Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Luxe auto reed op vrachtwagen Bouwvakdiploma's voor 53 Zeeuwse jongelui V erkennersleiders Seters voor zesde trekken naar koempoelan Vijf jaar katholieke jongerengemeenschap D] Zeeuwse polderbond staat voor hogere contributie Ka Mi< Dagblad De Stem DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 AUGUSTUS 1958 MIDDELBURG Twee maal afscheid bij gemeentewerken Dekking van tekort Miniatuur Walcheren VLISSINGEN Onderscheiding voor PZEM-jubilaris Viswedstrijd voor de jeugd HULST Vlaamse gasten nemen op de markt afscheid met kampvuur TERNEUZEN Gebouw voor de B.B. Burgerlijke Stand GOES Eerste steenlegging katholieke school De heer Koolwijk met pensioen Bijzondere prijzen WEER FOKVEEDAG TE OOSTBURG Hoogwaterstanden Vrije organisatie van jongeren die met elkaar willen praten AGENDA Vandaag Morgen ?5i mm Tijdens een bijeenkomst in het ge meentehuis zal aanstaande zaterdag morgen om tien uur afscheid geno men worden van de heer B. van der Giezen, opzichter C bij de dienst ge meentewerken, die per 1 september met pensioen gaat. De heer van der Giezen trad op 16 mei 1942 in dienst der gemeente Middelburg. Hij is op zichter voor het bouw- en woning toezicht. Op dezelfde dag is het de beurt van de heer N. C. van Oost, adjunct commies bij gemeentewerken, om de dienst met pensioen te verlaten. De heer van Oost is o.m. haven- en marktmeester. De laatste functie zal hij echter voorlopig blijven vervul len. Hij is bij de gemeente in dienst sinds 1 oktober 1920. B. en w. van Middelburg hebben de raad voor de volgende week te hou den vergadering een voorstel doen toekomen om a. aan de stichting Nieuw Walcheren een krediet in re kening-courant te verstrekken van ten hoogste f 30.000,en b. in het exploitatietekort van de Miniatuur Walcheren een bijdrage te geven van maximaal f 10.000,onder voorwaarde, dat door de Middelburg se middenstands, en horecabedrijven de helft van dit tekort voor hun re kening wordt genomen. In zijn motivering herinnert het college aan het besluit van de stich ting om de exploitatie van de minia tuur dit jaar te beëindigen en het schrijft o.m.: „Gelet op de grote belangstelling, welke Miniatuur Walcheren nu reeds bijna vijf seizoenen heeft gehad, mag men stellen, dat de miniatuur in een behoefte heeft voorzien. Het toerisme van deze tijd vraagt om iets derge lijks. Men komt niet meer naar de stad om alleen oude gebouwen te be. kijken. Er moet een attractie bijko men en deze zal blijvend aanwezig moeten zijn, wil Middelburg zijn plaats als toeristencentrum willen houden. Dit bood Miniatuur Walche ren". Het jaarlijks tekort in de exploitatie ligt tussen de f 3000 en de f 5000 per jaar en gedurende de winter is daar naast rond f 30.000 nodig om het on derhoud te kunnen financieren. Het kapitaal van de stichting is uitgeput. Een voorstel om de helft van de te korten voor rekening van de in de aanhef genoemde bedrijven te doen komen, is door die bedrijven aan vaard. VERKIEZING WETHOUDERS EN COMMISSIELEDEN De raad zal voor de eerste maal in zijn nieuwe samenstelling vergaderen op dinsdag 2 september aanstaande, 's middags om twee uur. Op dat mo ment eindigt dus het mandaat van de thans zitting hebbende leden en de vergadering begint derhalve zon der wethouders. Na de opening van de vergadering worden de eden en geloften afgenomen en als vierde punt vermeldt de agenda de verkie zing van de wethouders. Voor zover bekend hebben de partijen tot dusver nog geen overeenstemming bereikt over de bezetting van de wethou derszetels. Een moeilijkheid hierbij is ook nog de vraag, of Middelburg in de toekomst drie of vier wethou ders zal hebben. Zoals bekend, heeft de heer L. J. van 't Westende zijn functie als zodanig neergelegd en ve len menen, dat nu de wederop bouw van Middelburg voltooid is het thans wel met drie wethouders kan. Een groot