FAUBUS WIL SCHOLEN SLUITEN Kruiser „De Zeven Provinciën "bijDen Helder gestrand Vier jaar geëist tegen frauderende directeur Bulldog van Arkansas trotseert Eisenhower Fatale botsing Als rassenintegratie wordt opgelegd: SLEEPBOTEN ZWOEGDEN VERGEEFS Miljoen liters benzine gingen verloren Voortgezet vuur op Quemoy De Gaulle was niet welkom in Senegal Overledene55 verscheen op zijn eigen begrafenis van Drie mislukte pogingen Sovjets Zaak Ammerstol voor de rechtbank REGEN DAGBLAD VOOR ..REFERENDUM" Razzia 's onder Franse Algerijnen Buiten gegooid Vrij zonnig Maanraket Ieder jaar een duurdere auto Liever de vrijheid Yaughan Williams overleden Fransje het nam zo zwaar niet 98e JAARGANG No. 22844 Uitgave N.V. üitg. Mtj. Neerlandl*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A_ Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God» Kontnqin en Vaderland WOENSDAG 27 AUG. 1958 Abonnementsprijs I 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Jelefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 Premier de Gaulle van Frankrijk is gisteren in Dakar aangekomen, de hoofdstad van Senegal. De ontvangst daar was heel wat minder hartelijk dan in de overige Franse gebiedsde len, waar hij de bevolking voor zijn nieuwe grondwet trachtte te winnen. Slechts hier en daar langs de 17 km lange route van het vliegveld naar de stad stonden groepjes mensen. Tussen het zwakke gejuich door klonk telkens de kreet: „Onafhankelijkheid!" Aanhangers van de Progressieve Unie van Senegal verspreidden hon derden pamfletten, waarin onmiddel lijke onafhankelijkheid werd geëist. Langs de weg waren ook borden ge plaatst met: „De Gaulle - ga weg!" De Gaulle hield dinsdagavond een toespraak tot een menigte van hon derdduizend personen, die op het grote plein van Dakar was samen gekomen. Jongelieden poogden door ge schreeuw de woorden van de premier te overstemmen. De Gaulle zette zijn stem uit en verklaarde onder meer: „Zij, die onafhankelijkheiid wensen, behoeven deze slechts te nemen." Gouverneur Faubus van de Amerikaanse staat Arkan sas, die zich een kwalijke reputatie heeft verworven door zijn verzet tegen de rassenintegratie op de scholen, heeft gisteren de Wetgevende Vergadering van zijn staat om speciale bevoegdheden verzocht. Hij wil de scholen van Little Rock sluiten, indien de schoolbesturen gedwongen worden tot het toelaten van negers in de klaslokalen. Faubus verklaarde, dat de maatregel noodzakelijk is om „herhaling van de incidenten van vorig jaar te voorkomen". Eisen hower moest toen parachutisten naar Little Rock sturen, om de niet-hlanke scholieren te beschermen tegen de niet-aflatende pla gerijen van de blanke bevolking. Het kwam toen ook tot vecht partijen in Little Rock. De Wetgevende Vergadering van Arkansas was door Faubus in speciale zitting bijeengeroepen. De brand in het benzinedepot van vallen van terroristen, zijn diezelfde Mourepiane, in Zuid-Frankrijk is nu gedoofd. Bij het blussingswerk zijn geen slachtoffers gevallen. Wel kregen 32 brandweerlieden verwondingen. Aanvankelijk was gemeld, dat 22 spuit gasten waren omgekomen. Twee miljoen liter benzine zijn in Mourepiane verbrand. Ook elders was de schade groot. De voornaamste benzinestations in Frankrijk worden momenteel door sol daten en politie bewaakt. De ontploffingen na de aanslag in Mourepiane zaaiden paniek onder de bevolking van Marseille en maakten een abrupt einde aan de pogingen de vlammenzee meester te worden. Ver scheidene brandspuiten gingen ver loren. Dinsdag in de vroege morgenuren maakte men plannen om te voorkomen dat het vuur het nabijgelegen haven gebied zou bereiken. Men wilde een aarden wal opwerpen. Later werd be richt dat het vuur was gedoofd, doch dat de toestand nog steeds gevaarlijk was. Circa 200 personen, die in de omgeving wonen, zijn geëvacueerd. De terreuractie van de Algerijnse natio nalisten is de grootste die in Frankrijk is gevoerd na het begin van de Alge rijnse opstand in november 1954. De Franse regering heeft nieuwe veiligheidsmaatregelen getroffen. In Parijs, waar maandag vier politieman nen het slachtoffer werden van aan dag nog 85 Algerijnen gearresteerd. Op 