„Paradijs der eenden is prachtig en boeiend in Canada Drie hoofdpersonen bij „Zeeland presenteert" KNVB-beker Middelburgs burgemeester toch zijn auto krijgt Kaat Mossel, Jacob Braseman en Pieter Cornelisz KAB-afdelingen trokken ter bedevaart naar Groede Wijziging competitie- program DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 AUGUSTUS 195b Int. zwemwedstrijden te Aardenburg Verf op vleugels schaadt vogels niet Nieuwe zege van Piet Rentmeester Natuurreservaat MARKTEN Ned. atletiekploeg heeft veel geleerd in Stockholm Grote Morvanprijs voor Anquetil RAC (Rijen) won bij ODS (1-2) SPORT IN 'T KORT WATERSTANDEN Drie historische personen zullen zich donderdag a.s. presenteren om de luister van de feestelijkheden te vergroten. Oranjeklant Als eerste noemen wij de onster felijke Kaat -Mossel, bijnaam van Ca- tharina Mulder, de Rotterdamse mosselvrouw. Zij was een vurige Oranjeklant die in de z.g. Patriotten tijd haar zegje durfde te zeggen en bij ieder relletje tegen de ,,Keezen" haantje-de-voorste was. Zij maakte het tenslotte zó bont, dat de Rotter damse vroedschap, die uit Patriotten bestond, haar arresteren liet in 1784. Het proces tegen haar werd een na tionale zaak, ook doordat de bekende dichter-advocaat, mr. Willem Bilder- dijk, haar verdedigde. Zijn welspre kendheid kon Kaat echter niet réd den van enkele jaren gevangenis straf welke ze uitzat in de Gevangen poort te Den Haag. Nadat Oranje weer zegevierde, werd Kaat bevrijd en kreeg zij als „smartegeld" - scha devergoeding 'n som van 3642 gulden en 18 stuivers, wat in onze munt om gerekend meer dan 30.000 gulden is. Een erewacht bracht Kaat naar Rot terdam terug, waar zij onbezorgd van „haar centjes" leefde en de hoge ouderdom van 75 jaar bereikte. Burgemeester Jacob Braseman leefde in de 15e eeuw te Amsterdam. Hij had van jongsaf een grote belangstelling voor de zee en al wat daarmee in ver band stond. Zelf kon hij niet gaan varen in verband met het beheer van zijn landerijen en andere be zittingen. Hij werd toen viskoper en tevens deken van het viskopersgilde. In 1439 werd hij verkozen tot één der vier burgemeesters van Amsterdam. Dit op voordracht van een invloed rijk schepen, die, juist toen hij over een mogelijke kandidatuur van Bra seman liep te peinzen, over eln St. Cornelisvarken struikelde. Het beest schrok op, waardoor de om zijn nek hangende bel luid tingelde. Waar zil veren bellen tot de versierselen der burgemeesters behoorden, vatte de schepen dit als een vingerwijzing op en zette, dank zij zijn grote invloed, de kandidatuur in een benoeming om. Braseman werd speciaal belast met de zorg voor de vloot, daar Am sterdam o.m. met de Hanzesteden in oorlog was. Deze vloot kostte ech ter veel geld. Daarover ontstond wrijving en onenigheid en het vol gend jaar werd Jacob Braseman dan ook niet herkozen. Daarna werd min der geld voor de vloot beschikbaar gesteld, waardoor de gevechtswaarde sterk verminderde, hetgeen uiteraard onmiddellijk in de resultaten tot uiting kwam. Op hoog verzoek ver scheen Jacob Braseman dan ook al spoedig weer in de vergadering der scheepsheren en met uitgebreide vol machten gaat hij daarna aan het werk. Hij weet de vloot zo sterk te maken, dat reeds het volgend jaar de vijand de strijd opgaf en de macht der Hanzesteden grotendeels op Am sterdam overging. Na enige tijd werd Braseman weer tot burgemeester ge kozen. In de nacht van 24 op 25 mei 1452 woedde een vreselijke brand in Am sterdam. Met een vaartuig vluchtte Braseman voor het vuur. Bij een po ging om een drenkeling aan boord te trekken geraakte hij zelf te water en verdronk. Kastelein Pieter Corneliszoon was een ver maard oester- en mosselkenner, die rond 1570 de functie van kastelein