deel van de middag zal verder met verkiezingen heen gaan, want voor een twintigtal com missies en besturen moeten leden en afgevaardigden worden gekozen. In de daarop volgende minuten zal ver moedelijk worden beslist over het al of niet voortbestaan van de Minia tuur Walcheren. Er is tenminste een voorstel van b. en w. om te spreken over financiële steunverlening aan de miniatuur. Tenslotte stelt het col lege de raad voor om met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan van 150.000 met een looptijd van 30 jaar tegen een rente van 4 3/4 procent voor de vaste financiering van vol tooide of nog in uitvoering zijnde kapitaalswerken. Maandagmorgen had in de directie, kamer van het FZEM-kantoor aan de Poelendaelesingel te Middelburg een korte plechtigheid plaats. De heer H. Kaashoek te Vlissingen, bankwerker in de mechanische werkplaats van dë PZEM te Vlissingen, was, in verhand met zijn 40-jarig dienstjubileum, met zijn echtgenote uitgenodigd in de di rectiekamer te komen, waar de Com missaris der Koningin in de provin cie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, aanwezig was, die de ver heugende mededeling deed, dat de jubilaris door de Koningin de ere medaille in de orde van Oranje-Nas- sau was toegekend, waarna hij hem 't eremetaal op de borst speldde. Als voorzitter van de raad van bestuur der PZEM wenste de commissaris de hear Kaashoek van harte geluk met zijn onderscheiding en dankte hem in enkele hartelijke woorden voor zijn toewijding aan het bedrijf. De direc teur der PZEM, ir. T. Michielsen, voegde daaraan zijn gelukwensen toe, overhandigde de heer Kaashoek de bij de versierselen behorende draag- medaille, alsmede de gebruikelijke enveloppe bij 40-jarige dienst. Onder het genot van een kopje koffie en een sigaar werden daarna nog ver schillende oude herinneringen opge haald. Op nadrukkelijk verzoek van de jubilaris was aan de huldiging een zeer sober karakter gegeven en had zij niet, zoals te doen gebruikelijk, temidden van het gehele personeel plaats. De Zeeuwse polder- en waterschaps- bond zal dit jaar te Oostburg zijn jaarvergadering houden en wel op zaterdag 13 september. De agenda meldt, dat prof. Hellinga uit Wage- ningen op deze bijeenkomst een cau serie zal houden over „Waterschaps traditie en moderne polder-inrich ting." De traditionele rijtoer gaat ditmaal gepaard met een bezoek aan het Zwin en een officiële ontvangst te Cadzand-haven door het bestuur van „Het vrije van Sluis". In het huishoudelijk deel der agen da komt een voorstel in behandeling om de contributie voor de leden te brengen van 3.50 op 5 en om Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7 Tel. 102. Rayonredacteur: M J. Groen RayonbeheerderL. K M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes. Westsingel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhol Redacteur voor Walcheren:J Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs vooi losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Vooi „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan. zienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp t 1.50 en f 0.40 Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde Dlaatsing teget nalf geld. 4ardenburg De viswedstrijd voor de jeugd door de Aardenburgse hengelclub georga niseerd in de vijver op de Markt, kende groot succes. Van de kinderen tot en met 10 jaar schreven niet min der dan 29 jongens in. Ondanks drei gende regenbuien hielden de jeug dige vissers moedig stand en werden de nodige witvissen en palingen op gehaald. De feestvreugde werd ver hoogd door een flesje limonade en een ijsje, dat de vissertjes, die twee uur lang in touw bleven, door de club werd verstrekt, In totaal werd 5 kilo en 470 gram brasem, voorn en paling gevangen. De prijswinnaars waren: 1 Joh. van Waas met 570 gram, die de medaille van de club kreeg en jeugdkampioen 