ZWAAR BOMBARDEMENT op QUEMOY In afwachting van de „boottrein OP INSTORTEN.... Amerika waarschuwt agressief Peking Engelsen trotseren IJslandse kustwacht Von Braun en Sedov in Amsterdam OM DE SPANNING ER IN TE HOUDEN Dertig ton roomboter zwart over de grens Zeeslag in de Straat van Formosa Explorer V kwam niet in zijn baan SUIKER ZES CENT DUURDER Rijkspolitie te Zundert bracht douane op het spoor DAGBLAD VOOR ZEEL*ND Overvaller van Hongaarse legatie overleden INLEIDING TOT INVASIE Relletjes bij de Ijzer-bedevaart Repatrianten uit Indonesië naar de Y.S. Koel weer Ruim tevaartcongres WOLKBREUK BOVEN DEN HAAG EN DELFT Vergissing van f. 1800 te Vlissingen STRIJDOM OVERLEDEN 98e JAARGANG No. 22842 Oitfave N.V. Uitg. Mtf. Neerland!*. Directeur: E. H. B. Brmder. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P V. M Vercauteren, L. J. V. t Westende. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God. Koninoin e* Vaderland MAANDAG 25 AUG. 1958 Abonnementsprijs 1 Ij— per kwar taal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan- trraag Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage t 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85) Bij contract aanzienlijke reductie Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56 tel 2601 OOSTBURG. Nieuwstra t Het Amerikaanse leger heeft zondag getracht een vijfde Amerikaanse kunstmaan in een baan om de aarde te bren gen, doch de poging is mislukt. Slechts gedurende enkele mi nuten na de start van de „Ver- kenner-5" van de basis te Cape Canaveral zijn radioseinen van de satelliet ontvangen. Daarna heeft men niets meer ge hoord. Niettemin zijn er aanwijzin gen dat alle vier de delen van de Jupiter-C-raket, waarmee de ver kenner werd gelanceerd, goed ge functioneerd hebben. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie heeft ver klaard, dat het mislukken verschei dene oorzaken kan hebben die nog niet bekend zijn. Generaal John Barclay, van het raketinstituut van het leger, achtte het mogelijk dat de instrumenten van de „Verken- ner-5" niet goed hebben gewerkt of dat de satelliét niet op het juiste ogenblik in de goede baan is geko men. De Verkenner-5" werd ver der de ruimte ingeschoten dan de ,,Verkenner-4", omdat men gege vens wilde hebben over een ge heimzinnige gordel van kosmische straling in het gebied dat op 2.000 km boven de aarde begint. De ..Verkenner-5" woog 16.85 kg, iets minder dan zijn voorganger, die op 26 juli gelanceerd is. Hij werd als eerste Amerikaanse kunstmaan in noordoostelijke rich ting afgevuurd, waardoor hti in zijn baan over de Sovjet-Unie zou zijn gekomen. De Hongaarse vluchteling Sandor Nagy (22 jaar), die bij de overval op het gebouw van de Hongaarse legatie te Bern ernstig werd gewond, is za terdag in een ziekenhuis overleden zonder tot bewustzijn te zijn geko men. Hij had twee kogels in het hoofd gekregen. Vliegtuigen en artillerie van rood-China hebben zater dag en zondag het eiland Quemoy, dat voor de Chinese kust ligt en in handen is van de nationalisten, zwaar ge bombardeerd. Zaterdag werden door de beschieting 200 mensen gedood. Niet minder dan 40.000 granaten kwa men op het eiland neer. Gisterenavond kwam het in de Straat van Formosa bovendien lot een treffen tussen oor logsbodems van Tsjang Kai Sjek en communistisch China. l)e zeeslag woedde vannacht nog voort. Minister Dulles heeft Peking zaterdag gewaarschuwd, dat een bezetting van de eilanden Quemoy of Matsoe door Amerika beschouwd zou worden als een „bedreiging van de vrede". Men neemt aan, dat deze waarschuwing wijst op een voornemen van Washington, de militaire garanties die voor Formosa zelf gelden, lot de andere nationalistische eilanden uit te breiden. De waarschuwing van Dulles werd gepubliceerd op het ogenblik dat de communistische kustartillerie Que moy onder vuur nam. Ze was vervat in een brief aan de voorzitter van de Huiscommissie van Buitenlandse Zaken, Morgan. Dulles zei dat de Ver. Staten verontrust" zijn door de