De stad: cultuur een haard van en beschaving BAAYENS uw OPTICIEN Hulst werkt aan jeep voor pater v. d. Walle Tussen Schelde en Grens Dagblad De Stem Inbrekersdieven van goede zeden en inspecteur werden beboet TriumpS Z.-Vlaanderen ZUID-BEVELAND Schatten uit 20 steden in oude abdij te Gent Tweeledig doel Middelburgse politierechter Mechanisatie van zielzorg in Brazilië noodzakelijk Zwaar werk Goede raad Vijf geslachten in Philippine ti DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 hulst Huisvuilperikelen terneuzen goes Nieuws over het fruitcorso Burgerlijke Stand Weer bloemkool naar België LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, telefoon 2159 Medische Diensten Dienst dierenartsen AGENDA Vandaag Wilhelminastr., St.-Jansteen Morgen Maandag Do, Doe De gevolgen van het feit dat te genwoordig slechts eenmaal per week huisvuil wordt opgehaald, worden al duidelijk merkbaar. Vele gezinnen, waar na drie dagen de vuilnisem mer met zijn 33 litertjes al benauwd vol begint te raken, passen een wei nig sociale en nog minder hygiëni sche oplossing toe: zjj brengen de emmer 's avonds in het donker naar een stil plekje en kieperen de boel eruit. Zo kan men langs de Linie, in het bos van Nieuw-Hulst en op vele an dere plaatsen onwelriekende vuilho- pen aantreffen. Vooral in het warme jaargetijde vormt dit neergesmeten vuil een ern stige bedreiging voor de volksgezond heid. Overal spelen kinderen en de jeugd roert bovendien nog eens graag nieuwsgierig in al dat vuil. Het is uiteraard onverantwoord, het huis vuil zo maar ergens langs de open bare weg, ook al lijken het verborgen plekjes te deponeren. Aan de andere kant kan men zich de moeilijkheden indenken van vooral de grotere ge zinnen, waar juist in de zomertijd veel afval geproduceerd wordt. Dat het geen luxe is, het vuil tweemaal per week op te halen, is nu intussen toch wel gebleken. Men mag ook niet uit het oog ver liezen dat er in de stad nog altijd paratyfus heerst, ook al neemt de besmetting geen kwaadaardig ver loop. Juist in deze periode dient men bedacht te zijn op onhygiënische toestanden, die wel eens tot nare ge volgen zouden kunnen leiden. Koewacht KLEUTERBAD In onze gemeente werd aanbesteed het bouwen van een kleuterbad. Dit bad zal komen te liggen op de plaats waar vroeger het zwembad lag, na bij het voetbalveld en de speeltuin. Dit wordt een betonnen bak met een middellijn van 9 meter en 50 cm diep. Er zal water worden gebruikt van de waterleidingmij. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver, aanne mersbedrijf H. Mannens alhier voor een bedrag van 3.680. Sluis HARMONIE-CONCERT. Zondagavond zal de harmonie „Vlijt en Volharding" uit Roosendaal, een eerste prijswinnaar op het wereldmu ziekconcours te Kerkrade, een concert verzorgen op de Markt. BENOEMING Onze stadgenoot de heer Mr. E. F. M. Goossens, is benoemd tot secre taris van het Landbouwschap Noord- Holland te Haarlem. Hoewel half juli de termijn van in schrijving voor deelname aan het fruitcorso sloot, komen nog steeds nieuwe gegadigden opdagen en afge wezen worden die niet. Reeds nu kan gezegd worden, dat het corso mooier wordt dan vorig jaar, omdat er meer artistieke wa gens zullen meerijden. Er is een gezonde wedijver om zo goed mogelijk voor de dag te komen en de corso-commissie stimuleert dat zoveel mogelijk. Bij het uitwerken der plannen vindt men grote steun in de subsidie van de fruittelers zelf. Zo men weet viel op de jaarvergadering der veiling alhier het besluit om een halve cent per kist te doen bestemmen voor het corso. Bij normale gang van zaken zal dit zeker zesduizend zevenduizend gulden opleveren. Geboren: Irma, d. v. J. van Wei zen en W. v. d. Ploeg; Paulus, zv M. de Koster en L. Raas te 's-H. Arends- kerke; Cornelis, zv A. Eckhardt en E. Dominicus te Wemeldinge; Aafke, dv L. Beumer en E. Groot; Cornelis, zv J. Walhout en J. den Hollander te Wolphaartsdijk; Adriaan, zv J. de Bruijne en P. Korstanje; Marinus, zv L. Paauwe en T. Hollebrandse te Yerseke; Wilhelmus zv A. v. d. Swa- luw en W. Walrave; Hendrika, dv A. Harinck en I. de Smet; Johanna, dv H. Beun en J. de Die. Huwelijksaangiften: L. Sisouw de Zilwa, 26 j. en M. Hamelynck, 25 j.; P. Verlinde, 22 j. en C. Goedhart, 21 j.; J. van Osta, 24 j. en R. Casteleijn, 27 j.; J. Theuws, 37 j. en J. Wasser, 32 j.; Th. Sonke, 23 j. en A. Gorsse, 21 j.; G. Verhoeven, 22 j. en A. Kwant, 20 j. Gehuwd: W. Steenbakker, 29 j. en A. van Rossum, 25 j.; A. van der Does, 22 j. en I. Rostin, 23 j.; C. Kramer, 39 j. en I. Borghgraef, 32 j. Overleden: Cornelis de Koeijer, 34 j., ongehuwd, te 's-Heer Arends- kerke; Jacoba Hollestelle, 28 j., echtg. van R. Rijkse te Krabben- dijke; Lena Lobbezoo, 73 j., wed. van A. van Zweden te Waarde. Dagblad, voor Zeeland. Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbele Poort 7 Tel. 102. RayonredacteurM J. Groen Rayonbeheerder. L. K M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes. Westsingel 98. Tel. 2236 RayonredacteurN. Karhot Redacteur voor Walcheren--! Maas Rayonbeheerder-. J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Vooi „ingezonden Mededelin een" t 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. .Kleintjes": 3 regels of minder 0.90 elke régel meer 0.15. Bij plaatsing óók in de Brabantse oplage resp t 1.50 en f 0.4U Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde Gent heeft altijd, van diep in de middeleeuwen, behoord tot de belang rijkste steden in de Nederlanden. In de veertiende eeuw was het zelfs enige tyd de grootste en volkrijkste stad op een na van heel Europa; alleen Parijs was nog groter. Met een figuur als Jacob van Artevelde, die door de Vlaamse priester-dichter Cyriel Verschaeve im een pakkend spel werd ver eeuwigd, werd het, zeker b|j ons, min, of meer een verzinnebeelding van de stad als vrjje gemeenschap: van de stedelijke vrijheden^ van de burger zin in zfjn beste betekenis. Zo bezien is het dus helemaal niet zo wonderlijk, dat juist deze Vlaamse stad, die zich vaaa haar grote verleden bewust is, voor deze zomermaanden een uitgebreide tentoonstelling inrichtte onder de titel „De Gouden Eeuw der Grote Steden". Met deze expositie beeft Gent, be halve een oud handels- en industrie centrum ook een cultuurhaard van belang, natuurlijk willen profiteren van het bezoek, dat de „Expo" zo overvloedig uit alle landen trekt. De inrichters stelden zich daarbij een tweeledig doel: enerzijds moest deze tentoonstelling het publiek bewust maken van de macht, die eenmaal uit ging van de grote steden en de aan zienlijke rol verduidelijken, die ze ge speeld hebben bij de ontwikkeling van de Europese cultuur, anderzijds moest ze de bewonderaars en vrienden van kunst en beschaving specimina laten zien van het mooiste, wat die steden in de eeuwen van haar geschiedenis hebben voortgebracht. Het is een reusachtige manifestatie geworden van de Europese stad als cultuurhaard. Want niet minder dan twintig oude steden hebben voor deze gelegenheid allerlei kunstschatten, curiosa en uit cultuurhistorisch oog punt interessante voorwerpen bijeen gebracht: Londen en Parijs, Lissabon zowel als Krakau, Venetië, Lübeck, Marseille en Barcelona, Genève en Augsburg, Keulen, Bremen en Ko penhagen. Gent is er zelf ook bij. Uit ons land doen er drie steden met een eerbiedwaardig verleden aan mee: Amsterdam, Delft en Utrecht. De burgemeesters van deze Nederlandse steden hebben ook zitting, in bet ere- comité. De tentoonstelling werd ove rigens door de stad Gent georgani seerd in samenwerking met de Bel gische regering en de besturen der deelnemende steden. Ze werd onder gebracht in de vertrekken, zalen en gangen van de voormalige St.-Pie- tersabdij aan het ruime St.-Pieters- plein. Zoveel hoge kloosterruimten vol van de kostbaarste voortbrengselen van de scheppende geest! Zelfs een vluchtige bezichtiging eist nog min stens drie uur! Kunst en zaken De betiteling „Gouden Eeuw" is in zoverre niet helemaal juist, dat deze twintig steden niet in een en. dezelfde eeuw als cultuurhaarden een opval lende bloei, beleefden: die bloeiperio de viel in een veel ruimer tijdsbestek, zo tussen de dertiende en de acht tiende eeuw. Prof. A. Hacquaert, de Gentse wethouder voor Schone Kun sten, merkt in de inleiding van de lijvige cataloog op, dat die bloei te danken was aan verschillende facto ren: ,,ze waren de zetel van een rijke handel of van een gespecialiseerd ambachtswezen, of nog, ze waren de bakermat of verzamelplaats van filo sofen of geleerden en hebben aldus een aanzienlijke culturele betekenis