in „De drie haringen" uitoefende. „Een kastelein moet er zijn" was toen een algemeen gezegde. En in die dagen niet alleen om te tappen, maar ook om raad te geven. Ieder een bezocht zijn taveerne, zowel marskramer als dominee. Het ver haal gaat, dat de laatste eens ver telde, dat Heyn Mille, één der collec tanten in de kerk, 6 weken niet met het zakje mocht rondgaan omdat hij op een zondag, na de dienst, op oes ters was gaan vissen. Op de vraag van de dominee of hij die straf niet te zwaar vond, zou Pieter Cornelis zoon hebben geantwoord, dat drie weken hem welletjes voorkwam. De dominee zou er toen inderdaad drie weken van hebben gemaakt. In die tijd werden de oesters en mosselen uit het wild in het wilde geoogst. Pieter Corneliszoon schreef daarover: ,,'t Waren zware dagen toen ik, ,De drie haringen" de mijne mocht noemen: oorlog, dreiging, achterdocht. Ik heb meegemaakt, dat schippers die mossels wilden vissen voor Vlaanderen aan handen en voe ten werden gebonden en zo lieten ze hen op hun schepen wegdrijven. We hebben nooit meer iets van de stak kers vernomen.'We hadden een zeke re Jan Block, een felle, die op 27 juli 1572 zijn schip verliet „om een pastoor te vangen". Hij werd zelf gegrepen en gewurgd". In de stuk ken schreef naderhand een klerk: „Twee jaar later kwam daarin ver andering".Dat sloeg evenwel op de kwade tijden niet op de ge wurgde Jan Block in welke geen verandering ten gunste meer moge lijk was. Pieter Cornelisz. is al eerder te Yerseke ten tonele gevoerd. Kaat Mossel en Braseman zijn nieuwe fi guren, die de organisatoren van „Zeeland presenteert" uit de historie opvisten. We zullen met aandacht hun pres taties volgen. In het gemeentelijk zwembad te Aardenburg vonden zwemwedstrij den plaats waaraan werd deelgeno men door twee Brusselse ploegen: Jeunesse Syndicale en Triton Saint Gilloise en de Aardenburgse Zwem- club. Aangezien de Belgen alleen met herenploegen waren opgekomen, tel den voor de wedstrijd Aardenburg- Brussel alleen de wedstrijden der heren mee en zwommen de Aarden burgse dames om persoonlijk kam pioenschap. De wedstrijd, die een spannend verloop had, werd tenslotte met een gering verschil door de Brusselaars gewonnen, nl. 464,4 punten tegen Aardenburg 476.3. De beide Brus selse ploegen speelden een water- polowedstrijd tegen elkaar, waarbij Triton St.-Gilloise zegevierde met 3-4. Een bijzondere strijd vormde de 100 m schoolslag heren die niet voor de wedstrijd meetelde, maar waar in de kampioen van Zeeland J. Sinke uit Vlissingen het opnam tegen 4 Brusselaars. Sinke wist desondanks met ruime voorsprong te winnen in de tijd van 1.27 min., 2e werd Bar- dijn (Triton) 1.38 min. en 3. Majeur (Jeun.) 1.39 min. 4. Marbach (Tri ton) 1.39 min. Na afloop van de wedstrijden reikte burgemeester J. van Dongen die ook de ploegen verwelkomd had de prijzen uit. Hij dankte de bad meester Ph. van de Velde voor de organisatie en de Nederlandse en Belgische spelers voor hun sportieve prestaties. Het is de bedoeling, dat in september de Aardenburgse Zwemclub een tegenbezoek brengt aan Brussel. Het programma voor zondag 31 aug. voor de 3e ronde van de KNVB-beker luidt voor wat betreft district Zuid I als volgt: Gemert VolkelBrabantia Best Vooruit; GW RKSVA-Baardwijk RKDVC; Herpina Gilze-Valkens- waard Veloc; Mulo Blauw Geel 38- Bormeer Oss '20; Mierlo Hout Schijndel-UDI '19 VOAB; Steenber gen RWB-Woenselse Boys TOP; Cluzona RKFC-Roosendaal Veerse Boys; Meto MOC '17-Internos/Don- gen; Zwaluw VFC Rood Wit W.