1958 werd. 2 Bert Charité met 510 gram, 3 Paul van Kerkhove met 370 gram, 4 Theo Roets met 350 gram, 5 Joh. Baert met 320 gram. 6 Harry Verstraete met 320 gram en 7 Leen Daansen met 320 gram. V.V. AARDENBURG VERLOOR V.V. Aardenburg verloor haar tweede oefenwedstrijd in het nieuwe seizoen en zette daa-rmede zijn goede start niet door. Tegen de Belgische club F. C. Melda vut Maldegem werd met 21 verloren. Men nam de zaak echter niet erg treurig op en vierde de verbroedering des avonds in een openluchtbal op het sportpark. Vanavond wordt op de Markt een kampvuur gehouden, waarmee de Vlaamse jonge gasten die in het nu op een eind lopende seizoen in onze stad op kamp waren, het afscheid vieren. De Verkenners werken aan dit kampvuur van hun Vlaamse vrien den mee. Deze week, de laatste, zijn nog drie groepen op kamp, nl. een uit Oost ende, die op het Jagertje huist, een uit Boezingen, die bij de zusters bi vakkeert en een uit Zwevegem, die in het patronaat gelegerd is. De'Moer. schans, waar ook verscheidene groe pen gekampeerd hebben, is intussen ontruimd. Alle groepen waren bijzonder te spreken over Hulst als kampplaats. In totaal zijn er ongeveer 2.000 gas. ten geweest. Dit respectabele aantal werd geboekt in de periode van 15 juli tot eind augustus. Het onder lijnt het succes van het eerste bui tenlandse heem van de KSA en Hulst mag zich gelukkig prijzen'dat het de jonge Vlamingen zo heeft aangetrok ken dat voortaan ieder jaar vele jonge studenten een week van hun zomervakantie hier komen door. brengen. Het afscheidskampvuur dat van avond. als het althans geschikt weer is, gehouden wordt, begint om half negen. Sluis GOEDE CONCERT UITVOERING Zondagavond kon de Sluise bevol king genieten van een concert op de Markt, dat werd gegeven door de Roosendaalse Harmonie „Vlijt en Vol harding". De tijd liet niet toe, dat er lang werd geconcerteerd, maar wat zij ten gehore brachten, was in één woord, goed. Sluiskil HARTVERLAMMING. Gistermorgen om 11.30 uur is de 63- jarige timmerman J. van Wijckhuyzen uit Aardenburg bij zijn werkzaamhe den te Sluiskil door een hartaanval ge troffen en overleden. Het slachtoffer werkte sinds drie weken bij de IGB te Breda aan de nieuwbouw op de cokesfabriek. Toen hij de zaagloods binnenkwam zagen arbeiders hem plotseling in elkaar zakken. Dokter Wegchelaar uit Sluiskil kon slechts de dood constateren. Het bestuur van de r.-k. Meisjes school in Terneuzen heeft het ge meentebestuur verzocht om financië le medewerking te willen verlenen bij de bouw van een vijfde klaslo kaal aan deze school. Het bestuur van de St.-Antonius v.g.l.o-school te Sluiskil heeft geld gevraagd voor de aanschaf van meubilair, wat ook sa menhangt met de uitbreiding van het aantal leerlingen. Beide verzoeken zullen aan de orde komen in de eerstvolgende raadsvergadering die op donderdag 28 augustus zal wor den gehouden. De raad krijgt dan ook te beslis sen over een voorstel van b. en w. om in verband met de voortgaande bebouwing van de Molendijk over te gaan tot beplanting van dit stadsge deelte in D.A.C.W.-verband. Ook zal dan een voorstel worden ingediend tot het stichten van een gebouw voor de dienst Bescherming Bevolking. De materialen van deze dienst zijn thans nog verspreid over meerdere gebouwen en bovendien ontbreekt het aan een behoorlijk oefenlokaal. Daar de vereniging „Het Groene Kruis" plannen heeft tot het stichten van een wijkgebouw aan de van Steenberglaan worden hiervoor gel den gevraagd. Het Wit-Gele Kruis te Sluiskil heeft de gemeente verzocht om zich garant te stellen voor rente en aflossing van een lening die zal worden aangegaan met een soort gelijk doel. Tenslotte vermelden wij nog uit de agenda een voorstel van het college tot benoeming van de heer dr. M. J. G. de Jong tot leraar in vaste dienst aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum en een voorstel tot het