Resultaat waara is nog geen lauwerkrans 1 ONZE PUZZEL Kleintje" vliegt op een geheim recept Verdrag forceert niet Dr. L. G. Kortenhorst over Benelux taak overheid bevolkingsgroei geografie nuchter Nederlandse renners bereiden zich op wereldkampioenschappen voor Rik v. „Steen van Looij Rik te kloppen man 1 de concurrent DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 11 BREDA OPLOSSING Duivenkroniek van „Den Bruinen" Geen „sorry" Rijdende livingrooms Maak Uw eigen auto Alsmaar kilometers Andrea Doria wordt geborgen T Het op 3 februari 1958 te 's-Gravenhage tot standgekomen Beneluxverdrag is van een eigenaardige natuur. Men is geneigd te zeg gen, dat de, na ruim 10 jaar onderhandelen, experimenteren, vallen en weer opstaan geslo ten overeenkomst beneden de verwachting is gebleven. De Economische Unie brengt im mers niet veel nieuws, zij laat de bestaande leemten in de samenwerking voor een goed deel voortbestaan en zij bevat geen dwingen de bepalingen om deze weg te nemen. Geen Hiermede is allerminst gezegd, dat de naam Economische Unie in enig opzicht misleidend zou zijn. Integendeel: er bestaat: 1. vrijheid van personen-, goederen-, diensten- en kapitaalverkeer; 2. een co ördinatie van de nationale economische, financiële en sociale poli tieke bedoelingen 3. tegenover derde landen wordt een gemeenschap pelijke handelspolitiek toegepast. In deze opsomming ligt een cli max. De onder 1. vermelde vrijheid is zeker nog niet onbeperkt. De sub 2 genoemde coördinatie boekte reeds aanmerkelijke successen. Het onder 3 vermelde beleid op handelspolitiek terrein is vrijwel perfect. objectief beoordelaar zal de stelling voor zijn verantwoording nemen, dat de bestaande, langzaam gegroeide coördinatie der econo mische belangen van de kleine drie onbelang rijk of onbevredigend mag worden genoemd. Maar het heeft ook geen zin om de consoli datie van de bereikte resultaten te gebruiken als een lauwerkrans, waarop het aangenaam is te rusten. Dit schrijft dr. L. G. Kortenhorst in een „Benelux-nummer" van het maand schrift Klein- en Middenbedrijf. West-Duitsland, vanouds de groot ste afnemer van vele, speciaal agrarische produkten. Voor onze afzet van industriële produkten is België favoriet. Moeilijker in cijfers uit te drukken zijn de resultaten van de handels overeenkomsten door Benelux-als- eenheid met andere landen geslo ten. Maar ook zonder positieve ge gevens springt het belang van een gemeenschappelijke handels-ver drag-politiek in het oog. Het is reeds meermalen opge merkt, maar het kan niet genoeg worden herhaald: Benelux is geen maakwerk van knappe ministers en hun bekwame ambtenaren. Be nelux ontleent zjjn betekenis en zijn ontwikkelingsmogelijkheden, ook in het grote verband van de Europe se Economische Gemeenschap aan de activiteit van de ondernemers en van het bedrijfsleven in de ruimste zin. In alle toonaarden wordt van de zijde der Overheid en van de economisten het lied van samenwerking op de domeinen van het speurwerk, de techniek, de produktie, de afzet, het markton derzoek, de standarisering en de onderlinge hulp en bijstand op fi nancieel gebied gezongen. De on derlinge vervlechting der congru ente economische belangen van de Benelux-vrienden staat daarbij op de voorgrond. De taak der regeringen en ook die van de Raadgevende Interparle mentaire Beneluxraad is te be schouwen als die van het scheppen van de onmisbare voorwaarden waardoor het bedrijfsleven in staat wordt gesteld de