de ringen geschat te hebben, weer buiten kwam, waar schuwde hij zijn collega's in de auto's dat het hier om ringen ging, die zeker f 12.000 waard waren. Even later verlieten de aanbieder en de aspirantkoper het huis en werden, toen zij met een auto weg wilden rijden, door de politie aangehouden. De aanbieder, de 21-jarige C. B., die reeds 2 jaar gevangenisstraf achter de rug heeft, vertelde dat de ringen van smokkel afkomstig zouden zijn en dat hij deze voor een kennis moest verkopen. Bij huiszoeking trof men echter robijntjes aan, een da mespolshorloge en een ring met ste nen. Inmiddels was vast komen te staan dat de ringen, die B. had aan geboden, afkomstig waren uit de flat aan het Belgische plein. Dat was voldoende.... In een vuurwerkfabriek te Tsjiaji (zuid-Formosa) heeft zich dinsdag een ontploffing voorgedaan, die aan 23 mensen, merendeels jonge meisjes die in de fabriek werkten, het leven heeft gekost. Dertien mensen werden gewond, zeker twaalf worden er nog vermist. De Amerikaanse delegatie op het ruimtevaartcongres in Am sterdam heeft gisteren meege deeld, dat men in staat is binnen twee jaar een bemande satelliet te bouwen, die gedurende enkele dagen in een baan rond de aarde zou kunnen cirkelen. De mens in deze satelliet zou naar de aarde kunnen terugkeren door middel van een speciaal gefabriceerde metalen parachute. Men schat de kosten, aan het fabriceren van een dergelijke kunstmaan verbonden, op „nog geen" 400 miljoen gulden. De kruiser „De Zeven Provin ciën" is woensdagochtend om kwart over zes vlotgekomen zon der particuliere sleepboothulp. Nadat grote hoeveelheden olie en munitie van het schip gelost waren, trokken de marinesleepboten „Or kaan", „Berkel", „IJssel" en „Com- mel", tegen de tijd dat de hoogste waterstand bereikt moest worden, uit alle macht om het schip in be weging te krijgen. Dit gelukte niet. Pas na een half uur, om zes uur bij de hoogste waterstand, kwam er be weging en veertien minuten later gleed ,.De Zeven Provinciën" ach teruit in de richting Marsdiep. De kruiser is daarna de haven van Den Helder binnengevaren. De hele nacht hadden de particuliere sleep boten „Zeeland" en „Simson" in de nabijheid van het schip rondgekruist. De marine behoefde echter van hun krachten geen gebruik te maken. Hoe groot de schade is, die de krui ser heeft opgelopen, kon nog niet worden vastgesteld. Eerst als het schip in dok ligt, zal men zich daar van kunnen vergewissen. De beide huizen van het par lement van Arkansas hebben woensdag met overweldigende meerderheid een door gouver neur Faubus voorgesteld wets ontwerp goedgekeurd, dat hem machtigt de scholen te sluiten, wanneer rassenintegratie wordt afgedwongen. Volgens waarnemers heeft het par lement van Arkansas ongewoon snel gehandeld,om het opperste gerechts hof dat vandaag in Washington de kwestie-Little Rock zal bespreken, voor een voldongen feit te stellen. Het Huis vai. Afgevaardigden van Arkansas nam het wetsontwerp aan met 94 stemmen voor en een tegen; de senaat keurde het niet 33 tegen nul stemmen goed. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower bekendge maakt dat de Amerikaanse regering in een speciale zitting van het opper- gerechtshof een verklaring zal indie nen over de kwestie-Little Rock. De verklaring zal het standpunt weerge ven, zoals hij dat de vorige week tot uitdrukking had gebracht, n.l. dat de landsregering zal ingrijpen indien men gerechtelijke bevelen tot integratie op de scholen opzettelijk negeert. De gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama. James Folsom, heeft op een persconferentie in Montgomery duidelijk laten doorschemeren dat Jimmy Wilson niet ter dood zal wor den gebracht, maar dat hij gratie zal krijgen, Wilson was ter dood veroor deeld, omdat hij een cude vrouw van enkele dollars had beroofd. Generaal De Gaulle is woensdag uit Dakar in Algiers aangekomen, de laatste halteplaats op zijn Afri kaanse tocht, om steun te zoeken voor zijn nieuwe grondwet. Bevreesd voor gewelddadige acties van de op standelingen hebben de Fransen extra veiligheidsmaatregelen getrof fen. Men vermoedt dat de opstande lingen met soortgelijke acties als in het Franse moederland deze week zijn bezoek willen verstoren en hun laatste kaart willen uitspelen om de volksstemming in september te be ïnvloeden. Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de V.N. is woensdag te Amman, de hoofstad van Jordanië, aangeko men, waar hij een begin zal maken met de uitvoering van de vredes missie die hem door de Algemene Vergadering is toevertrouwd. Hij had inmiddels een gesprek met koning Hoessein. In een der buitenwijken van da Libanese hoofdstad Beiroet hebben twee groepen Armenen, waarvan de ene de oppositie steunt en de andere de regering, een vuurgevecht van 24 uur geleverd. Daarbij zijn vier men sen, onder wie een vrouw, gedood. Het graf van de Britse film- icteur Bonar Colleano is dins- iag door souvenirjagers vrij wel geplunderd. Hun doel wa ren de kaartjes van beroemde acteurs die kransen hadden gestuurd, o.m. Sir Laurence Olivier, en Lady Olivier. Toen wijwater op de kist werd gesprenkeld viel de moe der van Bonar Colleano, me vrouw Raby Colleano, flauw. Op dit moment, dat het einde van de plechtgheid betekende, drongen de souvenirjagers naar voren om zich van de kaartjes meester te maken. Slechts één kaartje, beves tigd aan een kleine krans, bleef op het graf achter. De naam was niet vermeld: „Een oude dame, die hem in zijn films graag mocht."

de Stem | 1958 | | pagina 1