Wethouder v. t Westende bij afscheid geridderd Ylissingse feestweek maandag gestart J. Paridaen, zilveren secretaris de gemeente Aardenburg van in Vier fokvee-dage september op komst Opheffing lage drukgebied brengt grote verbetering Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte'sigaret! Mao Mao DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 Gulle woorden van waardering in Middelburgse raad Exportheffing vervangt grenssluiting Zeeuwse comité's reclasseringsdag bijeen Ir. Appelman naar Utrecht Kath. meisjesschool te Goes voor de radio Mooie 3 e plaats voor Eddy de Waal Watervoorziening op Schouwen Veel functies in bedrijfsleven PaeblaD Oostburgs nieuwe r.-k. HBS en MMS in gebruik Faillissement EXAMENS (Van onze redacteur). De Zeeuwse hoofdstedelijke gemeenteraad is maandagmid dag voor de laatste maal in de huidige samenstelling bijeen ge weest en de zitting eindigde met één ridder meer dan waarmee zij begonnen was. Aan 't einde van de vergadering is afscheid genomen van de katholieke wethouder L. J. van 't Westende en de gulle woorden van waardering, die burgemeester mr. Joh. de Widt aan zijn adres richtte, werden letterlijk gekroond met de wens van H.M. de Koningin om de scheidende te begiftigen met het Ridderkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Voor de geridderde zelf was deze onderscheiding een volkomen verras sing, vermoedelijk omdat hij zijn werk in het belang van Mid delburg té vanzelfsprekend is gaan vinden dan dat hij daarvoor een dergelijke koninklijke waardering op haar plaats zou ach ten. De heer Van 't Westende was diep onder de indruk van de eer, die hem te beurt viel. Het leek er in het begin op. dat de burgemeester in zijn afscheidswoor den zijn vertrekkende wethouder ver. gat, maar het bleek, dat dit met een vooropgezette bedoeling was ge beurd. De voorzitter merkte op, dat hij in de zes maanden, die verlopen zijn sinds zijn installatie met veel ge noegen de vergaderingen van de raad heeft voorgezeten en hij prees in het bijzonder de goede harmonie, die in de raad heerst en die voorkomt uit een respect voor eikaars opvattingen. Speciale woorden van afscheid richt te hij tot de heren L. J. Breel (PvdA), die twaalf jaar zitting had in de ge meentelijke volksvertegenwoordiging, de heer P. Meliefste (a.r.) die er met een korte onderbreking ook twaalf jaar deel van heeft uitgemaakt, en de heer J. Jonker, wiens raadslid maatschap van slechts zeer korte duur was. Zich tot de heer Van 't Westende richtend zei mr. De Widt, dat alleen reeds het feit, dat deze reeds bijna even lang wethouder was als raads. lid, iets bijzonder was. Hij prees de opvatting van de wethouder om zijn raadslidmaatschap te beëindigen ter wijl hij nog in de kracht van zijn le ven is, maar hij voegde er aan toe, dat de heer Van 't Westende dan ook wel een bijzonder werkzaam leven gehad heeft en dat hij de portefeuille, waaronder ook de wederopbouw res sorteerde, beheerde in een periode, die moeilijker was dan ooit. Als een der belangrijkste momenten uit de Weer appels naar België De grens van België en Luxem burg is met ingang van maandag 25 augustus weer opengesteld voor de invoer van appelen uit Nederland. Op 15 augustus werd de export van onze appelen naar deze landen ver boden op grond van de marktontwik keling. In tuinderskringen ging toen een golf van protesten op, omdat nog nimmer na de oorlog de grens voor appelen zo vroeg werd gesloten. De grenssluiting heeft nu maar tien da gen geduurd. Dat wil echter niet zeggen dat er nu meer afzetmogelijk heden zijn gekomen. Tegelijk met het bericht