verlenen van een verhoogde subsidie aan de classicale commissie voor kerkelijke gezinszorg van de Ned. Herv. Kerk. Geboren: Augustinus, zv. J. de Keijzer - Wieland; Karin, dv. P. Muilwijk - Vonk; Patrick, zv. R. de la Ruelle de Smet; Erminio, zv. E. Picavet Faas; Suzanna, dv. P. Dekker - de Feijter; Leo, zv. D. Fluijt - de Mik; Patricia, dv. G. de Groene - van den Bergen; Marianne, dv. M. van Gaever - Elegeert; Adria- na, dv. G. Timmers - van Iersel; Dirk, zv. R. Dieleman - Dooms; Ju- die, dv. W. Rijckaert - de Nijs; Pier re, zv. H. Overdulve Otjes; Izaak, zv. P. Monteau van 't Veer; Jo hanna, dv. J. Jansen - La Rondellen Morrena, dv. P. de Jaeger - de De cker; Paula, dv. F. Wijnacker - Lo- man. Huw.-Aangiften: J. de Ridder, te Rotterdam, 22 j., en A. Vanhijfte, 18 j.; Chr. de Fouw, te Hoek, 24 j., en C. Hoogstraate, 20 j. Gehuwd: C. Knijff, 23 j., en W. v. dt Velde, te Hoek, 19 j. Overleden: Jacpb de Bree, 77 j„ ongeh.; Simon Buijze, geh. gew. met A.W. Semeijn; Lima Rosalia v. He- cke, 58 j., echtg. van L.E.M. David. 1.50 van de leden te heffen als bijdrage in de uitgave van 't maand blad. De contributieverhoging is nodig, omdat na de totstandkoming van de polderconcentratie waarschijnlijk volgend jaar een wijziging komt in de aan de Unie van waterschap pen te betalen contributie, welke wij ziging voor de Zeeuwse polderbond een nadelig verschil van bijna 900 betekent. Om verdere inkomstenderving te gen te gaan stelt het bestuur verder voor te bepalen dat elk nieuw wa terschap aan contributie het bedrag moet opbrengen, dat door de in dat waterschap gelegen voormalige, als leden bij de bond aangesloten polders of waterschappen tot nu toe verschul digd was. Dientengevolge zal de contributie van de waterschappen Schouwen-Dui- veland, N.-Beveland en Tholen, resp. 790, 538 en 574 bedragen. Sa men is dit 1902, terwijl aan de Unie een contributie verschuldigd is van 675, of ee.. gunstig verschil van f 1277, wat 227 meer is dan thans. (Advertentie) Zaterdagmorgen 30 augustus zal de deken de eerste steen leggen van de in aanbouw zijnde katholieke school voor lager- en voortgezet lager onder wijs in west. Dit wordt dus de laatste officiële handeling van onze deken, die naar men weet 1 september a.s. met eme ritaat gaat. De heer A. M. Koolwijk, alhier, tech nisch hoofdambtenaar bij de P.Z.E.M. in het district Bevelanden-oost gaat wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd met ingang van 1 september de dienst verlaten. Als zijn opvolger is aangewezen de heer J. Vader, thans technisch hoofdambte naar der P.Z.E.M. te Vlissingen. De geschiedenis herhaalt zich.... Ten nadele van een jongeman, een zekere Eversdijk uit Kapelle, is hier zaterdagavond een bromfiets wegge nomen, welke hij bij een café had neergezet, om naar de kermis te gaan. Toen hij 's avonds laat zijn eigendom wilde halen, miste hij het en toog naar de politie, die hem op dat moment ook niet helpen kon. Nasporingen wer den begonnen en maandag kwam het bericht uit Middelburg, dat daar een onbeheerde bromfiets was aangetrof fen, welke de vermiste bleek te zijn. Het eigenaardige van het geval is, dat vorig jaar op de kermiszaterdag van dezelfde jongeman dezelfde bromfiets bij hetzelfde café werd weggenomen. Toen werd het vehikel de andere dag aan de rand van de stad gevonden. 's-Heerenhoek WETH. SPÈLIER BEDANKT ALS RAADSLID Wethouder Spelier zal in de nieuwe raad niet meer terugkeren, hoewel hij onlangs op de lijst der K.V.P. is herkozen. Doordat op de twee vrije lijsten twee kandidaten werden geko zen, die tot de middenstanders gere kend worden, was het evenwicht ten opzichte van het werknemers-ele ment verstoord. Zo men weet is over deze kwestie al in de raadszitting ge sproken. De heer Spelier, die reeds vele jaren wethouder is geweest, heeft nu om het evenwicht te her stellen als raadslid bedankt. In zijn plaats wordt nu de heer L. Traas aangewezen. s-Gravenpolder GEMEENTERAAD De nieuwe gemeenteraad komt dinsdag 2 september bijeen. Op de agenda komen o.a. als pun ten voor de beëdiging van de raads leden, de benoeming van de beide wethouders, de benoeming van een afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde voor de vergaderingen van de N.V. waterleidingmij. „Zuid- Beveland". Voorts wordt voorgesteld een sub sidie te verstrekken van totaal 23 000.