gehad". Overigens moet men deze steden, volgens een beschouwing van de Gentse hoogleraar prof. dr. H. van Werveke in datzelfde boek, niet te veel zien als een onmiddellijke voort zetting van de „civitates" der Romei nen. De nieuwere steden, die in de middeleeuwen ontstonden, hadden een heel andere functie: ze waren meer handels- dan bestuurscentra. In de z.g. volle middeleeuwen, van het jaar 1000 tot omstreeks 1300, heeft de stad als vrijplaats en cultuurhaard zich vooral ontwikkeld in de Neder landen en dan voornamelijk in de zuidelijke en in Italië. Later zou den de verschuiving van het han delszwaartepunt van de Middellandse (Advertentie) Zee naar de Atlantische Oceaan en de Noordzee en de aardrijkskundige ontdekkingen de ontwikkelingslijn ombuigen. Met de ontmanteling de vestiging van een andere staatsorde en de opkomst van een nieuwe in dustrie, kwam er aan de oude stad feitelijk een einde. In hoofdzaak uit die eeuwen van min of meer voorspoedige ontwikke ling culturele bloei houdt altijd verband met economische welvaart hebben nu de verschillende stads besturen een keuze gedaan uit cul tuurscheppingen van allerlei aard. Elke stad heeft dus zelf haar afde ling verzorgd. Doordat zij in het pro gramma van de organisatoren een ze kere richtlijn bezaten kreeg het ge heel toch het karakter van een een heid. Verschillende elementen leef den en moesten wel leven in de voortbrengselen van kunst en be schaving van al die oude, machtige steden. Je komt niet uitgekeken De rij wordt door Utrecht met een langwerpig panorama van het oude stadsbeeld geopend. Er hangt een mantel van de Utrechtse bisschop Da vid van Bourgondië, wijnrood en geel, met fijne taferelen uit de Bijbelse ge schiedenis in de brede rand, de om lijsting heel hoog opgewerkt, en er zijn prachtige portretten van van Scorel (o.a. dat van paus Adriaan VI). Een model van een galei en een aantal mooi gevormde amfora's her inneren aan het Phoenicische en Ro meinse verleden van de havenstad Marseille. Gent legde de nadruk op zijn vrijheidszin: in het midden van zijn zaal staat een reproductie van de wachter op het Belfort. Met de helm op, het schild aan de zij en een hand op het gevest van zijn zwaard kijkt hij waakzaam uit over de stad. Uit Parijs kwamen er o.m. een reus achtig wandtapijt, dat oktober voor stelt, heerlijke voorbeelden van ivoor- snijkunst en rijk versierde hand schriften. Er ligt de z.g. „roman van Bourgondië" met meer dan negen tig kostbare miniaturen. Tot de voornaamste inzendingen behoort zeker die van Krakau, een heel belangrijk knooppunt in de han delswegen tussen Moskou en Parijs en tussen Stockholm en Venetië. Er zijn levendige, kleurrijke werken van de in het westen nog te weinig be kende „Meester van de Passie in de Augustijnenkerk", een prachtige St.- Anna-ten-Drieën uit het atelier van Veit Stosz en een rijkelijk met edel stenen bezet kruis. Keulen toont o.a. een hele rij schilderijen van een leerling van Loohner over het leven van de heilige Ursula en Londen op vallend veel mooi zilverwerk. Uit Bar. celona is er een gedeelte van het koorgestoelte uit de kathedraal met wapens van de Orde van het Gulden Vlies en je raakt niet uitgekeken op een wandtapijt uit Lissabon, dat de inname van Arzila door de Portuge zen in beeld brengt: het is een en al beweging en kleur. Er ligt ook een herdruk in fac-simile van het be roemde heldendicht „Os Lusiadas' van de Camoes; het beschrijft de hel dendaden der Portugese zeevaarders Vóór de afdeling van Amsterdam staat er een reusachtig houten borst beeld van de verpersoonlijking van de Republiek der Zeven Provinciën als zeevarende mogendheid: Michiel de Ruijter. Natuurlijk ligt er de „At las Major" van Blaeu met zijn prach tige zeekaarten. Genève herinnert ons aan Voltaire en Rousseau en laat heel mooie oude horloges zien; sommige hebben in het ronde deksel figuren of tafereeltjes in emaille. De zout- stad Luneburg liet een prachtig ge beeldhouwde stadhuispoort overbren gen en de Hanzestad Lübeck goti sche grafplaten en mooie levensgrote beelden (o.a. van de wijze en de dwa ze maagden uit het Evangelie). Uit Augsburg staat er de monumentale adelaar van het „Siegelhaus" en uit Kopenhagen een zilveren zetel van koning Frederik IV. Bremen stuurde o.m. Romaanse grafkelken en een tronende Petrus, een opmerkelijk Romaans beeld uit de oude dom. Én zo gaat het maar door: het is te veel om op te noemen. Uit sommige dingen, zoals de officiële stadsmaten, blijkt hoeveel waarde die oude steden hechtten aan een kunstzinnige vorm geving, ook bij voorwerpen met een zuiver dienende functie. Met „De Gouden Eeuw der Grote Steden" heeft de stad Gent de repu tatie, die zij zich na de oorlog als inrichtster van grootse cultuurhisto rische manifestaties vooral door de tentoonstelling „Keizer Karei en zijn tijd" in heel West-Europa ver wierf, bevestigd. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft meegedeeld, dat met ingang van 22 augustus de invoer van Nederlandse bloemkool in Bel gië weer is toegestaan. Of er ook een behoorlijke export van Nederlandse bloemkool naar dit land zal zijn, zal in de eerste plaats afhankelijk zijn van de ontwikkeling van de marktprijs. Voor de politierechter te Middelburg stonden verschillende inbrekers terecht, die, werkend in groepjes van twee doch onafhankelijk van el kaar waren binnengeslopen in Vlissingse restaurants. Op 10 maart wa ren dit de 22-jarige straatmaker H. M. v. d. S. en de eveneens 22-jarige J. M. du B., beiden uit Breskens, die in de stationsrestauratie te Vlis- singen tijdens een nachtelijk bezoek geld en sigaretten wegnamen. De politierechter, mr. Thöne, ver oordeelde hen tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken met drie jaar proeftijd en f 40,boete, hetgeen conform de eis was. De jongelieden hadden zich. nadat zij de laatste boot naar Breskens ge mist hadden, via de keuken en een doorgeefluik, toegang tot de restau ratie verschaft. Zij verbleven er de gehele nacht en namen tegen de morgen mee, wat van hun gading was. De officier, mr. G. J. B. van der Dussen, was van oordeel, dat bij deze jongelui tengevolge van drank misbruik een blanco strafregister verloren was gegaan. (Advertentie) De 23-jarige Vlissingers T. J. I. en J. J., respectievelijk metselaar en timmerman van beroep, liepen 8 juni de Belgische loodsensociëteit in Vlissingen binnen. In een dronken bui namen zij enkele flesjes sambal weg en om de sterke smaak wat te verzachten een aantal flessen wijn. Eén van hen liet zijn wijn- voorraad echter onderweg op de stenen vallen, zodat de politie het spoor vlug te pakken had. Mr. Thöne veroordeelde het duo tot 40 boete, nadat er f50 was geëist. In een nieuwe wijk van Vlissingen verdween in de maanden oktober en november vorig jaar voortdurend wasgoed van de drooglijnen. Na we ken speuren kon de politie de Vlis singse verwarmingsmonteur J. B. S. (27), die in gezelschap was van mej. N. M. uit Vlissingen op heterdaad betrappen. Het was met recht een waslijst van goederen die deze twee op hun strooptochten had meegeno men. Mej. M. was gewend de „verkre gen" spullen verder te drogen, te strijken en in een kast op te bergen. Op die manier kreeg het tweetal, dat trouwplannen had, een aardige uitzet bij elkaar. Het reclasseringsrapport bood mr. Van der Dussen echter veel houvast. Het bleek, dat beide partijen in hun leven met tal van moeilijkheden te kampen hebben gehad en hiermee re kening houdend kwam de officier tot een eis van drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en f 50 boete voor S. en één maand voor waardelijk met eveneens drie jaar proeftijd voor mej. M. Nadat S. gezegd had alle schuld op zich te nemen, veroordeelde de po litierechter beiden tot één maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en S. bovendien tot f 50, boete. De Terneuzense betonarbeider J. J. E. kwam enige tijd geleden bij de po litie van zijn woonplaats vertellen, dat het in Terneuzen niet erg pluis is. „De mensen maken er nog al eens een slippertje en er zijn zelfs echt paren, die het niet zo nauw nemen Pater E. v. d. Walle uit Hulst gaat, na een verlof van enkele maanden, op 17 september weer naar Brazilië, waar in zijn parochie Mimoso do Sul een enorme berg werk op hem wacht. De missionaris heeft er geen spijt van dat hij weer terugkeert, want uit de brieven van zijn twee kapelaans blijkt maar al te duidelijk dat zijn afwezigheid de toch al zo veie en grote problemen in het uitgestrekte, moeilijk bereisbare ge bied dat zijn parochie vormt, niet bepaald ten goede komt. Niettemin