- Men had mij gezegd, dat ik in het Delta Moeras (gelegen in de Canadese provincie Manitoba) uitsluitend biologen zou ont moeten. Toen ik er kwam, was mijn eerste indruk echter, dat mijn vrienden mij verkeerd hadden voorgelicht. Immers, de eer ste twaalf mensen, die ik langs de rand van en in het moeras tegenkwam, waren tekenaars en kunstschilders dus kunstenaars, die er hun specialiteit van maakten om water- en moerasland schappen, alsmede eenden, ganzen en andere watervogels op papier en doek te vereeuwigen. Was dit zo wonderlijk? Reeds na een half uurtje besefte ik, dat die ontmoetingen met kunstenaars helemaal niet verwonderli'u waren. Immers, het Delta Moeras dat zich over een lengte van ruim dertig kilometer langs de oever van het Ma nitoba Meer uitstrekt is een echt landschapsjuweel en een dorado voor water- en moerasvogels. Eenden en ganzen leven er in groten getale. Daarom vonden Canada's natuur vrienden wetenschappelijke werkers en autoriteiten dat moeras een ideale plaats voor de vestiging van een „station" voor research-werk betref- NSV Hero; Vlissingen/Middelburg- I fende het leven der vogels en vooral Goes TSC; Corn Boys Hontenisse-1 dan der water, en moerasvogels Hl 1 Axel/Hulst. Alle levensbehoeften van de zwem- De afdelingen van de K.A.B. in West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de jaarlijkse bedevaart gehouden naar het Mariaoord te Groede. Tot de deelnemers behoorden pas toor J. van Mechelen van Breskens, pater Pisters, bedrijfsaalmoezenier te Sluiskil, kapelaan van Aardenburg B. de Vos, en de nieuwe kapelaan van Oostburg M. Adriaansen. Voor de aanvang van het lof wer den de bedevaartgangers door de pastoor van Groede begroet. Tijdens het lof werd een predikatie gehouden Over slechts vijf van de 21 agenda punten heeft de Middelburgse ge meenteraad maandagmiddag nader van gedachten gewisseld, hoewel de discussies kort gehouden werden on der de uitstekende leiding van burge meester mr. Joh. de Widt. Het waren de belangen van de voorzitter zelf, die het eerste in het geding gebracht werden. B. en w. hadden de raad voorgesteld om die dienstauto van de hand te doen en de burgemeester een autotoelage van f 1000,per jaar toe te kennen voor zijn vervoer bin. nen de gemeente per eigen auto. De heer P. H. Geers (PvdA) merk te hierover op, dat de dienstauto in 1946 was aangeschaft en vrijwel niet meer werd gebruikt. Hij vroeg zich daarom af, of de toelage aan de burgemeester wel verantwoord was. Hij wees er op, dat verscheidene wet houders eveneens in het bezit van eigen auto zijn en dat die dan in de toekomst ook wel eens om een toe lage kunnen komen vragen. Wethou der J. W. Kögeler verdedigde het voorstel met o.m. te zeggen, dat de burgemeester zich in de gemeente snel moet kunnen verplaatsen. Het voorstel ontmoette daarna geen be denkingen meer. Bij de behandeling van het advies op het beroep van de stichting prot. chr. technische school moest de stem bus er aan te pas komen, die met 13 tegen 5 stemmen uitwees, dat de raad zich achter b. en w. schaarde in hun standpunt, dat de opvattingen sinds 5 augustus 1957 niet zijn veranderd en dat de raad dus de stichting en in standhouding van een dergelijke school in Middelburg niet nodig oor deelt. Er werd alleen een kleine re dactionele wijziging aangebracht in het advies, dat de raad aan G.S. zal uitbrengen. De heer A. J. Schot (s.g.) merkte op, dat het doen aanschaffen van een bandrecorder voor de u.l.o.