belangengemeen schap te versterken en uit te brei den. De overbesteding in Nederland heeft aan de bloei van Benelux geen goed gedaan; er is terrein verloren gegaan. Nu de Nederland se regering het parool heeft uitge geven de remmen los te laten en weer -ol gas te geven, mag de hoop en de verwachting worden uitgesproken, dat de drie landen met behoud van eigen karakter en wezen, de opgaande lijn zullen weten terug te vinden. Nu is het zó dat een werkelijk in tensief levende economische vol kengemeenschap onmogelijk door een verdrag kan worden geregle menteerd. Het is juist de verdienste van het Unie-verdrag dat het de ver dere ontwikkeling der economische coördinatie niet forceert in de richting van dodende uniformiteit, maar dat het met groot vertrou wen ruim baan laat aan de na tuurlijke en ongedwongen groei van de economische krachten der drie onderscheiden naties. Geen uniformiteit, geen gelijkheid der economieën van de drie landen had het Unieverdrag op het oog. Daarvoor bestonden afdoende rede nen. Elk der drie partners heeft zorg te dragen voor, sterker nog, heeft te worstelen met het berei ken en het herstellen van zijn eigen economisch evenwicht. Hierbij is in de eerste plaats te denken aan het monetair evenwicht in zijn verschil lende gedaanten. Een Economische Unie is geheel iets anders dan een Monetaire Unie. Zo kon professor dr. G. Brouwers, secretaris-gene raal van het ministerie van econo mische zaken in februari 1958 te recht stellen: .reële coördinatie van het economisch beleid b.v. bij een verschillende betalingsbalans positie (betekent) geen gelijkge richtheid doch afwijkende en zelfs tegengestelde gerichtheid. In het ene land bestedingsbeperking, in 't andere bestedingsverruiming, in het ene dus een deflatoire gerichtheid, in het andere een inflatoire gericht heid". Op de bodem van de economische structuur van een volk ligt het be volkingsvraagstuk. Dat vraagstuk beheerst goed beschouwd de Neder landse structuur in al zijn onderde len: de on verzadigt) aar-lij kende be hoefte aan meer woningen, kerken, scholen, ontspannings- en vereni gingslokalen, kantoren en fabrieken de noodzaak van emigratie in grote stijl; de industrialisatie, de kapi taalvorming, de exportbevordering, de inrichting van het onderwijs, de cultuurbevordering en de cultuur verspreiding, de oudedag-verzor- ging.... en zoveel meer. Al deze facetten van het gemeen schapsleven worden voor een goed deel bepaald door de groei en de opbouw van de bevolking. De bevolkingsaanwas in Nederland sinds 1948 overtrof die van België en Luxemburg verre en in verband daarmede vertoonden de bevol kingspiramiden der drie landen een geheel afwijkend beeld zoals uit de hieronder afgedrukte staat blijkt. Kort samengevat komt wat 1956 betreft de vergelijking tussen Ne derland en België hierop neer: het aantal inwoners boven de 20 jaar is in beide landen ongeveer gelijk (6.837.000 tegenover 6.450.000), maar Nederland telt ruim 1,5 mil joen meer jongeren (20-jarigen en daaronder) dan het buurland. Deze verschillen brengen op alle gebie den ook op die van de economie consequenties mede voor nu en voor de toekomst. Hierbij is b.v. te denken aan de hogere kosten van levensonderhoud in ons land in verhouding tot die van België. Het levensmiddelenpakket in België op basis 1953 100 wees in 1957 het cijfer 107 aan tegen 115 voor Ne derland. Ik weersta aan de verlei ding om de zwaarte van de belas tingdruk in de beide landen aan het onderscheid