zal zijn verlof de nog jonge pastoor van het Braziliaanse Mimoso do Sul geen kwaad gedaan hebben. Niet alleen heeft hij zijn ouders en verdere familie weer eens gezien, niet alleen is hij wat uitge rust, maar Hulst zou Hulst niet zijn als het bovendien de priesterzoon, die als missionaris in den vreemde werkt, geen daadwerkelijke steun zou verlenen. Dat is in de wallenstad nu eenmaal een fraaie en levende traditie. Er werken verscheidene comités er is er een uit de buurt, dan is er een comité dat prijspieringen organiseert en vervolgens werkt ook het officiële priestercomité uit de parochie voor de missionarissen. Al het werk loopt goed gecoördi- tof RIJ N B E- R G'S HAN DE LSBUREAU TEÊNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 plaatsing tegen half ge Het is louter dank zij onze bijzonder gevoelige neus voor het waarach tig belangrijke nieuws, dat wij kunnen melden dat deze week de film ster Fietje Lorre enkele dagen heeft doorge bracht aan de west- Zeeuwsch-Vlaamse kust. Zij kwam uiteraard in- ognito, want ze wilde nu wel eens als een ge wone vrouw vakantie houden. Aan het geloop door straten waar weerszijden het juichen de publiek vier rijen dik staat krijgt zo'n mens op de duur even een hekel. Zij liet zich in een pension met de originele naam. Zeelust, onder Cadzand, inschrijven als mevrouw Jansen, ge woon met één s, van be roep huisvrouw te Rot terdam. Ziezo, dacht de gevierde actrice, wie doet me wat. Ik ben er eens even uit. Toch is het weer uit gelekt. Zoals bekend, heeft heel Cadzand een levensgroot portret van de grote filmster in de voorkamer hangen wie heeft dat trouwens niet? en ofschoon zij voor haar vertrek naar Zceuwsch-Vlaanderen de li, nineuze gedachte kreeg een wratje op haar kin te laten grimeren, begonnen na enkele da- 0M bit oplettende inwo ners en badgasten de eerste twijfels aan de identiteit van mevrouw Jansen te rijzen. Haar badkostuum veroorzaak te de allereerste twijfels, hoe weinig ruimte dit overigens tot twijfelen liet. Zo'n zwempakkie ziet men namelijk in Cadzand, hoe vooruit strevend overigens ook, gewoonlijk niet. Boven dien kreeg de eigenares van een eetgelegenheid aan de voet van het duin enige argwaan toen de geheimzinnige gaste een niet af te remmen voorliefde voor spaghetti aan de dag bleek te leg gen. Een keer van die slierten eten is goed, maar drie keer op een dag, dat valt op. Kort om, deze aanwijzingen waren voor de Cadzand- se autoriteiten voldoen de om ons erbij te ha len. Nu, wij erheen. We troffen de gehele kust reeds in rep en roer, Groede in rep en Cad zand in roer. Iedereen wilde het zijne ervan hebben. We zagen tien tallen vakantiegasten met inderhaast uit da mesweekbladen geknipte foto's van Fietje Lorre lopen, beurtelings op het papier en naar de de voorbijgangers kijkend. Na een uur had men reeds 27 filmsterren ge signaleerd, hetgeen na tuurlijk pleit voor het algemeen gemiddelde der toeristen aan de west Zeeuwsch-Vlaamse kust. Mevrouw Jansen was echter nergens te zien. Voor pension Zee- lust stond een opper- vachtmeester en ook de burgemeester hield een oogje in het zeil. (Er was ter plaatse een groot zeil, en daarin hield hij een oogje.) Gevraagd naar zijn commentaar, gaf hij te verstaan dat hij zonder uitdrukkelijke toestemming van Den Haag niets wilde zeggen. Van regeringszijde had men echter wel reeds laten doorschemeren, bijzonder vereerd te zijn met het bezoek van de filmster aan Cadzand. Een kort, doch in telligent opgezet onder zoek onzerzijds, bracht (uiteraard, mogen we wel zeggen) meteen alle feiten aan het licht. Het was de befaamde film ster, het badpak had er dus niet om gelogen, evenmin als de restaura tiejuffrouw. „Zei ze nog iets?" vroegen we deze dame, die juist een nieuw blik spaghetti openbrak. Neen, luidde het entwoord, maar ze betaalde altijd contant en ze deed er een flinke fooi bovenop. Frappant, frappant! Verder bleek ons, dat ze 's zondags, in het toeristenkerkje, de schaal had verzwaard met een gift van twee gulden vijftig. De kape laan had het geheim willen houden, maar zo iets valt natuurlijk op Voorts had zij het vier jarig zoontje van de heer van Dam uit Utrecht, op vakantie aan de zee, woensdag- middag om tien voor half vier over de krullen gestreeld. De heer van D., nog