20 man na werden zij later weer op vrije voeten gesteld. In Marseille, Toulouse, Narbonne en andere plaat sen, waar de saboteurs hebben toe geslagen, ondernam de politie even eens' grootscheepse" Scties. Het door de gouverneur voorgestelde wetsontwerp voorziet in een volks stemming in die gebieden, waar de scholen gesloten zouden moeten wor den. Binnen dertig dagen zou de be volking moeten beslissen of de school gesloten blijft, dan wel met toelating van de negerscholieren heropent. Het alternatief is zo gesteld, dat de door rassehaat gedreven stemmers bijna vanzelfsprekend het eerste zullen kie zen, waarmee de gouverneur Washing ton dan in een moeilijk parket dreigt te brengen. Intussen is het voor Faubus een tegen valler, dat het hoge gerechtshof zijn reces onderbreekt, teneinde over de integratie op de scholen een uitspraak te doen. Algemeen werd verwacht, dat eerst in oktober deze uitspraak zou EEN BOEKHOUDER-KASSIER uit Nederhorst den Berg, die in de af gelopen maanden een bedrag van 99.500 gulden heeft verduisterd, is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot twee jaar met aftrek. Er was drie jaar tegen hem geëist. ZEVENTIEN mensen zijn maandag avond om het leven gekomen toen twee vliegtuigen tegen elkaar vlogen boven Mexico. Alle slachtoffers waren passagiers. De piloten werden waarschijnlijk verblind door de zon. VIJF KINDEREN in Napels zijn om het leven gekomen bij een ontplof fing in de woning van hun ouders. De ontploffing werd veroorzaakt door een hoeveelheid kruit, dat de vader gebruikte om er vuurwerk van te maken. IN NIEUW-DELHI is een cholera- epidemie uitgebroken als gevolg van gebrek aan water. Vijftien personen hebben reeds het leven verloren. OOK GISTEREN heeft ons konink lijke gezin een aantal paviljoens be zocht op de wereldtentoonstelling in Brussel. De Amerikaanse en Rus sische inzendingen stonden onder meer op het program. ABDALLAH Noerallah, de secretaris van de vereniging van Libanese in dustriëlen, is dinsdag doodgeschoten toen hij het ministerie van Econo mische Plannen verliet. komen, waardoor de schoolbesturen een voorwendsel zouden hebben ge had, de klassen begin september al leen voor blanken open te stellen. In zijn toespraak tot de Wetgevende Vergadering, die door radio en tele visie werd uitgezonden, zei Faubus, dat de federale regering in Washing ton geen integratie op openbare scho len kan afdwingen, omdat er geen duidelijk federaal statuut over deze integratie bestaat. Als het toch be stond, zo betoogde hij. zou het on grondwettelijk zijn, omdat de bevoegd heid voor de controle op de openbare opvoeding door de staten nimmer aan de federale regering is overgedragen. Intussen heeft de districtsrechter in Norfolk (Virginia) uitgemaakt, dat de onderwijscommissie van deze stad de verzoeken van 151 negers, om op „blanke" scholen te worden toegela ten, opnieuw in behandeling moet nemen. Alle verzoeken waren op grond van belachelijke argumenten afgewe zen. De directeur van de school van Little Rock heeft gisteren de journalist Bryce Miller en de fotograaf John Jenkins van United Press International uit zijn bureau gegooid. Virgil Blossom, dat s de naam van de directeur, zei later tegen hen: „Ik trad nogal ruw op en dat spijt mij, maar ik was opgewonden". Miller en Jenkins zagen negers in de wachtkamer van de heer Blossom en gingen daar toen naar binnen, om de directeur te vragen of die negers probeerden op scholen van blanken te komen. De heer Blossom deelde hen mee, dat hij het te druk had om met hen te praten en gaf hen het bevel zijn bu reau te verlaten. Miller en Jenkins gingen toen de wachtkamer binnen en Miller begon een gesprek met een negerin, mevrouw Lloyd Juniel. Op dat ogenblik, aldus Miller, stormde de heer Blossom de wacht-! kamer binnen. Hij stortte zich eerst i op Jenkins. „En hij lichtte mij zo van de grond op", zei deze laatste. Na Jenkins de deur uit te hebben gesmeten, pakte de heer Blossom Mil ler bij het zitvlak van zijn broek en bü de schouders en smeet ook hem naar buiten. Intussen wordt gouverneur Folsom van Alabama overstelpt met verzoe ken, per telefoon, telegrafisch en