in de bevolkingsop bouw te toetsen. Er kan geen sprake zijn van staats, budgets der uniegenoten, noch in hun totaliteit, noch onderverdeeld volgens de departementen van al gemeen bestuur, voor unificatie in aanmerking te laten komen. Behalve de bevolkingsproblemen staat ook de geheel verschillende geografische toestand van de twee voornaamste verdragspartners een gelijkgerichtheid van de nationale economische politiek in de weg. De belangrijkheid van het buiten-Euro pees territorium van België over treft vele malen het gewicht van ons eigen, naar Europa terugge drongen gebied. Van de andere kant heeft Nederland weer een voorsprong in de scheepvaart. We zullen goed doen de economi sche coördinatie en integratie van de Benelux-landen te beoordelen naar haar werkelijkheid en derhal ve een open oog moeten hebben voor de onderlinge verschillen. Ook dan blijft Benelux voor de drie aantrekkelijk genoeg. Ons nuchter oordeel over de bete kenis van Benelux kunnen wij base ren op de statistieken van in- en uitvoer die op zichzelf reeds wel sprekend genoeg zijn. De Belgisch- Luxemburgse Tolunie zendt een kwart van haar uitvoer naar ons land en omgekeerd vindt Neder land voor een zesde deel van zijn uitvoer in België - Luxemburg ge rede afzet. Nederland staat van de zuiderbu ren nummer één op de lijst van de buitenlandse kopers en weder kerig verschijnt België - Luxerj^V burg In het Nederlands klante.?y£, boek als bijna gelijkwaardig met LEEFTIJD Nederl. onder 20 j. 3.682 20-64 jaar 5.451 65 j. en ouder 751 BEVOLKINGSOPBOUW x 1000 TOTAAL 1.884 1948 1956 België Luxemb. Nederl. België 2.425 82 4.120 2.551 5.243 182 5.895 5.353 935 28 942 1.097 8.603 292 10.957 8.951 Luxemb. 80 201 33 314 Horizontaal: 1 plezier; 3 stuk v. h. schaakspel; 5 betiteling; 7 vreemde munt; 9 lofdicht; 11 voorzetsel; 13 metaal; 15 hemellichaam; 16 spil; 17 traag; 19 onbehouwen; 21 lijst; 23 leesteken; 27 herkauwer; 28 bosgod; 32 bevel: 33 bevel; 35 groente; 36 Engelse ontkenning; 37 vernis; 38 slang; 39 natuurkundeterm (afk.); 41 lichaamsvocht; 43 mens; 45 jongens naam; 47 meisjesnaam; 49 mannelijk zoogdier; 51 schraal; 53 moh. heilige schrift; 54 oude inhoudsmaat; 57 Europese hoofdstad; 60 bergplaats; 61 vogel; 63 deel v. e. vogel; 65 zang- noot; 67 tijdperk; 68 bid (Lat.); 69 jongensnaam; 70 gewas; 71 rivier in Portugal. Verticaal: 1 gevel; 2 vertaler; 3 jongensnaam; 4 bedorven; 5 wrede keizer; 6 godsdienstoefening; 8 paard; 10 vallei; 12 Nederland (afk.); 14 aanw. voornaamw.; 15 win- tervoertuig; 16 waterstand (afk.); 18 behoeftig; 20 dof; 22 boom; 23 ge wicht (afk.); 24 onder andere (afk.); 25 soort schip (afk.); 26 kaartenver zameling; 28 toestand van rust; 29 water in Brabant; 30 voegwoord; 31 ambtshalve (Lat. afk.); 34 vis; 35 rekenkundige opgave; 39 heilige (afk.); 40 gewicht (afk.); 41 pers. oornaamw.; 42 mannelijk insekt; 44 Engelse ontkenning; 45 water in Friesland; 46 titel (afk.); 48 bijbelse figuur; 49 kleur; 50 kreupel; 52 huid; 54 familielid; 55 luize-ei; 56 voorzet sel; 57 deel v. h. hoofd; 58 smet; 59 voegwoord; 60 stuk stof; 62 vochtig; 64 strafwerktuig; 66 klein plentje. Horizontaal: 1 stere; 4 leb; 6 pruik; 10 ko; 11 ne; 12 oe; 14 o.k.; 15 on; 17 boos; 19 flat; 21 le; 22 els; 24 to; 25 l.s.26 kin: 27 pi: 29 t.t.; 31 he; 32 aa; 33 rond; 35 Adam; 37 mat; 38 origine; 40 lap^ 42 tin; 45 penseel: 49 sop; 51 koud; 53 anti; 56 r.i.; 57 kg; 58 ir; 60 re; 62 las; 64 na; 65 op; 67 lea; 69 ut; 70 dolk; 72 toom; 74 