zeer onder de indruk, bevestigde ons dit persoonlijk. Benij denswaardige man. De lol was er nu van zelfsprekend meteen af. voor de Italiaanse actri ce. Het werd in Cadzand nu weer net als in Miami Beach: alsmaar mensen die haar aan gaapten. Ze pakte daar om meteen haar koffers en nam de bus naar Breskens. Daar is ook nog even een rel ge weest, want ook daar werd zij herkend, uiter aard door een bakvis, want daar is het Bres kens voor. Naar we vernemen or ganiseert Cadzand een driedaags feest, om het hoge bezoek, schoon bij ontstentenis van de hoofdpersoon, te vieren. neerd en dat belooft gunstige resul taten. Dat moet ook wel. want pater v. d. Walles wensen waren niet gering. Als hij goed geholpen dient te worden, zou hij de beschikking moeten krij gen over een jeep, zo'n terreinrijder die hem of zijn kapelaans vlot en zonder mankeren naar de talloze ne derzettingen in het grote gebied der parochie moet brengen. Die parochie is tijdens het verlof van de Hulsterse missinaris weer uit gebreid met een nieuw gebied van liefst 10.000 zielen en in totaal moet pater v. d. Walle met zijn twee me dewerkers, eveneens paters van het H. Hart, een gebied dat ongeveer zo groot is als geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren, en waar 45.000 parochianen wonen bewerken. Dat is een ontzaglijk karwei; bo vendien zijn de wegen in dit gebied verschrikkelijk en de oude jeep waar mee men thans sukkelt laat het wel vier keer per dag afweten. Het ding hoort op de mestvaalt thuis, maar dan kunnen de drie pa ters helemaal niet meer vooruit. Dus tobben ze maar aan. Vele acties Eigenlijk zou een derde kapelaan voor pastoor v. d. Walle van Mimoso do Sul geen luxe zijn. Maar het te kort aan priesters is groot en zijn congregatie kan hem onmogelijk nog aan een nieuwe kracht helpen. „Bij gebrek aan ardbeidskrachten moeten we het dus in de mechani satie zoeken", aldus pater v. d. Wal le. Vandaar die jeep. Zo'n voertuig is in het Braziliaanse land bijna evenveel waard als een kapelaan. Hulst heeft op zich genomen de missionaris te helpen. Dat heel de jeep bij elkaar komt is natuurlijk niet te garanderen, maar er wordt hard gewerkt om het resultaat zo groot mogelijk te doen zijn. Er wordt een grote verloting (hoofdprijs een t.v.-apparaat) op touw gezet, er wordt druk gepierd, en het slot van de actie wordt ge vormd door een daverende fancy- fair op 13, 14 en 15 september. Daar wordt ook de uitslag van de verloting bekend gemaakt. Om de slotavond te kunnen bijwonen, heeft pater v. d. Walle zijn vertrek nog enkele dagen uitgesteld: aanvanke lijk zou hij vroeger vertrekken. Het zou bijzonder plezierig zijn als Hulst erin zou slagen pater v. d. Walle met een jeep naar Brazilië te laten terugkeren. Hij heeft het ding bepaald niet nodig om ermee te gaan toeren voor zijn genoegen. Het is hard werken... en bijna zonder uit zicht. Want het hoewel geheel ka tholieke land gaat gebukt onder de a-sociale toestanden, onwetendheid onder de lagere bevolking, het is in de ban van spiritisme en vrijmet selarij gebracht en bovendien wordt het thans nog overstroomd door Noordamerikaanse zendelingen van allerlei sekten. Het zijn zendelingen met vele dollars en ze liggen heel wat voor op de missionarissen, die met aanzienlijk geringer middelen moeten werken. Ja, een jeep is wel het minste dat me» pater v. d. Walle geven kanl met de huwelijkstaai", zo sprak de man verbolgen tot de dienaren van de wet. De politie wilde echter graag we ten, hoe E aan deze inlichtingen kwam en toen vertelde de man, dat hjj in de wintermaanden voor het naar bed gaan meestal „een straatje om" liep en aan de achterkant van de huizen keek naar wat er binnen zo al om ging. ..Dat zijn dingen, die U helemaal niets aangaan", zei donderdag de politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda. tot E. toen deze zich voor zijn bemoeizucht moest verantwoor den. „Deze man probeert zich op te werpen als algemeen inspecteur voor handhaving van de goede zeden", meende de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, die één maand voor waardelijk met drie jaar proeftijd en f 50,— boete vorderde. De politie rechter legde E. f 50,boete op. Voor dit weekeinde zijn de dokters diensten als volgt: Goes: dokter v. d. Werff; Middelburg: dokter Pel, apoth. Hummelen, Markt 69, tel. 2134; Vlis singen: dokter Grippeling; apotheek v. d. Kleine Mulder, Singel 9, tel. 2730; Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk: dokter v. Maanen te Hein kenszand en te Hansweert, Kruiningen Rilland en Krabbendijke: dokter Kamps te Rilland. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx; dokter Gel derblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet en dokter Wöstmann te Kwa- dendamme voor dokter Kole. Te Goes is de Goese apotheek ge opend. Te Terneuzen neemt waar dok ter Nijsten. Voor Oostburg, Aardenburg neemt waar dokter Loose. Oostburg. Voor Breskens, Groede, Schoondijke dokter Jansen, Groede. Voor Cadzand, 'Sluis, Zuidzande dokter de Meijer, Sluis en voor Biervliet, IJzendijke dokter Ro- zemeijer, IJzendijke. f. Op Zuid-Beveland hebben zondags dienst de heren G. Boneschanser, Kruiningen en M. Gaakeer, Ovezande. Voor Oostburg, Sluis en Groede neemt waar W. H. Kapsenberg, Sluis en voor Biervliet, IJzendijke H. A. M. v. d. Vijver, Biervliet. Voor Hulst en Nieuw-Namen E. F. de Nijs, Hulst; voor Axel: de heer Schiltman en voor Terneuzen J. v. d. Griek. (Advertentie) iê gratis: vraag ons het adres van uw dichtstbijzijnde Flexa- dealer. Hij vertelt u alles over zelf schilderen van houtwerk en muren en het Flexa- schilderfeest. de verf voor het schilderieest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2. Leiden Het echtpaar van Hurck-Rammeloo Kon. Emmastraat 12 Philippine, heeft reden om verheugd te zijn. Op hoge ouderdom mag dit echtpaar beleven dat zijn stam gegroeid is tot het 5e geslacht. En allen in de vrouwelijke lijn. We zien deze stam nu als volgt: kind 3 dagen, moeder 18, grootmoe der 38, overgrootmoeder 63, over- overgrootmoeder 85. Als bijzonder heid mogen wij nog vermelden dat het in deze familie 19 jaar geleden ook is voorgekomen dat er 5 ge slachten waren en ook in vrouwelijke lijn. MIDDELBURG Miniatuur Walcheren 8 uur: Openluchtbal. Schouwburg 8 u.: The bridge on the river Kwai, 14 j. Electro 7 en 9,15 uur: Martin en Lewis in het wilde westen, 14 j. Molenwater: Miniatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting 9-6 uur: Grafische werken ren Picasso. VLISSINGEN Stad 2,30-4 uur: Muzi kale wandeling Ons Genoegen. Grote Markt 7,30-10 uur: Openluchtbal. Nolle- dijk 10,30-24,00 uur: Vuurwerk. De Ruy- terschool 10-12 en 2-5 uur: Tentoonstel ling tankvaart en scheepsbouw. Alham- bra 6,30 en 9,30 uur: The bridge on the river Kwai, 14 j. Luxor 7 en 9 uur: Bernardine, a.l. KOUDEKERKE Tussen paalhoofd 14 en 15, 8 uur: Harmonie-orkest, lam- pihnoptocht en kampvuur. VRÓUWENPOLDER Duinoort 7,30 U.: Gymnastiekdemonstratie. ZOUTELANDE 7.uur: Voetbalwedstrijd Badgasten-Meeuwen. Dorp 6.45 uur: Rondgang muziekvereniging'. DOMBURG Badpaviljoen 7,30-9 uur: Kinderbal, daarna dansen. OOSTKAPELLE Kampvuur in de duinen. AARDENBURG Markt: Muziekconcert door E.N.Z.K. uit Sint Kruis. GOES Grand: De hel der verlorenen, 14 jaar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Voor jou heb ik gezondigd. HULST Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten 2-5 uur: Voor publiek ge opend. Bioscoopgebouw 8 uur: Het vuur van de haat. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Peyton Place, dorp der zonde, 18 j. Concertgebouw 8 uur Black Jack, d« desperado. OOSTBURG Ledel 8 uur: De graaf van Luxemburg, a.l. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Hande laren in meisjes. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: De jonge desperado's. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7,30 uurt Liefde en grote manoeuvres. FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: L. WöGINGER FLEXA o.a. VERKRIJGBAAR BIJ: C. W. UITTERHOEVE-DE BOECK Schildersbedrijf Lewedorp Burg. Lewestraat 10 Tel. 384 Raadsvergadering te Sluis In de vergadering van de raad is besloten om de bijbouw bij het stad huis ondershands te gunnen aan de firma D. Huurman te Delft voor 94.980. Tot amanuensis der godshuizen werd benoemd de heer J. G de Broek. Aan de heer A. Barendse werd eervol ontslag verleend als pen ningmeester van het algemeen arm bestuur. In zijn plaats werd benoemd de heer A. van Beysterveldt, ambte naar ter secretarie. Het salaris van het penningmeesterschap werd ver hoogd tot 500.