-school aan de Nieuwe Haven consequenties met zich mee zal brengen en zowel de voorzitter als de wethouder van onderwijs stemden hiermee hoofd- m. De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) zei. dat dit instrument wel iswaar niet noodzakelijk maar wel gewenst is. Hij meende daaraan nog te moeten toevoegen, dat de band recorder voor het onderwijs in de Nederlandse taal in deze omgeving een zeer nuttig instrument is, waar- °P voorzitter snedig antwoordde, dat dit wel in alle omgevingen zo is. De school aan de Nieuwe Haven veikree'g de toestemming om een nieuwe kachel aan te schaffen, maar als resultaat van een voorstel van de heer Hesselink, zal het bestuur er op attent gemaakt worden, dat de aan schaffing van een oliekachel voor de school binnen het raam van de al. gemene omschakeling door de raad op prijs gesteld zal worden. De verordening reinigingsrechten werd opnieuw vastgesteld, nadat wethouder van 't Westende de heer Hesselink er van op de hoogte had gsteld, dat in de gemeente Middel burg nog steeds een honderdtal beer- tonnen in gebruik is. De huiseigena ren kunnen niet verplicht worden hun w.c.'s op de riolering te doen aan sluiten, maar men hoopt, dat de hoogte van het reinigingstarief de tonnen er uit zal dwingen. door de bedrijfsaalmoezenier pater Pisters. Deze sprak over de noodza kelijkheid der Mariaverering, ook in de organisatiebeweging. Gedurende het lof en de processie die hierop volgde, werd door de aan wezigen de volkzang meegezongen. Met het Lourdeslied werd deze bede vaart besloten. Na de kerkelijke plechtigheid vergaderden de leden van de K.A.B. in de zaal van de heer Berckmoes. Hier werden de le den toe gesproken door de heren G. Jacobs, diocesaan voorzitter en de districtsbestuurder van de Voorde. Na de toespraak van de heer van de Voorde sprak de heer G. Jacobs. Vier jaar heeft hij in deze streek mogen werken. Hij memoreerde hoe hard het in deze benarde tijden no dig is lid te zijn van onze r.-k. or ganisatie. Spreker zou gaarne zien, dat er in iedere afdeling een Credo Pugnoclub werd opgericht. Dit pro bleem verdient grote aandacht. Tot slot sprak de heer van de Voor de, deze haalde de werkloosheid aan. Als voorbereiding voor het wereld kampioenschap op de weg te Reims, reed Piet Rentmeester zondag een wegwedstrijd voor amateurs te Eek- lo (B.). Ook nu werd Rentmeester van de 30 vertrekkers weer onbedreigd win naar en legde de afstand van 105 km af in 2 uur en 25 minuten. De Axelaars C. van Espen en J. van Hespen werden respectievelijk 7e en 22e. Voor zondag 31 augustus a.s. zijn in de amateursector KNVB-competitie de navolgende wijzigingen bracht: Wmk Psychologische onderzoekingen op eendekuikens behoren tot de werk zaamheden op het station. Vaak verrassende uitkomsten! Deze drie baby-eendjes denken nota bene, dat de journalist hun moeder is en volgen hem op de voet, waar hij ook gaat. en waadvogels zijn namelijk verenigd in het Delta Moeras. Het uitgestrekte meer biedt duikvogéls, zoals futen en koeten, volop gedegenheid om al dui kend hun kostje op te halen. De dras sige graslanden en de rietkragen le veren ganzen en eenden niet alleen voedsel, maar zijn tevens uitstekende broedgebieden. Bovendien wordt er voldaan aan de eerste eis, die alle wilde vogels stellen aan hun domein. Er heerst namelijk rust. Draagbare radio's noch koffergrammofoons ver storen er de stilte, die sereen hangt over het water en het oeverland. De enige menselijke wezens, die de vo gels er zien, zijn kunstenaars, geleer den en studenten. Zij echter boeze men de dieren geen angst in. Zij ma ken hen niet aan het schrikken. Het is merkwaardig, hoe gauw de vogels „begrijpen", of de mens hun al dan niet goed gezind is. van zeer grote afmetingen. De eenden, die zich laten verlokken om de kooi Dinnen te gaan, wor den weliswaar gevangen, maar hun gevangenis is zó natuurlijk, dat men er de dieren kan bestu deren als waren zij in volle vrij heid. Biologen uit vele landen Canada natuurlijk en dan' de Verenigde Sta ten, Europa, Nïeuw-Zeeland, Austra lië 'en Azië trekken naar het Delta Moeras om zich aan hun vogelstu die „in de kooi" te kunnen wijden. Zijn de geleerden uitgestudeerd, dan stelt