eb; 75 s.a.; 76 ma; 77 ed.78 is; 80 notre; 81 fel; 82 engel. Verticaal: 1 stoel; 2 e.k.; 3 rob; 4 les; 5 bof; 7 rot; 8 uk; 9 krent; 11 noot; 13 elle; 16 nl; 18 o.t.; 20 as; 21 li; 23 spot; 2b kaal; 28 in; 30 tui; 31 hei; 32 ad; 23 ra; 34 do; 35 a.e.; 36 ma; 37 met; 39 gas; 41 pap; 43 ik; 44 nors; 45 p.d.; 46 nog; 47 eli; 48 la; 49 stel; 50 o.i.52 ui; 54 nr.; 55 aluin; 57 kalm; 59 rood; 61 kabel; 63 at; 64 no; 66 po; 68 ee; 70 dar; 71 kaf; 72 tel. 73 min; 75 st; 79 s.g. Moest het gebeuren dat ge ku- 39 A- Kleemans 40 M. Voesenek enz. rieus zijt naar het getal duiven dat is ingezet op Orleans „Grote Prijs der Junioren" derbyvlucht Tilburg-Vooruit, dan kan ik u op het moment, dat ik bezig ben de ze regelen aan de smetteloosheid van het papier toe te vertrou wen, nog niet uit de droom hel pen. De wakkere voorzitter, de heer P. van Geloven, heb ik zo juist aan de telefoon gehad, -naar hij had het zo druk, hij zweette ervan, iets dat hij niet gauw doet, al zeg ik het zelf, daarom liet hij zich beleefd verekskuze- ren, hij wist het nog op geen tienduizend na. - Hou je taai, Piet. Zondag zal de grote klap vallen, er waren honderd tien duizend der- byringen verkocht, dat maakt de eerste ton. die vervlogen wordt. Aan poulegeld zal er nog wel een bij ko men, de verwachting is dan ook dat menig melker die er met zijn trak tement tussen zit, van zaterdag op zondag geen oog dicht zal doen. Van vorige jaren weten we dat er per sonen zijn die alreeds van 's mor gens achten op de loer staan. Plat voeten zou een mens er van krijgen en een stijve nek van het in de lucht kijken waar z'n ekster of krawaat blijft. De vroegste duiven die in Breda vallen moeten telefonisch worden ge meld bij C. Herdrikx nummer 39347 of bij Koos Verhoeven nummer 31164 dan kom ik seffens controleren of het zaakje klopt. Voor we verder gaan eerst even de uitslag van St. Denis in de Bre dase Bond, er vlogen 3173 duiven en het is de grote kampioen A. van de Rijk die het zoet der overwinning smaakt met banddikte voor M. Pel- lenaars, die sterker speelt dan ooit tevoren 3 Ant. Joosen, 4 J. Bonnee, 5 P. Maas, 6 A. Pietersen, 7 H. Bond, 8 G. van Erp. 9 Jac. van Tilborg, 10 G. Schouten, 11 A. van der Woude, 12 H. Bouwmeester, 13 Th. Abbenhuis, 14 H. van Poppel, 15 W. Blanken, 16 B. Heijblom, 17 J G. Vermonden, 18 Jo Hermus, 19 B. Pluym, 20 C. le Grance, 21 J. Piederiet, 22 Rietveld, 23 P. van Heerden, 24 G. IJpelaar, 25 M. de Ruyter 26 Jac. van Ooster hout, 27 A. Stucki, 28 A. Aarts, 29 C. Mol, 30 A. A. van Gooi, 31 L. Lammerse, 32 C. Frickel, 33 Flip van Gageldonk, 34 M. Peters, 35 Jac. van Geel. 36 J. de Wijs-AUeman, 37 A. van Oosterhout 38 Chr. van Gurp. De fiets en de serie van 75.- is voor M. Pellenaars en zonen, de serie van vijf en twintig voor A. Aarts. Vernomen wordt dat rekenaar A. P. Leemans de diverse kampioen schappen over 1958 heeft yitgere kend. Hij heeft ze gepubliceerd in het krantje maar dan in Ko-de en daar snap ik eerlijk gezegd geen biet van. Vandaar mijn beleefd verzoek om in plaats van kloknummers, na men van kampioenen aan mij op te geven. Dan weten de lezers alwaar de hond gebonden staat en ik zal ze er seffens inzetten. Suikerpee De duif die U In deze rubriek ziet afgebeeld is een der grootste kam pioenen die de wereld ooit gekend heeft. Het is het onklopbare „Klein tje" van John Liitt, Meidoornstraat 13 te Breda, niet aan te kluiven. Met vlag en wimpel kampioen van de machtige Bredase Bond, gaat door de lucht dat de rook er af vliegt, geen zalf aan te strijken. Ik weet niet of U Canjels zondag heeft zien schieten, welnu zo komt die duif van John naar beneden. Hier volgen de prijzen van deze won- derduif in het lang niet gemakkelijke seizoen 1958: 39e Duffel 2793 duiven, 38e St. Ghislain 3479 duiven, 34e Noyon 3017 duiven, 121e Pont 2117 duiven. 