in brieven, uit nagenoeg alle Amerikaan se staten en ook veel vreemde landen, om het leven te sparen van de 55-ja rige Jimmy Wilson, de neger die ter dood veroordeeld werd voor de dief stal van 1,95 dollar bij een blanke weduwe op leeftijd. In veel brieven is het gestolen bedrag, of het veelvoud ervan, ingesloten. Dinsdagavond was het nog steeds niet gelukt de kruiser „De Zeven Provinciën" vlot te krij gen ,die in de vroege ochtend uren op een strekdam bij Den Helder was vastgelopen. Een aantal sleepboten kreunden en steunden bij hun pogingen, het schip los te wrikken, maar het hielp allemaal niets. De kruiser kwam geen centimeter van zijn plaats. „De Zeven Provinciën" liepen aan de grond als gevolg van een mislukte manoeuvre. Volgens de marinevoorlichtings dienst moet deze stranding aan een technisch defect van het schip ge weten worden. Maandag was de krui- Twee vliegtuigen zijn, na een botsing in de lucht, neergestort op het ziekenhuis van de Canade se vliegbasis bij Grostenquin in oost-Frankrijk. Bij het ongeluk kwamen vijj mensen om het leven en werden tien gewond, waarvan melding in onze editie van gisteren. Op de foto: Een bulldozer baant zich een weg door de puinhopen. (Telefoto). Plechtig trok een begrafenisstoet door de straten van het dorp Marest-Dampcourt, nabij Reims, om de 65-jarige Victor Stevens naar zijn laatste rustplaats te brengen. De stoet bereikte de kerk, waar de uitvaartplechtigheid zou worden gehouden. Doch voor het zover was snelde iemand opge wonden de kerk binnen en de familieleden kregen de schrik van hun leven: Victor Stevens stond, in levenden lijve voor hen. De toedracht der gebeurtenissen, die tot .deze verrassende ontknoping leidde, was als volgt: Verleden week, toen Stevens met vakantie buiten het dorp vertoefde, werd het lijk van een oudere man op de spoorbaan aange troffen. Na de lijkschouwing werd medegedeeld, dat het het stoffelijk over schot van Victor Stevens was. Laatstgenoemde las in zijn vakantieverblijf in de krant, dat hij plotseling het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld, hetgeen voor hem aanleiding was spoorslags naar Marest-Dampcourt te ver trekken, om zijn treurende nabestaanden persoonlijk te vertellen, dat zij hun tranen konden drogen. Verwachting van het K.N.M.l. 2 tot vanavond, opgemaakt dinsdag- 2 5 avond 23.15 uur: Vrjj koud ochtend met plaatse- 2 lijk mist. Overdag vrjj zonnig weer 2 met zwakke tot matige, later af J en toe vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Iets hogere middag- temperaturen. 2 2 Vandaag: zon onder 19.39 uur; 2 maan op 18.29 uur. 2 2 Morgen: zon op 3.43 uur; maan 2 2 onder 4.57 uur. uA:i!rS b"'Chïe" uit diplomatieke kringen in Oost-Berlijn zouden de Russen in augustus drie mislukte po gingen hebben gedaan om een maan raket te lanceren. Deze berichten zijn gebaseerd op ge Hjkluidende uit Moskou, Warschau en Praag. De raketten zouden kort na de start op een geheim gehouden basis in Si berië ontploft zijn. De Russische maanraketten zouden een verbeterde uitvoering zijn van het type waarmee Spoetnik III de ruimte werd inge schoten. De eerste poging zou onder nomen zijn vóór het mislukte schot van de Amerikanen op de maan. De Russische geleerden zouden van mening zijn dat de drie mislukte po gingen niet zonder nut zijn geweest en hun talrijke aanwijzingen hebben gegeven. Midden september zal een vierde poging gedaan worden. Een vooraanstaande Russische raketdes- kundige zou tegen Poolse collega's ge zegd hebben dat deze poging hoogst waarschijnlijk met succes bekroond zal worden. ser voor een normaal oefenprogram ma uitgevaren en buiten het Schul- pengat werd in de flens van de hoofd- stoomleidiing een lek geconstateerd. De commandant kapitein ter zee M. J. Vos, gaf daarop opdracht voor anker te gaan. Dinsdagochtend be sloot hij naar Den Helder terug te keren. Door het lek in de stoomlei- ding was de stuurboordmotor en dus ook de stuurboordschroef uitgeval len. „De Zeven Provinciën", die twee schroeven heeft en als „dubbel- schroever" zeer manoeuvreerbaar is, werd daardoor veel moeilijker te be sturen. Het gevolg was, dat het schip alleen