dat de grens weer werd open gesteld, werd namelijk ook meege deeld dat er weer dagelijks een ex portheffing betaald moet worden. Deze bedroeg voor de eerste dag elf cent Per kg. Dat wil zeggen dat meer dan een derde van de veiling- prijs van de appels betaald moet worden als exportheffing en dat zal dus wel in zeer ernstige mate een vlotte export belemmeren. Toch wer den maandag ondanks de hoge hef fing op de Zeeuwse veilingen weer appelen voor België gekocht. magistrale periode van de scheidende noemde hij de strijd, die geleverd moest worden voor het herstel van het Middelburgse stadhuis. Dat dit is, zoals het thans is, is te danken aan de heer Van 't Westende, aldus spre ker, want op het kritieke moment, toen er reeds stemmen opgingen om maar een geheel ander stadhuis te bouwen, wist de wethouder de betrok- noeming. kenen in Den Haag er van te overtui. gen. dat het niet alleen om een Mid delburgs, maar om een nationaal mo nument ging. De climax van het afscheid kwam, toen de burgemeester de benoe ming meedeelde van de heer Van 't Westende tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en hem de orde versierselen op de revers spelde. Moch de heer Van 't Westende dan reeds onder de indruk gekomen zijn van de uitgebreide lof, die de voor zitter hem toezwaaide, hij kwam dat zeker van de koninklijke waardering. Hij herinnerde in zijn dankwoord nog eens in het bijzonder aan de mede werking, die hij van tal van zijden ondervond bij het verrichten van zijn arbeid. De heer Meliefste, die vervolgens het woord kreeg, noemde de twaalf jaren van zijn raadslidmaatschap een prachtige priode. De heer Breel wil de zover niet gaan, omdat hij tijdens de vele uren, die hij in de vergader zaal had doorgebracht, wel eens tegen de slaap had moeten vechten. Maar hij had het toch dikwijls interessant gevonden en dankte voor de aange name samenwerking. De heer B. A. Hesselink (WD) sprak de heer Van 't Westende nog eens namens de raad toe en noemde hem het „enfant ché- ri". De wethouder dankte de heer Hesselink en de voorzitter sl»ot de vergadering, waarna ieder nog snel van de gelegenheid gebruik maakte om de nieuwe rjdder van harte per. soonlijk geluk te wensen met zijn be- Ieder jaar worden in Nederland 16.500 voorwaardelijke gevangenis straffen uitgesproken en negentig procent van de voorwaardelijk ver oordeelden brengen het er geduren de hun proeftijd goed af. Al deze mensen blijven dank zij de leiding en de medewerking van de reclasse ring buiten de gevangenismuren en zij blijven gespaard voor de agressi viteit jegens de maatschappij, die het merendeel der gedetineerden ken merkt. Dit zei dr. J. van der Grient, in specteur van het gevangeniswezen, tijdens de provinciale bijeenkomst Zeeland van de plaatselijke comités van uitvoering voor de Nationale Re classeringsdag, die in het Huis van Bewaring te Middelburg werd gehou den Hij sprak over het onderwerp Woord en beeld in de reclassering' De heer C. J. J. Laken, adjunct inspecteur van het Nationaal Bureau voor Reclassering, sprak bij de aan vang een inleidend woord, waarin hij er op wees, dat ook in Zeeland het reclasseringshart" steeds ster ker gaat kloppen. De cijfers van de jaarlijkse collecte wijzen dit uit. In 1954 bijvoorbeeld werd er in deze provincie 6700 opgehaald, vorig jaar was dit al 9300. Hij sprak de hoop uit, dat Zeeland dit jaar de 10.000 zou overschrijden. Ir. Louis Appelman te Den Bosch, tot voor twee jaar rijkscultuurconsu- lent in Zeeland en tevens secretaris van de Herverkavelingscommissie te Goes, is thans benoemd tot in specteur bij de centrale