versterking der communistische strijdkrachten in het gebied tegen over Quemoy en Matsoe. Hij hoopte en geloofde" dat de communisten de vrede niet zouden verstoren. Een nationalistische militaire woordvoerder op Formosa zei, dat de beschieting van Quemoy mogelijk een inleiding is voor een aanval op het eiland of een afleidingsmanoeuvre in TEGEN BAZARI, de vroegere Syri sche premier, is zaterdag de dood straf geëist, wegens ..samenwerking met vreemde mogendheden". Ook êen voormalige afgevaardigde en een journalist hoorden de doodstraf tegen zich eisen. BIJ WEDDE (Gr.) is gisteren de elf jarige Hendrik Nitters verdronken. Hij was met een vriendje aan het vissen en is daarbij van een brug in het water gevallen. HAMMARSKJOELD zal waarschijn lijk worden uitgenodigd deel te ne men aan een bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der. Arabische Liga, die op zes septem ber te Cairo gehouden wordt. GENERAAL DE GAULLE, die een propaganda-reis door Afrika maakt, heeft een grote menigte toegespro ken m BzaviUe (Frans Equato riaal Afrika). ALS ROTTERDAM inderdaad de kunstcollectie van Beuningen aan koopt 18 miljoen) zal de naam Mu seum Boymans gewijzigd worden in Museum Boymans-van Beuningen. De Raad moet nog beslissen over het voorstel van b. en w. DJAKARTA heeft gisteren weer eens herhaald, dat het ..een vreedzame oplossing van het geschil met Neder land over westelijk Nieuw-Guinea wenst." BEHALVE een Spaanse vissersboot, heeft nu ook een Canadese torpedo- bootjager gemeld, het logboek van de ,,Hugo de Groot" gevonden te hebben. Men weet nu niet meer, waar men aan toe is. KOLONEL Peter Townsend vertrekt morgen uit Brussel voor een tweede wereldreis. Hij zal door een Ameri kaanse cineast vergezeld worden. ROGER MARTIN du Gard, de Fran se schrijver, die in 1937 de Nobelprijs voor letterkunde kreeg, is op 77-ja rige leeftijd overleden. Zondag is de 31e Vlaamse bede vaart naar de IJzer gehouden ter herdenking van de Vlaamse soldaten, die in de eerste wereldoorlog aan dit front zijn gesneuveld. Evenals in vorige jaren is het bij deze herdenking tot incidenten tus sen Vlaamse betogers en gendarmes gekomen. Bij vechtpartijen zijn tien gendarmes gewond. Jonge betogers hebben in de stad Dixmuide ruiten ingegooid en poppen verbrand die Paul Henri Spaak en de Sovjet-pre mier Kroestjev moesten voorstellen. verband met voorbereidingen van een aanval op Matsoe, dat aan het noordelijke uiteinde van de Straat van Formosa ligt. Een uur en een kwartier nadat zon dag het geschut van het vasteland zijn zware bombardement van zater dagavond hervat had, begonnen acht vliegtuigen een beschieting van Que moy en tegelijkertijd begon ten zui den van de eilanden het gevecht tus sen communistische en nationalis tische oorlogsschepen. Het is voor het eerst sinds de communisten in 1955 de eilanden van Tachen veroverden, dat zij vliegtuigen inzetten voor be schietingen. Het type vap de acht vliegtuigen is nog niet vastgesteld. Men neemt aan dat het Russische Migs-17 waren. De nationalistische minister van Buitenlandse Zaken, Hoeang. ver klaarde zondag in Taipeh, dat elke communistische poging om Quemoy en Matsoe te veroveren ,,een uitda ging zal zijn van de vastbeslotenheid der vrije landen om zich tegen agressie te verzetten.". De eilanden, zei hij, zijn door hun ligging voor de kust niet alleen militair, doch ook psychologisch en politiek belangrijk als voorpost van de gehele democra tische wereld. De Amerikaanse senaat heeft za terdag, nadat de republikeinse frac tieleider Knowland de berichten over de beschieting van Quemoy had voorgelezen, een voorstel verworpen om honderd miljoen dollar te bezui nigen op de toewijzing van gelden voor militaire hulp aan het buiten land. Het ziet er naar uit, dat binnen kort ruim 3000 uit Indonesië gere patrieerde Nederlanders naar de Ver. Staten zullen kunnen emigreren. Na een besluit van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden wordt verwacht, dat president Eisenhower