men de meeste eenden weer in vrijheid en kunnen zij terugkeren naar het „Paradijs der Eenden", zo als men het Delta Moeras wel noemt in Canada. De in het Delta Moeras voorkomen, de eenden behoren voor een groot deel tot de soorten, die ook in Ne derland leven. De meest algemene soort is de gewone wilde eend. Dus wilde - wat de Amsterdammer noemt „drijfsijsies", zoals we die zelfs in het hart der grote steden kunnen ont moeten. Ook andere soorten evenwel, die bij ons voorkomen, zijn in het Delta Moeras verre van zeldzaam. Zo is, bij voorbeeld, de pijlstaarteend, een bij ons zeldzame broedvogel, er een regelmatig waargenomen gast. Van de ganzen is de Canadese Gans welhaast Canada's nationale vogel het opvallendst. Deze uiterst schu we broedvogel heeft het in het Delta Moeras zeer naar zijn zin. Hij laat zich echter niet, zoals de wilde een den, door nieuwsgierigheid verleiden, de eendenkooi binnen te gaan. Toch wilde men hem van nabij gadeslaan. Zo kwam men er toe, draagbare, met schutkleuren beschilderde observatie posten te vervaardigen, die men op de geschiktste plekken in het moeras kan opstellen. Dan kan men, verbor gen in zo'n schuilplaats, naar harte lust fotograferen en -waarnemingen doen. T ellen Zo'n observatiepost is te zwaar om door één mens te worden getranspor teerd, zodat er minstens twee mensen nodig zijn om hem te gewenster plaatse te brengen. Een van de twee blijft dan .ondergedoken" in de ob servatiepost. De andere wandelt, waadt of roeit weg. Beseffen de vo gels, dat zij worden gadegeslagen De op het station werkzame biologen huldigen de opvatting, dat eenden en ganzen niet kunnen tellen. Hebben zij gezien, dat één mens zich verwijderde van de schuilplaats, dan menen de vo gels, dat de beide mensen zijn vertrokken. En dan gedragen zij zich verder „gewoon" en doen zij, alsof er geen menselijke buur man of buurvrouw op hen let. Het is best mogelijk, dat de biolo gen in dit opzicht gelijk hebben. Mijn eigen ervaring was toen ik eens een paar uur in zo'n observatiepost zat weggeborgen evenwel enigszins anders. Vlak in mijn buurt bevond zich een bejaarde gans. De vogel zag mij door het kijkgat in de observatie post. Tellen kon hij misschien niet, maar zien wel degelijk Er lag een tamelijk brede strook open water tus sen het dier én mij. De gans was vol doende knap in het schatten van af standen om te begrijpen, dat ik op een voor hem „veilige afstand" zat. Een aantal der gevangen eenden wordt geringd en krijgt vervolgens een kleürig jasje aan. De onderzoe kers bestrijken namelijk de vleugels met een laagje snel-drogende verf, zodat de dieren, nadat ze in vrijheid zijn gesteld, gemakkelijk te herken nen zijn. Aldus wil men bijzonderhe den trachten te verkrijgen betreffen de hun „leefruimte", hun vlucht, hun trek en andere dingen. Het schijnt wat barbaars, zo'n van nature reeds zo mooie eend op te verven, doch ter geruststelling dient te worden gezegd, dat de verf volmaakt onschadelijk is en de vogels niet in het minst hindert bij het vliegen. Bovendien is zo'n ge kleurd jasje maar een tijdelijke dracht, want bij de eerstvolgende rui gaan de geverfde veren verloren en keert de normale tooi terug. „Bouivwerk' Het belangrijkste „bouwwerk" van het station is een eendenkooi Snel opdrogende verf op de vleu gels maakt herkenning gemakke lijk bij het vliegen en schaadt de vogels niet in het minst. aange- le klasse C: ingelast: Kimbria-Heer en Sportclub Irene-Alliance. Korte tijd maar vertoefde ik in het Canadese „Paradijs der J Eenden". Ik was er graag lan- ger gebleven, want dit natuur- reservaat is stellig zeer de t moeite waard. Ja, ik geloof t zelfs, dat het leven daar voor J mij nóg prettiger en interes- santer was dan