211e Vilvoorde 3204 duiven, 46e St. Ghislain 3535 duiven, 39e Noyon 3802 duiven, 4e Orleans 1966 duiven, 188e Pont 2088 duiven, 7e St. Denis 1234 duiven, 206e Pont 1158 duiven, 14e Noyon 1040 duiven, 37e Corbeil 447 duiven, 16e Dourdan 381 duiven. Won om de kroon op het werk te zetten bovendien nog 't der by-kampioenschap op Orleans. Moet er nog zand zijn Of mag het ook spinazie wezen Van het soort aan gaande is het puur Hein van de Pol, die zoals bekend enige jaren geleden de Bredase Bond onveilig maakte. Hein werkte op de suikerfabriek en had een geheim recept waar hij zijn duiven ongenadig hard op liet vlie gen. Strikt vertrouwelijk heeft hij mij dat toen eens verteld. Men snijde eni ge schijven van een vinger dik van de gewone suikerpee (beta vulgaris) doet die in de drinkpot en overgiet ze met een halve liter klare jenever, hoe straffer hoe beter. Vervolgens aanleggen met het Latijnse aqua dat ook bij sommige duiven-apothekers Os Engelse Automobile Association" heeft zjjn leden I kniirtt dat zÜi wanneer een politieagent ze aan- I Sn-- wegens een verkeersovertreding, beter geer. hun kunnen zeggen of op vergelijkbare wijze to xcuses kunnen aanbieden. I ui. a,nt de a,gent schrijft zoiets op en de rechter legt het I kit als een bekentenis. rintu? sl°?\ aantal automobilisten had zich bij de Asso- rpnht" aagd over de fikse boetes, die de Engelse rii™, ers ,voor verkeersovertredingen opleggen. De juri- ^w a vueurs van de bond gingen een reeks van die vn-Sorj ,gen na en concludeerden, dat van iedere zes vo-kv er één -.Scry" gezegd had tegen de 7ii„ ?ere e a®ent- Steevast vertelde de agent, tijdens jn getuigenverklaring voor de rechter, dat de gever- rp/ofteer<j "Sorry" had gezegd en steevast nam de -„i dat op als een bekentenis. Want waarom zou waar rs zlJn verontschuldigingen aanbieden, niet- De Amerikaanse automobielindustrie, die de laatste maanden slechte zaken heeft gedaan, omdat heel Ame rika een bruikbare wagen bezit, hoopt de oplossing te vinden in nog meer comfort. De laatste slogan is: „Leef 1W, a»Ut?. zoais in. uw livingroom". Alle speciaUsten «inr,Pi? stllng d?en?e 071 V8" de aut0's een rijdende Si ?aI"er eu.ke?, te maken. De stoutst» dromen worden hierbij overtroffen. Vele Amerikaanse wagens worden dit najaar al uitge rust met dubbele luidsprekers. De bestuurder van de auto kan rustig in stilte rijden door de eerste luidspre ker uit te schakelen, terwijl zijn achterzittende passa giers even rustig naar een goed concert kunnen luiste ren. Café- en restauranthouders zijn het zeker niet eens met de constructeurs, die nu zelfs miniatuurkeukens in de wagens gaan bouwen, aangesloten op de 12 volts accu's. Deze miniatuurkeukens zitten keurig verstopt in het dashboard voor de plaats naast de bestuurder. Een druk op een knopje is voldoende om het verwarmings toestel te laten uitspringen, waarin men in de kortste keren rijdende een kopje thee of koffie kan bereiden zonder één overbodige of omslachtige beweging te ma ken. Het provisiekastje is dermate handig ingericht, dat de haastige bestuurder, alleen zijnde, toch z'n kopje troost kan drinken. U hebt natuurlijk