nog deze maand een wet zal tekenen, die op ruime schaal gei epatrieerde Nederlanders als immigranten in de V.S. zal toelaten. Na ondertekening zal het mogelijk worden aan 3.136 repatrianten van Nederlandse nationaliteit en aan de tegelijk met hen emigrerende gezins leden immigratievisa te verstrekken. Het geschil om de twaalfmijlszone rond IJsland dreigt te ontaarden in een ,,heet" conflict tussen Britten en IJslanders. Meer dan honderd Brit se treilers zijn naar de wateren rond IJsland onderweg. De schippers zijn vast besloten, binnen de nieuwe twaalfmijlszone te gaan vissen, maar zich te houden aan de oude driemijls- zone. Zoals bekend, heeft IJsland enige tijd geleden zijn territoriale wateren eenzijdig uitgebreid, onder het mo tief, dat door overbevissing de IJs landse economie schade zou lijden. De Engelsen zijn dus vastbesloten, de IJslandse kustwacht te trotseren. Enkele oorlogsschepen varen met de treilers mee. Daartegenover staat, I dat ook IJsland het be enstijf houdt. De kustwacht zou voornemens zijn, met Catalina-vliegboten de zone te bewaken en twee schoten te lossen voor de boog van elke treiler, die binnen de twaalfmijlszone het net uit werpt. Indien dit niet zou helpen, zou een derde schot op de brug worden afgevuurd De gezagvoerders der Britse trei lers hebben opdracht gekregen geen geweld te doen gebruiken bij het trotseren van IJslands aanspraken. Op vele Britse vissersschepen is de stemming echter geladen. Men spreekt over het gebruik van hand spaken, warm water spuitende slan gen en andere verdedigingsmiddelen tegen opvarenden der IJslandse kust wachtvaartuigen, die eventueel zou den pogen aan boord te komen. l Verwachting van het K.N.M.I. J tot maandagavond, opgemaakt iondag 23.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking niet tijdelijk enige regen, later onkete opklaringen, maar ook plaatselijk buien. Matige tot krachtige zuidelijk wind, later J ruimend naar zuidwest. Iets la- J gere middagtemperaturen. J Vandaag: zon onder 19.44 uur, J maan op 17.25 uur. Morgen: zon op 5.40 uur, maan onder 2.43 uur. MMMIMMMIMMIIHIHUHIIIliiiii Engeland heeft in de augustus maand, wat de regenval be treft, ook zijn portie wel gehad. Op vele plaatsen zijn grote overstromingen en het koren staat te rotten op de velden. Ook het treinverkeer had te lijden. De foto laat het „Black- heath-station" in Londen zien, waar men nu over aanlegkaden spreekt, inplaats van over per rons. Met ingang van vandaag wordt de suiker zes cent duurder. De verhoging van de prijs, van 83.55 op 89 per kg, mag door de handel namelijk op zes cent per kg worden afgerond. De prijsverhoging vindt haar oor zaak in de verhoogde garantieprijs voor de oogst 1958 voor de suikerbieten- verbouwers (als gevolg van gestegen produktie. £n verwerkingskosten) en van de gedeeltelijke invoering van loonsverbeteringen voor de landarbei ders (werkclassificatie). Ook artikelen waarin suiker ver werkt is, zullen nu uiteraard duurder worden. De brandweerman W. v. Zon te Waalwijk is in de nacht van vrijdag op zaterdag ernstig gewond geraakt bij het blussen van een brand in een opslagplaats van afvalprodukten te Waalwijk. In een deel van onze oplage van zaterdag hebben we hierover reeds bericht. Bovenstaande foto van de brand is genomen, enkele minuten vóór de gevel van de opslagplaats instortte. Rechts op de foto ziet men brandweerman v. Zon. Aanvankelijk meende men, dat de heer Van Zon er met lichte ver wondingen vrij goed afgekomen was. Later is echter gebleken dat hij* een ernstige heupbreuk heeft opgelopen en brandwonden in de derde graad. Zijn helm, die flinke deuken vertoonde, heeft hem voor nog erger behoed. Enkele mensen, die meehielpen het slachtoffer onder het puin van daan te krijgen, hebben brandwonden aan de handen opgelopen. De brandweer heeft kans gezien het vuur met zes stralen (van de nevelspuit en de autospuit) te bedwingen. De bekendste ruimtevaartdes kundigen van Amerika en Rus land zijn het afgelopen week