voor de zwem- J en waadvogels, hoe prettig zij t in hun „paradijs" ook leven. Kunstnesten Het biologische station Delta Moeras zou niet tot de beste en belangrijkste op aarde worden gerekend, als men er zich ook niet intensief bezig hield met de bestudering van eieren en nesten. Hiertoe trekken de biologen het moeras in. Zij zoeken de nesten op, merken ze, bestuderen de bouw, schouwen de eieren, kortom, zij ver garen tal van belangwekkende bijzon derheden omtrent het huwelijks-, ge- zins- en huiselijk leven van eenden, ganzen en andere vogels. Voorts is men er toe overge gaan om kunstnesten (pre-fabri- cated nests) te maken en die op te stellen op voor de waarneming gunstig gelegen punten. Vooral eenden zijn dol op die confectie- woningen. Volgens sommige waarnemers betrekken zij liever zo'n pre-fa- bricated nest dan een eigen „ho me" te bouwen. Vanzelfsprekend probeert men op het station ook, de psychologie der vogels te bestuderen. Toevallig was ik er getuige van, hoe enige biologen eendekuikens van een dag oud test ten op hun aanhankelijkheid en vat baarheid voor indrukken. Het was een zeer interessante proef, zelfs voor mij, een niet biologisch ge schoold journalist. Het bleek name lijk, dat die baby-eenden er heel won derlijke „gevoelens" op na hielden, want ik stelde met verbazing vast, dat drie hunner mij als „moeder" hadden geannexeerd en mij in de let terlijke zin des woords op de voet volgden, waarheen ik mij ook begaf. Ik liet een foto van het toneeltje ma ken. Pas toen ik die vertoonde, wil; den mijn vrienden in Ottawa (die mij het uitstapje naar het Delta Moeras hadden aanbevolen) mij geloven. En sedertdien noemen sommigen hunner mij spottend de „Eendenmoeder De leider van de Ned. atletiek ploeg, Jo Moerman, vertelde, dat hij nooit ook maar één Neder landse zege in de kampioen schappen 1958 verwacht had. „We kwamen hier in de eerste plaats om te leren en ik geloof dat we veel geleerd hebben, hetgeen van nut zal blijken bij onze voorbereidin gen voor de Olympische Spelen van I960", zeide hij. ,,Onze jongens en meisjes bevonden het zeer nuttig alle sterren in actie te zien en zij hebben huri techniek verbeterd, naarmate de wedstrijden vorderden. Wij hebben generlei revo lutionaire trainingmethodes ontdekt, doch zijn ons meer dan ooit bewust van het belang van een zware trai ning, De basis van alle training is de opbouw van een goed uithoudings vermogen en dat geldt zowel voor de heren als voor de dames", aldus Moerman. „Onze meisjes hebben zich goed ge weerd en sommige van hen houden een goede belofte in", zei de leidster van de damesploeg, mevrouw Fanny Blankers-Koen. „Wanneer we weer thuis zijn, gaan we beginnen met de voorbereiding voor de Olympische Spelen en onze ervaring in Stockholm opgedaan, zal van groot belang zijn. Ik geloof, dat we nog wel wat mogen verwachten, speciaal van onze sprintsters en de vijf kampers. Joke Bij le veld zowel als Hannie Bloemhof moet zeer goed kunnen zijn tegen de Olympische Spelen. Hetzelfde geld voor Dini Ho- bers, die vierde in de vijfkamp werd" De Fransman Anquetil is winnaar geworden van de Grote Prijs van Mor- van. De derde en laatste etappe, een rit over 245 km van Aalst naar Ant werpen, werd gewonnen door de Belg Vrancken. Daarin werd Wim van Est 17e met 6.19.34; 30e Piet van Est 6.19. 45; 33e Piet de Jongh z.t. enTTe Gerrit Voorting z.t. Tot degenen die in de laatste etappe uitvielen behoorden Piet Damen en Stolker. Eindklassement: 1 Anquetil 19.09.12 2 Norbert Kerckhove 10.09.15; 3 Schils 19.09.27; 4 Mathys 19.09.57; 5 Adriaens- sens 19.10.03; 6 Vrancken 19.10.06; 7 De Cabooter 19.10.10: 8 van Looy 19. 