directie van de cultuurtechnische dienst te Utrecht. Zoals wij enkele maanden geleden reeds berichtten, heeft de katholieke meisjesschool alhier de eerste prijs gewonnen in de landelijke wedstrijd voor het brokken-missie-werk. De leerlingen verzamelden voor een waarde van niet minder dan f 450 dank zij ook de medewerking van de ouders, die zich al even enthousiast gedroegen als hun kinderen. De ijverige leerlingen zijn zeer ge feliciteerd en genoten de eer om j.l. zaterdag in de Wigwam-uitzending van de K.R.O. te mogen optreden. Het werd een gevarieerd program, hoofdzakelijk door de scholieren zelf verzorgd. Iedere klas had haar eigen nummertje en bovendien waren er enige solisten. Zeer aardig was het klasse-gesprek dat de leerlingen van „de zevende", onder leiding van zus ter Marie Mercedes hielden. Een van hen had zelf een S.O.S.-bericht sa mengesteld, waarin een paar leerlin gen, die naar elders zijn vertrokken, werd aangeraden zich weer te Goes te vestigen en opnieuw lid te worden van de missieclub der zusterschool. Het aardige was, dat enkele minuten na de uitzending, de eerw. zusters werden opgebeld uit Friesland door de moeder van bedoelde meisjes, die het zeer leuk vond dat de vroegere vriendinnetjes haar dochtertjes niet vergeten waren. Een Bredase drum band verzorgde de muzikale omlijs ting. Toen de opname van dit alles in Schuttershof plaats had, is er ook een goochelaar voor de kinderen opge treden en werden er prijsjes uitge deeld en tractaties, doch dit kwam in de Wigwam-uitzending natuurlijk niet voor. (Advertentie) SCHIPPER J. VAN DER PLAS uil IJmuiden. Wie weet hoe raak u genoten hebt van Hollandse Nieuwe die hü met zijn trawler gevangen heeft. Wethouder van 't Westende op het moment waarop hem de Ridderorde werd opgespeld. Van 95 vertrekkers wist zondag j.l. de Kloosterzandse prof Eddy de Wael de 3e prijs te behalen in een wegwed strijd over 200 km te Lubbeek-St. Bernard. De Belg Roger de Corte werd win naar in 5 uur en 4 minuten en klopte 10 renners in de eindspurt. Als laat ste van het eerste peloton werd Tar- zan van Breenen elfde. De jeugdweek van de Vlissingse Jeugdraad is maandagavond op de Nieuwe Markt feestelijk ingezet met een daverend optreden van de Am. sterdamse jeugdband The New Or leans Seven onder leiding van Hans Roty. Of eigenlijk begonnen de fees telijkheden al eerder: om zeven uur, toen de vlaggengroepen van de zes tien aangesloten jeugdorganisaties on der muzikale begeleiding van het al. tijd weer gereedstaande „Ons Genoe gen" een wandeling door de stad maakten. Burgemeester mr. B. Kolff sprak op het platform in de open lucht de openingswoorden, die hij besloot met de wens, dat de achter het podium opgestelde symbolische zon, waarop de namen van de aangesloten ver enigingen staan, snel mag rijzen tot heil van de jeugd en de gehele Vlis singse samenleving. Na de reeds genoemde rondwande ling door de stad verzamelden de jeugverenigingen, de muziek en de genodigden zich op het terrein voor de vlaggenparade, die werd vooraf, gegaan door het spelen van het Wil helmus door „Ons Genoegen". Het jongste kwartaaloverzicht van de waterleidingmij. Schouwen-Duive- land maakt melding van een belang rijke verbetering van de watervoor ziening in midden-Schouwen. Hier kon de omvang van het gebied met ontoelaatbaar lage druk worden in gekrompen tot Serooskerke en om geving. Volledige opheffing is voor bereid maar hangt af van de werk zaamheden aan de Delingsdijk. Als gevolg van de werkzaamheden voor bedoelde drukverhoging traden in dit gebied aanvankelijk enige sto ringen in de watervoorziening