- in de restauratiekosten van de Ned. Herv. Kerk. een destructie verordening en een nieuwe verorde ning op de heffing van een straat belasting op de gebouwde eigendom men vast te stellen. Kloetinge GECOMBINEERD CONCERT. Morgenavonc zullen de fanfare korpsen Excelsior en Euterpe uit Hein- kenszand gecombineerd een volkscon cert geven in de muziektent aan de Prinses Irenestraat. De bezetting van ongeveer 55 man zal onder leiding van Ko den Toonder een tiental nummers spelen, waaron der een ouverture van Verdi en Or pheus in de onderwereld, van Offen bach. In de technische school te Middelburg rijn in aanwezigheid van wethouder L. J. van 't Westende, vertegenwoordigers uit de bouwwereld en enkele ouders van 53 geslaagde leerlingen van de stichting Vakopleiding Bouw bedrijf de diploma's uitgereikt. Van de 35 kandidaten, die aan het examen timmeren deelnamen, moesten er twee worden afgewezen; alle 20 metse laars slaagden. Het praktljkwerkstuk voor de timmerlieden bestond uit het maken van een wandschot met vaste ruit voor kleedlokalen op sportvelden en dat voor de metselaars uit het metselen van een eensteensmuur met rollagen, lekdorpels, bogen en een nis, waarin siermetseiwerk moest wor den verricht. In het gehele land timmeren 2700 kandidaten van de stichting onderdelen voor kleedlokalen, die zullen worden overgedragen aan het N.O.C. ter verdeling onder mindervermogende sportverenigingen. Bij de aanvang van de bijeenkomst sprak de heer J. Jobse, voorzitter van de examencommissie, hartelijke welkomstwoorden, waarna de win naars van de bijzondere prijzen wer den bekendgemaakt. In de afdeling timmeren werd de eerste prijs van de stichting gewonnen door de heer J. J. Muller uit Sint-Maartensdijk, de tweede door de heer S. D. Mol uit Baarland en de derde door de heer J. Flipse uit Goes. Enkele andere prijzen waren gewonnen door de he ren C. de Koeijer uit Terneuzen, J. C. W. van Castel uit Souburg en J. I. Hennekeij uit Schoondijke. Bij de metselaars gingen de stichtingsprij- zen respectievelijk naar de heren J. A. Wolf uit Middelburg en J. Won- dergem uit Veere. Hier werden an dere prijzen gewonnen door de heren J. Labruyere uit Biggekerke, J. M. van Baaien uit Goes en A. C. de Ruyser uit Hoofdplaat. De heer van 't Westende wees op het prijzenswaardige werk van de stichting vakopleiding en van de plaatselijke commissies, die nu een ieder in de gelegenheid stellen om de nodige- bekwaamheid op te doen en hij spoorde de jongens aan ook in de toekomst goed hun best te blijven doen, omdat er in de maatschappij alleen plaats zal zijn voor gedegen vaklieden. Een bijzonder woord, richtte de heer J. M. Goedemondt, voorzitter van de commissie Walcheren, tot de weinige aanwezige dames, die hij ten nauwste betrok in het werk van de jongelui, omdat goede ver houdingen thuis een eerste waarborg zijn voor degelijk werk. Woorden uit de praktijk kwamen van de heer A. Buys, die de gezellenorganisaties van de drie bouwvakarbeidersbonden ver tegenwoordigde, en de geslaagden op riep om „samen het vak omhoog te trekken". Namens het leerlingenstel sel Zeeland bood de heer D. van Elsakker gelukwensen en waarde ring aan. De heer J. A. Letzer wekte de jon gens op, hun prestatie in overeen stemming te doen zijn met het ho gere loon, dat zij als gediplomeerden mogen verlangen. Ook hij herinnerde aan de wijzigende conjunctuur, waardoor de verhoudingen op de ar beidsmarkt andere eisen in