11.29; 9 Maurice Meuieman z.t.; 10 v.d. Plaetse 19.11.30; 20 Wim van Est 19 13.17; 32 ex aequo: Piet de Jongh, Ger rit Voorting en Piet van Est, allen 19.14.16. (KNVB-beker). Het Rijense RAC heeft te Dordrecht in de tweede bekerronde met 2-1 van ODS gewonnen, na met rust met 1-0 te hebben achtergestaan. In de tweede helft drukte RAC zijn meerderheid uit in twee doelpunten, het laatste ge scoord in de laatste minuut. ZATERDAGMIDDAG wordt te Kou- dekerke het nieuwe gemeentelijke sportterrein in gebruik genomen en daarmede krijgt de voetbalvereni ging VCK de beschikking over een van de beste accommodaties van alle Zeeuwse voetbalclubs. DE FRANSE motorracer Jacques Drion en zijn Duitse zljjpanrijdster Inge Stoll zijn omgekomen bij de wed strijden om de zondag in Brno ver reden grote prijs van Tsjecho-Slo- wakije. GOES, 25 augustus. Export- en in dustrieveiling: Early Victoria H 70-80 18, H 60-70 15, HII 11, Zigeunerin H 75-85 32, H 65-75 31, HII 23. Manks Codlin H 70-80 24, H 60-70 19,20-19.50, Clapps de Favourite st 65-75 35,30- 35,40, st 55-65 27,40-27,60, H 65-75 33,40- 33,90, H 55-65 26.70-27,10, HII 19.50- 20,30, Precose de Trevoux H 60-70 45, H 55-60 35, H 50-55 28, II 19. Dubb. pr. bonen II 25, bramen 1 en 2 104, afw. 40, bramen (in doosjes) I 128-140, II 91-96, diverse appels val en kroet 3,00-8,50. Gewone veiling: perzikrooe zomerappel H 70-80 31-37, H 60-70-37- 40, HII 23-24, keuken 21-24, fabriek 20, Zigeunerin keuken 24-26, fabriek 18- 20, Manks Codlin keuken 16-18, Ear'v Victoria keuken 14-15, fabriek 8-1Ö, Pree. de Trevoux keuken 28, fabriek 22, Clapps de Favourite keuken 22-26, fabriek 14-21, druiven I 180-190. Czar- pruimen grof 51-53, II 36-44, fabriek 33-41, Washington grof 79. Belle de Louvain I 63-75, grof 61-69. II 52-57, fabriek 47-54, Reine Victoria I 76-85, grof 67-85, II 47, fabriek 36-51, Reine Claude d'Althan I 81-91, grof 94. II 48, fabriek 43. Groenten: per stuk: kropsla All 3-4, bloemkool All 35-48, BI 32-38. Bil 28, afw. 22-37, komkom mers All 14-15 Bil 12-13, Cl 8-9. me loenen 80-10; per kg: tomaten A 21- 32, B 30-31, C 20-27, augurken A 116, B 60-100. C 43, D 10, gr. sav. kool 5-15, rode kool 7-13, andijvie 13-14, dubb. pr. bonen 25-42, stoksnijbonen 28-41, pronkbonen 31-34, stoktros pr. bonen 61-63; per bos: uien 3-5. 's-HERTOGENBOSCH, 25 augus tus. Op de pluimveemarkt van zaterdag werden aangevoerd 26.100 stuks. Prijzen: kippen (witte) van 1.801.85 per kg levend gewicht; kippen (gekleurd) van 1.751.80 per kg levend gewicht; oude hanen van 3—4.25 per stuk; slachtkuikens 1.85 2 per kg levend gewicht; tamme ko nijnen 37.50 per stuk. Groter aan bod van kippen, handel redelijk goed, prijzen gehandhaafd. De handeL in slachtkuikens verliep bij een nor male aanvoer stroef, echter niet goedkoper. Ruimer aanvoer van oude hanen, handel rustig, nauwelijks prijshoudend. Beperkt aanbod van tamme konijnen, handel kalm, prij zen onveranderd. KAPELLE. 25 augustus. Industrie en exportveiling: Bramen, totaal ,v n- bod 12 ton 1 117-119, 2 72; dubb. prinsessenbonen 2 doorgedraaid 25; appelen en peren: perzikrode zomer appel h70-80 38 h60-70 39, h2 23-24; keuken 28-29, fabr. 18; Manks Codlin h70-80 28, h60-70 22, k. 18, fabr. 9.o; Zigeunerin h75-85 31-32, h65-75 34-35, h2 25, k. 27, fabr. 11-12; Codlin Kes wick h70-80 17. h60-70 13, h2 8-10, k 14, fabr. 8; Clapps Favorite st65-75 35 50-35.60 st55-65 27.80-28.60, h65-75 34 -34.30, h55-65 27.30-28.40. h2 20-35- 20.60, k. 22.60-22.70, fabr. 15.30-15.40j Clapps Favorite rijp h65 37, h55-65 29-31, Precose de Trevoux h60-70 49, h55-60 35, h50-55 26, h2 20, fabr 19; Duchesse d'Oldenburg h70-80 40, h60- 70 32, k. 18, h2 21: Melba hl 42. h2 13; Jutteperen hl grof 80-90, hl fijn 57-63, h2 19-46 fabr. 22; Lady Suddely h75- 85 42, h(55-75 39, k. 18: Verpakte an- pelen st75-80 47, st70-75 50. st65-70 43, ras Zigeunerin geplukte kroetappelcn 3,5; geplukte kroetperen 3-6; val handappelen 6-6,5. Gewone aanvoer- veiling pruimen: Czaarpruim 1 47--5, 2 34-39; Reine Victoria 1 76-109. 