op. Deze periode was echter na enkele weken voorbij. In juni werd begon nen met de uitvoering van het twee de deel van het boerderijenplan voor de herverkaveling. De werkzaamhe den werden onderhands opgedragen aan de aannemer P. de Jonge te Renesse. Ze omvatten tezamen met enige andere werkzaamheden rond 80 km leidingen, verspreid over geheel Schouwen-Duiveland. Na uitvoering van dit gedeelte resten nog enkele boerderijen in het duingebied, als mede een aantal bedrijven dat aan gesloten moet worden op de gepro jecteerde zuidleiding langs Seroos kerke. Het is te hopen, dat met de aanleg van deze leiding spoedig kan worden begonnen, ondanks de beper kende kredietbepalingen. Produktie neemt toe De produktie nam in het tweede kwartaal met 8500 m3 toe t.o.v. 1957. Er werd nu 235.399 m3 water opge pompt tegen 226.899 m3 een jaar te voren. Het energieverbruik nam dienovereenkomstig toe tot 117.060 kwh tegen 115.960 kwh in dezelfde periode van 1957. De maximale opgepompte water- hoeveelheid bereikte op 17 juni we derom een recordhoogte, toen 3610 m3 werd afgeleverd tegen 3494 m3 een jaar tevoren. De aanjaagpomp bij het pompstation moest geregeld draaien, terwijl die in Brouwersha ven in totaal 294 uren werkzaam moest zijn. Zinkers en omleggingen In het kader van het boerderijen plan werd een viertal 30 m lange tileenzinkers uit één stuk gelegd, n.l. in de hoofdwatergangen bij de krui sing met de Schelpweg, de Elkerzee- seweg, de Floris- en de Taayersweg. Ten behoeve van de bouw van de duiker voor de Delingsdijk moest de zinker in de oude Florisweg worden verlegd. Omleggingen, onder gelijktijdige vernieuwing van de oude gietijzeren buizen, vonden plaats langs een ge deelte van de Lageweg in Westen- schouwen en in het oude dorp Ei kerzee. Omlegging vond ook plaats van een leiding langs het Beiersdijk- je nabij Zierikzee. In verband met de drukverhoging moest in Moriaanshoofd een gedeelte van de nog in gebruik zijnde oude en aangetaste transportleiding door plastiek worden vervangen. Er werden 13 breuken e.d. in hoofdleidingen in het tweede kwar taal hersteld. Tweemaal werd van brandkranen gebruik gemaakt voor blussing, te weten voor de Blauwe Keet te Oosterland en voor het op slagterrein van de heer Groenleer te Zierikzee. Er werden 31 nieuwe aansluitingen tot stand gebracht, waaronder 6 stuks in de duingemeen- I ten en 14 stuks weiland-aansluitin gen. Op 1 september aanstaande viert de gemeentesecretaris van Aardenburg J. M. Paridaen zijn zilveren jubileum als ambtenaar in gemeentedienst. Secretaris Paridaen ving zijn ambtelijke loopbaan aan op 1 september 1933 in de tijd toen volontairen nog de mode was en men eerst een hele tijd als zodanig werkzaam moest zijn geweest voordat men er in kon slagen als ambtenaar te worden benoemd. H\j kwam eerst op de gemeentesecretarie in Aardenburg, doch toen in Sint-Kruis, zijn geboorteplaats, een volontair kon worden geplaatst, ging hij per 1 december 1935 naar de secretarie te Sint-Kruis. Daar werd hü later tot ambtenaar ter secretarie benoemd, in die qjd op een klein salaris. ren, bestuurslid van de gewestelüke afdeling van het Instituut voor Be stuurswetenschappen, van de afdeling west-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandse Rode Kruis en van de gewestelijke afdeling van de Stich ting 1940-1945. Als jong secretaris had hij het in de oorlogsjaren niet altijd even ge makkelijk, vooral ook niet omdat hij zijn steun verleende aan de verzets beweging en zodoende door de Duit- Nadat de secretaris van Sint-Kruis J. J. van der Hooft met pensioen was gegaan, werd