het ge ding gebracht hebben. Als voorbeeld van hetgeen met hard en goed wer ken te bereiken is, stelde de heer Letzer wethouder van 't Westende, die in z'n tijd als krullenjongen begon en het op de maatschappelijke ladder zeer ver bracht. Nadat de heer Jobse nog een pluim op de hoed van controleur J. Provoost had gestoken en de heer Provoost zelf allen dank had ge bracht voor de medewerking aan de opleiding, werden de overige di ploma's uitgereikt. Behoudens de reeds genoemden werden nog gediplomeerd de heren: (timmeren) J. C. Adriaanse, Sint- Komt men voor een Jamboree in de verkennerswereld om de 4 jaar bijeen, een Koempoelan, dat „Raad der Ouden" betékent, vindt om de 2 jaar plaats. Op 13 en 14 september a.s. wordt deze dan voor de zesde maal na de oorlpg op het Diocesane Buiten centrum Seters te Dorst gehou den. Alle leiders en leidsters van welpen, verkenners en voortrekkers, alsook hun aal moezeniers uit het bisdom ko men daar samen om zich weer eens te bezinnen op het spel van verkennen. Het zijn ditmaal de districten Oos terhout en Gilze die de koempoelan organiseren. Zij hebben aan drie be langrijke dingen gedacht, want, zo menen zij. een koempoelan is goed als hij geestdrift wekt, nieuwe idee- en geeft en.plezierig is. Aan Sinte Clara is een dikke worst beloofd en men is wat het weer betreft zeer optimistisch. De raad der ouden zal deze maal op een geheel „vernieuwd" Seters kamperen. Het nieuwe troephuis zal zelfs worden ingezegend. Dit alles is mogelijk geworden door de opbrengst van de onlangs gehouden loterij. De zusters van het pensionaat in Dongen zorgen als van ouds weer voor het feestdiner. En dat adres is prima. Prima is echter ook de kamp vuurleider Tim Stoop die niet voor niets telkens rond het koempoelan- kampvuur wordt geplaatst. De heer J. W. Hofwijk, redacteur van de Kath. Illustratie, maar vooral ook wereldreiziger en „verkenner" bij de gratie Gods, komt bij hoge uitzondering graag naar zijn oude diocees om te getuigen van wat op hem een onvergetelijke indruk heeft gemaakt. Hij zal zaterdagavond spre ken over „Mariaverschijningen". Zondagvoormiddag vertelt de na tionaal hoofdkwartier-commissaris mr. Jan Rademaker iets over de Rowans, een nieuwe tak in het on langs vernieuwde verkennen. ISieutve ideeën Akela M. Koelemey van de St. Christoforushorde uit Breda, zal to nen wat er voor onvermoede moge lijkheden in de jungle schuilen. Het moet iets aparts zijn, want zo zegt men, de oudste onder de „oude wol ven" kunnen daar nog iets van op steken. Commissaris Matthieu van den Heuvel zal de aanwezigen laten dan sen en zingen, iets wat hem is toe vertrouwd. want hij is geen vreemde in het culturele leven en niet voor niets commissaris voor culturele aangelegenheden op het N.H.K. in Den Haag. Don Bosco uit Roosendaal laat zien wat jongens onder goede leiding kun nen presteren op het gebied van tumbling, judo en vendelzwaaien. Zondagmiddag wordt dan het ver nieuwde troephuis ingezegend en ge opend, waarna dit door allen te be zichtigen is. In de middag treedt Joop Bieck- man nog naar voren en dan meent ment dat men voldoende nieuwe ideeën heeft opgedaan om afscheid van deze koempoelan te nemen tot het volgende jaar op St. Walriek in Overasselt waar dan geen diocesane maar een nationale koempoelan zal zijn en die gewoonlijk door enige dui zenden uit geheel Nederland wordt bezocht. Laurens; J. P. A. Andriesen, Wals oorden; J. v. d. Berge, Goes; H. A. Cevaal, Ritthem; J. Dekker, Goes; J. Dekker, Aagtekerke; A. W. Deur waarder, Wemeldinge; J. D. van Drongelen, Terneuzen; P. J. Hoste, Nieuwvliet; J. Janse, Serooskerke; A. Kleinepier, Zoutelande; P. Maas, Middelburg; R. M. Marin, Stoppel dijk; W. K. Marijs, Middelburg; J. A. Millenaar, Souburg; J. Mussche, Oostburg; Th. van Puyvelde, Lams- waarde; J. A. Roose en J. van Schaik 's-Heer Arenskerke; J. F. A. Snij