2 42- 60; Reine Claude d'Ouillins 1 69-73 2 45-51; Belle de Louvain 1 59-80. 2 38- 54; Reine Claude Verte 1 128-135, P. - ne Claude d'Althan 1 87-107. 2 39-41; Boeren witte 1 57-65, 2 39-41; wijnprui men 1 63-78, 2 37; kirkes 1 100; Reine Cl. Conducts 2 44. 1 69; Purple Pher- shore 1 39-41: Jefferson 1 81; gesrh. pruimen 15-47; bramen per doos 1 35- 39, 2 25-30; loganbessen 1 94; moer beien per doos 1 35; perziken Al 29, I 17. 2 13, 3 9. Aardappelveiling 1 5-9; bonken 9-10; groentenveiling: bloem kool 36-41; augurken 1 102: savooie kool 12-14, andijvie 7-12. snijbonen 2 30. stokprinsessenbonen 56, uien 11. to maten 20-31, korten 12, pronkbonen 33. MIDDELBURG, 22 augustus. Aardappelen: bonken 11.50—11.80, groten 711.10. drielingen 5, aanvoer 17.000 kg; fruit: bramen per kg 97, per doos 2652, netmeloenen 2776 ananasmeloenen 4299, suikermeloe nen 6381, perziken perstuk 530, frankenthaler 1 170220, tomaten A 2427, B 2224. C 2022, pruimen: reine cl. d'oulion 69116, czarpruim 42—85, reine Victoria 7099, belle de louvain 51—81, reine cl. verte 115. peren: precose de trevoux huishoud 60 37; 55—60 26—27. 11 30—31, keu ken 2838, fabriek 2127, clapps fa vorite huishoud 6575 40, peren val 1518, appels: perzikrode zomerap pel huishoud 60-65 2635, 65-70 32 37, 70 en op 36. 60-70 43, 80 40. keu ken 2536, fabriek 18, zigeunerin huishoud 6575 2331, 11 21, keuken 2730, fabriek 1418, james greeve huishoud 7580 36, 75 35, early vic toria keuken 22, yellow transparant keuken 30. groenten: andijvie 7 krop sla 35, dubb. prinsessen 2552. ren tegevers 4160, snijbonen 3470, pronksnijbonen 3244, bospeen 17 28, waspeen 721, breekpeen 1214, boskroten 410, kroten per kg 510, uien per kg 612, prei 836, savooie kool 910, witte kool 56, rode kool 515, postelein 416, spinazie 814, bloemkool 4 st. per kist 2044, 6 st. 24—37, 8 st. 15—31, 10 st. 25. kom kommers A 815, B 812, C 89. ROTTERDAM, 25 aug. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1890 stuks, vette koeien en ossen 1137. varkens 753. Vette koeien le kw 33.30, 2e kw. 2.80—2.95, 3e kw. 2.60—2.70, varkens (lev. gew.) le kw. 1.94, 2e kw. 1.92, 3e kw. 1.90. Vette koeien: aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen on veranderd, prima's boven notering, aflopend flauwer; varkens (lev. gew.) aanvoer groter, handel aanvankelijk goed, aflopend traag, prijzen als vo rige week, aflopend lager. TERNEUZEN. 25 augustus. Sla 7,80- 10,40, bloemkool 28-43, afw. 1-17, gr. komkommers 15-17, witte komkom mers 8-9, meloenen 71-78, peen 10-17, kroten 5, uien 1-2, eerstelingen I 7- 11,10, bintjes I 8,80-11,50, andijvie 7-11, stoksnijbonen 25-40. prins, bonen 25- 39, sabo 25-34, pronkbonen 15-19, kro ten 3,5, spitskool 5-6, sav. kool I 11-21, II 9-15, witte kool 4. waspeen 12-29, prei 26-32, tomaten A 20-25, B 27, C 20-21, uien 5-8, Manks Codlin Hl 21-25, HII 16, K 18-20, F 10-13, Zigeunerin K 24-27, F 14-16, Clapps Favourite K 27-32, Belle de Louvain 52-86. Bóeren- witte 66-74, Reine Victoria 50-78, drui ven 2,10 per kg. Konstanz 398 (onv.), Rheinfelden 289 1), Breisach 240 4), Straats burg 325 (—1), Maxau 502 (—6), Mannheim 358 (—3), Mainz 342 (onv.) Bingen 244 (—4), Kaub 270 (—5), Trier 241 (+4), Koblenz 291 (—51, Keulen 287 (+5). Ruhrort 492 (+221, Lobith 1100 (+21), Nijmegen 870 14), Arnhem 887 (+14), Eefde IJs- sel 405 (+4), Deventer 306 (+4). Mon. sin 5567 (+27), Visé 5042 (—23), Bor haren 4022 (—26), Belfeld 1193 (wig), Grave beneden de sluis 490 5).

de Stem | 1958 | | pagina 3