hij door de raad met algemene stemmen tot ge meentesecretaris van Sint-Kruis be noemd. Hij was toen een der jongste secretarissen in den lande. Later, op 1 april 1941 werden de gemeenten Aardenburg, Eede en Sint-Kruis bij beschikking van de Secretaris-Gene raal van Binnenlandse Zaken samen gevoegd en werd hij als gemeente secretaris van Aardenburg aange wezen. In zijn 25-jarige ambtelijke loop baan heeft J. M. Paridaen, speciaal als secretaris zich doen kennen als iemand die een ruime opvatting heeft van de gemeentelijke belangen. In een plattelandsgemeente komt het dikwijls voor, dat een gemeente ambtenaar voor allerlei functies wordt geroepen en op hem werd dan ook nooit tevergeefs een beroep ge daan. Dit bewijzen wel de vele be stuursfuncties welke hij bekleedt. Zo is hij voorzitter van de, plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenver keer, voorzitter van het Comité Rij toer Bejaarden, bestuurslid van de Sint-Vincentiusvereniging, van het Bach-comité dat de jaarlijkse uitvoe ring van de Mattheus-Passion orga niseert, secretaris van de K.V.P.- afdeling Aardenburg, en ontvanger griffier van de Kleine Boompolder. Omdat hij zelf een enthousiast sportman is. was het vanzelfspre kend. dat hij ook de sport in grote mate een goed hart toedroeg. Ook hier bekleedt hij diverse functies, o.m. voorzitter van het wielercomité Aardenburg, voorzitter van de ten nisclub S.J.E.F. die mede door zijn initiatief werd opgericht, en districts bestuurslid van de Kon. Nederlandse Lawn Tennis Bond, terwijl hij vroe ger ook bestuurslid van de voetbal vereniging Aardenburg was. Ook in de streek is secretaris Pa ridaen geen onbekende, en heeft hü meerdere functies. Hij is o.m. se cretaris van de Vereniging van Bur gemeesters, Secretarissen en Ont vangers in west-Zeeuwsch-Vlaande- sers werd gewantrouwd. Dit bleek ook hieruit, dat hij door de Duitse Sicherheitspolizei op de lijst van per sonen was geplaatst die wanneer er in Aardenburg iets tegen de Duit sers zou gebeuren, zouden worden opgehaald en naar een concentratie kamp gebracht. Bijzonder moeilijke dagen maakte hij door toen in 1944 zijn vader en vier broers naar het concentratiekamp gebracht. Bijzon der moeilijke dagen maakte hij door toen in 1944 zijn vader en vier broers naar het concentratiekamp Amers foort werden overgebracht. Gelukkig voor hem is dit alles goed afgelopen. Wanneer er festiviteiten zijn zoals de jaarlijkse Kikkerrit, het onlangs in Aardeuburg gehouden internatio nale jeugdfestival, de vorig jaar ge houden taptoe door het Muziekkorps der Kon. Landmacht e.a. dan kan men er zeker van zijn, dat secreta ris Paridaen daaraan zijn medewer king heeft verleend. Gezien zijn veelzijdige werkzaam heid, zal het hem bij zijn jubileum niet aan belangstelling ontbreken. Secretaris J. Paridaen Mauwelijks is het in het Midden- Oosten wat rustiger geworden, of elders dreigt de vlam in de pan te slaan. Mao Tse Toeng, die als communistisch heerser Kroestjev gaat overschaduwen, acht het ogen blik blijkbaar gekomen om in het gebied van Formosa onrust te zaai en en Washington te tarten. Veer tigduizend granaten vielen het af gelopen weekeinde op Quemoy, een van de kleine eilanden, vlak voor de kust van communistisch China. Mao durft nog niet naar Formosa grijpen. Zijn soldaten zouden in dat geval onmiddellijk Amerikanen te genover zich vinden. Indertijd na melijk zijn aan Tsjang Kai Sjek garanties gegeven in deze zin. De regering in Peking wil blijk baar zien, hoever ze kan gaan. Zelfs een invasie op Quemoy of Matsoe zou voor de Amerikanen niet on middellijk een