ders, Middelburg; J. P. Stroo, Arne- muiden; B. P. A. Vaes, Goes; H. C. Verhulst, Oostburg; J. Walhout, Sluiskil; A. Wattel, Middelburg; J. A. Weststrate, Wemeldinge en C. N. de Winter, Ovezande. Metselen: W. Biessebrouck, Hulst; C. J. J. Braam- se, Nieuwdorp; A. Buijze, Hoek; G. A. Goedhart, Vlissingen; W. J. Hel- mendach, Terneuzen; C. P. Herre- bout, Zaamslag; J. A. Hogerheide en J. de Jager, Vlissingen; E. Lambert, Stoppeldijk; F. V. Lammers, Ter neuzen; A. Leenhouts, Arnemuiden; D. J. Letzer, Stavenisse; F. A. Meeu- sen, Terneuzen; P. Sinke, Middel- bur en J. P. Visser, Retranchement. Op de Rijksweg Hulst-Kapelle- brug is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De vrachtwagen van A. J. te Kapellebrug stond links gepar keerd. De heer v. D., afkomstig van Lamswaarde, kwam met zijn luxe auto uit de richting van de Belgi sche grens. Door onbekende oorzaak is hij op de stilstaande vrachtwa gen ingereden. Zijn naast hem zit tende vrouw 'werd met twee ge broken benen en met waarschijn lijk een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. Van D. en zijn zoon met diens vrouw, die eveneens in de aufo za ten, werden ook gewond, maar kon den na verbonden te zijn huiswaarts worden gebracht. De politie stelt een onderzoek in of de vrachtwa gen, die gerst moest ophalen en zich op het veld bevond, al of niet verlicht was. Op woensdag 17 september wordtin Oostburg de traditionele, reeds vele jaren bestaande fokveedag gehouden. Het is een tentoonstelling van fok-, handels- en vetvee, en voorts van var kens en schapen, waarin ook een le vendige handel pleegt te bestaan. De organisatoren zijn druk bezig aan de voorbereidingen, om de fokveedag van dit jaar tot een even groot succes te brengen als vorige jaren. Morgen, woensdag 27 augustus, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hansweert om 1.34 en 13.56 uur; te Terneuzen om 1.05 en 13.27 uur en te Vlissingen om 0.38 en 12.58 uur. De Katholieke Jongeren Gemeen schap in Hulst heeft het programma voor het komende seizoen alweer ge reed en wanneer men het zo In zijn geheel beziet, dan blijkt het een ge trouwe weerspiegeling te zijn van wat de Katholieke Jongerengemeen schap zich tot doel stelt. Het is, nu deze „vereniging" reeds vijf jaar bestaat en werkt, nuttig er even bij stil te staan. We plaatsten het woord „vereniging" opzettelijk tussen aanhalingstekens omdat de Jongerengemeenschap eigenlijk nau welijks die naam voert. Het is een organisatie zonder strakke vormen, waarvan de leden zich ook, als men het strikt verenigings-organisatorisch beziet, geen „leden" kunnen noemen, omdat er, behoudens en ondanks de vaste (en geringe) jaarlijkse bijdra ge, geen sprake is van een statutair vastgelegd verenigingsleven, noch van reglementen waarnaar men werkt. Niettemin, al is er zo weinig offi ciële binding, de Katholieke Jonge rengemeenschap „draait" al vijf jaar en haar leden vormen een vaste groep die en dat is dan de' doel stelling van deze organisatie van jonge katholieke mensen op gere gelde tijden een avond met elkaar praten over de belangrijke dingen, de problemen en de moeilijkheden in het en in hun leven. Zij willen zich met elkaar beraden op hun taak als katholieke jongeren in deze moderne wereld, waarvan zij zelf even hevig deel uitmaken als wie dan ook. Dat zij deel van die wereld willen zijn, blijkt vaak uit de aard der ge- sprekavonden. Er worden vaak, ja praktisch altijd, hoogst actuele kwes ties aangesneden en men is er, uiter aard, niet bang om zo nodig een of ander heilig huisje omver te lopen. De Katholieke Jongerengemeen schap werkt zo al vijf jaar zonder enige subsidie, noch van gemeente, noch van de kerk. Van anderen zou men de handigheid waarmee zulke subsidies moeten worden losgeweekt, best kunnen afkijken, maar men doet er geen poging toe. En daarom, als er ooit iemand een gelegenheid heeft om de Katholieke Jongerengemeen