einde in Amsterdam gearriveerd waar zij zullen deelnemen aan het internationale congres, dat zich met Spoetniks, Explorers en maanraketten zal bezig hou den. Professor Sedov, de leider van de Russische delegatie, en zijn naaste medewerkers waren zaterdag al op Schiphol. De beroemde Rus zal waar schijnlijk drie lezingen houden over de kunstmanen die de Sovjets hebben gelanceerd. Zondag kwam Werner von Braun in Amsterdam aan. De Amerikaanse geleerde werd on middellijk omzwermd door journalis ten, die hem o.a. vroegen, of hij bin nen afzienbare tijd een Russische po ging verwachtte om een maanraket te lanceren. Von Braun antwoordde, dat hij het niet wist. „Ik heb geen contact gehad met de Russen", zei hij. Professor Sedov verklaarde, dat hij maar rustig zou afwachten, of er ge legenheid tot contact was met de Ame rikanen. Hij schudde ontkennend het hoofd, toen journalisten hem vroegen of hij de plaats kon noemen, waar de Sovjets hun Spoetniks hadden gelan ceerd. Den Haag en ook andere plaatsen in de kuststreek werden zaterdag avond verrast door een wolkbreuk, die met onweer gepaard ging en een massa narigheid veroorzaakte. Kel ders stroomden vol water, hier en daar raakte het verkeer in de war en op verschillende plaatsen viel het licht. uit. Ook Amsterdam kreeg zijn porti* mee. Alarmerende berichten be reikten ons gisteravond uit het rustige plaatstje Dinter, in de buurt van Den Bosch. Berichten, die het vermoe den wettigden, dat het in de buurt van Dinther even on veilig geworden was als aan de bronnen van de Amazone, of in de minder toeganke lijke gebieden van Oost- Afrika. Een aantal jongens uit Huize St. Joseph te Heer, bij Maastricht, had op het terrein van boer van Zutphen onder Dinther dus een kamp opgeslagen. Toen zij 's avonds, na een bezoek aan het dorp, naar dit kamp terugkeerden, werd een van hen door twee mannen besprongen en van zijn fiets getrokken. Hij wist zich los te rukken, sprong bij een van zijn vrienden achterop en wist zo aan de overvallers te ontkomen. Tweede bedrijf: terwijl de jongens nog van de schrik aan het bekomen waren en het geval geagiteerd be spraken, kwam men lot de ontdek king dat er nog een jongen vermist werd. De hele club ging op onderzoek uit. Voorlopig zonder resultaat. Op een gegeven moment echter werd het zoeken nochtans de moeite waard, want men kwam tot de ontdekking, dat ook een van de leiders, broeder Sirenus, verdwenen was. Na een kwartier of wat vond men hem langs de kant van de weg. Bewusteloos. Met water werd hij bijgebracht. Hij miste zijn bril en zijn portemonnee. Even later ontdekte men ook de ver miste jongen. Hij was even bewus teloos als de broeder, maar ook zon dag dat zou hij niet weggelopen zijn. Hij was namelijk aan twee bomen vastgebonden en hij had een prop in de mond. Het derde bedrijf speelt op de re dactie van het „Dagblad De Stem". Daar belde men onmiddellijk na het vernemen van het nieuws de rijkspo litie in Den Bosch op. De districts commandant wist van niets. Hij zou eens informeren. Een minuut of tien later kwam er een telefoontje. Dat het inderdaad zo was, maar dat het allemaal een spel was geweest, zo'n echt gezellig jongensspel.... Alleen: de jongens in kwestie wisten dat nog niet Die namen het nog altijd bloe dig serieus. De leiders hadden, voor het drama begon, ook een rijkspoli tieman om medewerking gevraagd. Dan zou het nóg echter geweest zijn. De politieman had geweigerd En daarmee was het verhaal dan rond. Alleen: de districtscomman dant was nogal kwaad. Hij kon de pedagogische waarde van het spel niet inzien, zei hij. i Wij trouwens ook niet. Op een vraag, of men van Russische zijde ook een poging zou wagen een raket te lanceren, die in de nabijheid van de maan zou cirkelen, gaf prof. Sedov geen positief antwoord. De postkantoorhouder R. van het bijkantoor uit de Schelde- straat te Vlissingen heeft een kostbare vergissing gemaakt. Een onbekende man kwam daar twee briefjes van 100 wisselen doch in plaats van 20 