varend op een draaiende bak- boordschroef ter hoogte van het westelijke havenhoofd, in de haven monding, strandde, door het aflo pende getij steeds verder in de glooi ing wegzakte en tenslotte enigszins begon over te hellen. Terstond werd met de zeesleep vaart en bergingsmaatschappij n.v. bureau Wijsmuller te IJmuiden een contract afgesloten om te trachten de gestrande kruiser vlot te brengen. „De Zeven Provinciën", een van de twee lichte kruisers van de Konink lijke Marine, is 185,70 meter lang, 17,25 meter breed en heeft een diep gang van 6.40 meter. Het schip dat een waterverplaatsing van 8500 ton heeft, liep bij het middenschip, ter hoogte van de machinekamer, vast. Tussen half vijf en zes uur dinsdag middag maakten vier sleepboten van de Koninklijke Marine vast op het achterdek van de kruiser. De sleep boten „Simson" en „Zeeland" van bureau Wijsmuller waren inmiddels in de haven van Den Helder voor anker gegaan. Tijdens de pogingen van de sleep boten het schip vlot te krijgen, ston den een vierhonderd koppen van de totaal 700 bemanningsleden op het achterdek aangetreden, teneinde het evenwicht te vergroten. Tijdens het gieren kreeg een honderdtal matro zen de opdracht snel van bakboord naar stuurboord te rennen, om het effect van het wrikken te vergro ten. Doch al deze pogingen waren tevergeefs. In de loop van de avond zijn de marinesleepboten naar de haven van Den Helder teruggekeerd. Inmiddels is het personeel begon nen met het overladen van munitie en het overpompen van olie, in to taal 1000 ton. Berekend werd, dat het schip hierna circa 15 cm hoger zou komen te liggen. Of dit veel ef fect zou sorteren bij de hernieuwde slepingspogingen van hedenochtend, diende te worden afgewacht. „Er is bijna geen gezin in Am merstol, of een lid er van is wel door u getroffen. Eigenlijk was u de spaarbank". Aldus de pre sident van de strafkamer, mr. P. J. C. Schipper, tegen de 60- jarige accountant en directeur van de Ammerstolse spaarbank, D. H. te Ammerstol, die gisteren voor de rechtbank te Rotterdam terecht stond. De officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, eiste tegen hem vier jaar gevangenisstraf met aftrek. H. was verduistering, oplichting en valsheid in geschrifte ten laste ge legd. Alles bij elkaar zou door zijn schuld ongeveer drie ton in gemid deld tien jaar tijd verdwenen zijn, aldus de verklaringen van de politie. Uit het verhoor kwam naar voren, dat alles heel klein begonnen was, nl. met kleine bedragen uit de kas te nemen in 1934, toen hij nog hoofd onderwijzer was en om zijn inkom sten wat te versterken tevens een praktijk als accountant begon. H. was in dat jaar directeur van de Ammerstolse spaarbank gewor den, maar dit werk was voorname lijk ,,pro deo". De verschillende kas sen zou hij toen zijn gaan vermen gen. In 1947 werd hij voor de keuze gesteld of zijn ambt als hoofdonder- wijzer of zijn andere werkzaamheden te laten schieten. Hij koos het eerste. In die tijd zouden de kastekorten nog aan te vullen zijn geweest, aldus de officier. Maar toen hij zijn vaste salaris moest missen, werden de knoeierijen groter. En controle had H. niet. De commissarissen van de Stichting Ammerstolsche Spaarbank zouden niet voor hun taak berekend zijn geweest en dreven geheel op verdachte. Bovendien kon men niet van een ,,bank" in Ammerstol spreken. Ver dachte hield deze in een gesloten huis. Hij was ,,de" financiële des kundige in deze gemeente van dui zend zielen, die voornamelijk bestaat uit arbeiders en kleine middenstan ders, aldus de officier. Onder de ge dupeerde spaarders zijn tragische ge vallen, merkte hij nog op. O.a. van een bedlegerig iemand, a.s. echtpa ren, en een weduwe die volkomen van de nalatenschap van haar man beroofd is. Het waren meest kleine spaarders met een doel voor ogen. De politie had grote moeite wijs te worden uit de deels incomplete, deels gefingeerde boekhouding. De verdachte gaf alles toe. Ook dat hij per jaar zo'n f 43.000 voor zich zelf gebruikte, terwijl zijn bruto in komen gemiddeld twintig mille be droeg. ,,U leefde ver boven uw stand", zei de president. „Ieder jaar kocht u een duurder merk auto en