casus belli hoeven te zijn. Aan de andere kant zou het hek wel eens van de dam kunnen gaan, als de uitdaging onbeant woord bleef. Het is een gevaarlijk spel, dat Mao speelt. Men mag ervan over tuigd zijn, dat hij zich hiervan ter dege bewust is. Het machtsvertoon van kanonnen, schepen en vliegtui gen stemt bijna angstwekkend overeen met de houding, die de Chinese dictator tijdens zijn onder houd met Kroestjev aan de dag heeft gelegd. Uitdagen. Onverzoen lijkheid. Geen gesprek aan de top. Wanneer zal Mao zich sterk ge noeg voelen, om Amerika niet al leen uit te dagen, maar het ook ultimatieve eisen voor te leggen Miljoenen en nog eens miljoenen Chinezen, die tot evenzoveel robots worden gemaakt, bouwen aan een macht, die zelfs Kroestjev doet in binden. De voorzitter van de Vlissingse Jeugdraad, de heer C. S. Luitwieler, nodigde daarna de burgemeester uit tot het houden van zijn openingstoe spraak. De heer. Kolff begon met op te merken, dat velen er over klagen, dat de jeugd tegenwoordig zo weinig belangstelling aan de dag legt voor het verenigingsleven. En dat men zich afvraagt of de jongeren nog met geestdrift te bezielen zijn. Hij noemde deze klachten niet nieuw, de ouderen hebben altijd wel dingen anders gewenst. Vlissingen kan echter moed scheppen uit het be staan van vele jeugdorganisaties, die hier alle bijeen waren en waar voor eenieder wel iets bij was. Mr. Kolff meende, dat de belangstelling van de jeugd heus nog wel te wekken is, maar dat de jeugd de gelegenheid moet krijgen belangstelling te tonen. Samenwerking oordeelde hij daartoe nodig, zoals ook geschiedt in de Vlis singse Jeugdraad als overkoepelend lichaam. Leiders Alle verenigingen hebben één ge meenschappelijk belang goede jeugd leiders, en die zijn moeilijk te krügen. Verheugend noemde spreker daarom de jeugdleiderscursus die de Vlis singse jeugdraad organiseert. Om aan het werk van de Jeugdraad meer bekendheid te geven werd deze jeugd week georganiseerd. Mr. Kolff be sloot zijn toespraak met de eerder aangehaalde wens. Het optreden van het orkest ge. schiedde in een grote tent, waar voor de genodigden, o.w. ook de drie wet houders, de heren M. A. van Pope- ring, W. Poppe en J. Post, de gede puteerde M. J. van Poelje, de direc teur van de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, mr. J. F. Hornstra, een aantal stoelen was gereserveerd. Hoewel een tent niet bepaald de akoestische eigenschappen heeft, die ideaal zijn voor het optreden van een jazzband, brachten The New Orleans Seven een uitgezocht programma, dat uitstekend uit de verf kwam en dan ook de enthousiaste belangstelling van de Vlissingse jeugd genoot. Nog op een andere manier dan door de granaten op Quemoy, heeft Peking van zich doen horen. De Chinese ambassadeur in Belgra do pleegt vlugschriften te versprei den onder de inwoners van de Zuidslavische hoofdstad, waarin het bewind van Tito wordt aangevallen en zijn „revisionisme" op de korrel genomen wordt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bemoeide er zich mee. Of mijnheer de ambassadeur zijn actie maar wilde stakenTot verba zing van de Zuidslavische autori teiten gaf deze ten antwoord, dat dit nu eenmaal onmogelijk was, want dat de pamfletten deel uit maakten van de campagne, die te ven het „revisionisme" gevoerd diende te worden. Het speet hem ten zeerste Dat „revisionisme" is een prach tig woord. Men kan er iedereen mee verketteren, die niet precies doet, wat Moskou en Peking decre teren. Het Kremlin immers volgt nauwkeurig de lijn van Marx en Lenin. De vraag rijst, wanneer Mao en Kroestjev het oneens