begrepen, dat dergelijke wagens worden voorzien van draagbare televisie-ontvangers en tientallen andere zaken. Een autofabriek te Londen biedt con structiedozen voor een sportwagen te koop aan voor 250 pond (2.500 gulden). Voor die prijs kan de sportwagen die wordt aangedreven door een 4-cilinder-motor en die in hoofdzaak uit Ford-onderdelen ge construeerd wordt, thuis geassembleerd worden. De firma bouwt in haar fabriek chassis en carrosse rie van de wagen. De carrosserie is van fi ber-glas. (Van een onzer verslaggevers). De Nederlandse wielrenners, die aan de wereldkampioenschappen te Reims gaan deelnemen, proberen in zo goed mogelijke vorm aan de start te komen. Er gaat geen dag voorbij of zij zwerven uit over de vaderlandse wegen om de nodige kilometers „in de benen" te draaien. Over het algemeen heerst er een gezond optimisme over de te verwach ten prestaties, maar niet verzwegen wordt, dat de Belgen de grote kans hebbers in het titeltoernooi zullen zijn. Als grote favoriet wordt Rik van Looij, de nieuwe Belgische kampioen, getipt. Als zijn zwaarste con current wordt zijn landgenoot Rik van Steenbergen beschouwd, die zeer graag voor de derde achtereenvolgende maal het kampioenschap zou winnen. „Ik kan mij vergissen", zei Wim van Est vrijdagavond toen hij van een lange trainingstocht terug in zijn Sint Willebrordse woning kwam; „maar ik geloof, dat geen enkele renner momenteel de vorm bezit van Rik van Looij". Wim van Est, die een zeer moei lijk seizoen achter de rug heeft, wenste op de allereerste plaats Rik v Looij als kanshebber nummer 1 te noemen, omdat hij na een gedeelte van de Ronde van Spanje te hebben gereden, verzaakte aan alle meer daagse wegwed strijden van enig allure. Hij prepa reerde zich op het kampioenschap van België en won dat op één been. Toonde hij in dit kampioenschap zijn grootse vorm, bij liet deze nog beter blijken in een wedstrijd die rnkele dagen la ter werd verreden, in de „Drie Zus tersteden", een van de vele Vlaamse klassie kers reed Rik van Looij driemaal een lekke band. Hij Wim van Est zag er niet tegen op driemaal zelf te herstellen (hetgeen reglementair was voorgeschreven), maar hij zag kans na zoveel tegenslag toch telkens de aansluiting met de grote groep te krijgen, zodat hij er zelfs nog een prijs uitreed. In dezelfde wedstrijd opereerde ook zijn aartsvijand Rik van Steenbergen Ook hij had met tegenslag te kampen, maar na het eerste lekke bandje verdween hij uit de wedstrijd. „Ik wil alleen maar zeggen", be toogde Wim: „dat een renner, die het presteert driemaal achter elkaar een jagend peloton in te lopen in een grootse vorm verkeert. Anders is dit niet mogelijk". Hield de Sint Willebrorder het bij de Belgen, hij wilde niet ontkennen, dat zijn prognostiek wel eens ver keerd uit zou kunnen komen. Een Jacques Anquetil zou voor een ver rassing kunnen zorgen, een Louison Bobet eveneens, terwijl een Nino De- filippus en een Miguel Poblet ook niet vergeten mogen worden, maar zullen zij bestand zijn tegen een Belgische ploeg, die dit jaar niet is samengesteld uit de beste renners, maar wei uit de renners, die res pectievelijk hun steun zullen geven aan Rik van Looij en Rik van Steen bergen. „Tenslotte mag niet worden vergeten", zo besloot Wim, „dat de Belgen nog een schitterende oefen gelegenheid vinden in een nieuwe driedaagse wielerwedstrijd, die dit weekeind wordt verreden en waar aan Wim van Est eveneens met een equipe deelneemt Geen geloof in Gaul