briefjes van f 10 gaf de postkantoorhouder hem per abuis 200 briefjes van 10. Eerst bij het opmaken van de kas werd dit ontdekt. On danks alle naspeuringen is de man nog onvindbaar gebleven. Premier Johannes Strijdom van Zuid-Afrika is zondagmorgen vroeg in Kaapstad overleden. Strijdom volgde Malan in 1954 op als premier van Zuid-Afrika. In deze func tie maakte hij zijn reputatie van on verzoenlijk extremist op het punt van partijprincipes. Hij was een heftig voorstander van de apartheidspolitiek en slaagde erin zijn partij bij de langdurige strijd over de grondwet naar de overwinning tè voeren. Het resultaat van de strijd was dat de kleurlingen voortaan niet meer op normale wijze aan de verkiezingen mochten deelnemen. Hij heeft er altijd op gehamerd, dat de politiek van apartheid de enige is die kan leiden tot handhaving van het blanke ras. De niet-blanken moesten zich volgens hem in hun eigen gebie den en in overeenstemming met hun eigen natuur en manier van leven ont wikkelen. Op basis van dit programma wist hij de Nationale Partij bij de algemene verkiezingen in april een grote overwinning te bezorgen. Strijdom was een kleine, zwaar ge bouwde man met blauwe ogen en dunng lippen. Hij stond bekend als de „Leeuw van het Noorden" (met het noorden werd in dit verband Trans vaal bedoeld). (Van onze verslaggever) DE Douanerecherche te Rotter dam heeft een komplot van smokkelaars weten op te rol len, dat al enige maanden ope reerde aan de Nederlands-Bel gische grens in de omgeving van Breda. Het betreft hier de klandestiene uitvoer van niet minder dan een kleine dertig duizend kilogram roomboter, welke in kleine partijen ach tereenvolgens de grens werd overgebracht. In totaal zijn vier arrestanten opgebracht, die alle zijn ingesloten in het Huis van Bewaring te Breda. De laatste arrestant is zater dagmorgen voorgelid voor de officier van justitie. De hele affaire is aan het licht ge komen, toen de rijkspolitie te Zun dert, opmerkzaam geworden door verdachte bewegingen rond een schuur aan de Meirseweg. daar een partij van vierhonderd kilo boter aantrof. Onmiddellijk na deze ont dekking nam de politie contact op met de velddienst van de douane ter plaatse, die de boter weghaalde en het geval in handen gaf van de douanerecherche te Rotterdam. Deze had binnen een week de zaak ,,rond." Nadat de eigenaar van het schuur tje in arrest had gezeten en was verhoord leidde het spoor naar de winkelier V. d. M. te Sprang-Ca- pelle en diens broer te Waalwijk, di« een dito nering uitoefent. De smokkelaars betrokken van de ge broeders, die voordien met smokkelzaken nimmer iets van doen hadden de gewraakte der tig ton Nederlandse roomboter, al vond de transactie wel niet over de toonbank plaats. Uit de diverse verhoren kon de re cherche de verdere herkomst van de boter vaststellen. Zij bleek gele verd te worden door een zuivelfa briek te Wijk en Aalburg. "Wia de winkeliers kon ook de hand v worden gelegd op de eigenlijke smokkelaars. Het zijn een zekere M. uit Sprang-Capelle, K. B. uit 's-Gravenmoer, V. L. uit Gilze- RÜen, en A. P., eveneens uit 's-Gravenmoer. Zaterdagochtend werd deze laatste arrestant te Breda voorgeleid. Deze vier boter- smokkelaars zijn allen al eerder met de politie in nauwere aanra king geweest. Groepjes van twee De smokkelaars en de leveranciers, die tezamen een komplot vormden, oefenden niettemin vrij onafhanke lijk van elkaar hun duister bedrijf uit. In groepjes van twee vervoer den zij de roomboter naar onze zuiderburen, na ze eerst in Sprang- Capelle of Waalwijk gehaald te hebben. Het grensgebied in de om geving van Gilze-Rijen, Zundert en Etten-Leur genoot als operatieter rein de voorkeur. De douanerecherche heeft in sa menwerking met de rijkspolitie en de douane te Zundert met deze vangst een goede slag geslagen. De vier eigenlijke smokkelaars zijn gearresteerd, terwijl de gebroeders V. d. M die thans nog op vrije voeten zijn, eveneens zullen worden vervolgd.

de Stem | 1958 | | pagina 1