zullen worden over een tekst van de communisti sche bijbel. En of dan ook pamflet ten in Moskou verspreid zullen worden. Zo ja. dan zou dit onge twijfeld interessante gevolgen kun nen hebben. Op 2 september, bij de aanvang van het nieuwe schooljaar, wordt de nieuwe katholieke H.B.S. en M.M.S. aan de Nieuwstraat te Oostburg, in gebruik genomen. Dit gebeurt zonder officieel vertoon, omdat de viering van het gereedkomen van het nieuwe schoolgebouw plaats vindt op 1 de cember, het feest van St. Eloy, de patroon van de school. Ieder jaar wordt het Eloyfeest met de nodige luister gevierd door de leerlingen van de school en het krijgt dit jaar. nu de lang verbeide nieuwe school in gebruik genomen wordt, dus wel een Syzonder reliëf. Op het gebied van de fokveekeurin- gen valt er in Zeeland in september weer het een en ander te beleven. Vele Zeeuwse veehouders en fokkers treden dan met hun beste rundvee en kleinvee op enkele tentoonstellingen van regionaal en provinciaal karakter voor het voetlicht. Het aantal inschrijvingen hiervoor is groter dan ooit en gezien de voort schrijding van de veeveredeling ook in onze provincie, zullen er op deze keuringen en shows doelmatige dieren van fraai type worden gepresenteerd. Er worden vier fokdagen gehouden. De eerste is te Middelburg op 4 sep tember op het terrein van de coöpe ratieve veilingsvereniging. De rundvee fokkers van Walcheren verschijnen hier met omstreeks 250 fokrunderen, die in 31 rubrieken zijn ingedeeld, fok- groepen van een bedrijf, afstammelin- gengroepen en produktieklassen inbe grepen. Daarnaast geeft de varkens- fokvereniging Walcheren acte de pré- sence met een 40-tal typische verte genwoordigers van het Nederlandse Landvarkenras. Deze zesde fokveedag voor Walcheren zal een aantrekkelijk beeld geven van hetgeen in een ver jongde fokkerij in een oud gebied mo gelijk is. De Bevelandse rundveefokdag vindt plaats op dinsdag 16 september op de Grote Markt te Goes. Hiervoor zijn 120 fokrunderen (29 rubrieken) ingeschre ven. Deze toondag krijgt een bijzon dere betekenis door de combinatie met een provinciale schapen, en geiten tentoonstelling. Beide de tweede in successie. Men zal op deze tentoon stelling 200 prima schapen van het Texelse ras en 100 mooie geiten uit heel Zeeland kunnen bewonderen. Direct na Goes yolgt op woensdag 17 september te Oostburg op het I.e- delplein de 21ste tentoonstelling van rundvee en kleinvee. Naast een 150- tal van de beste fokrunderen uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen zullen goede in zendingen van vetvee, handelsvee en varkens, schapen en geiten aanwezig zijn. De fokkers in dit gebied hebben een uitstekende oude traditie gevestigd met deze door hun veelzijdigheid zo aantrekkelijke jaarlijkse veetentoon stellingen. Donderdag 25 september is de dag van de rundveefokkers in Schouwen en Duiveland. Hun vierde fokveedag vindt dan te Zierikzee plaats. Men hoeft er niet aan te twijfelen dat dit jonge fokgebied van Zeeland, dat na de overstroming in 1953 een betere basis van kwaliteitsdieren opbouwde, iets goeds zal presteren, dat aller res pect en aandacht verdient. Geëindigd is het faillisement van C.N. Botting, d'Aillystraat 32, te Zie rikzee door het verbindend worden der enige uitdelingslijst. LEERLINGENSTELSEL BERGEN OP ZOOM. Voor het diploma van het gesubsi dieerde leerlingenstelsel slaagden aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom de heren E. L. Bentschap-Knook te St. Maartsendük, C. Burgers uit Tho- len. J. Eerland uit Stavenisse en D. Breemen uit St. Philipsland.

de Stem | 1958 | | pagina 7