Gerrit Voorting sprak niet somber over de kansen van de Nederlan ders, ofschoon het sterk heuvelende parcours van Reims zeker niet in het voordeel van de Oranje- truien werkt. Sprak ook hij met veel ontzag over de Belgen, die in een dergelijke wed strijd en met een dergelijke „afge stemde samenstel ling van de ploeg alles stuk kunnen fietsen, hij achtte het niet uitgeslo ten, dat de concur rentie tussen de twee Rikken een bepaalde rol zou Gerrit Voorting gaan spelen en dat daardoor Bel gië een op papier „zekere" wereld titel zou kunnen ontsnappe. „Ofschoon ik aan Charly Gaul uiteraard de beste herinneringen bewaar, geef ik hem toch niet veel kans voor Reims", zo meende Ger rit. „Het is tenslotte geen kleinig heid na een Tour de France elke dag een criterium te moeten rij den Ik kan me levendig voorstel len, dat Gaul op het wereldkam pioenschap niet is geconcentreerd". De Nederlandse renners gaan, met Jan en alleman sprekend over de vooruitzichten, rustig voort met het treffen van hun voorbereidingen. Zij malen de kilometers af en zij wach ten op Reims, op de strijd om de wereldtitel, die Nederland de laatste jaren bij de beroepsrenners zo weinig glorie heeft gebracht. niet onbekend is en klaar is kees. Hebben ze daar eenmaal van ge proefd, dan is er op de vluchten geen houden of repareren meer aan ge maakt. En 's zondags is het er niet meer bij om een pintje te pakken onderwe- ge of te blijven plakken, U kent dat lelijk aanwensel van sommige man nen wel, maar het is als de Engelse weerlicht naar moeder de vrouw en naar huis. Reeds Jacob Cats wist te vertellen dat een vrouwenhaar har der trekt dan zeven kabeltouwen, vooral als er wat onder de kurk is. Parkeston Vervolgens kom ik voor de pinnen met de uitslag van het Pater de Jaegerconcours op Noyon, gegeven te Bergen op Zoom. Er vlogen niet minder dan 2189 duiven voor het Bergse missiepaterke Leo en het ba tig saldo was groot 1 13 en 17 de grote kampioen A. Schouteren van de Verenigde Bergse Krabben, 2 Gebr. de Rooy, 3 L. Ver hezen, 4 C. M., 5 Jac. Musters, 6 Jo Goossens, 7 B, Hopmans, 8 en 10 P, Hazen, 9 A. van Elzakker, 11 L. van Gils, 12 A. Verbiest, 14 W. Brou wers, 15 P. Demmers, 16 M. van El- zakker, 18 J. Hagenaars, 19 M. Go- vers, 20 Pietje van der Zande, 21 Gebr. de Rooy, 22 L. Jacobs, 23 de wakkere voorzitter N. Stelwagen, 24 G. Levolger, 25 A. Piessens, 26 M. Jonkers, 27 L. Verhezen, 28 J. Kar- remans, 29 P. Hazen, 30 L, Haver- mans enz. De magnifieke Beckers- haard werd gewonnen door P. Hazen, zeer harde loper. Die zal dus van de winter geen koude voeten hebben. De nationale vlucht uit Argenton in België bracht 1504 oude en 3184 jonge duiven aan start. Het was wel laat in het seizoen en menige vete raan van vele slagvelden zat met een kale kop en losse vleugelbanden maar dat mocht de pet niet drukken. De Nederlander Martin Van Tuyn te Merksem, de sterkste speler van Bel gië en van heel de wereld in dit sei zoen. maakt de beste uitslag van alle deelnemers. Hij had vier weduw naars mee van het ras Devriendt te Moere gekruist met Desmet van Ge- raardsbergen en hij pakt ze alle vier op twintig minuten tijd, te beginnen met de eerste ereprijs nationaal Van Tuyn heeft in zijn leven duizen den vroege prijzen gewonnen, maar een eerste nationaal is toch altijd een witte merel. Twintig jaar moeten wij teruggaan in de geschiedenis om het feit te memoreren dat hij de eerste prijs nationaal won op Pau in de Pyreneeën, dat was als ik mij niet