-. De muziekvereniging Apollo kreeg de gevraagde medewerking voor de aanschaffing van uniformen. De heer van Hal wenste evenwel een reserve rekening voor de eerstkomende ja ren, als deze uniformen vernieuwd moeten worden. De voorzitter was het hiermee volkomen eens. Ook de drumband van Apollo krijgt een bij drage. Het tekort van 555.- voor uniformen zal door de gemeente wor den betaald. De kolenkachels van de chr. school zullen vervangen worden door gas kachels. De bestratings- en riole ringswerken van de St. Annastraat zullen worden uitgevoerd. Op advies van de plaatselijke mid denstand werd de bestaande winkel sluitingsverordening gehandhaafd. De raad stelde nieuwe salarisver ordeningen vast voor ambtenaren ter secretarie en gemeentewerklieden. De normale voorschotten voor de bij zondere kleuterscholen werden vast gesteld. Bij het eind van de vergadering nam de voorzitter afscheid van de scheidend* raadsleden. MIDDELBURG Schouwburg 2,30 en t uur: The bridge on the river Kwai, 14 j. Electro 3,30, 7 en 9,15 uur: Martin en LLeLwLiLs in het wilde westen. Molenwater: Miniatuur Walcheren. Van Benthem en Jutting alleen by slecht weer), 12-4 uur: Grafische wer ken van Picasso. VLISSINGEN Alhambra 3, 6,30 en 9,30 uur: The bridge on the river Kwai, 14 j. Luxor 5, 7 en 9 u.: Bernardine, al KRUISPOLDER Wed. A. de Deyn 3 U.: Schieting. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur: Drie jongens en een hond, 5 en 8 uur: Die goldene Brücke, 18 j. met enig voorbeh. TERNEUZEN Luxor 3 en 8 uur: Pey ton Place, dorp der zonde, 18 j. Con certgebouw 3 en 8 uur: Black Jack, de desperado. KEMZEKE-PAAL Dolf de Backer 3 u:. Schieting. OOSTBURG Ledel 2 uur: Strijd tegen de vliegende schotels, 4,30 en 8 uur: De graaf van Luxemburg, a.l. HULST Bioscoopgebouw 2,30 uur: Spe ciale familie- en kindervoorstelling, 5,30 uur: Het vuur van de haat, 14 j., 8,30 uur: De gebrandmerkte van de veen- hoeve, 18 j. S. Blommaert 3 u.: Schieting DE KLINGE Kinema van Dijck 2 uur: Liefde en grote manoeuvres. Zaal P. Metz 6 uur: Dansen. ST. JANSTEEN J. Begyn 3 uur: Schie ting. GOES Grand: De hel der verlorenen, 14 jaar. KOEWACHT G. v. Laere 3 uur: Schieting. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Handelaren in meisjes, 18 j. GRAAUW B. Plasschaert 3 uur: Schie ting staande wip. AXEL Het Centrum 3,45 uur: De jonge desperado's, 14 j., 8 uur: De man in de regenjas, 14 j. BOSCHKAPELLE A. Stallaert 3 uur: Schieting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Die goldene Brücke, 18 j. m. enig voorb. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Peyton Place, dorp der zonde, 18 j. GOES Grand: De hel der verlorenen, 14 jaar. OOSTBURG Ledel 8 uur: De graaf van Luxemburg, a.l. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De gebrandmerkte van de Veenhoeve, 18 j. AXEL Het Centrum 8 uur: De man in de regenjas, 14 j. DE KLINGE Kinema van Dljck 7,30 uur: Liefde en grote manoeuvres. MIDDELBURG Schouwburg 8 uur: The bridge on the river Kwai, 14 j. Electro 7 en 9,15 uur: Martin en Lewis in het wilde westen, 14 j. Van Benthem en jutting 9-6 uur: Grafische werken van Picasso. Stadhuis 2 uur: Gemeente raadsvergadering. VLISSINGEN Nieuwe Markt 8 uur: Opening jeugd week door burgemeester, optreden New Orleans Seven. A^ambra 7 uur: The bridge on the river Kwai, 14 j. Luxor 8 uur: Eernardine, a.l. De Ruyterschool 10-12 en 2-5 uur: Ten toonstelling tankvaart an En en vee uui gro Hei stri spe D. af r velij ren eind Hou derd steil der kaps Er 2 in, lijk ging hoon het men kopj» de bleei kelin wistt op: gelei klere droej broe! de Gent Eén bovei noga] body ramp volge De ben te do in de ren. en he bazen eenvoi De buitge geslaa de aai Op gre en Zee sloten is, om bieden zal pe groot ciale t Rege peiling teit in en mie tenjacl derden de rad lenden plooi roepsa Bell ma's zeer aanda draagl is zelj heren tiserer „Even eens parodi geld (j mansli De dikke rangsa spelen Unie, te heb ren en, Nederl de stal het on moeten Nu u bant ei pulaire pen va cliché'! Op 1 platenn vens e( geven 1 Middell De dat neusje de plaa is niet mee. t wachte: niet loj Zeeuws De 4< 's-Heer< om het door ee troffen door ee Schelde schuive kanteld» de heer zeten, slachtof zes kin den die waren 1 len.

de Stem | 1958 | | pagina 2