schap in welke vorm dan ook te hel pen, dan doet men een goed en nut tig werk door die gelegenheid te baat te nemen. Programma Het programma van de Jongeren gemeenschap start op 9 september a.s. met een avond waarop Fons Jan sen, gespreksleider van het Militair Vormingscentrum Waalheuvel, over „De jonge mens in een wereld tussen oorlog en vrede" zal spreken. In oktober leidt rector A. van Loon een avond waarop men over het priesterschap van de leek zal praten. In november vertelt pater B. San ders s.v.d. in de vorm van een ge sproken reportage over „De wereld kerk nu" en in december wordt de traditionele dansavond gehouden. Die heeft ook een zeer nuttig doel: die moet n.l. geld opbrengen. In januari houdt pater J. Pisters s.m. een cau serie over de sociaal-economische veranderingen in Z.-Vla anderen, met hun gevolgen op de zielzorg en een maand daarna spreekt de liturgie- specialist pater J. van Kaathoven over „Vernieuwingen in de liturgie?" De rol van de lichamelijkheid (de sport enz.) op het leven van de he dendaagse mens zal het onderwerp van een praatavond in april zijn en in mei besluit men het seizoen met een door drs. Wijers geleide avond met als onderwerp: „De onherken bare Christus". SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Voor jou heb ik gezondigd, 18 j.f met enig voorbehoud. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Peyton Place, dorp der zonde, 18 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De gebrandmerkte van de Veenhoeve, 18 j. MIDDELBURG Schouwburg 8 uur: The bridge on the river Kwal. Electro 7 en 9.15 uur: Haar eerste liefde. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting 9—6 uur: grafisch werk van Picasso. VLISSINGEN Nieuwe Markt 8 uur: Nederlandse Pantomime Stichting. De Ruyterschool 1012 en 25 uur: ten toonstelling tankvaart en scheepsbouw. Aihambra 7 uur: The bridge on the river Kwai. Luxor 8 uur: Bernardine. KOUDEKERKE Westduin 8 uur: strandbal. ZOUTELANDE Middendorp 8 uur: film. DOMBURG Badpaviljoen 8 uur: film. GOES Grand: Paris Holiday, a.l. MIDDELBURG Schouwburg 8 uur: The bridge on the river Kwai, 14 j.; Elec tro 7 en 9.15 uur: Haar eerste liefde; Molenwater: Miniatuur Walcheren; Van Benthem en Jutting 9-6 uur: grafisch werk van Picasso. VLISSINGEN Nieuwe Markt 8 uur: Reinaard de Vos (Poppentheater); De Ruyterschool 10-12 en 2-5 uur: tentoon stelling Tankvaart en scheepsbouw; Aihambra 7 uur: The bridge on the river Kwai, 14 j.; Luxor 8 uur: Ber nardine. DOMBURG Badpaviljoen 7.30-9 uur: kinderbal, daarna dansen. OOSTKAPELLE 7.30 uur: vreugdevuur met muzikale opluistering. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ge vaarlijke liefde. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Peyton Place, Dorp der zonde, 18 j. OOSTBURG Ledei 8 uur: Strijd tegen de Vliegende schotels, 14 j. GOES Grand: Pari# Holiday, a.k Drie zich donJ de luiste! vergroten j Als eerl felijke Ka I tharina 1 I mosselvro I Oranjekla I tijd haar I bij ieder I haantje-d< I het tenslo I damse vri I bestond, 1 I Het proce I tionale za I diehter-ad,l dijk, haarB kendheid I den van H straf welkl poort te M weer zeg« en kreeg devergoedH en 18 stuitf gerekend Een erewil terdam U van „haarT ouderdom r Jacob B|- eeuw te jongsaf eel de zee enl band stonj varen in van zijn zittingen. tevens dekl In 1439 wel vier burgel Dit op voT rijk schept I een mogelf Beman liei Cornelisva I schrok op, hangende veren belli burgemees schepen dj en zette, de kandid| om. Brase met de zo| sterdam c I in oorlog \l ter veel i ■wrijving el gend jaar I ook niet h<l der geld <1 gesteld, wil sterk verrrl onmiddelli; uiting kwal scheen Jail spoedig wl scheepsherl machten n werk. Hij 9 maken, dal de vijand dl der Hanzesl sterdam ovJ Braseman \l kozen. I In de nac I woedde een I sterdam. M I Braseman \l ging om et| te trekken en verdronll

de Stem | 1958 | | pagina 2