tenslotte leef de u op een vulkaan en om ,,de dag des oordeels" uit te stellen ging u oplichtingen plegen en in de staats loterij spelen." ,,Nezifo" in Den Haag was degene die lont begon te ruiken. „Nu is het spel uitgespeeld" had verdachte toen gezegd, en was zelf naar het hoofdbureau van politie te Rotterdam gegaan met de medede ling „Ik hel) ongeveer een ton ver duisterd." Dat was op 18 februari jl. Dat het veel meer was, zou htf niet geweten hebben. ,,In de cel is mijn cliënt tot het be sef gekomen wat hij eigenlijk alle maal gedaan heeft", aldus de verde diger in zijn pleidooi. ,,En hij is daar zo van geschrokken, dat hij een paar keer een lichte hartaanval gehad heeft." ,,Ik begrijp, dat ik een zware straf verdiend heb", was het laatste woord van H. In de afgelopen 36 uur hebben 24 personen, afkomstig uit landen ach ter het ijzeren gordijn, in Stockholm en omgeving de vrijheid gekozen. Volgens de Stockholmse politie worden achttien passagiers van het Poolse passagiersschip „Mazowsze" vermist. Vijf van hen hebben zich reeds bij de politie gemeld en poli tiek asiel gevraagd. Ook heeft een vrouwelijk lid van de Tsjechoslowaakse ploeg naar de Europese atletiek-kampioenschap- pen, die vorige week in Stockholm werden gehouden, politiek asiel in Zweden gevraagd. Hulpeloos lag de trotse kruiser op de strekdam van de haven te Den, Helder. De Engelse componist Ralph Vaughan Williams is dinsdag op 85- jarige leeftijd in Londen overleden. Vaughan Williams, door velen be schouwd als de grootste Engelse componist van heden, was een zeer produktief componist. Hij schreef zeven symfonieën, enige opera's, en een aantal instrumentale en vocale werken. Jarenlang woonde hij in vrij wal volmaakte afzondering in Dorking, Surrey. In 1953 huwde hij met Ursula Wood. Hij verhuisde toen naar Londen. Een speurtocht naar de achtjarige Fransje Schouten uit Amsterdam, die met zijn ouders logeerde in het kam- peercentrum „Rabbit Hill" nabij Apel. doorn en sinds zondagmiddag vermist werd, is niet zonder succes gebleven. Dinsdagmorgen in alle vroegte zijn politiemannen, boswachters, houtves ters en 180 man van het depot der Koninklijke Marechaussee te Apel doorn de bossen weer ingetrokken. Om kwart over elf troffen enige ma rechaussees het kereltje aan rustig spelend temidden van de bosbessen- struiken. Reeds gisteravond had men afdrukken van kindervoetjes gevon den langs de afrastering van het Kroondomein. Het kind, dat verdwaald bleek te zijn, werd ook in de buurt van het Kroondomein gevonden. Hoe wel het ventje verkleumd en hongerig was, heeft een onderzoek in het Ju- lianaziekenhuis uitgewezen, dat het kind geen schadelijke gevolgen heeft ondervonden van zijn verblijf van bijna twee etmalen in de bossen. En vader en moeder blij! Dinsdagmorgen vroeg begonnen de kanonnen op de kust van communis- tisch-China weer hun dodelijk vuur te braken op de Quemoy-eiianden, die sinds zaterdag bijna ononderbroken aan artillerie-bombardementen bloot staan. De Quemoy-eiianden hebben een be volking van 47.000 zielen en een mili taire bezetting van ongeveer 50.000 man. Volgens het ministerie van defensie in Taipeh zijn sinds zaterdagavond ongeveer 600 personen op de eilanden gedood of gewond. De communisten schoten 96.000 gra naten af op de nationalisten, gerekend van half zeven zaterdagavond tot maandagochtend zes uur. Een grote Engelse verzeke ringsmaatschappij die zich in het bijzonder heeft gespeciali seerd op regenverzekeringen, heeft deze zomer een totaal bedrag van vele honderddui zenden guldens uitgekeerd. Het hoogste bedrag, 40.000 gul den, ging naar een cricket club die zich verzekerd had tegen het wegregenen van een landelijk toernooi. Dit jaar is, naar oen woord voerder meedeelde, 25 pet meer uitgekeerd dan vorig jaar. Het regende gisteren weer in Engeland. Zo langzamer hand raken de Britten ervan overtuigd dat de zomer van 1958 berucht zal blijven als de natste zomer van de eeuw. Een van de boulevardbladen heeft een riante prijs uitge loofd voor de lezer die het op vallendste verhaal inzendt over het onderwerp „hoe de regen mijn vakantie bedierf."

de Stem | 1958 | | pagina 1