vergis met een duivin op jongen van zes dagen. Nadien is hij er al menig maal op banddikte bij geweest, bijv. dit jaar nog op Vannes nationaal te gen ruim vierduizend duiven, maar hij viel er af tegen Vanhee. Doch het is gelijk de lintwurm zei, er moet overal een eind aan komen, en daar om zal het nu de eerste ereprijs zijn. Van de gelegenheid maak ik gebruik U de stand te geven van het Natio naal Fondkampioenschap van België volgens de erkende formuul van de „Belgische Duivensport": 1 Martin Van Tuyn te Merksem 6215 punten, 2 Vandenbroucke-De Weerd te Wiels- beke 6060 p., 3 Gilbert Vandeweghe, overwinnaar van Barcelona 5800 p., 4 Oscar Devriendt te Moere 3705 p.. 5 Frans Cauwelier te Oostende 3495 p., 6 Gerard Vanhee te Wervik, overwin naar van Vannes en Cognac 3450 p., 7 Desmet-Matthijs te Nokere 2890 p., 8 Valeer Docker te Moortzele 2805 p., 9 Emiel Deweerdt te Kortemark 2595 p. 10 Gebr. Cattrijsse te Moere 2505 p. Er zijn twee officiële nationale kampioenschappen van de Koninklij ke Belgische Duivenliefhebbersbond. Het eerste zal vermoedelijk "worden gewonnen door de België-Hollandtan- dem Vandenbroucke-De Weerd te Wielsbeke, het tweede zal een nek- aan-nek race worden tussen Marcel Van Parijs te Maleizen, Vanden broucke-De Weerd te Wielsbeke en Van Tuyn. Paterke Leo Tot slot nog een woordje over het groot nationaal concours van Par keston (Engeland) gegeven door de C.C. Breda en Omstreken op zondag 7 september a.s. Het vorig jaar na men niet minder dan achtduizend duiven aan dit concours deel. Dit jaar zullen het er een paar wagons meer zijn. Dat zit em natuurlijk in de zilvervloot van prijzen, waarvan ik U alleen noem de drie series I. Serie 1 A is een complete automo biel, te winnen door de snelste, er voor getekende duit Serie I B is een Televisie-apparaat, waarde 1445.-. Ge zult van D.rees trekken en zo'n apparaat winnen Serie 1 C is nog zo'n poeier, ter waarde van 825.-. Dit jaar voor 't eerst heeft het Be stuur van de Bredase Bond een ui terst belangrijke bepaling gemaakt en wel deze: Een enkele duif kan maar een van deze drie grote hoofd prijzen winnen, ook al zou deze duif zowel voor 1 A als 1 B en 1 C gete kend staan. Zg. wieltjes of overschot ten zijn géén hoofdprijzen. Maakt dus allemaal enige kok meeuwen voor de strijd gereed. Op 31 augustus is er een opleervlucht van Vlissingen uit. Verenigingen uit de grote omtrek van Breda die mee willen verzenden worden verzocht zich in verbinding te stellen met con courssecretaris Hendrikx, telefoon K 1600-39347. Allemaal goeie. DEN BRUINEN In de loop van de volgende week zullen duikers tot op 60 meter diepte van de Atlantische Oceaan dalen om te onderzoeken of het gezonken Ita liaanse passagiersschip „Andrea Do ria" kan worden gelicht. Dit is medegedeeld door een woord voerder van een bergingsmaatschap pij. Is het niet mogelijk het schip aan de oppervlakte te krijgen dan zullen gaten in de romp worden ge maakt om de lading te bergen. Het schip zal dan op de zeebodem wor den gelaten. Richards Meyers, de ingenieur die de werkzaamheden van de berging van de „Andrea Doria" zou leiden, is nu nog bezig om in het Michigan- meer het Nederlandse motorschip „Prins Willem V" te bergen. Intussen heeft de combinatie van assuradeuren, die de Italiaanse scheepvaartmaatschappij zestien mil joen dollar voor de ..Andrea Doria" uitbetaalde, verklaard dat er nog „geen enkel serieus aanbod" is ge daan om het schip te bergen.

de Stem | 1958 | | pagina 9